ZONDAG 12 JUNY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 553. EENEN MISVAL. DEN ONTDEKTEN ItOOSENPÜT. AELST, DEN 11 Jiw 1855. AL WEDEROM OP EEN ANDER MANIER S 31. Piercot in den Senaet. Dit blad yerschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryviug, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlirncn den drukregel. De persooncn die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De namen der persoooen die ons eenige stukken zouden hegeeren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQtIE MJUM. DEN DENDERBODE Als de liberatersparty gewaer word dat eene nederlacg haer bedreygt, dat hare plannen tegengekant, dat bare werking van intriguen en kuyperyen gaet gedwarsboomd worden, dan maekt die party lawyt en zoekt de bevolking in opschudding te brengen. Gevoelende dat liet onmogelyk zyn zou den geestdrift tegen le houden die in 't land ontslaet ten voordeele der kieshervorming, en daerby voorziende den slag die luier «ver 't hoofd hing, heeft de francmagonsparty hare gewoone middelen in 't werk gesteld namelyk van poogen gerucht te makon, van een verwarringstooneeï te doen spelen, en in de volkskamer eene scène van schandael, onbeschoftheden en onbeleefde stouterikstrekken op le voeren, om aldus liet ministerie benauwd te maken. Met een woord de liberaters- party heeft gepoogd PICARD wakker te maken, gelyk men tvdeus onze omwenteling zegdeMaer heden hoort Picard langs die oor niet meer, zyn gezond oordeel en zyne getrouwheyd zeggen hem dat al die Rogiers, die Verhae- ghens, die Frères en tutti quanli der francmagonskliek slechts kwakzalvers zyn, dat al hunne vaderlandsliefde bestaet iu hunne cygene belangen te dienen en dat zy voor 's volks welzyn genegen zy 1 gelyk den bond voor de stokslagen. Om dan de intrigue te doen gelukken, had zekeren Ardeeii met name Pierre, of Pierrot, zieli de bel laten aenhangen. Het is de gewoonte der kopstukken en Venera belen der logien, den aenval voor te bereyden en eenen sukkelaer vooruyt te steken terwyl zy achter de gordyn zitten te loeren of de intrigue zal pakken of niet. Pakt zv, zv springen er van achter pakt zy niet zy blyven stillekens zitten. Den Ardeen Pierrot is dan in eene der laetste zittingen den voorstel komen doen om de beraedslaging over de lier- vorming der kieswet te doen aenvang nemen. MM. F>«gier, on Devaux en eenige mannen van zelfden kaliber onder steunden dezen voorstel, maer zy ondervonden welhaest dat zy zicli zelve gefopt hadden. Van daeg bewogen zy hemel en aerde 0111 de grieyen der pelilionnarissen te mogen onderzoeken over dry maenden, ah er tyd genoeg u>as om een zoo guwiglig onderzoek te doen, hebben zy alles gedaan opdat M. Jaques geen verslag over de petitiën zou neergelegd hebbenWie verstaet zich daeraen Maer de conservaleurs hebben geroken dat er look in den meerscb was, en gezegd 'T is nu den oogenblik niet de regten van "t land le doen gelden, wy zyn op 't eynde van den wetge- venden zittyd uw inzicht is niet het vraegstuk op te lossen, maer gy wilt lawyt en schandael veroorzaken, gy wilt 't volk ophitsen etcMaer wy zullen de dupen uwer intrigue niet zyn Den voorstel van Pierrotje wierd dan van d'hand gewezen doch mei uytdrnkkelyk besprek dat er, by do opening van den toekomenden zittyd, regt aen de meerderheyd der petitionnurissen zou wedervaren en dat een wetsontwerp ter hervorming der kieswet zou voorgedragen worden. Deze verzekering is door geen ligthoofd maer wel door eene parlements-sommiteyt, M, De Theux, gedaen geworden. In die zelfde zitting waerin de komedie van Pierrotje mislukte, had er een ander voorval plaets dat niet min curieus was. Dit mael was het eenen luykerwael die'voor de pinne kwam. M. Piercot is aen de kamer een wetsontrwep komen voordragen om de onkosten te dekken der kongreskolon die Rogier, in zyne almogendheyd, bevolen heelt op te regten. Ofschoon M. Picrcot dit voorwerp altyd verschoven had en doen verstaen dat het den oogenblik niet was om deze uvtgaef te doen, en bovendien M. Liedts sterk had aengedrongen om deze onkosten te verschuvven dewyl de schatkist in zoo slechten toestand was, heeft M. Piercot aen dezen onbegrypelyken voorstel gehouden. Verscheyde leden hebben zich, om de zelfde redens van den minister, daertegen verzet, cn onder andere was den achtbaren Baron De Man d'Attenrode, welken, gelyk men weet, gedurig een wakend oog houd om de penningen der lasten- betalers niet te laten verkwistCD, eenen der bestryders van dien ontydigen voorstel. Wilt men nu weten hoe den famcuscn vrcmdeling Rogier op de jnyste aenmerkingen van den liooggcachlen heer De Mail d'Attenrode geantwoord heeft 1 Ik weet, zegde t Rogier, dat hel monument waervan kwestie is, de gene- e genheyd van het eervol lid niet heeft, u Men moet schaemteloos zyn gelyk dezen cllcndigen vrcm deling, dien Belgiën sedert 25 jaren den kost gegeven en met eer en rykdoinmen beladen beeft; ineii moet lompen stouterik zyn gelyk dien ouden schoolmeester om eenen der voortrcifelykste Belgen op eene zoo brutale als onregt- veerdige wyze te durven beschuldigenWat heelt Rogier tegen dn vaderlandsliefde van M. De Man cn over deszelfs zuyvcre gevoelens van verkleefdheyd aen 't vader land en aen de grondwet te zeggen Is er iu geheel de kanier een lid 't welk getrouwer is aen de grondwet en 't welk meest 's lands belangen verdedigt dan M. De Man Zou eenen oubeschaemderik gelyk Rogier wel 't regt heb ben eene zoo bloedige belediging naer 't hoofd van iemand' te smyten Wie heelt er in de kamer, wie heeft er in 't gouvernement meer de grondwet miskend dan Rogier [leeft liv in de opregling zelfs van die kolon niet seliandelyk de grondwet overtreden Heeft hy dit werk niet bevolen zonder er door de kamers toe gemagtigd te zyn Eu ten anderen, waerom zoo haeslig geweest 0111 518,000 francs te doen stemmen voor die kolon 'l Is 't omdat er den vrcmdeling zvnen naetn zou zien op pryken, of omdat men -ze de kolonne-Rogier zou hcelen 'T is eene reden te meer 0111 dit werk uyt te stellen, want in plaets van een monument op le regten om de gedachtenis van dien naem te vereeu wigen, ware het te wenschcn dat op den oogenblik den Naem en den Man voor altyd vergelen waren.... De Belgen zullen wel weten wanneer den oogenblik zal gekomen zyn om een gedenkstuk op te regten ter gedachtenis van 't kon- gres cn der grondwet: de Belgen hebben goene vremde kwakzalvers en fortuynzoekers noodig. want die kerels loopen hier slechts om 't werk van 't kongres le bederven en om alle gevoelens van vaderlandsliefde en zedelykheyd te verdooven. In een verslag door den achtbaren lieer De Man d'Atten rode aen de kamer voorgedragen, word er gewaegd van de bagatel van EEN M1EEIOEN DRY HONDERD ZEVEN EN-VEERTIG DUYZEND FRANKS die den franschman Rogier, zonder toelating der kamer, uyt de schatkist geno men en uvtgegeven heeft. Deze verpletterende snip is ver deeld in '40 verschillende artikels, zoodat den vremdeling van Arras voor die som 40 mael den artikel 115 der grond wet miskend en overtreden heeft. Dezen artikel /.egtAl de uytgavcn moeten voorafgaendelyk in den budget van den staet gebragt zyn. Maer wat gaf het aen Rogier dat de wetgevende kamer zich over dergelyke grondwetsehendingen beklaegde, dien man lachte met de volksvertegenwoordigers ik was baes, zegde hy, ik droeg bier de broek, en moest er oenen onafhang- lyken representant den mond geopend hebben, ik bad myne versheide meerderheyd om hem te verpletten. Als men hem'nu in de kamer zyne grondwotovertredingen heeft doen zien, heeft hy de achtbare sprekers ais 't ware uytgc- scliimpt hun toesnauwende dat zy den zin van art. 115 niet verstonden dal eenen minister zich hy de volgens da wet toegestane sommen niet moest bepalen dat de in den budget gebragte kredieten slechts laetdunkendheden waren dat eenen minister altyd meester was meer geld uyt te geven dan er kern door de kamer toegestaan was liet verwondert ons niet dat Rogier zulke leerstelsels afgeeft, 't is juvst zyne bandelwyze, hy was hier meester en de Belgen moesten dansen gelyk hy schiiyflelde, hy wilde hun zonder grondwet besturenDrv sectiën hebben eenen blaem over de gestie van Rogier gestemd, maer de centrale sectie heeft toegevend geweest en de kamer vrvft ongelukkiglyk de spongie over die rampzalige rekening cn geelt Rogier zonder veel komplimcntcn de absolutie Nogtans.' boe groot is de verantwoordelyklieyd der kamer niet van altyd zoo gereed te zyn om eenen vremdeling te versehoonen die ons ongelukkig landeken zoo vreed mis handelt, die de grondwet miskend en zoo onbeschnemd dn penningen verspilt!Ja, die verantwoordelyklieyd is groot en eens zal bet nageslacht die ongelukkige töege- vendhevd veroordeelen. Zie daer nogtans den mar. die de pretentie hééft eene gcdenkzuyl op te regten ter eere van hel kongres en van de grondwet. Maer dat men wel toezie de dupe niet te zyn van die walgclyke kwakzulvery men kent ze nu lang genoeg men heeft hooi en spreken van vryheden, van getrouwheyd aen de grondwet, en, ofschoon vremd aen 't land, van palriotismus jegens Belgiën Maer dat onze natie zich van die grootsprekers ontmake, dat zy zulke patriotten afdank» en zy zal in vrede zynHad Belgiën den vremdeling van Arras noyt gezien, er zou zoo een een gelukkig land onder de zon niet meer bestnen. CUIQUE SLEM. ELK IIET ZYXE. Geld burgers Geld boerkens altyd geld Gy moet wederom een half inillioen naer d'ontvangers gaen dragen of men zal UI. met dwangbrieven en deurwaerders op het Ivf vallen en liet tafelken voor de deur brengen om uwen buysraed te verkoopen. Gy zult misschien peyzen dat dit geld, toch dezen keer, zal gebruykt worden tot nut en noodzakelykheyd van het gemeen best, B. V. om de overstroomingen ie verminderen van den Dender en de Schelde, om steenwegen te maken van Sotteghcm op S'. Maria-Hoorebeke, van Lielferinge, Neygliein en Dcnderhaiilem op Ninovc én Aelst; van Waer- heke en Nieiiwenhove op Pollaere of Denderwindeke; van Santbergen en Grimmingen op Gceraerdsbergcn enz.... Gy zvt er verre af. Dien hoop geld moet dienen om een gedenkstuk te bou wen tor eere van onze gekwetste Grondwet en om de vader landsliefde te doen herleven in het hert van al de Belgen. M. De Decker (misschien ineynende dat hy geheel Bei- genland is), zegt dal zyn pati iotisinus verdwvnt maer dat het zal vernieuwen en groeyën zriohaest hy dagelyks op eenen hoop steenen van 500,000 fr. zal konnen kyiien en mediteren. Goeden hemel welke nieuwe en poetieke ge dachten NVie zou ooyt gepeysd hebben dat er patriolickc olie en gedachten uyt dc steenen konden vloeyën om het hert der Belgen te balzemen en te verzaden Neen neen MM. De Decker, Rogier, Piercot, gv zult het palriotismus in de Belgen niet verwekken met moortel en steenen. Integendeel de brave Belgen zullen meer om meer misnoegd worden als zy met een droef en verbitterd gelaet het monument zullen aenschouwen en de druppelen zweet tellen die hun uytgeborsten zyn om die massa steenen te helpen betalen. Het is noodzakelyk, ik beken het, dat men het palrio tismus ontviamme der Belgen die, sedert vele jaren, mis noegd zyn omdat de wetgevende inagt de letter en den geest der Grondwet miskend heeft. Maer dit kan alleenelyk geschieden met wetten te maken die overeenkomen met den geest der grondwet en den wensch van het volk. Nn, wat begeert het volk Het is genoegzaem geweten; het volk begeert de verandering der kiesweteene zeer grnote vermindering van bet getal der bediende de afschaf- ling van dn wet op de pensioenen, van de DRY wetten op liet omlerwys en van de belasting op het mensehenvleesch. Hot volk begeert groote gespaerzaemheyd, vermindering der belastingen en gelykheyd van alle Belgen van parochiën en groote steden voor de wet. Het volk begeert dat zvn Gouvernement ophondc vas do liefdadighcyd le kwellen, den godsdienst to vervolgen, de zeden te ondermynen, van borgemeesters en schepenen le benoemen, in een woord dat het ophonde van in alles en overal den moeyal te spelen. Indien de wetgevende magt en het gouvernement volgens dezen wensch van het volk le werk gaen, dan, maer dan alleen, mogen zy verzekerd zyn dat de vaderlandsliefde zal herleven en eiken Belg eenen getrouwen onderdaen en kloekmoedigen soldaet zal worden die zyn vaderland zal beminnen en, des noods, ten koste vunzya leven, verdedigen. In den Senaet komt er ook eene les van de nieuwe school Rogier opgezegd te worden. Ter zitting waerin den senaet de beraedslaging over de hervorming der wet op de burger wacht begon, heeft NI. Piercot, minister van 't inwendige zich verhoest het woord te vragen. En waerom Om als openbaren acnklager van 't land en der volkskamer op te treden lil zyne aenklagt waer orgel,ikkiglyk den tip der

De Denderbode | 1853 | | pagina 1