Waer gaen wy naer toe PILLEKENS. staet. Het is niet noodzakelyk te doen bemerken dal dien kerel niet hert en ziel het gouvernement aengekleefd is en al zync werken en leeringen goedkeurt. Wie weet of tie ifrancmaQons dien ongelukkigen, om z.yn gedrag te beioonen, igeenen schoolkyker zullen noemen en aenstellen om de meesterssen te onderzoeken. Ongelukkige Belgendie zoo veel moet zweeten en ar- Iteydcn om, met uw eygen geld, 't gpnvernementeel onder- wys te betalen het welk meer om meer de oorzaek word van het verderf uwer kinderen en van de vernieling van het vry onderwys wacr voor gy in 1829 gepelitionneerd en in 1850 uw bloed vergoten hebt. Wilt men eens zien hoeverre den1 partygeest en den blinden haet tegen dc priesters eenen mensch kan brengen, men leze de ■volgende woorden van den Journal de Bruges o Indien er in Belgiën vylïig duyzettd Bussen waren die ge- zworen hebben aen hunnen keyzer in alles gelrouwig te zyn en blindelings te gehoorzamen, indien die liassen stonden onder het bestuer van oversten die door denzo ltd en mul van gctroti- wigheyd en gehoorzaemheyd verbonden zyn, zotrhel gottver- i nemenl Van Belgiën niet moeien scbrikkutt 'V.olacn, er beslaet in ons land een vkei. op,norf.11 gevakii. Ie weten, nn OI'.FSTFI ÏI.HFV!), dk entKsrrais die onder een vreemd hoold, onder eetieit roomsehen gencrael slaen, denwel keil geenc andere hevelen geelt dan tint n het oppermeeslerschap van den Paus Ie bevoordeel igui, en om door alle middelen tie instellingen van ons land Ie vernietigen, Wat wilt dan den Journal dc Bruges met die nylzinnige woorden? Waren er vyflig duvzend Kussen in 'l land, in de voorwoorden die hel dagblad stelt, het zon voor hel gouvernement ectto drin gende pligt zyn van er dezelve gevvapender hand uyt te drvveit tnaer, zegt den liberalitisclten sehryver, de printers zyn veel. gc- vaerlykcr dan de Russen zelfwill hy dan dat-al do priesters u\t liet land gedreven worden als Vyandeu van den Slael Geciien anderen zin kunnen zyne woorden hebben. Tol nu toe had liet verbasterd lilieralismus zich vergenoegd met aen de priesters het genot der grondwellelyke vryheden, benevens andere burgers te weygeren nu wiHen zy htm behan delen als eene bende van wilde kozakken die tn ons lanu gevallen zyn om hetzelve te verwoesten In Holland vergenoegd zich een dol proleslantismus met de vryheden en regten van den kalholyken godsdienst te verkrenken door ongetloogzamc wellen in Zwitserland en in Piëinont verge noegd zich het socialismus melde goederen der katholyke kerk te verbeuren in Belgiën wilt het vuyge Iihcralismus nog verder gaen hel wilt de kalholyken als vyanden des vaderlands aen tie vraek van het volk overleveren; het wilt ons als iets erger, als gevaerlyker dan een vyandelyk leger doen aenzien? Waer gaen wy dan naer toeSlandatrd Wy lezen in den Yperling Wanneer den 9 january 1830vader Willem, hetgehate en scbeuringvoedende onder- wysgesticht hetwelk men Collegium Philosophicum noemde, afschafte, gaf by voor oorzaek van dit besluytOm dal er geenc reden is, zeydc hy, van de onkosten dezer stichting, door de schatkist van den Staet langer te doen dragen. Wonderlyke woorden, door de kracht der waerheyd aen den dweepzuebtigen dwingeland onttrokken Konden onze staetsmannen dezelve wel overleggen Meen er is geen reden van de onkosten der liberale scholen door de schat kist van den Staet langer te doen dragen. Konden onze Yperscbc raedsheeren die woorden dikwils voor de oogen hebben, dan zonden zy niet meer 50,000 fr. uyt de uytgeputte schatkist der stad gebruyken om een doodgeboren gesticht eenigen adem van leven in te blazen Neen er is geen reden van de onkosten van het kom- HUNAEL KOLLEGIE DOOR DE SCHATKIST VAN DÉ STAD LANGER TE DOEN DRAGEN. Liberalen wilt gy een liberael kollegie betaeft liet met liberale vyffrankstukken want wy zullen eerlang bctoonen: dat er groote en onwederlegbure redens beslaen om de onkosten van het godsdienstlooze en geldinslokkende kommunale kolle gie niet langer door de schatkist van de stad te doen dragen. Het lmwelyk van den hertog van Braband met eene aertshertogin van Oostenryk, mishaegt ten boogsten aen de roode apostels en aen de exclusieven van dc rogieriaensrhe party. Het buys van Oostenryk is te kathotyk, en bet buwelyk van den belgisclten erfprinsmet eene kleyn-docbter van Matia-Tberesia, van gelukkige gedachtenis, is eenen akt van klerikalismus, van acliteruytkruypery, van Ifclit- doovery. Aldus lamenteeren de apostels van bet commtr- nismus en van liet exclusivismns aldus klagen en liryschen de gazetten van MM. Verltaeghen en Frère. Van over lang, hadden de tolken van. MM. Frère en Verhaegltcn gezevd dat het macr dc kosters waren die zich in Befgicn over dat lmwelyk konden verblyden, en heden vind men in een ander excinsief blad, iels wat nog erger en liatelyker is. Dit blad beweert dat bet lmwelyk van den hertog van Braband met de aertshertogin van Oostenryk, nul en van geener weerde zal wezen, dat liet geen buwelyk zal zyn, en dat den erfprins niet zal mogen aenzien worden als voor de wet getrouwd, omdat het lmwelyk niet publiek, en op het stadhuys niet geschied. Den exclusieven apostel be roept zich op art. 191 van den eivielen wetboek, welken zegt'dat een buwelyk welk niet publiek word aengegaen, kan en mag aengerand worden. Maer, wie, in Gods.naem, kan aen de publiciteyt van een lmwelyk twyllelen van welk geheel Europa spreekt, welk te YY'eenen by procuratie reeds gecelebreerd is, welk te Brussel acn bet stadhuys is aen- geplakt, welk in Ste-Gudnla-kerk van den predikstoel word afgeroepen, welk in bet paleys tc Brussel, in bet by wezen van meer dan 50 persoonen, godaen word, welk door talrykc getuygen onderteekend word. en van welk bet proces-verbael in alle gazetten zal afgekondigd worden. Kan een buwelyk meer publiek zyn Men begrvpt dat dergelykc ergoteriën geen antwoord verdienen; indien wv er gewaeg van maken, bot is enkelvk om te doen zien, tot welke ellendige middelen zommige persoonen hunnen toevlugt nemen, om bet buwelyk van den hertog van Braband aen te randen, omdat dit lmwelyk door hun met geeue goede oog aenzien word. Yadcrl kt XST- EN LETTERNIEUWS. Dynsdag lest beeft de solemneele prysdeeling in bet kollegie der Eerw PP. Jesuiten alhier plaets gehad en wierd voorafgegaen door een indrukwekkend tooneel, de Martel dood van den II. Agapitus, die in de Kerk den 18 Augusty gevierd word. Deze vertooning verraed tn-baren samenstel eene rnees- terlyke pen die opvolgelyk de kracht der waerheyd van 't katliolvk geloof en 't geweld der valsehheyd van de af- godery t'n een waer daglicht plaetst en beurtelings de gemoedsaendoeningen van bewondering en verontweerdi- ging in volle beweging weet te stellen.De wyze op welke dees stuk in 't algemeen is gespeeld geweest, de krachtvolle botlding en de ongemackte gesticulatie der akteurs, hunne gevoeldeuytdrükkingen en overtuygende spreekwyzc komen te gelyk eene onbetwistbare proef daerstellen dat meesters en leerlingen er zich deftig op toegelegd bobben om het uytgeïezen publiek met een stuk van letterkundige weerde te vergasten, en den ouden roem te verreglveerdigen dien bet kollegie van Aelst sinds lange jaren geniet. YY'at vervolgens den luysler dezer plegtigheyd is komen verheffen, is liet l'raey muziek, de geest-verrukkende elioor- zangen wacrmede de uytvoering van bet tooneolstuk by tusscbenpooz.en doormengd was. Immers de twee uren die de talrykc vergadering dacr doorgebragt heeft, zyn twee uren van genoegen, stichting en allerleerzaemst lydverdryf geweest, en dat bvzonderlyk op onze dagen dat de grond leer des waren godsdienst door dc booze zoo hardnekkig als stoutmoedig aengerand word. YY'y achten ons gelukkig een zoo deftig gesticht in onze stad te bezitten 't geen, zonder eene duyt aen de schatpligtigen te kosten, bet hoofd kan bieden aen die geldverslindende staetsgestichten, waer godsdienst en zedeleer, als rclmls, op straet zyn geworpen en niets anders dan onheylvolle uytslagen konnen ople veren...... Moglen wy er toch haest van verlost zyn Hei is nog geen jaer geleden dat wy de groote voldoening hadden aen onze landgenoten te mogen aenkondigen dat den wel eerweerden lieer Van Puyvelde, pastor Ie Gysegliem, oud professor in de kollegië» van Aelst en St-.Yicolaes, er eyndelyk, op liet gedurig aendringen van Z. II. den bisschop en van alle vrienden van goede opvoeding, had in toegestemd te Gysegliem een nieuw jongenspensioniiaet le openen, omdat er zich hier in 'tomliggende een volslagen gebrek aen goede opvoedingsgestichten liet gevoelen. Volgens onze verwachting, nam hel nieuw pensionuaet van Gysegliem in weynige weken zoodanig toe, dat Z. II. den bisschop genoodzaekl was hy hel bestaende personneel twee gecslelyke professors le benoemen om de cursissen naer belmoren te regelen, om het onderwys in dit nieuw geslicht op eenen vasten voet te stellen en deszelfs toekomst le verzekeren. En ziet, wat is den uvtslag van die groote opofferingen, van die vaderlyke bezorgdheid geweestHa troostelyk is hel voor ons en voor alle vrienden van vry onderwys en zedclyke opvoeding hier te mogen bestatigen dat dien uvtslag de verwachting van elkeen verre overtroffen heeft Wy, voor ons deel, zyn letterlyk bedrogen noyl zouden wy hebben durven verhopen te zien 'I geen wy donderdag te- prysdeeling in dit gesticht gezien hebben. Wy zeggen liet ronduyt, wy vcrslaen ons niet aen 'l geen de eerweerde heoren hesteerder en professors, in een zoo kort tyd bestek van een enkel schooljaer, melde jonge lingen gedacn hebben om, door deze, een zoo onwedersprekeiyk bewvs van grondige bekwaemlieyd te hebben doen aen den dag leggen. Be verscbeydene alleen-eu tweespraken die er in de fransche Vtaemsche en duytsclie talen nylgegalmd zyn, en dan bet knoddig eu fyir tooneclslukje Lc Charlatan, dat er op gevolgd is, waren gedurige stappen naer een buytengewoon en onverwacht goed succes-bet welk dc aenbevelingen die wy en andere vrienden van deftige- opvoeding nopens liet nieuw pensionuaet van Gysegliem hebben gedaen, meer dan ruymschools is komen verreglveerdigen en staven.- Eerst en vooral eene zoo zuyvere uytspraek dat. zy voor geene gestichten inoel onderdoen, vervolgens eene viye maër bescheydene en welgemanierde houding die den jongeling aenbevclcnsweerdig ma-eki. doch bvzonderlyk liet goed vast hebben der rollen die met aplomb, gezetheid nauwkctirigheyd en ztdkdanig gevoel gespeeld zyn geweest, dal do bewondering en voldoening op het gelael der aenwezigen te lezen stonden en bun beslgenreende loejuyebingen en bravo's deden afgeven. Korlom, wy hebben in deze omstan- diglieyd meer en meer stof geput om iiet ponsionnael van Gysegliem meer dan nvt aen 't vertrouwen der ouders aen te bevelen bun verzekerende en om zoo te zeggen ons borg stellende dat hunne zonen daer eene opvoeding zullen ontvangen waermede zy zich onbevreesd overal zullen mogen en durven aenbieden, en die niet alleen tot eer van hunne leermeesters, maer ook lol eer en welvaert hunner familiën zal strekken Wy konnen deze regelen niet eindigen zonder aen de achtbare lieeren hesteerder en professors onze herlelyke gelukwenschingcn toe te stieren bun levens, ill naem der beschaving en goede zeden, bedankende voor al de opofferingen die zy, in 't belang der stude rende jeugd, hebben gedacn. Wat die eerweerde beeren mogen verwachten, is den bloey van hun gesticht, de zegening van ouders en binders en de zoete overtuyging van voor Godsdienst en Vaderland wel en met veel vrucht gearbeid le hebben. Voorleden woensdag hebben de kiezers van liet dislrikt Dcnderinonde bunnen grooien ketel moeien gebruykfn om een koppel liberaterskandidalen al' le koken die de klubsparty voor de mtionale vertegenwoordiging wilde doen kiezenDaer bet nog al moeyelyk is harde koppen malsch te krygen, hadden de kiezers eene goede greep polassche in den ketel gedaen en ziet. op een paer uerkens tyd waren de liberalerskandidaten MM. Cools en daer ergens eenen onnoozelen Thcpot van Zcle zoodanig malsch gekookt, dat er de zwaerde afviel net als van ccne hoerenhesp die tweemael 21 uren zou gezoden hebben. Op 1141 stemmen bekwam er M. Van Gromphaul, kandidael der conservateurs, 1018, M. Cools 1 en den Tbepot van Zele 01 Het Verbond van Aelsl zal hierop zeggen dat de denkwyzc der liberatcrs-francmaQons veld wint.' .-. ïer gelegenheyd der opgemeldc kie/.ing, bad den francma- Qonsklub van Brussel eenen gebeelen ballot beledigende laster schriften naer Deudermonde gezonden om de kandidatuer van M. Gromphaul le bestryden en deze van M. Cools te verheffen. In dit schimpschrift stond M. Cools zoo netjes geschilderd, ver guld, geverwd en geplaesterd, dat men hem voor eenen nieuwen heyligen uvt China zou genomen hebben die wel drymael de marteldood, nen keer in 't neerduylsch, nen keer in zyne moeder- tael en nen keer in 't vlaemsch, ondergaen heeftDe conser vateurs wierden er in beledigd en met den naem van, krecflen- gangers betiteldMaer zulkdanig was het uylwerksel van 't schrift, dat die krecflengangers de liberale zeerloopers zoodanig vooruytliepen, dat M. Cools en zyn vriendeken nog lagen le koken als M. Gromphaul reeds volksvertegenwoordiger uytgeroepen was. Den grooien Neus van Brussel had dit misschien geroken want hel schrift was uaemloos en zoo slordig als eene verwelkte Cool... Hel Verbond vraegt ons hoe het komt dat wy aen zyne liberale vrienden zoo veel ruyterszalve verkoopen Wel konfratery de antwoord is zeer eenvoudig, namelyk: omdat andere menschenr geene ruyterszalve noodig hebben gelyk de liberaters die gewoon zyn altvd gesmeerd en geplaesterd le loopen 'T Verbond is in eeneheyligegrainschap legen den Dcnder-bode omdat wy in uaein der gecslelykheyd niet antwoordeu wat zy zou doen in geval den reessem dwaze indicn's en daCs van den onnoo zelen konfrater eens verwezenlykt wierden. Den sul jammert eo treurt gelyk oenen hoef die gegeesseld word omdat de Bulle van Bonifacius Mil niet loelaet den vuylerik en den lasteraer te spelenMaer konfrater, waerom wilt gy u aen die bulle gelegen laieu, gy verloochent toch den Paus, gy beledigt en schandvlekt hein gedurig, gy maekt uwe Al en huif inschryvers toch alle kellervën wys, wat moet gy u dan aen die bulle stooreu? Volgens de builen van Luther en Calvyn moogl gy al doen wat Bonifacius VIII u verbied sedert verscheyde maenden zyt gy ecuen kom pleten geus, eenen opregten protestant geworden, doet dan maer gerust voort volgens de leer van Luther en Calvyn en wacht het eyndeken af.T is waer het waren ook twee onbeschofte vuylerikken, doch dit belet niet dat zy lieden nog zeer veel navolgers tellen Maer konlrater, waer blyft uwe antwoord op onze eenvou dige vraeg 'T is niet genoeg te zeggen dat het dwaze raedsels en grove beestigheden zyn, dit is geen antwoord, uwe lezers zelve bekennen en zeggen ronduyt dal gy eenen dommerik zyt indien gy op dit vraegsken niet kont antwoorden. Wy zullen het u nog eens herhalen u aenradende al uw verstand byeen te perssen, misschien zal er toch iels uytkomen. Zie hier konfrater Gummarus Indien 'M. Van der Neuzen, Meester RogierBroeder Orbanus Meester Flankacrl, Bobcspierkcn of gy zelf eens moest op uwen kop gaen, wal zoud gy met uwe voelen en bcetien doen Allons couragie, konfrater, daer is maer eenen INDIEN in eu niet eenen DATantwoord eens goed, dan krygt gy zaterdag een schoon beddeken want wy hebben T een'en 'tander in portcfolie dal wy uyt plaelsgebrek moeten verschuyven. By herderlyken brief van den kardinael-aertsbisschop en de bisschoppen van Belgiën, gegeven te Meclielen den 28 julins 1855, word bet tocgestaen aen alle de geloovigen, die cr de vraeg van zullen doen, des zaterdags vleesch te eten, uytgenomen nogtans, op de zaterdagen waerop men verpligt is te vasten, te weten de zaterdagen van den vasten- tyd, fjuaterlempcr en vigiliën van Sinxen, Kersmis, O. L. V. Hemelvaert, Allerheyligen en de Solemniteyten van dc HH. Petrus en Paulus. SijS?"0 Wy zullen hier aen onze geadite lezers opmerken dat liet gebod van 's zaterdags vleesch te derven niet afge schaft noch ingetrokken is, en dat, als men van de toelating wilt gebruyk maken, men de dispensie aen zyncn deken of pastor MOET vragen zonder echter verpligt te zyn de redens daervan te geven. De vaders, moeders of verdere hoofden des huysgezins, mogen die vraeg doen voor of in naem hunner huysgenoten en zelfs voor al de persoonen welke zy aen hunne tafel zouden ontvangen. De dispensie zal al tyd toegestaen worden. PROGRAMMA van de huwelyks-plegtigheyd van Z. A\ 11. den hertog van Braband met II. K. en K. II mevrouw Maria-lIendrika-Anna, artshertogin van Oostenryk. Het civiel buwelyk zal den 21 augusty, ten 1 uren, in eenezael van het paleys van Brussel, gevierd worden. Het geluyd der klokken en eene salvo van 101 konoiischeuten zullen de plegtigheyd aenkondigen. Het geeslelyk buwelyk zal den 22, in de Sle-Gudula-kerk ge vierd worden. Hel geluyd der klokken en eene salvo artillerie zullen daegs te vooreu, ten 8 uren des avonds, die plegtigheyd aenkondigen. Den stoet zal ten 11 uren 15 minuten uyt hel paleys vertrekken om zich naer de kerk te begeven. Het vertrekken van den koning uyt hel paleys zal door een salvo van 21 kanonscheuten aengekondigd worden. De borgerwacht der hoofdstad zal zich op de Paleyzen-plaets en in de Koninglyke-slraet in slagorde scharen. De infanterie-lroepen van liet garnisoen zullen op de Koning- iyke-plaels per bataillons in massa geschaerd worden. Den stoel zal de plaels der paleyzen. de Koninglyke-slraet, de Kongres-plaets,dc Linie-slraet.de Wilde-Bosch-straeidoortrekken. Ily zal zich in het volgende order in beweging stellen. Twee eskadrons, muziek «»en het hoofd Twee rytuygen met twee peerden (gala-livrey) Dry^rytuygen met zes peerden (gala-livrey) De militaire huv/.en des konings en van den hertog, van Braband; Het ryluyg van Zyne Majesteyt Het rytuyg van Z. K. K. den graef van Vlaenderen en van II. K. H. prinses Charlotte. De militaire overheyd en de officieren le peerd van de borger wacht en het garnisoen der hoofdstad, aen hun hoofd hebbende den oppergenerael der burgerwachten en den Inytenant-generaeL hevelhebber over de divisie Twee eskadrons zullen den stoet sluyten. Zyne majesteyt en hunne koninglyke hoogheden zullen langs het groot portael in de kerk komen, waer zy zullen ontfangen worden door den kardinael-artsbisschop, de bisschohpen en de geestclykheyd. Zyne. Eminencie zal officieren en de bisschoppen zullende plegtigheyd bywoonen. Een salvo van 101 kononschcuten zal gedurende de plegtig heyd gelost worden. Plaeisen zullen regis en links van de koninglyke estrade voor behouden worden voor hel diplomatiek korps, de ministers, de leden der beyde kamers eu de hooge overheden. Plaetsen zullen insgelyks voorbehouden worden voor de per soonen die, zoo als openbare ambtenaren, kaerlen zullen bekomen welke, op bevel des konings, in persoonlyken naem zullen afge- gcleverd worden. By den terugkeer uyt de kerk, zal den stoet de Bergslract, de Groenselmerkt, den Magdalene-steenweg den Berg van hel Hof, de Koninglyke plaets, en dc plaets der Paleyzen te volgen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2