ZONDAG 22 MEY 1853. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 350. CLIQUE SUUM ELK HET ZYNE. AELST, den 21 Mey 1855. HET BELGISCH LEGER. Dit blad Yerschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den dra kregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveerdige klaglen of.gegronde rekla- mcn in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad ia! CUIQUE AUUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons cenige stukken zouden begceren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, cu zy wy in regie gedwongen w ierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DEN DENDEEBODE *T is onder die zinspreuk dat den Denderbode, sedert zyne inrigting, de kuyperyën, de intriguën, de fopperyën van eene vaderlands- en vrylieydsverdrukkende party heeft ontmaskerd en bestreden. 'T is onder die zinspreuk dat hy zal voortgaen al tierden de liberaters-francmagons nog zoo hard en al keken zy nog zoo leelyk, de bedrogmiddels, de leugens en listige streken moeten gehekeld en in 't licht gebragt worden, opdat deze welke er zouden konnen door lyden, zouden beschut zyn, en opdat de bewerkers in d'opinie van 't publiek loon naer werken zouden ontvangen. 'T is aldus dat de kwakzalvery van den fameusen eitoyen van Arras, Rogier, in volle daglicht komt geplaetst te worden. Dien vremdeiing ontwarende dat, sedert de ontgoo cheling der nieuwe politiekdagen, meest al zyne werken op hunne juyste weerde geschat worden, heeft zich door eenige makkers die hv, ten koste van 't land, begunstigd en met weldaden overladen had, doen uytroepen als den eersten uytvinder dor yzeren wegen in Bclgiën. Dadelvk deden de franeinagonsbladen met geheele kolonnen wierook ter eere van Rogier opstygen. Volgens die verslaefde tolken, was Rogier deu man die, door de uvtvinding der yzeren wegen, eene groote ontwikkeling aen nyverheyd, aen koop handel, aen landbouw, aen kunsten en voortgang had gegeven volgens die bladen, was Rogier den man over welken het land mogt trotsch zyn, omdat zynen uytge- streklen scheppingsgeest en diepgrondig vernuft Bclgiën, door de yzeren spoorlynen, op den weg des voorspoeds en vooruytgangs gebragt hadden met. een woord, volgens die bladen, was Rogier den held welken de Belgen door de yzeren wegen had gelukkig gemackt en op der. eersten rang der volkeren geplaetst Maer is't niet jammer dat M. A. Gendebien die buyten- sporige loftuy tingen niet hebbe konnen verdragen en, door •ffiricle stukken, is komen bewyzen dat er aen Rogier van al die lofluytingen niets toekwa'm, vermits M. Gendebien, in zyne hoedanighevd van bestuerder der openbare werken, onder het voorloopig gouvernement, de eerste studiën van den yzeren weg heeft bevolen en derzelver eerste uytvoering. niet door den franschman Rogier, maer wel door den Belg De Theux is bevolen en voltrokken geweest? Ja, dit is jammer, maer 't is nog jammerder voor Rogier dat er voor al zyne gewaende invoeringen en nieuwe uytvindingen, waermede hy 't land uyt het ongeluk wilde trekken, niet meer eerbied mag of kan bestaen, vermits er voor Belgiën geen het minste nut is uyt voortgesproten maer slegts gediend heeft om de openbare beschimping te doen ontstaen en tevens eenige liberale slimmerikken te mesten. BEWYZE1V VAN DEES GEZEGDE: Wat voordeel heeft 't land getrokken uyt de verplette rende geldsommen die Rogier zoo mildelyk naer 't hoofd geworpen heeft van zoogenoemde schryvers en artisten, zoo als den opsteller der Indépendance, schryver van de Histoire de la Belgique, die voor zyn partydig, "onvolmaekt en verknoeyd werk vier a .vyf duyzend franks opge streken beeft 16 Wat doordeel trekt Belgiën nu uyt dien grooten hoop duyzcnde franks die Rogier geschonken heeft aen eeneu schilder cm een verfkot te maken en twee schilderykens te koopen. Wat profyt heeft 't land genoten uyt den aenkoop van het fameus schip Le Président Het heeft er verscheyde millioenen aen verloren en bovendien is het nog het voor werp der spotteriry geworden voor de naburige volken en byzonderlyk voor Lngeland, 'tgeen in Rogier ecnen aenkoo- per en terzelver tyd eenen fel gefopten minister heeft gevonden Wat voordeel hebben wy getrokken uyt die honderd duyzend franken die Rogier aen de gendsche bloemekens- kweekers gegeven heeft om eenige bloemekcns met de namen van Rogiera amabtlisRogiera CastaRogicra regia, Rogiera admirabilis etc. te betitelen. Wat profyt heeft 't land getrokken uyt die vragten goud die Rogier geschonken heeft aen zekere bankroeliers, onder titel van nieuwe nyverheden te bevoordeeligen Evlaes de bedrogene koopmans en leveranciers weten het bestdie «enschen waren in goede trouw omdat die gunstelingen met zulke overgroole sommen goede affairens moesten doen, terwyl zy integendeel de groote fopmachien op koopmans en leveranciers zoo sterk deden werken, dat er menigen door gepletlerd is. Wat nut hebben de Belgen getrokken uyt de groote sommen die den vremdrling van Arras besteed heeft aen de onnoozele zuygerleggery Wat nut of voordeel is er ontstaen uyt de dwaze reuzen feesten, uyt dc bclagchelyke campagne van Linthout, uyt de racp- knol- patat- verkens- en kalfexposiliën, die zoo j ontzettend veel geld hebben gekost Wat nutmaer onze vragen zouden geheel ons blad en nog zes andere bladen vullen, moesten wy voort gaen egter konnen wy maer mocyelyk verdragen dat hy, na al die kwakzalveryën, dan in de kamer nog den poesjenel durft komen spelen en de Belgen, om zoo le zeggen, in 't gezigt spouwen. VERREGAENDE ONBESCHAEMDIIEYD. Als wy bovendien overwegen wat al ruïnerende geld sommen Rogier, zonder toestemming der kamer, en dus op eene onwettige wyze, ten spyte der constitutie; heeft aen kant gezet, dan konnen wy er niet over dat dien vrem- den kwakzalver hier door een geveynsd patriotismus eene kolon wilt opregten aen de grondwet die hy zoo deerlyk miskend en overtreden heeft, en voor welkers verheerlyking hy durft aendringen op 't oogenblik zelfs dat hy ze met de voeten trapt. Over eenige dagen deed M. De Man hem klaer zien dat hy ongrondwettiglyk gehandeld had in de gelduytgaven die hy, buyten zynen budget, gedaen had om nieuwe ge bouwen aen de veeai'tsenysehool te voegen. Met zvne ge- woonelyke onbeschoflheyd antwoordde Rogier dat hv de gebouwen nuttig, en noodig geoordeeld had om den be stuerder der school beter te logerenEn dan onmidde- lyk nadien, 0111 de aendagt van deze ongrondweltigheyd af te keeren, dreef den vremdeiing de schuemlelooshcyd zoo verre, van aen den minister te durven vragen wanneer hy de kongreskolon zou voltrekkenMaer de kamer ontwaerde seffens die onbesrhaemde takfick en wierp op Rogier eene» ldik van verachting die er egter afliolste gelyk den stok afbptst van den ezel als hy zynen zak afge worpen heeftDoeh, hoe lang zal de belgische natie nog moeten verdragen dat dergelvkon kerel niet alleen hare wetten helpt maken, maer voordurend jaerlyks acht a negen duyzend franken uyt hare uytgepiitle schatkist blvft opstryken De volkskamer heeft de verledene week eene gewiglige stemming uytgebragt, deze namelyk dal het belgisch leger van 80 op 1Ó0 duyzend man zal gebragt worden. Dei» moed ontbreekt ons daeromlrent lange artikels te sehryven sedert de inrigting van den Uender-bude zyn onze gevoelens ten dien opzigte gekend en by die zelfde gevoelens blyveu wy, te weten dat wy dit groot leger niet zonden begeeren omdat het te schroomelyk veel geld kost en omdat integen deel de schulden van 't land zoo sehrikkelyk groot zyn, dat wy de gespaerzaemheyd als de cenigè redplank van onzen geldelykcn toestand aenzicn. Doch, wy konnen met de handen geen yzer breken, dit is al wederom eene van die voltrokkene maer niettemin noodlottige daadzaken waartegen een vrngteloos beklag zich komt verdooven. Nogtans, daer den oorlogsbudget daerdoor noodzakelyk van 27 op 52 millioenen zal moeten gebragt worden konnen wy niet nalaten den vurigen wensch uyt te drukken en Iuydop te vragen lo Dat er van die verplcltcrede som toch een goed gebruyk zou gemaekt worden zoodal het voortaan niet meer gebeure gelyk het tot dusverre altyd gegaan is, dat namelyk dc uvtgeputle Belgen altyd hoopen millioenen gaven zonder dat er iels deliniticvelyk en volkomen!vk georganiseerd was, en dat het oorlogsmateriaal, in plaets dat men het late vervallen en teenemuel onbruvkbaor worden, in goeden staet hcrstelle, v(Maneerdere en wel onderhoude. Hiertoe zyn byzondcre kennissen noodig, hiertoe zyn buytengewoone talenten en ondervinding onontheerlyk, en daerom sporen wy het gouvernement ten slerksten aen deze talenten, kennissen en ondervinding neerstiglyk op de zoeken zelfs tot by den vremden, rnogten ze in ons land niet gevonden worden. J jw 17 L1 w «ai/U. Eene tweede zaek die in aen- gelcgenheyd voor het goed gebruyk der millioenen niet moet wyken, is de zedelykheyd. die onder de troepen moet bewerkt en aengemoedigd worden. Wy hebben wel verde digers van 't land noodig, maer nnodiger is het dat ons leger geene school van zedeloosbeyd zy. Dit zal voorzeker van den jongen milicien, van den 'jongeling niet afhangen die wel opgekweekt uyt zyn ouders huys komt en zich met eenen keer in die nieuwe cn gevaerlyke kazernwercld moet werpen; hel zyn dus de oversten en officieren die deze gewiglige zorg moeten ter herte nemen. De wyzigingen aen de militiewet toegebragt, en byzon derlyk de verlenging van den diensttvd zyn eene reden te meer opdat er voor de zedelykheyd dei' troepen eene waarborg gezocht worde. Den eeuigen of den nood/.akelyk- sten grondsteen der zedelykheyd, is den godsdienst, 't is het onderhouden en vergemakkelyken van de godsdienstige pligten en dit byzonderlyk als er geene wettige beletsels bestaen. Ons leger is zonder aen de regimenten vastgehegle aelnioesseniers; Yrankryk heeft onlangs, tol groote blyd- schap der natie, een aelmoessenierschap op eenen grooten voet voor 't leger ingerigl, omdat het weet dat een leger zonder zeden en zonder gevoelen van godsdienst geene goede soldaten bevat. En waerorn zou men 't zelve hier niet konnen doen Waerorn zou elk regiment zynen by/.onderen priester niet konnen hebben Ziet men origelukkiglvk niet alle dagen dat er miliciens zyn die het ouderlyk iniys ver lateet eenen goeden grond van godsdienst en zedelyk heyd, en als zv lerugkeeren in hert en ziel bedorven zyn Weet en ondervind men niet dagelyks dat vele soldaten het hert goed hebben om des zondags mis te hooren en andere godsdieustpligten te kwyten, des morgens uyt de kazernen niet mogen gaen, terwyl het htm des namiddags vry staet naer herbergen en kroegen te loopen enz. enz. Onder het Hollandsch bestuer was den zondag geheet vry gelaten voor den soidaet, er waren noch inspectiën noch buytengewoone diensten te doen in alle garnisoenen was er eene mis die byzonderlyk voor de troepen gelezen wierd en waer zy zich in corps heen begaven. Wy willen niet zeggen dat de soldaten, met het mes op de'keel, naer de kerk moeien gedreven worden, neen liet zoude hun gansch vry staen te gaen of niet te gaen, inacr men zou daertoe geen geweld moeien gebmyken, de enkele opwekkingen, de godsdienstige onderrigtingen, de vaderlyke vermaningen van den byzonderen militairen priester zouden daertoe vergenoegen en de schoonste vruchten dragen. Dat men het wel wete, het aenhooren van Gods woord, de weldaden en gratiën die den godsdienst in zich zeiven bevat, de goede vermaningen van den priester, de goede verstandhouding tussehen de militare overheden cn de geestelyken zyn alleen in staet om het leger voor de 9/io te verbeteren. W'v weten wel dat al de soldaten geene paters en kwezelaars moeten noch konnen zyn, maer wat wy ook weten, is dat zy al christenen konnen en moeten zyn die hunne pligten kwvten, en dat aldus de brave ouders niet meer zouden hoeven te sidderen en te weenen als zy hunne welopgekweekte zonen naer de kazernen zien vertrekken. Wy geven dit gedagt ter overweging aen wieit het aengaet. A RAEG. ys er nu een(! nieuwe organisatie van T leger gaet bewerkt worden, vragen wy ten derden dat die schreeuwende misbrityken zouden ophouden waer- iloor zommige groote mannen zich verryken en waervoor de arme lastenbetiders onder kommer, arbeyd en zweet moeten gebukt gaen. Om van daeg maer over eene ophoo ping van winstgevende ambten te spreken, zullen wv hier eenen blik werpen op deplaels van inspecteur generaal van den gezond hevdsdienst des legers die door M. Vleminckx bediend word. Dezen ambtenaar trekt ten titel van jaer- wedde de ronde som van elf duyzend 500 franks. Die sommc is zoo hoog gebragt, omdat men veronderstelt dat. M. Vleminckx al zynen tyd noodig heeft om die plaets wel en behoorlvk te. bedienen, want anders zou het eene schan- dige verkwisting zyn zulke verpletterende somme aen dit ambt vast te hegten. Maer de vraeg is nil of M. Vleminckx al zynen tyd daeraen besteden moet De volgende daed- zaken gaen bewyzen dat neen Buyten de elf duyzend 500 franks die M. Vleminckx, aks inspecteur van den gezondheydsdienst uyt den oorlogs- budget trekt, geniet hy 2" uyt den budget van het inwendige

De Denderbode | 1853 | | pagina 1