ZONDAG 26 JUNY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 355. De verdraegzaemheyd der Liberaters. Een ander inzigt. AELST, den 25 Juny 1855. PILL EKENS. YZEKEN WEG. Sialic Aelst. VERTREKUREN VAN DEN 9 JUNY 1855. 1* Ten 5 uren 45 min. 't morg. naor Dendermonde, Mechelen, Brnsiel, Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Yerviers, Aken, Keulen, St.-Truyen, Hasselt. 2® Je» 7 uren 30 minuten des morgens, naer Dendermonde, Gend, Kortryk, Kocscron, Doornyk, Rvssel, Galais. 3® Ten H uren 30 minuten des morgens noer Dendermonde, C.eud, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Galais. 4® Ten 2 uren namiddag naer üendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truvën. Hasselt, Aken. 5° Ten Huren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Galais. 6® Ten 6 uren 30 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen. 7® Ten 8 uren 30 minuten des avonds, naer Dendermonde en Gend. CL'IüUK MiUM. Wan Wenderinontlc naer ielsl. 1® Ten 5 uien 's morgens. 2° Ten 6 uren 25 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 10 minuten 'smorgens. 4° Ten 12 uren 's middags.5® Ten 2 uren 40 minuten namiddag. li® ren fi uren 's avonds.7® Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gysegem stillestufn de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 5 uren 4"» minuten 's morgens, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, ten 11 uien 30 min. voor middag en ten 2 uren namiddag. Van DENDERMONDE ten 6 uren 25 minuten 's morgens, ten 8 uren 10 minuten 'smorgens. ten 2 ureu 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. Voor alle rigtingeu moet men te Dendermonde van kouvoy veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is Gepeld op 4 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. DEM DENDERBODE Holland komt een bedroevend voorbeeld te geven der wyze op welke de liberaters de godsdienstige verdrneg- zaemheyd jegens hunne medeburgers beoirenen. 'S lands grondwet roept de onbeperkte verdraegzucmlieyd uyt van alle godsdiensten, (en men weet dat er in Holland geene godsdiensten ontbreken) Treffelyke ministers, ofschoon protestanien, getrouw aen de grondwet, hadden aen de kalholyken, die een groot derde des ryks uytmaken, de vrye uytoellening van den katholyken godsdienst gewaer- borgd en de inrigting van bisdommen toegelaten maer deze verdraegzaemheyd mishaegde grootelvks aen de liberaters-francmagons. De logiën stelden zich in beweging; alles wierd aengewend om het ministerie Thorbecke omver te werpen den grooten Orient had deszelfs veroordeeling uytgesproken en de volvoering van dit vonnis mogt niet uytgesteld worden Men moet weten dat, sedert Prins Frederik van Nassau Groot-Meester der francmagons benoemd is, al de logiën Calvinistisch geworden zyn den geest van vervolging iserals eenen der voornaeinste geloofsartikelen aengcuoinen, en 't was byzonderlyk de vervolging tegen de katholyken die het mikpunt was der liberaters-francmagons. De samenspanning die het ministerie Thorbecke deed vallen, bestond uyt zoogezegde Katholyke francmagons, Lutersche, Calvinistische, Joodsche, herdoopers-fraucmagons, met een vroord, het was eene bende vyanden van alle godsdiensten en ter zeiver tyd vyanden en rustsloorders der maetschappy. Die bende nam de jongheyd des konings te baet, en dezen luysterde naer de intrigue zonder te gevoelen dat zy strekte om den goeden geest die onder de bevolking heerschte, te vernietigen. Den koning, zonder aenzien voor de treffe- lykheyd van zyn ministerie, 't geen eenen regtzinnigen vriend van Vaderland en Stamhuys aen 't hoofd had, zond het weg en stelde in zyne plaets een kabinet't welk een kopstuk der Hollandsche francmagons voor aenvoerder had. In de troonrede die den koning ter gelegenheyd der opening van de wetgevende kamer uvtsprak, ziet men het misverstand benevens den grootsten drift tegen de katholyke religie doorstralen. Den vorst begon met te zeggen dat het ministerie Thorbecke zyn vertrouwen niet had... Uytzinnige woorden in eene troonrede te meer omdat zy gestuerd zyn tot mannen die. de algemeene achting der natie genieten.... Maer 't is aldus dat de francmagonssecte de koningen tot hunnen ondergang helptzy begint met de volkeren op te bitsen tegen deze welke hun besturen de francmagons zyn zoo wel vyanden van den troon als van den autaer. Sprekende over de inrigting der bisdommen, zegt den koning verder a De moevelykheyd die niet opgehouden heeft mvne aandacht te vestigen, is tot rnyn spyt, nog niet vereffend. Ik heb gepoogd hier in te voorzien zoo wel door ophel- deringen uyt te lokken daer van waer de wonde, onvry- willig, gelyk ik onderstel, was toegebragt, als door maetregelen te nemen die myn eygen geweten my voorschreven. Aldus doen de nieuwe ministers Van Hal en Curtius den jongen koning, in tegenwoordigheyd der Hollandsche natie en van geheel Europa, de onbegrypelyke dwaesltevd uytspreken, dat hy namelyk niet weet hoe' de hollandsche katholyken hunne bisschoppen bekomen hebben, juyst als of hy doof en blind geweest ware als hy aen '"t ministerie Thorbecke toegelaten en zelfs bevolen had in onderhande lingen met den Koomschen Stoel te treden om aen de regtveerdige eyschen zvner katholyke onderdanen te voldoen. gaet dan onderzoeken van waer die wonde toegebragt ishy heeft vergeten, den misdachten sire, dat het ten gevolge is van onderhandelingen en van een traklaet dat hy en zyn gouvernement uytgelokt hadden hy weet ook niet meer dat de wonde gekomen is uyt eene grondwet die de volstrektste godsdienstige vryheyd en verdraegzaemheyd waerborgt, grondwet die hy gezworen heeft stiplelyk te onderhoudenen om de maet van misverstand te doen overloopen, zegt den koning dat hy ondersteltdat die wonde onmywillig is toegebragtDit is te zeggen dat hy onderstelt dat den 11. Vader niet wist wat hy deed als hy aen Holland katholyke bisschoppen verleend heeft.... Zoo maken de bedrieglyke francmagons hunnen vorst belagchelyk, ongetwyffeld met inzigt van hem in 't verderf te stortenOngelukkige vorsten die door hun zeiven het rampzalig bedrog des boozeu geest niet konnen beseffen ANTWOORD AEN DE TROONREDE. Het ontwerp van antwoord aen de troonrede, voorgesteld door de eerste kamer, beantwoord in bet geheel niet aen de verwachting der onverdraagzame protestanten. De antwoord beknibbelt de troonrede, en bevat de uytdrukking van den vurigsten wensch voor de behouding der godsdienstige verdraegzaemheyd. Zie hier de byzonderste zinsneden dezer antwoord Met helde te bieden aen dc begeerte Uwer Majesteyt van de belangen en de regten van allen te beschermen, eerbiedigt de kamer de reden die U. M. geleyd hebben lot het vervangen van eenige uwer ministers en tot het ont binden van een deel der vertegenwoordiging. De kamer betreurt dat omstandigheden opgerezen zvn die by een groot deel onderdanen van U. M. bekommernis en ongerustheyd wegens hunne gevoeligste belangen te weeg hebben gebragl. Zy wenScht vurigtyk dat de geestontroering die er' het gevolg van geweest is, bedare, en zy weerdeprt zeer hoog alle pooging, die zonder eenig regi te vermin deren, zonder eenige vryheyd door de grondwet gewaer- borgd te krenken, tot dit doelwit streeft.^ Het gouvernement is overtuygd dat eene wet alleen zal vergenoegen om vele moeyelykheden, op welke U. M. hare aendacht vestigt te vereffenen. Het vertrouwen dat U. M. voed dat de gematigheyd en de kalmte de beraadslaging van dit belangryk vraagpunt zullen voorzitten, zal niet verydeld worden toen het onze pligt zal zyn er onze zorgen op toe te leggen. Wy zullen altyd al doen wat in onze magt is om het be houd en den voortgang der godsdienstige verdraegzaemhevd ;e verzekeren, van deze verdraegzaemheyd die de versiering AI die onnoozele zinsneden in 's konings mond geplaelst, hebben bovendien gediend om den weg te openen voor een wetsontwerp waerby de godsdienstvryheyd door de grond wet gewaarborgd, teenemuel zou vernietigd worden. Zie hier hoe de troonrede daarover spreekt a liet zesde hoofdstuk der grondwet verzekert regten a acn de kerkgenootschappen, maer het legt ook aen de a regering pligten op, by welker volbrenging liet gezag der a wet niet kan gemist worden. Het is myn inzigt hiertoe a uwe medewerking in te roepen. Het fraiicinagonsniiiiisterie gaet dan de kamer ecu wets ontwerp aenbieden dat zal gemaakt zyn om da godsdienstige verdraegzaemheyd te bespiedenGelukkige uylvinding die den geest der logiën volkomen weerdig isEene wet die de vryheyd van godsdienst gaet bespieden Men weet dat MM. Erère, De liaussv, Rogier en 'i'esch de zelfde plannen in portefeuille hadden had hun ryk nog wat konnen duren, zy zouden voortgegaan zyn met wellen door te dryven waardoor de uytvoering der grondwet zou bewaakt zyn geworden door liet in boeven sluen der vrvheden welke zy waarborgt. Maer denken die uytzinnige francmagons misschien dat de hollandsche katholyken zich zoo geweldig eene wel, welke voorop door ue grondwet veroordeeld is, zullen laten opdringen? Zy bedriegen zich die ellendige vervolgers, hunne macht is lieden niet groot genoeg om hunne bloedige ontwerpen ten uytvoer te brengenOfschoon zy zoo Geus zyn dan dc eerste Geuzen, is den tyd der Geuzen voorby Wy zullen dees artikel eyndigen met acn onze landge noten te doen opmerken dat noch de lndèpendance, noch den Observateur, noch eenig ander liberalers-francmac.onsblad van lielgiën een woord rept tegen de zoo beweenlvke onverdracgzaemheyd die in de troonrede doorstraaltmaer 't is omdat het tegen de katholyken is, 't is omdat liet tegen onzen heyligen godsdienst is........ De verdrukte zyn katho lyken, de verdrukkers zyn goddeloozen en francmagons deze loven de Liberaters Delgen, zy beroemen zich over de leerstelsels dezer laetsten en zy gebruyken ze 0111 onze katholyke broeders ran Holland te vervolgen... 'T is te ver wonderen dat de lndèpendance niet zegge dat de katholvken van Holland de schuld zvn van dien ongelukkigeu maet regel, dat zy den zeiven hebben uytgedaegd en wedervraek ver dienen'T is te zeggen dat men de kalholyken moet aenvallen en, gelyk ten tyde van Robespierre, vermoorden. eener samenleving en den sterksten steun van al de Staten, en byzonderlyk van den onzen uytmaekt. Wy zullen 011s openhertiglyk verheugen indien de tegenwoordige mueyelykheden kunnen vereffend en de vryheyd en onafhankelykheyd der verschillige gemeen schappen gewaerborgd worden. Men verzekert dal de nieuwe hollandsche francmagpn- niiiiisters Van Hal eu Doueker-Curtius aen '1 onderzoek van Verliaeglien en cousoorlen hel wetsontwerp gezonden hebben om de hollandsche grondwet nu l sterke yzere kelens le boeyên. Hel byzonderste oogwil dier afzending zou zyn om van de belgischt francmagons eene fyiie eu gepopelde redactie le bekomen, waer- door de katholyke godsdieiisligheyd wel zou genepen worden Meesier Verhaegcn en consoortcn zyn allerbest in slael om hierin als raedsmannen te dienen. .-. Verstandige lieden bevveeren dat het ministerie De Brouckcre bet niet zal konnen bonden noch met eenen Piereot, die't vuyl lynwaed van Hogier en Erère wilt wasschen en er zelf, gelyk zv, wilt vuyl maken; noch mei Van Hoorebeekskeu die, den eenigsteu in Belgian, niet kan verdragen dat er religieusen iu de gevarigeu- liuyzen zyn 0111 de zieken ie verzorgenDees ministerken zou beter op zyuc plaets zyn in een ministerie Van Hal-Curliiis. Indien men zomiuige geru'clilen mag gelooven. zouden Hogier, Erère eo Verhaeghen gelast zyn met in de Donauw- vorstetidoiiimen eenen kruysloclit te gaén prediken ten voordeel* der Malioinelaueti en tegen de Grieken... Geluk op liunue leys en den wind van achter; be kwakzalvers zyn jalnersch van Magister Rogier omdat by zoo doorslepen is van zich eerie parlikuliere kas le hebben gemaekt, die door de Belgen zoo gewillig gevuld wierd, en waer- uyl hy de noodige sommen mogt gebruyken om zynen naetn cil zyne daden te vereeuwigen. Aldus beeft 'tgeld noyt ónlbroken om zyne drukpers le begunstigen, die by dan, 0111 niet de Belgen te spotten, de goede drukpers noemde. .-. Men beeft ons berigl dat M. Van Lecmpoel eene woorden wisseling gehad beeft met Verhaeghcu. Den eersten willende den neus aen Verliaeglien opofferen dien den senaet hem gegeven heelt met hem de.deur der wetgeving te sluyten, beeft Verhaeghen gevveygerd dien neus te aeuveerden zeggende dal zvnen eygen neus al gioot genoeg, ja zoo groot is, dal de monsterklep van zyn vet klaksken liem reeds niet meer kan verbergenHierop heeft Lecmpoel geprotesteerd en houden slaen dat hy door "eene fraiicmayoiiswélten kan verpligl worden een andermans snuyler te dragen, en dat by bygevolg dien neus niet wilde aeuveerden, le meer omdat hy er 7.00 rood en karbonkelaclilig uylziel, dat hi er iu 't publiek niet zou durven méé verschynen.... Wal zal ik er dan mee doen riep VerliaeglienGy ziet welken feilen kaliber er reeds op mynen voorgevel pronktGy doet er mee wal gv wilt. hernam Leeinpoel, ik wil hem nietVerhaeghen is dan eyndelyk gedwongen geweest dien kolossalen neus te aeuveerden en hem nevens (ten zynen le plaelsenZoodanig dat M. Van der Neuzen er 1111 met een koppel op zyn wezen loopt die l«"en den groolsleu Rhinoceros kouneu eoucoureren. Eene geheele karavaen moortel broers is op.lreyu 0111 eenen kamlidaet te zoeken, maer zy krygen hyna.overal de buitenwacht. Men wilt den kaudidaet eener kwakzalverskliek niet meer zvn. Noglans is men le Brussel nieuwsgierig 0111 le welen of den apotheker I'iran van Brussel de kaudidaluer zal aepveerden. liet zou nog al wel zyn den Prins de Ligiie iu den senaet nevens zynen apotheker te zien zetelen. .-. De lndèpendance tiert tegen den achtbaren heer De Man d'Allenrode en wenschl hem naer alle dnyvels, omdat hy iu de kamer gezegd en bewezen beeft dal Magister Rogier onwelliglvk 25 duyzend franks uyt de inschryvingen voor de kongreskolon aen renen steekbeeldekens boek verkwist heeftDe lndèpendance zou beter doen dit smeerig lynwaed in den bock le laien liggen verstikken, want al hare zeep zal slechts dienen 0111 liet nog meer te vervuylen eu er plekken te doen uytschyncn die nu nog wat verduisterd zyn. Ten allen lyile beeft men .ondervonden dat de kwakzalvers eene hooverrdigc soort van quidams is. Men ziet liet al wederom in Rogier die overal in Belgièn zynen riaent wilt doen figureren, zelfs lol in de bloemekeiis toeDien vrcmdeling zou moeten bekennen dat zynen naem dikwils genoeg in gioole letters in de verpletterende budgetten figureert 0111 hem onsierlij k le maken Hadden liaein en man uoyl iu Belgeuland bekend geweest, wy zouden den w ierook die er voor gebrand is. novt tegen 't gewigt van diamant hebben moeten betalen. .-. Het Yerbnnd oan Aelst beeft sedert eenige weken gezeeverd en gerammeld dat er in de Vlaeiidereu meer armoede is dan in de AValenstreken, eu V prulbluilje sciiryft de armoede der Vlaendereu toe aen 't klerikalismus, lerwyl het den welstand der Walen- streken afgeeft als een gevolg van hel libcralismtis dat ilacr heerschtAls domme knneyêrs acn 't razen zyn, klappen zy gewoonelyke zich zelve of hunne palroouen aen de galg. Vóór dat Rogier aeu'1 schotel ken zal, riep hy van op de daken en deed hy in al zyne verslaefile dagbladen roepen dat by den middel had om de Vlaenderen te redden Welnu, hy is aen 'i sebotclken gerae'.t,

De Denderbode | 1853 | | pagina 1