ZONDAG 15 MEY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. N" 319. Onze Handelsbetrekkingen met Vrankryk. DE HERVORMING DER KIESWET. AELST, den 14 Mey 1855. Wat zyn de besliiytsels van het verslag van M. Jaques Pit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persooncn dio voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry macnden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- nen'verleenen en dezelve ondersleunen. Dit weekblad zal verder gewagen van alle broéhureii, schriften, hoeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De namen der persoonen die ons ecnige stukken zouden begeeren mede te declen, zullen geheyin ge houden worden, ten zv wy i n regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld elc. vraglvrv toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich mei al wat den druk aeugael. CUIQUE MJUM. DEN DENDERBODE De geruchten die te Brussel in omloop zyn nopens de hervatting onzer onderhandelingen met Vrankryk om een definitief handelslraktaet tc sluyten, zyn verre van gunstig te wezen. Het schynt dat die onderhandelingen nog zoo gauw niet zullen hernomen worden integendeel, men verzekert dat den minister van buytenlandsche zaken van Vrankryk zon verklaerd hebben dat er geene noodzake- lykheyd hestaet om die onderhandelingen te hernemen en dat Vrankryk met den tegenwoordige» staet van zaken te vreden is. Wat mager oorzaek zyn van die onverwachtte verandering in de fransche diplomatie ten opzichte van Belgiën? Als M. II. De Brouckere de zaken van ons gouvernement in handen nam, scheen hy in de bcsle eensgezindlicyd met het keyzerlvk gouvernement te zyn heden is alles verkoeld en schynt men van elkander afkeerig te zyn, by zoo verre, dat Vrankryk, in plaets van de handelsbetrekkingen te hervatten, liever den statu quo blyft behouden. Nogtans Vrankryk heeft zoo wel belang dan wy in een traktaet waerdoor do wederzydsche betrekkingen uytgebreyd worden. Zou er dan al wederom eene politieke oorzaek zyn? Wy weten liet niet, doch oordeelcn dat ons kabinet voorzigtig genoeg is om tegen den gevel van eenen zoo magtigen gebuer niet Ie botsen. Wy willen er niet dieper ingaen om die reden Ie zoeken, "tis den oogenblik niet om onderstellingen te maken, maer wy moeten hier wederom verklaren dat ons ministerie zeer onvoorzigtig handelt met ons voortdurig in Vrankryk door eenen franschman te laten vertegenwoordigen. Noyt heeft men ergens in de diplomatie een dergelyk misverstand ontmoet en nu byzonderlyk omdat het fransen afgezantschap het neteligste, liet voornaemste en meest onrustwekkend voor Belgiën is. Wy zyn verzekerd dat alle andere gouver nementen het belgisch kabinet uvt dien hoofde afkeuren. Wat vertrouwen kan eenen vrcmdeling aen eene natie inboezemen En dan nog wat is 't voor eenen vremdebng? Het is eenen man die, gelyk iiet genoeg gekend is, de gene- genhcyd met heeft van den keyzer en dit zeer waerschynlvk om wel gegronde redensTen anderen, als men ziet wat rol zynen broeder hier in Belgiën speelt van namelyk alles te willen omkeeren, alles te bederven van hier eene stelselmalige en vyandige oppositie tc doen aen alles wat strekt ten voordeele onzer nalionaliteytals men overlegt wat onuytwischbare sporen van volksverleyding en gods- diensthaet hy hier gezamentlyk met zynbn socialistischen ambtgenoot Frèrc nagelaten heeft, dan zeggen wy dat het dobbel onstaetkundig en dobbel onvoorziglig is zttlken vertegenwoordiger in Vrankryk Ie blyven behouden. Het is ook gekend dal den gevallen minister Rogier geenen voorstaenderisvaneen handelstraktaet met Vrankryk. Als hy met zynen vriend Lebeau in 't zelfde kabinet zetelde, heeft er zicit de schoonste gelegenheyd acngeboden een traktaet te sluyten, maer dit koppel doctrinarissen hebben dan het aenliod dat htm door het fransch ministerie gedaen wierd, hardnekkiglyk verstootenDen broeder word verdacht de zelfde grondleer te belyden en daerom komt het ons wonder voor dat er ten dien opzigte in de kamer nog geene interpellation gedaen zynWy gaen niet verder. Pauca intilligenti. HET HOLLANDSCII ARAEGSTUK. Hoe meer wy dit vraegstuk en de crisis die het veroor- zaekt, overwegen, hoe meer wy moeten bekennen dat het geenzins den protestanttréffelyk man is die ze te weeg gebragt heeftmaer wel die algemeene regeringslooze liberalersbende van afbrekers, francmacons en vvanden der samenleving die het ongeluk zyn van allo landen zelfs van Turkyën. Die rampzalige liberatersbende is in Holland gelyk zy overal is, zy wilt de vrvheyd van godsdienst en de politieke geiykheyd, maer zy wilt die voorrechten voor liaer alleen. Zy wilt dat den naem van protestant alleen den weg opene tot alle plaetsen, ambten en gunsten, en dat de twee vyfde onderdanen van Holland in eenen staet van zedclyke sla- verny en verslooting gebonden worden, omdat zy katholyk zvn. 'T is dus de afjonstige, de nydige baetzucht, gepaerd met een ongelukkig fanatismns diehetvoornaemslc stookvuer zyn van de driften die tegenwoordig in Holland gloeyën. Wy hebben hiervan ook de ondervinding in Belgiën. Als de liberalcrs-francniaQonsparty in 1848 aen t roer kwam, begon zv eenen openbaren kruystocht tegen al wie van liaer gevoelen niet was de ambtenaers dit: verdacht waren katbolyke principen te belyden, wierden afgesteld en door liberaters vervangen deze die eene gunst van 't gouvernement verlangden, wierden eerst onderzocht, en, bevond men dat zy vrienden van godsdienst en priesters waren, zy kregen niets, terwyi alles Imn ten overvloede wierd toegeslaen zoohaesl zy als openbare vvanden der geestelyken en zeden te boek stonden deze die eene ehristeivke opvoeding hadden ontvangen ol hunne kinderen in katbolyke gestichten geplaetst, wierden onweerdig ge oordeeld'bet minste ambt te bedienen, meteen woord daer onzen-liberalershaspel eenen god- en zedeloozen boelis, was het dan eene goede aenbeveling van te durven vloeken, de papen te verwensehen, 'svrydags en 's zaterdags vleescb te eten, en vooral van francmacon Ie zyn, omdat die lioe- danigheyd alleen alles wat god- en zedeloos is in zich zelve vervat. De Imllandsehe liberaters dan willen dat de katholyken gelvk zyn aen de Ierlandei's, en dus is het naluerlyk dat zy iiunoc geliefkoosde middelen gebruyken van namelyk, door eerlooze listen, het grauw legen de katbolyke kerk regeling op te hitsen, in hoop dat zy aldus de publieke geiykheyd van alle godsdienstige gelool'sbelydenissen zullen verhinderen. Nogtans dat de ircifelyke verdraegzamp pro testanten het wel weten, zy zullen aen de roofzuchtige én regeringslooze aenshtgen der francma^onssecte niet ont snappen, want indien deze secte van daeg aen de katholyken de vryheyd ontneemt in naem van 't proteslanlismus, zy zal niet lang wachten die zelfde vryheyd te ontnemen aen de gereformeerde zelve, welke, als eonservateurs, zoo wel de vvanden der secte zyn dan de katholyken. 'T is de taktiek van liet nieuw ministerie Doncker-Curtins die, gelyk men weet, een der voornaemste kopstukken, van de francmacons is, van te spekuleren op de zoo gezegde godsdienstige vooroordeclen, om tot zyn doel te geraken, van uvt alle openbare ambten te sluyten al deze welke of treffelyk, of katholyk zyn of die hy met de kaikoenzweep niet kan doen dansen. Aenziet Doncker-Curtins als eenen tweeden Ycrhacghen en gy zult de zaek van Holland wel begrypen. GEVOLG VAN DIT TWEEDE I.V/.IGT VAN DONCKER-CLRTIUS. Het francmagonsministerie van Doncker-Curtins rekent dat het, doorzyne godsdienstige taktiek, er zal in gelukken, met de aenstaende kiezingen, uvt de kamers te slooten niet alleen de katholyken, maer zelfs de verdraegzamc protestanten, het rekent kamers op te vormen die nytsluy- telyk ministeriele slaven zullen bevatten. Ten dezen eynde maekt een hollandsch blad, De Tyd van Amsterdam, dé bemerking dat ecnige deze taktiek als be hendig aen/.ien, maer dat zy in tegendeel als gevaerlyk en onbehendig zou moeten voorkomen. Gevaerlylc, omdat het door de kiezers optelossen vraeg stuk uytsluytelyk staetknndig is en slechts staetkundige gevolgen kan hebben. Onbehendig, omdat men, zonder zulks te willen, de tweedragt aenblaest en omdat de katholyken, vernederd en bedrogen, die slechte behandelingen niet zullen kunnen verdragen zonder alle gevoel van eygenweerde van kant te stellen. Het is onmogelyk dat het tegenwoordig ministerie lang aen 't roer blyve; in Holland gelyk in Vrankryk en Belgiën begint men de gevaren te beselfen die de francmatjonsche behecrsching oplevert ziet er den koning nog zoo klacr niet in, of eerder is by styfhoofdig, dat hy verwachte wat er van komen zal, want wélhaest zal de franemayonsparty hem ook volgens hare grillen willen doen ptoeyën, en weygert hy zulks te doen, zoo zal hy ook aldra hare schijn bare genegenheyd verliezen. En tot wie zal hy zich wenden als hy de'katholyken en verdraegzamc protestanten van hem zal afkeerig gemackt hebben Dit moet hy weten, maer 't geen hy te vreezen heeft, is dat het lot, 't geen zynen grootvader in Belgiën is overgekomen, in zynen evgen persoon wel zou konncn vernieuwd worden. De zelfde oor zaken hebben gewooneiyk de zelfde uytwerksels. In de zitting der volkskamer van 5 dezer, heeft 51. Jaques zyn verslag over de menigvuldige petitiën belrekkelyk de hervorming der kieswet neergelegd. De kamer heeft bevolen dat dit stuk zou gedrukt en uytgedeeld worden en dat men den dag, om er over te beraedsiagen, later zou bepalen. Het is nog al te verwonderen dat niet een lid het woord genomen heeft om zich te verzekeren of de beraedslaging gedurende dezen ziltyd zal plaets hebben en of dezen te bepalen dag al of niet verwyderd is. Dit is nog te verwon deren zeggen wy, omdat de vraeg van hervorming zoo gewigtig i's voor de algemeene belangen des lands en de stevighèyd onzer nationale instellingen. Niet dal wy twyfelen over de gunstige gestemdheyd der kamer opzigtens de inwilliging van de zoo reglveerdige vraeg der petitionna- rissen, neen, daeromtrent zyn wy gerust en denken de kiezers te mogen verzekeren dal er aen hunne wensehen zal voldacn worden, maer 'I is min of meer onbetamelyk dat liberaters van den kaliber van Rogier, Verhaegiien en ek'. victorie zingen, de ineerderbeyd der kamer als onverschillig aeu de magligc volkstem afschilderen, en aldus wederom den tyd hebben 0111 dopen eencr francmagonsintrigiie te maken. Daerom roepen wy de aendacht der meerderheyd op deze zaek in en drukkeii den algemeencn wenscb uyt dat de ware vaderlanders der kamer, door eene motie van order, de beraedslaging over liet verslag van 51. Jaques zoo veel mogclyk bespoedigen. Daer wy liet verslag niet kennen, konncn wy deszelfs inhoud niet onderzoeken, doelt zyn van gevoelen dat het beslissend zal zvn om onze vooruylzigten te verwezenlvken. liet algemeen petitionnement spreekt Inyde genoeg, den wenseli der natie is klaer genoeg nytgedrukt om verdere uylleggingen te konnen ontbeeren. De liberale hairklievery zal wel alles in le spannen hebben, noyt zal zy er in geluk ken den algemeencn geestdrift te verlammen die zich voor de hervorming verklaerd daeraen geen gehoor geven, zou als eenen smadelyken kaekslag aen de volksmacht toegebragt, aenzien worden. De besliiytsels van dit verslag luyden voor de neerlegging op het bureel der inlichtingen. Ofschoon zulke verzending dikwils als eene verzending naer den griekschen almanak aenzien worde, kan zulks hier het geval niet zynintegen deel men mag er uyt besluyten dat deze verzending in eenen gunstigen zin aen de wensehen der petitionnarissen gedaen is, want eene verzending naer den minister, zelfs met ver zoek van uytlegging, zou zoo gunstiglyk niet beantwoord hebben aen het verlangen van eenen goeden uytslag om de hervorming te zien verwezenlvken. Door de neerlegging op het bureel van inlichtingen, laet de commissie aen de kamer het gedacht gevoelen van de initiatief le nemen in .liet doen van eenen voorstel ten eynde de kieswet te veranderen, in geval liet ministerie daeraen te kort bleef. Wy ondervinden hoe nuttig de wetgevende initiatief geweest is, door de grondige hervorming en verbetering die de kamer aen de partydige kwelwet op de burgerwacht toegebragt beeft, geheel 't land juyclit er aen toe en kan de kamer niet genoeg bedanken. En nogtans, die zoo noodige als patriotickc hervorming heelt plaets gehad tegen wil en dank van het ministerie; de kliek van Rogier-Verhaeglien heeft alles aengewend om die stemming tegen te honden en 't land onder dit willekeurig en kostelvk soldaetjesspel gebukt te houden. Voor de tweede stemming bad die kliek al hare kalkoenen ziek en gezond, ruyvende en geruyfdo byeengezweept om de hervorming te dóén mislukken; maer ailes was vrugteloos, de kamer hield zich by liaer eerste beslnyt en vond er behagen in den kalkoensnuyter van 51. Van der Neusen nog een lengsel aen tc zetten, en den keolkrop van den grooten Rogier nog wat te doen zwellen. 5Icn ziet dus dat het petitionnement voor de hervorming der wet op de burgerwacht niet vrugteloos is geweest en hoe zeer "t land dankbaer is aen de leden der kamer die de initiatief genomen hebben. Hopen wy dus dat het met de kieswet ook aldus zal gaen, en dat het land eene dobbele dankbaerhevd aen de meerderheyd der kamer zal te hfi- titvgen hebben, want de hervorming der kieswet is dobbel gewigtig voor de algemeene belangen des lands.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1