vtrxwakt was. Hoe is de oude holbndsche republiek gevallen, zy die zoo magtig geworden was dat zy te Utrecht en Munster •wetten aen Eu ra pa gal'? Door de worsteling der partyën; eenige regimenten van het fiansch leger hebben zonder moeyle Holland overmeesterd. Wat heelt in 1789 de omwenteling van Draband doen mislukken na dal zy zoo voordeeliglyk begonnen was De worsteling der partyën heelt de patriollendobn bezwyken. Wat bedreygt er nu, op dezen oogenbli!., Zwitserland en Piemont Hel zyn de worstelingen der partyën, die men hier komt ver- heerlyken. Den Journal de Bruxelles koudigd eenen artikel af, welken voorzeker aller aendacht weerdig is hy zegt De revs van koning Leopold en van zynen oudsten zoon in Duytschfand, is eene gedurige eërbeluyging, vooral te Weencn wekt de tegen woord igheyd van den koning en van den prins bezondcr- lykde levendigste volksliefde op, getuyge hiervan is de ooslenryk- sche dagbladpers. Volgens dagbladeren van het keyzeryk, is het voornaem doel van deze reys, het aenknoopen van nauwere betrekking lusschen het hof van Weeuen en onze koninglyke familie, door het liuivetyli van den her log van Braband en eene artsherlogin. De zelve bladeren doen opmerken, dat men hier wel doelen kan, op de artsherlogin Maria-llenrica-Anna, dochter van den artshertog Joseph, palaivn van llongaryen, geboren in 1836. Men begrypt dat wy ten dezen opzigte niets zekers konnen zeggen maer als de Voorzienighcyd een dergelyk houwelyk wilt doen plaets hebben, konnen wy verzekeren, dat Delgiën hel met vreugd zal zien. Het zou eenen band te meer zyn, met die maglige mogendheyd, welke zooveel te zeggen heeft op het vastland van Europa. Zy zou, meer dan ooyl de natuerlyke beschermster van Belgiën worden, dat lang onder haren schepter stond terwyl aen eenen andereu kant onze koning lyke familie reeds nauw verbonden is aen do vbrstelyke familie van Engeland. Daerènbovm hebben wv de genegenheyd van Pruyssen, en den keyzer van Rusland is Delgiën toegetreden. De lotbestemming van ons land rust op het hoofd van den hertog van Braband. Hy is voor ons het spes altera Romer. Zyn huwelyk zou de toekomst des vaderlands sterker maken. Alle Belgen wenschen helniets kan meer den geest van nationalileyt versterken, die by ons, onder de regering van Leopold, groolereu levendiger dan ooyt gewjrdon is. Mogt de Yoorzienigheyd, die zooveel deed voor ons land, hare weldaden volkomen maken, door de reys van den koning en den prins met welgelukken te bekroonen De duytschc dagbladeren blyven zich, by voortduring, ophouden met hel ontwerp van houwelyk van Z. K. 11. den hertog van Braband met eene aertsherloginne van Oostenryk, de princes- se Maria-llenrica-Anna, dochter van den aertshërtog Josef. Wy haeslen ons zegt den Journal de Bruxelles, om te verkondi gen dal de parlikuliere berigten welke wy ontvangen hebben, ons toelaten thans te verzekeren, dat de wenschen der Belgen zullen vervuld worden. Belgie zal met geestdrift eene gebeurtenis vieren welke het met al zyn verlangen najaegthel zal dén koning Leopoidus zegenen, die, in zyne hooge wysheyd, zoowel bet nationael gevoel begrepen beeft, en die, in deze gedenkweerdige «mstandigheyd, nog nieuwe en onvergaukelyke titels op de liefde der Belgen verkregen heeft. De aertsherloginne Maria-IIenrica Anna, welke voor den hertog van Braband bestemd is, is geboren gelyk wy het reeds gezegd hebben, den 22 augustus 1856 zy is dus nu zestien jaren, acht maenden en 27"dag<m oud. Zy is het derdeen laelsle kind gesproten uyt het derde houwelyk van den aerlshertog Josef-Anioniiis-Joannes, paltsgraef van Hon- garicn, geboren den 9 meert 1776, en overleden den 13 jan. 1847, met de piiucesse Maria Dorothea Wilhelmina-Carolina, dochter van den hertog Lodewyk Frederik-Alexandre van AYurleuberg, broeder van den laelslen koning en oom van den tcgenwoordigen koning van Wurlenberg. Den aerlshertog Josef was, van zynen kant, den derden bioeder van den keyzer Franciscus lst,ugrootvader van den legenwoor- digen keyzer van Oostenryk Franciscus-Josephushy was den •udoom van dezen laelslen, en zyne dochter is gevolgenlyk, achternicht van den jongen souvereyn van Duytschland. Zy is, daerenhoven, nicht gesproten uyt eygen nichten en neven van de tegenwoordige koninginne der Nederlanden, dewyl haren moederlyken g ooi-vader, den hertog Lodewyk van \Y ui ten berg, den broeder was van wylen den koning van Wurleuberg, groot vader van de gezegde koninginne. Wy hebben gezegd dat de aertsherloginne Maria het derde en laetste kind is gesproten uyt het derde houwelyk van den aerlsher tog Josef. Hare oudste zusier, de aertsherloginne Francisca Maria- Klisabetb, thans weduwe, had den aerlshertog Ferdinandus van Este, broeder van den regerenden hertog van Modena, getrouwd. Haren broeder, den aerlshertog Josel'-Karel-Lodewyk, is 1 nyte nant kolonel in Oostenryk, by het regiment der dragonders n* 5, key:er Franciscus Joscphus. Eene byzondere briefwisseling uyt Weenen aen de Éman- dpalion toegezonden, zegt dat bel houwelyk van den hertog van Braband met de aei tshertogin Maria-Hendrika-Anna, zeker en stellig beslist is. Een blad van Brussel zegt hedeu dat den ooslenrykschcn afge zant te Brussel, M. den baron de Vriendls, ollicielyk van zyn hof de tyding van dit houwelyk heeft ontvangen. - Er is te Antwerpen een nieuw viaemsch blad, de Schelde «enaenul, verschenen. Het libcratersch Anlicerpsch Nieuwsblad heeft opgehouden te verschynen. Uvt Geeraerdsbergen word gemeld dat een peerd, gespannen voor eene vigilant loebehoorende aen den hotelhouder M. Van Achter, by bet ufryden der Nieuwslraet, op den bol is geraekt en tegen het buys van den winkelier de Sclniyteneire isgcloopen. Het peerd is doodelyk gekwetst, en de vigilant verbryzeld. In het rytuyg zat eene jolfrouw van Parys. welke by M. den doctor De Cock in behandeling is, en deze jolfrouw, Louise Wandeler ge- naennl, is ernst iglyk gek wets'. Dynsdag nacht kwam te Gend renen werkman t' buys die wat laet de Hallegaslen bad zien passet en, en een weynigje te veel in het pintglas bad gekeken, en toen hy zich gedeejielyk ontkleed had, heeft hy licht aengesleken om zyn bed te vipden, en ongelukkiglvk is zyn hemd in vollen laey gekomen. Den man is spoedig 'nuchter geworden, maer is gévaerlyk verbrand, en is moeten naer het hospilael gevoerd worden. Men verzekert dat M. den advokact Hertogh die in den tuderdom van 89 jaren komt te overlyden, eene som van 60,000 Ir. aen de hospitiën van Gend komt te bezetten. M. den advoeaet Bloudel te Antwerpen is tot kandidaet voorgedragen, om als lid van den provincialen raed benoemd te worden. De ëxcSusieyen zyn over die kandidaluer niet te vreden. Zaterdag is bet dagblad la Nation veroordeeld tot 5000 fr. koele, in het proces, door den heer. Larochejacquelein tegen dit klad gevoerd. Verder is de Nation veroordeeld tot bet plaeisen van bel vonnis iu dry fransche en dry belgische dagbladen, en dry koeren iu de Nation zelve. Men.schryft uyt Antwerpen Dozer dagen is er in den Die- rettliyn eenen kouiuglyken lyger acugetemen, van fel roanaelyk geslacht. Hel is een schoon en kraglig gebouwd dier, cn zal, met de tygerin, die sedert een jaer in onzen tuyn is, een schoon koppel uytmaken. De meeste der dieren zyn reeds in hunne zomerhokkengeplaetst. Reeds is de krokodil, die den winter, in eene getraliede kuyp doorbrengt, weer in den grooien vyver, achter in den bof. Het in leven behouden van de krokodil is heel weynig of nooyt iu onzen Dierenluyn gezien. Den 10 juny 1847 is dit dier in onze Zoölogie aengekomen, en hel is sedert dien veel gegroeyd. M. den kanonik Scherper,eel, gewezen geheymschryver van Mgr. Corselis, en schoolopziener van de diocesie, is door Mgr. Malou, lot vikaris-generuel benoemd van hel bisdem van Brugge, in vervanging van wylen Mgr. Corselis. In Burgerwelzijn van Brugge leest men heden dit zonderling nieuws De gemeente feesten welke;dB jaer zullen plaets heb ben, zyn op 21 APRIL bepaeld, ter zei ver tyde zal de maelschappy Burgerwelzijnhare vroeger aengekondigde nyverheyds tentoon stel iing openen, voor de welke reeds verscheyde voorwerpen van kunst verveerdlgd zyn. Komt dan te Brugge de innend april tweemael in het jaer Men scbryft uyt Waereghein dal men aldaer tafels, stoelen, hoeden en domino-berden heelt doen draeyen en dansen. Alle de proefnemingen zyn wel gelukt. Men heeft eenen stoel en een berd welken in beweging waren gebragl, den eenen en den anderen persoon doen groeten, en de uer van den dag doen aeuduyden, en die proefnemingen, zoo men scbryft, zyn allerbest gelukt. Te Synghem is het vierjarig kind van de echigenooten d'llondt, den 13 dezer, omtrent den avond, doodelyk verbrand. Hel kind was alleen gelaten in buys, terwyl de moeder groen voor de geyt was gnen snyden, en had met phosphorieke solfer stekken gespeeld, en dus het vuer aen zyne kleederen gesleken. Het kind heeft nog lot's anderdaegs in den morgeud geleefd, en is iu de sehrikkelyksle pyneu overleden. Men heelt zich al lang genoeg met hel dansen van hoeden, tafels en domino-berden bezig gehouden er is iets anders uytge- vonden om de menschen te amuseren. Wy zullen den persoon, weiken zich aen de proefneming onder werpt E, noemen. Hy moet zich op den grond op den rug uylslrëk- ken, en stil blyven liggen. De persoonen, die by de proeve eene werkdadige rol spelen, zullen wy A., B., C. en D. noemen. A. B. G. en D. hukken zich, en raken E. met den voorsten regtervinger op hel bovengedeelte van zyn schouderblad, en den linker op de hoogte der zesde en zevende rib. B. zet zich tegen over A., en doet even zoo, doch wat regis is, word by hem iinks. C. slaet nevens IL, legt den regtér vinger op den bil, enden linker onder bet knie-gevrichïD. gael tcgen-over C slaen, en doet even als dezen, doch verwisselt de handen. Nu moet iedereen doodstil zyn, zoo wel de opleggers, als de aenschouwers. De vier persoonen zien eenige oogenblikkcn op. E. Dan heffen zy hel hoofd op. A. ziet B. gedurende <4 a 6 secondes strak in de oogen dan ziet A weder naer E., die op den grond ligt, en B. ziet C. strak aen. Na een oogenblik ziel B. naer E.. en G. ziet D. aen, enz. Nu zien alle de vier persoonen 6 secondes op E, en zegt A. driftig'en met sterken wil open in dat zelfde oogenblik slaen alle vier op, cn zullen aen den top hunner vingers E. van den grond opheffentol boven hunne hoofden. Daer tie werking maer kort duert, moet inen seffens de armen uyisleken, om E. op le vangen, of hy zou op den grond vallen. Lezers dit word door doctor Bogué, in het Dagblad van het Magnelismus geschreven. 'T is al le sterk, om er maer seffens aen le gelooven Wy vreezen dal het al zoo erg is, als de persoonen die het stadhuys van Antwerpen hadden doen draeyen De bladen van Yrankryk, Belgiën en Nederland doelen dit egter geheel ernstig mede. Onze lezers zullen nog berinneren, dat in de maend december laelstl. zekeren De Blaere, van Meulebeke, vader van zes kinderen, met eene spade doodgeslagen wierd, op liet oogen blik dal hy op een veld eenige rapen uyitrok om zyn huysgezin, dat van honger bezweek, le redden. Hel parket van Korlryk, 't welk deze zaek onderzógt, legde de band op De Raes, die aen de moord onschuldig was en dezen wierd gedurende verscheydene weken preventievelyk gevangen gehouden. Later bleek het, dat eenen der getuygen, welken gedngvaerd wierd, zelf den dader was. Het was den genaemden De Visscher van Meulebeke die verklaerde De Blaere belraept te hebben, terwyl hy bezig was met rapen uyt te trekken. Hy had hem toegeroepen Wat doel ge daerwaerop De Blaere antwoordde; Een onnoozcl ding De Visscher heeft hekend, dat hy De Blaere, op het oogenblik dat hy wei vluglle, vervolgde en ua hem op den grond geworpen te hebben', eenen slag met de spade toebragt, tengevolge van welke hy gestorven is. Ten gevolge dezer bekentenis wierd De Visscher, onder de beschuldiging van vrywilligen doodslag, voor de asèisen van Brugge verzonden. Den jury sprak hem vry. liet openbaer ministerie gebruyk makende van de magt, welke hel door de wet van den 21 april 1850 gegeven wierd, verzette zich legen de loslaling van De Visscher en bragt hem voor de correctionnelc reglbauk voor onvrywilligen doodslag, by onvoor- zigtigheyd of ot.behendigheyd. liet hof van appel van ('.end heeft zich mei deze zaek in een zyner lae'sle gehooien bezig gehouden, en hy de toepassing van het art. 519 van het strafwetboek. De Visscher tot zes maenden gevangenis eu 100 fr. boel, wegens onvrywilligen doodslag veroordeeld. Wy vernemen uyt Room en dat den eerw. pater discals Bro- cardus, byna volkomen is genezen, en den 5 dezer voor de eerste mael heelt konnen mis lezen. Dezen pater en zynen provinciael zullen, binnen kort, Roomru verlaten, om naer Gend in hun klooster terug te keeren. Van eenen anderen kant door eenen bezonderen brief verneemt men dat op dm hoogdag van O. L. 11. llemelvaerd, den bisschop van Gend, in zyne hoedanigheyd van bisschop-adsislent, de ponti ficale mis, dooi' Z. H. den paus gecelebreerd, heeft bygewoond. M. Van den Hecke, bonoruiren vikaris-general van Gend en van Versailles, die zich nu le Room en bevind, is tot prolöuolar.ps- aposiolicus benoemd. Men leest in bel Gcnrnale di Iioma Z. 11. den paus heeft den 2,mey in de kerk van de HH. Joannes en Paul us, hel tentoongesteld ligchaem Yan den heyligen'Paulus a Crnce, bezocht, en heeft aen den nieuwen heyligen, eenen pragtigen kelk, versieid met peet lep, opgeofferd. Na "de kamer gezien te hebben, waer den heyligen geleefd heeft en gestorven is, én die voortaen in eene kapel is herschapen, is I. II. eene der aeupalende zalen binnen getreden waer eenen troon bereyd was, en waei (ie voelkussing heeft plaets gehad, van wegens het lalryk broederschap der Passionnisten en eenige persoonen van beogen rang, welken die eer verzocht hadden. Den Heyligen Vader heeft zich vervolgens welwillend onderhou den met Mgr. Dole&eeque, bisschop van Gend, die door Z. 11. aeazóchl was zich dien dag aldaer te bevinden. Men verneemt uyt Rooinen dat de ceremonicn der beatifi catie van den achtbaren Paulus a cruce, sligler van het order der Passionisten, met veel luysier, den 1 mey, hebben plaets gehad. De versieringen voor die plegligheyd, waren zeer fraey in de St- Pieters-kerk Des namiddags is Z. 11. den paus voor de rcliquien van den gelukzaligen komen bidden. Den generael van het order der Passionisten heeft den II. Vader onlhaeld, hem gekomplimen- leerd en hem bedankt voor de eer die aen hun order is gedaen. Er beslaet een klooster van dit order te Doornyk. Den 5 mey, is tc Roomen een dekreet afgekondigd by welk Z. II. loelaet van met alle zekerheyd lot de beatificatie van den achtbaren pater Bobelia, priester van de socieleyl Jcsu, over te gaen. Den generael der jesuiten, den zeer eerw. pater Roothaan, is tc Roomen overleden. Alle noodige maelregelen zyn reeds genomen, om eenen nieuwen generael te kiezen. Over eenige dagen had den /.oon van eenen hoefsmid tc Erchiu, zoo meld men uyt Luyk, eenen woordenhvisl met zynen vader, dien hy sloeg met een gloeyend yzer, hel welk hy smeedde. Den ongeinkkigen vader is deerlyk gekwest, neergevallen. Den zoon nam de vlugt, liep lot aen de vaerd van Sensée en wierp zich, naby de brug van Arleux, in hel water; eenen schipper kwam hein ter hulp, doch den vrywilligen drinkeüng sleepte zynen redder mede, wanneer twee andere schippers er in gelukten hun beyde op den oever te brengen. Den ontaerden zoon is naer Douay gebragl; hy zal aen bet geregl rekening geven ovq^de mishandeling, die hy op zynen vader liet-ft gepleegd. Te Bautzen is eene buskruyd-fabriek in de lucht gesprongen, waer by twee menschen het leven verloren, en eenen derden deerlyk gewond on gebrand wierd. Over twee dagen, des morgends, wandelde den keyzer in bet voorbehouden tuynlje der Tuilleryeu té Parys; Z. M. naderde eenen schildwagt der mobiele gendarmerie, en deed hem eenige vragen over zynen vroegeren en tegenwoordige!) toestand. Den soldael antwoordde: lk heb acht jaren by het leger van Afrika gediend wy worden 'hier goed behandeld en wy hebben ons niet te beklagen. Gy zyt dus gelukkig? zeyde den keyzer. lk zou ten volle gelukkig zyn, antwoordde den 'soldael, indienhy aërzeldcden keyzer moedigde hem aen, Indien, n vervolgde hy, ik my kon verbinden mei eene vrouw, welke ik bemin, en die alle goede hoedanigheden bezit; alsdan zou ik by de sedentaire gendarmerie dienst nemen. Welnu, wat ontbreekt u hiervoor? Hiertoe antwoordde den schild wagt, ontbreekt my iels liet welk Afrika my niet gegeven heeft; eene kleyne som. Z. M. verwyderde zich doch, eenige oogenblikkcn later, deed hy inlichtingen nopeus dien soldael nemen, en daer zyn gedrag steeds voorbeeldig is geweest, en hy geene hoegenaemde straf heeft ondergaen, zond den keyzer hem eene som van 5000 fr., waermede den dubbelen wensch van den soldaet zal verwezent- lykt worden. Den Aigle des Cévcnneseen dagblad van Alais, (Yrankryk) bevat de volgende inlichtingen nopens eene dryvoudige moord, welke in de gemeente Sénéchas, op den persoon van den pastor, van zyne zuster eu van zyne nicht, gepleegd is. hl den morgend van den 4 mey, had den pastor van Sénéchas, zich, volgens zyne dagelyksche gewoonte, naer de kerk begeven, al waer hy zich met zyne parochianen onderhield. Terwyl hy afwezig was, is eenen persoon, welken vremd aen die slëeek schynl te zyn, en die als eenen reyzenden koopman gekleed was, langs eene venster in de pastory gedrongen. Hy trad in de kamer al waer de zuster en de nicht van den pastor zicli nog te bed bevonden aldaer vermoordde hy, hy middel van eenen'hamer, de twee ongelukkige vrouwen, en ten eynde zyne misdaed zou verholen blyven, overdekte hy de lyken met deksels cn matrassen. Doch hierby bcpaelde zich den moordenaer niet; nadat hy dc dubbele misdaed gepleegd had, snelde hy naer den stal, alwaer hy zich in eenen boek ging verbergen. Den pastor keerde op dezen oogenblik uyt de kerk terug, en begaf zich naer den stal, om zvn peerd bet dagelykscli voedsel le bezorgen. Alsdan wierp zich dén moordenaer op hem, en bragt hem met den hamer, waeraen nog het bloed der twee slagtoffers kleefde, verscheydene slagen toe, ten gevolge van welken hy levenloos op den grond stortte. Den moordenaer doorzögt de pastory en maekle zich meester van ai wat eenige weerde had. Terwyl hy hiermede bezig was, gebeurde het, als door toeval, dat den facteur van den post aen kwam, en eenen briel voor den pastor bragt. By bet zien van de verbryzelde raein en van eenen persoon die alles doorzogt, begon hy om hulp le roepen. Alle de gebaren snelden toe, en, in weynige oogenblikken, waren alle de uytgangen der pastory bezet. Den vrederegter van Geuolhac en den meyer van Sénéchas kwamen toegesneld en hadden de droeflieyd, de dryvoudige moord te moeten bestatigen. Doch wal was er van den moordenaer geworden? Alen zogt overal en vond hem nergens de deur was gesloten dezelve wierd op den vloer geworpen. Alsdan deed zich een pistoolscheut hooren, welke dc verslagenheyd der inwooners nog vermeerderdeden moordenaer had zich door den kop gescholen. Dien man was schrikkelyk verminkt en onkenbaer. Men. heelï geen hoegenaemd papier by hem gevonden, het welk zyne evenwezenllykhcyd kan bestatigen docli zyne zakken waren met geslolene voorwerpen opgevuld. Men weet niet of hy med«- pligiige heeft, men denkt dat hel den zeiven is, die, over eenige dagen, eene aenranding op den weg van Nimes, naby Cheval-Vert, heeft gepleegd. Geruchten van eenen nieuwen opstand le Milanen zyn cr andormael in omloop, met deze merkweerdigheyd dal dezelve gclyklydig in Zwitserland, in Piemont en in Savoyen vers prey «1 waren, tiet complot was geznmentlyk gcrigt tegen het oosle'n- ryksch gouvernement en tegen dal van Piemont. Men gelooft dat indien men eene nieuwe pooging wacgde, dezelve nog slechter zou artoopen dan de eerste. De krvgsoversten hebben alle maeiregels genomen om zulk eene gebeurtenis le voorkomen. Veldmaerschalk Radetzky zal zich binnen kcrl met graef van Recliberg naer de villa ne Monza begeven, waer hy zyn hoofdkwartier zal vestigen. EEN KON VOY IN EENEN AFGROND. Hel konvoy, het welk dagelyks ten twee uren van Philadelphia, langs de linie van Gamden, naer New -Yorck vertrekt, is, dezer dagen als door een wonder, aen toeval ontsnapt, wacrby alle de reyzïgers het leven hadden konnen verliezen. Nauwclyks was den treyn een half uer op weg, toen hy de plaets bereykte, bekend onder den naem van Rancocas Creek. Op die plaets loopt drn weg over eene draeybrug, welke voor bet doorva ren van sclmylen geopend word. Juyst op dien oogenblik was dc brug opgedraeyd doch, door eene onbegrypelyke verwaerloozing, had men niet in tyds hel teeken gegeven om stil le houden. Het stoomiuyg kwam dus in volle snel heyd aengeredec, en vloog met den w aggon, die de mael bevat lede, alsmede met ai de goederen- ryïuygeii in de diepte. Gelukkiglyk wierd de keling, waermede de passagiers-iytuygen vastgehecht waren door den geweldigen schok Voor den afgi'ond gebroken, en dientengevolge ontsnapten de rev/igers anu eene ouvermydelyke dood.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3