PILLEKEXS. klergé in beste gewacd, vergezeld van de deftige sociclcyt van den H. Vincentius a Paulo en liet muziek der Jonge Garde, Z. H. aen de Brusselsche gaen afhalen, ahvaer den doorluchtigeu kerkvoogd door den achtbaren en hoogst liefdadigen heer Eliaert-Cools, president van den Kerken- raed en van de bovengemelde societeyt, is gekomplimen- teerd. Van daer is den voortrellelyken stoet met het muziek aen 't hoofd, vergezeld van duyzeffle geloovigen langs de ryk en smaekvol vercierde Pontstraet naer de kerk geko men, alwaer zich eenen verrukkenden blik opdeed, dooi de cicrlyke draperingen, staudaei ds, vaendels, iaerschrif- ten, zinnebeelden, geschilderde spreuken, bloemen en al wateenigen luyster kon byzetten om dezen weerdiglyk te onthalen die ons den zegen van Sinte Peelers opvolger kwam schenken. Onmiddelyk is de hoogmis begonnen welke door eene zoo groote menigte is bygewoond, dat het onmogelyk was zich in de uylgestrekte kerk ie verroeren. Ja, zoo groot was den toevloed, dat duyzendc geloovigen zich rond het ge bouw aen de kerkdeuren in eene eerbiedige houding samen gepakt hadden in afwachting naer den pauslyiipn zegen welken dan ook na de mis op de indrukwekkendste en plegtigste wyze is gegeven geweest \\y zullen het niet wagen de treilende en zieldoordrin gende ingetógenhevd af te schetsen welke, in dien solem- nelen oogenblik, de neergeknielde massa geloovigen be- heersclite; enkelyk zullen wy zeggen dat den katholyken godsdienst, dien door de boozen zoo vervolgden, zoo ge- lasterden en beschimpten godsdienst alleen bekwaem is aen den menscli het ware denkbeeld zyner zelfweerde, zyner grootheyd en den prys zyner eeuwige bestemming te doen besellenVerkleven wy ons dus voor het geluk onzer familiën met hert en ziel aen dien acnbiddelyken godsdienst en zien wy boven over de slechte voorbeelden die door de schandige versmading van eenige priestershaters aen dien godsdienst worden aengeduön; er zal eenen tyd komen op welken wy, door onze verkleving, zullen gered worden, terwyl die vervolgers met eenen doodsangst het lot zullen te gemoet zien 't geen zy zich zelve zullen berokkend heb benGod geve dat zy in tvds mogen klaer zien. liet ware hier de plaets 0111 de hoogst bekeurlykc onver schilligheid te laken onzer regentie die in niets heeft willen bydragen 0111 deze plegtigheyd luyster by te zetten, ja die zich zcifs door bare afwezigheyd deed opmerken, maer wy hoeven hieraen noch tyd noch plaets te verspillen, aengezien de openbare verachting er ruymschoots regt over gedaen heeft. Had men ergens eenen landopeter moeten inhalen, dan zouden onze stadhuyskoppen wel gewerkt hebben, maer voor eenen bisschop foey 1 i'oey Doch de deftige mandantcn van Aclst hebben bewezen dat zy luinnc mandatarissen gemakkelyk konnen missen. Het Verbond stuert ons de volgende regelen toe Zie hier eene kleine vractdie wy aen Den Denderbode doen wy hopen dat hy geenzins zal verlegen syn om ons er op ie antwoorden Indien Belgiëgeheel en al liberael geworden zyndc en door liberalen besluerd wordende, morgen of later de genegenheid niet meer bezat van dc klerikale party cn van den klereen dut zoo als men zulks in de geschiedenis gezien heeft en dal er van den Paus van Roomcn, aen welken allen priester en allen klerikaeL gehoorzamen moet zelfs in wereldlijke zaken een bevel kwam wacrby verklacrd wierde dal hel liberale België niet meer waerdig is van als onafhankclykc natie te leven wat zoudt gy, of lieverwal zoude onze klergé doen aen wie zoude hy ge il hoorzamen acn Roomcn of aen zyn land, aen Leopold of aen Pius IX, acn de bevelen van'den Paus of aen onze Constitutie (c cn acn onze wellen <f Ziel daer iets wacrop wy eene anlwoorde verlangen want 'k wy willen gaarne dat heel de wereld eens vooral wcle dal de klerikale partydie geleid wordt door opperhoofden welke ge it. hoorzamen aen eenen vremden soüvcreyn vooraleer le gehoorzamen aen de wcllenvan hen landnooit eene nationale party kan wezen. Indien ons iemand voor die vraeg honderd franks gave, dal is vyf-en-vyftig guldens en tien oordjes, wy zonden ze er niet willen voor laten, zoo veel plaisier doet zy ons. Doch, daer wy al zoo veel vragen aen 't Verbond voorgesteld hebben waervan hel prulblad nog geene enkele heeft beantwoord, zouden wy verlangen nog eene vraeg le doen waerop wy eerst antwoord verwachten, ons verbindende in 't wyd en in 't breed, als het Verbond zulks verlangt, ep zyne vraeg te antwoorden. Onze vraeg zal zoo eenvoudig zyn dan den Denderbode zelf, daerom denken wy dat het Verbond geene moeyte zal hebben om de zelve le beantwoorden: Zie hier, konfraler Vraeg van den Denderbode aen 'l Verbond van Aclst. Indien den vremdeling Rogier, den porlierszoon Frère, Neus Verhaegheu, en al ware het Meester Flankaert, Robespieiken of Gunnnaer De Vos op hunnen kop eens moesten gaen, wal zouden zy met hunne voelen en beenen doen Het Verbond is legen ons opgezwollen van nydigheyd cn spythet verwyt ons grouw en blauw, zwart en groen, rood cn geel, en dit allemael omdat sicur Byl met onze arislokralieke senatcurs gedineerd beeftMaer, konfrater, waerom zegt gy altyd dit leelyk woord van sieur? Gy doet er ons zulke pyn mede, wy zyn er zoo gevoelig aen, zeg toch, als 't u belieft, don achtbaren heer Byldit zou ons zulke deugd aeu 't herte doen want wy ontvangen zoo geern een tikelkenKonfraler, om ons die voldoening te geven, zult gy zondag de schoonste gelegenheyd hebben wyl wy de toekomende week geinviteerd zyn om by den koning le gaen dinerenWy hebben echter durven bespreken van nevens geencn liberaler geplaetst te worden, want die kerels rieken al zoo aerdig en vies dal wy niet zouden konnen eten. BERIGT AEN DE BURGERWACHTEN. IIcl liberalcrs- klieksken van Aelst heeft legen dynsdag toekomende reeds alles voor de kiezingen der officieren geschoteld en gelepeld. Vele fier tegenwoordige officieren zyn reeds op den boek der liberale excommunicatie gesteld en dit wel om vervangen le worden door gasten welke noch de trouw, noch de vriendschap, noch dc eer van dc burgerwachten-kiezers verdienen. Wy waerschouwen de kiezers in tyds en raden hun aen eens te onderzoeken welke hunne medekiezers zyn, want al de kompaniën zyn ondereen gefoeffeld zoodanig dat er niemand, buyten de liberaterskliek, kennis van heeft. Wilt men dan niet gefopt zyn, men moet oppassen, want er zyn aerdige dingen op handen. Volgens het Verbond van Aclsl, is den zoon van Pier den Leugenaer, den aposlaet Beeckman van Brugge, niettegenstaende by eenen afgevallen priester en vuylen scliimpschryvelaer is, eenen zeer goeden christenen omdat hy den godsdienst en de priesters helpt lasteren, begekken en bespotten, en levens aeuhou- dend met bel wierookvat naer Rogier, Verhaeghen en kompanic zwaevt.... Wy zouden willen welen in welke les van den liberalen catechismus die hoedanigheyd aengestipi siaet, misschien zouden wy wel eens kounen vragen of zekere andere hoedanighen van Meester Beeckman ook bydragen om van hein eenen goeden christenen le maken Dal lei Verbond liever hel Brugsche Vrye en zynen walgc- lyken opsteller pryst dan den Denderbode dat het liever artikels nvt de Broederminuyt bet Weekblad van Dixmude, uyt den Obscrvalcur en de Indépendance oveineemt dan uyt den Journal de Bruaelles, de Emancipationde Gazette van Bruggeden Vader landerenz. dit ziet iedereen. Maer is dil le verwonderen Wel neen, warn 'i is van ouds geweten dal de zwynen liever draf dan roozen hebben. Ilël bovcustaende pilleken over de kiezing der burgerwacht was geschreven, toen wy vernamen dal er iemand aen den heer kolonel, Theodorus Dommer, eene lysi is gaen vragen van de kiezers die geroepen zyn om dynsdag deel in de stemming voor de officieren le nemen. Dien hoogen ainlvienaer ziende dal den vrager gei nen man was van zyne party, trok zeer ounoozcl de schouders op, cn zey.de met eene geveysde beleefdheyd dal liy daer van niets kou geven, dat hy wel zou te doen hebben indien hyallemaumededeelingvan die lyslen moest geven,dat verder men misschien ten stadhuvze daer iels meer zou van geweien hebben. Men bemerke bovendien dat er dags te voren op hel stad buys ook naer die lyslen gevraegd was, en dat men de vragers naer M. Dommer beeft gezonden, aldus, gelyk men zegt, van Pontius naer Pilaius. Gevoelt gy reeds, burgerwachten, wal er onder zit Gy zult alle onder malkander gefoeffeld worden zonder dat gy de minste maetregels zult hebben konnen nemen Het Verbond van Aelsl had onzen afgeveerdigden, den heer De Ruddere aengetegen dat hy representant geworden is enkelyk uyt baelzucht, om de twee honderd guldens ter maend op te slrvken en dat by dnerom, zoohaesl hy gekozen was, in een vonrgeborgle van Brussel was gaen woonen. Den heer De Ruddere heeft voorleden zondag eenen gematigden brief aen T Verbond tocgesluerd, by welken dezen achtbaren representant eene stellige logenstraffing van die aenlyging geeft. Maer bet Verbondzonder acht te geven op de regizinnige loochening, zeevertdaer ahyd op voort, en brengt de kwestie op eenen anderen grond. Dit is le gewoonte van spytige nydigaerds die niet konnen verkroppen dat hunne kandidaten zoo deerlyk afgekookt zyn, dat men er niet meer hoort van spreken. Waren wy in de plaets van M. De Ruddere, wy zouden hel Verbond dwingen zyne lasterende aentv gingen te bewyzen of ze le herroepen. Als M. De Ruddere gladaf loochent, dan is '1 aen 'l Verbond de valscltheyd der loochening mei stukken te bewyzen. Zal den konfraler dit doen? M. De Ruddere moet zich daeraen niet verwachten, wyl uyt eenen koolzak niets anders dan zwart slof, uyt eenen modderput niets a.iders dan slank komen kan Den Vaderlander zegt dal den aposlaet van Brugge, Dikten Beeckman, te verslaen geeft dal hy voornemens is zyn vuylblek het Brugselie Vryete staken* Wy willen dit wel gelooven, doch er zal niemand om janken ten zy eenige wolven die eenen schaem- leloozen kompeer zullen verliezen. Hel Verbond van Aelslhet Veurnsch scbandblad van meester Van de Velde en liilli quanti zouden welligl met eenen zwarten band mogen verscbynen by bet politiek overiyden van hunnen konfrater Beeckman. Alhoewel de ziekte of de dood van den hongerigen wolf dc gezondheyd en de behoudenis zvn van het scbaep, zullen evenwel de Ireflelyke menschen onverschillig zyn aen het politiek aflyven van Dikten Beeckman, omdat dien wolf tandeloos geworden zyndc, niemand meer kan by ten. Den borgemeesler van Brussel wilt in de gemeente Schaer- beck de worstelingen van spaensehe stieren beletten, omdat die worstelingen legeu den aerd der Belgen slryden en de openbare zedelyklieyd kwetsen. Doch voor vuyle theaters, voor ontuchtige stukken waer zoo menigen menscli lol in den grond bedorven word, daervoor verleent dieu zeiven burgemeester onderstands- gelden met hoopen.... Mei het lichaein van eenen stier of van eenen os beeft den burgemeester ven Brussel compassie, maer met het verlies van honderd menschen zielen bekreunt dien man zich niet. Wat zyn de liberalen aerdige voorstaenders van de zedelyklieyd. Verleden donderdag heeft Z. II. den Bisschop in onze kerk, eenen plcgligen Te Deum gezongen, ter gelegenheyd der verjaring van 's konings inhuldiging. Al de overlieden woonden deze pleg tigheyd by. - Zondag avond hebben de ehoorzangers der Congregatie dezer stad, onder bestuer van M. Michel Schelfhout, eene luysler- ryke serenade op hel kasteel van M. Eliacrl-Cools ter vereering van Z. H. den bisschop gegeven. Den ecrbiedweerden prelaet heeft zich teu uvtersten vergenoegd geloond cn de heeren Con- greganisten hertelvke bedankingen tocgesluerd. Voorleden donderdag heeft een prachtig gaslinael plaets gehad op het kasteel van M. Eliaert-Cools. Z. II den bisschop, de geesielykhevd dezer stad, de heeren kerkmeesters benevens eenige byzondere vrienden van den gulhertigen traklant en M. den aiTondissemenis-kommissaris waren op dit banket aenwezig. Vcrschevde gezondheydsdrouken zyn ingesteld. Door Z. II. den bisschop aen den Koning, en aen dc achtbare echtgenoten, Mr. en Mme Eliaert; door dézen aen Z. II. den bisschop. Vreugde cn ver genoeging waren op elks gelael le lezen. Z. II. den bisschop heeft door geheel de dekeny van Aelsl in de afgeloopene week liet II. Vormsel aen de kinderen toegediend en is alle avonden naer het kasteel van M. Eliaert-Cools komen vernachten. Thans is den kerkvoogd naer andere dekenyè'n zyn ambt gaen uyloefTenen. 7. II. den bisschop van Geml willende aen den wel eerw. heer Meul, principael van liet kollegie van Geerardsbergen, eene welgemeende blyk geven van hoogachting en erkentclykheyd voor de groote en lalryke diensten welke dien achtbaren geestelvken aen het bisdom bewezen beeft, komt hem lot de weerdigheyd van kanonik der kathedrale van Si. Baefs te verheffen. Deze benoe ming zal aen alle ware vrienden van opvoeding en godsdienst hoogs! aengenaem zyn en dienen om de weynige maer trouwclooze vyanden en vervolgers van dien verdienslelyken man te be schamen. In den gemeenteraed van Gend is er heslist dat dc garde civiek dier stad van vier legioenen opren zal versmolten worden. M. de Denlerghern, lid van de kamer der volksvertegen woordigers, en schoonzoon van M. den gaaef Vilaiu XHII, koint te overiyden. Den 17 is te Brussel overleden M. Prosper de Kerchove- Vilain XIIU, in eenen weynig gcYOorderden ouderdom. Hoe kort het leven van M. dc Kerchovc was, doch wierd het wel aengevuld door zyne liefdadigheyd jegens de behoeftigen. Hy was stigter van het genootschap van S. Vineentius-i-Paulo te Gend. M. L. Algoet, gewezen pastor van Caesler, is te Brugge, in den ouderdom van 61 jaren overleden* M. Joseph-Francies De Ram, pastor van Virbeck, naby Tliienen, is der ik July ten gevolge van eene geraektheyd aldaer overleden. Eenen persoon die noodzakelyk te Gend, voor dringende affairens, moest vertrekken, eti geen ander konvoy had dan een van koopwaren heeft zich als koopwaer doen wegen, zich in eenen tarief doen klasseren, en, als zyn zendingsbiljet was opgesteld, is hy met dat konvoy, als marchandise, vertrokken, en is wel ter zyner bestemming gekomen. Men bemerkt met verwondering dal vele dagbladeren de waerheyd poogen te verduyken opzigtelyk de yslvke ramp van Hasselt en denken dal men het geheel leger zou aenranden indien men het gedrag van dezen of genen officier laekle en indien men eenigen doctor beknibbelde; dit gedacht is ongerymd, en eenen Zonhovenaer antwoord in den Onafhanglyken op deze dwaelrede op de volgende wyzë Indien eenen of meer oversten, hel geen stellig is zich onmenschlyk en barbaersch hebben gedragen, daervoor kan een geheel leger niet gelaekt worden, ik veronderstelle dat vyf-eti- twintig veldoversten, ieder met zyn legerkorps, tegen den vyand oprukken, om dal eenen van hun den verrader of lafhertigen spéélt, moeten daervoor de overigen, die zich wel verdedigd hebben, den degen inet schande in de sclieede steken? Zekerlyk neen. 'Nd, even zoo is bet bier gelegen omdaT eénen oversten en eenigen van zyne officieren laeg genoeg geweest zyn, hun volk op zoo eene vraekroepende wyze le behandelen en aen de dood te verraden, daervan heeft zich eenen tweeden oversten niets le verwyten. Genoeg is hel dat dezen zyne vaderlyke pligt heeft gedaen. Nog veel minder beeft T leger zich over iets te beschuldigen, nen- gaende eenen pligtverzuymenden geneesheer. liet gouvernement heeft zyne pligt volbragl als bet de bataillons van doctoren heeft voorzien, en dan is bel aen dezen de bun toevertrouwde mannen, voor wat de gezondheyd betreft, gade te slaen en le verzorgen. Missen zy daeraen, dan komt de schandvlek op bun neder, en hel leger beeft niets gemeens met hunne strafschuldige handelvvyze. Dit aengebaelde dan schynt my toe de beweegreden le wezen waer voor zoo vele schryvers, die zoo parlyzuchlig hebben ver- haeld; het kan immers niet geschieden om eenen enkelen per soon le verschoonen. Och, neen, laten wy die niet denken dit zoude le laeg wezen voor zulke mannen, aen wier woorden dage- Ivks zoo veel geloof wrord gehecht. Dil alles dan is maer in hel voorbvgaen gezeyd, om te bewyzen dal hier geene dc minste re dens beslaen, 0111 de waerheyd niet aen dag le leggen. Noch eer van den slacl, noch eer van hel leger lyd hier iels. Integendeel men moet de gelegenheyd le baet nemen om die mannen naer verdiensten le behandelen, welken hier in deze omstandigheyd hunne rol gespeeld hebben. Aldus doende, zuyvert men dikwyls de rangen van die welken niet langer verdienen dezelve te bevelen; men vult deze openstaende plaetsen weder aen door mannen, die door hun voorbeeld er zich van hebben weerdig gemaekl, en men geeft lessen aen anderen om den soldaet, die om zoo le zeggen, alleen den zwaren last van het leger moet dragen, naer weerde le eerbiedigen. In hel zelfde blad treft men eenen brief aen, geteekend P. J. Janssens, en in dezen brief lezen wy hel volgende: Ik kan niet nalaten u nog eenige letteren mede le deelen, daer in de lyding, altoos bel geheel 5dc regiment jagers genoemd* wierd, was ik als verslagen door lydende gevoelens jegens mynen: zoon. Ik ben dan alhier by den kolonel plaels-kommandanl gaen informeren naer bet öde bataillondien braven hoofd officier loondè my ook zyne getroffen hevd over de ramp, en gaf mydadelyk in lichting dat mynen zoon met zyn bataillon naer Dmanl was, ik schreef dus achlervolgens die brieven. Opdien oogenblik hoorde ik dal alhier eenen kapileyn van het2dc bataillon jagers uyt Brussel was, ik zocht hem op, en bad welhaest het genoegen hem le kon nen spreken; by zeyde my dadelyk niet ongerust te moeten zyn over mynen zoon, want dat bet 5do bataillon vroeger datum op Dinant was gemarcheerd; inlusschen sprak ik of liet waer was over die onmensehelyke geruchten, en ziel wat dien braven beer my rondborstig beeft verklaerd hy sprak aldus «Mynen vriend, het is door de groote hitte geweestik kan niemand beschul- digen, maer het beeft er ellendig gegaen ik had het vermoeden a van 's morgens, en ik heb den groot-major, 's morgens in eenen x voorstel aengeraden, om den voorgestelden weg niet te nemen, want dat het niet goed zou afloopen, evenlwel vruchteloos. In bel eerste heb ik nog al wat hard gesproken legen de soldaten, ik dacht dat het luyheyd wasmaer het duerde niet lang of ik was ten diepsten getroffen, en begon bel zelfs te gevoelen gelukkig bad ik vier citroenen by my, ik heb die zooveel mo- gelyk was, aen de soldalen medegedeeld en hulp geboden, en wanneer ik tc Hasselt ben aengekomen, mankeerde ik 80 man- schappen Hier op zeyde ik hem Dan geleek het zeker wel, op de rout buyteu Hasselt, aen een slagveld Erger, zeyde hy want hel droevig tooneel dal ik heb gezien is onzeggelyk hadden wy ie Bmogen rusten hel was niets geweest! Hierop vroeg ik hem Waer was dan toch den doctor Den doctor, zeyde hy, den doctor of daer mynen hond, dit teas precies eender. Zièdaer dien braven kapileyn, by wilt niet geern iemand beschul digen, inacr wat is in die rondborstige uyldrukking te merken, die by my persoonlyk niet aendoening heeft verhaeld,wat zal de Indépendance daerop zeggen Echter ben ik l'huys gekomen en vond met blydschap eenen brief van mynen zoon hy schreef dal hy met zyn bataillon te Dinant wel is gearriveerd eenigen zyn ziek, zegt hy, maer niet erg en mynen zoon doet verder aen zynen vader geene de minste klagt kennen, daer hy van eenige vermoeyenis geheel hersteld en gezond is. Den 16, in den nacht, zyn een groot getal oproerige plak katen met roode letters, op dé muren van verschillende straten der stad Yperen aengcplakt. Die ?plakkaleu zyn in den morgend zeer vroeg afgescheurd. Men beweert, dal de werklieden, welken aen de linie van den yzeren weg arbevden, plakkaten en schriften van den zclven aerd'in bezit hebben. Elkeen wéét, dal meer dan de twee derden onzer werklieden in Vrankryk arbeyden, dat zy lalryke betrekkingen met de werkende klas van dat land hebben, en dal zy ongelukkiglvk niet dan al le gemakkelyk de werktuygen zyn van zekere propagandisten, en den echo van zekere weynig nationale gevoelens. Men" leest in den Prccurseur De dry-mast-bark Adelheyd, kapileyn Vischer, welke uyt onze haven naer Bombay is vertrokken heeft "eene rykc lading medegenomen, welke grootendeels uyt belgisehe produklen bcslael. Een ander vaertuvg is over weyni- gen tyd, voor dezelve bestemming, vertrokken. Zulke beginseleu laten óns loe te hopen, dat er voortaen regelmatige betrekkingen, tusschen Antwerpen en Bombay, zullen daergesteld worden. De steeds aengroeyende achting, welke de belgisehe nyverheyd in de verre landen geniet, lael ons gelooven, dat den lyd niet verwyderd is, op welken andere debouches nog voor ons zullen geopend wor den zonder nieuwe opofferingen aen het gouvernement te ver oorzaken.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2