BURGEKLIKEIV-STAND. GEBOORTEN j 6 IIOUWELYKEN. BELANGRYK BERIGT. Te bekomen by J. Van Peteghem, Belangryk Berigt. Voorleden dyusdag avond heeft hier boven onze stad een schrikkelyk on weder gewoed 't geeft eyndelyk naer den zuytKwesten is afgedreven. Langs de kanten van Liedekerke» Ninove» Dender» hautem, Rerkxken etc. is dit tempeest dan losgebroken» heeft er verscheydene brandrampen veroorzaekt en de vruchten le velde letterlyk in den grond geslagen. De schade zal overgroot zyn. Men is op dezen oogenblik bezig met hel daerslellen van den clektrieken lelegraphe, op den yzeren weg van Dendermonde naer Aelst. Een koninglyk besluyt van den 25 juny, verleent eene derde subsidie van dry duyzend francs; aen de cominisie welke gelast is mei het oprigten van een standbeeld ter eere van Dirk Marlens le Aelst. Den alhier te velde slaenden oogst, tarwe, rogge, sloorzaed, aerdappels, vlas enz. levert eenen ryken blik op en voorspelt aen de landbouwers de hoop van eene buytengewoon overvloedige inzameling. Deze week heeft Z. Hoogw. den bisschop van Gend, in de hoofdkerk, 10 subdiakens, 12 diakeus, en 18 priesters gewyd 22 zyn dc kruyn geschoren, en 8 hebbeu de kleyne orders ontvangen. M. Beuckcl, nu pastor te Deslelbcrghen, is lot pastor te Wetteren benoemd. Is tol pastor le Exaerde benoemd, M. dTIolieslager, nu pastor te Ooinbergen. M. Liedls, minister van financiën, is tegenwoordig nog al ernstiglyk ziek by lyd aen den typhus. Wy vernemen dal Mme Rolin, vrouw van den gewezen mi nister van openbare werken, le Gend, van haer veertiende kind komt le bevallen. 4Men zegt dat den koning geweerdigd heeft peter van dit kind te zyn, en dal H. K. H. infante van Spanje meter zal wezen. Dynsdag avond, om negen uren, is een geweldig onweder boven Brussel losgebroken. De weerlichten en de donderslagen volgden elkandereu onafgebroken op, en eenen slagregen en eene hagelvlaeg vergezelden dit onweder, welk zeer groote schade heeft veroorzaekt. Hel Park was gisteren morgend door dikke takken en stukken van gebrokene boomen belemmerd. Den Allée-Vcrte was in deu zeiven staet. De hoven der stad en der omstreken zyn volkomen verwoest. In den schouwburg Sl-Hubert drong den regen in, en heeft de persoonen die in de stallen zaten doen vlugten. Dit onweder geleek aen eene trombe, en op vele plaetsen schokten de huyzen gelyk lydens eene aerdbeving. De stralen waren alom met dakpannen, tichels, steenen en stukken van schouwen bezaeyd. Er zyn boomen op den Boulevard gebroken en ontworteld dakken in zink zyn geheel weggenomen. In talryke huyzen zyn alle de ruyten verbryzeld. In de Huydeveltersslrael was de riool verstopt, en zyn alle de huyzen onder water geloopen. Hel laetste konvoy welk uyt Gend om tien uren le Brussel moet aenkomen, is tussehen Vilvoorde en Brussel lang stil gebleven, en is traegzaem voordgereden, uyt vrees van gebrokeue of onwor- telde boomen op den weg te ontmoeten. Inderdaed, eenen grooten boom lag over den weg gevallen. In Sl-Jans-gaslhuys, heeft den donder de deur van eenen balkon Van eene ziekenzael verbryzeld. Den bliksem is langs eene venster weggetrokken, zonder verdere schade te doen. Op den Vlaemschen steenweg is den donder op een huyS gevallen, en heeft de schouw en de goot vernield. Deu grootsten en fraeysten olmboom van hel Park, die de kwetsuren der kanonballen van 1850 overleefd had, is verbryzeld. In de omstreken van Brussel heeft het onweder veel verwoes tingen aengerigt. Te Zellich zyn eenen peerdenstal en eene schuer geheel verwoest. Te Wambeeck is den donder op eene hofstede gevallen, en heeft die in brand gesleken. Een buys welk er nevens stond, is ook de proov der vlammen geworden. Te Ever is een buys door den bliksem in brand geslekenmaer, men heeft hel vuer konnen blusschen. Byna op alle communen is het koolzaed ten grooten deele vernield. Te Berghem heeft eene overslrooming plaets gehad, en geheele hoppers zyn weggespoeld. Op het kasteel te Laeken heeft het onweder ook veel schade veroorzaekt. In den namiddag, was het Park nog door eene andere plaeg overvallen. Duyzende en duyzende rupsen vielen als eenen regen van de boomen op de wandelaers en op de wandelaressen,'en deden eenieder vluglen. Deze week in den namiddag, kwam leGend eenen werkman, die wel gekermist had, met een stuk in de kraeg t'huys, en begon op zynen poot te spelen. Hy was zoo goed als eenen my'lord, zeyde hv, en zoo eel als eenen comle, en beweerde te dineren gelyk eenen grooten heer, en gebood zyne vrouw op te dienen. De goede sloor ging dit bevel ten uytvoer brengen, maer herinnerde zich dal er geen brood in buys was. Den man stelde zich in gramschap, en gebood zyne seuze op slaenden voet brood te halen by eenen bakker dien hy aen wees, en die verre van de gebuert van den halfdronken werkman woonde. Terwyl de vrouw afwezig was, opende den kermisgast de venster, en wierp geheel den huysraed, te beginnen met den pol met soupe, op de slraetde tafel kon moeyelyk door de venster, maer dc brandende sloof wierd op hel beddegoed en boven de gebrokene potten en pannen geworpen. Na dit alles verrigt te hebben, maekte hy een pakje van zyne klecderen die nog in buys waren, en vertrok. Men kan liglclyk begrypen hoe bedrukt de vrouw stond te kyken, wanneer zy met haer brood te buys kwam, en geheel het huyshouden in gros-duygen op de slraet vond. Maer het was hel verlies van haren huysraed en van hare geringe meubelen niet, welk zy meest bejammerde, maer wel het verlies van haren goeden en braven man, dien zy zoo geerne zag, en met welken zy nog maer sedert dry jaren getrouwd was. Zy liet al den gebroken huysraed onder de waekzaemheyd dergeburen, en snelde ter opzoeking van haren man, welken zy nog aen de static vond, en kwam zegenpra- lend met hem terug. Het is eene slraet op de wyk van St.-Pieters dat eergisteren deze sliof is voorgevallen. Den heer J. Zaman-Van Crombrugghe, van Gend, heeft het hoofdlol van 100,000 fr. gewonnnn in de trekking der obligation van hel fonciere krediet die op woensdag 11. le Parys plaets had. Eenigen lyd geleden, is de demissie aengekondigd van M. den baron Wappers, als direkteur der Akademie van Schoone Kunsten te Antwerpen. Z. M. den Koning schynt langen tyd ge- weygerd te hebben, de zelve aen te nemen. Men verzekert ons, zegt hel Handelsblad, dal er van geene kanten moeyten gespaerd zyn, om de demissie te doen tnlrekken zelfs niet, naer het schynt, van den kant der tcgenkanlors van M. Wappers, toen deze de moeyelykheden zagen, welke het ontslag veroorzaekten. Dit alles heeft niet geholpen, en den Monileur van eergisteren beval de aenneming, door den Koning, van gezeyde demissie. Yerledene week kwamen twee vremdelingcn in het hotel de Star te Antwerpen en begaven zich naer boven in de slaepkamer van eenen-reyziger die nog le bed lag en wiens goude horlogie met kostbare keting op eene nachttafel lag. Eenen buys bedien den zien de twee vremdelingeu beneden komen, vroeg naer de reden van hun bezoek; hel antwoord was, dat zy hunne kennis den reyziger waren gaen spreken. Dezen wist evenwel van niets en bemerkte eerst hy zyn ontwaken, dat zyne horlogie verdwenen was. Geluk- kiglyk hadden de dieven zyne frak niet onderzogt, in dewelke zich eene porlefeuillic met talryke bankhiljetlen bevond. Een dagblad meld dat eene leeder op den Kauter te Gend is gevallen, en eenen kleynen jongen ging verpletteren. Doch, door een geluk welk meu niet kan uylleggen, is den kleynen tussehen de sporten blyven regtstaen, zonder dal hy eenig leed heeft gehad. Hel hof van appel te Gend heeft bekragligd, in zitting van den 24 juny 1855, het vonnis uytgesproken door de regtbank van eersten aenleg Brugge in zake van lastering, ingespannen door M. den kanonik Maes en M. Lanlaigne, vrcderegler te Dublin, ten laste van M Benedictus Beeckman, opsteller en uytgever van hel Brugsche Vrye; Schoegel, apotheker Forsler, engelschman, en Alph. Bogaerl, uytgever van den Impartial.Eenieder zal zich herinneren dat, legenstrvdig mei conclusion van M. Beeckman, MM, Forster en Bogaerl uyt de zaek waren gesteld en dat MM. Beeckman en Scblcegel alleen verantwoordelyk bleven als opstel lers der lasterende artikels in liet Brugsche Vrye, te;.en M. Maes en Lanlaingne gerigt. Hel hof heeft M. Beeckman ongegrond in zyn appel verklaerd en in de boete en in alle de kosten van hel proces opziglens alle de pariyen, veroordeeld. Zondag laetsleden om 41 uren 's avonds is op bel gehuchle Spanjen te Oostnieuwkerke, eene schrikkelyke moord gepleegd. Eenige lieden waren in eene herberg van dien naem bezig met de vloerbolle te spelen, toen zy in ruzie kwamen. Nauwelyks had den zy de herberg verlaten, of eenen der spelers trok zyn mes en stak het in den buyk van eenen der medespelers. Aenstonds viel hy plat ter aerde. Zyne kleederen losgedaen zynde, was de wonde zoo groot dat de ingewanden nevens hem uyt den buyk rolden. Den broeder van dezen bekwam in de worsteling ook eenige wonden die zyn leven ook in gevaer stellen. Het parket van Ypcren is dadelyk verwittigd geworden om de lykschouwing te doen, want hy heeft maer eenige uren zyne won den overleefd. Den moordenaer is des anderendaegs aengehouden geworden. De peerdenloopstryden te Wareghem zullen den 50 augustus 1855 plaets hebben; de maetschappy, de koersen meer belang willende byzetten, heeft eenen prys uytgeloofd van 400 franken voor den oversvinnaer in den springloop (galop) voor peerden van alle ras; de andere pryzen voor den galop der landbouwpeerden zyn ieder van 50 franks. Er zyn schikkingen om den grond, waer er moet op geloopen worden, daerloe volkomen geschikt te maken. Ondersch ydene peerdenkweekers en liefhebbers hebben hunne deelneming beloofd. Men schryfl uyt Audcnaerde: Onze Jyuwaedmerkt is sinds eenige weken meer belangryk geworden; het getal te koop gestelde stukken vermeerdert wekelyks. De goede linnens worden aen Imo gen prys verkogt. Heden zyn zy met veel spoed weggenomen ge worden. Men schryft uyt Hasselt: Ten gevolge van eene woelige zitting welke den gemeenleraed dezer stad, deu 20 der loopende maend, heeft gehouden, hebben den burgemeester, dc twee schepenen en vyf raedsheeren hun ontslag gegeven. Ziehier hoe de daedzaek onlslaen is Den burgemeester, antwoordende op eene interpellatie die hem gedaen wierd, eyndigde met te verklaren, dal de kiezers over zyn gedrag zouden leoordeelen hebben bet lid hetwelk hem geïnter pelleerd had, vcrklaerde nu ook, dat hy zich op de kiezers beriep eyndelyk nieuwe voorvallen oulslaen zynde, hebben nog zes an dere leden hun ontslag gegeven. Te Heyst-op-den-Berg is zondag eene vreede moord gepleegd. De vrouw van eenen landbouwer, terwyl de kinderen in de kerk waren mis gaen hooren, is vermoord geworden. Wanneer de kin deren t'huys kwamen vonden zy hunne moeder in haer bloed zwemmen. De vrouw was verre van ryk te zyn, en bezat enkelyk twee koeyen. Eenige dagen te voren bad zy de somme van 46 of 18 fr. ontvangen, voor levering van eene ker schorsen. Men gelooft dal bet is geweest om zich van deze 40 fr. meester te maken, dat zy die vreede moord zullen gepleegd hebben. De landbouwers kunnen niet genoeg oppassen om bun buys te bevryden terwyl zy zich verwydereu om in den akker te gaen werken. Twee daghuerwerksters van Bocsiughc hebben dit ver- waerloosd en terwyl zy vrydag op het land een sluyverken trach ten le winnen, braken er dieven iti haer buys en stolen kleeding- stukken en eenig geld ter weerde van omtrent 50. fr. De maetschappy van Zoölogie, van Antwerpen, beeft deze week eenen olifant van het eyland Ceylan, ontvangen. Hel dier is 4 jaren oud, is krachtig en sterk, nieilcgenslacnde hel zelve eene reys van vier maenden over zee heeft gedaen. Het belooft spoedig eene kolossale groote te zullen bereyken, en is van hel mannelyk geslacht. Met den olifant dien wy reeds bezaten en die van helvrouwelyk geslacht is, zullen wy een schoon koppel hebben. Den nieuwen olifant luyslert naer den naem Pilo (naem der indi- aensche godheyd) en gehoorzaemt op dc kommande van de be zoekers te groeten, en zich neèr te leggen. De verledene week is te Wilryck byna een meysje vergif tigd in de volgende omstandigheden Den vader was bezig met het fosfor van fosforslekskcns af te schrabben, om als rallen- vergif te gebruyken. Juyst was zyn huysgczin bezig met kaïre te te drinken. Op welke wyze nu een deel van fosfor in de las kwam van de oudste dochter, kan inen niet zeggenmaer zoo veel is zeker, dal het meysje, na het kaffedrinken, schielyk ziek wierd. Den doctor in allerhaest bygeroepen, verklaerde, dal zy vergif tigd was en deed haer eenen braekmiddel toedienen. Hetzelfde werkte en de dochter was gered. Zonder die spoedige hulp, zou zy ongeiwfyeld bezweken zyn. Berigt aen al degenen, die soms zoo onvoorziglig met fosforslekskeus omgaen. Men schryft uyt Meenen, dat den gemeente-racd met alge- meene stemmen besloten heelt, van hel gouvernement de oude Kapucynen kerk le vragen; dit gebouw, hetwelk van de Will eeuw dagteekent, zou op nieuw aen den godsdienst teruggegeven worden. De stad Meenen bezit tol hiertoe slechts eene kerk. Men schryfl uyt Wecnen, 25 juny Hot huwelyk van Z. K. II. den hertog van Braband en II. K. II. de aerlshertogin Maria- Henriea, eerst voor de eerste vyflieu dagen van augustus aenge kondigd, zou wel van eenige dagen konnen uvlgesleld worden. Volgens inlichtingen der Indcpcndance en heden door den Mo nileur herhaelii, zal de intrede der hertogin van Braband in Belgiên plaets hebben deu 25 augustus, verjaerdag barer geboorte, wanneer zy in haer 18'le jacr gaet treden. Men berigt dat te Beireml recht, tussehen zondag en maendug nacht, brand is uylgeborsleu in eene werkmans-wooning. Vier kinderen een vau 19, een van 4 4, een van iü en een van 7 jaren, zyn in dezen ramp omgekomen. Den brand, welken zulke yslyke gevolgen heeft gehad, moet in een stalleken van hel buys zyn uytgeborslen. De wooning was niet verzekerd. Des anderihegs (maendag voorleden) zyn de vier kinderen, in eene brcede kist by elkander geleyd, en alzoo begraven. Eenen kruydenier van Belleville, die onlangs plotseling zin neloos was geworden, gelukte er in uyt hel hospicie Sl. Louis te ontsnappen al waer men hem geplaelsl had. Toen hy door den wyk St. Paul dwaelde, kwam hy op T denkbeeld zich in een buys aen te bieden, alwaer een koetsier gevraegd wierd. Hy wierd aengenomeu, en men gelaste hem te pompen om de peerden le drinken te geven. Toen den zinncloozen eenmael hiermede begonnen was, bleef hy als een machine, met eene ongeloofclyke snelheyd voort pompen. Hy zette den stal dc kelders, de ketiken, de eetzael, er al de vertrekken der benedenverdiepingen ouder water. Vruch teloos wilde men hem doen ophouaen; hy wierp verscheydene persoonen die hem poogden vast te grvpen overhoop. Een derzelvc wierd"gekwest, en men wierd verpligt den policie kommissaris te verwittigen, welken laetsten met een zeker getal agenten ter plaets kwam. Toen den zinneloozen gewaer wierd dat men het op hem ge munt had, begon hy met den inhoud van zyne twee eemersop de agenten te gieten. Vervolgens wapende hy zich met eene vork, en woedend geworden zynde, omdat men hem onderbroken had in een werk hetwelk hem eene byzondere noodwendigheyd was geworden, wierp hy zich op de agenten. Hel was slechts door verrassing dal men zich van hem kon meester maken. Men was verpligt hem armen en becnen vast te binden, en hem zoo naer dc prefektuer te dragen. Men schryft aen den Dender-bodb uyt Geerurdsbergen het volgende Donderdag 30 Juny heeft hel voor de stad Geerardsbergen en byzondcr- lyk voor het bisschoppelyk kollegie eene buytengevvoone schoone feest geweest. Zyne lloogw den bisschop van ('.end nauwelyks terug van zyne reys n.ier Rooiueu, kwam het li. Vormsel bedienen in het canton van Geerardsbergen. Den bisschop is afgestapt in het kollegie alwaer hy door de geestelyke en weieldlvke overheden der stad is onthaeld en verwelkomt geweest. Zoohaest is hy genaderd tot de leerlingen in de ruvmeen schoone speel/ael, die rykelyk versierd was, waer eenen troon was opgeregt en en versehevde welgepaste jaarschriften den lof van den Prelaet melden.... Den geestdrift bv zynen intrede in het kollegie was gioot onder het roepen van L'-re Monseigneur, het aflezen van versen en prozastukken, het u\tocffenen van koorzangen uyt de Iiuines d'Athèncs van Deethoven en andere zangen aen de omstandigheden toegepast. Van daer is Zyne Uoogw. processiegewy s naer de parochiale kerk verge zeld door de geestelykheyd, de muziekmaelschappyën en andere socieley- ten der stad. De stralen waren schoon versierd met sparreboomen, vaendels, zegebogen en jaerschriften. Naer het Vormsel vereenigde het noenmael de geestelyke en v\ere!dlykc oversten in het kollegie. Verscheyde gezond heden zyn met welsprekendheyd voorgedragen en byzonderlyk aen Zyne II. Pius IX die e verdiensten en deu iever van onzen dooriuchtigeu kerk voogd erkent en bekroont-, acn Zyne lioogweerdighevd, en, door den bis schop aen den Koning, de koninglyke familie, den hertog \an Braband en de toekomende llerloginne Maria-llenricn, die Hy tot VVeenen heeft be zocht en van de welke 11 y met den grootsten lof spreekt als zullende doen herleven de deugden van onze betreurde Koningin. In den namiddag heeft Zyne lJoogw. een bezoek afgelegd aen het Pensionnaet der heeren Jose- phiteu. alwaer hy met groote solemniteyt is ontvangen geweest. Het schoonste deel der feest was tot den avond verschoven. Verrukkend was het schouwspel en onbeschryfielyk deu geestdrift wanneer Zyne Uoogw. den grooten cour van hi t kollegie opkwam. De vreugdekreten en koorzan gen der leerlingen, hel losbranden van het kanon begroetten zyne toekomst. 1200 gekleurde glazen op pyrnmiden en audere verbeeltenissen geplnetst, vyf groote transparanten met de titels van Zyne Hoogweerdighevd, zes groote verlichte luchtballen versierden den voorgevel en den toren van het kollegie, terwyl op de galeryën van den toren op 120 voet hoogte gedu rende eene ner en halfeen kunstig vuerwerk en beugalpotten eene zee van vuer en kleuren in de lucht spuwden. Ondertusschen brandde by poozen in den frontispice van den grooten bouw een electriekvuer door 50 pilen van Galens gevoed, dat deu cour en de omliggende plaetsen als in het midden van den dag stelde. Zyne Hoogw. heeft zich uytermate te vrede getoond over deze liefde- betuygingen, en op verscheyde plaetsen der stad hoorde men de stemmen der burgers die weerklank gaven aen de vreugderoepen van het kollegie. De maetschappy van S,e Cecilia is in den avond komen eene serenade geven aen Zyne Hoogw. in de groote zael van het kollegie en heeft door het uytoeffenen van keurige muziekstukken het hare bygezet aen den luvstcr dezer schoone feest. Joannes De Prez. wed van Barb. Van Cakenberghe, mandemaker, met Anna Van Sande, landbouwster te trondegem.Joseph Amant, twynders- gast, niet Anna Verhofsladt, kantwerkster. Jan ])e Neef, katoendruk- kersgast, met Maria VValgracf, kantwerkster. Jacobus De Ilaie, twyn dersgast, met Maria Van Cauwenbergh, kautwerkster. Gustave Pelit, twyndersgast, met Melanie Vandcrhaeghen, mutsenwasschersse. Albert. Anne, kramer, met Maria Van Mieghem, wed. van Frons Jacob, kantwerk ster. Aug. Claessens, twyndeisgast, met Anna De Wit, kleermaekster. Adriaen Ringoir, twyndersgast, met Joanna De Meyer, kantwerkster. Garolus Heeremans, solferstekmaker, met Francisca Franck. kantwerkster. Joannes De Schryver, dienstbode, met Rosalia llerremans, dienstmeyd.— Cornelius Schiels, twyndersgast, met Anna De Vuyst, kantwerkster. Petrus Van der Nicpen, twvndersgast, met Isabella Van'den Brande, kantw. OVERLEDENEN. Joanna De Petter, 4 j., Mylbeek. Domien De Wuffel, 4 m., Vrouwstr. Maria Soetena, paitic. 54 j., Ksplanade. Maria Wauters, 7 m. Karmc- lietestraetje.Petrus Triest, 3 m., Hontmerkt. "E1¥T^lrT,lV7' 1 Morgen, Zondag, om 4 uren namiddag, J. K w z;1| jn (je Kroon te Ophasselt by de wed. Ilenau, eenen luyslerlyken Muzikalen Festival plaets hebben. Jean VAN SANTEN-LAUWERYSSENS, Kruydenier, in dc Korte Znutstraet, N° 196, te Aelst, heeft eenen DEPOT ingerigt van Yzer-Kenkengerief, van een nieuw stelsel en aen gemaligo prvzen. Dit Yzerwerk moet noyt geschuerd worden, men moet dit maer enkelyk afwassclien, de eet waren mogen daer in blyven staen zonder vrees van on gemak. Apotheker tc Aelstaen de Groote Kerk Fynen Maeg-biler en Hollandscben Bitter, den liter, fr. 080 Voor 11 liters van deze Bitters 800 Punscb, Munt, Franschen enz. fr. 1 —00 en 480. VALCK-MERTENS, Koopman jJlllul* in Yzer, in de Zoutstraet te Aelstzyn te bekomen alle soorten, van kopere Galleryen voor gordynen, Rosassen en verdere toebehoorten, als ook een groot assortiment van Vloerborstels en andere, aen zeer ge ringen prys. A. DE TROCH-POSSEMÏERS, Huerhouder te Aelst, heeft de eer hel publiek te berigten dat er aen de statie des v/.eren wegs voor zyne rekening, omnibussen zullen statiouneren om de reyzigers binnen de stad te voeren, en dat hy deze ten buyz'e binnen de kuyp der stad zal doen afhalen om naer de statie voor alle vertrekken te voeren, als men hem daervan eene halve uer tc voeren de wete laet, Voor de beyde gevallen zyn de pryzen bepaeld op 23 eenlimen per hoofd.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3