ZONDAG 5 JUNY 1853. ZEVENDEN -JAERGANG. W Wech met den Vremdeling Mondstopping van Rogier. Mr Oorzaek van dezen aenval AELST, den 4 Ji. w 1855. Huwelyk van den Kroonprins met de Aertshertoyin Maria van Oostenryk. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 t'r. 50 c., dien der annoncen op 20 centimcn den drukregel. De persooncn die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of.gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; acn deze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE .MJUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervun een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. .Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DEN DENDERBODE Zie hier hoe eene der voornaemste politieke gazetten van Europa, La Gazette d'Augsbourg, het huwelyk in kwestie beoordeelt en welke gewigtigheyd dit blad er aen geeft De aenstaende vereeniging der Artshertogin Maria- Henrica, dochter van den Paltsgraef van Hongariën, is eene gebeurtenis die de levendigste goedkeuringen verwekt. De kostelyke errinneringen der glorieryke geschiedenis van de keyzerlyke familie verbinden ons aen dit land (Belgenland) aen den edelmoedigen landaerd en aen deszelfs godvruchtige herten. Dit land heeft, in 't. midden der woelige gebeurtenissen die onlangs geheel Europa schokten, gelukkiglyk zyne onafhanglykheyd weten te behouden, dank aen de wyshevd zyns konings, dank aen de katholyke conservateurs-partv, dank aen zyne instellingen Den hertog van Braband die, door zyne godvruchtige en welbeminde moeder, afstamt van de onsterflyke Maria- Theresia, vereenigt zich met eene princes, kleyndochter der Souvereyne die zoo luystérvo! over Oostenryk en over de Nederlanden heerschte en welkers naem niet min popu- lair is in de Belgische provinciën dan in du Oostenryksche staten. Aldus vermengt het nationael stamhuys van Belgiën inniger zyn bestacn met de zoetste historische errinneringen van dit koningrykEen katholyk koningdom afstammende van de roemrvke luiyzen van <1 Habsbourg en Saxen, vereenigd met verscheydene souve- reyno familiën van Europa, zal langen tyd, met behulp der Goddelyke Voorzienigheyd, over die provinciën heerschen. Deze vereeniging en al wat er opgemeld duvtsch blad van zegt, zal aen onze überaters-francmagons niet aengenaem zyn zy zullen met geene goede oog aenzien dat dit hu welyk op den katholyken godsdienst steunt en dat het uyt dees element is dat men al 't goed verwacht 't geen er voor Belgiën kan uyt voortspruyten. Onze liberators zullen ook misnoegd zyn omdat deze vereeniging in den smaek valt van al de gouvernementen van Europa, ter uytzondering van Piemont en Zwitserland, waer den francmagonsclien godsdiensthaet tegenwoordig de hatelvkste rol speelt. Belgiën heeft zyne proef ondergaen, het is gekend dat de heerschende gezindheyd, dat de ovcrgroote meerderheyd conservateurs, vredelievende en verdraegzame Belgen zyn dieniets zoo zeer ter herten hebben dan principen van trclïelyke politiek en maetschappelyke orde. Maer 't is ook gekend dat de woelparty, de handvol francmagons oneyndig veel in den geest der bevolking verloren heeft en nu nog slechts aenzien word als het schuym der natie. Wy denken niet dat den kevzer der Franschcn over die vereeniging moet ongerust of misnoegd zyn, vermits zy geen hoegenaemd teeken van vyandelykheyd tegen Vrankryk daerstelt. Vrankryk heeft alle redens om met Belgiën in vrede te leven, zoo wel als wy, Belgen, hoogst belang hebben om die goede verstandhouding te bewaren. Het is waer dat er eenige verkoeling van wege Vrankryk ten opzichte van Belgiën bestaet, maer wy denken dat Vrankryk, zyne eygene belangen raedplegende, welhaest van dien misslag zal terugkeeren en het gewenscht definitief traktaet niet zal tegenkanten, want Bordeaux, Lyon, Rouen en Parys zelf zouden niet zeer te vreden zyn indien zy hunne voortbrengsels van Belgiën moesten zien verwydercn Om dan zoo haest mogelyk dien gewenschten uytslag te bekomen, zouden wy 't ministerie ten dringendsten aenraden Belgiën in Vrankryk te doen vertegenwoordigen door eenen man van talenten, van agting en gezag, in plaets van er eenen vremdeling te laten, in welken de Belgen noch vertrouwen, noch talenten, noch vaderlandsliefde konnen erkennenFirminus Rogier is van de onze niet, noch voor de principen, noch voor den landaerd, noch voor de vaderlandsliefde, noch voor iets wat ons belgisch volk kenschetst, bvgevolg is het een onbegrypelyk misverstand hem onze gewigtigste belangen toe te vertrouwen. Wy roepen de ernstige aendagt van 't ministerie hierop in, want de verantwoordelvkhevd is groot Ja, wech met den vremdeling van Arras en vooral wech met zyne werken. T is immers dien zelfden quidam die, in zitting van 25 mey lest, zoo treffend door M. Ad. Ronssel is afgeschetst als hy zegde a Indien gy, u acn de kiezers aenbiedende, moest zeggenIk heb niets gedaen om aen 't schotelken te geraken en niets om er te blyven, ik ben a zeker dat eenen algemeenen spot- en schaterlach door geheel 'Cland zou ontstaen by het hooren van dergelylte verklaring. Is dit niet het wezenlyk portret van den vremdeling die hier in ons land zoo veel hatelyke rollen gespeeld heeft, en die, in al zyne werkingen, siechts zynen cvgen persoon in d'oog gehad heeft? De bewyzen zyn ontelbaer In alle landen en in alle tvden heeft men van die forlnynzoekers gevonden die liggen te loeren om van de volksbewegingen, ten hunnen voordeele, gebruyk te maken. De gelegenheyd was hier kostelyk in de belgische reactie tegen koning Willem en tegen al deze welke van Orangisinus verdacht waren. Onzen man stelde zich dan ook aen 't hoofd der reactie, maer had goede zorg zich in tyds uyt de voeten te maken zoo'haest het wat begon te rooken ;dcn kerel had maer een mikpunt namelyk dit van zich, bv d'eerste goede gelegenheyd, in de vetste plaetskcns te foellëlen, en zoo doortrapt is hv altyd geweest, dat hy er zich aenhou- deud heeft weten aen vast te klampen. En nu wat doet hy Hy maekt zich een der kopstukken der orangistische- francmagonsparty waerin hy zvne beste vrienden ontmoet de dagbladen die in 't begin der revolutie van 1850 geene uytdrukkingen smadelyk, sehandig en hard genoeg hadden om den vremdeling Rogier te brandmerken, zyn heden deze die hy meest begunstigd heeft. Wy zouden den vuylen Messager de (land, den orangistischen Journal de Liège, den l'récurseur d'Anvers, den Öbservuteur der orangistische franctnagons-logiën, immers al de oude verdedigers van het Orangisinus konnen aenhalen die nu de beste vrienden zyn van Rogier en het namelyk waren als dezen man met den lepel aen de groote schotel zat In de zitting waervan wy hooger gewagen, heeft men zoo fraeykens 't hoofd van Rogier doorkamt, dat men wel dry brillen zou hebben moeten opzetten om er nog een pelleken op te vinden. Den man had zich in woede gesteld omdat al de socialistische poogingen die hy met Frère ingevoerd had, in 't modder vallen in die woede heeft hy eene redevoering uyigebraekt om lawyt te maken, om eenige handklakkers der tribunen in geestdrift te brengen en aldus schandael te verwekken doch er was maer eenen kalkoen die den strik niet ontwaerde, en't was nogjuvst eenen ouden Orangist van Luyk welken, in den tyd, weynig llogiersgezind was. Om zynen balon te doen opstygen, had Rogier eene redevoering van M. Osy verkozen, maer gelyk de woede en de driften iemand verblinden, heeft Rogier den Donqnichotle gespeeld met tegen eenen vyand te vechten die hem niet aengerand had. Van alles wat Rogier in de redevoering van SI. Osv vilde bestrvden, had SI. Osy geen woord gesproken. Niettegenstaende dit, het regende onbeschoftheden en stauteriksstreken, by zoo verre, dat dien vremdeling durfde uytkramen dat al deze welke zich nytten tegen de slechte wetten die hy en Frère gemaekt hadden, reactionnairen of revolulionnairen waren Ondertusschen ontmoette Rogier op zynen weg eenen man welken, zonder veel komplimenten te maken, dadelvk een fvn zweepken uythaeldecn den afgekookten vremdeling dadelyk op zyne plaets zette. SI. Malou zegde hemGy zyt aen eene aerdige vooringe- i nomenheyd ten prooy gy wilt voor revolutionnairen doen passeren al deze welke van uwe socialistische werken niet willen. Wel ziet gy niet dat zy, gelukkiglyk voor a Belgiën, geen element van bestaen hebben Zy zullen vallen ofwel noyt bestaen. De retraite-kas die heden uw poslpeerd is waerop gy zyt komen aeurennen, heeft volstrekt niets voortgebragt en zal niets voortbrengen, dit niettegenstaende al uw geweld, bekendmakingen, artikels uwer gazetten etc. Het fameus grond-krediet het geen gy met hoogmoed als va» liberalen oorsprong betitelt, in hoop er eene liberale tent van te maken om er al uwe marehandisen onder te verschuylen, dit grond-krediet, ofschoon het op eene bronzen medalic gegoten zy, zal znlfs d'eer niet hebben inden ojficielen Moniteur te verschynen. SI. den senatetir Zoude komt dit tc bevestigen met in de dat men aen het wets ontwerp op het grond-kr ediet te regt verwyt1° dat het zoo anliliberael is als het zyn kan2" dal het eenen woeker- achtigen intrest wilt afpersen aen deze die geld ontleenen 5° de tusschenkomst van het gouvernement in de benoeming der agenten zonder dat er op hun de minste verantwoorde- lykheyd weegt Rogier heeft dan ook geraeskald over de voortrelfelykheyd der bloedzuygerswet, over de GOEDE teel op 't midden onderwys, en dan is hy nytgcvallen tegen de hervorming der wet op de burgerwacht en tegen het petitionnement voor de hervorming der kieswet, immers den fransehen gast heeft wederom al zyne gal tegen geheel Belgiën uytgespuwd omdat wy niet al te gelyk op onze kniën met gevouwen handen aenbidden wat Rogier, in zyne dagen van glorie, gedaen heeft Nadat Rogier zoo in volle furie geweest was tegen dc hervorming der burgerwacht, riep hy uytDat het petition nement voor de hervorming der kieswet eene opgestookte volksbeweging was maer SI. Slalou antwoordde dadelyk o Als eene beweging van petitiën ontsiaet, men zegde over c eenigen tyd voor de burgerwacht, men zegt heden voor a de kieswet't is eene opgestookte volksbewegingmen zegde in 1829 ook dat het eene opgestookte volksbeweging was Nogtans 't geen men voor de burgerwacht gezien heeft, zal men zien van de hervorming der kieswet. Gv doet voor oproermakers passeren al deze welke vragen a om gemakkeiyker hun kiesrecht te konnen waernemen. n Echter is de hervorming der kieswet, gelyk zy door de a algemeene denkwyze gevraegd word, wettig en billyk, (t en zy zal er komen met u of zonder u en legen uwen dank Deze antwoord was allerbest gepast en dit byzonderlyk omdat zy eenen zweepslag gaf acn eenen vremdeling die hie- alles wilt komen omkeeren en zich in woede durft stellen zoo haest het gezond oordeel der Belgen zyne trouwe- 'ooz.u ontwerpen'komt tegenkanten. Belgen, wilt gy het fvn weten waerora die misplaetste aenvallen door Rogier gedaen zyn Luystert dan Het ordewoord der franemagonslogiën was op alle punten des ryks gegeven de onrust was in den francmagonswinkel geslopen, geheel het sjpcialistisch-franeniagoiisch kot drevgde in te storten en wat gedaen om dit tegen te houden Er moest gewerkt worden en Rogier was den man die den aenval moest beginnen. Gelyk men ziet en gelyk een dagblad der hoofdstad zulks doet opmerken, zyn al de gazetten die onder het jok slaen der francmagons-logiën in woede ver dobbeld ellendige vrëmde srluindsfhryvers die door de logical betaeld worden, willen zich met den mantel var. belgisch patriotismus bedekken om de trefielykste namen met modder te bevuylen. M. Frère komt uyt het liberaters- francmagonslaud van Piemont terug dit is den oogenblik die gekozen is om oenen nieuwen kruystocht to openen en eenen doodelyken veldslag te wagen er mag noch genade noch compasie zyn al dc Jloses-Croix vergezeld van hunne Frères-Tcrribtes zyn in 't harnas, zy werken door geheel 't land, zy loepen en draven, zy rotsen en ryden, immers al dc raderen der francmagonsmacbien zyn in volle be weging om te Lnyk, in de stad van den belgisclien Mazzini, eene talryke byeenkomst te konnen houden alwaer het groot besluyt zal genomen worden Maer de Belgen zullen op hunne hoede zyn en vragen van nu af wat de politie zal doen? Zy vragen of de politie do pmleraerdsche kuyperyën van heetekoppen en volksver- leyders met gekruysïe ermen zal staen te bekyken Wy wachten gerust naer den uytslag, steunende op den moed der Belgen die, nu verwittigd zynde, niet zullen ten achter blyven. STAETKUNDÏGE GEBEURTENISSEN. Voorleden zaterdag zyn den Koning en den Hertog van Braband van hunne reys naer Dnytschland in Belgiën teruggekeerd. Acn al de statiën des yzeren wegs, te beginnen i van Verviers waren de burgerlyke regterlyke en militaire overheden de doorluchtige revzigers gaen verwelkommen. Aen de st3tiën der bisschoppelyke sleden Luyk en Mechelen, hadden de hoogweerdige kerkvoogden met hunne kapittels

De Denderbode | 1853 | | pagina 1