-Wy komen te vernemen dal den heer de Clercq, schilder te Eiinove, de iaelsle hand geslagen heeft aen eene scliildery, de Boodschap van dc H. Maegd verbeeldende, de welke voor de kerk van Nederhasselt bestemd is. Den heer de Clercq, op hel gezegde van eeuen liefhebber die van dezelve met veel lof heelt gesproken, heeft besloten dezelve gedurende acht dagen in zynen atelier kos teloos te laten bezigtigen Dus van den 8 mey lol den 15 mag zich eenieder by hem begeven. Men sehryfl uyl Leuven aen den Vender-bode Twee onzer vlamingep komen eenen uylmunlenden uytslag in de examens by de kalholyke Hoogschool van Leuven te bekomen. M. Seraphien De Meulemeesler van St. Laureys, beeft zyu tweede docloraet in de medecynen met dc allergroolsic ondcrschcyding afgelegd, en d'heer Louis Van Lierde van Erweteghem, heeft de onderschevding bekomen voor hel tweede en 't derde docloraet; twee examens welke by gcvolgelyk in deze zitting heeft ondcrgaen Dezen verdiensligen leerling beeft zyne menigvuldige preuven allyd op eene zeer schitterende wyze onderstaen. Men meld ons uyl Eecloo Den heer Seraphin De Meule- meesler, van Sl.-Lauryns, in liet kanton Eecloo, die, in den loop der voorledeuc week, voor den vereenigden jury van Leuven- ilrussel, met de grootste onderscheydingzyn exaem van tweede doklorael voor genees-, heel- en vroedkunde, aflegde, is ter dier gelegenbeyd, by zyne aenkomst in bet vaderlyk buys, Dynsdag, iloor de maelschappy van harmonie, met een zeer l'raey avond- muziek vereerd geworden. De kunde waer van dien lieer een bewys komt te geven, doel hopen dat by by hel afleggen zyns lielsle exaems, titel min onderscheyding zal bekomen. Dit is den vurigen wensch van al die zyne hoedanigheden en zyn karakter kennen. -- Stelsel van den heer Wülems. Het gouvernement heeft de rapporten tut ofliciele stukken, belrekkelyk de inenting, om het vee van de placg te bevryden, doen afkondigen. Deze slukken wierden met ongeduld te genioel gezien, door al degene die belang stelden in de ontdekking, die wy aen onzen landgenoot den heer VVillems, van Hasselt, te danken hebben. Uyl die rapporten zou, volgens eenen artikel van de Indépendance volgen, dat de mannen, die gelast waren te onderzoeken of men met bel stelsel van den heer Willems inderdaed de beesten van de plaeg kon bevryden, gedagt hebben, dat zy eerst en vooral de zending hadden naer bewyzen te zoeken, om de weerde van de uylvinding te vermin deren. Doch wat meer dan al de rapporten ten voordeele van het stelsel-Willcrns bewysl, is,dat talryke landbouwers en veekweekers het toepassen en er zich uylnemend wel by bevinden. Men weel overigens, dat allegroole ontdekkingen in den beginne veel tegenkaulers gevonden hebben. Den heer Willems moet dus niet verlegen zyu, indien zyn stelsel deugdelykis-en de reeds bekomene' ondervinding spreekt ten zynen gunste dan zal het zegepralend uyt den stryd konten zoo niet zouden zelfs de -allergunstigste rapporten het niet kunnen slaende houden. Den koning en den hertog van Braband zyn maendag naer Duytschlaud vertrokken. Zy zyn door den generael de Liem, ai-de- eatiip van den koning, door den kolonel d'Hanins-de Moerkerke, aide-de-camp van den prins, en eenen geneesheer des kontngs, vergezeld. Hot is om elf uren dat den koning en den hertog van Braband, in den morgend met een speeiael konvoy naer Duylshland zyn -vertrokken. Den koning en zynen oudsten zoon, waren in borgers- kleeding. Voor aleer in de berline te slappen, heeft den koning den graof van Vlaenderen en de prinses Charlotte welke hunnen doorluchligeu vader uylgeleyde deden, omhelsd. Den erfprins heeft zyne zuster en zynen broeder ook omhelsd. Den stedelvken* raed van Brussel heeft zaterdag eene open bare zitting gehouden, in welke de kapitale kwestie van de inly- ving der voorgebergten of voorsteden, by de hoofstad, is ter spraek gekomen. Het kollegie van borgemeester en schepenen heeft in zyn verslag uyldrukkejyk voorgesteld, Elsene, Sl-Josse-teu-Noode eii Schaerbeck in hun geheel by de stad in te lyven, en de helft d^r voorsteden Laeken, Molenbeek en Sl-Gillis. De voorstad Ander- lecht zou onaengeroerd blyven. Indien hel plan van het kollegie word aengenomen, zou de bevolking der hoofdstad volgender wyze vermeederen Oude bevolking, 155,000 zielen.—Leopoldswyk, 5,500 idem. —Elsene, 19,000 id.—St-Gillis, -100 id.— Sl-Josse-len-Noode, 19,000 id. Schaerbeck, 10,000 id. Molenbeek, 1,000 id. Total, 210,000 zielen. Een gevolg van deze inlyving zou wezen de uylbrcyding van den •octroy-mtler* bestemd om alle die gemeenten te omvallen. In afwachting van de daerstelling van dien muer, zouden de ingeze tene eene persoonelyke belasting hebben te betalen. Aen eenen anderen kant zou de vermeerdering van bevolking lot noodwendig resullaet hebben de vermeerdering van den stedelvken raed van 51 lot 50 leden, onder welken den borgemeester en zes schapenen. MM. Vilain XIII, Malou, Lebeau, Bogier en Vevdt zyn zondag ■door den koning in bezonder gehoor ontvangen geweest. Sieur Deschamps, die wegens laster tegendengraefX.de Merodc tot 25,000 i'r. schadevergoeding was verwezen, welks vonnis by lyfsdwang uytvoeibaer was verklaerd, is na beteekenis van'dit vonnis, zaterdag lactst ten 6 uren 's morgens door eeuen dcurwaerder en den vrederegter aengehouden. Men verneemt dal mevrouw l,eon d' llooghvoorsl, welke hel slagtoffer is geweest van het vuervatlen harcr kleederen dyns dag avond aen hare brandwonden is overleden. Voor de civiele reglbauk van Brussel is dezer dagen eene belangryke zaek geplelen geworden. Eenen gewezen ambtenaer van den borgerlyken stand was voor de regtbank gedaegd ge worden onder beschuldiging van, zes jaren lang, nalatigheyd in hel opleekcnen der der akten van geboorte en overlyden. Die akten beliepen ten getalle van 150. Den prokureur des konings concludeerde legen den beschul digden lol eene veroordeeling van 100 fr. voor iedere conlravcniic. De regtbank heeft dien strengen maelregel niet willen^aennemen. Niettemin is den pligtigen veroordeeld geworden tol 750 fr. boet, dat is, 5 franks voor iedere conlravcniicalsmede lol de kosten van hel proces. Hel is eene koslelykc maer welverdiende les voor dien amb tenaer. Trouwens de gevolgen welke uyt zyne nalatigheyd spruy- ten konnen, zyn zeer gewigtig. Gisteren morgend vroeg, om zes uren, viel in de kerk der arme Claren, gezevd Colelinnen, te Gend, eenen kandelacr met eene brandende keors welken voor hel beeld der 11. Maegd stond, omverre op den mantel van O.-L.-Y. en stak het vuer aen de kleederen en sieraeden van bet beeld. Eene borgersvrouw, welke in dc kerk zat te bidden, wierd eerst den brand gewaer, snelde naer den autaer en doofde liet vuer uyl. Deze vrouw, om de vlammc te konnen blusschen, beeft bare heyde handen verbrand. Aen de kleederen van hel Mariabeeld is er veel schade. De Maend van Maria word in al de kerken van hel land mei veel pragt gevierd* Brieven die uyt Hoornen ontvangen zyn, melden dat Zyne lloogw. den bisschop van Gend gelukkig en in volle gezondheyd, in de hoofdstad der ehristene wereld is aengekonien. Mgr. Dciebecque, was hy zyne aenkomsi te Hoornen, door den eerw. pater Brocardus, carmeliet-discalsvan liet klooster te Gend, vergezeld. Men herinnert zich nog wel dat dezen pater, door ziekte overvallen, onder weg was moeten blyven. Z. Hoogw. den bisschop van Gend, heeft pater Brocardus te Marseille ge- j vonden, en heeft hem met zich naer Boomeu medegenomen, en de teedersle zorgen voor den zieken, genomen. Den gendschen pater lyd nog aen aenhoudeude koortsen, maer de geneesheeren hebben verklaerd dal er geen gevaer voor den zieken is. Men verhoopl dal de zuyvere lucht van llalieu gunstig aen de gezond heyd van den eerw. pater discals zal zyn. Eenen brief uyt Hoornen, aen de Palric toegezonden, meld dal in eene algemeene vergadering van hel order der Discalseu, in de hoofdstad der ehristene wereld gehouden, ten evude eenen nieuwen generael van gemeld order te kiezen, den keus gevallen j is op eenen Belg, den eerw. Pater Na talis, van Verviers. Met is de derde mael sinds het beslaen van het order, dat eenen onzer J landgenoten lol deze bediening verheven word. Den nieuwen generael behoorde toe aen een klooster van Dis- calsen te Genua, in Piemont, en bediende aldaer eene pastory. j Onder zyne definilors of geheyme raedsheeren, is er, in de zelfde vergadering, eenen anderen Belg benoemd geworden, te weten, den eerw. P. Gregorius (M. Btiyze) die lesi zyn verblyf had te Brugge. Mgr. Corselis, vikaris-gcnerael des bisdoms van Brugge is zaterdag avond, overleden. Dezen aglbaren geestclykeu was in 1767 te Wervick geboren, en bad, op den 15 april laetslleden, met MM. Simoens eu de Keyzer, zynen jubilé van 50 jaren pries ter gewyd te zyn, gevierd. Ziet hier eenen korten inhoud van hel leven van Mgr. Corselis Mgr. Era nciscus-Thomas Corselis, wierd geboren te Wervick, den 29 augusty, 1767. Hy wierd leeracr eu meester der vrye kunsten by de unïversileyt Leuven. 1787.Onderbesluerder der pedagogie der Lelie, 1 juny, 1795. Priester gewyd te Brussel door den pauzelyken nuncius Caesar Brancadoro, 15 maerl 1791.Coadjutor te Zanlvoorde (dekeny Yperen), 12 september, zelve jaer. Volmagtigd, tol hel bedienenjder hey- lige sacramenten door geheel hel bisdom van Doornyk, 20 au gusty, 1795. Missionnaris in hel bisdom van Alrecht, in hel zelve jaer. Paslor ie Sint-Denys, 11 april, 1797. (Gedurende al den woeligen lyd der fransche omwenteling, bleef hy, ver kleefd en verborgen, zyne pastorele bediening met iever uyl- oeffenen.Onderdeken van hel dislrikl vau Meenen, 1809. Deken van het dislrikl van Meenen, 5 maerl, 1811. Paslor van Sl.-Salvators en deken der chrislenheyd te Brugge, 1 febry., 1817. Het hollaudsch bestuer weygerl hem als paslor te her kennen, lol 5 september, 1821Vikaris-generael van Z. II. Mgr. Boussen, 5 maerl, 1855. Aertsdiaken van het kapittel en vikaris-generael van hel bisdom van Brugge, l i september, 1854. Vi si la lor der kloosterlyke orders in Belgiên, en huys-prelaet vanZ. H. den Paus, 1851. Vikaris-eapitularis van het bisdom van Brugge, 2 oclober, 1848. Als vikaris-generael hernoenul doorZ. II. Mgr. Malou, 51 maert, 1849. Is in den Heer ontslapen te Brugge 50 april 1855. Deze dood van den aglbaren ouderling, Mgr. Corselis, zal door eenieder worden betreurd. Mgr. Corselis, buyten dal hy met eenen brandenden iever voor den godsdienst en voor de kerk bezield was, was nog een treffend voorbeeld van alle deugden en munltede nog bezonder uyt door zyne verknoglhcyd aen zyn vaderland, en door zyne liefde en aengekleefdheyd aen hel koninglyk slamhuys. Dien eerbicdweerdigen man, zegt de Gazelle van Bruggeis in zyne laetsle oogenblikken bygeslaen door Z. Hoogw. den bisschop, die hem, in alle liaesl geroepen, nog de H. olie heeft konnen toe dienen, en is ootmoedig en vol overgeving, zooals hy geleefd heeft, in den ouderdom van 85 jaren en 8 inaenden, in den Heer ontslapen. Weynig geeslelyken hebben eene langere reeks van diensten aen de kerk bewezen, dan den reeds alom betreurden overledenen. Sedert eenigen lyd, voelde Mgr. Corselis zyne levenskraglen vergaen; zaterdag morgend, had hy meer liaesl dan naer gewoonte om zyne mis te gacn doen. Op dc aenmerking die men hem deed, dal den pater nog niet gekomen was, (want sedert eenigen lyd wierd Mgr. Corselis in zyne mis door eenen pater capucyn geas sisteerd), gaf hy order om hem acnstonds le gacn halen. Hy ging zonder vertoeven naer de kerk, las zyne mis in welke hy volgens gewoonte dc H. Communie als reyspenning der stervende nutte; hy voelde zyne dood naderen, en zeyde zelfs dien dag niet le zullen overleven. Wederom te buys gekomen zynde, voelde hy zich heler, maer des namiddags, kreeg Mgr. ecneu liglen overval; nauwelyks was er lyd om naer Mgr. den bisschop le loopen, die hem in alleryl hel li. Oksel bediende. De geheugen is van Mgi. Corselis zal te Brugge bevvaerd worden, want hy was eenen heyligen priester, eenen priester van iedereen bemind en geëerd, onder alle de deugden die hem versierden doorschilterde de ootmoedigheyd in den hoogslen graed. Gansch de stad heeft Mgr. Corselis gekend, en gansch de stad, ryken en armen, spreken zynen lol uyl, en hel laetsle woord is: hel ivas eenen lieg li gen man. Zondag morgend bemerkte de meyd van den paslor der ge meente Aulreppe, hy hel inzamelen van de eycren barer kiekens, de iwee beeneu van eenen man, die zich had verborgen in eenen hoek van den open slal, waerin zy zich bevond. De meyd bezat tegenwoordigheid van geest genoeg, om geencn enkelen schreeuw te u\ien, en spoedde zich om haren meester tc verwittigen. Den pastor terstond hulp gevracgd hebbende, zoo snelden verscheyde- ne persoonen ter plaets. Wanneer men in getal was, riep men onzen man, die niet ant woordde, eu deed'als of hy sliep. Men trok hem hy de voelen, en hy w as evndelyk gedwongen uyt zynen hoek tc voorschyn te komen. Zich omringd ziende, verklaerdc hy de cerlykheyd zyncr inzigien, en gaf voor om u t le rusten eu wal le slapen. Ongelukkig voor hem. haelde eenen der aenwc/.igen eene geiaden {>is'oo! le voor schyn, uyl den hoe!: w aer hv had gelegen. - Den aengehouden is eenen gevangenen die donderdag 21 april zyne vryhovd terug bekwam, Tot dal men zyne pislool en zyn mes vond, welke onder eenige slukken hout op den oven verborgen waren, poogde hy mei behendighevd, hel medelyden van den pastor op ie wekken, dermate dat men, zonder de ontdekking dier voorwerpen, hem waersclmiclyk in vryheyd zou gesteld hebben. Hy bekende slegi gehandeld le hebben, door liet ovcrklimmen van den hofmuer doch hy had hel maer gedaeo om dal hy dronken was, enz. Yi ydag heeft de korrekticmele rrglbank van Brugge zich onledig gehouden met de zaek van den genaemden Karei de Meu- lenaere, geneesheer, woonende tc Brugge en zeer wel gekend door de prospectussen, reklamcn en aenkondigingen, die de dag bladen ten zynen voordeele in hunne kolommen opnamen. Hy word beschuldigd van nog al lanielvke geldsommen aen zyne zieken afgetroggeld le hebben, en wc! byzomlerlyk aen Jw. Salens van Brugge, en eenige landbouwers van Danmuv, üedelem, enz. Het meeslendeel dezer migelukkigen, acngedaen door de zooge noemde ongeneesbare ziekten, hadden zich laten vangen in de netten van M. de Muelepaere, die hun eene volledige genezing na wevnige dagen beloofde. önnoodig is hel te zeggen, dat deze beloften in rook verdwenen cn dat de zieken dikwyls slechter wierdeu dan zy waren. Den uytslag van al deze kwakzalvery was dat De Muelenaerede zieken niet genas maer hunne beurs ledigde, en dit mei hun, op zyne zoogezegde ler rekening onlvangene vergelding kwitaniien le geven waerdoor zy zich zonder hel lu welen, verbonden hem op bepaelde tyden zekere sommen te betalen. Alzoo deed hy namenlyk mei Jw. Saelens die hem reeds 12 of 1500 frank had betaeld, en die nog dagelyks zyne voi(leringen zag aengroeyen. Het geregt moeyde zich mei de zaek en daegde De Muelenaere voor hare bank uyt. Hy verscheen vrydag, en vroeg eenen uytstel. Maer men heeft hem denzelven goweygerd en hy is tol 5 jaren gevangzitling en de onkosten veroordeeld geworden. Een geruchlisin St. Nicolaes in omloop. Eenen molenaer der gemeente Stekene bezogi wekelyks deze merkt, en slaende gewoonlyk zyn peerd en karre in de herberg de Bakkery, Plaisanl- strael. Ycrledene week kwam zyn gespan weder lol aen de deur der herberg, doch zonder door iemand vergezeld le zyn. Den dag liep voorby, zonder dal men eenen man gewaer wierd. Des auder- daegs namiddag, is zyne bekommerde vrouw en haren schoon broeder hem komen opzoeken. Zy hebben slechts het gespan gevon den van den molenaer wist men niet le spreken. Men verliest zich in alle soorten van gissingen nopens dit verdwynen, daer hv dien morgend uyl zyn buys welgemoed en gerust vertrokken is. Een ongeluk luid le Brussel in het buys der familie Lemarne buyten de Nammsche poort, plaets. Eenige kinderen speelden er duykerlje een der kleynen klom langs eene loeder op hel dak van een hanger, waer hy zeker was niet te zullen gevouden worden. Maer eensklaps brak de goot waerop het kind steunde, en hel viel met het hoofd op de slcenen van de agicrplaets. Zyn schedel was op de gansche lengte gekloven. Men vreest voor zyn leven. Eene zeer gewiglige ontdekking is in de koninglyke biblio theek van Brussel gedaeu geworden. Op den rand van een af druksel der treurspelen van Sophocles, uylgave van Henri Elienne (1668), heeft men aen toeken ingen ontdekt, die van Baeine's hand zelfgeschreven zyn. Men heefi er zelfs het handleeken van den grooten franschen treurspeldichter opgevondeu. Heiwerk, waer aen deze aenleekeningeu nu zulke hooge weerde geven, maekte deel van de verzameling van wylen den lieer Van Hullhem. Den brusselschen Sancho, kenschetst het karakter van 't fran sche volk, op de volgende wyze Hel naluerlyk karakter van den franschman is een samengeslcl der hoedanigheden van den aep eu van den leghond. Geestig en poelsemakend als den aep, is hy ih den grond even zoo kwaedwillig; hy is als den jagthond laeg geboren, den meester slreelend die hem slaet, lael zich aen de keten leggen, maer springt van vreugde als men hem loslaei om ep jagt le gacn. Zondag laelst bood zich eenen jongeling van 50 jaren aen, by den winkelier Van Meenen, te Avelghem, en vroeg hem eene som van 60 frs., zeggende dal hy den zoon was van den landbou wer Yan Tieghem te Ooleghem, en dat hy deze som noodig had om koeken le betalen die hy kwam le koopen hy De Sloover. Van Mee nen gaf deze som aen den onbekenden, die vertrokken is, na van den winkelier eenen zvden halsdoek gekogt le hebben, zonder denzelven le betalen. Na alles wel onderzogl le hebbeu, is Yan Meenen gewaer gewor den dal hy hel slagtoffer van eenen aftroggelaer was. \Vy hebben in ons vorig nummer van maendag laelst, zegt Burgcrtcclzyn, het eygeuaerdig verschynsel, den Tafeldans doen kennen, hel welk eerst van al in Duytschlaud ontdekt is gewor den en waerover de duvlsche gazetten zoo vele bezonderheden afkondigen; gisteren avond hebben eenige liefhebbers in den Hollanderhier le Brugge, ook de proefneming gedaen juvst op de wyze welke wy in ons nummer van 29 april hebben doen kennen. Zy legden de hand op de tafel in dier voegen dat den pink of kleynen vinger, van den eenen die van de re; terhand des anderen bedekte, en aldus allen :p samen e nc keling maken; na een vyfligta! minuten is de tafel beginnen te dansen, en van langsom heviger, zoodanig dal hy hel afrukken der handen de tafel oin- gedraeyd is. Wanneer men de proefneming wilt doen, men moei zorgen de tafel met de voelen of den buerman mei de klcederen niel aen le raken. Te Boobórsl zyn in den nacht van 29 tot den 50 april, een huys cn eene schuer, loebehoorende aen Fr. Yan Lierde, in assche geleyd. Alles was legen brandgevaer verzekerd. In het weekblad van Honsse, welk in het fransch en in vlaemsch vcrschynl, las men eergisteren, in hei vlaeinsch deel. hel volgende Den oudsten burger van Bonsse komt zich le verongeluk ken. Hel is overal gekend dal in eene der Ronssehe kerken hoven den autaer waer het lichaem van den heyligen Hennes berustend is, eenen duyvel slaet langs hel ridderlyk standbeeld van dezen heyligen; dien ongelukkigen duyvel koml zynen neus, armen en beenen te breken; hy is er maendag, rond zes uren en half 's morgens, door ouderdom afgevallen, zonder andere ongelukken le veroorzaken. In 1798 loen de fransche soldalcn in die kerk alle de beel den, kassen en biechtstoelenin stukken sloegen, ontsnapte dezen duyvel aen dc woede dier heyligscheuners. ledereen moesi in dien lyd ciloycn zyn. Er was eenen poetshakker die hel gedachl gehad heeft van den duyvel eeuen bandelier aen le doen waerop geschreven stond (je suis aussi ciloycn, moi)door dezen lisl wierd dit kunststuk behouden. Op eenen anderen keer, wanneer den koster de klok ernstiglvk klepte lot hel verjagen der Fran schen eu dat zyn slormkleppen kwalyk uytviel, zou het met Tizie L. maer slegt afgeloopen hebben, had hy den duyvel mei zynen bandelier aen hel klokzeel niel geplaclsi. Als de Franschen de kerk inkwamen, waren zy grootelyks verwonderd over de klucht die den duyvclscheu ciloycn hun speelde.» M. F. Yanderslraeten is, in vervanging van wylen M. L. Gequière, lol schepenen der stad Audenaerde benoemd. .Men leesl in eene byzondere briefwisseling uyl Weenen c Den prins van Montenegro, Daniclo Pclrovico, is hier den 26 aengekonien, eu door den kevzer in gehoor ontvangen geworden. Buyten dit bezoek, zal Weenen eerlang vereerd worden met de legen woord igheyd van verscheydene andere doorluchtige per soonen. Dc koningen van Begeren eu Pruvssen zullen herwaerls komen. Tegen half mey verwagl men hier Z. M, koning Leopold der Belgen, vergezeld door zynen oudsten zoon, den hertog van Braband. Becds tnaekl men in het hotel van het belgische gezant schap appartementen gereed om ze le ontvangen. De voddenrapers van Parys worstelen met de dood. Eenen wisselmakelaer met name Saveletle, heeft den pacht van de vuvl- uis en siykriiyming van Parys gekregen. Tol dusverre waren de vuylnishoopen de goudinyhcn onzer voddenrapers cn menigen heeft er zyne fortuyu in gevouden. Daer nu de vuyligheyd dagelyks s'inurgens vroeg door de vuvlniskarren aen de deuren word afge- haeid, lael de vei hitlering der voddenrapers zich begrypen. M( n kan zich geen gedagt vormen van den liael welken zommige tolken van het unvcrdracgzacm prolcstanlismus tcgci» de Hoonisch-ktrtholykeu doen uyiscliynen. Eenen van hun hedreyg- 'de dezer dagen den koning van Holland niel hetzelve lol van Lodewyk XYl, indien den koning van Holland, in het gezigl van geheel Europa, niet eenen kaekshlg aen Z. 11. Pius IX toebragt. Welke verdraegzsemheyd of kalmte w ill men hy dergelvke uylziw- nigen vinden?

De Denderbode | 1853 | | pagina 3