PILLEKENS. Liberael Hospiciebestuer van Aelst. hel welvaren van ons Vaderland kwam locwvden» zwerende zyne instellingen le bewaren, gecnen welkdnnigen solemneel* deren dag hebben de jaerboeken onzer geschiedenis oen le slippen gehad. De beluygenissen die op alle punten van hel ryk opdagen, de houding der bevolkingen, bewyzen a! het deel 'l welk zy in die gebeurtenis nemen, en hoe zeer zy de hooge belaugrykheyd er van weerderen. Wal groolere bewyzen kan Europa hebben van de verknochtheyd van het belgisch volk uen zyne naliona* liieyl en aen zyn siainhuys, dat zoo diepe worleleii in hel land geschoten heeft. Den tyd heeft dit reeds bekrachtigd, maer de belangryke plegtigheyd van lieden, bevestigd zulks nog meer. Nieuwen pand van veyligheyd, zy vestigt zulks voor hel tegenwoordig en vereeuwigt zulks voor de toekomst. <r Erfgenacm van den troon, zoon van oenen Koning, voor- beeld van gelrouwheyd aen de gezworene beloften, gy zult eens die edele en vaderlandslievende overleveringen voortzetten, «r Door zyne wysheyd geleyd, uwen weg zal volkomen gebaend zyn. Monseigneur, den Senaet zal den eed aenveerden, die uwe Koninglyke lloogheyd gael uvlspreken. Kom dan Prins, kom u met hel parlementaire leven gewennen, ,ouz« herten wagteti u van het hoogste der hemelen de Koningin, uwe verhevene Moeder, welkers gedachtenis zoo in w eerde word.géfiouden, heeft de oogen op u gevestigdgeheel Delgiën Itlysterl n.ier u. d Deze woorden-, zoo edele en zoo ware uytdrukkiugen der ge voelens van geheel het land, zyn door eenparige ioejuycliiugen gevolgd geweest. Wanneer de stilzwygendheyd hersteld was, M. den prins De Lignc heeft gezegd Leopold, Hertog van Braband, koninglykeu prins, zweert gy de grondwet na le leven Den prins is opgestaen en beeft geantwoord Ik zwecre de grondwet na te leven. Dan, op eene kimslmalige stem, waeraeu eene ongewopnc gc- ttöedsaendoening ccué onuytsprekelyke ovcrluygeude bevalligheyd gaf, beeft 'A. K. 11. er bygevocgd Hel is diepgrondig door de redevoering van onzen aglbaren voorzitter gelrolfen, dat ik onder UEd., Mynheeren, de placls kom le nemen, my door de grondwet aengewezen. Voorlaen geroepen om deel in uwe werkingen te nemen, vcreenige ik my geern met de taek die dezen senaet sedert iwee-en-twiniig jaren incl eene onalgchrokene vaderlauds- liefde vervuld. Hek is my nog niet toegelaten geweest my lolde gchecle natie te wenden. Nogtans noyl, Mynheeren, zou ik haer met een meer toegeduen en herkenlelyker hert konncn aenspreken. De toejuyehingen, waermede hel belgisch volk myne intrede in deze vergadering wel wilt begroeten, bewyzen my nog eens dal over het verledene voldaen, het maer de volherding voor de toekomst verlangt. Dusdanig is iuderdaed, Mynheeren, hel doelwit naer hetwelk wy te samen moeten streven. Voor wat my acngacl, gy kent de gevoelens die my bezielen. Gy weel, dal ik opreclitelyk aen 's lands bcsiaen toegedaen, hetzelve met myn eygen bcstaen vermenge. Gy zult allyd in my oenen landgenoot vinden geluk- k g en trotsch van te konnen medewerken aen het behoud onzer onafhanglykheyd en welvaerl. Dusdanig is altyd mynen allerduerbaerslen wensch geweest. Geliefde den Hemel, die sedert lwec-en-iwinlig jaren zoo zigtbacr myn Vaderland beschermt, dezen nog op heden le verhoeren. Deze redevoering gccyndigd zyndc, den Prins heeft zich neder gezet, lerwyl den senaet en geheel hel gehoor door verrukking vervoerd, eenparig opstond, de zael door «Ie levendigste toejuy ehingen vervulde, en de kreten leve firn honingIrrr den llrrlng van liraband! leve de koninglyke'familieduvzendmael herhaelde. Die levendige vervoering heeft langen tyd de zilliug onder broken. De ceremonie geeyndigd zynde, den prins De Ligne is opgestaen eu beeft gezegd de gesteltenis der vergadering, de naluerlyke acndoenig die zy gevoelt, zullen haer waerschynelyk niet toelaten heden over de haer voorgedragen wetten te beraed- •lagen, ik doe dus den voorstel de zitting lol maendag te verdagen. Dezen voorstel is acngenomen geworden. Z. K. H. d^n Hertog van Braband is opgestaen en beeft de zael •nder luydrucbligste toejuyehingen verlaten en is met den zeiven «toet naer het Pa leys w edergekeerd. Om twee uren is den senaet in corps, en na den senaet de wetgevende kamer, naer hel paleys gelrokken, om den Koning, •ver de plegtigheyd die kwam plaets !c hebben geluk te wenscheii. Hot Verbond van zondag is waerlyk merkweerdig voor zyne verregaende onnoozellieyd. T' is nogtans niet dat er goeden wil aen 'l bladje ontbreektneen, integendeel, liet is be zield met den besten wil van de wereld om toch iets grondig voor de pinne te brengen; maer met kranke beenen is 't zoo kwalvk tot Hoornen toe te loopen als met zieke berssens iets k'ruyniig al' le geven. Zulke knoeyërs gelyken aen de krabbe die d'hersseus in den buyk draégt. Als'deze met bare pooten wat wilt nypen, men zet liaer seffens den diiym o|i den rug of buyk, men pleltert ze en daermeè is haer nypen nvt. Zoo is'took met het Verbond ran Aelsl; in zyn laetste K' begint dit prulblad, volgens zyne weke- lykscbe gewoonte, met eene zoo kolossale en reusachtige rekening van revenuen die de geestelyken in Hoornen zouden ontvangen dat wy er de dwaeshevd niet konnen van begrvpen, ten zy wv' onderstellen dat liet Verbond en deszelfs sr.liryvers zot en half geworden zyn. Hoe hoog peyst gy wel, lieven lezer, dat die revenuen, volgens het Verbond zyn raed eens, maer racd in volle galop, racd maer toe, het steekt op geene honderd millioeneii acht of negenAls wy zulke vingen moeten voorstellen, dunkt liet ons 11 te lioorcn zeggen dat gy op zinneloozen zeever niet wilt. antwoorden.... Én gy hebt gelyk, weerden lezer, want het Verbond bekent zelf liet niet te welen, als hot zegt Dat de kapitalen der geestelyken (en bygevolg derzelver inkomsten) alle inbeelding te boven gaan Konfrater, konfrater, hoe is bel mogelyk aldus den bekrompen snkkelaer te spelen.... Als cenon ezel geene tanden moor heeft dezen gevoelt dit ton minsten, want by houd zicll aen hel kruym te zitvgen en laet de korsten liggen; maer gy, gy gevoelt niet dat uw beetje verstand leeneiuael verbuysd is..,Doch wat willen wy hier verder plaets verspillen, wy weten immers dat als wy van gokken wysheyd bcgecren, wy dan ook wolle van 'i verken t n hair van de paddo mogen eysscken Het Verbond heeft zaterdag wederom KLAUWEN gegeven wacrvan Wy de twee eerste, als de fynste, voor alle antwoord letterlyk zullen uytscliryven 0111 onze lezers eens zelve over de sclirundcrheyd van 't Verbond le laten oordeelen 'f Ef.bstkn' Klauw van iif.t Vibbond. I'ctitionneert PelitionneertI'etitionneertZoo schreeuwt Den Dcnder- bod0 zich alle zondagen hccsch. Daerna heeft lig schoon op den toren te klimmen, gelyk zuster Anna; hy ziet niets komen. Tweeden Klauw van het Yehbond. Den Oender- bode gewaer wordende dal zyn algemeen petitionnement voor hervorming der kieswet in duigen viel, is met een jesuitischen middel Voor den dug gekomen. a Ik gae, heeft hg tot zich zelve gezegd, een petitionnement tegen de militiewei inrigten, en op het einde der'petitie, welke ik over dit voorwerp zal afkondigen, zal ik een artikeltje insliblieren het welk de hervorming iler kieswet te gelgker tgd zal vragen op die tvyze, zie den jesuilentrek zal ik in vele gemeenlens tweemael de zelve signaturen voor de kieshervorming verkrygen, en 1 n andere gemeentens, waer men vuur verschcidc redens van myne Iciespelilie niet willen proeven heeft, zal ik ze aen de teekenaers, in eene andere petitie ingelascht opdissclien. O Dciiderbodc, uwe trekken gaen degene van rader Escobar le hoven Wat dunkt, UI. lezers, over zulke scherpzinniglieyd Wat ons betreft, wy drukken reglzinniglyk ons spyt nvt dat er in de Klauwen van 't Verbond niet meer peper zit, zy zouden ons anders wekelyks een plaisierig hult" uertje verschaffen 0111 er wat pillekens op temaken.... Maer gaet gy pillekens van mager grnys aeueenknedén De beraedslaging over de hervorming der wet op de garde eiviek is deze week in de kamer ten berde gekomen en zal waerschynlyk dezen avond geeyndigd zyn. Alles wat wy er in bemerken, is dat minister Pierrot aen den hals band der liberaterskliek vast ligt en mordicus die slegto en partydige kwelwet moet ondersteunen, uyt vrees van in den ban van het fBiiicmagonnismus geslagen te worden. Dien onbeschaemdeii wael heeft de stoulmoedigheyd geluid de 6000 petitionnarissen uyt le maken voor spgtige, zieke en mislegdde geesten, die zich geen het minste sacrificie konnen opleggen etc. Wv willen ons slegts de inoeyte geven aen de beschimpende drogredens van dien wael te antwoorden dat wy nog zullen patiëntie hebben tot 11a de kiezing van het toekomende jaer 0111 van die kw elwet verlost le zyn, dat de petitionnarissen zich inlnsschen zullen beyveren 0111 nog ecuige mdlilcytcn en fnincmagorisslaven uyi de kamer te verwyderen, en 0111 dan eyndelyk aen M. Pierrot zelf renen spytigen eu zieken teen in 't onderste van zynen rug te doeg passen.... Dat hy deze voorzegging wei onthonde. .-. liet Verboni met zyne aenhangers wilt liet publiek wys maken dat de burgerlyke pensioenen uyt eene afge zonderde pensioenkas komen waer liet gouvernement geen duyt bekostiging aen heeft, maer die alleen door jaer- lykschc afhoiidiugcn van de Irakttmenlen gevuld is. Dit is eene leugen gelyk een peerd; het gouveriieinenl, dat is de arme eontribntiehetalersvergelden er voor 't grootste deel in. Die liatclyke nl'persingswet bestaet nauwelyks eenigc jaren, men doet geringe a('houdingen van jaerlvks eenige franken en men zou daermeè eene kas hebben die alle oogenblikken toelact gelieele lysten pensioenen van 1000 tot 5000 en 6000 franken le geven allons done, 't is 0111 meê le lagcben, dit zou een kapitael verbeelden zonder evnde.... Het Verbond nieynt ons te vangen met ons door te steken dat de geestelyken nu wel een pensioen krygen en dit zonder op limine traktementen de minste jaerlyksclie aftrekking le moeten ondergaen. Dit laetste is al wederom eene scliandige leugen, de geestelyken worden zoo wel afgetrokken als de fonctionnarissen en dit weten onze liberators stadlmyskoppen zoo wel als wy; doch dit doet niets ter zaek, als wy de afschalling der liatclyke al'persings- wet op de pensioenen willen, dan willen w-v die afschaffing zoowel voorde geestelyken <1) als voor de wereldtyken; wy zouden gespacrzacmiiedon invoeren al schreeuwden al de opstrykers nog 7.00 hardliet volk is uytgeput van betalen I11 een blad lezen wy liet volgende Zytgv nog in dachtig, goeden lozer, dat M. Hogier, in 1849, een som- meken van tien dugzend franks toestond aen eenen schilder, om hein een verfkot te maken Eli wel, in het buvtengewoon krediet het welk 1111 aen liet onderzoek der kamer onder worpen is, vinden wy, ten voordeelc van den zeiven schilder, le welen M. Wiertz van Euyk, een tweede sommeken van dry en dertig dugzend franken. Dat maekt te samen met liet eerste sommeken, alzoo een kleyn bagatelleken van dry en veertig dugzend frunkskensdie het land aen éénen schilder alleen le betalen heeft? E11 wat beeft bet land dner voor genoten Dat weet M. Hogier. Hetgeen wv mogen verzekeren is. dat dien schilder veel verwe verschilder!, maer ook veel van ons geld versmelt. Eer dat M. Rogier minister was, als eenen schilder eene werkplaets moest hebben, mankte, kocht, of hnerde hy er een op zynen evgen kost, en dal was zeer welwant indien eiken schil der, ten koste van liet land oenen werkwinkel moest maken, weten w y niet waer het betalen zou eyndigen. Overigens, kan M. Wirrts eenen groolen en welbefaemden schilder zyn, maer in dal geval heeft hy niet noodig dat het land hem een foeytje sehenkc van dry en veertig duyzend franks. 51. de Keyzci' was eenen armen jongen, en hy heeft nooyt een eentieiiiken gevraegd 0111 werkwinkels te maken. .-. Andere zaek. In 1849 wierdein millioen f ranks toege staan 0111 werk aen de werkende volksklas le verschaffen. Van die som vierden er vier dugzend franks gegeven aen den kunstkring van Brussel, om in January 1880 eene feest te meren. Nu, op een nieuw krediet dat den minister vracgt, (I) Gelyk \\v hel nng g-'zegil hebben, zyn de traktementen en pensioenen die tie geeslclyken ontvangen, slegts geringe seinule- ioftssleltiiigen, een kteyn deel der revenuen v.m de groote massa buuiicr goederen die 'l gouvernement aengeslagen 'en ingestukl heeft vind men voor den zeiven kunstkring eene tweede som van vyf duyzend franks om een ander feest te betalen dat in 1881 plaets gehad heeft. Dacr by, als een toemaetje, moet er aen dien zei ven kunstkring nog een kleyu pril Heken betaekl worden voor overneming der schilderyën die ter gelegen- lieyd van de bovengemelde feesten gemaekt wierden. Dit Drolleken is niets anders dan eene som van DERTIG DUY ZEND FRANKS. Dat maekt te samen eene affaire van NEGEN-EN-DERTIG DUYZEND FRANKS dat de kunste naars van den kunstkring ten koste van het land verëten en verdanst hebben.Laet de boeren maer dorschen. Den voorspoedigen toestand van onze handelszaken is bet gevolg van de beschermregt.cn die den koophandel geniet, en eene onwederleggelyke veroordeeling van deu vryden handel, sedert zoo lang aengepredikt door de Indé- pendance en de heeren Rogier, Frère, enz. Den Journal de Bruxelles heelt dat niet alleen ditmael gezegd, maer hon derd malen bewezen, zonder dat er de liberators de minste melding hebben durven van maken. Ja, de ontvangsten der douanen en yzerwegen verbeteren alle jaren; maer hebben wy dat aen het ministerie van de Nieuwe Politiek te danken Heeft, dal ministerie zich niet met al zyne kragten verzet tegen eene geringe verhooging van 5 ten 100 op de reyzigers, verhooging die 1,200,000 fr. 's jaers opbrengt Heeft dat ministerie niet den voorstel gedaen de granen en beestialen, zonder eenige hoegenaemde regten, te laten invoeren E11 hebben zyne mannen niet gestemd tegen de kleyne regten, die op dezelve gelegd zyn geweest, en 1111 's lands schatkist 2,000,000 fr. 's jaers toe voeren Ziedaer meer dan dry millioenen inkomsten die den klubshaspe! niet gewild heeft en die, had hy'er in gelukt den free-trade te kunnen in zwang brengen, zouden moeten vervangen zyn door nieuwe contribution, gevoegd by degenen die hy gesteld heeft op de ouderlyko erfenissen, op de dranken en op den tabak. .-. In den tyd hebben wy gesproken van de 80 duyzend franks welke M. Catteau-Gauquié fabrikant te Kortryk, van M. Rogier had ontvangen, zonder intrest, op voorwaerde van werk te verschaffen aen 1800 spinsters. Deze voorwaerde is nooyt volbragt geworden. Den 30 maert laetstleden was den tyd bepaeld tot de teruggave dezer som. Tot lieden heeft dezelve nog niet plaets gehad. De Chroniguc van Kortryk verzekert dat M. Catteau- Gauquié aen het gouvernement vraegt van deze teruggave te mogen doen, in tien jaren, zonder intusschentyd kroos te moeten betalen en liorgtogtof grondpand te moeten geven. Wy zullen zien of liet ministerie dat geen geld heeft om de vlaenderen van de overstroomingen te bevryden zyne pligt zal weten te kwyten. (Caz van Thi'elt). .-. Het vorenstaende op de garde civick was geschreven en gezel, toen wy andere tydingen uyt Brussel ontvingen, by welke er ons berigt word dat minister Piereot over zyne scliandige beledigingen tegen de 6000 petitionnarissen uytgekiacind, fel is gegeesseld geweest door de heeren Dumortier, De Man d'Attenrode, Delehaye, Van Overloop, Landeloos, Delacosle en andere onafhanglyke volksver tegenwoordigers. De redevoeringen van die heeren hebben aen de zaek eene gelieele andere wending doen nemen, zoodanig dat wy mogen verhopen dat er aen de petionna- rissei) zal regt gedaen worden. Eenen onzer vrienden heeft, ons verzekerd flat minister Piereot eene soort van Polype in zyne keel kreeg als MM. Dumortier, De 5Ian en Delacóste gesproken hadden, omdat hy onder de magtïge argumenten van die heeren moest bukken. Dien Polype groeyde met eenen keer zoo sterk, dat den minister niet meer kon klappen en moest uvtstel vragen om eene soort van overeen komststelsel voor te dragen, het geen hem toegestaen is. Wy wagten nu naer dit stelsel. Maer ondertussehen kan M. Piereot uyt deze les leeren dat den teen, waervan wy hier hooger spreken, wel wat eerder dan het naeste jaer in 't agtei'stc zyncr nienschheyd zou konnen gepast worden. De kamer heeft, aen M. Piereot ronduyt bewezen dat zy hem gemakkelyk kan missen Wy hebben lang gezwegen over dit ongelukkig bestuer het welk nu op dry leden gesmolten is, omdat wy hoopten dat er toch eyndelyk eenige verbetering zou aen toegebragt geworden zyn maer wy ondervinden dat onze hoop langs 0111 meer op eene mystificatie uytkomt en dat de voortreffe- lyke inzigteu, die de weldadige begiftigers gehad hebben, by het schenken van groote kapitalen, eyndelyk eene bittere beschimping word van hunnen gehevligden uytersten wil. Van daeg willen wy slegts over liet jongens-weesliuvs spreken, het welk gestigt en begiftigd is met de penningen en goederen van wylen den eerzamen lieer Lenaert zaliger gedagtenis, met het doel van er aen de ouderlooze arme kinderen de liefde tot liet werk in te boezemen, hun eene cliristclvke opvoeding te geven, met ze te verwyderen van alle kwaed, met ze de kerkelyke diensten stiptelvk te doen oppassen, eyndelyk met ze onder liet onmiddelyk loezigl van eenen katholyken priester te plaetsen. Worden mi die zoo lölfelyke als heylzame inziglen vervuld? Evlaes neen sedert dat den liberatershaspel de meesterschap over dit gesticht in handen gekregen heeft, is daer alles verkeerd gegaen. Wy hebben vooreerst gezien dat de weezen van den geestelyken besluerder zyn vcr- wyderd geweest en geplaetst in een ander buys onder bet toczigt van eenen meester, dien den Itenderbode, om grove redens, met geweld heeft moeten doen verhuyzen. Ver volgens hebben wy die zelfde weezen zien plaetsen onder liet toezigt van 0:1de versleterie mensc.lien, zonder gezag, zon der keunis, zonder krachten. Dan hebben wy vernomen datde wcezenjongens noch naer vespers noch naer catechismus meer mogen of moéten gaen. Op zon- en lieyligdagen loopen zy op de struct, verkoelen mei gevaerlykc persooncn en in gcnieenc huyzcnop limine wandelingen zitten zy in d'lierbergen, er, lol verergernis onzer inwooners, komen zy arm aen arm ai zingende de stad binnen, gelyk die uytgelaleno staetloopers en drinkebroers die wy hier dikwiis de stad zien ronddwylen. Van de zedelykheyd willen

De Denderbode | 1853 | | pagina 2