ZONDAG 3 JULY 1833. ZEVENDEN JAMGANG. Nr 336.'- AELST, dem 2 July 1853. Mogen wy wel zwygen? Schandael in de Staetsuniversiteyt van Gend IÏOLLANDSGHE DERIGTEN. JUSTE OF IINJUSTE. Langs om troaweloozer. YZEREN WEG. Sialic Aelsl. VERTREKUREN VAN DEN 9 JUNY 1855. 1° Ten 5 uren 45 min. 's morg. naer Dendermonde, Mechelen, Brnssel, Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, l.uyk, Vervrers, Aken, Keulen, St.-Truyën, Hasselt. 2* Ten 7 uren 30 minuien (les morgens, naer Dendermonde, ('.end, Kortrvk, Mo (•scron, l)oorn>k, Ryssel, Calais. 3° Ten 11 uren 30 minuien des morgens naer Dendernjonde, Gend, brugge, Oostende, Kortiyk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uron namiddag nacr Dendei monde, Mechelen, Brussel, Aulwerpeu, Lemen, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyën. Hasselt, Aken. 5° Ten 5 «ren 30 minuien namiddag, nacr Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 6° Ten 6 uren 30 minuien des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen. 7° Ten 8 uren 30 minuien dos aronds, naer Dendermonde cu Gend. OJIQI E MJUH. 1° Ten 5 uren 10 minuien Vaa BÜenikrïJïondc naer .-fecEst. morgens. 2° Ten 6 uren 25 minuien 's morgens. 3° Ten 8 smorgens. 4° Ten J2 uren 's middags.5° Ten 2 uren 40 6° Ten G uren 's avonds. 7° Ten 7 uren 's o Zullen te Gysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 5 uren 45 minuten 's motgens, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, ten' 1*1 uren 30 mi i. voor middag en ten 2 uren namiddag. Van DKNDERMONDE ten 6 uren 25 minuten 's morgens, ten 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. oor alle riglingen moet men le Dendermonde van konvov veranderen. Dil blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekeniag van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. aO c., dien derannoncen op 20 centiinen den drukregel. DEN DENDERBODE Wy hebben dagelyks in de gouvernententsscboien het droevig tooneel voor oogen van de beweenelyke uytwerksels die het onderwys zonder grondstellingen van godsdienst of' zedelykheyd en de slechte opvoeding opleveren. 'T is nog- lans liet geld der trelfelyke menschen 't welk gebruykt word om de opkomende jeugd te bederven en aen"'t vader land eene klas van vrygeesten voor te bereyden die eens zullen geroepen zyn om het te besturen...... En als men dan overlegt dat er vele zyn welke niet willen zien dat den afgrond, die onze natie dreygt te verzwelgen, dagelyks wyder en wyder gaept, zou men niet mogen zeggen dat de tyden van den patriarch Noë zyn teruggekeerd Dien uytverkoren man van regtveerdigheyd had schoon het volk legen de dreygende geessels der ondeugd te wa penen; hy had schoon de ark, die hent van de algemeene verdelging des mensehelyken geslachts moest redden, in 't openbaer te timmeren; men lagchte met hem en zyne vermaningen, de boosheyd ging haren zwier, zy steeg langs omhooger tot op den dag zelf dat Noë met de zyne in de arke trad en dat geheel de aerde door de waters van den zondvloed verzwolgen wierd. Niettegenstaende al de angstkreten en waerschouwingen, blyft nten in ons land voortgaen met de seliatpligtigen geld al te persen om een God- en zedeloos onderwvs te onder houden, om zedehedervende leeraers zich iii weelde te laten wentelen en aen le moedigen. Het is nog niet lang geleden dat de akademie een werk bekroond heeft van zekeren Eranschman, M. Baron, leeraer van een staetsgeslicht, welk werk getiteld is La Rhètorique, waerin er grondstellingen geleerd en raedgevingen voor liet onderwys gedaen worden die tot niet min strekken dan om alle grondleer van godsdienst, zedelykheyd en maelschap- pelykbeyd te vernietigen. In zyn gekroond werk, zegt AL Baron aen de jongelingen die zich van den franschen geest willen doordringen, dat zy de werken van 1 'olluire moeten lezen en studeren Hy wekt de jongelingen op, hy stuwt ze aen om den fransehen komedieschryver Jocelyn te" lezen, hun zeggende Ik ken in 't fransch geene rykere noch >1 hoogdravende!' beschryving, geene hertroerender vertel- ling dan zekere bladzyden van Jocelyn, hy verheft met al de krachten van zynen'drift het minnelyk zinnebeeld van Phyché en der Liefde, dit meesterstuk der oude zinne- beelden (I) Wy zouden aldus menigvuldige en nog meer aenstoote- lyke aenhalingen uyt dit bekroond werk konnen b'ybren- gen waeraen de meerderheyd der akademie den voorrang komt te geven, maer wv zullen ons bepalen met eene hertgrievende droefheyd den geest te doen uvtsehynen welken de akademie beheersehle by bet vellen van ltaer vonnis. De beweegredens om welke liet werk van den fransehman Baron gekroond is geweest, luyden als volgt Dien boek zoo letterkundig als onderwyzend, verheft zich boven al de andere verhandelingen die tot nu toe over die zelfde stof verschenen zyn. AVezenlyk nut ONBERISPELYKE ZEDELYKHEYD! gezonde reden', klaerheyd der leerwyze, jtiyslheyd en geestdrift in schryf- wyze, al die hoedanigheden zyn" er nog in opgehelderd door eene zeker" nieuwheyd van gedachten die men voor- zeker niet verwacht had in een onderwerp 't geen zoo dikwils is verhandeld geweest.» Om aen België» de "schande te spareu, zullen wv de namen verzwygen der leden welke dien fameusen jury I nvtmaeklen; maer wy zullen aen die geleerden vragen of j den jongeling, die hunne beweegredens zal vernemen, niet vette onweerstaenbare neyging zal gevoelen om de werken 1 te lezen waerdoor gy zynen geestdrift ontsteekt? Wy zullen j hun ten tweeden vragen of dien jongeling zich niét zal ver- haesten Voltaire, Rousseau, Diderot, Georges Sand, P. Re Cock, E. Sue, V. Ilugo te lezen, en of hy dan de lessen der JVIazzini's der Kossuth's van dezen lyd niét zal volgen Als men zulke voorbeelden hoort en ziet, moei men dan nog verwonderd zyn dat er door de jongelingen der staets- Ti1 (1) Dit zinnebeeld is de brschrvvini; der l.iefdestreken van Cupido met i die Ijodin van 't tieydeudom Dit M(!t aen de Kalholvken genoeg vvaermede men den geest der jongheyd in de slnelschulen vercieil.!.. Dal de ouders die er hunne kinders zendén, er de vruchten van vernachten, zyn die vruchten bitter, al naren zy de ecrtlo nagels hunner doodkist dat zy het zich zelve toewvten. hoe den Standaerd van Brugge er een verhaelt 'tgeeu slechts over eenige dagen in de staclsuniversiteyt van Gend is voorgevallen Eenen leerling M. S. op zekeren avond 't httys komende, wierd door eenen andereu universiteytsleerling M. L. die, zoo het schynt, aen zyn eerste proefstuk niet is, afgewacht en mishandeld. M. L. wierd hy het geregt aengeklaegd en tot eene maend gevang veroordeeld. Nadat M. S. van 31. L. stokslagen en beledigingen ontvangen had, wierd hy boven dien door hem in tweegevecht beroepen. AI. S de lessen van godsdienst en zedelykheyd die hy in zytts vaders buys ontvangen had, niet teenemael vergeten hebbende, had den moed liet tweegevecht te weygeren. Hierom ontstond et- onder 't meeste deel der leerlingen van de klas van AI. S. eenen oproer, die leerlingen verlieten de school enverklaer- den er niet meer te zullen inkomen zoo lang AI. S. de lessen nog zou bywoonen In plaets van de oproerige studenten te straffen, nam deii akademieken raed het besiuyt tot voorder order de klas te sluyten. Den leerling S. moest wyken voorde pretentie van d^ze welke het tweegevecht wilden, en hy verliet de universiteyt Indien dees verhael echt is, zoo is de kleynmoedigheyd van den akademieken raed hoogst betreurlyk.... Het voor beeld is schrikkelyk voor de jongheyd van onzen tyd; men laet straffeloos door familiekinderen" de strengste wetten van billykhcyd, regtveerdigheyd en zedelvkheyd met de voeten trappen. In plaets van' te wyken voor jonge heet hoofden, den universiteytsraed zon" slrengelyk hebben moeten bandelen en toonén dat er regeltucht'in de gcndsche hooge school heerscht. Was het ongeiyk van beydu kanten, het inoest van beyde kanten in eveuredigheyd der pligtig- heyd gestralt worden; maer ten geenen pryze mogt den raed zyn gezag laten miskennen noch eene pretentie ge- doogen die zoo tegenstrydig is aen de goede orde als aen de wetten des lands en aen de zedelykheyd, van namelyk eenen treffelyken leerling te verbannen die aen zyn geweten ge- hoorzaemt en den moed heeft van eenen goeden kalholvken liever dan den slaef te zyn van een dwaes en barbaerseh vooroordeel 'T is waerlyk curieus om zien hoe de Rogicrsgasten zich poogen uyt de modder te trekken waerin zy tot over d'ooren gedompeld liggen. Alen beschuldigt den vremdeling Rogier van de staelspenningeia onwetliglvk te hebben verkwist en aen 'zynen gunsteling Theodoor" Juste, eenen der opstellers van de Indèpendanee, eenen drinkpenning te hebben gegeven van 7807 frankskens uyt de inschryvings- gelden voor de kongreskolon en de kerk te Laeken. AI. Juste, koierig van te moeten hooien dat hy dien Benjamin is en ook onder deze gerekend word die uyt den haverbak van den staet eten, schryi't dry brieven naer den Journal de Bruxetles. Jlaer om 't' welk "te zeggen Is 't om zich te reymgen van den drinkpenning dien l'ty ontvangen heeft? Och neen, den man laet dit potje gedekt'l is eenvou- digivk om luyd op; te schreeuwen dat zyne historie geene loiiuylingen voor zynen patroon Begier inhouden., Al. Juste zou beter doen te bewyzen'of hm juste of inlaste, wettig ot onwettig is, dal hy de 7807 franks heeft ingezakt, dit is waer 't land affairens mcê heelt, maer met geenen anderen franschmanszeever. Wilt Meester Jnsle in zvne Indèpendanee bewyzen dal Rogier meer is als eenen halven god, hy ntag dit dóen, 't land zal er niet door lyden.'maer dé seliatpligtigen verslaen geenzins. zeven a aclit dityzend franks te betalen voor een boeksken dat hoogstens góed is om boter in te bestellen dit hecton wy injuste al kómt het van Ai. JusteMaer dien vremden broodsehryver iagelit wel met onze -reklamcn, hy houd de penningen in zynen *hkWas 't niet hoogst (yd dat Rogier van de schotel gejaegd wierd Ziehier wederom eenen trek van schandelvke tronwelooshevd waeraen de francmagous-liberatersparly'zich pligtig maekt. De bladen dier verderflvke party niet openlyk hunnen afkeer durvende laten blyken voor het huwelyk van den kroonprins, nemen toevlugt tot vremde komperen. Men heeft gezien dat den korrespondenl-vriend der Indèpendanee, de Mazziiusche. of Carbonarischc Opionione van Titryn, in de meest bcledigendste en vuylste bewoordingen tegen dit. toekomende huwelyk is uytgcvallen. Heden is 't eene andere vriendin en vertrouwelinge der Indèpendanee, de Gazette can Keulen, die zich met deze tack belast. Ter gelegenheyd van bedoeld huwelyk en van het onthael in Dnytsehland, laet dit schandblad zich tegen koning Leopold in zoo boosaerdige, eerkrenkende en trouwelooze aenvallen uyt, dat wy ze niet durven neèrschryven, omdat wy geen voort- spreyders willen zyn van zekere lasteringen die 't land met bet brandmerk der eerlooshevtl bestempelen. Maer alles wel ingezien, zou men moeten zeggen dat de party der klubisten niet anders zoekt dan 't Vaderland door listen, bedrog of verrader* tot zvnen ondergang te stoolen. De tydingen uyt Holland melden dat de liberaters- francmagons van dit land zich bereyden om de konslitu- tionncle gods'dienslvryheden in de hoeven te slacn. 1° De godsdienstvryheyd zal volgens de willekeurigheyd des gouverneinehts geregeld worden. Eene liberale ftane- maconschc bespieding zal tégen de kathólyken, die hunnen godsdienst zullen willen nytocll'eneii, gepleegd worden 2° De kalholyke priesters, vooraleer luiune herder! vke bediening uyt te oeliéit. zullen moeten oenen eed afleggen dien het fraucmaconsministerie Imn zal voorschreven. Men herinnert zich nog dat koning Willem den hoogaehtbaren Bisschop van Gend, Mgr. De Broglie, tusschcn 'twee boos- wi'chteu, in beeldteuis, op het schavot heeft doen zetten, omdat dezen voortrefTelyken prelaet den eed weygerde en er tegen schreef. Uyt deze omslandigheyd alleen kan men reeds besluvteu wat dien eed is. 5° De kloosters en de seiniiiariën zullen onder de bewa king des gouvernements moeten staen, 't welk zal regt hebben er binnen te dringen als het wilt en er 't onderwvs onderzoeken 'tgeen er gegeven word. 'T werk is waerlyk de fraricmagöns en godsdienstver volgers volkomen "wéerdig, maer valt te weten of de Hollanders zich eene zoo schandelyke wet zullen laten opleggen die niets anders voor doel heeft dan de katliolvke bisschoppen en priesters te vervolgen en te kwellen, en den troon van Nassau omver te werpenHad het ministerie l'Yère-Rogier nog konnen regt blyven, het zelfde lot was Belgiën voorbereyu en men speelt de Brabangonne voor Aleester Frére Ziet gy nu, ongelukkige liberaters- bladcn van Belgiën, welke rampzalige zaken gy ondersteund en verdedigd hebt PILLESENS. Antwerpen penal lieel't, cn ceneu anderen keer twaelf «emeeiilens van lleuegauw, maer hy zegt niet dal hy Brussel hewaerd heeft van eene zekere plundering die op eene methodiekc manier gepleegd is geworden. Misschien laet Al. Juste die taek over aen zynen legeuwourdigen konfrater, den Messager de (land Als Meester Rogier te Luyk léssen gaf legen 25 cents ieder, ouderwees hy ook de wetenschap van Ataltheus Lacnsbcrg of dè wütrwichclary. Tydcns zyn laelsle ministerie, toen hv" crue partikel ere kas aen Item had, heeft hy de weerwichclary aeu de Belgen in 'lalgemeen willen loeren, maer de eerste les kostte 1120 franks, aenkoop van zeven barometers medebegrepeu. Lenen goeden haroinetcr kost 12 tot 13 franks; vyflien inael zeven is H.'j tol 1120, lil)ft nog 1005 franksDus duyzrnd eu vyf franks voor de eerste uytlegging van liet baroinclersdomWaerachti" 't is wal vet bctacld, wam moesten er zoo wat veel lèsseri aen do Belgen gegeven werden, zy zouden welhacst op sirael gebaro- meterd zyn Wy hebben te Brussel eenen man die een deel van den dag doorbrengt met in een glazen kasken naer dé lucht te kyken, om le bespiekelercn wanneer er een wolkskeu over tie zonüc rirvft wanneer een sterreken zich vertoont, en al lyd in afwachtiimtoi' dat. de maetl eens dry loien krygl, om dan seffens aen de Beigen te laten weten dal het zal geld regenenUien liefhebber zit daer al vyflien of twintig jaer in le koekeloeren, en raed een- Belgen, hoe veel gy hem daervoor behield hebtNiet min of niet meer dan 28 dityzend franks 'sjaers, of de ronde somnie van fitst) duyzend franks!Indien 't gouvernement al die opeiers afdankte, de Belgen zonden naer eenen geldregen niet me, ten wachten M. Frère is gelukkiglyk uyt het land van Beloften der frant- magaits-carbouari's te Luyk terug. I)en haspel heeft hem op eene

De Denderbode | 1853 | | pagina 1