STAMBOOM, - HCBsatsasw^aras Acnwyzende hel blQcdvsrxpfintschdp tusschen Z- K. den hertog van Draband,en H. K. cn K. II. de artshertogin Maria-Hcndrika. Franciscus I, Keyzer van Duvtschland. Maria-Thekesia. Carolina-Maria, dochter van Maria- i Theresia, getrouwd met J Ferdinand IV, koning van Napels, I loon van Carolus III, koning von Spanje. Uyt dit huwelyk f Maria-Amelia, getrouwd met Lodewyk - Philip koning van Vrankryk. Uyt dit I.uwelyk i Louise-Marie, koningin der Bel gen, getrouwd met Leopoldus II, zoon van Maria- Theresia, kc>zer van Dujlsch- land, getrouwd met Maria-Ludotica, dochter van Ca rolus III, koning van Spanje. Uyt dit huwelyk f Joseph, palts-graef van Uongarien, getrouwd met Maria-Dorothea, dochter van den f hertog van "Wurtemberg. Uyt dit huwelyk .- Maria-lIendrika-Anna, artsherto gin van Oostenryk, toekomende hertogin van Braband. Leopoldus I, koning der Belgen. Uyt dit huwelyk Leopoldus, hertog van Braband. Uyt dezen boom ziel men dal den hertog van Braband en de artshertogin Maria, bloedverwanten zyn in den zevenslcn gracd, volgens de civiele, en in den \icrden en derden graed vermengd voliens de berekening der Kerk. Dus bestael er tusschen de doorluchtige ondertrouwden een beletsel van huwelyk hel welk alleen door de pauselyke magl kan weggenomen worden. Dit beletsel is zelfs" dobbel, aengezien de twee verlooide in den vierden en derden gracd afstammen niet alleenelyk van Franciscus I en Maria-Theresia, maer ook in den zeiven gracd van Carolus III, koning van Spanje. In de gewoone manier van spreken zou men het bloedverwant schap tusschen den hertog en de artshertogin uytdrukken, met te zeggen dat zy gebrokenc andersweerds zyn. Na het gastmael dat zondag in het paieys heeft plaetst ge had, heeft den koning langen tyd gesproken, met den graef Cbreptowisch, afgezant van den keyzer van Uusland te Brussel. Men verzekert dat den burgemeester van Brussel, die aen het gastmael in del palcys deel nam, verlangende het tydslip te ken nen wanneer het huwelyk van den koninglyken prins zal plaels hebben, ten eynde de nóodige schikkingen voor de feesten te kun nen nemen, die de hoofdstad voornemens is ter dier gelegenheyd te geven, zich tot Z. K. H. den hertog van Braband gewend heelt, die hem heeft geantwoord, dat de plegtighcyd in de eerste dagen van auguslv zal plaels hebben. Het huwelyk schynl voor dat tydslip bepaeld, omdat den keyzer van Oostenryk, die eene omreys in zyne stalen in den loop dier maend moet doen, hel verlangen heeft geuyt by de plegtighcyd tegenwoordig te zyn van het huwelyk by procuratie, dat te W eenen moet plaels hebben. M. André-Jos Lepas, en M. II. Logé hebben eenen brief aen de Emancipation van Brussel gezonden, in welken zv vooistellen. in den naem der hoofstad, en door de industriëlen van die stad, een koslbaer geschenk van brussplsche kanten voor bruydklced en voor andere gebruyken, aen de toekomende hertogin van Braband op te dragen. Dezen brief gact aen den communalcn raed van Brussel gezonden worden, en men denkt dat den raed zich met dezen voorstel zal bezig houden. Verscheyde communale raden hebben reeds adressen van gelukwensching, ter gelegenheyd van het aenstaende huwelyk van den hertog van Braband, den konimg toegezonden. Hel is te denken dal alle de communen van het ryk dit voorbeeld zullen volgen. Het hof van assisen heeft gisteren de doodstraf uylgesproken tegen den geuaemden Conslanlinus Claes, oud 56 jaren, arbeyder leNVichelen, als overluygd van diefte met vyf bezwarende omstan digheden. Het arrest beveelt dat de doodstraf op eene der openbare plactsen van Gend zal moeten tcu uylvoer gebragt worden. Gisteren is door hel hof van assisen tol dry jaren gevang verwezen, den geuaemden Karei de Mulder schoenmaker te Sol- leghem, als pligtig aen valschheyd in onderhandsgeschrift. De sessie van de assisen is dan gesloten geworden. De leden van de maetschappyen en de burgerwachten, welke in de kampstryden en schietingen die, lydens de kermis te Gend, zullen plaels hebben, willen deel nemen, zullen voor half geld, dat is, met eene vermindering van 50 ten 100, langs den yzeren weg zich mogen doen vervoeren. Den 1 dezer is des nachts eene groole diefte gepleegd te Vinckt ten huyze van sieur Coene, winkelier aldaer. Den winke lier, die nog al tamelyk voorzien was van wollen-en kaloencstoflen, is om zoo te zeggen uylgeroofd. De policie is neerslig aen het on derzoek, als ook de brigade van Dcynze en Aellre. Het ware te wcnschen, dat men welhaest de geslolene voorwerpen en de daders ontdekte, zooniet, is den ongelukkigen Coene beroofd van zyne beslaenmiddelen. Zondag laetsl gedurende de hoogmis heeft binnen de ge meente Wvnkel-Sl-Eloy eene schrikkelykc moord plaels gehad. Eene 50 jarige dochter alleen met haren broeder woonende, is door hem vermoord geworden. Langs beyde kanten der keel eene snede gegeven hebbende, heeft hy de keel afgesneden. Acnslonds is het parket van Kortryk gcwaerschouwd geworden, en den verdachten uengehouden. Ken deel zyner met bloed bevlekte kleederen heeft men van ou der hel kaf gehaeld waerin-hv ze verborgen had. Men zegt dal den hael dien hy tot haer droeg omdat zy haren pacht aen hel hofstedeken dat zy bewoonden waeraen zy beyde pacht hadden, aen hem niet wilde afstaen, de oorzaek is die hem tot deze misdeed heeft geleyd. In den nacht tusschen maendag en dynsdng, is in de afspan ning den Koning van Spanien. te Moerbeke, eene stoutmoedige diefte gepleegd. Kwaaddoeners hebben een gat in de achterdeur geboord waerdoor zy den arm konden steken, aldus de grendels weggeschoven, cn al den huysraed, herbergicrsgerief, klecren en lynwaed gestolen dal zy bcreyken konden. Gelukkig dal zy hel geld niet gevonden hebben hetwelk in de plaels lag wuer zy geweest zyn, en tot eene aenzienlyke som heiiep. Tot nu heeft de politie op verschcydene plaelsen te vergeefs liuyszoekingcn gedaen; niets is ontdekt geworden. Den kandidaet der onafhangelyke en kous.itutionnele kiezers van Audenaerde. M. Ccuterick-Debuck is, in vervanging van wy- ien M, Gequière, maendag tot lid van den communalcn raed geko zen. Deze kiezing is nog eene harde nederlaeg voor de exclusieve coterie in liet algemeen, en voor den burgemeester in hel bezouder. Op 164 stemmen, heeft M. Cenlerick er 1*2i hekomen. M. Frère, den gewezen minister van financiën, is van zyne reys door llaliën, te Luyk terug. Deze terugkomst is reeds door eene eerloosheyd gekenmerkt. Het dagblad van M. Frère dry ft al den spot met hel huwelyk van den hertog van Braband met eene oostenrykschc artsherlogin, en zegt dat hel maer de kosters zyn die ovtir dit huwelyk verblyd zyn. Dergelyke beledigende tael heeft elkeen verontweerdigd. Wy lezen in hel Journal hislorique cl littéraire van Luyk Er heeft in Belgiëu eene anliconcordacischc party beslaen, die zonder reden den nacin van Slcvenislen voerde, want den yverigen en godvrugligen abt Stevens heelt allvd hel coucordael van Pius VII aeuveerd en in gemeenschap met zynen bisschop geleefd. Deze anticoncordaelsche party, hebbende sedert lang geen priesters meer, bestond maer uyt zeer weynig aen hangers, maer bestond daerom niet min by middel van cenige grond stelsels door hare eerste opperhoofden diep in de herten geprintzy erkende noch biechle, noch communie, en deed hare kinderen door eenen wereldlykcn persoon doopen. Maer zy komt nu, na 5üjareu be slaen, uylcen te schcyden. Eeuige aenhangers der beyde Vlaen deren besloten in 1852, dry van hun naer Hoornen ie zenden, om er aen den Paus zelve te vragen of hel coucordael het werk van den H. Stoel is, of de feestdagen afgeroepen zyn, en of de belgische bisschoppen wel waerlyk met hem in gemeenschap zyn, enz. enz. Deze afgezanten kwamen te Rooinen aen op het laelslevan 1852 en verkregen gehoor by Z. II. Hunne vragen wierdeu er opgelost en zv bekwamen volledige voldoening op al wal zy vraegdeu. Nochtans zy smeekten den II. Vader zyne antwoorden schriflelyk, te willen geven, opdat zy, by hunne wederkomst in -Vlaendereu de pauzclyke beslissing" zouden kunnen aeutoonen. Pius IX deed dan eenen pauslyken brief schryven, leekende hem eygenhandig en deed hem aen de afgezanten bestellen, die, inlusscheu, met de Kerk verzoend, gebiecht en gecommuniceerd hadden. Zy ontvingen den brief van den Paus en zouder er omniddelyk een afschrill van in Vlaenderen. Maer hunne parlygenooten iu Belgiën twyfelden aen de echtheyd des handteekeus. Er wierd dan weder naer Hoornen geschreven om een tweede gehoor te gaen vragen ten eynde eene volledige verzekering te bekomen. Den H. Vader stond dit gehoor toe, en de afgezanten zeyden hem Laet ons toe dat wy aen U. 11. vragen of dit hand schrift wel uwe echte deukwyze ten onzen opzigle behelst, en of hei handleeken wel hel uwe is Den H. Vader stelde hun ge rust, en dan zeyden zy hem 0. H. Vader indien gy wilde in onze legenwoordigheyd teekenen Ongehoorde zaek in de geschiedenis der Kerk, zeyde den Stadhouder van J. 0., ongehoorde zaek dal eenen paus zyn cygen handleeken moet wettig maken Maer nochtans om die armé zielen te verlossenHy nam de pen, en schreef ouder zyn handleeken Confirmatls ut supra, Hom.e. Pius P. IX. Wy hebben onder het oog een opschrift van den brief door de dry afgezanten aen hunne vriendeu geschreven, waerin zy zelve al deze omstandigheden verhalen. Den brief heeft reeds een goed uytwerksel gehad, en men mag verhopen dat hy al de verlorene schapen lot den schaepslal zal doen wederkeeren. Tien Slevenislen van Brussel zyn lot de Kerk wedergekeerd, eenige hebben zich bekeerd in Vlaendereu. Den bisschop van Gend heeft er in de Goede Week dry ge vormd, en acht op den zondag na Paesschen. Zy waren al van Eecloo. Mrg. Simoens, vicaris generael van het bisdom van Brugge, is vrydag morgend aldaer, in eenen zeer gevoorderden ouderdom overleden. Wy hebben nog een onheyl tc melden, welke aen hel ge- bruyk van phosphorieke solferstekken moet toegeschreven worden. Den -i dezer, lieten de echtgenooten Vandendriessche, woonende te Oosterzeele, hun kmd Hendrik, nauwelyks dry jaren oud, alleen te buys, en het kind speelde met phosphorieke solferstek ken en slak" hel vuer aen eenig slrooy. Hel vuer deed het huys branden, en een deel van het zelve, verscheyde meubelen en eene hoeveelhevd vlas zyn de proov der vlammen geworden. Deze week is ie Brugge, iïi de kerk der paters jcsuilcn, eenen Ivkdienst lot lavenis der ziel van den eerw. pater Boolhaan, gene rael van hel order, gezongen. Men schryfl uyt Wareghem Dynsdag, rond 8 uren van den avond, is er hoven onze gemeente eene schielyke orkaen ontsiaen, welke vergezeld was van donder en bliksem. Eene wolkbreuk deed in wcynige minuten de stralen van water strojmen cn zetlede in zommige wooningen den vloer eenen halven voet onder water. Donderdag heeft dit weder door eenen gedurigen en overvloedigcu regen aengehouden, hy zoo verre, dat verséheyde meerschen binnen onze gemeente onder water slaen, Het is bekla- gensweerdig om zien hoe sommige partyen tarwe, rogge, haver enz.byna geheel liggen neergeveld. -Zondag zoo Iers! men in het Handelsblad van Antwerpen, voor de godelyke diensten, wandelde eenen persoon, onder het doen yan allerhande gebaren, en luydop met zich zelvcn spreken de, onze hoofdkerk op-en neder. Den suisse gelukte er, met zekere inocyte, in om hein aen de deur te gcleyden doch, eene halve uer later, bevond onzen man zich weder in de kerk en raesde en zwetste nog luyder dan den eersten keer. lly zeyde dal hy den paus was, dat hy voor hel ge loof had gestreden, en dat niemand zich met hem te benmeyen had en ten bewyze van dit alles liet hy eene zilveren horlógie zien.... Het was klaerblykeud dat dien man door zinueloosheyd was aeugedaen, en men wilde hem weder aen de deur zeilen. Dit ging dit inael zoo gemakkelyk niettwee vrouwen, welke den suisse, in zyne pooging wilden helpen, wierden door de twee magtige armen van onzen held omgeworpen en hy vlugte in de St.-Autonius-kapel. Dry sterke boeren kwamen nu ter hulp en braglen den zinneloozen buylen den tempel, waer zy hem vast hielden lot dal de verwittigde policie hem uyt hunne handen kwam nemen, om zich verder mel den ongelukkigen te beinoeyeu. In de eslaminel Ic plat d'Élain, in de Leuvenscheslrael te Brussel, had zich dezer dagen eene opening in de gazbuys ver- klaerd, langs waer de gaz vervloog. Twee persoenen die er ge- woonlyk gingen, willende de opening ontdekken, namen eenen brandenden solferstek, wanneer zich eensklaps eene oniploflïng deed hüorcn, die al de glasvensters verbryzehle en den plafond in brand slak. Men heeft gelukkiglyk den brand konnen blusschen voor aleer de schade aenzienlyk was. Eenen persoon te Antwerpen van Luyk aengekomeu, kon digde eergisteren aen dal eenen schrikkclyken brand in de ge meente Landen gewoed heelt. Vyf hofsteden zyn er de prooy der vlammen geworden. M n kende noch de oorzaek noch de gevolgen v tn deze ramp. Eergisteren kreeg eenen werkman van de Werf te Ant werpen hel in zyn hoofd, om een eynde aen zyn leven te maken, llv vond di t de wereld heel en gansch verkeerd stond, en wilde in zulken verkenden boel niet langer leven. Hy had er eenen slyveu borrel op gezel, en wierp zich van hoven van hel Kraen- imofd iu de Schelde. Hel koud had bragt hem tot zyne zinnen terug, en na zich overluygd te hebben, dal hy zich bedrogen had in tie positie der wereld, begon hy te zwemmen en... hulp te roepen. Eenige persooneu sprongen in eenen boot, om hem te redden", en gelukten er iu. Juysl was de policie tegenwoordig, die hem naer den Amigo gebragt heeft, om hem daer te laten ny ul rougen. Zondag stond de Nieuwmerki te ltoussclaere al wederom in rep en roer. Dit gebeurt om zoo te zeggen dagelyks, maer meest onder het mannevolk; doch was het dezen keer den toer van hel vrouwvolk. Eenige vrouwspcr&ooneu waren aen het kegelen, toen eene an dere begeerde mede te spelen; maer men wilde van haer niet. Deze gaf eenen sloot aen eene der medespelende, dewelke achter over met hare zondaegsche kleederen te midden eene goot vol modder viel. Eensklaps schiet deze in eene kolere, grypl deze dochter vast en beginnen ie vechten. Eene andere trekt zich de zaek aen en op een oogenblik stonden allen aen het vechten. Met holleblokken sloeg men langs alle kanten; de eene wierd hare muls gescheurd, de andere wierd hare kleederen gescheurd, eene derde wierd hare kleederen afgerukt, zoodanig dal zy in haer hemd stond ie vechten, eene anJerc kreeg slagen van hare moeder omdat zy hare zuster niet wilde gaen helpen die de nederlaeg kreeg, eyndelyk was het eene gehcele omschudding onder hel vrouwvolk der Nieuwmerki. Als men moede was van vechten, sluerde men zich wederzyds nog eenige nieuwinerklsche complimenten toe en allengskens begon de vyandelykheyd te stillen, zodanig dal zy op eenen stond wederom de beste vrienden waren. Heeds meermalen is er over eene diefte gesproken welke, omtrent twee jaren geleden, ten nadeele van M. \V...., in de Heynderstraet te Am werpen, is gepleegd en waervoor reeds twee persooneu veroordeeld zyn. Eergisteren heeft de pclicie bevolen dal den regenbak, iu hel buys van den gemeldeu heer, zoude gele digd worden, hel welk de ontdekking van eene hoeveelheyd zilveiwerk, loebehoorende aen den zeiven heer, lot gevolg heeft gehad. Eenige dagbladen hadden gemeld dat den generael Changar- uier zynen dienst aen Turkyen a enge bod en had, voorliet geval van oorlog. Den dapperen krygsmau schryfl aen I'Emancipation dat alle die hem kennen wel welen, dat zynen degen alleen aeu Vrankryk behoort. Een steedje van Hanover is schier door al zyne inwooners verlaten. Zy trekken ten gelalie van 985 naer den Staet van Illi- noic iu Amerika. Zy zullen daer een dorp stichten, dal denzelfden naem als hunne geboorleplaets zal dragen. Eene korrespondenlie uyt Constauiinopolen, van den 27 mey, beval hel volgende Den 20 dezer is de wooning van eenen Belg, door eenen Uirk- schen officier en twee soldaten, geschonden geworden. Op de kragldadige reklamalie van den zaekgelastigden van Belgien, is den ollicier tol hel verlies van zynen graed en dry jnaenden ge vangenis veroordeeld, en de soldaten tot twintig dagen opsluyling. Het was de Porto onmogeiyk eene grootere voldoening ie geven, en die daed van jusiicie strekt haer lot eer, even als aen den diplpinacl, welken haer heeft bekomen. Men spreekt te Weenen over de uylvinding van eene wyze, door middel van welke men de pholagraphie op hel drukken van zyden en wollen stollen kan toepassen. Volgens de proefnemingen, welke lol hiertoe gedaen zyn, vereyscht het drukken van omtrent 50 meters slof slechts eenige minuten. Een toeval heeft verleden vrydag avond, aen eenen stoom boot te Dublyn plaels gehad. Ziehier de inlichting Den Times, zynde een van de vaerluygen der kompagnie van Liverpool naer Dublyn, was ten 6 uren met 565 passagiers, meest al emigranten van Liyerpoel vertrokken. Insgelyks had den Times eene zekere hoeveelheyd vee aen boord. Omtrent 7 uren, byna tegen over Pigeon House, sprong een van de ketels. Eene groote hoeveelheyd stoom ontsnapte door de spleten. Hierop volgde een schrikkelyk toonccl, hetwelk wy niet zullen trachten te beschryven. Het grootste gedeelte der passagiers, welke zich op het dek bevonden, bekwamen schrikkclyke brandwonden. Men hield bet vaertuyg stil, de booten wierden uytgezet en de onge lukkige slagioffers naer den oever gevoerd. Verscheydene hunner bevonden zich in eenen schrikkelyken toestand. Men lelt 55 ge kwetsten en 12doodcn. Men heeft te Geneven eenen baenstrooper aengehouden, die onlangs te Lausanne eenen groolen treyn voerde, in gezelschap van twee vrouwen, by wien men 80,01)0 fr. in bankbiljetten heeft gevonden, welke iu hare rokken genaeyd waren. De aenhouding van dien baenstrooper isle Geneven door fransche policie-agenlen bewerkt. Mcjuflcr Elisa Tdie ofschoon nauwelyks 22 jaren oud zynde een groot magazyn van linnen goederen besluert in de St.- Auioineslraet, te Parys, eergisteren avond naer hel appartement gaende dat zy op de derde verdieping barer woonst betrekt, wierd gewaer dal zy haren sleutel had vergeten. Zy ging weder beneden, en reeds was zy t'halvcu den trap, toen zy de deur harer kamer hoorde sluyten. Acnslonds weder naer hoven gaende stond zy tegenover eenen jongman van 25 jaren die sierlyk gekleed was. Zy vatte hem hy de kraeg van zynen paletot, en hem strak in de oogen ziende, sprak zy met eenen gebiedenden toon Gy zult mét my weder binnen gaen, open de deur met den valschen sleutel waervan gy u komt te bedienen d Door haren moed bedwelmd, deed den jongman wat hem gebo den w ierd. Wal hebt gy hier verrigt vroeg de dochter als zy binnen waren. Gy hebt my bestolen Vergeef hel my, ik smeek I er u om, zegde den jongman op zyne knieu neervallende, ik.ga u teruggeven wat ik heb genomen. Indien ik gepoogd heb deze diefte te plegen, sprak hy voort, hel is eenen ouoverwinlykeu drift die my op den dwaelweg heeft gebragt. Ik bemin uyt hel gansehe vermogen invoer ziel eene juffer die my door de ouders word gewevgerd, omdat ik arm hen. Niet konnende leven in T ge dacht dal "zy de vrouw van eenen anderen zoude wordeu, heb ik de rampzalige gedachten gekregen van tol pligtige iniddeleu mvuen toevlugl te nemen om iny den welstand te bezorgen wel ken iiiv ontbreekt. Terwyl hy poogde aldus juffer Elisa medelyden iu te boezemen, bemerkte deze, die hem aendacblig bespeurde, dal hy voorzien was van voorwerpen welke hy te vergeefs Irachle te verduykeu, als tangen en ander dieven gereedschap. Gy liegt, sprak zy, gy zyt eenen dief van beroep en gy verdient geen medelyden ik zal u doen aen houden. En ter gelyker tyd de deur openende, riep zy eene gebuervrouw verzocht haer de Wacht te ontbieden en sloot zich op nieuw mei den kwaaddoener op. Zy deed zich dejuweelen teruggeven welke hy gestolen had e.u onderzocht hem om zich te verzekeren of hy niets op zich verdoken hield. Den dief, zoo als hy zelve hel verklaerde aen den policie- kom- inissaris, stond als verstomd. Mogelyks, had hy iemand ontmoet die minder over zich zelven meevier was, zou hy hem aen den kant hebben geholpen; maer die g» ruste kloekmoedigheid in eene jonge dochter, die in scliy». tenger en vreesachtig was, had hem zyne legenwoordigheyd van geest doen verliezen en oin zoo te zéggen lol eene vólkumeuc gehoorzameheyd gedwongen. Hy wierd weldra naer liet gevang geleyd door de pompiers van den naest- gelegeu pos!. Den aengehouden is eenen oud-slotmaker met name hy was drager van 25 valsche sleutels. Heeds heelt men zich verze kerd daT hy zich aen een aeiilal dieften heeft schuldig gemaekt. In zyne woonst heeft men eene karreladiuggestolen voorwerpen ontdekt. Zoudag laetsl terwyl men de vespers zong in de kerk van Equaucourt (Vrankryk), eenen donderslag heeft zich doen liooren. Den donder heeft 'de tribune bereykl waer een dertigtal koor kinderen zaten. Allen zyn omgeworpen en eenige ligtelyk door hel hemels vuer bereykl.'Men heeft geen geene andere ongelukkeu te betreuren.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3