©p andere parochiën ook geene edelmoedige herten getonden worden die hunne ledige uren aen het verbeteren ran het lot der noodlydenden willen besteden De societeyt tan Vincentius a Paula zal u antwoorden dat het in ons kalholyk Belgien aen geene mannen ontbreekt die moed en yver hebben. Deze societeyt, alhoewel op haer eygen zeiven werkende en geheel onafhankciyk zynde, kan nochtans de kommissie voor het afschaf fen der bedelary geheel voordeelig zyn gelyk het hier het geval is, omdat zy tele huyshoudeus van den armen afhoud, omdat zy byspringt waer den onderstand der kommissie oogenblikkelyk door ziekten of andersints on- toerevkend is geworden en dat zy helpt de kommissie op het spoor te brengen van alle misbruyken, bedrog, verkwistingen, zedebederf enz. Oultre-IIerlinckhove, 31 Mey 1853. Mynheer den opsteller van den Dender-bode. Men heeft alhier met innig spyt vernomen dat UEd. gisteren te Ninove hebt geweest, en uwe wandeling 'tot onze gemeente niet hebt voortgezet*, er gebeuren hier nog al aerdige dingen, die myus dunkens, wel hel aen- trekkeu der zevenurenbolten en informeerkozak weerd zyn. Alle Belgen zyn gelyk voor dé wetzoo luyd art. 6 onzer constitutie maer voor zonnnige, is deze slechts verpligtende, wanneer de toepassing hun toelacht. De volgende daedzaken bewyzen zulks overvloedig. Door afsterven vun den gemeeete-secretaris van Onllre, moest in deszelfs- vervanging voorzien worden. l)e stemming geschied op 30 Meert laetst, M. B. Steppe, gemeente-onderwvzer aldaer, bekwam de volstrekte mecr- derheyd, maer geen liberael vun zuyveren bloede zyude, worden geene middelen noch knevelaryën gespierd, om de kiczing te breken, en alhoewel er geene hoegenaemde wetsbepalingen de bedieningen vau onderwyzer en secretaris slrydig verklaren, wilt men agtervolgens eencn ininisterielen omzendbrief, den nieuwbenpemden den cumul beletten Was men overal even knibbelaglig, er ware niets te zeggen, maer in weerwil der gedane klagten, gedoogen de bevoegde overheden de strydigheyd die kragtens art. 52 der gemeente-wet, bestoet tusschen de bedieningen van Raedslid en gemeenteontvanger der zelve gemeente, alhier sedert verscheyde jaren bekleed door M. De Dekker, anderen kandidaet tot het ambt van geheym- schryver In andere geineentens zou dit misschien verwondering baren, moer alhier zyn wy aen zulke spelen gewoon; onze gemeente bezat, voor het aenkomeu der nieuwe politiek, eenen burgemeester en twee schepenen, die de ver- eysohte bekwaemheden en vertrouwen der inwooners genoten, maer sedert het bestuer van verlichting, worden de twee eenige bekwame leden des Raeds vervangen in het schepen-kollegie door twee persoonen, op welkers treffelykhcyd voorzeker niets te zeggen valt; die zelfs konnen ervaren landbouwers zvn, maer die my niet zullen ten kwade duyden hier te bewe ren dat zy zoo vremd «en administratie zyn als eenen ezel aen letterkunde. Maer wat bekreunen zich onze' gespierde jagers daer mede De nieuw benoemde zullen ten minsten in de toekomende kiezingen gehoorzamen aen het Verbond en zommige ambtenaren zullen voor dergelyk schepen- kollegie niet blootgesteld zyn eene les van administratie of welvoegelyk- heyd te bekomen, niacr ongelukkiglvk, moet de gemeentekas en bygevolg de inwooners die koppige partydigheyd, dit duer betalen. Ten slotte, hier in eene zoo klcyne gemeente,, moeten de laetste punten op de der wets- of rcgleinents bepalingen slaeu, terwyl de meerderheyd, in onze geburen de plaets verkoopt ten voordeele van eene familie die aldus de gemeentekas exploiteert. Te Ninove word de benoeming vau 'oenen groenen gemeente-secretaris, zoo ervaren in administratie, als eenen blinden in de Ueureu, niet tegenstaende hy slechts 22 jaren oud is, enz. enz. enz. seffens goedgekeurd. Wy moeten dus doen als uyienspiegel, die zich verheugde als 't weder allerslecbst was, om*.dat het dan voorzeker op beleren stond. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. ZITTING VAN DEN 30 MEY. Om twee uren en half word deze zitting geopend. Na de name- lyke oproeping, word het verslag der voorgaende zilling aenge- nomen. M. den minister van buytenlandsche zaken treed de tribune op, om eene officiële mededeeling te doen over het HUWELYK YAM DEN HERTOG VAN BRABAND, en drukt ziï*h op de volgende wyze uyt, terwyl de leden der kamer mei de grootste aendagt luysleren Mynheeren, Den koning heeft my belast u cenc daedzaek aen te kondigen die van belang is voor de toekomst van ons vaderland, te weien het aenslaende huwelyk van Z. K. H. Monseigneur den hertog van Braband met H. K. en K. H. Madame de aerlshertogin Maria- Hendri ka-A una. Deze vereeniging vervult de wenschen en verzekert het geluk van eenen prins over welken Belgiën met regt en rede lier is; deze vereeniging voldoet ter zeiver tyde aen de hoogste politieke convenances. Door hare geboorte, behoort de toekomende hertogin van Bra band tot een souvereyn buys welk niet min door den schitter van zyne deugden, dan door de grootheyd zyner lotgevallen, is door luchtig gewordeu. De aerlshertogin Maria belooft, door de gaven van hare geluk kige natuer, door de verhevenheyd van haer karakter, door alle 4e uylmunlende hoedanigheden die haer doen uytscbyoén, aen Belgiën met haren naem, met hare populaire afbeeldingen, Maria- Theresia en Louise-Marie te zullen wedergeven. De voorbeelden welke zy rondom zich za! vinden, zullen die Tamiiie-traditiën voortzetten en volledig maken. Gelyk den ko ning en zyne edele zooncn, zal zy zich vereenzelvigen met alle de gevoelens van een volk welk door zyne loyauteyl, door zyne regtzinnigheyd, door zyne verkleefdheyd aen zyne zeden, in stellingen on onafhangelykheyd, beroemd is. Belgische door de acnueming, zal zy ook Delge van hertc zyn. Zy zal eenen onder- paud van aityddurendheyd en van geluk worden voor het slam- huys, gelyk zy reeds eenen onderpand is van veyligheyd voor ons land. Ons land, inderdaed, ziet zich wederom door eenen nieuwen band vastgehecht aen ceue oude monarchie die wezenlyk belang heeft in het verzekeren van den vrede der wereld en in het handhaven, le samen, met alle de mogendheden, der traktaten die de belgische nalionaliteyt gewaerborgd hebben. Deze mededeeling is met veel vreugd aenhoord, cn word met algemeeue bravos oulhaeld. M. den voorzitter. Ik denke dat de kamer voornemens zal zyn van den koning, ter gelegenheyd van deze mededeeling, le gaen geluk wenschen. Van alle kanten. Ja, ja Zeker wel. M. den voorzitter. Ik ga de kamer raedplegen over het samen stellen van eene deputatie. Van alle kanten. Geene deputatie wy gaen in korps. Talrykc stemmen. Ja, in korps wy gaen in korps. De kamer heslist dat zy zich in korps naer het paleys by den koning zal begeven om hein over hel huwelyk van zyncn zoon geluk te wenschen. De jaerlyksche processie van het Allerlieyligste heeft voorleden zondag alhier, nietlegenslaende hel onzeker weder, haren gewoo- •nen ommegang gedaen. Al de straten op den doorloehtVaren luystcrvol met festoenen, vlaggen en wimpels vercierd. In de Pontslraet pronkte vooral eenen schillerenden aulaer, welken, volgens een nieuw stelsel opgeslagen en samengesteld, in 't ver schiet eene springfonteyn had van helder water die in de boogie joeg en de algemeeue verrukking deed onlstaen. VYy moeien onze achtbare burgers in T algemeen veel gelukwensehen over den yver diea zy hebben ten toon gespreyd om deze hoogst gods dienstige plegiigbeyd zoo yccI luister by to zetten. - Wy vernemen op eene stellige wyze, zegt beden den Obscr- valeurdat het huwelyk van den hertog van Braband_ mei de aerlshertogin Maria-Hendrika van Uoslenryk op den 25 augusty aenslaende, vastgesteld is. Hel is alsdan den verjaerdag der geboorte van hare keyzerlyke en koninglyke hoogheyd. Volgens alle waerschynelykheyd, zul het houwelyk van den hertog van Braband te Brussel gecelebreerd worden, en zal hel door Z. Em. den kardinael-aertsbisschop van Mecbelen gezegend worden. M. de Savoye, notaris le Sint-Lieyens-Essche, heeft zyn ontslag gegeven, cn dit ontslag is, by koninglyk besluyt van den 29 mev aenveerd. Èen republiekaensch blad welk te Charlcroy wierd uylge- geveu, beeft opgehouden ie verschynen. B. I. P. Men schryfl uvt Knesselaere aen den Dendcr-bode Over eenige dagen heeft alhier eene fraeye plegiigheyd plaets gehad. Den eerw. heer deken van Nevele, bygeslaeu door de gees- telyken onzer kerk en door eenige der naburige parochiën, en omringd van eene ontelbare menigte, heeft met veel luysier bet zoogezegde doopsel bediend aen dry buytengewoon welluydende nieuwe klokken. Onnoodig ware hel u hier eene beschryving ie geven van de algemeeue vreugd en blydschap die deze plegiig heyd op onze parochie heeft le wege gebragt. L)il zal men gemak- keïyk beseffen, als men aeumerkt dal, sedert de fransclie omwen teling der jaren negentig, onze parochie om zoo le zeggen, van alle geluyd beroofd was, en dal nu ons nieuw gcluyd ten grooten deele een opbrengsel is van eene vrywillige inschryving, in de welke by na al de ingezetene van Knesselaere met zoo veel vlytig- heyd als mildadigheyd hunnen naem hebben doen aenleekenen. De klokken komen van Leuven uyt de gietery van M. A. L. Van Aerschoot, eenigen opvolger van Van den Glieyn. De meeste der dry, wegende 2317 ponden, de tweede 1187 en de derde 710, maken zy le samen een volraaekt accoord uyt, zoo aengcnaem aen de best in het muziek geoefende ooren, dal men lot nu toe nog niemand gevonden heeft, onder de menigte der kenners die ze reeds gehoord hebben, die zich door de welluydeudheyd niet verrukt gevoelde. Eer aen M. Van Aerschooi die door zyne onnavolgelykc kunst het leven aen onze parochie wedergegeven heeft; dankbaerheyd aen de mildadigheyd onzer inwooners en vooral eeuwige erkentenis aen M. De Meester, onzen achtbaren herder, zonder wiens onoverwinbaren iever en uylslekcnde mil dadigheyd onze klokken nog lange jaren in afwachting zouden gebleven zyn. Men heeft aen de kamer rondgedeeld 1" het rapport van den minister van openbare werken gemackt in uytvoering dei- wet van 12 april 1851, over den prys der transporten van reyzigers door den yzeren weg van den staet; 2° hel eerste rapport gemaekl, in den naem der hoofdafdceling, door M baron de Man d'Altenrode, over de bykredielen voor de begrooling van binnenlandsche zaken voor de dienstjaren 1852 cn 1853. In afwachting dat wy op het laetsle rapport terugkomen, zullen wy thans alleenlvk bcslatigen dat, op twee dienstjaren, M. Rogier middel gevonden heeft van voor een millioen dry honderd zeven en-veertig duyzend franken buytengewoone uytgaven te doen, en dat de hoofdafdeeling, zamengesteld uyt de hceren de Man d' Altenrode, Osy, Ch. Boussel, Maertens, Orban en Mascarl, bewyzen gegeven heeft van eene des le beter verreglveerdigde slrengheyd, daer de parlementaire waerschouwingen over de uytgaven welke in de begrooling niet gestemd zyn, M. Rogier niet ontbroken hebben. De Broedermin doet eenen oproep lot hel inrigtcn van eene groole algemeeue liberale beweging. Onder de zcs-eiwlerlig redens waermede zy ter gelegenheyd voor den dag komt, verdient byzonderlyk eene, waer niemand tot heden waerschynelyk aen gedacht had, le worden aengestipi, te welen: dat de \lacnderen nog niet hersteld zyn van hunnen jammerlyken toestand. Dal de klerikalcn zeggen dat M. Rogier de Vlaendercn slechts verlost heeft in woorden, dal lael zich begrypen. Maer dal een Rogieriaensch blad eene bekentenis doe in gelyken zin, daeraen verwachtten wy ons niet. Wat moeien de verlichte lezers der Indépendance daervan zeggen, zy die sedert een jaer, gelooven dat in Vlaenderen de armoede zoo verre is uylgedoofd, dal in sommige gemeenlen de armbesturen naer middelen moeten zoe ken om zich te ontmaken van hel brood datzy te deelen hebben De Vlaenderen zyn dan niet gered En noglans, M. Rogier heeft lot.dil werk vyf volle jaren en oinilloen (de gekwetste niet medebegrepen) mogen besteden Wy beklagen M. Rogier. Den man had de plegligë verbindtenis aengegaen van de Vlaendercn le redden. En die grootsche belofte is geëindigd met de millioenen der Bykskas le verkwisten en de Impens, Bicards, Bouricands. enz., le bevoordeeligen. En dan nog komt men vragen dat men hetzelfde spel inoge herbeginnen. Waerlyk, T is le sterk! En wy gelooven dat M. Rogier zelf van ons gevoelen is. (Gazelle van Thiclt). Volgens omzendbrief van den minister van juslicie moet er in elke provincie eene nauwkeurige opneming gedaen worden van al de zinneloozen by hunne familiiën of by parlikulieren gebonden, en opdat die opneming eenvoudig zy, heeft den minister eenen slaet voorgeschreven, volgens welken die opne ming gedaen inoel worden..Eene kopye van den staet moet seffens, na deszelfs invulling, aen M. den minister van juslicie toe gezonden worden. (Moniteur van 50 mey 1855). In den nagl van zondag tot maendag heeft eenen brand de biekorven vernield van Pieter Jacob Claeys, daglooner te Sl-Lau- rcyns, geplaetsi ler herberg van P. J. Canipe, te Adelghem. Den zoon van den herbergier, Jan Francies, oud 20 jaren, heefl daerby zulke geweldige brandwonden ontvangen, dai den ongelukkigen in den avond van laelsleden maendag overleden is. Men wyi den brand aen de kwaedwilligheyd. De sloffelyke schade bedraegt 2000 fr. Den biehof was door de Vereenigde Èygenaers verzekerd. Den suisse van 0. L. V. kerk le Antwerpen heeft dezer dagen achter de deur cencu koslelyken shawl en eene inan- lillie gevonden, die men gelooft gestoien le zyn geweesl, en die den dief op die wyze lerug heefl willen brengen. De dame aen wie ze toebehoorden heefl ze reeds terug bekomen. -- Vrydag, om 41/2 ure des namiddags beeft bel bliksem- vuer de fabriek van mynheer Ch. Trouvriez te Lokeren getroffen. Op het hooge achlerbouw, heefl hel eenige sleeuen uyt de haerdslede weggenomen, den rnuer van den scheerzolder in twee geklooven zonder de werklieden le verhinderen, en dan, door eene dezer wonderbacre uytwerksels, heeft hel, ten platten gronde de vcrwery komen doorwandelen, de vervvers ler neder- geslageu en geen spoor van zyn gcvaerlyk bezoek gelalen. De schade door den donder' vcroorzaekt is zeer kleyn, den heer greffier de Wilde agent der maelschappy Sccurilas, heeft aenslonds de tegen brand verzekerde fabriek van den heer Trouvcriez bezocht en heeft hem volle magt tol volkomen herstelling der schade gegeven. Men siddert wanneer men de afgrvselyke gevolgen bedenkt welke dit geval met zich zoude kunnen slepen hebben. Had het bliksemvuer binnen de haerdslede gekeerd, dan kon hel enkelvk in de magazynen van geméldcn heer uylweg vinden, waer'alles ougeiwvlël'd de prooy der vlammen in korieoogen- blikken zoude geweest zyn. Een droevig looucel viel over eenige dagen voorin een estaminet der Hoogstrael te Brugge. Eenige mannen zaten rond eene tafel, wauneer de vrouw van een onder ben ver scheen, en hein strenge verwyten deed, over het gedrag dat hy sedert dry dagen had gehouden. Den man die dronken was, wierd vertoornd en wierp haer hel glas dat hy in de hand hield, in hel aengezicht. De ongelukkige viel achterover en bloedde overvloedig. Terstond braglen eenige aenwezigen haer hulp toe, en anderen liepen den booswicht na, doch men kon hein niet inhalen. De arme vrouw had twee tanden verbryzeld en hare linker wang was door het geweld van den slag doorgesneden. Men schryft uyt Kortryk. Men zegt dal de beenhouwers onzer slad zich, op boete van 100 frank, verbonden hebben, hel vleesch niet dan aen zekeren vasigesleldeu prys le ver- koopen. Is dit gerucht waer of niet? Wy weten bel niet. In alle geval zullen de daders van eene dergelyke zamenspanning eene slrcnge slraf ondergaen eene gevangenis van eene maend ten minsten, en een jaer ten hoogsien en eene boet van 500 tot 10,000 frank. In de gemeente Herentbals heeft in de verledene week eene vrouw hare schoonzuster, terwyl deze bezig was met wassclien mei een mes de keel willen afsnyden. Door spoe dige hulp is hei slagtoffer uyl hare handen verlost: doch had ongelukkiglyk reeds gevaerlyke wonden bekomen. liet schvul dat deze daedsler in slaet van kraukzinnigheyd verkeerde. Vier jongens die op bet fori vau liezel, by Audenaerde, met phosphorieke solferstekken speelden, hebben het vuer aen eene houten barak gesleken, welke gedeeltelyk is afgebrand. De barak behoorde aen den slaet toe. Men verzekert dat bet eerste kamp den 20 juny gaet eyn- digen, en dat de troepen die nu deel maken van bet kamp, den 25 juny in hare garnizoenen zullen terug zyn. De vorkjes met welke den minister van openbare wer ken de laudelykc briofdragers gewapend beeft, zyn door deze arme bedienden moeten betaeld worden, en hebben 1 fr..20 c. per stuk gekost. Men lelt 1180 landelyke briefdragers; dus mag men verzekeren dat dengeenen welke deze 1186 vorkjes, 1 fr 20 e. het stuk heelt mogen leveren, eene goede daghuer zal gewonnen hebben. Den minister had beter gedaen hun traktement te verhoogen in plaels van ze met de vorkjes te paeyen die maer alleenlyk dienen om op de hofsteden de lakken van appel-en peeieboomen neder te buygen en alzoo hunnen dorst le lesschen. De dominés in Holland, hebben in 't byzonder en in 't openbaer, lol op hunnen kansel zelf, gevrocht om de le- genpariy, in de kiezingen ten onder te brengen. Deze verbeelden de geestelykheyd der protestanten; wat zullen de liberalen van Belgiën daerin berispelyk vinden Volstrekt niets; integendeel, zy zullen die handelwys loe- juyehen. In Belgiën, uyl een geheel ander inzigt, gebruykt de gees telykheyd haren magtigen invloed, in de kiezingen, en onze liberale heerkens spuwen legen haer geheele monden van oneer en schande uyl Dynsdag lag het kind van zekeren Bouckenooghe, te Gheluwe, in eenen bosch te slapen op ^enen boom die geveld was. Eenige slappen verder waren er werklieden bezig met eenen anderen boom af tc kappen die, in bel valleu het ongelukkig kind gedood heefl. Denzelfden dag is het kind van den genaemden Tandt, 't welk le Gaster by zyn grootvader woonde, in eenen beerput gevallen en lieeft er het leven verloren. De tydingen uyl Holland doen zien dat Inen in dal land nog aenhoudend werkt om de kaïholyken van de algemeene vryhede'n te berooven. Het opperhoofd der proteslantsche dagbladeren zeyde, dezer dagen, dat de protestanten beden hel voorbeeld der hervormers van de zestiende eeuw moeten volgen, en den zeiven oorlog legen de roomschen moeten voeren. Men heefl le Londen de lyding der dood ontvangen van pater Gobel, vermaerden jesuit en missionnaris van den Thibet. Hy is te Rio aen de gevolgen der geelkorst overleden. In China heerscht er eenen gruwelyken burgeroorlog. Den keyzer van dal groot ryk, dat wel 300 millioen inwoo ners bezit, T is le zeggen een derde meer dan gansch Europa, heeft de hulp ingeroepen van Engeland ter verdediging van zyne kroon. T'zal eene goede gelegenheyd zyn voor de Engel- schen om hunne koopwaren in dat uylgestrekt land in te voeren. Tol nu toe mogten de Europeanen geen gemeens houden met de Chinezen, ten zy in de slad Canton alleen. Den chineessclien schouwburg te Wampoa is al'gebraud. Zestig vrouwspersoon en zyn ju dezen brand omgekomen, en talryke andere zyn min of meer doodelyk gewond. SCHIPBREUK EN BRAND VAN DEN STOOMER INDÉPENDANCE. Wy hebben, volgens onze tydingen uyl Amerika, het verbranden der Indépendancein onzen vorigen nummer, korlbondig mede gedeeld. Die inlichtingen waren niet volledig, uyt hoofde van de snelheyd, waermede de tyding van dit ongeval door de ameri- kaensche bladen wierd aengebragt. Zie bier thaus de omstandige beschryving dier dubbele ramp Sedert eeuigen tyil boezemde het lot der Indépendance de ern stige ongeruslheyd le Californiëu in. Dit stoomschip was van Sau-Juandel-Sud vertrokken met 500 passagiers, welke het naer San-Francisco overvoerde. Den 15 february was hel op de kaep Sle-Lucas gezien geweest, en eiken dag verwaglte men zyne aenkomsl in de haven. Men heeft eyndelyk vernomen, te midiler* van welk schrikkelyk voorval, de Indépendance verloren is gegaen. In den morgend van den 16 february is den sloomer, die sinds zyn vertrek van Acapulco tegenwind had ontmoet, van zynen weg afgeweken en op verborgene klippen van hel eyland Marga- rela gesloolen. Den kapiteyn Sampson, die veel onverschrokken- hevd en koelbloedigheyd in dien vreeden dag schyut beloond te hebben, heeft terstond de noodige bev. len gegeven om het vaei - tuyg los te maken. Doch de klippen hadden de zykanten van hel schip gescheurd. Er waren meer dan acht voelen water in de kiel. Er bleef de ekwipagie geeuen anderen reddingsmiddel meer over, dan zich op de kust te werpen. Den kapiteyn verzogl den loods alles le poogen om den sloomer op een naby gelegen steylen waterkant le doen stranden, die slegts dry honderd roeden van bet land vcrwv- derd was, Tersiond begonnen de poogingen. Den kapiteyn, zoo als hy hel herhaelt in zyn officieel verslag, door den San Francisco Herald van 1 april medegedeeld, Iratl aen den conducteur van het inachien bevolen de vaerl van bel schip le verbaesten en hem le verwittigen zooliaesl bel water hetwelk allyd hooger in de kiel klom, den ketel zou kunnen herëyken. In dien toestand heeft de Indépendance vier mylen wegs afgelegd. Reeds bereydden zich de passagiers, welke nauwelyks van hunnen eersten angst hersteld waren, om op het strand af te dalen. Kapiteyn Sampson verheugde zich zyn vaertuvg zoo gemakkelvk aen een zeker verlies ontrukt

De Denderbode | 1853 | | pagina 3