dan door de verschillende bewegingen, welke den hoed van zelfs «nder onze vingeren mackle. L)e proeven om tafels, berden, planken, en hoeden te doen dansen en draeyen, worden alom in deze stad, in de huysgezinnen en in de vergadcrplaelsen en in de estamiuels, dagelyks hernieuwd, eu byna alle die proeven lukken. Nu moet men van hel wonder dezer zaek overluygd zynook vind men geene persoonen meer die nog aeu dit womler twyffelen. De proeven met de tafeldans worden algemeen doch lol dusverre zien wy nog geene toepassing van hel magnetisch ver- schynsel op het dagelyks leven. Voor zekere persoonen, in tegendeel is de proef niet zonder gevaer. Te Luyk is eenen 50-jarigen kloeken werkman, die met zes andere persoonen de keling vormde biiyteu kennis gevallen ua vyf minuten vryvingen aen armen en beeneu weder bygebragl zvnde, kreeg hy brakingen die tien minuten duerden. Des auderdaegs voelde hy nog eenig ongemak, het welk daer na weg gegaen is. Den tafeldans houd onze ganschestad bezig. De ligtgeloovigen denken, zegt het Handelsbladdat, sinds sinds die beweging is aylgevonden, alles verkeerd draeyl, lot den wind toe., Vandaer, •ngelwyfeld ook dat het zondag zoo geweldig gesneeuwd heeft Deynze, 10 Mey 1853. Dendeu-bode. Gy hebt leslmael eenen artikel op de slalie- kolleq van Deynze en op zyne sooitgelyke monumenten medege deeld; op het innemen, vollen en eygenmaken of usurperen van eenen Leyarm van algemeen en byzonder nul, en voor hel beko men van welke alle andere steden als Deynze, schatten zouden te pande stellen, verre van hem te laten vernietigen en gratis te laten in hezit nemen door liberale wetheeren en vrienden of makkers. Wel nu, den artikel heeft hier indruk gemaekt door zyn juyslheyd, bv allen man van karakter die durft en kan spreken. Hel schandalig gebouw is reeds verdwenen, het vuyl schelwerk zal waerschynelyk volgen en men wanhoopt niet den Leyarm gansch te zien herstellen, of ten minsten derwyze veran deren, dat hy wederom van nut en publieken eygendom worde, want prescriptie of verjaring geld er niet als er kwestie is van 's lands domeyn. Maer eylaeshet zal er nog zoo hoog hangen en hei is zoo moeyelyk iu Deynze regt te bekomen. De lieverale zyn er zoo maglig en zoo doortrapt iu de studie der eygenbael; zy po in ten en belasten er een ander hoog en hun eygen leeg; zy bouwen er een stad buys met ons geld en geven er spectakels «11 zoo gezegde concerts in, T hunnen profyte. Ja, ons doen betalen voor de zael te maken en betalen voor daer in te gaen is dal niet ver gebragt door die fyne lieverale En de Deynsche sullen dulden zulks, zy durven alleenelyk niet gebaren dat zy de uylen van het spel zyn; en, O schande de openbare stadhuyszael, alzoo getransformeerd ofte vermond in mylhologieken tempel, met gekke zinnebeelden en hevdensche kenspreuken, moet iiier dienen voor kiezingzael van Deynze en gansch het kanlou en de kalholyke priesters worden daer nevens Momus en Comus geschaerd en dulden hel ook gelyk de moulons de panurgeof lammeren van joos, zonder wederstand noch tegenzeg, noch zonder ons te helpen er tegen uytvallen en protesteren tot dat zoo een stout en tergend misbruyk verdwyne. Ziet hier de namen der jurés van ons arrondissement welken uytspraek zullen moeten doen over de zaken welke tydens de eerste serie der 2C sessie van het hof van assisen dezer provincie, zullen opgeroepen worden MM. J. Vandepntte, zoulzieder te Aelst. E. Lienard, veearts, ib. A, l)eschrevel, gemeente-raedslid te Geereardsbergen. Woensdag lest is alhier in onze statie het eerste stooni- tuyg aengekomen. Dit sloomtuyg is enkelyk geschikt lot het vervoeren der materialen van den vzeren weg. Wy zien met genoegen dat de werkingen al spoedig vooruytgaen, dat, naer men ons verzekert, met hel begin der aenstaende tnaend, den dienst tusschen Aelst en Aude- gem zal geopend worden. In zoinmige sleden is er spraek een petitionnement in te rigten om aen den scnaet te vragen dat hy de wet op de garde civiek zou behouden gelyk zy in I8i8 gemaekt is, en de verande ringen, die door de kamer zyn aengenomen, zou verwerpen. Alles doel voorzien dat dérgelvk. petitionnement niet zal pakken. Doch. kon het by do borgerwachlen eenigen den minsten byval ontmoe ten, dan zouden de borgers petitiën aen den senael in eenen legenslrydigen zin zenden, ten eynde den senael te verzoeken van de beslissing der kamer goed te keuren. Het is den 22 april, omtrent den avond, dal Mgr. den bisschop van Gcnd te Hoornen is aengekomen, vermoeyd eenigzins, wel is vyaer, van die lange reys, maer in goede gezondhcyd. Dry dagen nadien heeft Z. Hoogw. zyne officiële visilen by de bczonderste kardinalen gedaen. Den 28 april is Mgr. den bisschop van Gend, door Z. H. den paus, iu gehoor ontvangen. Zoo haesl den II. Vaderonzen bisschop aen zyne voeten zag, heeft hy hem in zyne armen ontvangen, en hem regiover zich doen nederziltcn. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de goedheyd, de zachtmoedighcyd en de vriendelyk- heyd welke Z. II. ten opzigle van Mgr. Dclebecque, tydens de dry kwartieren die onzen bisschop melden paus heeft mogen overbren gen, heeft laten blvkcri. Z. Hoogw. de»« bisschop heeft de bczonderste kerken van Hoornen en de talrykc gcsligten van liefdadigheyd in de hoofdstad der chrislene wereld, br/.ochl. Mgr. de Merode heeft den bisschop van Gend vergezeld, als dezen de galeryen en de merkweerdig- heden van Roomen ging bezoeken. Op den mey heeft Z. Hoogw. met het kapittel van St-Pieters- kerk, de gelukzaligverklaring, of beatificatie van den eerweerden Paulus-a-cruce, instel Ier der Passioiinislen hygewoond. Op den hoogdag van O.-L.-li Hemelvaerd, moet Mgr. te Hoornen zyne bediening van bisschop adsislent by den pnuzelyken troon, uyt- «eflënen. Wy komen nu uyt eene echte bron tc vernemen dal den 11. Vader bv dit gehoor Mgr. Delebecque heeft begrepen eu ge- waerdcerd. In een plcgtig gehoor welkZ. II. aen talryke geeslelyke (onder welke verscheyde Heigen zich .bevonden) verleende, heeft het opperhoofd der II. Kerk met veel lof van Z. Hoogw. den bisschop van Gend gesproken, en heeft Mgr. eenen weerdigen, godvruchtigen, yverigen en voorzigligen prelael genoemd, er byvoegende dat hel nog den eersten bisschop van Gend is welken, sedert dry eeuwen dat het bisdom van Gend is opgeregt, naer Hoo rnen kwam om een bezoek hy den paus af te leggen. Dezen lof, door den 11. Vader aen eenen der belgische bisschoppen toege- zwaeyd, heeft alle de aenwrzige met vreugd vervuld. Op den 5 dezer maend mey, is te Sint-Denys-Doucle, overle den M. Van Gheluwe, pastor van die gemeente. M. Van Ghcluwe was in 1775 te Deerlyk geboren, en oeflende sedert. 1821, te Sitil- Denys-Bouele de bediening van geestelyken herder uyt. M Tanghe, pastor te N'oordschole is. vrydag op die gemeente overleden. Mgr. d'Avella-v-Xavarro, deken van de Sacra P»ota, is te Hoornen* den 28 april overleden. Mgr. d'Avella was iu 1775 te Bareelouua geboren. Donöso Cortes, markies van Valdegemans, is dynsdag mor- gend, om 5 uren, te Parys oveledcn. Ilet is een groot licht dat God aen de wereld ontneemt, en eene heylige ziel voor de welke hy de uer der eeuwige t vergelding heeft willen verhaeslen. Donoso Cortes is gestorven gelyk hy geleefd had, omringd der hulpmid delen van den godsdienst eu vol van ootmoed igheyd en vertrouwen. In hel klooster der Zusters van Liefde le Gend, gael, binnen kort, eenen vierdubbelen jubilé gevierd worden, le welen 1° Dë 50-jarige opregting van het klooster vau Liefde door wylen M. den kanonik Triest. 2" Den 50tn geboortedag van den kanonik Dedecker 5° liet 2oEjaer dat M. den kononik Dedecker, priester is gewyd. 4° Den jubilé van zuster Isa bel le, die vyftig jaren geprofest is, en nn in hel buys der krankzinnige vrouwen verblyft. Er worden groote loebereydselen voordien vierdubbelen jubilé, die den Augusiy zal gevierd worden, gemaekt. Uyt Nederbraeckel vernemen w y dat te Sle-Maria-Audenhovc, voorleden maendag, in den voormiddag, eene tweewoonst, eenen beestenstal eu eene schuer zyn afgebrand. Dezen eygendom be hoorde toe aen den herbergier Marinus Vanderbruggen, en was gelukkiglyk legen brandgevaer verzekerd. Deze schade word op hy de 4000 Ir. geschal, en men kent de oorzaek van den brand niet. Dezer dagen, had le Brussel een jongentje, alleen t'huys zvnde, een flesken met vitriool uyt eene kas genomen, en kalissie- brood in het vocht doen smelten. Toen dit gesmolten was, heeft het jongesje uyt hel fléschkeu gedronken, en zich doodelvk de keel en' de ingewanden verbrand. Dïl jongetje is, in de schrikke- lykste pynen overleden. De deconfiture, of faillile, van eenen grooten negociant van Brussel heeft in die stad eenen droevigen indruk gemaekt. Men spreekt van een passief van (iOOduyzcnd franken. De apothekers van Brussel hebben eene algemeenc verga dering gehouden, en besloten geene drogucn of geheyme speci- fieken van vremde, en namelyk van franschc kwakzalvers, meer le verknopen. Men verzekert, dat deze week te Gend eenen bruydegom geheeld heeft. Op de trappen vau hel sladhuys gekomen, heeft hv zyne bruyd daer geplant, is in de vigilante gesprongen en ver dwenen. Men kan ligt begrypen welk aengezigt de bedrukte Grvseldis trok als zy hareii toekomenden zyneu vlieger zag opsteken. De politie van Thielt heeft donderdag eenen landbouwers zoon dezer stad aengehouden, voor zich pligiig gemaekt le hebben aen mishandelingen op zyne ouders. Zoo hel schynl zou hy een jagtroer genomen en op zyne moeder afgelost hebben, zonder haer gelukkigiyk le treffen. Dit onlaerd kind is ter beschikking van hel geregl gesteld. Zondag laelst, tusschen 9 en 10 uren voormiddag, tydens de hoogmis, is er le Hamme, op Dry Goten, in de woonst der weezen Verdolick brand onlstaen, die in korten lyd hunne hoeve en hel buys van Emm. Van Waesvelde, le samen in vier woonsten verdeeld, heeft verslonden. Byna al hel mobilair is de prooy der vlammen geworden de schuer en stallingen heeft men alleenlyk kunnen beschutten. De schade word op 1500 fr. geschal en niets was verzekerd. Gecnc moeyle noch middelen wierden er gespaerd om de vlam men te overmeesteren, welke de nnbystaende gebouwen be- dreygden. Onder de geredde voorwerpen was eenen koffer waerin zicli geld, kleedingslukken enz. bevonden. Op de verklaring van een der gebroeders Verdonck, eygenacr, dat de geldspeciën (circa 200 fr.) alleen dacruyt verdwenen waren, is er vermoeden onlstaen van diefstal, voor den brand gepleegd. Ten gevolge van eene gedane veropen ha ring, heeft den heer polilie-kommissaris een nauwkeurig en onafgebroken onderzoek gedaen, het welk zyneu vlyt met den besten uvlslag bekroonde, daer het hem weldra gelukt is den dader van dit snoode schelmstuk te ontdekken. Het is zekeren Petrus Goossens, bcwooner van een huvsjc aen de weezen Verdonck behoorende, die, na als verdagt aengehouden geweest te zyn, bekend heeft, gemelde diefle te hebben begaen en daerna het buys in brand gestoken. Den rampzaligen Goossens, geringen vader eens huysgezins van vyf kleync kinderen die hy in druk laet, bevind zich reeds in de handen der juslicic, in ufwagting dal hv loon naer werken zal bekomen. De gazelle van den distrikt-kommissaris van Korlryk, den Memorial, had in haer nummer van 4 dezer gezegd dat eenen soldaet van hel garnizoen dier stad eenen kaekslag had gekregen van den officier die belast was met de mstruklie over de wapen oefening nu heeft den heer major van hel balaillon een onderzoek gedaen, en gelyk dit feyt niet bcstaen heeft, komt den luytenunl waervan kwestie is iu dit dagblad, eene klagl in te dienen aen den heer prokureur dis konings ten laste van gemeld blad. Een groot ongeluk is dynsdag le Brugge voorgevallen. Den genaemden Claeys, woonende in de Gendpoortslraet, leyddo eene koey naer de merkt, toen de heest aen haren geieyder ontsnapte en op den Jiol geraeklc. Eene oude vrouw, genaemd Colela Ceuninck, is doodelvk gesleken geworden. Zy is onmiddelyk naer het hospitael gedragen alwaer men ons verzekert dat zy overleden is. Vcrscheydcne andere persoonen zyn min of meer gekwetst geworden. De koey heeft van aen O. L. Vrouwe kerk lol aen de Coupure, het gansch kwartier doorloopen. Men heeft haer eyudelyk kunnen aenhouden om ze naer het slaglhuys tc geleydcn. Een dagblad van Doornyk meld, dat van aen die stad tot op twee uren van Gend, gansch de Schelde-valley onder water staet, gelyk in hel midden van den winter. Eene droevige gebeurtenis heeft in dc gemeente Eeghem plaets gehad. Eenen man, aen de vallende ziekte onderhevig, had juysl eenen zak meel uylgegolcn, toen hy plotselyk voorover viel; daer er niemand omtrent was om hem hulp le bieden, verstikte hy ougelukkiglyk in hel meel. In de Namenschc voorstad te Brussel, is een treuri;: onge val gebeurd. Een tienjarig meysken hv hare taul inwoonende, deed zich le goed aen zeecorcoien U eten; hy ongeluk zwelgdc zy er eene in, die een verkeerd keelgat insloeg; le vergeefs dro'nk zy water, om dit beletsel weg te spoelen, de zeecorcool bleef in dc longpyp zitten, belemmerde de ademhaling, en ondanks de spoe dig aengewende middelen, was het ongelukkig mcysje in wcynig oo'genblikken verstikt. Men zou zich mogen verwonderen, dat dit ongeluk niet gemeener is, want telkens dal men spys nuttigt, loopt men hetzelfde gevaer; maer den alwy/.en Schepper heeft daervoor gezorgd, plaelsende hoven de longpyp eene soort van klep, die toevalt, telkens dat er iets in de maeg moet zinken. Aldus bestael er slegts wezenllyk gevaer voor degenen die zeer haeslig en gulzig slikken. liet schynt (lat M. Raspail die, zoo als men weet, nu zyne vrylatiug uyt het gevang van Dotdiens, naer Brussel gekomen is, het bevel heeft ontvangen van Belgiën te ver luien. Zie hier wat men dicsaengaendc uyt Brussel aen dc Ré forme van Yerviers sehryft M. Raspail,sedert eenige dagen in Belgiën aengekomen, heeft bevel ontvangen van, binnen de 24 uren, het land te verlaten. Onmiddelyk hebben MM. De Perceval en Lelièvre hy den minister van justicie de noodige voetstappen gedaen om dit bevel le doen intrekken, maer het was vruchteloos. Dit vernemende, heeft M. Vilain XI11I, lid van de kamer der volksvertegenwoordigers, M. Raspail naer zyne woo- ning geleyd en daer de wooning der volksvertegenwoor digers, onschendbaer is, heeft men het bevel van uytdryving niet konnen uytvoeren. De Hè for me zegt dat deze zaek aenleyding heeft gegeven tot het houden van eenen ministerraed, maer dat zy niet weet wat er beslist is geworden. Men sehryft uyt Éecloo de volgende aenmerkingen Onder de neringdoende ingezetenen, zyn er tallooze klagten onlstaen, wegens een nieuw slach van contributie die zy hebben moeten betalen voor den yk hunner maten en gewigten, en zy vragen waer by het komt, dat het grootste deel dezer gewigten en maten, alhoewel het voor leden jaer geykt geweest zynde, van dees jaer niet meer wierden aenveerd, om dat de eene te ligt en de andere te zwaer waren. Van daer, afvylingen en plomberingen, waer voor den neringdoenden persoon in den zak moest schieten en betalen den luxe welkt; den ambtenaer, belast met den yk, geloofde te hebben verdiend. Het is mogelyk dat van dees jaer den laxe hooger beloopt dan in voorleden jaren, inziende dat de eerste materie (het lood) eene merke- lyke ryzing in prys heeft ondergaen. De contribuabelen betalen nog geene. zware lasten genoeg, zy zyn nog te weynig aen knevelaryën blootgesteld, dit jaer heeft men er degene van den yk bvgevoegd. Men sehryft uyt Luyk dat de veranderingen, welke door de kamer aen de wet op de horgerwacht zyn aengenomen, slegl dooi de garde civiek zyn onlhaeld. Den kolonel Berleur heeft zyn ontslag gegeven, en men denkt dat alle de officieren het voorbeeld van hunnen kolonel gaen volgen. Meer dan eenen persoon is van gedagt dat hieraen weynig zou gelegen zvn. - De koophandelkamer van Doornyk heeft hel gouvernement een verslag ingezonden aengaende eene uylvinding gedaen dooi de gebroeders Descy, van Aeth. Die heeren zyn er in gcslaegd, by middel van scheykundige handelingen, schals in gekruvsl katoen le maken welke de eachemircs van Schotland zoodanig goed naer- bootsen, dat zy deze overtreffen voor de levendigheyd der kleuren en voor de zachlheyd zy leveren vooral het voordeel op van tc kunnen verkocht worden meteenen afslag van ruym 70 ten honderd. Den minister van het inwendig heeft M. J. Kindt, inspekteur zyns departments, afgeveerdigd om de schoone kaloen-drukkery van MM. Descy le Lezigligcn. M. Kindt heeft dit nyverheydsgesligt bewonderd hy scheen verbaesd over de uylvinding welke den invoer der schotsche cachemireu den doodsteek moet toebrengen, en heeft een aental schals medegenomen om ze aen den minister te laten zien. Groolc oplcllenhcyd. Eeden edelman beval zynen knegt hem precies ten vier uren en geenen oogenblik later of vroeger te wekken. Den bezorgden knegt stond te middernagt op, begaf zich naer het vertrek van zynen heer en begon daer voor de deur een leven te maken dat men gemakkelyk eene halve myl ver kon hooren lie lie mynheer word eens even wakker, riep hy zoo hard hy maer kou -- Welnu, Jan, is het al lyd vroeg den heer uyt zynen slae.p ontwakende. Neen niynheer, ik kom u maer eens even zeggen dat het reeds middernagt is en dat gy nog juysl vier uren slapen moogt, als u dit aengenaem is. Veugaen i»er Indêpendance. De lydingen loopen over de lactste 14 dagen van macri. De aengekomen dagbladen melden dal den stoomboot Indêpendance den 15 feffruary, op de hoogte van Sl-Lukas-kaep gezien geweest was. Den 16 slrande zy op de kusten van St-Margaretha-eyland en wierd aldaer door het vuer vernield. Vyf honderd passagiers hebben zich met zwemmen willen redden honderd-twec-en-vecrlig zyn verdronken. Hel Margaretha-eyland ligt in lagcr-Californiën en is onbewoond. Den kapitevn heeft gepoogd den boot los le makenmaer men had 8 voel water iu het ruym, men strandde op 500 yard* van hel land. liet schip raekle in brand door de hitte der stoomketels. Dc zee sloeg de booten uyt een, welke men poogde in T water le laten. Hel springen der kruydkamer vermeerderde hel schrikRelvkc van hel schouwspel. Vele passagiers wierden over boord geworpen. Zy die de kust konden bereyken zagen hunne lotgenoolen, in de zee tegen de dood worstelen vuer en water vernielde hen. De geredde schipbreukelingen zyn 56 ureu van drinkwater beroofd gebleven en ten prooy van het sclirikkelyksle lydem Door het lossen van kanonschoten, heeft men de aendagt opgewekt van eenige walvischvaerders. Berlyn, zaterdag inorgend.»— Gisteren heeft Z. M. den koning van Pruyssen, eygenhandig aen den hertog van Craband de ccreleekens van het order van den Zwarlen-Arend geschonken. Z. K. 11. heeft zich aensionds met de eere-teekens versierd, en droeg de zelve tydens lid middagmael. Na het eyndigen van dit noenmael, is Z. K. II. den hertog van Braband, vergezeld van M. Nolhomb. belgisselien afgezant by bet hof te Berlyn, hel groot-cordon vau hel Leopolds-order aen Z. K. II. den prins Frederik-Willem, zoon van den prins van Pruyssen. gaen hehandigen. (n Groningen is eene inschryving geopend, om eene geden kenis, een bewvs van achting, aen den afgetreden minister M. Thbrhecke, op te dragen. Men gael een exemplaer van de grond wet kunslryk doen binden en met sieraden iu goud gedreven versieren, eu den gewezen minister opdragen. - De doodstraf die iu Vrankryk hy dekreet van 26 february 1848 voor politieke misdaden afgeschaft was, gael in 't kort hersteld worden. Den staelsraed houd zich niet een wetsontwerp belrekkelyk deze zaek bezig. Z. II. den paus heeft eenen evgenbandigen brief aen den keyzer van Oostenryk geschreven, om hem te bedan ken over zyne tusschcnkomst in het voordeel der christene bevolkingen van Turkyen. In dezen brief geeft den paus den wensch tc kennen van le zien dat Vrankryk en Oosten- ryk eikanderen zonden verstaen om in dit vraegstuk den invloed van Rusland tegen te werken. Den pauzelvken nuncius by het hof der Nederlanden heeft eenen brief uytgegeven om aen de katholyken van Holland de daerstelliug der geeslelyke kerkvoogdy te doen kennen. Dit stuk is aenmerkelyk door de gematigheyd en de ver- draegzaeiaheyd van des zelfs opstel. Na aeiJgeduyd te hebben op welke wyze het bestner dei- kerk in ons land is daergesteld, en de voldoening te hebben verregtveerdigd welke de katholyken er over genieten, wakkert Mgr. Belgrado hun aen om geene openbare leekens van blvdschap le geven, ten eynde alle moeyelykheden le vermyden. Hy doet verders de afschaffing der hollandsche zending kennen, slaet eenen blik op liet voorleden en wekt de geloovigen aen lol eerbied en gehoorzaemheyd voor d« bisschoppen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3