ZONDAG 1 MEY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 547. AELST, DEN 50 April 1855. De Hollandsehe Liberale Prolestanlen. ZOU M. LEBEAU BEROUW GEKREGEN HEBBEN De wet op de Stokerijen is verbeterd. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. e., dien der annoncen op 20 cenlimen den drnkregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry mnenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- seu. Indien iemand reglveerdigê klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang le doen beeft, by mag op onze onpar- tydiglieyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- uen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SLUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervau een afdruksel aen deszell's opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons eenige stukken zouden begceren mede le ib clen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wielden dezelve te doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe le zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. DEN DENDERBODE Zie hier wederom eenen akt van godsdienstige onverdraeg- zaemheyd en verdrukking der liberators tegen de knlho- lyken, waerin men andermael duvdelyk ondervind dat al de neygingen der libci'titers-francmacoussecte strekken 0111 den katholyken godsdienst te verdelgen. Het zoogezegd libera- Iimus, bet socialismus, bet carbonarismus, bet radiealismus, alle kinderen der oude voltairiacuscbe school, voeden eenen onverzoenlyken en algemeeueu baet tegen liet katholieismus, en bun gezamentlyk inzigt is van het katholieismus, onder den naem van eerloozen, te verpletteren. Het Hollandseh gouvernement bad een ministerie 't welk, ofschoon protestanlscb, gecne boegenaemde vrees liad voor de godsdienstige verdraegzaemheyd, en 't welk, volgens geweten, d'e grondwet van 't land eerbiedigde. Dit ministerie had aen zvn bool'd eenen man van bekwaemheyd, M. Thorbeeke, gereformeerdeD uiaer algemeen geagt en geëer biedigd omdat men hem edeic gevoelens van verdraeg zaemheyd en verkleefdheyd aen de vryheden door de grondwet aen 't Hollandseh volk gewaerborgd, toekende. Om te beantwoorden aen de vurige en aenhoudende wenscben der kalholyke bevolkingen, verstond dit ministerie zich met den Heyligen Vader voor de inrigting van kalho lyke bisdommen. Dezen maetregel wierd algemeen in Holland goedgekeurd, elkeen begreep bel regt'der Holland sehe katholyken, niet eene party verzetle zich bier tegen, immers alles bleef eenen merkelyken tyd rustig. Maer bet francmagonscb Iiberalismus en welligt ook bet anglicanismus konden niet lyden dat dezen akt van verdraegzaemheyd ten voordeele der katholyke religie vreedzaem daergesteld wierdAI de intriguen en kuypcrycn wierden dan in 't werk gesteld om de geesten tegen dit ministerie te verbitteren, men werkte voornamelyk op den geest des konings, want men wist voorop dat liet niet moeyelyk was heat eenen misslag te doen begaen. Men nam de gelegenheyd te baet dat den koning zich hu er Amsterdam moest begeveneen adres was gereed gemaekt dat hem door den koophandel moest acngeboden worden. Den keus was slegt gedaen, omdat de koophan- delaers -zich'weynig met godsdienstige tw isten bekreunen maernogtans men moest iemanddebielaenliangen, tfiënmoest smeden terwyl 't yzer heel was, en 't volk ophitsen als bet zyn kon. Den koning liet zich in den strik vangen, by gaf eene antwoord die weerd is tot bet nageslacht over te gaen om dien man te doen kennen. Hy zegde in een openbaer gehoor: Dat het tegen zijnen dank was dat hg zich door de grondwet gebonden zag, en het hem hertzeer deed dat dezen akt zoo ceel ergheden gaf aen 'l Hollandseh volle De opstokersten vollen verheugd over den onbegrypelyken misslag dien hunnen klcyneiT souvereyn kwam te begaen, zongen victorie, de nederlaeg der katholyken en den val van 't ministerie waren hnnnc vurige wenscben. Het ministerie zich op de schandelykste wyze gehoond agtende, stuerde op 17 april eenen bl ief aen den koning die met de volgende merkweerdige regelen evndigde De grondicet verleend met regt, en volgens onze over tagging, de vrgliegd van godsdienst en de gelgkhegd van bescherming. Wy hebben aen de grondwettige vrghegd baren cryen gang gelaten. INDIEN UWE MAJESTEVT NIET TE VRE- DÉN IS VAN DE GllOND WET of van onze bestuenegze, dat het dan aen Uwe Majesteyt behage ons ontslag <1 te verleenen. WELK WAS GEVOLG VAN DEZEN BRIEF? Het ontslag der ministers wierd aenveerd en een nieuw ministerie wierd opgevormd. De wyze op welke liet nieuw kabinet is samengesteld, biet geenen twyffel over de inzigten van bet gouvernement nopens de katholyke kerkregeling. MM. Van Doorn, Van Hall en byzonderlyk Doncker- Curtius belmoren totdc party der overdrevens protestanlsélie liberaters. Doneker-Ciirtius is zelfs een der kopstukken der gelieyme genootschappen, die geene andere zending hebben dan de katholyken le verdrukken en te vervolgen. Den jongen koning, naer 't voorbeeld van Engeland, gaet dan een pöliliek van verdrukking volgen en de twee vyfde zyncr onderdanen in de vrye nytoefiening van bunnen godsdienst, welke bun door de grondwet gewaerborgd is, tegenkanten. De Indépendance van Rogier en M. I.ebcau moeten lioovccrdig zyn dat Iiuiiiie ongelukkige leerstelsels by onze noorderburen zoo wel ontliaeld worden ook heelt het blad van Rogier-Lebeau zorg van solléns ongelyk le geven aen den 11. Stoel van Hoornen waer niet anders lieersclit, zegt liet, dan GEEST VAN ALMAGT EN INSLOKK1NG Troffelyke protestanten gelyk wy, in ons bietste Nr, dooi de verklaring van Domino llinloopen-Labberton, bewezen hebben, oordeelen niet gelyk de Indépendance van Rogier- Lebeau, zy geven ten volle gelyk aen den 11. Stoel, zy keuren de inrigting van bisdommen goed en laten regt aen de katholyken wedervaren. GEVOELENS DER PROTESTANTSCHE DRUKPERS. Vele en meest al de invloedryksle protcstantschc dag bladen spreken gelyk Domino Hiiidloopeu. liet Amsler- damsch Handelsblad drukt zich volgender wyze nvt Wy aanzien het aftreden van het ministerie Thbrhecke e als eene nationale ramp, ten aenzien der omstandigheden die zulks veroorzaekt hebben, en wy vreezen dal er be is treenelyke gevolgen zullen uyt voortspruyten. Den Echo Universet uyt den Haag, ook een protest.intseli dagblad, spreekt als volgt over de antwoord des konings aen den bande! van Amsterdam Eylaes bet zou dan konnen gebeuren dat deze grond- wet, die de voorregten der kroon uytgebreyd beeft, die, I al de keten van bet verledeue aen den ring van liet tegën- woordige te schakelen, aen bet stainbiiys van Orague j> toeliet zich boven de parlyön en driften te stellen, die II aen de hollandsehe natie instellingen ter hoogte barer d ontwikkeling gegeven lieefl, liet zou dus konnen gebeuren s dat die zelfde grondwet eenen liindei pael zou worden aen de goede verstandhouding tusseben den koning en d zyn volk Men ziet dan dat -den politieken toestand van Holland zich niet zeer droevige vooruyfziglen opdoet. Het zal eenen grooten zegeprael zyn voorde liberaters-franemayons- party tan zy er in gelukken bare regeringslooze ontwerpen bv dit volk te verwezenlyken. Maer dal er de bollanders liet eynde en de gevolgen van afwagten Wy doen dpzo vraeg omdat den ouden belgiscben Iibe- rater-doelrinaris Lebeau oenen brief geschreven beeft aen den Journal de llruxelles waerin by zich bekkiegl dat men hem in 't publiek beschuldigt over de gevoelens van onver- draegzaembeyd die by, tegen de liollandscbe katholyken, Ier gelegenheyd der inrigting van bisdommen, geuyt beeft. M. Lebeau zegt dat de verklaring van den protestaiitsclien leeraer De Vroede slegt is verstaen geweest, dat dien agt- baren leeraer iets geheel anders beeft willen zeggen dan dit waervan men hem (Lebe.tn) beschuldigt.... Zoo veel te beter voor M. Lebeau indien by zuyvere gevoelens van verdraegzaemheyd beeft en indien by uyt ganscher berlc eene gclyke bescherming wilt voor alle godsdiensten, zelfs voor den Rooinsch-Katholykcn, die noglans zvne genegen- lievd niet beeft, gelyk by bet, in den tyd, scliaemleloos in voile kamer beeft durven nytliraken. Maer die belydenis of verklaring van prineipen van verdraegzaemheyd kond niet wel overeen met de genegen- lieyd die hy in zynen brief betuygt voor liet Pieinonteeseh gouvernement, liet welk dagelyks bewyzen geeft van onver- draegzaembevd en vervolging tegen de katholyken. M. Lebeau rand de katholyke drukpers aen iimilat zy, zegt bv, dagelyks de belgisehc liberalen afschildert als gnddeloozen, rerolulionnaire klubisten, regeringsloozen etc... Maer is 't niet spvtig voor M. Lebeau dat de protcstantschc drukpers van Holland spreekt gelyk de katholyke drukpers van Jicigiën Is bet niet spvtig voor M. Lebeau dat de protestantsebe drukpers aen de kuyperyen der liberaters de oproerige bewegingen te laste legt die thans in Holland 'plaets grypen Is bet niet spvtig voor M. Lebeau dat eenen protestantsellen leeraer M. Lebeau en de Indépendance komt kornplimeriteron in bet deel dat zy nemen in den afkeer lëgón de inrigting van katholyke bisdommen Ja, dit alles is spvtig voor M. Lebeau, maer kostelyk voor ons omdat wy daerdoor klaerlyk konnen bewyzen dat al die liberaters- dóetrinarissen allyd honing op de lippen hebben terwyl bun hert in stroomen gulle ligt te zwemmenGelukkig voor Belgiën dat die bedrogmiddelen gekend zyn, geluk kiger egler ware het van die gevleesclide duyvels verlost, want zy werken voor niets anders dan om liet te vergod en le ver?.edeloozen De braedsiagingen der wet op de Stokeryen hebben eenen anderen gang genomen en eenen waren stryd opgeleverd tussetien de steden en den buytcn. De afgeveerdigde welke teil voordeele der Slokeryim van de steden spraken, wilden aen do landelyke Stokeryën de ld ten honderd vermindering op de acrynsreglen ontnemen 0111 al de Stokeryën op eenen en zelfden voet te stellen. Maer de verdedigers der buyten- stokeryönen hy gevolg van den landbouw, hebben hiertegen kragtig bel woord gevoerd en den gewissen ondergang der landelyke stokeryën doen zien, indien dezen maetregel genomen wierd. Gelukkiglyk is die onregtveerdigbeyd verworpen en zullen de 15 ten honderd voortdurend blyven loegestaen worden. Wy bebpen hieromtrent aen de vlaem- sche afgeveerdigde MM. Van der Donckl, De Kuddere en Boiilcz veel Ie danken, liet zyn deze beei-en die byzonderlyk dc belangen der buyleustokeryën hebben bclicrtigd. Den Drawback of teruggacf der regten voor den genever die biiyten 't land gevoerd word, wilde men ook verlioogen, indervoegen dat dien drawback eerder aen eene premie dan aen de enkele teruggave der regten zou geleken hebben. De verdedigers der sledclyke stokeryën wilden die teruggave brongen op 50 franks den hectoliter, maer de verdedigers der landelyke stokeryën hebben klaerlyk de onregtveer digbeyd en derzelver ongelukkige gevolgen doen zien,, zoodanig dat den drawback door de kamer op 24 franks den hectoliter is gebragt. Hadden de grootc Stokeryën dei steden in dezen maetregel even als in den volgenden gelukt, dan was liet zeker met de landelyke Stokeryen gedaen. Een voorbeeld zal dit klaerlyk doen begrypen Eenen Antwerpscbeii stoker stookt alle dagen 3500 liters genever. Van die 5500 liters voert by er slegts 2000 liters buytcn 't land, doch den drawback wierd nog met meer profyt aen liet geheel stooksel toegepast, omdat den Ant werpsriten stoker de 1000 overige liters in bet binnenland verkogt en, liy derzelver nytvoer nvt de stad, de leruggaef genoot van de stedclvke regten die hooger zyn dan den fiscalen drawback. l)it was eene groote oorzuek om welke dien Antwerpseben stoker de beyde Vlaenderen met zynen genever aen eenen veel minderen prys kon overslroomen zonder dal de landelyke Stokeryën met hem konden mede dingen. Deze schreeuwende onregtveerdigbeyd zal nu groolendeels opbonden. Nog een ander bezwoer hebben wy gevreesd, en daerom zyn wv hlvdc van in tyds geroepen en alarm geschreeuwd te hebben. De stokers der steden zyn zoo jaloerscb, datzy de stokers van biivlen een iukoniregt van fr. 2-50 stadsregten zouden hebben willen doen betalen vdor eiken hectoliter genever dien de buvleiislokis-s in de steden zouden voeren maer de kamer heelt over die uytzinnige pretentie regt gedaen met dit regt op 1 fr. te bepalen. MM. De Naevcr, De Tlieux en Mercier hebben de kamer hieromtrent de schoonste inlichtingen gegeven en bewezen boe zeer de landelyke Stokeryën eii den landbouw bierdoor zouden geleder hebben. De invloedryke stem en maglige argumenten deze, dry agtbare redenaers hebben 't gouvernement doen buygen. Eene zaek spyt ons, 't is dat men de kleyuc Stokêryën zoo wel als de groote een rendement van 7 liters par hectoliter beslag wilt doen opbrengen, iets wat wy als onmogelvk voor de kleyne Slokeryeii aenzien. Onder dees I betrek hebben de grnole slokeryën tóch nog voordeel op de klevne, voordeel dat nog groot genoeg is 0111 de groote privilegiën die door de groote Stokeryën te voren genoten j vvierden, eenigzins te vergoeden doch daer zullen wy ovcrga'cn omdat wy niet verder kennen. Vooral -er le evudigcn. moeten wy nog eene bemerking i maken, namelyk dat, ofschoon deze beraedslagingen zoo lung geduerd hebben, niet eenen redenaer zich de moeyte gegeven beeft aen den minister le vragen welken uylslag de* wel van den fra nonunion Erére van 1851 opgeleverd beeft voor waf de opbrengst der acevnsregten acngact. Het land zou gezien hebben 'dat het ultra tiskael stelsel van ITère dc stókingen beeft doen verminderen en dat de schatkist zeer veel verloren heelt niettegenstaende de regten 50 ten honderd zyn vermeerderd geweest

De Denderbode | 1853 | | pagina 1