ZONDAG 19 JUNY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 554. Slavling van den wetgevendeu zitlyd. Altyd leggen en opslrykeu AELST, den 18 Juny 1855. Stemming der Kongrcskolon. DE ZWARTE EAS! Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 21) centime»' den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen piaet- sen. Indien iemand reglv* verdige klagten of gegronde rekla- meii in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd lekcnen; aen deze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal verder gewagen van alle broohuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De namen der persoenen die ons eenige stukken zouden hegeeren mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet Leunen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vorzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich snel al wat den druk aeugael. enoUE -SL'L'M. DOT DENjDERBODE Be werkingen der volkskamer zvn geëyndigd door de wassching van Rogiers vuyl lynwaed Bit lynwaed was zoo smeerig dat, had men het willen wasschen gelyk het behoorde, noch zeep, noch potassche, noch scl de soude sterk genoeg zonden geweest zyu om liet proper te krygou; ook heelt men al dit stinkend lynwaed opgeolferd aen de conlribuliebetalers welke zich een half dozyn tonnen zweet zullen moeten laten uytpersen om er dit lvnwacd te konnen in wit wasschen. Be kamer had veel beter gedaen had zy geen water geheet voor die wassching, zy zou dan ten minsten aer. den vremdeling van Anas niet hebben doen gelooven dat hy straffeloos de penningen der Belgen mogt verkwisten, zy zou dan aen de trouwelooze Jndèpcnilaiicc het verinaek niet verschaft hebben op alle hoeken des lands nvt te trompetten dat haren patroon er hagelwit uytgeko- men is, en dat het verwyt der geldverkwistingcn eene partvdigheyd is, vermits de uytgaven zeer regelmatig, zeer wettiglyk en volgens den geest der constitutie gedaen zyu geweest Wy moeten het met hertzeer zeggen, volgens ons is de wetgeving te goed ten opzigte van de verkwisters der staetspenniugen. Hel woord gespaerzaemheyd word maer slecht verstaen in de kamer nogtans in den tyd dien wy beleven, en met eene openbare schuld die zoo vreeslvk groot is, zou men, ons dunkens, veel gieriger over de pen ningen dei' arme burgers dienen te zyn. Ben rykdom en den voorspoed van een land bestaen niet in eene sterke schat kist en eene buytensporige massa van openbare uytgaven, maer wel in liet persoonlyk gemak der burgers eu in eenen gouvernementsgeest die voor eerste dryfveer heeft de sehul- pligtige niet te overlasten noch te verarmen. is het niet een bejanimerensweerdig misverstand eene zoo ontzettende massa vzeren wegen te stemmen waervan den staet de intresten moet waerborgen Men is verzekerd dat die iutreslen altyd ten laste van den staet zullen zyn, en men is er van overtuygd als die stemming plaets beeft. In 1851 heeft de kamer voor honderd milliuenrn openbare werken gestemdHonderd millioenen voor Belgiën is dit niet buylensporig Is dit als ware familievaders en bewa kers van 's lands penningen bandelen Wy denken dat dit misslagen zyn die 't land comproinetteren. "Het zyn voprna- raelyk misslagen omdat veel van die werken min of meer den stempel dragen van pcrsoonelvke hebzucht en door listen en kwakzalversstreken bekomen zynBe laetste stem ming van dezen zittyd is al wederom eene somme van honderd dut/zend franks geweest, toegestaen voor den vze ren weg van Jurbise, eene concessie die voor ilcn staet zoo nadeelig is, wacrin, volgens het onwederleggelyk verslag van M. Be Man, zoo veel aerdige streken gebeurd zyn. Men ziet maer weynig naer liet toekomende als men niet. eens denkt hoe hoog de gewaerborgde lasten zullen beloo- pen en op wie zy zullen vallen wanneer de maetschappyön, door de concurrentie, zullen gedwongen worden bare vze ren te verlaten. En tol overmaet van ongeluk komt inen mg eene, nieuwe soort van gewaerborgde intresten nvt te vinden die een by zonder belang van handel of nyvet'heyd voor grondslag heeft. Bit is voorzeker het noocilotligste stelsel dat een gouvernement kan acnnemen. Tot nu'toe had men zich bepaeld de intresten voor openbare werken te waerborgen, lieden gaet men tot de handelszaken over... Tot hoe verre men nog zal gaen, weten wv niet. Be wet geving sehynt er zich tegen te verzetten, het' gouvernement dringt aen, men stemt toe en 't publiek zegt amen Het fameus ministerspensioen waervan wy in een vorig N' spraken, is in de kamer doorgegaen. Bc kamer is ge- makkelyker geweest dan liet gouvernement zelf 't geen twyfl'elde ot er den gewezen minister regt toe bad M. Eicdls de goedwilliglieyd der centrale sectie te baet ne mende, zegde dat hy, ingezien de wet van 18-48, eenige scrupulen gevonden had om het pensioen waervan kwestie, te geven, maer dat hy gelukkig is te zien dat de centrale sectie die zelfde scrupulen niet gehad heeft. Bit was eene spotternv die nog al bytend en regtstreeks toegedouweu wierd !U. Lelievre heeft er 't volgende op geantwoord Het pensioen niet verworven zvnde onder de wel van 1844, zoo had den ainhteiiaer iii kwestie maer eene hoop die eene volgende wet niet heeft kunnen vernietigen, zonder terugwerkend uytwerksel. Bit was klaer het argument is in zyn geheel gebleven en zonder beslissende antwoord, nogtans de kamer heeft toegestaen dallièt pensioen aen Baron dTlofschmidt betaeld worde...... Be conlribuliebetalers zullen de berevdwillig- iieyd der wetgeving gevoelen en al wederom 5 a (i duyzend francs mogen leggen voor eenen minister die aen 't land noyt eene spelde goed toegebragt heeft. Maer wat geeft dit alles, het spreekwoord van den boer zal 'I al betalen, zou wel uyt de gewoonte gaen van toegepast te worden.... Eegt gy dan, boerkens, zegt M. dTloll'sehuiidt, ik zal ik opstre ken, eet gy drongen roggenbrood, ik zal ik nog wat meer boter op uiyiio iutt-ckoekskens doen Be onkosten voor liet opregten der kongrcskolon zyn gestemd geweestden achtbaren heer Be lluerne, oud lid van 't kougres luid een verslag gemackt "t geen als een merkweerdig stuk in de kamer is onthacld geworden. Aen deze steniining was niet te tvvyfieleu, men had er den opbouw bygevoegd van eene kerk ter gedachtenis van wylen onze welheiniiide koningin, maer men heeft ook niet nage laten de akten en 't gedrag van Begier, ter dezer gele- genheyd, naer juysle weerde te schatten en den allesovor- iieerschendeu vremdeling op zyne plaets te stellen. Zie hier hoe de Emancipation spreekt over de zitting iu welke deze stemming heelt plaets gehad Be zitting is geëyndigd in 't midden van •eenen dier a betreurlyke toevallen die M. Rogier maer al t" dikwils zoekt te verwekken. Be kamer vroeg niet anders dan de a noodige sommen Ie stemmen voor liet monument des <i kongres en voor dit ccncr welbeminde koningin, liet wetsontwerp liep dus geen gcvacr maer wat er gevaer a liep, was de eygenliefde van eenen man, cn otn aen de zware verautwoordelyklieyd van onverregtveerdighare a akten te ontsnappen, is dien man voor geene SLECHTE BAEB teruggedeynsd, wy sehryven liet woord zonder a aerzelirig. v Men begrypt dat M. Rogier belang had om de beraed- slaging te vermvden, dat hy de overliaesling der kamer wilde Ie baet nemen die het eyndo van den zitlyd altyd mede brengt en dat hv, in tcgenwoordigheyd van aller- pligtigste akten, grootclyks bevreesd was voor eene a verdaging; men begrypt zelfs dat liet gouvernement hem, uyt medeleden, ter hulp gekomen zy, maer 'I geen wv a noyt zouden hebben konnen gelooven, had de zaek onder a onze oogen niet plaets gehad, 't is dat M. Rogier de a onbcschaemdlieyd gehad heeft van zyne regters te bcle- digen, van de, bespotting cn de beschimping tegen die a kamer uyt te braken tot welke hy, in dit oogenblik, a sleehls liet woord zou hebben mogen sturen om inter a oodmoediglyk vergiffenis te vragen en ecu bil d'indem- a nité of vrvspraek af te smeekenlly, als vremdeling, a is aen de kamer lessen van vaderlandsliefde durven komen a geven als overtreder der wetten, lessen van eerbied voor a de grondwet als politieleen kwakzalver, lessen van zelfs- a weerdellv heelt den voorstel van verdaging als a eenen schandelijken voorstel durven uitschelden Ziedaei hoe liet gemaligdste blad van geheel de drukpers de akten van den vremdeling Rogier schandvlektliet moet er iuderdaed allerschaemteloost gegaeu zyn om zulke onbermherlige beoordeeling aen de Emancipation te hebben afgeperst Ter golegenlievd der kongrcskolon heeft men waerlvk vremdc eu aerdige dingen gezien de meest verwoedde orangisten en de fanatiekste dagbladen die aen deze tlcnk- wyze verslaefd en verkocht zyu, beeft men liuoren stollen eu hotfen op hunne verkleefdheyd aen eene vergadering die de revolutie tegen koning Willem gegrondvest heelt, en over hunnen eerbied aen eene grondwet die het uytwerksel dezer revolutie is geweestMaer laet ons de dupen niet zyn van die kwakzalverstocren, hetcenig inzigt dier oude orangisten is in 't gouvernement den bovenzang te hebben en 't land volgens den wil van liet orangistisch-liaiicmaeon- nismus te besturen.... Want wal was hel fameus liberaters- kongres van 1846 anders dan eene tegenwerking van het kongres van 1850'? Is liet niet uyt dit samenraepsel van orangisten, franemacons, godsdiensthaters en vryheyds- verdrukkers dat het kabinet Erère-Rogier voortgesproten is? Eu is liet niet uyt dit fameus kabinet dat de beroemde verklaring opgestegen is Of de grondwet zal wettiglyk veranderd worden, of gy, patriotten van 1830, zult revoluti- onnairlyk neergeveld worden Bat men deze vragen beantwoorde, als men durft of kan Men moet bekennen dat den Magister van Arras eenen doorslepen knaep is die meer streken iu zynen steert heeft dan vier fraiiskillons te sarnen. lly heeft de kunst ons te leereu hoe men de wetgeving en de constitutie kan over 't huofd zien eu hoe hel rekenhof zonder zeep kan geschoren of teeucmael naer den weerlicht gezonden worden. Bit rekenhof is een lastig en verdrietig gedoen'tgeen overal den neus insteektmen moet er zich van ontmaken, men moet, zonder het zelve en ondanks het zelve, konnen ontvangen eu uylgeven..Wel hoe ik, Charel Rogier, afhangen van eenige onverdraeglyke eylferaeisom over dé penningen der goede Belgen die zoo geniakkelyk leggen, te mogen beschikken ik die meester, oppermeester van die mannen bet) IBit kan niet blyven duren, ik wil dat invne macht voor die van niemand meer buyge, ik moet koifoen ontvangen gelyk ik wil, ik moet konnen verteeren gelyk liet my lust, ik wil eene kas voor my alleen hebben Zie hier op welke wyze Meester Rogier zich eene kas gemackt heeft, wy nemen hel uyt de beraedsfügingen der kamer, 'tis den voortrclfclyken en verdienstvoUen heer De Man d'Alteurode, dien l'yncn navorscher en grovcn geessel van Bogier, die het uytbrengt a Er hebben by koninglyk besluyt, twee insclirvvingcn geopend geweestde eene voor de opregting der faineuse a kongrcskolon, de andere voor de opbouwing eener kerk <t te Laeken, tot gedachtenis onzer goede koningin. .Eenen a oproep is tot de Belgen gedaen en zeer aenzienlyke sommen zyu voor die twee gedenkstukken ontvangen geweest, a Wat moest er met dit geld gedaen worden Be constitutie en onze fiuaneieweUen bevolen dat zy in de openbare a schatkist moesten gestort worden, a Wat heeft men er meê gedaen a Bit geld is blyven liggen in eene bijzondere kas, eene a soort van hulpkas der openbare schatkist, die zich in a 'l ministerie run inwendige bevind. a Wat heeft men vervolgens met die sommen gedaen a Men heeft er zich zonder scrupulen van bediend a Eerst om aen M. Th. Juste 2757 franks te betalen voor a zyn historisch drinklied ter van den inwendigen kunstbe- a schermer vervolgens heeft men dit geld gebruykt om de a onkosten te betalen die ontstaen zyu nvt de uytgaef van a een verluystcrd afdruksel der grondweten 2o duyzend a'franks zyn genomen geweest uyt de sommen die geschikt a waren om de kongrcskolon op te regten, dit geheel tegen- strydig met de klaer uytgedrukte intentie der inschryvers. a lk heb dit werk hier voor my liggen, ik Iwyffel grootclyks ofhel uwegoedkeiirfng verdiêne. Andere uytgaven zyn nog gedaen van die sommen die men gebruykt voor eene a geheel andere zaek dan deze waervoorzy beschikt waren.» Maer Rogier wilde den meester spelen en zvn meester schap gebruykeii om eenige akten van vriendschap en erkentenis daer te stellen en ten anderen, is er geen geld genoeg om eene kotou ter eere der constitutie op'te regten, de ucieydwiliigheyd der kamer is genoeg gekend om er nvt de contribniiokas te laten nemenBat dit alles in de kamer Ie berde kome, daermeó bekreunt Rogier zich wevuig, maer '1 geen hem pyn doet, zegt hy, is dat de drukpers zich met Item alleen bezig houd, en bvzonderlyk dat een stout blad heeft durven sehryven dal de grootste wanorde in de belgische financiën heerschle en dat den minister van a 't inwendige voor een mülioen nederlandsche guldens u yroudgoederen in Holland aengenkocht had Zie daer den uyislag dier beraedslaging riep Rogier uytDit was eenen nog al siimiuen trek voor den vremdeling, hy zogt. aldus de aendacht der kamer af te keuren van dc verkwistingen die hy ten zynen laste had maer den fytien trek kon niet wel pakken, want M. Osy het woord nemende, gaf hem de VOLGEXDE DOORNYPEXDE AXTWOOHD a Wy bekreunen ons weynig incl 'c geen de dagbladen cc zeggen wy hebben slechts te spreken van de stukken die a wy in clTiand hebben. Wat wy aeugael, ik ken niets a anders dan den art. 115 der grondwet. liet geen in den a budget niet gestemd is, mag niet uvtgegeven worden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1