TE HUREN Z. Hoögw. den bisschop komt de volgende benoemingen van onderpastors te doen M. Soetens, onderpastor le Beveren, tot onderpastor te Aelst. M. Catloir, onderpastor van St-Marlenskerk, gezeyd Akkergem, te Gend, lot onderpastor te Hamme. M. d'Hoop, priester in het seminarie, tot onderpastor van Sl-Marlenskerk, gezeyd Akkergem te Gend. Af. De Loos, onderpastor le Nevele, tot onderpastor te AYelle. M. De Backer, onderpastor te Exaerde, tot onderpastor te Nevele. M. Cambier, coadjutor le Sulsique, tot onderpastor op de zelve gemeente. De volgende heeren zyn nog, op de hier onderstaende plaelsen, tot onderpastors benoemd Te Denderhautem, M. Teiriynck, nu onderpastor le Drongheu. Te Dronghen, M. Vandekeere, nu onderpastor le Moerbeke. Te Moerbeke, M. De Grave, nu onderpastor te Nokere. Te Nokere, M. Pelentan, nu onderpastor te St-Lievens-Essche. Te Sl-Lievens-Essche, M. Van Belle, nu onderp. le Ophasselt. Te Ophasselt, M. Vandenbossche, nu onderpastor le Maeter. MM. Vandermoere, Poelaert en Van Stappen, blyven respectie- velyk onderpastors te Poucques, te Sarlardingen en te Lootenhulle. Den gezondheyds-toestand van Af. De Coninck, deken van St. Gudula, baert veel ongerustheyd overal boezemt hy de grootste belangstelling in. Den koning en den hertog van Braband doen dagelyks tydingen vragen van den eerbiedweerdigen zieken. De Koningin Maria-Amelie, moeder onzer zoo zeer beweende vorstin, ontfangt er drymael le week door den telegraf. Latere tydingen berigten dal M. De Coninck overleden is. De beyde jonge prinsen, den hertog van Braband, en den en den graef van Vlaenderen, hebben de mazelen. Hunnen toestand, baert nogtans geene de minste onrust. Persoonen die den kant gezien hebben welken de Blauwe- meyskens van Gend begonnen hebben, voor het kantenkleed, der toekomende hertogin van Braband, konnen met geenen lof genoeg van dit werk spreken. Men rekent dat het kleed van 17 lot 20,000 fr. zal kosten. Men weet, dat er te Brussel sedert eenigeti tvd kinderen worden gestolen, en dat er zelfs jongelingen van 16 a 17 jaren verdwenen. Een brusselsch blad vertelt heden van een jongsken van 12 jaren, van eene goede familie, dat in den hof vlak voor de statie speelde, door eenen kerel wierd vastgegrepen, den mond gestopt en naer de onbebouwde gronden achter de Nouveautés gesleurd. Gelukkig is het kind door eenen voorbyganger gered. Den roover is op de vlugt gegaen. Den bliksem is donderdag op den kloktoren der kerk van Waermaerde gevallen en heefter 1500 fr. schade aen veroorzaekt. De kerk is verzekerd. De huvsvrouw Van Parys, le Gend, geboren Sophia De Visscher, wóonende op de Slypslrael, is maendag van eenen dry ling, twee jongens en een meysken, bevallen. De vruchtbare móeder en de dry kinderen bevinden zich in den voldoendslen toestand. Men meld dal er zondag, te Beirvelde, na het eyndigen der hoogmis, een groot gevecht isontslaen tusschen twee dienstboden. Gelyk hel gemeenelyk gaet, namen andere persoonen voor den eenen of voor den anderen der vechters party, en aldus begon een gevecht onder velen. De policie zoo men schryft, heeft geene genoegzame kragtdadigheyd aen den dag geleyd om dit gevecht te doen eyndigen. In nog andere omstandigheden heeft men konnen opmerken dal de policie van die plaets veel te ver langen laet. Hel huwelyk in een vremd land door eenen Belg aengegaen is uvt volle regt melig, indien het in Belgiën niet voorafgegaen is geweest door de publikaliën, gevorderd door de art. 03 en 5 van het burgerlyk wetboek, vooral zoo dit huwelyk aengegaen is met het doei om te ontsnappen aen de voorschriften der belgisché wet ten en inzonderheyd aen de noodwendighevd van de voorafgaende toestemming der ouders.Dit vonnis, dat eene gewigtige regts- kweslie oplost, is maendag uytgesproken door de reglbank van eersten aenleg van Gend, op eensiuytende konklusiën van hel openbaer ministerie. Een groot ongeluk is zondag avond voorgevallen te Ze- delghem, op den yzeren weg van West-Vlaenderen den genaem- den Constant Brinckman, boschwachter van M. Jooris, is door het konvoy, komende van Kortryk, gevat geworden, en levenloos op omtrent 1-4 meters afstand van den yzeren weggeworpen geworden. Den ongelukkigen Brinckman was doof en bedwelmd door hel onweder dat op dit oogenblik hecrschle. Een detachement van het 9e linie-regiment is uyl Luyk naer Arlon moeten vertrekken, omdat men op de merkt van deze laetste stad voor onlusten vreesde, ten gevolge van den opslag der granen en eetwaren. Den kommandant der artillery te Doornyk, zegt een blad, heeft bevel ontvangen, om twee millioenen kardoezen met bal len te verveerdigen. Men schryft uyt Kortryk dat men in het arrondissement, aen het pikken van de rogge is, en dat den oogst niets hoegenaemd te verlangen laet. Vier ouderlingen der gemeente Ousselghem, genietende eene voortreffelyke gezondheyd, en te zamen den ouderdom van 550 jaren 7 maenden bereykt hebbende, hebben onlangs een uytstapje gedaen naer Boom, 7 kwaert uers van deze gemeente gelegen, om de schoone nieuwe brug over den Rupel te bewonderen. Deze vier gryzaerds waren Laurcnlius Selleslagh, oud 90 jaren 1 maend Jacobus Morns, 8G jaren 5 maenden Francies Van den Eynde, 85 jaren 2 maenden en de weduwe Van Roy, 89 jaren 1 maend. Na aen dit bewonderensweerdig werk hunne goedkeuring te hebben gegeven, hebben zy onder elkander op hel midden der brug een dier ouderwetsche welluydende liedekens gezongen en een oud dansken (eenen Mcnucl) uylgevoerd. Vervolgens zyn zy de schoone parochiale kerk van Boom, zonder bril, in oogenschauw gaen nemen, niet zonder zich onderwege eens deftig te verfris- schen. In hunne gemeente teruggekomen, hebben zy zich nog lang onderhouden, met hunne herinneringen van over 80 jaren Zy hebben nog verscheyde liedekens gezongen en zich op eene herlelyke wyze vervrolykt. Sinds eenige dagen zyn er te Kortryk valsche vylTranksluk- ken in omloop met hel atbeelsel van Louis-Philippe en hetjaer- schrif 1835. Men kan dezelve gemakkelyk kennen. Zv zyn geelach tig, en het woord francs en de cyfer 1835 zyn slecht"gemaekt. Er zyn te Meenen ook valsche vylfrankstukken in omloop. Den heer De Langhe heeft er in tien dagen, twee ontvangen. Zy zyn met de beeltenis van Napoleon, Keyzer der Franschon en van Karei X en dragen de jaergetallen van 1808 en 1826. De gunstige berigten, welke wy over den oogst ontvangen zyn van aerd, om de meening van den Journal de Liègc le bevestigen, ■amelyk dal cr weldra eene daling in de pryzen der levensmid delen zal plaets grypen. Te Namen en in de omstreken levert de rogge eenen overvloe dige!» oogst op. In de omstreken van Charlerov, waer men maer op eene geringe opbrengst rekende, zal men den oogst van een goed jaer hebben. De tarwe belooft zeer veel, de haver en de andere vruchten staen uvtneniend schoon. Op de aerdappelvelden romdom Charlerov heeft men geene sporen van de kwael ontdekt. De burgerlyke regtbank van Brussel (eerste kamer) heeft zich, in hare lilting van zaterdag, bezig gehouden met de vraeg van schadeloos stelling, gedaen door M. Ü'Ilooge, van Antwerpen, tegen den heer Coomans, lid van de kamer der representanten. Meester Barlhels pleytende voor den vrager, heeft staende gehouden, dat dezen door den heer Coomans openl aerlyk beschuldigd was van ge vangen te hebben gezeten, en hy eyschte 3000 fr. ten titel van her stelling. Meesier Van Overloop heeft het woord voor den heer Coomans genomen, lly heeft, op eene zoo juyste als duydelyke wyze, gepoogd te doen zien, dat het gedacht van zvnen achtbaren cliënt overdreven was, dat hy hem niet beschuldigd heeft van eene wettige schandvlek te hebben ondergaen, en dat hy in die gansche zaek zich Lepaeld had by de actionnaiissen op hunne hoede testellen, tegen de financiële plannen van eenen man, welken verscheyde malen voor schulden tot gevangenisstraf veroordeeld is gewor den, en die tweemael in de gevangenis van Antweipen is opgesloten geweest voor schulden welke nog niet bctaeld zyn. Den heer Coomans heeft vervolgens gespioken, om in eenige woorden de redenen van zyn gedrag bloot te leggen. Den achtbaren volksvertegen woordiger is met veel aeudacht, van wege de regtbank en het publiek aenhoord. Den heer Coomans heeft zeer omslandigh k, zonder drift, en met de sterkte der logiek, welke men hem toekent, al de feylen uytgelegd van de zaek, welke hein voor de regtbank gebragt heeft, lly heeft herinnerd, rial de centrale sectie der kamer zich streng had willen toonen opzigtens de auteurs van yzeren weg-ontwerpen welke geene hoegeiiaemde kans van goede uvtvoering aenboden; dat hy door achtbare collcgas «engemaend was de vragen »n concessie te laken, welke door onvermogende speculateurs gedaen waren; dat hy zich in zyn verslag opzigtens den heer D'llooghe zeer gematigd had uytgedrukt; dat hy dezen niet kende; dat zyn voornemen niet geweest is, hem als crimineel veroordeelden te schandvlekken; doch dat hem toegelaten was, ten titel van concessionnaris eenen pai ticulieren te verwerpen, welke zyne schulden niet betaelde die in justicie erkend waren. Tot ondersteuning van zyn pleydoov, en der opmerkingen, welke door den heer Coomans gedaen waren, heeft meester Van Oveiloop de volgende stukken voor de oogen der regtbank gelegd. 1° Dat M. D'llooge voor schulden heeft gevangen gezeten 2° Dat hy in 1849 als onvermogend was losgelaten, na zyne schuld- evsschers afgemat te hebben. Meester Dartels beeft op zyne conclusiën aengedrongen, niet zonder zorg gehad te hebben, de politiek te mengen in eene zaek, waer het schynt, dat hy dezelve moest uytsluyten. Na de pleydooyën gehoord te hebben, beeft de regtbank de zaek voor gehoord verklaerd en de uytspraek naer eene acnstaende z tting verzonden. Eenen droevigen voorval heeft zondag, in de statie van Lolli, tusschen Hall en Brussel, plaets gehad; het was omtrent half vier toen hel konvoy van Brussel naer Braine-Ie-Coinie|het teeken van zyne aenkomst liet hooren; den wachter Van Iloorenbeek, den weg willende oveiioopen, om den linkeren barree! te gaen sluylen, stronkelde tegen de rails, en vielden ongelukkigen denkende dat hy op de lyn lag, waerop bet aenkomende konvoy reed, deed eene wanhopige pooging om op le staen, en sprong op de andere linie, juysl op den oogenblik dat den treyn dacr was hy wierd omge worpen en dwars over de rails neergeslagen de wielen hebben hem het hoofd en de beenen verbryzeld. Het bovenste gedeelte van bet hoofd is opgeraepi in eenen slaet als of hel doorgezacgd was geworden. Den i cnaemden Van Ryckegem, le Ichtegem, eene soort van wort, welke hy aen den voel had, doende verdwynen, sneed die af, en leyde er verscheyde toppen van phosphoriekc solfer stekken op, met dat gevolg, dat hy, na een evig lydcn, cr van is gestorven. Hel Journal d'Agriculture pratique legt uyt hoe men er toe gekomen is hel heelmiddel tegen de aerdappelziekte door de warmte le vinden, bewerking die uyt Rusland komt: Eenen russischeu boer had, in de lent van 1850, eene boeveclheyd aerdappelcn in eene zeer warme kamer geplaelsi; op dry weken lyds waren zy geheel uytgedroogd; hy plantte die, en was niet wcynig verwon derd niet alleen van eenen \eel overvloedigeren oogst, maer van gansch gave vruchten te hebben; in 1851 beproefde hy hetzelfde middel en bekwam denzelfden uylslag. Hy deelde zyne waerne- mingen mede aen zekeren beer Holman, die op zyne beurt, in zeer ongunstige omstandigheden, de proef nam. Zyn voorraed van acrdappels was uytgepul; hy had de knollen, die voor de zacying noodig had, moeten aenkoopen; allen waren ziek, eenige waren zelfs rot; hy stelde ze gedurende eene maend in eene warme kamer vierendeelde de grootste, sneed de kleynsle in twee, en liet ze nog eene week droogen. Zy waren zoo uylgedroogd dat men kon vree zen dal dcgroeyl.racht er uyt was; en echter waren zy nauwelyks in den grond, of zy scholen op en groeyden dra boven al de andere vroege soorten van uytmuntende hoedaniglieyd; tie opbrengst was van negen voor een; en terwyl de voortbrengsels der naburige ak kers de plaeg kregen, wierd niet eenen aerdappcl van den beer Botman er door aengedaen. Een tweegevecht, dat diepe aendoeuing verwekt heeft, beeft in de omstreken van New-Orléans plaets gehad tusschen den beer Cohn, uytgevcr van de Staats-Zeitung, en doktor Wintzel, uylge- ver van een ander duylsch dagblad. Dit tweegevecht gebeurde met zonderlinge omstandigheden. Er was afgesproken dal de twee slryders op vyftien slappen afstand zouden staen en hel lot tus schen hen zou beslissen. Hel lot moest acnduyden wie eerst zou schieten op dien afstand van 15 slappen, en hy die het vuer zou onderstaen hebben, moest, indien hem daeiloc do kracht bleef, op zynen tegenstrever schieten, die de voorwaerden verpligien den afstand van 10 stappen verminderen, 't is te zeggen zich op 5 slappen van de wapens zyns vyands le plaelsen. Hel lot besliste ten voordeele van den beer Colin, voor iiel eerste vuer; hy schoot doch miste. Dit ziende, ging hy op vyf slappen afstand van doktor Wintzel staen. Den doktor hief den arm. vervolgens liet hy hem iangznem vallen. Dan liep er een gemurmel van voldoening onder de omstanders; men dacht dal Wintzel geen gebruyk zou jnaken van de gunst hem door hel lot beschoren. Het was zoo niet: den doktor hief eene tweede macl den arm en schoot. Cohn was in de regter ZA'de doodelyk getroiFen. Hy wierd huyswaerts gedragen er is weynig hoop hem tc redden. Den Covrrier du Havre meld eene soort van aflroggelary, op welke liet noodig is de aendachl in le roepen der persoonen die er hel slagtoffer zouden kunnen van worden. Eenen persoon die altyd prachtig, byna steeds in liet zwart gekleed is, dragende eenen gouden bril mei gekleurde glazen van het leegste nummer, en die gebaert alsof hy zeer byziglig is, bied zich aer. by de ju weliers die vooral bande! dryven in diamanten en fyne peerlcn. Hy vraegt het kleynsle le mogen zien van heigeen den koopman in dit slacl» bezit." Men toont hem kaerleu, waerop de steenen gewoonlyk gehecht zyn. Zyne byzigligheyd noodzaekt hem dekaert van digt by te schouwen, en hy vind hel middel om met zyne tong eene zekere hoeveelheyd pcerlen of diamanten af te nemen welke hy in eenen hoek van zynen mond behoud. Gedurende dieu tyd, spreekt hy met zooveel kennis over den handel in diamanten, dat den juwelier die aendachlig op zyne woorden luyslerl, niet hel minste van 't bedrog verneemt. Het is eerst na zyn vertrek en wanneer by reeds ver weg was, dat men den diefstal bemerkte* Men schryft uyt Zeeland, dat in de laetste dagen dat ge heel eyland, een treurig schouwspel opleverde, Byna alle de te veldstaeiide vruchten zyn door den geweldigen hagel cn stormen ter neergeslagen. Op zommige dorpen waren de buyen zoo lievig dal de vogels dood op den grond vielen. Te Serooskerke zyn byna allc.de huyzcn van de vensterruyten beroofd en eene oude hoeve is geheel ingestort. Het weder scheen nog uiel tol bedaren le komen, zware onweders met storm en regen wisselen elkander voorddurend af. Uyt Duyvenland hebben wy geene bezondere ongelukken te melden, doch aen den overkant der Schelde moeien vele verwoestingen zyn aengerigt. UYTLEGGINGEN OVER DE WET OP DE BURGERWACHT. Den Monilcur kondigde vrydag de nieuwe wet af en levens eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, welke eenige nytlegging over de nieuwe schikkingen geeft. Yvy gaen die circulaire in liet kort doorloopcn. Inspectiën. Eerstens spreekt dezelve van artikel 65 van de wet, welke de inspeklien van wapens en ekwipeering regelt. Zy hadden zooveel mogelijk des zondags plaets. De afschaffing van dit paragraef verandert niets aen het wetlelyk regiem der inspeklien. Men zal voortaen aen iedere kompagnie, en des noodig aen iedere onderverdeeling eener kompagnie, een bepaeld uer aenioonen, ten eynde aen de garden zoo weynig tyd mogelyk te doen verliezen. Dit wil echter niet zeggen, dat den dienst der inspektie zou ophouden persounecl le zyn, en dal men, van den anderen kant, niet meer in uniform naer de inspektie zou hoeven le komen. Het grondbegin in de wet is, dal den dienst persooncel is, daerby allen verpligtenden dienst moet in uniform geschieden, ofwel de wet zou het tegendeel moeten magligen. Den minister wilt dus, dat de inspeklien door den garde zelve, en in uniform zullen plaets hebben. De opperhoofden der garde zullen echter uytzondering mogen maken, voor die, welke van goeden wildoch tydelyk afwezig zyn. Indien hunne afwezigheyd buytengewoon lang duerde, zou men tot de inspektie mogen overgaen, al was de garde dan ook niet tegenwoordig: dit word dus overgelaten aen den willekeur van de opperhoofden der garde. Exercitiën.Het artikel op de exercitien (art. 83) is gansch veranderd. Alen bepaelt ook nu hel getal exercitien op achtten minste als eene geschreven magtiging van hel kollegie van burge meester en schepenen, er niet meer dan gezegd getal, zoude bepalen. Men eyschl niet meer, dal de exercitien zondags zouden plaets hebben men kan andere dagen kiezen, volgens het belang van de meerderheyd der garden, hetwelk inen daerby in het oog moet houden. De gardes van 55 jaren hoeven maer eens per jaer te exerceeren, even zoo die, welke voldoende onderrigt zyn, ten minste, als zy niet tol een by zonder korps behooren. De exercitien mogen maer twee uren duren, le beginnen met hel uer; dal op liet byeenroepings-biljet is aengeduyd. Volgens den minister zou acht exercitien niet genoeg zyn, om goed le onderrichten maer hy hoopt dat de burgers gewillig in die vermindering zuilen voorzien, als het zou noodig geoordeeld worden. Om dat doel te bereyken, zouden de opperhoofden fakul- tatieve oelenscholen kunnen inrichten, waer de gardes de exerci tien zouden kunnen komen leeren. Overigens is liet getal acht niet verpligtend. Indien de opperhoofden denken, dat deze of gene garde genoeg geoefend word, kan hv liet getal verminderen naer goeddunken. De exercitien moeten op het preciese uer beginnen, welk getal gardes ook mogt tegenwoordig zyn; tegen de achlerblyvers zal men nader straf-fcaeiregels nemen. De exercitien zulieu lydig genoeg uylscheyden, opdat hel korps, mililairlyk, naer gewoone plae(s van vereeniging kan leruggeleyd worden, voor hel verloo- pen der twee uren. Ouderdom.— Om eenen garde van 55 jaren vry te laten van den dienst, moet hy dien ouderdom voor i january van het iaer bereykt hebben. \rylaling.By voldoende onderricht zal het opperhoofd der garde, in hei hoog houden: die, welke als officier of onder-officier in de infanterie des legers gediend hebben die, welke met guns tige» uytslag bet examen hebben afgelegd, by art. 54 bepaeld. Als een garde zal aenvragen om de proef af te leggen, ten eynde alzoo de vrystelling ie bekomen, zal hy, in de eerstkomende ver gadering, aen liet examen onderworpen worden. De kennis moet beslaen in de pclolous-scliool; bel is genoeg dal de gardes dezelve zoodanig uylvoeren, dat, vereenigd, het een voldoende resultaet oplevert. Ten slotte; de burgerwacht is verpligtend in de gemeenten Antwerpen, Audenaërde, Brugge, Brussel, Charlerov, Kortryk, Diest, Dinant, Gend, Moei, Klsene, Luyk, Leuven, Mechelên, Molenbeek, Bergen, Namen, Oostende. St-Josse-ten-N'oode, Den- dermonde, Thienen, Doornyk, Verviers en Yperen. Later zal er beslist worden, wat de burgerwacht aengaet in de andere gemeenten* welke eene zaemgehooptc bevolking van meer dan 10,000 zielen hebben, en hier niet gemeld zyn. De burgerwacht word in actieven "dienst behouden in de °e- meenlen Aelst, Anderlechl, Arlon, Ath, Bouillon, Bincher, Chimay, Etterbeek, Hasselt, Geldenaken, Laeken, Maiienburg', Meenen, Phlipslad, Schaerbeck, Sl-Gillis, Tliuin, Tliurnhout', Vilvoorden en Wavre. De burgerwacht is niet actief in de andere gemeenten. BURGEULYKENï-STAlVD. GEBOORTEN Mannelyk 8 Vnou wel. 4 IIOUWELYKEN. André DcVeyltler, hvyndersgasl, mei Isab. Libaul, kantwerkster. Jan Van de Meersche, twyndersgasl, met Maria Mallhys, kantwerkster. Martin Van den Breml, twyndersgasl, mei Coiêta Schollaert, dicöstmeyd. Leonard Speeckaert, solferslekmaker, met Adolphina l'ronsaerl, dngloonsler. Jan Ble. De Boeck, landbouwer, met Maria Van der Biest, landbouwster. OVERLEDENEN, llypolite Slrickx, oud 4 maend, Dam. Frans Macs, 1 maend, Leopoldpoorl. Jan De Bmnaeeker, man van Elisabeth Lievens, schoenmaker, 08 j., Ponlslraet.Isabella I'odevyu, wede. van Jan Podevyn, particuliere, 70 j-, Ponlslraet. Joanna De ilaeck, wede. van Frans Verlengen, solferstckmaekstcr, 48 j Schnerbeke. Jan Van Laetbein, religieus van den heyligén Joannes de Deo, 5 jLangeriddcrslracl. Een schoon en welgeschikt HUIS, le Smetlede in het dorp, dienstig lot het uitoeffeneu van alle bedrvveii, wezende van ouds eene Broodbakkery, om aenstonds in gebruik te treden. Den hneraer zal het vermogen hebben in pagte te nemen twee hectaren Grondgoederen. Zich te bevragen by Jean De Gcndt te Smetlede. Tl? L'jtAI) Eene party droogeBueke vvfduymplanken. llli iVUUl Te bevragen bv M. Van llroogenbroeck, brouwer te Erpe.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3