Men weet dat over eenigen tyd hel vuyl en laster blad Tan den afgevallen priester Beeckman, MM. Maes, kauonik, en Lenlaigne bezonderen, te Brugge, heeft aengerand, en MM. Maes en Lenlaigne hebben zich door die artikels gelasterd geacht, en Beeckman in regie betrokken, en voor geledene schade en ge krenkte eer, eene somir.e van 20,000 fr. geëyscht. Beeckman heeft voor hel regt, den genaemden Forster, sierrekyker, en Schloeger, apotheker, aengeduyd als medepligligen, medewerkers en mede- schryvers, in de lasterende artikels. De reglbank van Brugge stelde Forster buy ten zaek, en verklaerde het Brugsche Vrye alias Beeckman tot alle de kosten van dit incident. Beeckuian appelleerde, legen dit vonnis, en het hof van appel te Gend, bekragtigde het vonnis der reglbank van Brugge, en verwees Beeckman in alle de kosten van hel appel. Dit vonnis word nu ten uytvoer gebragl, enr opzigtelyk die uytvoering, kondigt Beeckman eenen artikel, gelyteld /ware mememaren, af, en dezen artikel eyndigt op de volgende wyze Op maendag 18 dezer, is den huissier Van Poelvoerde ons dit vonnis kornet beleekenen, en den woensdag 20, is ons het kom mandement gedaèn geworden, om binnen de 24 uren, de kosten er van te betalen, die beloopen van MM. Maes en Lanlaigne alleen lot een cyfer van elf honderd negen cn-lachcntig franks tien cent. In dit cyfer is nog niet begrepen hefbedrag der kosten voort komende van den kant der heeren Schloeger en van den Impartial tegen welken onze reklamen, op garantie, van de hand gewezen zynmaer lol hier toe welen wy nog niet lot hoeveel honderd franks die kosten beloopen zullen. Niemand zal verwonderd zyn, wanneer wy hun zeggen, dat wy in de onmogelykhnyd waren van die zware somme van ongeveer 1200 fr. binnen het verloop van 24 uren te verzamelen en te konnen betalen. Wy zyn vervolgens gepraemd geweest van de weynige en geringe meubelen, die zich in onze woonstede bevon den, te laten aenslaen én inventoriëeren. Deze operatie is den vrydag 22 dezer 's morgends om 8 uren verrigt geworden door sieur Van Poelvoorde, huissier, geadsisteerd door sieur Louis Geirnaeri 'schryver, en Karei de Smet, werkman, als geluygen, waervan den laetsten, als gardien of bewaerder der aengeslagene goederen ten huyze van het Brugsclie vrye is aengesleld geweest. De verkooping van die goederen ten profyle van den zeer eerw. heer kanonik Maes en Lentaigne, is vastgesteld op 5 augusly aen- staende ten 9 uren 's morgends op de Woensdag merkt te Brugge. Het is spytig dal M. Rogier aen hel bestuer niet meer is, dezen begunstiger "van den afgevallen priester zou misschien een mid deltje gevonden hebben" om die bres te vullen. M. Rogier zou enkelvk maer de enlreprise van eene dozyn barometers aen M. Beeckman moeten verleend hebben, en er zou al overschot ge weest zyn. (Vaderl.) Woensdag lactst, kwam den genaemden Bruno Maertens, kommissionnaris, woonende in Blindekensslraeljc te Brugge, van Gend naer Brugge met het konvoy van 7 uren 10 minuten des avonds. Hy had met zich eene som van 900 fr. in stukken van 2 frank en eenige ydele graenzakken. Volgens de onderrigtingen die hy van zynen lastgever ontvangen had, moest Maertens te Bloe- mendaele afstappen, en er den nacht doorbjengen en's anderen- daegs het geld en de zakken ter hunner beschikking behandigen. In den "waggon waerin hy zich bevond, waren nog twee her bergiers van Brugge met hunne familie en eenen kerel, ook van Brugge die zich, zegt men, als plaetsvervanger verkocht had. Aen de statie van Bloemendaele, zocht Maertens in zynen zak om het kaertje uyl te halen, waermede hy zyne ledige zakken uyt den bagagiewagen moest vragen. Ily vond dit koertje niet, gansch ontsteld springt hy den waggon uyt, maer hy vergeet zyne 900 fr. Eyndelyk vind hy het kaertje, bekomt zyne graenzakken en het konvoy vertrekt naer Brugge. Hel was ter nauwernood weg als Maertens gewacr wierd dat hy zyu geld vergeten had. Hy begeeft zich by den ontvanger der statie van Bloemendaele, en dezen verwittigt met den telegraf de bediende der stalieplaets van Brugge. Maer in deze laetsle stad deed men vruchteloos opzoekingen het geld wierd niet ontdekt, Maertens kwam moedeloos naer Brugge te voel en begaf zich des anderendaegs by M den opper-kommissaris Moenaerl, oin hem de zaek bekend te maken. Dezen amblenaer deed dadelyk al de noodige nasporingen, en dank zy aen zyne poogingen, wierd den kerel, die zich als plaels- vervanger verkocht had, te Dixmude aengehouden, hebbende nog in zyn bezit eene som van fr. 820-81 c. Hy is zondag alhier in het gevang geleyd geworden. Sedert vciseheyde dagen, is er te Gend, veel sprack van een buvtengewoon geval, van een voorbarig kraembed. In het begin wierd door velen de zaek voor valsch aenzien of ten minsten in twyffel gelrokken heden word de zaek bevestigd, aengezien men verzekert dat den 14 dezer maend de verklaring van het kind op het stadhuvs zou gedaen zyn. Op den dag der bevalling, was de moeder 15 jaren, eene maend en 11 dagen oud. Men gelooft dat er over dezen voorval in de maelschappy van geneeskunde verslag zal worden gedaen. De voorledene week, is den genaemden P. Bellignies, mar mer bewerker te Kortryk, des avonds ten 9 uren van Deerlyk, waer hy gewerkt had, wederkeerende, op eene halve uer van Kortryk door eenen persoon aengevat die hem de beurze of het leven vroeg. Bettignies beantwoorde die vraeg met eenen gewel digen stokslag op het hoofd, die den aenvallcr ten gronde deed storten, en nam tvdens zyne bedwelming de vlugt. Een blad van Verviers meld dat eenige gelukkige spelers verleden zondag de speelbank van Spa hebben doen springen. Baron de C.., die woensdag aenzienlyke winsten had gedaen in de speelbank van Spa, heeft den schepen Lahaye dier stad een briefken van 1,000 fr. behandigd om ten voordeele van vyf arme huysgezinuen te worden gebezigd. Men leest in den Réformc van Verviers: Wy hebben gezegd dat hei den hertog de Cazes is die de kas der Bank van Spa lot den bodem heeft geledigd. Wy waren slecht onderrigt hel is baron de Cazes, beambten in het ministerie der buylenlandschc zaken te Parys, die sints zondag de bank vyf of zes keeren heeft doen springen. Woensdag is er op den Gheelschen Aert een diep bedroevend ongeluk voorgevallen. Eenen derlicnjarigen knaep heeft, ten ge volge van eenigen twist, een jongentje van tien jaren met eenen holblok slagen aen het hoofd loegebragl, aen welker gevolgen hel ongelukkig kind vrydag is bezweken. Om op alle lyden van hel jaer jonge radyzen le winnen. Neemt het zaed der radyzen, laet hel gedurende 24 uren in het water weeken en legt het, nat zynde, in een kleyn plat linnen zakje dat men aen de zonhitte blootstelt. Na 24 uren is het zaed ontkiemd. Zaeyt het dan in eenen bak met wel gemeste aerde aengevuld en begiet het van tyd tot tyd met lauwwarm water. In wevuige dagen "zyn de radyzen gevormd, en als kleyne cibooltjes dik en kunnen geuten worden. Wilt men 's winters, gedurendede hevigste koude, radyzen eten men zaeyt het als boven bereyddc zaed in de helft van eene in twee deèlen gezaegde ton, die met goeden grond is aengevuld en dan de andere halve ton over. Dit stelsel in eenen goeden warmen kelder geplaelst en liet zaeysel van tyd tot tyd met lauwwarm water besproeyd, zal men eetbare radyzen na vyf a zes dagen bekomen. Om de meslverkcns in ecllust le behouden.Wanneer men de verkens vei met eene smakelvke voedering, zamengesteld uyl gekookte en gestampte aerdappelen, wortels, rapen, beelen, boter melk, gerst, havermeel, enz. gebeuri hel somtyds dat deze voe dering, na gedurende eenen tyd lang gretig te zyn opgenomen geweest, komt te sleegereu, de dieren te vervelen, zoodanig dal hunnen eetlust vermindert en dat men zeer veel moeyle heelt om dezelven te volmaken. Ziehier eenen middel om dit gewiglig beletsel uyl den weg te ruymen. In eene kuypof bak plaelst men op elkander afwisselende lagen van haver en zout dal men ligte- lyk mei water bevochtigd, zoodanig dat de haver weekt, uytzwelt en ter zeiver tyd het zoul opneemt. Alle dagen voedert men een paer handvollen van dit mengsel aen elk verken. Daer de haver sterk uytzwelt moei men zorg hebben van de kuyp of het val waerin men de mengeling maeki niet vol te doen, alsook van telkens niet meer mengeling te beïeyden als er op twee of dry dagen kan verbruykt worden;: dus neemt men voor elk verken vier a zes handgrepen. Op deze wyze behandeld, behouden de verkens volkomenlyk hunnen eetlust, en blvven tol het eynde der velwording gretig, eten. Deze doenwys is weynig kostelyk en brengt veel baet by. Wy kunnen dus 'de landbouwers, die zich in dit geval zouden bevinden, niet genoeg aensporen om den zeiven ten minsten te beproeven. Beriyl aen de kcukenmeyd van meester Flankacrl Te Forges (Scourmoni) bv Chimay, in Henegauw, bestaet er een trappisten-klooster het welk zyne oprigting te danken heeft aen de liefdadigheyd van den prins de Chimay. Deze godsdienstige gemeente, in 4850 gesticht, verkreeg van den prins in eygendoin 48 hectaren beboschten grond, vvelke door 50 paters lot bouwland worden veranderd. Eene modelhoeve voor kinderen die van alle sloftëlyke en zedelyke middelen zyn ontbloot, behoort tol dit klooster. Het getal der kweekelingen beloopt lol 54, en de gebouwen gaen in zulker voege geschikt worden om er lot hon derd te aenveerden. De tegenwoordige kweekelingen zyn er geplaetst door M. Ch. Brouckere, burgemeester van Brusselzy belmoren byna allen tot de provincie van Braband. Hel zyn weezen, ongelukkigen door hunne ouders verlaten of behoorende aen arme familiën, meest allen in de ondeugd opgegroeyd, eenigen zelfs in de misdaed, welke de paters poogen lot de deugd en liet werk te doen lerug- keeren om er nuttige burgers van le maken tegen den tyd dal zy het geslicht zullen verlaten. De kinderen worden in de kolonie ontvangen van af den ouder dom van 7 tot dien van 11 jaren. Men betaell 40 c. voor den dag onderhoud behalve een inlreè-gcld van 75 fr. Zoodra zy hun 46c jaer hebben bereyki, slaekt de betaling van hel onderhoud en den opbrengst van hun werk dient tot hun onderhoud tot als wanneer zy in 21-jarigen ouderdom de kolonie verlaten. Men bezigt ze aen de ontginning en bebouwing van hel land of aen alle ander werk naer hunnen lust of naer hun vermogen. De eerw. paters trappisten houden zich thans bezig met de opbouwing van eene kapelle en van de gebouwen die voor hunne gemeente en aenhoorigheden niet kunnen gemist worden. Daer zv arm en van alles beroofd waren, is de liefdadigheyd hen ter hulp gekomen voor de kosten van eerste inrigling. Dank zy aen de edelmoedigheyd hunner weldoeners, dank zy vooral aen den heer prins de Chimay, die hen eene aenzienlyke gift voorden aenkoop der bouwmaterialen heelt gedaen, gaen de werken spoe dig voort. Maer nog andere opolferingen zyn benoodigd op dat hel werk tot een goed eynde zou te brengen zyn. Engelsche overdrevenlicyd. Lord Maxwell deed onlangs zyne meubelen legen brand verzekeren door eene londensche maelschappy. Den brief van verzekering eyndigde aldusVolgens welke conditiën de compagnie zich verbind, om lord Maxwell al de bo vengemelde voorwerpen le betalen, welke door hel vuer zouden vernield worden. Ziehier, zegde lord Maywcll eenigen tyd daerna aen de ver- zekeraers, de lysl der voorwerpen, welke gy ten mynen huyze hebt gewaerborgtgy hebt ze allen op den verzekeringsbrief geschreven en verklaerd dal gy bereyd waert die te betalen, indien zy door hel vuer omkwamen. Onder die voorwerpen welke gy licht opgeleekend om er my goed voor te doen betalen, waren zes kisten Havana-cigaren en 50 flesschen rhum van Jamaica. Nu, die cigaren heb ik opgerookt, zoo dal zy door het vuer zyn omgekomen. Van die 50 flesschen rhum, heb ik punch gemaekl: dit kunnen inyne vrienden en feestgenoodigen geluygen. Den rhum is dus, even als de cigaren, door het vuer verslonden. Gy moet my dus den prys van beyden betalen, den rhum aen eenen guiuec de flesch, en de cigaren aen vyf guineën de kist dus te zaïnen 80 guineën. Niets is regtveerdiger, zegden de verzekeraers. Akkoord is akkoord, en men belaelde. Doch terzelfder tyd spande men een proces legen den edelen lord in, onder de beschuldiging, van vrywilüge brandstichting. Zal hy dat proces verliezen Den tyd zal het leeren Men schryft uyt Parys dat Velv-Pacha, afgezant van Turkyen by het hof van Vrankryk, ziek ligt le Parys en opgepast wórd door.... eene zuster van liefde. Men ziel dat den Turk de chrislenc ziekenzusters voorzoo gevaerlyk niet aenziet als MM. Rogier, Tesch, de Perceval en andere geloovigen. T en ware, men ook al zeyde dat Yely-Pacha aen de papen verkocht is. Onlangs stierf te Montmarne (Vrankryk) den lieer B., eenen oud-dienaer van koningin Marie-Antoinette. Het was bekend dat dien man een sierlyk werktafeltje bezat, dat hy zegde behoord te hebben aen die vorstin, en dal door hem by de verwoesting van 40 augusly gered was. Hoewel in nederigen toestand verkeeretide, weygerde hy dikwerf hooge pryzen die koopmaus hem voor dit meubel boden, zeggende dal de dood alleen er hein zou afschey- den. Twee neven zyne eenige erfgenamen, deelden zyn gering mobelier. Een van hun verkocht hel werktafeltje, zonder deszells weerde le kennen, aen eenen oudheydskooper der Martelaers- strael, die seffens hel gewigt van zynen koop begreep en hel meu bel begon op le kuyssehen. Daermede bezig zynde, ontdekte hy in de lade een geheym bergplaetsken, deed de veder springen en vond vyf samengehechte brieven. Twee dacrvan, aen Marie-Antoi- nettc gerigl en geteekend Necker, zyn gewiglige historische doku- menlcn, een vooral waerin dien minister den koning smeekt, in hel belang van den koning en van Vrankryk, zich van den aen- hang van den heer de Brienne te scheyden. De dry andere brieven zyu van den graef van Artois, maer hebben geene politieke weerde. Het dagblad le Loir kondigd belangryke inlichtingen af over oenen honderdjarigen grysaerd, met name Colas, woonende in de gemeente Trahet, naby Villedien, waer hy den 7 July 4755 ge boren is. Het is een kleyn manneken, met levendige oogen frissche kleur ongerimpeld voorhoofd en die ten hoogslen 70 jaren oud schynt. Van zyne vyf kinderen blyft hem slechts eene dochter van 75 jaren over. Hy is altyd landbouwer geweest en bewoont eenen ongezonden en vochtigen kelder. Hy spint om den tyd door te brengen, en zyn garen word gezogt als iets dat geluk moet aenbrengen. Hy behoud zyne gezondheyd door alle dagen, in alle jaergetyden en door alle weders, uyt le gaen. Men leest in den Courricr du Gcrs Den 20 july, terwyl de oogslwerkers uyt hel kwartier Lamothe, onder Móntesqiou, aen den arbevd waren, hoorden zy plotseling een gerucht in de lucht, en het zi'gt van een in 't wil gekleed lichaem verschrikte hun hevig. Het was eene jonge vrouw die, met hel hoofd naer beneden, in hunne nabyheyd nederviel. Haer iioofd was in tweën gekloven en hare hersenen lagen, op eenige meters, afstand, op het gras uvigespreyd. Men oordcele over den schrik der veldwerkers Eenen hunner liep naer Monlesqiou en kwam met geheel de bevolking, de doctors en den onderpastor van het dorp aen 't hoofd, terug. De dorpelingen dachten aen een wonderbaer voorval; welhaest ontdekte men in eenen eyk eenen anker, en men twyffelde niet meer of de ongelukkige was eene luchtreyzigsler. Dien anker hing aen eene dunne koord met vier haken; de koord was van 65 meiers lengte, twee der haken waren losgegaen. Wy vernemen dezen morgend dal, den 19 eene leest le Mont-de-Marsan heeft plaels gehad, en dat aldaer eenen luchtbal is opgestegen. Is het niet toegelaten te denken dal de ongelukkige vrouw, welke te Monlesqiou is komen sterven te Mont-de-Marsan, opgestegen was? Nogtans is er tusschen die twee plaelseli een afstand van 25 mylen. Latere berigten melden dal inderdaed het lyk dit van de luchtreyzigsler is. De berigten uyt Roomen van 42 july spreken van eene uytgestrekte samenzwering, welke in Romagne gevormd is. Te Bologna, Rimini, St-Arcangelo, Faënza, Cento, wierden plannen lot eenen opstand gemaekl, maer zy die aen het hoofd daervan stonden, hebben nog by tyds berigl gekregen, dat hunne plannen bekend waren geworden, en zich nog tydig uyt de voeten konnen maken. Men leest in den Diario Mercantile van Valence (Spanje) de dato 11 julyHet opzigt onzer wyngaerden is uytnemend treurig. Den oïdium luckeri heeft ze schielyk besmet. De muscaeldruyf en de hofdruyf, die men dry dagen geleden met eene bewon- derensweerdigc kracht zich ontwikkelden, zyn thans allen vernield en brengen eenen vuylen slank voort. Overstrooming der stad Ujcn.In den nacht van den 11 july is de stad Ujen, gelegen naby de rivierKladwilzc, in Silezien, het tooneel geweest eener overstrooming, welke veroorzaekt is door een hevig onweer, vergezeld van eenen stortregen. Hel water is tot eene ongehoorde hoogte geklommen en heeft de bewooners van het legere gedeelte der stad in hunnen slaep verrasthet drong door de deuren en vensters in de huvzen en stallen, en te middernacht, hoorde men overal hel gekerm van menschen en hel gehuyl der dieren. Het was onmogelyk bedacht le zyn om hulp te brengen, want dry bruggen waren meegesleept en al de gemeenschappen waren onderbroken. De schade welke door het onweer is veroorzaekt, is aenzienlykalhoewel de persoonen, welke het meest in gevaer verkeerden, zich als door een wonder gered hebben, zyn echter dry persoonen, omgekomen, onder an dere eenen vader en zyne dochter. Dertien huvzen zyn onbewoon- baer geworden, vyf schuren zyn meegevoerd, en verscheydene kleyne gebouwen zyn geheel vernield zestien familien hebben alles verloren wat zy bezaten. Hel verlies word zeer hoog geschat, vermits hel water vyf uren is blyven staen en niets gespaerd heeft. Het vuer is voor de Vereeuigde-Staten eenen onvermoey- liaren en schrikkelyken vyand. Er gaet byna geen jaer voorby of de eene of de andere stad word er door vernield. Dilinael is het de beurt van Oswego, een van de belangryksle graen-cntrepols, welke in den Staet van New-York gevonden worden. Oswego is byna geheel uyt molens zamengesteld hel is ook in eenen molen dal dal den brand is uylgeborsten. Ongelukkiglyk heeft hy zich met eene snelheyd uytgebreyd welke door niets is kunnen overmeesterd worden. Achtereenvolgens heeft den brand al de voornaemste molens, welke den roem en de fortuyn der stad uylmaeklen. vernield, met al wat zy in graen, dat gema len moest worden, bevatten. Wanneer den brand eyndelyk ophield had hy op eene iiytgestrekthevd van 45 acres, 200 huvzen, geschat op eene weerde van 4 millioen 500 duyzend dollars, als wegge voerd, en eene bevolking van 2000 persoonen, van werk en woo ning beroofd. Er is hier van geene gedecltelyke ramp kwestie; hel is de gnnsche helft eener stad, welke eergisteren nog in vollen bloey was, welke thans in nsch ligt. Den brand was zoo hevig dal de spuylen zeiven vuer vallen. Echter heeft men gelukkiglvk geene doode te betreuren slechts eenige persoonen zyn door liet vallen van balken en andere voor werpen gekwetst geworden. Eene vergadering der inwooners heeft denzclfden avond plaels gehad, ten eynde middelen le heramen, om in de onmiddelyke gevolgen dier ramp te voorzien. Voorloopiglyk heeft men voor de ongelukkigen, welke zich zonder wooning bevonden, al de gebou wen geopend, welke hun eene schuylplaets konden acnbieden. TYBIiVGEN UYT HOLLAND. Den Nederlandereen dagblad 't welk men aenziet als eenen on dersteuner van het ministerie- Van Hall, bevat eene petitie, welke van wegens de protestanten, in Groningen, in omloop is, en onderleekend word. In deze petitie leest men het volgende De protestanten vermeenen, dat hel protestanlismiis alleen zyne kragt en steun moet zoeken in de wacrheyd zyner leer, in de eenvoudigheyd zyner religie, en in het christelyk en deugd- zaem leven van zyne belyders. Zy beschouwen allen anderen steun daerbuyten als valsch en bedriegelyk, en wel verre van de minste waerborg in de voorge stelde wet, lot behoud en zekerheyd van hel prolestantisnuis, le vinden, achten zy haer hiervoor onlccrend, omdat zy eenen schyn van zwakheyd van het proteslanisch geloof vcrracd. Zy zien dal hierin eenen gevaerlykeu stap van inmenging van het wereldsgezag, in kerkelyke zaken, ook in die der proleslanlsche kerk, gedaen word, welke vroeg of laet lot verdere inmenging en staelsberoerten zou kunnen leyden. Zy beschouwen eyndelyk deze wet, als meer bcpacldelyk legen hunne roomsch kalholykc landgenoolcn gerigl, en zien uyl de aen- neming van dezelve, eene wydc kloof tusschen de twee grootc kerkgenootschappen in den staet le gemoetdaergelale'n, dal de protestantsche verdraegzaemheyd weynig te beleekenen zou hebben, als zy zich door eene eenvoudige allocutie van hel roomsch kalholyk opperhoofd liet schokken. Hel petitionnement word in gansch Holland voordgezel. Uvt het limburgsche word, volgens den Tyd, geschreven, dal zooveel protestanten als israëliten zich aen de zyde der katho- lyken scharen, om tegen het wets-oulwerp lot regering van het lóezigt op de ouderscheydene kerkgenootschappen le protesteeren. De pelilionering tegen hel vryheydsdoodcnde wetsontwerp van Hal, blyft in Holland voortgaen. Hel ministerie heeft tol nu toe vruchteioose poogingen aengewend om een prolestantsch tegen petitionnement le weeg te brengen, t welk in de stad Utrecht zou hebben willen beginnen. Van den anderen kant hebben de

De Denderbode | 1853 | | pagina 3