ZONDAG 7 AUGUSTY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 561. Wie zyn de vyandea der grondwettige vryheden Het masker begint af te vallen. Eene duydelyke vraeg en antwoord. AELST, dex 6 Augusty 1855. BE RUST li\ 'T LAND. Eenige waerom s. A'EEISESI WEG. Statie fceist. VERTREKUREN VAN DEN 1 AUGUSTY 1333. 1" Ton 5 urm 45 min's mnrg. tmor DenHermondo, Mechelrn, Brnsscl. Antwer pen, Leuven, Thienen, Londen, tu\k, Verders, Aken, Keulen, St.-Tru%ên, Hasselt. 2» Ton 11 uren 3') mi ut en da morgens naer Dendermonde, Cend, Brugge •Oostende, Kortryk, Mouse o Doonivk, Ryssel, Calais. 3» Ton 2 uren namiddag naer De.-idei monde, Mochelen, Brussel, Anlworpcu Leuven, Thienen, Lnndeuj Luyk, Verviers, Sl.-Truyen. Hasselt, Aken. 4<» Ton 5 uren 30 minuien namiddag, naer Dendermonde, Geud, Brugs» Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5° 'Ion 8 uren 30 minuien des- avond», naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen. Van Dendermonde naer Aeist. 1® Ten 3 uren 's morgens. 2° Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. 3° Te-» 12 uien 15 minuten 's namiddags. 4° Ten 2 uren 40 minuten namiddag. 5® Ton 7 ute 's avonds. Zullen te Gysrgem stilleslaen de volgende konvoyrn vertrekkende van AF.L8T, ten 5 ur« n 4T> minuten 's morgens, teil 7 uren 30 minuten 's morgens, ten 11 uren 30 mi. voor middag en ten 2 uren namiddag. Van DKNDKRMO DE ten fi uren 25 minuten 's morgens, ten 8 uren 10 minuten *smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. \oor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynldes Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. GO c., dien der an no neen op 20 een timen den drukregel. DEN DENDEBBODE Alle dagen vind men die onderde Liberaters-Francmagons 'T is iu hunne rangen dal men de rockclooze grondwet- brekers, die vernietigers der volKsvryheden aenirelt. 'T is die rampzalige secte, die van zirlt zelve zegt dat zy aen niets gelooft en zieli noyt met godsdienst bemoeyt, welke de onverdraegzaemste en de hardnekkigste vervolgster is. -X is die zelfde seete die ten allen pryze den ondergang des katholyken godsdienst wilt bewerken en den roomschen Stoel iu 't stof doen neerstorten. Een Hollandsch dagblad komt dit al wederom bevestigen. T is de Fakkel, dagblad 't geen onder patroonschap van den hollandseben minister, Groot-Meester der Francmagons ran dit land, gedrukt word en 't geen heeft durven schryven: Dat er niets zoo verachtelyk is dan de vertegenwoordigende gouvernementen, dun de grondwtten die voorreglen of vryheden aen de volkeren schenkendal er overat opper- magtige koningdommen, gouvernementen zonder grond- toetten moeten zyn, 't is alsdan dat men zal bestieren Zoo haest de hheraters-francmjljons aen 't hoofd zyn, hunne eerste en voornaemste akten zyn de grondwetten. 4e volksvryheden te vernietigen. Men heeft het hier in Belgiën gezien onder Frère, Rogier en eonseorten heden ziet men het in Holland. Een franemaijonsministerie gerackt daer nauwelvks aen 't hoofd, of ziet er word een wetsontwerp "voorgedragen waerdoor- geheel de hollandsehe grondwet vernietigd word- Den geliefden grondregel der liberaters- francma<;ons als zy aen 't hoofd zyn, is Sub lege libertas vryheyd tydens de wet, of eerder onder de wet, maer onder eene regelende wet die de grondwettige prineipen vernietigt «n de volkeren in de slaverny werpt. De toepassing van dien grondregel ontwaert men voor- riarnelyk in het fameus wetsontwerp 't geen door de liheraters-francmac-onSministers Van Hall-Curtius is voor gedragen. Het is waer, die mannen zyn hierin niet als doorslepene francmagons te werk gegacn, zy zyn zoo listig niet dan Frè're en Rogierhunne slagen zyn te geweldig met eenen keer, zy hebben gepeysd dat hunne landgenoten te bekrompen van geest waren om die strikken te bewerken. Maer zy zyn bedrogen, die schandwet, ontmoet eenen zoo grooten afkeer en geweldigen tegenstand, dat men ze als dood en begraven mag aenzien. Geheel de wereld veroor deelt die wel niet alleen in Holland, maer hyna overal by den vremden, zoowel by protestanten als by de katholyken. Eene merkweerdige petitie komt door eene protestantsche 'kerk aen de kamers gestuerd te worden waerin de protes tantsche petitionnarissen oponlyk zeggen a Dat het uets- ontwerp eene openbare verkrachting is der grondwet, dot het voor oogwit heeft al de vryheden van Holland te vernietigen, en dat de wyze op welke nu den katholyken godsdienst aengerand word, men later ook den protes- tantschen eeredienst zal aenvallen De katholyken doen hunne regten, door krachtdadige protestation aen de kamer, gelden de bisschoppen hebben aen den koning een smeekschrift overhandigd't geen zeer wel onthaeld is met een woord byna alle monden roepen vcrmaledyding legen die wet, als tegen eene wet der logiën, legen een wangedrocht der francmafons, 't geen met eenen gapenden muyi gereed stond om vryheyd, rust, orde en grondwet te verslinden. Byna in alle landen verliest het francmafonnismiis men begint te gevoelen hoe trouweloos hoe gevaerlyk deze socte is niet alleen voor den godsdienst, maer zelfs voor de samenleving. Onder den bedricglykeu mantel van liefda- digheyd en liefde voor 't geluk der volkeren en byzonderlyk der armen, zoekt zy niet anders dan de goede grondstel lingen te bederven omdat deze de steunpilaren zyn der maetschappy. Om tot hacr doel te komen, zyn alle middelen goed bv die secte, zy wykt voor geene terug ontmoet zy oeue hinderpael aen hare ontwerpen en als er kwestie is van een of meer menschenlevens, den dolk en 't vergift zyn hare geliefkoosde middelenEr moet kort werk gemaekt worden, zie daer hare gedragslyn in groote ondernemingen. Onze Belgische moortelgasten zullen niet zeer te vreden zyn over den slechten uytslag der Hollandsehe zaek zy hadden al gerekend dat hunne Hollandsehe konfraters eene duchtige les aen den Paus van Roomen zouden gegeven hebben, zy hadden al gepeysd dat zy den EERLOUZEN (den godsdienst) eene doodelvke wonde aen 't hert gingen toebrengen en dat al de bisschoppen uyt Holland gingen verdreven wordenMaer zy hebben zonder den woerd gerekend, het francmagonsuiinisterie van Holland zal welhaest 't zelfde lot ondergaeu dan dit van Belgiën; zvne onheylbarende ontwerpen gaen verydeld worden, en welligt is den tyd nipt verre vcrwyderd op welken geheel het masker der secte zal afgerukt zyn en men de sectarissen als verscheurende wolven overal den rug zal keeren lot dat zy zullen gedwongen worden zich in hunne spelonken voor lange jaren te verbergen. Hoe komt het dat Belgiën thans zoo gerust is Men is verwonderd dat het administratief en gouvernementeel lawyt met eenen keer opgehouden heeft.... Sedert wanneer heeft die omkeering, ten minsten in schyn, opgehouden Men zegt dat het is sedert wy verlost zyn van den vi emdeliug van Arras en van den luykschcn Broeder Terribilis Sedert wy geen gouvernement meer hebben a la F'ranooni en een bestuer naer de goeste van de Mazzini's en Kossuth's. Maer, zegt men, vele inenscheu verliezen er aen Dit is waer, doch het zyn slechts kaelbroekcn, fortuin zoekers en waeghalzen die er alles by verliezenDe budgetten zyn geene haverbakken meer waer alle be- wierookers, vlevers en troetelkinderen van 't francmayons- libcrulismus vryën toegang haddenMen ziet geene 65,000 franks meer geven om een verfkot te maken rnen ziet geene meters gekladpotten doek meer met goud be leggen men ziet geene honderde dnyzende franken meer verkneukelen aen medaillekens en beeldekensmen ziel geene manden vyfïrankssliikken meer geven aen bloeinekens- kweekers om eenige planten met de namen Rogiera dulcis, Bogiera casta, Bogiera sobria en andere Rogiera's te be stempelen eyndelyk men ziet dat talryke zuygerleggers uyt de schatkist verdwenen of ten minsten afgesneden zyn en dat er vele Rogieristen op hun tandvleesch moeten loopen Maer wat gaen de rapen, knollen, wortels en beeten doen? Zy zullen voor hunnen bcwonderacr niet meer konnen te zien gesteld worden en hein nimmer als lcybacn naer de openbare schatkist konnen dienen Doch dit is 't minste der zaek, de rapen, wortels, knollen en beeten blvven liever in den grond, maer 't is de Indépendancc en andere bladen van de goede drukpers die meest jammeren, omdat hel toch zoo smakelvk en lekker was die fracy gesnedene wortel-en raepschellekens uyt liet staetskonnnekeii te mogen eten en hun broodje te mogen doppen in die kostelyke geele sauce die met 't zweet der arme burgers en boerkens op eene zoo liberale manier gereed gemaekt was Men verzekert ons dat al de misnoegden bveengeroepen zyn om te bcraedslagen over eene op te regten kolon ter gedenkenis van den Groot-schoolmeester van Arras, uyt- immtenden ronddeelcr van subsidiën, aenmoedigingen en andero zaken die in en cyndigen maer die alle naer schyven riekenOiidertnssehen zullen de plannen aen liet toe.zigl der onafhanglyke drukpers worden onderworpen en deze zal uytspraek doen. Wilt eenen der misnoegden den prys winnen, dat hy het volgende plan voordrage Voor voetstuk der kolon tot eene zekere hoogte eenen tas van panters percés of manden zonder bodem oin juste in 't middden eene ledige plaets of holle te hebben, ten eynde aldus den toestand der schatkist te verbeelden. Op het voetstuk eenen dikken reessem ajuyn tot beleekenis der ronwklagten cn tranen die over de afkoking van Rogier gestort zynvoor kroonstuk eenen digtineengepersten stapel gazetten komende van onder de goede drukpers, en daer boven op Meester Rogier geheel bekleed met barometers, houdende iu d'eene hand een reglet en in d'andere een opschrift met deze woorden: Myne schoone dagen zyn voorby. door den hagel van den 9 july grootelyks beschadigd en te» deele geruïneerd zyn. In den provincialen raed van Oosl- Ylaenderen zyn die bitteie klaglen der landbouwers onberm- licrtig verslooten en met verachting iu de vuyimande geworpen. ledereen heeft bemerkt dat byna al d'lieerkens uyt de twee groote steden van Gend en Brussel legen de boerkens gesproken of gestemd hebben. Dit zal in hel gcheugea blvven. De raodsheeren van Braband mevnen dat de belastingen moeten verhoogd worden om die onvoorziene schade te konnen herstellen. Dit is een 'gevaerlyk en valscli gedacht. Ueoaerlyk. Omdat het volk reeds te veel verbitterd is en naer Yrankryk trekt om de overdrevene belastingen, de schrikkelyke armoede, de kwellingen en de verdrukkingen van het gouvernement te ontvlugten. Valscli. Omdat men al die ongelukkige gemakkeiyk en overvloedig kan troosten en helpen met redelyke en lang gewenschlc gespaerzaemheden te doen. Immers waerom al die garden, ontvangers, inspecteurs, verificateurs ea controleurs om de mcnschen te kwellen. Waerom die schoolkykers, stierkeurders en diergelyke landloopers die maer goed zyn 0111 by de hoeren pastors en burgemeesters te gaen eten en drinken? Waerom 400 prnnelekkers in de kanlooren der ministers waer er geene 10 noödig zyn Waerom al die bediende op de vzeren wegen van den staet ten zy om in malkanders weg te loopen? Waerom al die groote bediende en gepeirsionneerde leeggangers ten zy om het volk te misnoegen Waerom blyven die dry wellen op het onderwvs ten zy om geld te verkwisten, de parochianen te ruineren en het vrv onderwvs te vernietigen? Waerom worden er jaerlvks 300,000 fr. gegeven aen de schilderye» ten zy oin de trotsche stad Brussel te bevoordeeligen die reeds 5 millioenen par jaer inkomen heeft? Waerom geeft men al dat geld aen bankroetiers en bedriegers aen vremde broodschryvers en schurftigen bucht ten zy om slechte kerels te begunstigen en de brave Beigen te misleyden? Waerom al dat geld verkwist 0111 valsche statistiken, over drevene kantoorkosten, menigvuldige sperlreyskens, belag- chelyke exposiliën,prachtige commediën, prinselyke statiën, koslelyke soldaeljeusspelen, den grooten congrestoren enz. te betalen Waerom vraegt het gouvernement al die nutte- looze millioenen ten zy om zyne creaturen ryk te maken, zynen acnhang en invloed te vergrooten en 0111 overal den moeyal te konnen spelen tot nadeel der vryheyd en onafhan- kelvkheyd. Waerommaer 'tis genoeg. Indien de volksverbeelders van goeden wil zyn, indien zy hunne medeburgers beminnen en een weynig gevoelen van inertsohlievendheyd hebben, zy zullen de ongelukkige landbouwers helpen zonder nogtans de belastingen te verhoogen Den provincialen raed van Braband heeft besloteii eene smeeking te doen aen dc leden der volkskamer om onder stand te bekomen voor de ongelukkige landbouwers die Gelyk men weet heeft, het Verbond van Aelst aen den Dender bode de volgende vraeg gedaen 0 Zie hier eene kleyne vraeg die icy aen Den Dendrrbode doen n. wy hopen dat hy geensins zal verlegen zyn om ons er op te v. antwoord en a Indien liclgic, geheel en al liberael geworden zynde cn door liberalen bestuurd wordendemorgen of later dc gencgenheyd niet tt meer bt'zal van de klerikale party en van dm klergéen dat t zoo als mm zulks in dc geschiedenis gezien heeft en dal er van den Paus van Hoornen«in welken allen priester en allen klcrikacl gehoorzamen moet zelfs in wercldlyke zaken een bevel 0 kwam wacrby verklacrd tuierde dat hel liberale België niet meer waerdig is van als onafhatikelyke natie te leven ical zoud gy of liever, wal zoude onze klergé doen aen tvie zoudl hy ge nt hnorzatnen acn Hoornen of aen zyn landaen Leopold of aen Pius IX, aen de hevelen van den Paus of aen onze Constitutie en aen onze toe Hen u '/Avl daer iels wacrop icy eene antwoorde verlangen Want wy willen gaerne dat heel de wereld eens vooral wete dal de 1 klerikale party, die geleid wordt door opperhoofden welke ge- hnorzamen aen eenen vremden souverein vooraleer te gehoorzamen aen de wetten van hen land, nooit eene nationale party kan wezen.» Omdat wy reeds zoo d'kwils op (tl de-vragen van't Verbond geantwoord hadden, moynden wy hi t regt te'hebben, vóóraleer wy deze laetste beantwoordden, ook een vraegsken te mogen doen en eene antwoord vei wachten. Alder >vy zyn in on/.e verwachting bedrogen geweestden konfrater is op ons vraegsken, hoe eenvoudig het ook was, zoo stom gebleven als nen visch, waerscliynlyk omdat het vreesde zich aen di galg te antwoordcu of netvleesch aen zyne I

De Denderbode | 1853 | | pagina 1