WERKEN VAN DEN H. ALPHONSUS DE LIfiUORI. PILLEKENS. en verdere geestelykheden rich by de andere overheden gevoegd om hunne gelukwensehingen aen den Koning en den Prins toe te sturen. Immers, de terugkomst van den Koning is eenen zegetocht geweest die hem diep getroffen heeft. De Belgen hebben nogmaels willen toonen hoe zeer zy aen hunnen vorst verkleefd zyn en hoe vurig zy het koninglyk stamhuys beminnen dit hebben zv doen uyt- schynen in zulker wyze, dat Koning Leopold vry mag zeggen dat er in ganseh Europa geenen vorst is wiens troon zoo vast door de liefde des volks onderschraegd is. Dynsdag heeft het gouvernement aen Senaet en Volks kamer van wege den Koning de officiële lyding medegedeeld van het aenstaende huwelyk des Hertogs van Braband met de Aertsherlogin Maria Henriea van Ooslenryk. Deze tyding is met den levendigsten geestdrift onder hel üaverend bravo geroep onthaeld geweest. Senaet en Kamer hebben dadelyk besloten in corpora den Koning en den jeugdigen Prins naer het paleys te gaen gelukwenschen. Zoo haest dit besluyt ter kennis des Koningswas gekomen, heeft Z. M. geen oogenblik gewacht aen de twee wetgevende Kamers te laten weten dat bv haer des anderdags zou ontvangen hebben, iels wat dan ook is geschied. De Presidenten van Senaet en Kamer hebben in hunne respective redevoeringen de verschilligQ beweegreden aen- gehaeld waerop 's lands gelukwensehingen aen Koning en Prins gesteund waren. Den Koning zionlyk aengedaen, heeft op die redevoeringen met goedheyd geantwoord en door zyne woorden niet weynig bygedi agen om den alge- meeneu geestdrift nog te vermeerderenDeze gebeur tenissen zyn van aerd 0111 ons beroemd Belgiën eenen grooten luysler by te zetten, hopen wy dat den Heer dit huwelyk zal zegenen en ei- aen 'l land de vruchten van vrede, stevigheyd, eendragt en geluk laten uyt plukken. Hel is met een levendig gevoelen van voldoening dat wy aen de vlaemsche katholykcn in 't algemeen, zonder uytzoif- dering van eenigen levensstaet, mogen aenkoiiiligcn dat eerlang de volledige verzameling dei' geestelyke of godvruch tige werken van den H. Alphonsus de Liguóri in 't vlaemsch gaen uytgegeven worden. Den naein noemen van dien zoo geleerden als heyligen bisschop, zal by de ininnaers van het godvruchtig leven, by de strevers naer geestelyke volmacktheyd vergenoegen 0111 hunne blydschap te' verwekken veel meerder zal die blydschap zyn, als zy zullen vernemen dat GEHEEL dien zoo ryken schat van godvruehtigheyd, die ongelukkiglyk inaer al te lang in de onverstaenbare italiaensche tael ver borgen heeft gelegen, thans door eenen eerw. pater Redemptorist, welken deze tael volkomen machtig is, in het vlaemsch gaet overgebragt en voor elkeen toeganglvk gemaekt worden. Hel is den eerw. P. J. A. Juten die deze tack op zich genomen heeft wy juvehen aen dit besluyt met des te meer dankbaerheyd toe, omdat meest al de vlaemsche werken van den 11. Alphonsus uyt l'ransche teksten zyn overgebragt, welke teksten krielende van onnauwkeurigheden of oney- gene gedachten, noodzakelyk dan ook de zeilde misslagen aen de vlaemsche vertaling hebben ingeënt. Van deze fevlen zullen de nieuwe werken gezuyverd zyn, omdat den eerw. Pater Juten regtstreeks den italiaenschen tekts ter over zetting kan aenvatten. Wy bevelen deze uytgaven aen de ernstige aendaeht van priesters en ouders, onderwyzers en onderwyzeressen, oversten en onderdanen, immers aen de katholyke in 't alge meen elk zal er, volgens staet en conditie, de ware zielenspys in vinden, de nuttige en noodige onderrichtingen, die den gelukzaligen en hoogst geleerden bisschop zoo wel, zoo treffend, zoo vadcrlyk aen de verschillige levenstalen der maetschappy heeft weten toe te passen. Den geringen prys waervoor die kostbare werken eerlang zullen verkrygbaer zyn, geven ons de verzekering dat den arbeyd van den achtbaren Pater Juten met eenen allerbesten uytslag zal bekroond worden. "Men kan bv al de voornaemste boekhandelaers des ryks als ook ten bureele van den Denderbode inschryvcn. Het Verbond van Aelsl is gedurig len prooy aen de schrik beelden der inkwisilie. Den konfrater ziet doer zynen liberatersbril niet anders dan brandstapels, pynbanken, nyplaugen, verscbeur- wielen, messen, priemen, poignards, dolken, bylen, pistolen, ziedende olieketels, moordkuylcn, donkere kotenen meerandere voorwerpen breeder in plakbrieven beschreven. En wat wilt onzen konfrater met dit alles te kennen geven zal iemand vragen En wy moeten antwoorden dal hy daermeè de klerikalen wilt bevechten, met aen zyne dungezueyde lezers wvs te maken dat men dit alles zou te vreezen hebben, indien de klerikalen aen t roer geraekten..Wal dunkt ul. geëerde lezers, van zulke scherpe argumenten? In onze jonge jaren inaekte men ons benauwd van de bloedkaros, van Kledden den walerduyvel of van hantje Pek, dit is vcrslaenbaer voor kinderen, maer dat liet Verbond dergelyke prullen aen groote inenschen poogt op te vyzen, dit beetcn wv met de lezers lagehen Het Verbond vertelt dat wy ons kwaed maken omdat het bladje onze schryfwyze in zyne klauwen brandmerkt!!!!! O gy onnoozelen Tist, gy, ons kwaed maken Gv, ons brandmerken!!!Weet wel, konfralcr, dat er andere jannen moeten afkomen dan gy om ons kwaed te maken, en dat gy niemand anders kont brandmerken dan u eygon zeiven dit hebt gy reeds zoo overvloedig gedaen, dal een trenelyk man u niet meer durft salueren uyt vrees van d'nigemecne verachting in te loopen. Den konfralcr uyt de Kerkeslrael kondigt de lyst af van al de misdadigers die in 400 jaren lyds gerecht zyn geworden, en hy zegt dal zulks de vrucht was van de klerikale onverdraegzaemheyd. Dit lyslje luyd aldus 55,652 levendig verbrand 18,049 in beel tenis verbrand 258,214 tot de galeyêu veroordeeld te samen, 541,921Wy zouden aen't Verbond eens willen vragen of de heyligschendende joden, die te Brussel in de kerk gebroken zyn, het tabernakel in stukkeu geslagen en er de ciborie uyt gestolen hebben en dan, na ecne braspartv, de 1111. Iloslien doorsteken en met de voeten getrapt, ook onder die levendig verbrandde gerekend zyn Indien zy niet ïpedegerekeud ^zyn, wy zouden aen den konlïater doen opmerken dal hy er nog eenige by zyn getal zou hebben konnen voegen, maer hem tevens aenzeggen dal, moest hy zulke schelmstukken bedryven en waren wy zyuen rechter, zyne magere hespen dermate zouden gerookt worden, dat den meest verhongerden wolf geene goeste zou hebben om er van le proeven Maer, Denderbodezal ons iemand vragen, hoe wilt gy op zulken dommen zeever antwoorden Wy zeggen dal wy dit slechts doen omdat wy willen loonen dal wy het Verbond op alle lerreynen konuen volgen. Konfralcr, gy meynt nu den vogel afgeschoten te hebben, maer wy zullen u eens een pilleken opgeven 'l geen voorzeker zal ellokl doen als gy hel durft nemen. Wy zuilen van de jaren dertien en veertien honderd niet klappen, maer slechts eene halve eeuw achieruytgaen om u van uwe fanatieke ziekte te genezen. Luyslerl dan wel konfralcr Tydens het schrikbewind en de groote slaelsomwcnteling van Vrankryk, die door de liberalers-francmaQous-vollairianeu en anderen se hu rl'l i gen goddcloozen bucltl is vcrooizaekt, bewerkt en uylgevoerd, zyn er acht inillioeueii 526 duyzend 476 menschen- levcns cpgeolï'erdHonderde duyzende zyn geguillotineerd; honderde duyzende verdronken honderde duyzende in kerkers en moordkuylcn verhongerd of van schrik gestorven; honderde duy/.endc als kanouvleesch opgevretenmet duyzende priesters en duyzende die verdacht waren kalholyk té zyn, in ballingschap of naer de galeyën gezonden waer zy aen armoede, aen mishande lingen, aen martelingen gestorven zynImmers, konfraler, had gy een zierken versland, gy zoud die oude potjes gedekt laten om ons niet te dwingen u onder den neus te douwen dal uwe kliek den sleerl is van Bobespierre en consoorlen die al deze gruweelen bedreven hebben, welkers principen gy bclyd en nu wederom aen 't volk poogt in te plantenOnthoud wat wy u zeggen, konfraler, die principen zullen u ongelukkig maken als gy er byhlvflzy zullen u wel eens lol reden brengen, maer wee u! indien zulks te iael gebeurt. Niet dal wy willen zeggen dat gy nu gelukkig zyt, verre van daer, want wy beklagen en hebben waerlyk tnedelyden met u, omdat gy als een verderllvk werktuyg van eenen goddeloozen haspel, misschien legen uw gemoed, het volk moet helpen verlevdcnKonfrater, leest die woorden lienmael en tracht ze diep in uw geheugen te printen. .-. Men klacgt ons dal er byiia dagelvks in 't begynhof rnyten verbryzeld worden en dal de bewoonsters gedurig gevaer loopen door sleeuen gewond te wordenWaer is de politie van Aelst Als een mandeken steengniys of twee aen het bureel van den Denderbode lag, kregen wy champetter op champetter, maer als er straelschendcryen op het begynhof gebeuren, dan duren en blyven zy durenZal daer in voorzien worden? Wy zullen het afwachten. .-. Als bladen ran minderen rang aen den Dender-bode zyne artikels onlleenen zonder de bron aen le'wyzen, daer gaen wy nog al ligt over; maer wy willen niet dat gazellen van eersten rang, zoo als de Gazelle van Brugge, waerpeper achter zit, ons bestelen. Wy verzoeken onze geachte zuster dit niet meer te doen. rr q -aar-— CONFERENTIE TUSSCHEN MEESTER FLANKAERT, PROFESSOR STOKVISCH, ROBESPIERREN; GU.MMARUS DE VOS EN DEN EENVOÜDIGEN DENDER-BODE. Meester Flankaert.D-nder-bodr, mag ik ook eens een woordeken spreken Als gy allyd klapt, moet gy zeker allyd gelyk hebben Den Dender-bode. Wel. Flankaert, wie verbied, er ti te spreken spreek maer zoo veel woordekens als gy wilt, inaer liet dat ze gepast en gemeten zvn. Meester Flankaert. Ja, ik weet dat ik bv u niet veel mag mis- spikkeleu; ik hel» hel onderbonden als ik met mynen toekomenden schoon zoon eens in uw huys geweest hen. Maer toch ik tou 11 willen vragen hoe het komt dat, onder het voorgaende nrmfcesluer de stad jaerlyks 6U00 fr. suhdidie moest geven om het oudvrouwenhnys te onderhouden, terwyl het tegenwoordig armbestuer 5 of (i duyzend franks uytzet kon het armbestuer dan zelf liet oudvrouwenhuys niet onderhouden Den De \dkr-bode. Flankaert, ik had het waerlyk gepeysd dal er eeue ezelsvraeg zou uytgekomen zyn Moest gy daerom uwen mond tot aen de ooien opensperren Heeft het armbestuer 5 of 6 duyzend frs. uyt gezet, weet gy wel dat dit het schoonste hladje van zyne historie niet is Weet gy niet wat nlgemeene afkeuring er in 't publick ontstaen is en wal hittere en hertveischeurende klaglen er onder de armen zyn opgt- ïezen als men hun twee maenden van hun gering troksken heeft afgehou den Alzoo kan alle nuin gespnei zatmheden bewerken als men de gewoone ouontheerlyke uytgaven met eenen keer afsnyd cn de armen lael zwart vnn hongeren dood van koude loopen. Hel uytzetten van dit kapitael aenzie ik als een bejammcrensweerdig misverstand; 't is den uytersten wil ran den gever miskennen, 'tis het doel missen waervoor die riftcn gednen zyn. Den weldadigen gever doet geene giften om defzelver levenuën wederom te kapitaliseren en den behoeftigen intusschen al wat bitter is te Inteu lyden; die revenuen moeten besleed worden on mogen slechts tot kapilael verkeerd worden als zy zoo overgroot zyn, dat, nn in alle nood wendig:, eden voorzien te hebben, er nog overschot isEn is zulks hier liet geval waer zoo veel wee en ellende ongetioost blyven Dit ongelukkig en misplaetst stelsel van spoerzaemheyd geeft nenleyding om veel ja alle giften aen den armen te onttrekken, want als iemand zou van gedacht zyn eeh testament aen het weldadigheydsburcel te maken en zou voorzien dat de revenuen zyns testaments zouden opgehoopt of gekapilaliseeid worden iu plaeis van er de behoefiigeu mee ter hulp te komen, hy zou zich wel wachten dit testament te maken Hobkspieuken. Maer, Dender-bode, dit is nu de kwestie niet Den Dender-bode. Neen 'tis de kwestie niet, maer waeroui lael Meester Flankaert dit potje niet gedekt? Ho bespier ken. Ik vreesde hel, zoo haest ik zyne vraeg gehoord had. Maer lael ons blyven op onze samenspraek. Den Dender-bode - Ik wil wel. Nu, zeg my eens wat gy daer wilt vertellen over de trefFelykheyd van dien man van welken ik"heb gezegd dat hy onder myne slagen zou konncn verpletterd worden Gy geeft te verstaen dat gy dueiomtrent iets weet wat noyt gekend is geweest. Ik zeg n dat gy u moet bedriegen, want dat gy anders die zoo vuyle zaek om twee uw oogeu niet zoud durven roeren. Ik heihael u dan nog eens dat dien kerel zeer wel gedaen heeft van op myne eerste aeninanning schuvt van kant lo steken, en dut, moest gy my maer een weynig kittelen, ik geen oogenblik zou aeizelen cr geheel 't land meê in rep en roer te zetten Verstoet gy dit, Robespierken Gy kont nu al wederom zeeveren dat dit dreygementen zyn. Uobespierken.Ja, ik versta dit zeer wel en gevoele dat het best is hiervan te zvvygen. Gummarus De Vos. Konfrater, wat hebt gy te zeggen over 't geen wv in onze samenspraek hebben laten verstaen, dat namelyk den dienst van het oudvrouwenhuys zonder nonnekens beter koop zóu kounen ver- rigt worden zonder dat er iets zou op te zeggen vallen Den DcNDER-bode. Ha konfrater, Cuuuuarus, 't is gv die met dit deel dei samenspraek te verdedigen belast zytLet dus* cp wat ik u le zeggen heb lk gevoel, konfrater, dat de reiigieusen u op 't hert liggen en dat gy daer liever wereldlyke meyssens zoud stellen gelyk liet, over eenige jaren* in eene andere stad is geschied, waer men de reiigieusen op strael heeft gezel en door meyssens vervangen. Doch wat gevolg heeft dien maetregel gehad Dat den derden regel der cyffei kunde daer zoo fyn ondeihouden wierd, dal men welhaest het meestendeel moest doen decamperen om het gelul niet te verdobbelen en dat nu n ze later alle heeft moeten buvlen salueren om ze wcdeioin door reiigieusen te vervangenZoud gv mis schien ook liefhebber zyn? Maer halte, niet verder, wy konnen u plat slagen zonder uyt den Alcoran te klappen.— Eerde reiigieusen Maricolen als bestuersters van het meyskens weeshuys aeugesteld wierdeu, waren het ook wereldlyke die met dien dienst belast waren. Welnu, vraegt eens aen de Zusters hoe zy de zaken daer gevonden hebben, en zy zullen O antwoorden dat vele van de weezenmeysjes met puyslen, zweeren en zeereu overdekt waren; zy zullen u zeggen dat er in 't meysjes weeshuys meer luyzen en ongedierte te vinden waren dan welligt in al de armhuyieu der Stad; daerby zuilen zy u zeggen dat koussens, schoenen en al wat byna de kinderen droegen, zoodanig vervallen en genegligeerd waren dal zy eerder aen eenen hoop palullen co zeelen geleken dan aen kleeren. Vraegt haer bovendien hoe miskweekt de kinderen waren, en zy zullen u zeggen dat het was gelyk het hedendags gaet in het jongens weeshuys wacrover ik u later zal spreken.......... Ik zeil heb met eygene oogen gezien wat moeyte, wat engelsche patiëntie de reiigieusen hebben moeten aenwenden om de weezen meysjes te genezen die ik met myne eygene oogen gelvk Lazarussen heb gevonden. Dit was een uytwerksel van 'l wereldsch bestuer 'T ia t geen de heeren van dien tyd maer al te wel begrepen hebben,'tis t geen hun aengedreven heeft om er geestelyke dochters te roepen, ver zekerd dat den godsdienst alleen tot zoo groote zelfsopoffering en liefde werken bekwaem is... Kn nu zoud gy dit groot element, dit eenig element, dit machtig element in het liefdegesticht van 't oudvrouwenhuvs willen vernietigen onder voorwendsel dat het te veel kost.Wel hadden uwe onkundige en godsdiensthalende libeiuiers de zaken gelaten gelyk zv to voren waren, men zou thans oen de reiigieusen van hpt vrouwentiuys geen duyt moeten betalen; die eerw. Zusters dienden daer voor niet, zy trokken geenen centiem, het armbestuer betaelde 54 centimen par dag en par liooid voor de oude vrouwkens, en duervooi hadden zy eten, drinken, wassclieu, plassehen, sloppen, uaevën, verzuyvering, oppas immers alles wat zy konden verlangen, en dit veel beier dan nu, want nu is 't altyd te kort of le lang, te weynig of le veel..... Maer uwe patroonen meynderi dat de noniiekeus achter de oude vrouwkens schallen vergaerden/dat zy er huyzen, landen, bosschen, nieerssche», renten en obligaliën meê kochten, en nu zien uwe mannen hoe zy zich zeiven in den zak gesteken eu den ven hebben laten toebinden>T is wel besteed, die gasten moeten alzoo varen. Gijmmarus De Vos. Ja, maer konfrater, ik kan moeyelyk gelooven dat de nonnen geen duyt trokken Loven de 54 centimen daegs voor elk oud vrouwken; want ware het zoo, en had ik het geweten, ik zou my wel gewacht hebben die beknibbelingen in 't Verbond te stellen.... Den Dender-bode. Onnoozelen als gy zyt, gy moet hier wedden of zwygen; ik zeg u de waerheyd en die kan dndefyk, door de geliiygenis van uwe klubsnianuen, bevestigd worden. Wat gy zeevert dat, indien gy dit geweien had, gy die heknibhelingsn in 't Verbond niei zoud gesteld hebben, dit is eene dubbele geveynsdheyd, dwazen klap, gy zyt immers met meester van iets in uw blad te zetten of niet; gy moet alles opnemen wat men ii in de vuyst douwt, al wilde men u doen drukken dat zommige versch geworpene kalvers moustachen.hebben, cigaren rooken, en zoowel tegen papen en nonnen konnen tieren als teu heene versletene liberaters die hun geheel leven niet unders gedaen hebben. W at er meer van is, Gummaer, uwe mannen hebben de zoek der lief dadige gestichten onzer stad zoo verre gebragt, dat het zeer wel zal moeten lukken indien zy nog een testament krygen. Want gy moet weten dat wylen den achtbaren heer Ridder A. Pauwelnert, by akte van lynen uyter sten wil, aen elk onzer vier gestichten eene soumie van twee duyzend franks heeft geraackt, dit is acht duyzend franks te samen, zonder den minsten last buy ten de successie rechten. Nu, in plaels van te werken om de gestichten dadelyk in bezit van die merkweerdige som te stellen, is er daer voor nog niets gedaen, zoodat dit ge|d. omtrent vier jaren, zonder iets op te brengen, by de achtbare familie Pauwelaert naer de uenveerding wacht. 'T is het godsdiensthateml en schandclyk liberalersstelsel van De llaussy, waeraen uwe mannen verkleefd zyn, 't geen ooriaek is datilospicea en Armen den intrest van vier jaren tegen 5 0/° 't zy zestien honderd frankszullen verliezen.. Als er aldus hesltierd word, wie zou nog ge negen zyn aen de liefdegestichten een duvt te geven Gummarus De Vos. Konfrater ik weet ik dat alles niet Den Dender-bode. Wat zoud gy weten, gy zyt eenen miserabelen kneukel, een blind werktuyg van het liberalersdom, en daermeè is 't al Professor Stokvisch. - Maer, Dendr-bode Den Dender-rodk.Chut, chut, chut, emit, jongen, als er groote menschen spreken, moeten de kinderen zwygen, gaet eerst uw kruvsken lecren maken, uwen vaderons wel opzeggen en in de kerk wat betere manieren leeren.^... Als gy dit alles wel kent, kom dan en wy zullen zien of eenen vremdeling van zyn eerste broek hier den neus in do stadszaken mag komen steken Professor Stokvisch. Er Llyft my dan niets anders over don myne matten op te rollen; Mynheeren gaet gy mede Flankaert, Uobespierken en Gummarus. Er valt hier niet anders te doen, want onze zaken staen maer sober. De Bazin. Och, Mynheeren, blyft toch nog een beetje, ik verkoop zoo wel; ziet eens hoe veel volk er is, al mvn leuvenscli is al op...... Maer wat donder Wat is er daer zoo nat onder u, M.-Stokvisch, hebt gy misschien in uw broek gep... Flankaert.Zwyg, vuyllong, den jongen kou bet niet meer houden. Komt oen MynheerenAllons, Dender-bode, tot ziens. Den Dender-bode.Dag Flankaert, maer tot Donderdag zulde.... Flankaert. Ja, Dender-bode(Linnen 's mouds) maer 't wenschte dat den dytivel u iu Spanje voerde UITROEIING DER REDELARY. Id ons vorig Nr beloofden wy eenen brief mede te declen die» eenen agtbaren vriend ons heeft toegestuerd om aen liet genezen der gapende wonde van d'armoede cn bedelary le helpen mede werken. Zie hier dezen brief, wy roepen er de aendaeht van steden en gemeenlens op iu Bcvercn, den 20 Mey 1855. ik heb in een uwer laatste nummers een artikel nengetrolfen wegens bet afscbaff ui der bedelary. Wy hebben die onze gemeente werkelyk afgeschaft, en zie hier op welke wyze De aeliuoessen van allen aerd" die jaerlyks in elke gemeente gegeven worden, beloopen tot eene verbazende som e« brengeu weynig of geen nut voord aengezieu zy ten grooten deele gegeven worden aen landloupers, luyaerds en menschen die hunnen tyd nuttiger aen een eerlyk ambacht zouden kunnen besteden en anders niet doen dan de luvhryd en de zedeloosheyd in de parochiën verspreyden en alzoo do armoede en delzeiver droevige gevolgen dagelyks vermeerderen. Om dan de armoede en het zedebederf 't geen er het gevolg van is. t« keer te gaen, hebben de geestelyke en wereldlyke overheden^eikanderen de hand geleend, en de parochianen hebben, op haer verzoek, ingewilligd het beloop hunner aeliuoessen aen daertoe aengesteide wykmeesters maendelyks in geld te geven. Deze wykmeesters behandigen dat geld oen den ontvanger; dezen doet zyn verslag" nen eene kommissie samengesteld uyt de geestelyke en de byzondere inwooners der plaets. De leden dezer kommissie gaen de armen bezoeken, onderzoeken hunne noodwendigheden! het werk dat zy kunnen verrichten eu tot hoever hunne winst tot hun onderhoud ontoerey kend is. Er word werk gegeven nen deze die geen hebben, en deze, die, sedert langen tyd, dooi eene vuyge landlooperv. alle z.org en huyshdhdelyke spaerzaemheyd verloren hadden, stellen zich nu vlvtig aen het werk; met liet werk komen de orde, de spaerzaemhevd en de zedclykheyd in de famïlien terug. Voor degene nu die met hun werk niet kunnen bestaen, aen deze word wekelyks eene deeling gedaen, beslacnde uyt brood en geld en in even- redigheyd van hunne noodwendigheyd. Ten dien eynde verzamelen zv zich in de kerk en eer hunne deeling geschied, word er hun telkens een sermoen gedaen om hun in hunnn christene plichten te onderwvzen, de deugd te doen beminnen, de vaderlyke zorg voor kunne kinderen in te planten, en hun hunne weerdigheyd van mensch, hunne wcerdighevd van christen te doen begiypen waervan vele door de ellende verlaegdé zielen geen besef meer scliynen te hebben. Gy kunt gemakkelyk begrypen, Mynheer, welke heylzamc voordeelen de parochie uyt deze instelling moet trekken. Nu is de vraeg waerom zou dit overal niet kunnen nagevolgd worden gelyk versclieyde gemeenten van het land van Waes reeds" gedaen hebben Het is waer daer zyn eeudragtigheyd, moed en zelfsopoffering noodig om deze moeyelyke taek ten uytvoer te brengen; maer aengezieu er heden- daegs zoo veel gedaen word om de zeden van het volk te bederven, en aen 't zelve den eenigen troost te benemen dien het in zyne armoede heeft, eene zuyvere consciëntie, en de hoop op een beter leven, zouden er dan

De Denderbode | 1853 | | pagina 2