wy hier niet gewagen, dit punt is te delieaet, maer dat de agtbare familie Lenaert eens inlichtingen vrage aen het hospicielid, M. Van den lierreweghe, en als hy wilt hulde aen de waerheyd doen, hy zal moeten bekennen dat zede- minnende familievaders hem zyn gaen klagen dat hunne dochters door de weezenjongens vervolgd worden. Eyndelvk het geen wy zelve meermaels met eygene oogen gezien hebban, willen wy hier niet aenhalen, het hiervorenstaende bewyst genoeg de dringende noodzakelykheyd van welhaest eene andere rigting aen dit bestuer te zien geven, eene rigting die beantwoorde aen de inzigten van den gezegenden begiftiger, eene rigting die beantwoorde aen den geest zelf der instelling, eene rigting eyndelvk die tot het geestelyk en tvdelyk geluk strekke der kinderen zelve. Wy uyten den vurigen wensch dat de stadsregering, hoe vyandig zy aen den godsdienst en deszelfs voorschriften ook moge wezen, er wel aen denke, want eene vervaerlyke verantwoordelykheyd ophacr weegt. De ouderlooze kinderen die men in zulk gestigt opkweekt, zullen of konnen noyt goed zyn, omdat de ware en heylzame grondleer van den godsdienst in hunne herten verdoofd of vernietigd word en als ongelukkige van alle fortuyn beroofde jongheyd het gestigt verlaet met een bedorven hert, wat zal zy doen in ae wyde wereld? Deze vroeg word alle dagen door de ondervinding beantwoord, en wy zien meermaels dat deze die, hadden zy gewild, zouden regt hebben op de zege ningen der armen, slegts derzelver vermaledydingen ver dienen, omdat zy hun den weg tot het verderf of gebaend of vergemakkelykt hebben. Wy zullen hierop terugkeeren. Welke is de groolsle bcwysreden, die men tegen de vraeg van ■verandering der kieswet van 1818 opwerpt? Dezelve is meer kwaedwillig dan wel besluylend. Zv hepaelt zich met de eenvoudige menschel) wys te maken, dat zy, die voor de buylenkiezers wal meer gelykheyd van reglen vragen, niet an ders willen dan eene volkomeue omverwerping van liet land. Zie schreeuwen een aenlal dagbladen, de Conservateurs dry- ven ons naer den geest van wanorde naer de vernietiging van onze schoonste instellingen, naer de revolutie misschien En waerom Omdat die conservateurs, of zooals men dezelve dan ook noemen wilt, acndryven, tol hel veranderen der kieswet. Inderdaed, wy begrypen niet hoe men denken kan dat diergclyke beschuldigingen ingang kannen vinden by hel publiek. Wy begry pen niet, hoe eeue party, die de voornaemsle wetten des lands .zooals den Juurnal de Üru.velles zegt De kieswet, de wet op het onderwys, die op de liel'dadigheyd, de begrooliug van oorlog en justitie, teeuemael ten onderste boven wierp, hoc die durft spreken van revolutionnaire omverwerping, wanneer men slechts afschaffingen vraegt, die sedert lang regtveerdig zyn behouden. De kieswetMaer zeggen u duvzende stemmen niet, dat het land hare verandering vraegt?Zegt u den eersten oogslag niet, wel ken gy op dezelve w erpt, dal gy den geest der constitutie tegen werkt, wanneer gy de kiezers van den stembus verwyderd houd, zoo als de wet van 1848 doel? Bemerkt gy niet, dal uwen party geest in die kwestie te veel doordringt? (Handelsblad). Ziehier liet adres datde kalholyke Universitcyl van Leuven aen Z. M. den Koning komt toe te sturen ter gelcgcnheyd der meerder jarigheid van Z, K' II. den hertog van Braband Sire, Op het oogènhlik dat de stem der erkentenis en vreugd zich op al de punten des lands tot den troou rigt, kan de kalholyke Lniver- sileyl niet slilzwygend blyven. Ilare verkleefdlievd aen den doorhicliligeu stichter van ons naliouael slainlmys, maekl haer eene pligt aen den Koning de gevoelens te betuygen die haer bezielen in de plegtige omstandig- lieyd dat den koninglykeu Prins plaels gaet nemen in de eerste ■wetgevende vergaderingen. Onze liefde tol 's lands instellingen legt ons de pligt op te zeggen hoezeer wy toejuygen aen eene gebeurtenis die, voor de koninglyke familie gelyk voor geheel Bclgeniand, terzelfder lyd een voorwerp is van de zachtste vreugd, een eltnenl van duerzaemheyd, eene nieuwe waerhorg van onafliankelykheyd, een nieuwe pand van toekomst. Professors en leerlingen, wy zyn bezield door dezelfde gevoelens, wy doen denzelfden wensch Moge den erfgeuaem van den troon, na langen lyd de lessen van Uwe Majestcyl genoten te hebben, eens weerdiglyk op uwe slappen wandelen Alsdan zal ons duerhaer België, sterk door zyne liefde voor den Vorst, krachtdadig door zyne gelrouwigheyd 'aen de nationale instellingen, zouderjvrces de oulieyleu trolseren die zich nog zou den kunnen opdoen. Vereenigd rondom uwe afstammelingen, gelyk of zy hel is ron dom Uwe Majcsleyt, zal de helgissche natie, terzelfder lyd dat zy hare onafliankelykheyd zal welen te handhaven, volherdcn met den eerbied en de bewondering van Europa op zich te trekken. Gelief, Sire, de hulde te activeerden van onzen diepgrondigen eerbied en van al onze vcrklcefdhcyd. Den sekrelaris, Den reklor der Universtevl, Baglet. P. F. x. Deram. Den plcgligeu nnlionalen dag der grondwettige meerder- jariglieyd van onzen welbeminden Kroonprins hebben de inwóoners van Aelsl met verrukking zien verschenen en hebben dcnzelven met geestdrift en vaderlandsliefde be groet. Deeds van zaterdag wapperden de vreugdevlaggen en feestwimpels op meest ai de liuyzcn, het triompligeiuvd en liet beyaerdgespel lieten zicli by*tussclienpoozeii liooren mi verkondigden de plegtigheyd van den volgenden dag. Den zondag is den door /.li. voorgeschreven Te Drum in de collegiale kerk van den H. Marlinus gezongen, onder oenen groeten ioevlocd geloovigen. Deze kerkelyke pleg tigheyd wierd door de bttrgerlyke, regterlyke en militaire overheden bvgewoond. Nadien zyn ten stadhuyze, volgens het afgekondigd programma, dc ecremedaliën "aen de ten- toonstellei's van Londen uytgereykt. De brooddeelingen aen den armen zyn overvloedig geweest. Des avonds waren talryke huyzen verlicht. Kr is ons eenen brief nyl Hamme toegekomen aen weiken wy geene plaets verleenen omdat hy niet geteekend is. Den genaemden Emanuel Roelaudt, gewezen fabriekant te Aelst, is vrydag 8 dezer door den jury pligtig verklaerd van pooging van vrywilligen doodslag mei voorbedagten rade op zyne schoonmoeder en schoonzuster begaen, en is door liet hof van assisen Ier dood verwezen. Hel arrest beveell dal de doodstraf op eene der publieke plaeisen van Gend zal moeien uvlgevoerd worden. M. Germain De Vos, van S'-Liev.-Essche," leerling by de hooge school var. Leuven, komt zyn examen als kanJidael in de genees- heel- en vroedkunde voor den grooten Jury van Leuven- Luyk mei groole ondcrsche.yding af te leggen. M. J. B. Lemmens vau Boltelaere heefl hetzelve examen voor den zelfden jury deels mei ondersclieyding eu deels met groole ondersclieyding afgelegd. M. Paul Fransman, leerling by de kalholyke universileyt Yan Leuven, komt zyn eerslo examen vau doclor in de reglen, yoor den zeiven jury af ie leggen. Men verneeml uyl «alle provinciën des rvks dat den acht tienden verjaerdag van den herlog van Braband, met vreugd alom is gevierd geworden. Men meld uyl Ilaeltert aen den DendcrbodeOnder alle gemeenlens die tfytgescfienen hebben om den 18 verjaerdag van den Kroonprins Ie vieren, is Haellcrl niet ten agteren gebleven. Men heeft daer de gewoonte niet veel le zeggen maer niet min te doen. Des zondags is, na de hoogmis, den Tc Dcmn solemneel gezongen geweest, alwaer al de burgerlyke aulorileylen en de üflicieren der burgerwacht tegenwoordig waren des na middags om 5 uren is den gemeenten-raed vergaderd ten gemeenlenhuyze van waer hy zich hegeven heeft in stoel naer de plaels alwaer de maelschappy van muziek (La Patx) en het zanggenoolschnp (Concoidia) verscheyde stukken hebben uvlgevoerd voor hel publiek. Des avonds heeft geheel de kom der gemeente, immers een vyfligtal huyzen zeer sterk verlicht geweest aen allje de vensters, en de armste huyzen hadden 5 lol O keersen aengesieken onder liet geluyd der klokken en 't gedurig schieten van 'l kanon. Er is gcenc aflochlsklok geluyd geweest en lot middcriiagt waren al dc herbergen opgepropt. Vreugd en vriendschap waren op ieders aengezigt le lezen. Dergelyke feesten konnen veel ic weeg brengen om de aloude eendrugt te doen terugkeeren. Men schryftaen den Dendcrbode: De gemeente Dcnderhautem, willende ook het hare bydragen ter gelegenheyd van den 18 ver jaerdag van Z. K. H. den Herlog van Braband, heeft op 14 dezer, deze nationale feest plegliglyk gevierd. Om O uren voormiddag, na menigvuldige losbrandingen van grof geschut en het luyden der triomphklok, heeft er eene overvloedige uyldeeljng van tarwe brood plaets gehad aen al de behoeftige liuvSgezinnen dezer gemeente. In deze bckosligingen, door gcestelyke en wereldlyke overheden gedragen, heeft den heer burgemeester zich het meest doen onderscheydeu. Dien lieer staet zyne jaerwedde van burge meester af, om in deze menschlicveude gevoelens mede te werken. Wy hebben in onzen vorigen nummer aengekondigd dat Mgr. Delebecquc zich naer Roomen zal begeven om de graven der heylige Apostelen le gaeu bezoeken. Deze reys is reeds sinds vier jaren vastgesteld den prelaet is zondag na den Tc Dcum vertrok ken. Mgr. Delebecque is den eersten bisschop van Gend die deze godvruchtige bedevacrl onderneemt. Den bfsschoppelvken stoel van Gend is ingerigl sinds dry eeuwen tot nu toe hebben wy een-en-twintig bisschoppen gehad. M. Scherpereel, pastoor van S1 Walburge, tc Yeurne, is pas- lor le Dcnlerghem benoemd. De Bollandisten hebben het VIII® deel van October der Acla Sanclorum uytgegeven. Het werk, besla en de 1200 bladzyden, is aen den hertog van Braband opgedragen. Den gemeenteracd van Luyk heelt eene som van 45,000 frs. gestemd voor de feesten ter eere des herlogs van Braband, die aldaer zullen worden gegeven in de maeml juuy. Eenen zang- pryskamp, een festival voor harmonie en een groot publiek concert zullen aldaer worden gegeven. Den communale» raed van Eecloo is zondag in de kerk gekomen, als den Te Dcum ten evnde was. Het word lyd dat de regenlie van Eecloo herbakken worde. De bestendige racdgevende kommissie voor dc, yzeren wegen is geïnstalleerd. M. Osy is tol ondervoorzitter gekozen. Den bestendigen raed der yzeren wegen is in dry seklien verdeeld, te welen: De seklie voor de ontvangsten, die voor de uyt- gaven, en deze voor hel bestuer. Voorleden zaterdag wierd er in den brievenpost te Gend we derom eenen brief gemist, en er is dadelyk eene liuyszoekiug by den bedienden uyl den post gedaen. Den gemiste» brief is gevonden, zonder dal hel minste ver moeden legen eenen bedienden is opgerezen. Een hrugsch blad, den Impartialmeld (hal le Brugge ook brieven met banknoten in den brievenpust zyn gcslekcn, en niet ten regie gekomen. Sedert dat de Gendsche regenlie belasting op den beir ge steld heeft, en de boeren hem niet niet meer gaen halen, moet men toch ergens zich van dal fyn speciliek weten te ontmaken, en, sedert eeuigen lyd begint hel vies le rieken aen de rioolen en aen zominige greppeti. Als dit tui zoo is, wat zal liet in den zomer zyu Byna al dc aenhangers van de sekte der slevenislen iu ons land, kecren tolde eenhcyd der kalholyke kerk terug. Te Brussel heeft een geheel huysgezin, besla end e uyl tien persoenen, zich onderworpen aen den cerw. pastoor derS. Jans kerk aldaer; alle hebben hunnen paesschen gehouden. In verscheyde sleden van Holland hebben de protestanten gepelilionneei'd om aen den koning le vragen dal hy de opreg- ling der bisdommen en de inrigting van de roomse!) kalholyke hierarchic, niet zou goedkeuren. .Maer, de protestanten vergeten dat de vryhevd van ceredienst in Holland beslael uyl kragt der grondwet, en dat den koning zich hoven de grondwet niet kan of mag verheffen. Den knegl van den landbouwer Van Landeghem, tcTemschc, was in den stal gegaen, om een peerd le halen, en heeft van het dier eenen geweldigen stamp op den buyk ontvangen, ten gevolge van welken hy des auderdags is overleden. Den dienstbode was Jacobus .Moens genaemd, 41 jaren oud, eu ongebouwd. Men scbryft dit ongeluk aen ouvoorzigiigheyd toe. Eenen koopman van Brussel duyd dry achterhoudingen van brieven aen, welke ten zyuen nadeele op verschillende lydstippen gepleegd zyn: den 51 december 1S52, den 17 en 18 maert laetslle- deii- Dc twee eerste brieven hevatleden, gclukkiglyk weerden, wel ke niet konden aengebodcu worden; den derden bevatte een bank biljet van 200 fr. De diefstallen zyu aen de post best uren van Belgien en Vrunkryk bekend getnaekl; doch tol hiertoe zyn al de op/.oekin- gen, welke ongetwyfeld hebben plaels gehad, zonder uytwerksel gebleven. In eene byzoudere briefwisseling vau den Vaderlanderlecit men liet volgende Brugge den 14 April. Den 15 dezer is het drydubbel jubelfeest van dry der aglbaerste geestelyken dezer stad gevierd. Den avond tc voren, om acht uren, wierd de pleg tigheyd door het geluyd van alle de klokken der hoofdkerk aen gekondigd. Gisteren, van in den vroegen morgend, waren alle de gebuerlen die de dry jubilarissen bewoonen, met vlaggen, wimpels, opschriften, enz. versierd. Alom las men hoven <le deuren der geburen Lang leren nog Corselis, Simncns, Dc Keyzvr Op den voorgevel der wooning van den geachte» boekhandelaer M. de Bal, zag men de prplretlen der vicarissen-jubilarissen pryken. Om negen uren zyn de dry jubilarissen nvt liet huvs van Mgr. Corselis, in stoet gehaeid, en in dry rvluvge» naer de hoofdkerk geleyd. In het eerste rvtnyg was gezeten M. den kanonik De Keyzer, vergezeld van M. d'Heene, in hel tweede rytuyg zag men M. den vlcaris-generael Simocns, die door M. Scherpereel vergezeld was. liet derde rytuyg was bespannen met vier peerden en bevatte Mgr. Gorselis, die door SI. der. kanonik Andries ver gezeld was. Aen het portael der hoofdkerk zyn de dry jubila rissen door de gceslelykheyd ontvangen, en processische wyze naer de plaeisen geleyd die voor hun bereyd waren. De mis in groot muziek, is ponlificalyk door Mgr. Malou gece lebreerd. Tydens de mis is cr eene treffende aenspraek door den cerw. pater Van der Ghole gedaen, en na den goddelyken dienst is den Te Deum laudaimis gezongen. Buylengewoon veel volk was toegesneld, om die plegtigheyd by te woouen. Toen de diensten in de kalhedrael geeyudigd waren, zyn de jubilarissen processionelyk naer het bisdom geleyd, en van daer naer hel bisschoppelyk Seminarie gevoerd, alwaer een middag- mael ter ecre van dc dry jubilarissen was bereyd. Aen de tafel bemerkte men dc abten en provincialen die tot hel leest uytge- uoodigd waren M. de Pelicliy, borgeineestérMM. Van der llofstade eu Verhulst, schepenen; M. den kanonik dc Waele, van Gend; de leden der kerkfabriek van St. Salvators; Mme Van Thiegem; M. Van Ham-Van Thiegem, en talryke andere aenziene- lyke persoonen. Des avonds zyn de huyzen der gebuerlen waer de eerweerde jubilarissen woouen, fraey verlicht geweesthet scheen dal de bevvooners van die straten gewedyverd hadden om door hel illu mineren van hunne vensters, te doen uvlschynen hoe veel eerbied zy de dry jubilarissen toedragen. Geheel Brugge heelt deel in dezen drydubbelen jubile willen nemen, en heefl zieli by het geestelyk opperhoofd van dit bisdom willen voegen, om dry der der eerbiedweerdigste geestelyken derdiocesic te verheerlyken. Men schryft uyl Kortryk, 9 april: Den polietieagenl Morels was eergisteren op zyne ronde omtrent de kapel van het H. Bloed, buvtcn Kortryk; hy ontmoette den genaemden Ed. VVakkens, byge- nacmd Borchgrave, oud gevangenen, vergezeld van zyne moeder; deze had een pak dal zy onder haren mantel scheen le verduyken. Den politieagent vroeg haer v.at zy droeg, den zoon antwoordde dal liet smokkelgoed was en gelyk Monjls nendrong om zich van de waerheyd te verzekeren, wierp \Vakkens zich op hem met een mes iu de hand. Den politieagent verweerde zich «net zynen slok en den kwaeddoeuer nam de vlugl. De moeder van Wakkens is aengehou- den geworden, en in het pak iieefl men verscheydene coupons lyn- waed gevonden. Wy vernemen dat er den vorigen dag le Moescroen eene lynwaeddiefle begaen is. ilet belgisch schip Deux Frèresschipper dc Beer, behoorde aen de heeren A. en L. de Landlsheer, van Gend, met houillekolen geladen, en dat over eenige dagen de haven van Gend verlaten had, in bestemming naer Amsterdam, is in de Schelde lussclieD Ylissingen en Terneuzen met man en muys vergaen. Niels was verzekerd. In hel laclste congres door de gebroeders van Rotschild ge houden, is de fortuyn der familie berekend geworden op 250 inil- lioen franks, uyl hoofde van hun krediet, kunnen de gebroeders van Rotschild over meer dan 500 millioeu franks beschikken. Men leest in eene byzoudere briefwisseling uyt Parys: Men lioiul zich hier nog al op by de vraeg wal geslemdheyd de keyzerin beeft, of zy blygeeslig is en of zy, zoo men beweert, den keyzer aenbid. Ziet bier een anckdotje, dat lol inlichting kan die nen: Men weel dat onlangs 1111.MM. den Dieretituyn bezochten. De keyzerin verlustigde zich sterk in de sprongen en spartelingen der apen, en verscheydene malen hoorde men haer luydop lot den keyzer, die eenige stappen van haer stond, zeggen Louis, kom toch eens zien hoe aerdig zy zyu. Den keyzer kwam aen- stoiuls, en hy scheen half gestoord, half blyde, over dien gemeen zame» toon in het publiek. Toen de keyzerin zich in de voorbehouden ruyinle voor de olifanten begaf, zag zy cr twee hutten; zy dacht dal er in elk een olifant was, inner er was maer een dier in eene hut. Toen men de deur der tweede hul opende, was zy vervuld met vrouwen van de bedienden van den Dierenluyn. die zich daer verborgen hadden om de keyzerin van naby le zien. Op dit zigi, schoot Eugenie in zulke» feilen schaterlach dat hel haer onmogelyk was op de haer loegcrigle kornplimenten te antwoorden. Het was den keyzer die in hare plaels sprak. Hierdoor ziet men datde keyzerin altoos bly geeslig is, en niets van hare vrye manieren verloren heeft, zelfs niet tegenover Napoleon.)/ Men schryft uyt Vassy, 51 maert, aen den Echo du Peuple van Chaumonl (Hoogcre-Murue)Den dienstknecht van een ucht- baer huvs onzer gemeente had met verscheyde jongelieden gewed dat hy zich ter 11. tafel zou aenhicden en te communie gaen, Zonder eerst te biechleu le zyn geweest, en hy heefl die heylig- schending begaen, in legenwoonJigheyd van die welke hy had uylgedaegd. De jnsticic van die ongodsdienstige daed berigt gekre gen hebbende, heeft oniniddelyk een mandaet van aenhouding tegen den schuldigen uytgeveerdigd. Men leest in dc PatriePrilcliard, den yverige» melhodislen- zendeling, den raedgever en zaekwaerneiner vau koning Pomaré, heefl le gelykertyd aen den prolcslanlsehen eerdienst en aen den handel verzaeklhy heefl zich tol den katholyken godsdienst bekeerd, en zich ter beschikking der kalholyke zendelingen ge steld, ten evnde onderwezen te worden Men verwagt dagelyks hem in de heylige orders le zien treden. Prilchard doorreyst op dit oogènhlik de eylanden van Occanien, en als een nieuwen Paulus, predikt hy den godsdienst, welken hy vroeger gelasterd en vervolgd heefl, Eene korrespondenlie uyl Genua, verzekert dal men tc Palermo, eene samenzwering tegen het leven van koning Ferdi nand had ontdekt, en dal het, ten gevolge van die ontdekking is, dal men zoo veel persoonen heeft aengehoudeu. Men schryft uyl Wcenen Wy hebben reeds gemeld dal het kostbare geschenk hetwelk den Paus aen den keyzer had gezonden om hem geluk le wenschen met zyne onlkoming aen den moord- aenslag, bestael in eenen tand vau den 11. Petrus. Deze merkweer- dige reliek is den 42" maert alhier aengekomen, besloten in een pragtig oslensorium en word thans bewaerd in de geestelyke schat kamer in de Hofburgkcrk. Naer men verneemt, zal dit kleynood vierinael in hetjaer voor de oogen der geloovigen ten toon gesteld worden. De oorkonde voor de echtbeyd word bewaerd in het archief dier kerk. Het genoemde oslensorium is op zich zelf reeds een kostbaer voortbrengsel van kunst. Daerin bevind zich de reliek, den tand van Petrus, als een bloesem gevat in diamanten en roby- nen en omgeven van wolken en eene glorie, waerin zich drv zilveren engelen met de pauselyke sleutels, een tiara en eenen palmtak bevinden. Van achter bevind zich den zegel van den Paus. De glorie die de reliek omval, is met een koepel overdekt, welke op vier heerlyke zuyleu rust, wacrvan de schaft uyt lapis lazuli is verveerdigd. Op den koepel rust een met diamanten versierd kruys op een wereldbol, llel ryk met edelgesteenten versierde oslensorium beslael geheel uyl zilveren is hier en daer verguld. SCI1I PUREE K VAN DEN STOOMBOOT IIEIITOG VAN SÜTI1ER- L ND Dit vacrtuyg verliet Londen den 25 maert, des avonds, met eeue volledige lading en 25 passagiers. De reyze was zeer gunstig, maer aen den mond der bacy van Aberdeen wierd de zee ongestuyniig. Nogians slik de vlag op, leekcn dal het vaerluyg in <le* haven ko men kou, Maer den wind nam den stoomboot op zyile en sloeg hem legen hel melswerk vau hel havenhoofd, Twee minuten nadien stond er dry voel water in de machienkamer, en alle hoop om het vaerluyg le redden, was verloren

De Denderbode | 1853 | | pagina 3