PILLEKENS. Huwelyks-Feeslen. tingers le krygen. Wat er van zv, wy willen het lafhertig voorbeeld van't Verbond niet navolgen, wy dui ven kaert op tafel spelen en voor geheel 't land de ons gedane vraeg beantwoorden. Zie hier, konfrater, wat den Denderbode n te zeggen heeft a° Oen Denderbode is bereyd aen de constitutie van Belgiën te gehoorzamen en de zelve tot er dood toe te verdedigen, omdat de constitutie, als zy gelrouwelyk nage leefd word, de Belgen zoo voor 't geestelyk als voor het tydelyk kan gelukkig maken Den Denderbode is bereyd zich aen de wetten van 't land le onderwerpen hoe pynlyk, hoe kwellend en afper send zy ook mogten wezen hy zou zelfs zeer langmoedig zyn en zich wel wachten andere middelen te gebruyken dan •die waertoe de grondwet hem regt geeft om de wetgevers en hunne akten le bestryden 5J" Maer zoo haest men zou voor de pinnne komen met wetten die openlvk strydeu tegen de regtveerdighevd, tegen godsdienst, geloof of zeden, lnyster wel konfraler, dan zou den Denderbode naer geene bevelen van den Paus wachten, maer dadelyk en openlvk alle gelioorzaemheyd acn dcrgelvke wetten wevgerenDen Denderbode,"rersta wel kon- frater, zou daerby front genoeg hebben eerst een kracht dadig petitionnement in gang te steken, en als dit zonder uylwerksel zou blvven, de revolutie te prediken al kwam men hem met duvzend gendarmen uyt zyn bureel halen..,.. Is dit klaer en onbewimpeld genoeg, Verbond 't Eene godsdienst hatende, zcdclooze kamer zou, by voor beeld, eene wet maken waerby hel, SPYTS DE CONSTI TUTIE, verboden zou zyn voor de Kerk te trouwen, de kinderen te laten doopen en vormen, den paesschen te houden enz. zouden wy aen die wet gehoorzamen Neen, duyzendmacl neen, liever de dood dan zulke gelioorzaem heyd, maer eerst vechten en stryden zoo lang wy adem hebben. Eene goddeloozo kamer zou, hy voorbeeld, eene wet maken die, ONDANKS DE CONSTITUTIE, de cudcVs zou terpliglen hunne kinderen te zenden naer gouvernenients- scholen waer niets geleerd word dan godsverzaking, zede- loosheyd, onreglveerdigheyd, liegen en bedriegen zouden wy ons aen zulke wet onderwerpen NOYT NÖYT Eene slechte kamer 7.011 ten derden eene wet maken die, TEGEN DE CONSTITUTIE, gebied dat al wie tot eenig ambt wilt benoemd worden, z.yn exaem moet doen 0111 te bewyzen dat hy schandig kan vloeken, dat hy des vrvdags en zaterdags durft vleesch eten, de papen verwenschen, religieusen plagen en kwellen, den godsdienst beschimpen en belagclien, immers om te bewyzen dat hy eenen welge- conditionneerden francmagon iszouden wy zulke wet gedoogenV Wy zouden Belgicn liever van den eenen tot den anderen hoek zien afbranden Eyndelykin zulke en soortgelyke gevallen zouden wy de regering versmaden, bare wetten over 't hoofd zien en ze met geweld helpen omverre smyten. Dit is nu eene antwoord voor ons zelvcn, konfrater, maer nu moeien wy een woordeken lossen over uwe vraeg aen den klergé. Konfrater Verbond, uwe vraeg is eenen veny- nigen maer tevens zoo beesligen ezelstrek, dat wy niemand in geheel deslad domen bekrompen van geest genoeg kennen om eenen strik te spannen waer don tip der oor' 7.00 ver uytsleekt. Gy zond willen diil den Denderbode voor den klergé zoude antwoorden op al uwe domme indien s en dal's. Hierop hebben wy 11 te zeggen dat wy voor niemand dan voor ons zeiven le antwoorden hebben wat den klergé in al die gevallen zou doen, zal by u zelf zeggen, gy hebt bet hem maer te vragen. Wy konnen da er niet tussehèn komen ten zy 0111 11 eenen raed te geven bestaende hierin Konfrater Verbond, schrylt aen de vvf bisschoppen van 't land een briefken om hun uyt te noodigen naer Aelst le komen in de klubszael drr Vier Winden. Als de bisschoppen hel handteeken van Gummaer De Vos, Meesier Elankaert, Kobespierken etc. zullen zien, zullen zy niets 7.00 haestig te doen hebben dan seffens af te komen, ündertusschen zullen wy ons gelasten onzen lieer Deken te verzoeken 11 elk eene koorkap te leenen benevens eene roode bonnet waermede de koorkinderen gedekt zyn als zy de lyken nvthalen. Met decs gewaed zullen de iiylgemergelde trnniën van Gummaer en Kobespierken ende blaeskaken vanden Meester Elankaert een ander oog hebben, en \vv zyn zeker dat do bisschoppen, op liet verschynen van dien imposanten trio, zich eerbie- diglyk zullen neêrbuygcn en al de vragen oodmoediglyk beantwoorden die hun zullen gedaen wordenDaer zult gy met eenen keer weten wat den klergé zou doen indien uwe drymael wyzc onderstelling eens verwezenlvkt wiord..... Vermits wy nu de vraeg van 't Verbond in 't wyd en in 't breed beantwoord hebben, zullen wy andermaal ons vraegsken aen 't Verbond doen en verzoeken dat den kon fraler er 7,011 op antwoorden, te meer daer bet vraegsken zoo eenvoudig is, dat bot voor de schoonste uytleggiiigen vatbaer is. Scherpt eens uw verstand Meester Elankaert, Gummaer en Kobespierken, er zyn zulke schnone dingen np te zeggen. Zie hier de vraeg van den Denderbode acn 't Verbond van Aelst. Indien den vremdcling Kogier, den portierszoon Erèrr, Neus Verhaeghen, en al ware het Meester Elankaert, Kobe spierken of Gummaer De Vos op hnnnen kop eens moesten gaen, wat zouden zy met hunne voeten en boenen doen? Het Verbond ratelt en tatert 7.00 uvtzinniglyk over eene 700gezeyde blinde ftehoorzaeiuheyd der -klèrikalen aen den paus zelfs in d'onverschilligsle lydelykê raken, dat wy er moeten uyt besluytcn dat de knoeyërs van dit prulblad jjeene hoejteiiaemde .kennis van hunnen godsdienst hebben. Hat die sullen nog wat naer de zondagschool komen, en den minsten armen boerenjongen 7.nl hun bot stellen, hun loerende hoe, wanneer en in welke gevallen niet alleen de kalholvken, maer zelfs de liberaters- Irancmacons aen den paus moeien gehoorzamen op straf van vroeg of laet. in 't lang of in T kort. onder de allesvcrplettereude zweep van den Grootet Meester le vallen. Met de kalholykcn van alle gelioorzaemheyd aen den paus tc willen afkoeren en ze fanatiekelyk aen alle menschelyke wellen tegen God en tegen de II. Kerk te willen onderwerpen, verdwaeU liet Verbond zich zoodanig, dat het de revolutie van 1830 verfoeyt en Verdoemt en liever de gewezene Hollandsche dwmgelahdy op de Belgen zou zien drukken, dan den kalholvken godsdienst in den minsten welstand le zieii verkcerenZiel gy niet, onnoozele parlvdige dommekoppen, dat gy u zelve in den zak steekt en u bovendien bukt om te gemakkelyker den krop te laten toebinden Gevoelt gy niet dal gy bel baleiyk e:i verfoeyelyk orangismus predikt Ontwaerl gy niet dal gy <lc nationale en enaflianglyke gevoelens der Belgen aenrand. versmaed en zoekt le vernietigen en dit alles omdat uwe medeburgers en landgenoten zoo oddeloos zouden leven dan gy? Wel houd u le vreden met zelf goddeloos en beestig te leven, en wilt gy nog goddeloozer en beesliger le werk gaen dan nu, proficiat, schept goeden moed en geeft er maer peper opuwe beste pvlcn zyn al aireede ver schoten, 'l zal zoo veel te gauwer met u opgesciiept zynMaer past op, Vogels, de klerikale zweep van boven ligt in de p.s. Burgers geene lampolie noch heersen meer! Den fameuzen schyver die over veertien dagen in T Verbond vertelde dal alle weldaden tol zelfs de gaven des H. Geest, van T liberalismus komen, heeft nu over acht dagen wat anders afgegeven dat kruy- miger is dan al wal hy ons reeds meegedeeld beeft. Dien liberalen beid zegt dal hoc meer licht er is, hoe nieer volk men kan ver lichten, en hoe grooter den voortgang is van T licht, hoe meer hel vooruylgaelWaerlyk dien man moei zyne lezers voor een handvol dommerikken aenzicn die niet weten dat een enkel oorljeskecrsken zoo veel volk niei kan verlichten dan zes vieren- deelteersen die door eenen ervaren snuyler gedurig opgepast worden daer het licht door dezen slimmen verlichter gedurig verspreyd word, hebben wy hel vooruytzigl dat de keersen, de lampolie en zelfs de gnz welhaest geen geld meer zullen weerd zynDen man zal geheel Belgiën met zyne artikels over T liberalismus verlichten 't is nogtans spytig dat de rnenschen zoo dom zyn dit lielil niet te willen aenveerdén Over veertien dagen, in zyn zwaerlvvig artikel van i kolonnen, wilde den volksverlichter van 't Verbond van geenen God hooren of welen, want God, zegde hy, is nog den grootsten klerikael, eenen ullramontaen van d'ergste soort die van geenen voortgang wilt weten!!Over acht dagen komt dien zelfden volksver lichter vertellen dal den voortgang noodzakelyker wvze moet voortgaen omdat hy in den wil van God is Wal moet men uyt dit arm geknoey nu besluylen V Van daeg is er geenen God, morgen is den wil van God dal den voortgang voorga Allons, sukkelaer, naer den zolder zulde, en daer 8 dagen te water en te brood Yoor uwe vermelenhoyd van artikels le durven schryven waerin de kneukelziekle aen de fopziekle den prys betwist En gy, Gummaer, als dien droeven nog met artikels afkomt, steek hem eene ydele inkton over den kop voor trekmuts en vryf uwen schoen eens tegen zynen achtergevel, waul gy zyl nu belagchelyk en dien sul zou u nog belagciielyker maken 'T is nog niet genoeg zulke tastelyke dwarsheden serieus le schryven en te denken dat hy nen gaey gescholen heeft', den slimmen arlikelfabrikant van T Verbond roept uyt dat hy eenen PROPRIETARiS is en dat hy daerom uyt al zyne krachten zal werken om de reaktie le beletten en de liberalen aen 't hoofd te houden, vermits, zoolang de liberalen aen 't schotelken blyven, er geene revolutie zal komen.... Dat dien kwant eenen proprielaris is al ware het van een regiment ligte cavalerie'l welk met twee cents mylerszalve kan naer den weerlicht geholpen worden, dit willen wy niet betwisten maer wy vinden nog al aerdig dat een blad gelyk T Verbond, 't geen gedurig stoft en boft op zyne liefde tolde rust en orde, op zyne onderwerping aen 's lands wellen, komt van revolutie spreken als de kieners zyne palroonen eens in den kies- kelel zoo malscli zouden koken dal zy gemakkelyk door eene siroypyp zouden konnen gezogen wordenDal onderlusschen de liberaters maer met hunne revglutiebedreygingen afkomen, de Belgen welen het nu voorop, zy zullen op hunne hoede zyn .-. Over eeuigen tyd heeft het vaderlandsminnend Boicrkuipjc van Dixmude eenen langsteerligen eu geklauwden duyvel in een wywalervat gevangen en dien hoozen geest daerin zoo gepletlerd, gefolterd en genepen, dat den kerel alle verholene zaken uytbragl. Op zyn herverschi'urend gejammer liet het Knipje hein voor eenige oog.'iitblikken uyt het wywalervat komen maer met streng bevel in eenen oogpink naer Veurne te schieten om daer van den lessenaer van eenen schynhevligen pharisée, de eygenhandige kopy te nemen eens artikels waerin dien kerel hoon, smaed en laster naer priester en godsdienst simt. Daer den boozen geest, op pene van meerdere tormenten, aen hel Boicrkuipjc moest gehoorzamen, is die kopy by het Kuipje gebragt hetwelk dan dadelyk zvne zweep nam en Satan wederom in den wywaterpot zweepte. Tot dus verre hebben wv geene andere openbaringen meer gehoord, wy ver zoeken onzen geliefden konfrater hel dekselken van den wywater pot nog eens op le ligteu en Satan eens te doen veropenbaren wal al brieven, hevelen, raadgevingen etc. den schurfischryver van 't Veurnsch sehandblad, van Rogier, Verhaeghen. De Jacgher en ronsoorlen ontvangen heeftWv verzoeken den koufrater Satan wat verligting legeven als hy wel klapt, maer raden hem tevens acn voorzigtig le zyn van niet alle gemakkelyk op de woorden van den boozen geest voort le gaen. want 'l is eenen bedrieger die T Kuipje zou foppen als hy zou konnen. Sinds de plegtigheyd van het huwelyk van Z. K. H. den hertog van Bi aband, met de aertshertogin Maria-Hendrika bepaeld is, maken zich de groote steden gereed om de jong-, getrouwden feestelyk, binnen hare muren, tc ontvangen. In den dag van het huwelyk zelve, is lot nog toe, geene veranderingen gebragt. Denzolven hlyft bepaeld op den ill angusly voor het burgerlyk, en den '22 voor het geestelyk huwelyk. beyden le Brussel. Graef U'Sullivan, afgezant van Belgiën, by bet hof van VYVeueu. zal, na liet huwelyk hy procuratie, naer Brussel royzen, om van daer onzen honing naer Verviers te verge zellen, waer, zoo als men weet, onze aenstaende prinses zal ontvangen worden, door geheel de koninglyke familie. In het huwelyk, by procuratie, le Schrcnbrunn, zyn eenige kleynö veranderingen, in wat de datums aengaet, toegebragt. Dewyl Z. M. den keyzer zyne reys naer Ischl vervroegd heeft, zal dit huwelyk den (0 plaets hebben. Het vertrek van de aertshertogin naer Belgicn, word gesteld op 4 dagen later deze reys zal, met korte togten, afgelegd worden, om den 20 eerst de Belgische grenzen te bcreyken. De prinses zal de. reys doen over Dresden en Frankfort doch het strikste. incognito behouden. Zy zal royzen onder den naem van gravin van Habsburg, en vergezeld zyn door hare hofhouding, door de commissie welke gelast is II. K. II. naer haren bruydegom te brengen en door vicr- en-twintig lyfwachlen. Er word in Weenen veel over het aenstaende huwelyk gesproken. De vorstelyke familie is er ten iioogsten meê ingenomen. De stad Weenen zal, op den dag des huwelyks, een adres van gelukwensching aen de hertogin ter hand stellen. De jonge bruyd zal, naer men verzekert, ryke geschenken ontvangen. Zoo spreekt men onder ander van eenen diadeem niet diamanten en kostbare peerlen bezet, dien den keyzer aen zyne nicht als bruydgeschenk zal present doen. Ieder blyft overigens instemmen, dat de jonge prinses zoo goedhertig als bevallig is, en hare inborst zeer goed inet de hoofdtrekken van het belgisch, inzonder het vlacmsch karakter, overeenkomt. Wy hebben acn wie hel behoort gevraegd en hervraegd of 't waer is dal er onder de leerlingen van hel koninklyk atheneum van Brugge eene soldaetjens-ziekle heerschtniemand heeft ons ge weerd igd te antwoorden, en wy besloten uyt die stilzwygendheyi dat onze herhaelde vragen met ja beantwoord moesten wurdeu. Wy hebben onderlusschen beloofd dat wy indien men bard- nekkiglyk bleef zwygen, hardnekkiglvk de waerlieyd zonden blyven navorscbcn. bit hebben wy gedaen, en nu mogen wy op de twee vragen ous door eenen beangstigden huysvadcr voorge steld, antwoorden 1° Ja bet is waer dat er in bet atheneum van Brugge eene Sol- daetjens-ziekle heerscht. 2° Ja liet is waer dat er zich ten minsten vyf leerlingen van bet atheneum van Brugge soldael gestoken hebben, Hel is dus waer dat de woorden van onzen vertegenwoordiger Devaux, by de leerzuchtige jongbeyd van ons atheneum, weêrklank gevonden hebben. (Standaerd) Men leest in den Sancho liet gerucht loopt op dit oogcnblik. dat kolonel de Vicq aen deu minister van oorlog geschreven heeft, ten eynde te vragen, om voor bet hooger militair bof gebragt t« worden, en er zyne verdediging voor te dragen. Dit verzoek is le billyk, dan dat den minister hieraen geen regt zou doen eii wy van onzen kant zouden gelukkig zyn, uyt het debat, bel bewys tc zien schynen, dat er in die betreurensweer- dige zaek, meer noodlottigs dan verwaerloozing bestaet, en dal er meer ongelukkigen, dan pligtigen zyn. Een koninklyk besluit van 28 july, benoemt M. Licvens, ge neesheer te Aelst, lol lid van bet opziglkomiteyt der gestichten van krankzinnigen enz., van bet arrondissement Aelst, in vervan ging van M. Droesbequc, overleden. De plegtige prvsdeelnig in bel bissehoppelyk kollegie der H. Catharina le Geerardsbergen zal op donderdag aenstaende dl augusty len (0 uren voormiddag onder voorzitterschap van Z. II. den Bisschop van Gend plaets hebben. Naer wy vernomen hebben, zal die plegligbeyd allcrluyslerrvkst zyn. Wy zullen er verslag over doen, de letterkundige «effeningen zullen twee dagen te voren publiek plaets hebben. De plegtige uylreyking van pryzen aen de leerlingen va» bet kleyn bissehoppelyk seminarie le Si. Kikolaes zullen den IK de7.er maend augusty, plaets hebben. De prysuytdceling zal door letterkundige en wetenschappe- lyke oefeningen worden voorgegaenDe leerlingen van bet bissehoppelyk kollegie zullen den 13, 14 en 15, over hetgeen zy in den loop van bel schooljaer, welk komt te eyndigen,'geleerd hebben, in hel openbaet worden ondervraegd. Het kieskolle£?ie van het arrondissement Dendermonde is tegen den 17 augusty byeengeroepen, tol het kiezen van eenen volksvertegenwoordiger, in vervanging van wylen den heer De Dentergbem. Men meld ons uyt Dendermo de bet volgende e Den öt july, om negen uren en hall'des inorgends, zyn tip den yzcren weg, lusscheu Buggenbout en Dendermonde, twee waggons met koopwaren in brand gekomen, zonder dal men de oorzaek van dien brand kent. Deu eenen waggon was geladen mei afval van katoen, en bestemd voor M. Plilips, fabrikant te Dendermonde den anderen waggon was met gleyerswerk en met flesschen geladen, in bestemming voor M. Sheridan, le Gend. Op de koopwaren is er zeer veel schade de waggons zyn ook buylen dienst gesteld. Ons bof van assisen beeft zich maendag met de zaek van eeuen brandstïgler, Marlen Hebbelyuck genaemd, oud 58 jaren, wever le Sömerghem, bezig gehouden. Hebbrlynck is door den jury pligtig verkiaerd van den 30 mey laelsleden, een gebouw op het hof van den landbouwer de Walle, te Somtrghem, in brand te hebben gestoken, en den pligtigen is lot de doodstraf verwezen. Nog eene doodstraf is door hel hof van assisen dezer pro vincie eergisteren uylgesproken. Den genaemden Pietcr Goossens, oud 40 jaren, werkman, geboren en vvoonende le Hamnie, is plig tig verkiaerd van vrywillige braudsligling, en is lot de straf di r dood verwezen. Goossens had in de inslruktie voor den regler alles bekend, maer, voor bét bof bleef liy alles loochenen. Hel is het buys van zyne twee schoonbroeders welk Goossens in braun badgesteken. Het was, terwyl zyne schoonbroeders; Pauwel en Leonardos Yerdonck, op den 1 mey naer de hoogmis waren, dat Goossens hunne wooning in brand stak, na eerst de soimue van 204 fr. uyt eenen koffer gestolen te hebben, Eergisteren zyn twee jonge schelmen voor het bof van assi sen verschenen, Benjamin Wynanls, oud 20 jaren, en Cornelis Wynanls, oud 21 jaren beyde hadden reeds verscheyde vcroor- deélingen voor diefle ondergaen, en waren nu beschuldigd va» dieflc met de vyf bezwarende omstandigheden. liet was in den nacht van den 10 tol den II maert, dat zy t» Ideghcm in de wooning van Albert Van Kercbbem, gebroke» waren, en, zwart gemaekl zynde, alles roofden, den vader bnylcn kennis ten gevolge van mishandeling, op den grond hadden go- worpen, en eene pistool op de dochler Kosalie genaemd, hadden afgelost. De dochler beeft eene geweldige en langdurige worste ling met de booswigtcn in den donker gehad, en, na oogenblik- kelvk uyt hunne handeu ontsnapt te zyn, is op een ledikant geklommen, en is aldus, langs eene opening in den plafond, op den zolder geraekl. Eene eerslemael was zy terug getrokken, eu aen den voet gekwestmaer, eene tweede en wanhopige pooging gelukte beter. Op den zolder zynde, riep zy om hulp, en de boos wigtcn vluglteden langs eene venster, doch wierden herkend. Benjamin en Cornelis Wynanls zyn piigtig verkiaerd door den jury, en door het bof ter dood veroordeeld. Deze twee booswigtCD, hoé jong zv ook waren, zyn altyd den schrik hunner gemeente geweest, en eenen van bun wierd gemeenlyk Jan de IJgle genoemd, en was algemeen onder dien bynaem gekeild. M. Yerslracte, priester in bet seminarie, is tot ondorpaslor van Wyngheue benoemd geworden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2