ZONDAG 29 MEY 1835. Nr 551. EEN NIEUW SLACH VAN PENSIOEN DEN.KANKER DEM SCHATKIST. GEVOLGTREKKING. AELST, DES 28 Mei 1855. BE BEDELARY. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op i fr. 50 c., dien der annonccn op 20 centimen den drukregel. De persooncn die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, by mag op onze onpar- tydighèyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE AUUM. verder gewagen van alle brocluiren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeereu mede te deelcn, zullen geheyrn ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, aunoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DEN DENDERBODE Niettegenstaende de schatkist van den Staet zich in eenen hoogst droevigen toestand bevind niettegenstaende wy. met den vermeerderden oorlogsbudget, onze contribution in geld en inenschenvleesch zullen zien verhoogen niet tegenstaende het schrooinelyk duer leven voor den burger zy, komt het tegenwoordig ministerie eene nieuwe machien uyt te vinden om wederom eene versche bres in de belgi- sche geldkas te maken. Zie hier waervan er kwestie is In de zitting der volkskamer van 19 dezer heeft den financieminister een wetsontwerp voorgedragen het geen luyd als volgt Art. 1. Zyn toegelaten om hun pensioen te doen vereffenen de gewezene ministers die het ministerieel ambt gedurende twee jaren waergenomen hebben ten minsten sedert 21 july 1844 en vóór de afkondiging der wet van 17 febry 1849. Art. 9. Die pensioenen zullen vereffend worden volgens de grondslagen bepaeld door de byzondere wet van 21 july 1844 op de pensioenen der ministers. Nog- tans, by toepassing der 5 en 4 van art. 1 der gemelde wet van 17 febry 1849, zullen de openbare diensten andere dan die van minister, slechts gerekend worden voor 1/65 van de jaerwedde die er aen vast was. In de beweegredens die den minister doet gelden om deze nieuwe belasting aen den staet op te leggen, zegt hy eerst dat het een lid is van het voorgaende ministerie, 't welk zich tot het gouvernement gewend heeft om zyn pensioen te krygen. 'T is dan eenen oud LIBERALEN MINISTER die. in zyn goedhertig liberalismus, zyne gulzigheyd aen den ruyf- fel van den staet wilt verzadigen 'T is dan eenen van die liberale ministers zelve, die de wet op de afschaffing der ministeriele pensioenen heeft helpen voordragen, en die nu eerst die wet voor zynen eygen zak alleen wilt krachteloos maken O zakliberahsmus O opstrykersliberalisimis wat hebt gy tccli al menschen gefopt En opdat dit fraey en aengcnaem wetje gcmakkelyker zou doorgaen en kunstmatiger de oogeu der kanierheeren begoochelen, vertelt den geldminister, M. Liedts, in zyn exposé des motifs, dat Zoo luiest de twee jaren van ministerieel ambt vervuld zyn, onder bewind der wet van 1844, het regt tot pensioen bestaet. En het groot argument 't geen iiy doet gelden, is: dat de wet van 24 july niet zegtzullen tot het pensioen mogen toegelaten worden, maer dat zy zegt zullen regt hebben tot het pensioen. Schoon woordenspel eenen regtsgeleerden minister volkomen weerdig, maer 't geen te zeer misplaetst is om eene hairklievery te doen gelden en die langs eenen ver keerden weg in de slaetskas te doen geraken. Nogtans de schikking van art. 6 der wet van i7 febry ■1849 is klaer genoeg, kim aen geene dobbelzirmiglieyd aenleyding geven en heeft geene hoegenaemde uytleggin.; noodig. Dien art. zegt en zegt het zonder eenige voorwaerdë of uytzondering by te voegen De wel van 21 july 4844 óp dc pensioenen der ministers is afgeschaft Is dit niet te zeggen: Voortaen zal niet eenen minister, wiens bediening zal ophouden, regt tot pensioen hebben Wanneer bied zich het regt op pensioen aen Ais myne bediening ophoud en als ik geene jaerwedde meer geniet. T is dan dat myn regt begint, 't is dan alleen dat ikst regt verkryg. Er is dus geen verworven regt dan op 'toogenblik dat den titularis zyne bediening verlaet en noyt te voren; 'tis ge'yk een testament 't- geen slegls zyn iiytwerksel heeft op 'toogenblik dat den testateur komt te overlyden. En de reden die den minister wilt trekken nvt den 'opstel <ler schikking van de wet van 1844, dat de ministeriele departemenls-lioofden regt zullen hebben op pensioen, kan maer geldig zyn voor zoo veel de ministeriele pensioenen nog zouden bestaen; maer, gelvk den art. 6 der. wet van 1849 teenemael en zonder voorwaerde of uitzondering de pensioen region der ministers afschaft, kan men niet meer beweeren dat ministers, welke, vóór de afschaffingswet, zouden twee jaer in bediening geweest zyn, het regt op pensioen zouden hebben, want ging men aldus te werk, men zou aen de wet van 1849 eene terugwerkende kracht geven. Wy zullen aen M. Erère, welken deze wet voorgedragen heeft, eens vragen of hv het inzigt gehad heeft voor zich zeiven en voor zyne vrienden die met hem in bediening waren, eene uytzondering te maken met hun de wet niet toe te passen Wy durven zeggen dat M. Erère en al die de afschaffings- wet gestemd hebben, slechts een gedagt luidden, namelyk dat het voor altyd met de ministerspensioenen gedaen was en dat er geene hoegenaemde uytzonderingen mogten voor- gebragt worden Wy durven hopen dal de kamer dien akt van tocgeveiul- lieyd zal verstoolen en dat zy zich in den strik niet zal laten vangen dien den financieminister ha er spant met te zeggen Dat liet gouvernement zoo veel te min aerselt dit wetsontwerp voor te dragen, omdat het geval dal zich opdoet eenig is en zich nimmer kan vernieuwen. Maer wv zullen aen M. Liedts zeggen dat hy moet regt- veerdig zyn zoo wel in een eenig geval dan in verscheydene, en dat hy in alle gevallen moet streng en gierig zyn om de slaetspenningen niet te verkwisten ten profyte van vrien- dekens of gunsteliugen. Al de regelende pensioenwetten zyn reeds veel te hard voor de ongelukkige lastenbetalers dan dat er, uyt eene pliglige loegevendheyd, nieuwe soorten van gratificatiën moeten uytgevonden worden. Ilut is nog niet lang dat de pensioenwetten, die wy als den kanker der schatkist aen- zien, gekend zyn en dal geheel de wereld, zoo welden ryken als den behoeftigen, er zonder schaemte de oogen naer open spert. Als het. wetsbosluyt van 4814 op de pen sioenen ten voordeele der oude ambtenaren die in Reigiön, onder de regering van Oostenryk, luidden gediend, door Willem genomen wierd, niet oenen van die ambtenaars, welke in dit wetsbesluyt begrepen waren, heeft er willen van genieten. Dit kwam omdat men te voren geene pen sioenen toekende dan aen deze die in nood waren, en omdat men liet als eene schande aenzag een pensioen Ie vergen. Moet men nu integendeel niet bekennen dat er een wezenlvk misbruyk in de pensioenen bestaet als men ziet hoe en aen wie zy dikwils gegeven worden En kan men zich wel ontbonden ltiyde klagten aen te heffen omdat het getal der pensioenen niet geëvenredigd is met de weerde der bewezene diensten V Die diensten reeds rykelyk be taald zynde, is het onregtveerdig er.de betaling van voort- tezcllen, zelfs als deze niet nicer bestaen welke zich geluk kig geagt hebben lot openbare ambten verheven te zyn geweest. Het voortzetten van die hamielwyzc strekt niet alleen om de schatkist met verpligtingen te belasten die zy welhaast niet meer zal konhen volbrengen, maar ar zal nog uyt voorlvloeyën dat ar in 't land eene klas van niet vpor- uyt/.iende en dikwils verkwistende laden zal opgevormd worden, welkers pretention nog min nog meer zullen zyn dan van geslacht tol geslacht., ten koste der openbare sehat- kisf, onderhouden Sa worden. "f is niet genoeg dat, gedurende eenen min of meer ver langden leeflyd, den titularis van aen ambt eene grooto foftuyii verzameld hebbe; 'L is niet genoeg dat hy da agting genoten hebbe die in het maetschappeiyk order aen. dit ambt teli deele valt; boe ryk, hoe magtig den amhtenaer ook zy, die, als Iiy de rust verlangt, zyn ambt neerlegt welks bekleeding hy gretig nagejaagd bad, (al bleef hy in 't midden zyner familie) men moet ham nog een pensioen geven, na hem door alle elementen van geluk omringd te hebben.... Herhalen wy dus, dc zaken mógen noch konneii aldus blyven voortgaen zonder den Ihumcielen toestand van Belgiën plat te ruineren. De grootste beschuldiging die wy la doen hebben, is dat gedurig dc massa vermeerderd word van deze welke willen leven ton koste hunner medeborgers en hunne luyhevd voeden met de penningen van deze die zorgen en arheyden. Wy weten het, 't is zoo gemakkëlvk den staet voor pachter te hebben, dien aerd van revenues is zoo géniakkelvk Om inzamelen, dat men er te veel gretig naer springt, e:1 dit zooveel temeer, omdat men er door.de bcsltierders zelve toe aangedreven word. Het is dan hoogst tvd dat de wetgeving met moed en vastberadenheyd die wyde en kankerende wonde aenzie, want zy overdekt geheel het maetschappeiyk ligehnem; indien men er geen kraglig hulpmiddel voor aanwend, zv zal ons teenemael verslinden. Nogtans die wonde is zoo mooyelyk niet om genezen, zy vracgt slegts een weynig moed; en nog, in de zorgen waervan zy 't voorwerp zal zyn, in de strenge operatie die zy zal vereyschen, mag men zeker zyn de algemeenc goedkeuring te verwerven, want het is zoo schoon van voor 't algemeen welzyn te werken zonder tegens iemand onregtveerdig te zyn. De openbare zedelykheyd wilt dat het buytensporig pen sioenstelsel eyndigc, often minste zoodanig gewyzigd worde, dat het '1 land niet gedurig verarine en den ongelukkigen werkman niet blyve overlasten om de ryken nog rvker te maken, want men zal de pensioenen met konnen blyven betalen zonder het noodige aen de eene af te persen om aen de andere het overtollige naer 't hoofd Ie smyten. Er mag dus geene kwestie zyn een nieuw slach van pen sioenen in te voeren, de ministerspensioenen zyn afgeschaft, er moeten geene iiytvlugtsels gezocht worden om ze weèr in te voeren; integendeel de kamer moet, volgens de inzig- len van geheel de natie, den moed hebben eenen akt van regtveerdigheyd en vaderlandsliefde daér te stellen met den ministerielet) maetregel toe te passen aen liet ander slacli van pensioenen, koerende aldus lot den geest en de letter der grondwet die in haren art. 144 klaei lyk zegtdaler niet een pensioen, niet eene gratificatie ten laste der schatkist mug verleend worden ten zy krachtens eene wet, bil of byzon dere wet voor elke gevraegde gratificatie. Wy komen op deze stof terug, omdat zy van't grootste gewigt is voor 't land en een groot kwaed daerslelt, voor welks heeling in Belgiën middel bestaet. Wy hebben gezien dat de byzondere commissie aengesteld om de wetgeving op de bcdelary te onderzoeken, besloten heeft dat de bedelarij zul aanzien en gestraft worden als een misdrijf. 'let is waer dat reeds het strafwetboek de bcdelary bestraft met eene opsluyting in een bodelaersgestigt, maer als men den bedelacr in dergclyk gesligt opsluyt, deszelfs onderbond valt ten laste der gemeente, en men weet dat die lasten voor de gcineeiitens zoo groot zyn, dat zy er door gerailleerd worden, dat hare weldadigheydshureelen de armen niet meer konnen hystaen en gedwongen zyn hunne noodlvdende te laten bedelen. Maer ais de beaëlary als een misdryf correclionneellyk zal gestraft worden, dan zal het den staet zyn welken het onderhoud van den gevangen zal te betalen hebben. Men zal ons opwerpen dat dien maetregel dadelvk de lasten van dén staet, in de admini gratiën der gevangen- luiyzeu, zal vergrooten maer wy antwoorden dat 'den maelsebappelyken kanker der bcdelary geen plaelselyk of gemeente kwaed is, maer wel een algemeen kwaed, 't geen al de deelen der natie treft en by gevolg onder do algemeenc politie des lands moet gesteld worden. Iii ltiOS, Napoleon, die van de nytroeying der bedelarv eene gedurige siudic maekle, sligtle een bedelaërshnvs iii elk département. waer zulks noodig was. Sedert de date van dit dekreet lot uen va! van het keyzerryk,. wierden er in de verschilligc departementen lot cd bedelaershuyzen geopend, lieden is dit getal op voor geheel Vrankryk gesmolten omdat de general" stalen, die altyd den onderhoud dier gestïgten door de gemeentens, aer.houdend bestreden hebben. Nogtans als men strengwilt zyn ten opzigte der bedelaers, is liet niet min noodig, niet min regtveerclig dat er met h anden en voeten gewerkt worde om de armen in do inogn- lykheyd te stellen den kost Ie krygen zonder te moeten stelen of bedelen. Wy oordeelen en durven zelfs verzekeren dat er daerloe middel in Belgiën bestaet, (1) en, indiener by uytzondering, eenige gemeentens zyn aen welke het onmogelyk is hare armen te onderhouden, 't is alsdan dat den staet en de provincie zouden moeten byspringru maer met. eene goede politie en vlvlige niensehlievende zorgen denken wy dat (lie onderstandsvragen niet lalrvk zouden zvn. Ziet men niet dagelyks dal in vele gemcenlens waer eene goede politie óp de bedelarv bestaet en waer er voordo armen, 't zy door werk, 't zy door andere middelen gezorgd word, crgemakkelyk in de noodwendigheden voorzien word en dat er niemand meer bedelt En als men in zoo vele plaelsen die zoo edele, zoo deftige en noyt genoeg geprezene (11 Wy zullen in ons aenslaende X' renen ons nwrtrgrdcrldpn hrlef van eenrn voorin fTelyken vriend afkondigen, l iirf dip veel licht over dit bplanjnk rthPgstuk uytsprerd.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1