Woensdag laetsi is te Herdersem een kieyne,pachthoef met beesten en al wal zy inhield afgebrand. Deze pachthoef behoorde toe aen Seraph. Wi Hems' en was voor 2500 fr. verzekerd. Men kent de oorzaek van den brand nog niet. De prinsen zyn nu volkomen van de mazelen genezen maer de prinses Charlotte ligt nu met deze ziekte. Het is zaterdag dat de mazelen-ziekte by de jonge prinses Charlotte zich verklaerd heeft. De ziekte is niet ernstig. Eene inschryving voor het bekostigen van een deel der kavalkade, was te Brussel geopend, en heeft op het stad buys eene somme van 14,762 fr. 95 centimen opgebragt. Den Moniteur van gisteren kondigt een koninglyk besluyt af, waerby hel accynsregt der inlandsche sterke dranken gebragt word op twee francs vyftien centimen par hectoliter, wel te ver- staen, wanneer in de fabrikatie suyker of siroop gebruykt is geworden. Maendag nacht, omstreeks 2 uren, heeft den oktrooybe- dienden Verbur ht, in dienst zyndeop St-Lievensveste te Gend eenen dronken persoon, die in eenen gracht geraekt en op het punt was te verdrinken, uyt het water gehaeld. Verhurght is toe gesneld op het gehuyl van den hond des drinkelings, die mogelyks meer het gevaer begreep dan zynen meester zelf! De echtgenoote van M. E. P. Volders, rentenier te Gei\d, is van eenen dryling bevallen. De moeder en de dry kinderen zyn welvarende. Men schryft uyt Gend Men is in onze omstreken volop aen den rogge-oogst bezig; sints lang had men zulken overvloedigen en schoonen opbrengst niet. Al de andere vruchten leveren bel weelderigst voorkomen. De aerdappelen schoon hier en daer door de plaeg aengetast, staen toch oneyndig schooner dan men ze sints verscheydene jaren zag. De fruytboomen buygen onder het gewigt hunner vruchten kersen en krieken zyn er in overvloedniet minder appels en peeren zyn er. Den appel die lekkere en gezonde vrucht, die voorleden jaer zoo buytengewoon duer was, zal dit jaer weder op de tafel vau den geringen burger en van den werkman mogen verschynen. De gazelten van de exclusieve party blyven zich nog ge durig met de jesuilen cn met de volkomene gehoorzaemhevd van die paters, bezig houden, en aenzien het voor eene ramp dat de jesuilen meer aen hunnen regel moeten getrouw blyven dan aen de grillen van de rogieriaensche kopstukken, meer aen den paus moeten gehoorzamen dan aen Mons Verhaeghen. Maer, waerom beschouwen die onverdraegzame mannen niet wat be ter hetgeen by hun, en onder hunne party, omgaet By voor beeld, in de iaelste kiezing, zyn twee senateurs te Brussel be noemd, die afstand van hunnen wil, van hunne gedachten, van liuune overtuyging. van hunne onafhangelykhevd, hebben moeten doen, om zich geheel en gansch aen de willekeurigheyd van de associatie van M. Verhaeghen te onderwerpen. De associatie zal voorschryven en bevelen, en de twee senateurs zullen uvtvoeren en gehoorzamen. Is dit nu den liberalen Pcrindc ut cadaver niet Wat willen de rogierianen nu nog de passieve gehoorzaemheyd •en onderwerping der jesuilen komen beknibbelen? Vaderlander Wy lezen in een fransch blad, l'Indicaleur de Bruxelles, -van 22 dezer Ons is bekend gemaekt, dat nieuwe opschriften der stralen in de vlaemsche lael gereed zyn en welhaesl hunne oude plaels gaen hernemen. Men moet den gemeenteraed geluk wen- schen, omdat hy zich eviidelyk herrinnerd heeft, dal de vlaemsche lael de tael is van de grootste menigte, zoowel in de hoofdstad als in de provinciën. De Belgen, die hun land beminnen, zullen hem byzonderlyk dank wylen, omdat hy de vt emdelingen niet langer -liet meenen, dal Brussel en het BcJgenland, welk zy vertegen woordigt, eene stad en een land uylmaken, die uytsluytelyk fransch zyn. Eenen zeldzaem toeval heeft zaterdag te Brussel in de Ca- muselslraet plaets gehad. Eenen jongman, M. V., die in die slrael een appartement bewoont, na hel ontbyl genomen te hebben met den voornaemslen hueraer van het buys, was naer zyne kamer gegaen eiu zich te kleeden hy was maer eenige oogenblikken boven, toen men eenen hevigen schreeuw hoorde en nadien iels op den plancher vallen. Men liep aenstonds naer de kamer en men vorid M. V... op den grond liggen voor de venster die open en verbryzeld was; hy had eene groote wonde aen den hals en •een bebloede scheers in de handen. Eenieder dachle aen eene zelfmoord; den geneesheer wierd geroepen., maer na dat de wonde vermaekt was, verklaerde den geneesheer dal zy zonder gevaer was. Toen M. V.., lot zich/elven kwam, verhaelde hy de oorzaek van den toeval die hem byua het leven gekost had. Terwyl h bezig was met zich te scheeren voor eenen spiegel die aen de venster hing, had den wind de venster geopend en ze tegen zynen arm geslooten door welke geweldige beweging het scheers in den hals geschoten was. Door den schrik en de pyn is hy buylen kennis gevallen. Zaterdag de laekbare onvoorzigtigheyd van landbouwers knechten, heeft byna de oorzaek geweest van een groot ongeluk op den yzerenweg van Gend naer Korlryk. Voorby Deynze, liep het konvov van reyzigers, vertrekkende te Gend om 1 uren 15 inin. met groote suellieyd, toen, op een weynig afstand van eenen aerdenweg die over de spoorbaen leyd, de garde ontwaerde dat twee wagens, met peerden ingespannen, den yzerenweg wilden overrydeu. lly draeyde aenstonds den wielvang toe den machi- ■nist vertraagde al zynen kant den loop van het konvoy, en dc wagens konden ongehinderd den weg overryden. Tien seconden later zou een groot ongeluk plaets gehad hebben. De reyzigers hebben aen de waekzaemheyd der garde en van den machinist misschien hun leven te danken. Iets zonderling heeft men te St. Gillis by Brussel, in den horgerlyken stand opgemerkt. Van den 1 january tot den 27 jujy van dit jaer, zyn er op die communie 108 huwelvken afgekondigd, 108 geboorten zyn aengetcekend, cn 108 persoonen zyn overleden. De werken voor hel vollooyen van eene zeer ruyme ren- baen voor de stieren-gevechten d l'inslar de Madridworden vlytig te Schacrbeek voortgezet. De plakkaten dezer aenstaende stiergevechten zyn naer alle landen gezonden en van nu af hebben reeds vele vrcmdelingen voorgenomen, die gevechten te komen bywoonen. In Vrankryk, Duylschland, en Holland, en ook in Engeland, gaen er plczier-lrevnen voor de/.c bloedige en ounien- chelyke gevechten, iugerigl worden. In het inagazyn van den spoorweg te Mechelen zyn twee ♦nlzachelyk groote kabels in yzerdracd gebragt, bestemd voor den dienst der afhellende baeu t<* Luyk Die kabels, herkomstig uyt de fabriek van den heer Albert Keller, te Gend, zyn de langste die hier oyt te lande vervcerdigd geworden zy hebben ieder eeue lengte van 2500 meters aen een stuk, eu wegen te samen by de 14,000 kilogrammen. Een dryjarig kind, zoon van den timmerman Coossens te I-eiierliouthom, is in den put van eeu privact gevallen, en in den zeiven verslikt. Uyt Audenaerde roeld men dat de verdeelingen der gemeen ten, die eiken briefdrager alle dagen tnoel bedienen, veranderd 7vtien dat er twee briefdragers meer zyn aeugesleld, om den dierst te bon ecu venigten. Het gebeurt maer al te dikwils, dat de garden of bedien den van den yzeren weg het teeken geven tot vertrek, alswanneer er zich nog reyzigers op den treyn bevinden, die moeten alstappen hetgeen voorzeker onheylen zal teweegbrengen-Gisteren by het vertrek van den ircvn van 4 1/2 uren aen de slatieplaets van den Ouden God, is liet wederom bet geval geweestden garde gaf teeken tot vertrek, toen er zich nog dry dames op den treyn bevonden, die moesten afstappen. Eene dezer is byna hel slagt offer dezer onachlzaemheyd geweest, en wierd bykans, door eenen val by bet afstappen, onder de wielen verbryzeld. De reyzigers alleen verontweerdigd, vroegen den register om hunne opmerkingen in te schryven, maer te vergeefsmen ant- woorde hun dal aldaer geenen register tot inschryven van klagien en opmerkingen ter statie lag, hetgeen voorzeker tegenslrydig aen wet en reglement is. De reyzigers hebben zich alsdan by eene protestatie bepaeld, en wy hopen dat het bestuer des yzeren wegs aen hunne billykeen gegronde rcklame zal regl doen. In een blad lezen wy uyt Rousselaerc hel volgende, wat uyt die stad is gemeld geworden Op dynsdag avond is in dc herberg Amerikaop de static- plaets te Rousselaere, den plancher eener kamer, alwaer vele jongelingen vergaderd waren en lustig het S"-Annafeest vier den, ingestort. Eenigen dezer jongelingen zonken mede den kelder in, doch niemand beeft hier door eeuig leed bekomen, om reden dat de instorting niet plotselvk geschiedde, maer dat zy zoo zachi nederzonken, dateenen van hun zyne pinle met bier in zyne band hebbende, met de zelve in den" kelder is gezonken, zonder van zyn bier te verliezen. Dit ongeval, dat kon eene ramp zyn, was welhaesl een vreugdetooneel voor de omstanders die in lagchen uytborsten, wanneer zy in den kelder gevallen ongehinderd hunne armen omhoog naer hun zagen opsteken, vragende opdat men ze er uyt zou trekken. -Men schryft uyt Rortryk, 51 july Gisteren was den zoon van Seys, poortier der akademie, naer dc school niet geweest en had eene wandeling buylen de stad gaen doen. Moede van loopen en spelen, had hy zich in het gras buylen de Rysselpoort, nedergelegd, en viel er welhaest in slaep. Inlusscbentyd waren de maeyers gekomen en hadden zich vlytig aen het werk gesteld. Een van hun, door de hoogte van hel gras, het kind niet ziende, raekle het met zyn zeysen aen het hoofd en bragt liern eene ligle *wonde toe. Gelukkig is zv niet zwaer; maer het scheelde weynig of den jongen Seys bad zyne speelziekte door de dood kunnen bekoopen. Den typhus woed sterk te Korlryk, bezonderlyk onder de arme lieden. Vele zieken zyn uyt de kieyne ongezonde huyzekens moeten gehaeld worden, om naer het gasthuys gedragen te zyn. Te Korlryk is den prys van eenen hektoliter beste tarwe 24 fr. 52 centime»». Den pegel, of den prys van het brood is vast gesteld, per kilogr. als volgtWittebrood, 59 centimen. Gebuv- deld brood. 55 centimen. Menagie-brood, 50 centimen. Te Gend, is den prys der tarwe 25 fr. 50 centimen, en de pryzen voor bel brood "zyn te Gend Gebuydeld brood, 47 cen timen ongebuydeld, 55 centimen. Eenige werklieden waren, donderdag laetstleden, aen het koorn pikken te Beernem, toen eensklaps eenen grooten donder slag losborst. Verscheyde der pikkers wierden wyds en zyds ge worpen door den bliksem. Eenen alleen verkeert in eenen gevaer- lyken toestand hy is gansch stoin en gedeellelyk lam geslagen, nogtans verhoopt men hem te redden. Dezen onvoorzienen bliksem slag greep plaels om 7 uren 's morgens, tydens eenen helderen zonneschyn. Wy hebben over eenigen tyd medegedeeld, dat den gemeen teraed van Hasselt in duygen was gevallen, door eene rusie welke cr bestoud lusschen den burgemeester Bamps, en den vrederegler Alen. De nieuwe kiezing voor den gemeenteraed, beeft volle regl aen den burgemeester gegeven, die even als zyne medestanders herkozen is. Den heer Alen en de nieuwe kandidaten zyn niet gekozen geworden. Op maendag 25 july heeft er te Cherburg een beweenlyk ongeluk plaets gehad. Op den oogenblik dat men eene myu deed springen in de militaire haven, hadden zestien werklieden zich verscholen tegen eene hoogte van aerde. Die ongelukkige zyn onder de instorting begraven. Slechts vier zyn gered. De twaelf anderen zyn onverwyld verstikt geweest. Onder hen bevinden zich zeven huysvaders hebbende achttien kinderen. Kenen alleen had er acht. Éenen vyflienjarigen jongen bevond zich ouder de dooden. Nauwelyks was de gebeurtenis gekend, of een herlscheu- rend vertoog deed zich voor: de vrouwen, de kinderen en naest be- staende der veróngelukten kwamen in uytersle droefheyd ter plaets gesneld en men had groote moeyle om hen in toom te houden. In de gemeente Montois is er eene vrouw door den bliksem gedood, die in eenen kerzenboom, onder welken zy zich voor den regen verscholen had, geslagen waszy had een meysje van dry jaren by de hand, dat hoegenaemd geen letsel bekomen heeft. Een gedeelte van den hoed, dien de ongelukkige droeg, is door den bliksem weggenomen en als T ware tegen den boom geplakteen barer schoenen is verdienen, zonder dat men eenig spoor van denzelven heeft kunnen ontdekken en evenwel heeft men geene lidteekens aen het hoofd of voeten van het slagtoffer gevonden. Tc Maegdenburg (Duylschland) wierd dezer dagen aen ze keren kleermakers-knecht van wege de reglbank dc belangryke inededeeling gedaen, dat zvneu vader, dien hy niet het geluk had te kennen, endie onlangs in Beyëren overleden was, hem benevens zyne zuster eene erfenis van gl. 400,000 alsmede een aenzienlvk goed nagelalen had. Den man was door deze onverwachte tyding geeüsius ontsteld en gaf alleen te bekennen, dal het zeer te bezien was, of hy zyn nederig bedryf van kleermakersknecht zoude ialcn varen. In allen gevalle wilde hy eenvoudig blyven leven zoo als lis- tot dus verre gedaen bad. Men voegt er by dat den gelukkigen cen«n zeer goeden werkman en eenen voorbeeldige» mensch is. Dezer dagen verloor eenen duytschen reyziger, M. Muller, te Tongerloo, zyne poriefolie met 14,009 francs, eenen gouden horlogie sleutel en eenige andere voorwerpen. Hel alles svier door M. Gaspard Janssens, controleur der sclieepvaerl te Tongerloo, gevonden, en aen den eygenaer overhandigd, zonder dat hy zelfs eene belooning wilde activeerden. De 100 fr. welke M. Muller hem opdrong heeft hy dadelyk aen den armen uylgededd. Nauwkeurige inlichtingen, zegt de Nord, laten ons toe te verhopen, dat den keyzer de stad Ryssel te midden der innend seplember zaï bezoeken. Die revs is doorZ. M. besloten geworden, en zal plaets hebben indien er geene onvoorziene gebeurtenissen voorkomen. Wy verhopen, da! den keyzer niet alleen zal zyn en dat II. M. dc keyzerin hel Noorder-departemenl met hem zal bezoeken, ten minsten indien de voorzigtigbeyd baer niet belet, zich aen de vermocydhevd dier reys bloot te stellen. Te Lyons beeft eene ont/eliende gebeurtenis plaels gehad. Eenen schoenmakcrsknécht van 55 jarigen leeflyd, heeft zyn kind, een meysje van nauwelyks 4 jaren, uyt dc venster van xvne wooning, op de vyfde verdieping, geworpen, en is baer vervolgens nagesprongen, terwyl hy uytriep Vaerwel 1 vaerwelMen denkt dat zinsverbystering" ten gevolge van het verlies zyner vrouw en van zyne behoeftige omstandigheden, de oorzaek van de versebrik- ketyke daed is. Het schynl, dat de koningin van Engeland op dit oogenblik eene uytuoodiging gereed maekt, om den keyzer en de keyzerin der Franscben te verzoeken dal zy eenige dagen op bet ey land Wight, de geliefde verblyfplaets van koningin Victoria, zouden komen doorbrengen. AERDBEVING. Het russisch blad Kuukasus deelt de vol gende bezonderheden mede opzigtelyk de verschrikkelyke aerdbe- ving, welke in den nacht van 21 op 22 april de stad Schiras, in Perzien, heeft vernield Deze bezonderheden zyn ontleend aen eenen brief van den zweedschen geneesheer Fagcrgre». Hel zal u bekend zyn, zegt hy dat de stad Schiras niet meer beslaet, dat zy, ten gevolge van eene aerdbeving, geheel is vernield. Den aerdbodem beeft op deze» oogenblik (12 iney) nog niet opgehouden zich te bewegen, en God weet wanneer de oubeylspellende verscbynselen zullen ophouden. Ik beu niet in siaet liet vreeslyke van de eerste schudding te be- sciiryven.die vyf volle minuten aenhield. Alle ingezetenen waren in eenen diepen slaep gedompeld, waeruyt zy door een veel zwaerder gedruysch dan dal van den donder en door het binnen storten eener massa steenen in de kamers, angtsvol opgewekt wierden. Dit althans was het geval by my. Myn eerste gedacht was, my door de vlugt te redden. Hel gelukte my met myn buysgenoolen het midden der binneuplaets te berey- ken, op den oogenblik dat de muren van myne wooning en die der nenpalende gebouwen, krakende rondom my, iu puynhoopen nedervielen. De onberekenbare ramp wierd eerst zigtbaer, toen de zon den bouwval begon te beschynen. Overal, waerheen bet oog zich rigtle, zag men ruïnen, met steenmassas's opgevulde straten, uyt welke bier en daer ledematen der omgekomene bewooners zigtbaer waren. Men beefde op het aenschouwen van de verpletterde menschen, die onder de inge storte muren der huyzen verstrooyd lagen en der ontelbare onge lukkige ouders, mannen, vrouwen en kinderen, die werkten, om met handen of werkluygen «le verpletterde of verminkten, uyt de puynen op te halen. Van vele dnyzend slagtoffers gelukte het slechts weynigen, meteen flauw overschot van leven, uyt te delven. Dezen afgryselyken arbeyd duerde vyf dagen, in welken ruert meer dan 42,000 ïvken telde. Op den vierden dag vertoonden zicli binnen en buylen de stad rooversbenden, die de van huysvesling beroofde cn weèrlooze ongelukkige ingezetenen beroofden van hel weynig, dat hun was overgebleven. Gedurende dry dagen woedden de roovers. tot dat het eyndelyk hel opperhoofd van Schiras gelukte deze nieuwe plaeg te bedw n- gen. Tot op dezen oogenblik is den grond nog niet tot rust terug gekeerd, en slingert hy onophounelvk heen en weer. Dry of vier lievige schokken voelt men nog dagelyks en wel zoo sterk, dat ook de nog overcynd geblevene bouwvallen der wooningen neder- luymeien. Ik zelf, ofschoon met myne vrouw het leven behouden hebbende heb alles wat ik sedert myne aenkomst en Pcrziën had ver worven, verloren. Dry moenden geleden, had ik een buys gekocht hetwelk nu niet anders is dan eenen hoop puynen. TYDINGÈN UYT HOLLAND. 1 's Gravenhahe, 2 augusty. Men leest in de Grondwet van heden Gistereu is er eene buylengewoonc vergadering van den raed der ministers gehouden, zoo men verzekert lot vaststel Ijng van liet antwoord des gouverncments op het verslag der kommissie van rapporteurs, belrekkelyk het wets-outwerp tol regeling van het loezigt op de kerkgenootschappen. Den minister Van Hall had in de Tweede Kamer der slalen- generael gezeyd, dat M. Van Liglhenvelt naer Roomen getrokken was, om*den Paus gerust te stellenover de wet op de kerkge nootschappen. Dus, met andere woorden, dat hel ministerie den Paus wilde doen kennen, dal het geen kwaed tegen de rooin- schen van Holland in hel zin had. Die zending en die woorden zyn, in de oogen der Fakkel-man nen eene schrikkelyke misdaed, eene beledigingden koning vat. Nederland aengedaen. In een adres van protestanten uyt Sncek aen den koning, drey- gen zy dezen adat den band die Nederland aen Oranje verbind zal verzwakken, indien hy geene maelregels neemt, om liet nationael gevoel te vreken Het proleslantsch Holland, konu in aenraking met hel pacpsche Roomen Wat meer is, Roomen mengt zich in eene zaek, die men beschouwt als uytsland te zyn, eu hier aen maekt M. Van Hall zich zeiven schuldig, iiy, den vriend der Fakkel-mannen I... Even als men Tliorbeeke beschuldigde, heymelyk te gaen con spireren met de jesuilen, in het seminarie te Warmond, even zoa zal men nu Van Hall beschuldigen zich de voetzoo) van den paus. op hel hoofd te laten drukken... Hoe het zy, men kan er uyt bemerken, door welke onverdraeg zame en wevnige liberale party, den koning bestormd word. Den onverdraegzamen Van Hall, is baer nog niet onverdraegzaein genoeg Waerheen willen zy De Fakkel beeft liet gezeyd naer eene absolute regering, zoo als, by voorbeeld, in Rusland. Willem III zal wyzer zyn, dan zynen eygen ondergang te wille» bewerken. in de staten generael beeft de commissie voor de petiliert verslag gedaen op 550 adressen, legen de wet op dc kerkgenootschappen, voorzien van vele duyzeudc handtcekeningen, eene zelfs met 1609. Men schryft uyt's Hertogenboseh. In de afgeloopene week had alhier eene buytengewoone blyk van moederliefde plaets. Het zoontje van IIeen knacpje van 6 jaren, viel in de rivier de Dieze; de moeder zag ha cn lieveling verdwynen Ylings springt zy van een ruym 2 ellen hougen steyger haer kind naer tweemael geraekte zy geheel ouder water, zy had echter het geluk eerst den drinkeling cn daernu eenen pael legrypen. De edele moeder redde haer kind met eygen leveusgevaer. Men meld van het Nieuwe Diep 26 july, aen de Amster damse,he CourantGepasseerde» zondag kwam hier eene frausche brik binnen, waervan dén stuerman aen handen en voeten op het «lek was gebonden, als beschuldigd, in volle zee, eeiien aenslag op het leven van den kapitey» te hebben gedaen. Volgens verklaring had dien ongelukkige» veertig dagen in dien toestand, by het genot van karig en slecht voedsel, doorgebragt. Naer men ver neem:, zou de opmerking -van deu stuerman, dat zynen gezag voerder het schip eenen verkeerden koers gaf, aen ley ding tot deze behandeling hebben gegeven. BUKGERLYKEN-STAi\I>. GEBOORTEN 6 >ROUW'EL. 3 OVERLEDENEN. Siarl» Van der Biest, hovenierster 68 j., Ponislraet-poort. Jan IHe. Be Cock, itudenl, 19 j., Mylheeke. i

De Denderbode | 1853 | | pagina 3