ZONDAG 17 JULY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. -- N' 558. AELST, i>e\ 16 July 1853. Liberalen, hebt geduld en schept moed Grootheyd Voorlgang Voorspoed WY ZYN HIER S Redevoering van M. Be Jaegher. YZEREÜ WEG. Sialic Aclsl. VERTREKUREN VAN DEN 9 JIJNY 1833. 1» Ten 5 uren 45 min. 's morg. naer Uendermonde, Mechtlen, Brussel, Antwer pen, Leuven, Thienen, Lnnden, Luyk, Verviers, Aken, Keulen, St.-Truyën, Hasselt. 2° Ten 7 uren 30 minuten den morgens, naer Uendermonde, (iend, Kortryk, Moescron, Doornyk, Ryssel, Cnlais. 3® Ten 11 uren 30 minuten des morgens naer Dendermonde, (lend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren namiddag naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyën. Hasselt, Aken. 5« Ten 5 uren 30 minuten namiddag, naer Uendermonde, (lend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, ('nlais. 6° 'Ten 6 uren 30 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen. 7® Ten 8 uren 30 minuten des aronds, naer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, "Verviers, Aken en Keulen. CLIQUE .SCUM. lan SBenilcrinondc naer Aelst. 1° Ten o uren 's morgens. 2° Ten G uren 25 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 10 minuten 'smorgens. 4° Ten 12 uren 's middags.5° Ten 2 uren 40 minuten namiddag. 6° Ten 6 uren 's avonds. 7° Ten 7 uren's avonds. Zullen te Gvsegem stillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van LST, ten 5 uren 4 minuten 's morgens, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, ten AF.LST, 11 uren 30 min. voor middag en ten 2 uren namidda; Van DF.NDt.ltMONDE ten 6 uren 25 minuten 's morgens, ten 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. Noor alle rigtingeii moet inen te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit bind vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prysder inschryving, by trimester, is bepaeld op i fr. 50 e., dien der annoneen op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBODE Met deze woorden vangt het Verbond van Aslst oen artikel aen 't welk eensdeels uyt de Indépendance van Rogier en andersdeels nvt den Observateur van Meester Yerhaeghen gecopieerd is. Dees artikel is geschreven om het kwynende en reeds veruytgeteerde klubsliheralismns hoop in te boezemen en moed by te zetten even als znmini- gen doen niet eenen ongeneeslyken zieken, aen welken zy zynen waren toestand verbergen, welken zy zoeken te troosten met hem het gevaer zyner ziekte als nietsbednydend voor te stellen, met zyne aendacht van de doodelyke oorzaek zyner kwael af te keeren, met hem wys te maken dat hy nog vol leven is, dat zyn binnenste nog ongeschonden is alhoewel liet meermaels voor 9/10 verdroogd of verrot zy, alhoewel byna al de leefkrachten zyn gaen vliegen, alhoewel alle stonden de uer verwacht word op welke men zal gedwongen zyn hem het geloof aen te roepen. Deze droevige rol speelt de groote liberale drukpers, deze rol poetst de kleyne naer, juyst alsof de onaflianglyke drukpers daer niet ware om de doodelyke kankerwonden die bet klubsliheralismns zich zeiven, door zyne buyten- sporigheden en schandelyke leefwyze, heeft toegebragt, met den vinger aen te wyzen tot waerschouwing van deze welke zicli somlyds d,oor de machtspreuken, beloften en vleyeryën der klubsbladen zouden laten begoochelen. Ja, verslaefde huerlingen van het onvaderlandseh en goddeloos liberalismus, roept maer luydop dat uwe denk- wyze de eenigste is die grootheyd, voortgang en voorspoed schenkt, de ondervinding is daer die deze groolheyd bv het volk als verkrompenheyd en schandige slaverny doet aenzien, door de verdrukking en eerlooze dwangmiddelen waermede gv in de kiezingen den afhanglyken burger naer de stembus hebt gezweept met een stembiïlet in d'hand waerop namen stonden te prykeu die hy, om hunne vuyge baelzuclit en andere slechte hoedanigheden, uyt hert en ziel verfoeyde. Wat spreekt gy van grootheyddie alleen op zelfbelang, op haet en schandige driften gesteund is, getuygen hiervan de walgelyke partydigiieyd, de vraekroepende onregtveer- digheyd, de pligtigste miskenning van alle vryheyd die u aengedreven hebben om vele onbesprokene en allerdeftigste ambtenaers uyt hunne plaetsen te stooten en deze te ver vangen door kerels die, gekromd onder den last der openbare verachting, de schande van een gouvernement uvtmaken. En dan komt gy, betaelde en vremde schryvelaers, met den gewaenden voortgang dien het francniatjonsliberalismus schenktJa, voortgang naer het zedenbederf, naer de goddeloosheyd en al de onheylen en rampen die zy naer zich slepenin de vorige eeuw wilden uwe geloofs- genoten-ook den voortgang; Voltaire, Rousseau, D'Alembert en andere belhamels van het francmaconsliberalismus schreven en predikten dag cn nacht, en Vrankryk heeft, door de vslyksle moordery, door eene ware slagting en 't verlies van honderde duyzende millioenen gouds onder vonden waer dien voortgang heen leydde. In de tegenwoor dige eeuw hebben de fransclie voltairianen en francmacons gelyk Thiers en Guizot, Barrot en Lamartine. Eugeen Sue, Paul De Cock, Victor Hugo, en meer andere liefhebbers van uwen gewaenden voortgang met iver en vlyt genoeg gewerkten wat is cr in 1848 wederom van gekomen V Qy weet en Vrankryk heeft het ondervonden en ondervind (lit nog alle dagenDe slechte, goddelooze cn samen- levingsverdervende leerstelsel zyn er zoo diep in't volk geworteld, dat het bloot zweerd en de brandende lont alleen bekwaem zyn de losbersting der toomelooste onge- bondenheyd tegen te houden.... De zelfde oorzaken hebben altyd de zelfde uytwerksels, daerom wee! aen Bclgiëii, indien het den verderflyken voortgang omhelst waerover de klubsliberalcn gedurig roemen.... Eyhdelyk durven die verslaefde schandsèli'ryyers uyt- k ramen dat het klubsliberalismus all^'p^ji^;"Voorspoed ,1'jJyl'jJJn.' schenkt daer waer er niet anders van te zien is geweest dan afpersings- en kwelwetteu, verkwisting en aenhoudende verhooging van contribution, gepraemde leeningen, aller- nadccligstc en voorspoedsdoodende traktaten... Voorspoed in 't klubsliberalismus Goeden hemel Voorspoed wel dunkt gy dan, onbesehaemde hnychelaers, dal 't land reeds die onheylspellende maer geldverslindende wet op '1 mid- delbaer onderwys vergeten heeft Peyst gy dat de ge vloekte bloedzuygerswet al vergeten is, die onregtveerdige wet van tranen die door den koppige» Willem zelf, als een hatelyk wangedrocht, in den doodboek is gesteld Denkt gy misschien dat uwe stroopwetten op de stokerven, op de brouweryen, op den tabak enz. reeds uyt het geheugen der Belgen zyn verdwenen Denkt gy, met een woord, dal de schandige knevelaryën en kwellingen tegen de openbare liefdadigheyd, waerdoor den armen van allen voorspoed beroofd word en reeds ontzettende verliezen geleden heeft, niet verwenscht en vervloekt worden Is het in die wetten, is 't in die afpersingen, is 't in die ruinerende geldverspil lingen ten voordcele van bankroetiers en slecht volk dat de Belgen den voorspoed moeten zoeken Zoo ja, dan zeggen wy u ronduvt, khibsliberators, dat gy de hand op uw lioojd zond leggen en schimpen met dien die er onder staet, want de Beigen zyn veel te deftig, veel te moedig en veel te schrander om in al uw gezwets geene bittere beschimping te zien en dezelve nog langer te verdragen Bruyscht en tiert dan maer, ellendige truweelgastel], wind elkander maer op, laet uwe heetekoppen maer blaken, al uw lawvt en rumoer zullen slechts dienen om de aendacht der onaflianglyke drukpers meer en meer op te wekken en 't publiek togen uwe pligtige inzigtèn te wapenen. Wat ons betreft, wy zullen altyd do geesselroede gereed cn een oog in 't zeyl houden, en 'I minste dat wy zullen bemerken, zullen wy op onzen post zyn en onze pligt kwvten; dit zullen wy doen niet met ydelen bombast van woorden, maer altyd zuilen wy u daedzaken onder d'oogen leggen die al uw gesnater zullen vergruyzen.... De pi ullerv van klerikaeljongens, is tot op den draed versleten, de men- schen zien klaer. Over vyf jaren kwamen AIM. Rogier en Frère aen 't hoofd niet de schitterende belofte, onder ander, van spaerzaem te bestieren en de lasten te verminderen. In 1847 beliep den kroos van 's lands schuld jaerlyks tot 27 millioen 894,860 franks. In 1855, is hy geklommen tot de som van 52 millioen 102,564 IV. Ziedaer nieuwe lasten die J1A1. Frère en Rogier hebben op liet land gelegd In 1847, beliep de opbrengst der belastingen lot 114 millioenen 675,650 franks. In 1855, is dien zelfden op brengst gerezen tot 125 millioen 224,250 fr. Ziedaer hoe MM. Rogier en Frère 's lands geldmiddelen hebben gered, ziedaer den Voorspoed, de Grootheyd, den Voortgang waermede de libcratcrsbladen de Belgen onbe- scliaemdelyk komen beschimpenWaerlyk zulken voort gang zou ons wcihaest lot eene onvermydelyke bankroet, zulken voorspoed tot den bedelzak, zulke groolheyd lot de verligting gebragt hebben, iiadden die mannen van de zoo beroemde liberale denkwyze nog eenigc jaren aen 't sclio- telken mogen zittenWy wcnschen 't land honderdmael geluk dat het van die verliyters onzerzakken ver lost is Den 9slcn dezer om twee uren namiddag is een groot onweder uytgeborsten over ons dislrikt en andere plaetsen, en heeft byna geheel den oogst vernietigd van Ccernerds- bergen tot Denderleeuw enz. Menige glazen zyn verbryzeld en daken beschadigdkersen, krieken, pruymen, appels, peeren en noten liggen onder de boomen te rapende hoppe en veel hofvruchten zyn vernietigd den tabak is gekerfd; de aerdappelen liggen verwoest, de haver, de boonen, de klavers, de rogge, de tarwe zyn geploeyd. gebroken en in den grond geslagen; het zaed is gedorsehen en teenemacl verloren. Welk onherstelbaer verlies Oor deelt hoe de menschen in angst, vrees en aglerdenkon en hoe zy bedroefd zyn Het herte breekt cn men verliest den moed als' men den eenen at zuchtende hooi t zeggen hoe zal ik myne pachten en belastingen konncn betalen. Den anderen ik moet in schulden komen en het erfdeelken van mvne ouders verkoopon. Eeiien dorden ik kan myne kinders geene goede opvoeding meer geven.Eenen vierden wat zal ik in den winter doen Waer gaen al die kleyne boerkens en geringe borgers troost en onderstand zoeken Den eenen ongelukkigen kan den anderen wel wat troosten, maer zy konnen toch malkanderen niet helpen. De grondeygenaers zullen volgens dc art 1769 en 1770, de pachten kwylschelden, maer zy zullen aen hunne pagters geene kost en kleederen en, in den winter, geen licht en viier geven noch gold leenen om de ontvangers te betalen. Aloet er dan eenen algemeynen oproep gedaen worden lot de oienschlievendheyd van geheel Belgenland Dit zou prysbaer zyn en eene eer wezen voor dc Belgen. Maer heelt ons Gouvernement, liet welk onzen algemeenen vader en steun moet zyn, geen geld en middels om al die ongelukkige 1 te troosten en le helpen Ja zeker ja het heelt hier toe geld cn middels in overvloed. God geve dat het ook den wil hebbeDat ons gouvernement met de volkskamer, voor dees jaer, wederom den budget van oorlog brenge op 27 millioenen;dat het de dry wetten op het onderwys I afschaffe, (zy moeten toch in korten tyd verdwynen) dat het de wet op de pensioenen intrekke, het getal van de groote bediende vermindere, dal het de eongreskolon en eenigc andere nutlelooze gebouwen uytstelle, dat het ophoude van geld te verkwisten aen feesten, soldaetjespel, exposition, eommediën, aen schilderykens en schurftige geschriften en nieuwsbladeren, aen banqiieroutiers en be driegers enz. enz. Indien het gouvernement een dcelke.ti van dit gespaerd geld wilt geliruyken om steenwegen te maken in die onge lukkige streken, om de twee yzere wegen op Ninove en Geeraerdsbergen spoedig le doen voortzetten, om de Dendervaert le verbeteren, de overstroomiugen te beletten en aldaer eenigc andere nuttige werken te maken. Indien het gouvernement aen die ongelukkige, voor een jaer, hunne belastingen wilt kwytschelden en hun ceuigen onderstand geven, men zal zien en hooren dat die bedroefde en onge lukkige zuilen getroost en geholpen zyn en dat zy, om hunne liefde en dankhaerheyd te bewyzen, het geiuk en den zegen van den hemel zullen afsmeeken over het Vaderland. Dat dc eenveerdige en achtbare hoeren pastors en borge- ineesters malkanderen de hand geven en 't samen werken om spoedig, in dezen zin, smeekschriften aen de ministers en volksverbeelders le zenden. Dat alle borgers en land bouwers, jonge' en oude, ryke en arme, katholykc en libe rale, wereldlyke cn geestelyke deze smeekschriften teeké- nen en, zyt verzekerd, die algemei nklagten en smeekingen zullen verhoord worden. Op dan overlieden en goeden moed! doet zien dat gv uwe medeborgers en broeders bemint en gevoelig zyt aen hun ongeluk. De libcraters-klubisten die de pretentie hebben al 't ver stand alleen te bezitten, moeten zich nu en dan eens overtuygen dat al hun sloffen en boffen buitere foppery is. Wy willen hier zelf over de redevoering van M. De Jaegher, liberalen gouverneur onzer provincie, niet spreken, \vv znllen de beoordeeling van dit stuk overlaten aen de liberators - socialistische - franemaconsehe Broedermin van Gend, die gedurig met Tlwmas a kempis en de Epistels en Evangeliën in d'hand loopt en luier blad gedurig met lessen van chrislelyke liefde en volmacktheyd opvult. Deze heoor- deeling zal voorzeker niet verdacht voorkomen. Zie hier hoe de Broedermin over de redevoering van M. De Jaegher spreekt Wy deden hieronder de ontleding mede van de rede- voering, welke M. den Gouverneur De Jaegher, by de opening van den zit tyd des provincieraeds ïivtgesprokeii heeft. Wy zouden het stuk in zyn geheel medegedeeld o hebben, maer het is zoodanig een samentlausel van n verwarde en uyteenloopende denkbeelden en van onev- o gene woorden, dat het voor geene vertaling vatbaer is. liet is eenider niet gegeven welsprekend te zvn k maer niettemin komt het onbegrypelyk voor, dat den lieer Gouverneur, ondanks de kritiek der drukpers, tt en liet geld hier geene enkele woordenvittery, jaerlyks it een zoo zonderling opgesteld diskoers voor eene talrvke vergadering komt uytspreke», zooveel le meer daer'dit diskoers nog bestemd is, om door den Moniteur en de andere dagbladeren openbaer gemaekt te worden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1