BOSCH. ZAEILANDEN, VREEDE MOORD TE LEDEBERG. OVERLEDENEN. PRYSDEELIAG. Openbare Verkooping AEASTOADS TE IU REA. Dc volgende weynige omstandigheden zyn nog vernomen ue word en Het gerucht was eergisteren ep gisteren verspreyd, dat Paul La chaert ziek was. Tot hoeverre dit echt is, weten wy niet, maer, wat meer echt schynt, is dat by nu alles loochent wat hy, in hel be"in, opzigtelyk de moord, had veropenbaerd. Hy beweert dat hy de°waerhevd niet gezeyd heelt, als hy zich den pligtigen erkende; hv ze°t die bekentenissen maer gedaen te hebben, om dal men hem dreygde zynen ouden vader, en alle zyne broeders aen te houden, indien hy niet klapte. Men kan gemakkelyk begrypen dat zulke tydingcn niet ligtzinnelyk behooren aenveerd er. geloofd te worden, te meer, omdat er schynt te volgen uyt de instruklic, dat dc moord met opgczellen zin, met voorbedachten wil, zou gepleegd zyn geweest. Volgens het gezegde van meer dan een blad, en welk nooyt <'eleu«'enstraft is geweest, zou Lachaert, sedert verscheydene da- r,en, voorgenomen hebben Van Damme te vermoorden, maer zou dit uytqesield hebben omdat de sommen welke zynen vriend moest ontvangen, te gering waren. Het was om te weten hoeveel Van Damme op zich had, dat Paul Lachaert hem afwachtte en beloerde. Iets wat nog met het plegen van de moord in verband slaet, en den opgczellen zin doet uytschynen, is dat Lachaert inner weynige da^en voor de moord, zyne gewoone slaepplaets heeft verlaten, om* na er een zolderplaetsje te gaen slapen, welk geen twee meters diepteen slechts 1 meter 50 centimeters breedte heeft. Dit ka merken, op den zolder, heeft geene venster.en dus geen uylzigt op slraethel word enkelyk door eene of twee glazen pannen verlicht. Als men hel plaetskèn ziet, is men verwonderd toen men denkt dat aldaer met eenen hamer en een byl, een zoo schrikkelyk schelmstuk is gepleegd. Het aenschouwen van dit zolderkamerken moet doen veronderstellen dat Van Damme behoorde gebukt te zyn, als hy den eersten slag heeft bekomen, en moet afgemaekt zyn, als hy óp den planchcr lag. De jaerlyksche processie van 0. L. V. heeft voorleden maendag met een allerschoonste weder haren gewoonlvken ommegang gedaen. Den jongeling van 15 a 14 jaren die over 10 dagen ver dwenen was, is eyndelyk uytgekomen. Men is in de Munt bezig met medalien te slaen ter vereeu wiging van het huwelyk van den hertog van Braband met de artshertogin van Oostenryk. Deze medalien zvn van de weerde van 5-franks, en zullen aen dien prvs, te beginnen van zondag in dc Munt te bekomen zyn. Gelyke medalien in koper ter groote en weerde van 10 een timen, zullen insgelyks geslagen worden en in hiervoormelde bureelen verkrygbaer zyn. "Duyzende en duyzende vremdelingen zyn reeds te Brussel voor het bywoonen der aenstaende feesten, acngekomen. Elk konvoy brengt er nog honderden aen. Den hertog van Braband heeft eene somme van 10,000 fr. aen den Borgemeester van Brussel gezonden, om op den dag zvns huwelyks bróoddeelingen aen den armen der stad te doen. Ter gelegenheyd van het huwelyk by procuratie van de hertogin van Braband, heeft den keyzer van Oostenryk 5000 gl. aen den armen van AVeenen doen uytdeelen. Men schrvft uyt Berlyn, van den ISauguslv wat volgt «Prins Frederik-Karel van Pruyssen, zoon van prins Karei, broeder des konings, heeft zich langs den yzeren weg van Anhault naer llalle begeven, ten eynde de artshertogin Maria van Oosterryk, hertogin van Braband te gaen komplimenteren men weet dat de prinses morgen op pruyssisch grondgebied zal aen komen, en den nacht te Erfurt zal doorbrengen. Men had vuriglyk verlangd te Verviers dat de plegtigheyd •der overlevering van de toekomende hertogin van Braband in het openbaer geschiedde. Maer, de gebruyken verzetten zich hier tegen. Deze overlevering der hertogin door den keyzerlykeu kommissaris aen den Belgisschen kommissaris, moet met gesloten deur, en zelfs in de afwezigheyd van den koning, en op eenen onzydigen grond, geschieden. Het is om die rede dal hier toe het hotel van M",e de Biollev te Verviers is gekozen. Het trouwkleed der aertsherlogin is van witte zyde, ver sierd met wonderschoone borduersels en verheven met zilver- draed. Om den gordel glinsteren diamanten. De manlille met sleep is van de zelfde slof en ook allersmakelykst bewerkt. Hel hofkleed, in blauwe stof, is even ryk en fraey. Eene deputatie der stad Meenen, vergezeld van den heer De Haerne, volksvertegenwoordiger, is in het palcys ontvangen geworden. Zy was gelast den koning geluk te wenschen over hel aenstaende huwelyk van zynen zoon en hem te verzoeken, op zyne reys naer Kortryk, te Meenen te willen stilhouden. Tevens heeft zy verzocht, dat de stad Meenen haer garnizoen zou mogen behouden, als schadevergoeding voor hel afbreken van hare vestingen Z. M. heeft beloofd eerlang de stad Meenen te zullen bezoeken •en hare belangen, in wat aengaet haer garnisoen, niet uyt hel oog te zullen verliezen. Sancho beweert dat men den gewezen kolonel van hel 5e jagers te voet, voor het hoog militaire geregtshof niet zal laten verschynen, aengezien M. Yicq de Cumlich bevel heeft ontvangen om Brussel te verlaten. Er zyn reeds twaelf stieren uyt Spanje aengekomen, voor de stieren-gevechten, die op hel grondgebied der gemeente Schaerbeek zullen gegeven worden. Deze stieren zyn onmid- delyk in de weyde gesteken. Den uytgever van den Impartial de Brugesdoor dc reglbank van Brugge en door het hof van appel veroordeeld wegens las tering jegens M. Henri Joncheere tot schade en intresten en tol de kosten van hel proces," heeft zaterdag eene sommalie onlfangen door den deurwaerder ten eynde eene eerste betaling tc doen van by de 27,000 fr. Eene tweede moet hem ook cerstdaegs gedaen worden ter betaling van het overige. Men leest in den Akkerbouw Alhoewel de aerdappelziekte zich allengskcns over al de plan tingen uylbreyd, is hel toch ongetwyffeld en onbetwisbaer dat zy tot heden byna geene merkbare schade heeft voortgebragt. De verschynselen zyn verders" zeer verschillend. Hier en daer liggen de stammen volkomen dood en verkwynen, zonder dal de aerdap- pelen voor het minste aengerand zyn, terwyl er nevens deze stukken velden bestaen op welke men hoegenaemd de minste ziekieekoneu biet gewaer word. Uytneincnd zeldzaem treft men aerdappelen aen, die, in welken grond zy ook geteeld zyn, de ware teekenen van ziekte of bederving opleveren. De schade tot hier toe veroorzaekt, is dus onbeduydend, en het dalen der pryzen op de merkten, alsook dc goede hoeda- nighcyd der te koop gevcyide aerdappelen doen byna volkomen alle vrees van geringen opbrengst verdwynen. Dit jaer, als door een gunstig voorgevoelen gelcyd, heeft men uytgestrekte plantingen met aerdappelen gedaen en daer de opbrengst veel belooft, is hel te denken dat deze vrucht, hel brood van dc armtn, den toekomenden winter overvloedig en aen lecge pryzen staer.de binnen hel bcreyk van de bchoeftigen zal komen. Eene plegtigheyd heeft zondag, in hel bisschoppelvk paleys te Gend plaets gehad Na hel eyndigen van hel oflicie in Sl-Baefs, hebben alle de kanonikken van het kapittel der hoofdkerk, zich naer het bisdom begeven, ten eynde aen Z. Hoogw. den bisschop, als een bewys van kinderlyke genegenheyd en van sympathie voor bet opper hoofd van hel bisdom, een borslkruys in goud, en met brillonten versierd, op te dragen. Dit kruys is in golhieken trant, en gemaekt volgens hel model welk Mgr. Delebecque te Hoornen, voor zyn kapittel, uyt de handen van Z. II. den paus had onlfangen. Langs den eenen kant van dit kruys ziet men het portret van Z. H. Pius IX, en langs den anderen kant, de borstbeelden der prinsen van de apostels. Om leeg van het kruys ziet men de wapens van het kapittel en deze van Mgr. Delebecque. Dit kruys van welk men bezonderlyk het dryfwerk, of ciseluer, bewonderd, is door M. J. Vermandei, goud-en zilversmid, verveerdigd. Het is den zeiven verdienstelyken artiste welken reeds verscheyde gothieke remons- trancicn, en andere voorwerpen voor verschillige kerken, heeft gemaekt. Den bisschop gevoelig over dit bewys van genegenheyd van wegens zyn kapittel, heeft de kanonikken gulhertig bedankt, en hun nog eens herhaeld dat den H. Vader zyne hoogste vreugd heeft betoond over den goeden geest, welken hel kapittel bezielt. Hel is als eenen blyk van dezen geest, dat Z. Hoogw. met des te meer genoegen dit geschenk heeft aenveerd. (Vaderl.) Den knegt van M. Van Imschoot, koopman in hout, was eergisteren met dry peerden en twee aen elkander vastgemaekte ezels, om hoornen naer buyten gereden, en is op den weg van Meirelbeke, terwyl hy eenen urzelvan een der peerden poogde te verdryven, door eene te veel voorwaerdsche beweging, van den ezel gevallen, een der groote wielen heeft hem de borstverbryzeld. Den ongclukkigen heeft maer weynige oogenblikken meer geleefd. Eenen jongeling van Lovendeghem, M. L. Van Hecke, heeft, op den weg van Eecloo naer Waerschoot, op eene droevige wyze de dood gevonden. M. Van Hecke was in tilbury, en door ïiel breken van een wiel verschrikte het peerd en ging op den hol. Den jongeling sprong uyt den tilbury en verbryzelde zich hel hoofd tegen eenen boom. M. L. Van Hecke, oud 27 jaren, bleef dood ter plaets. Eenen onbekenden kwam zondag laetsleden by den heer Gillis, winkelier te Vilvoorde, eene broek koopen, en fulfclde er een van 16 fr. onder zynen fuyk maer hy wierd betrapt en men hield hem in den hof op, terwyl men den kommissaris ging roepen. Den dief was hun te rap, want eensklaps sprong hy over den muer in den hof van den heer De Bontridder, dan van hof tot hof over muer en muer verdween hy, zonder aengehouden te kunnen worden. Volgens het spoor heeft hy vier muren overgeklommen en dry hoven doorloopen. Men heeft te Aeltrc, den 15 dezer, om vvf uren des mor- gends, het lyk van den genaemden Pieter de Meyer, oud 27 jaren, barreel-wachter op den yzeren weg, voor het wachthuysje, op de rails, gevonden. Het hoofd, de voeten en de regie hand waren verbryzeld. Men verondersteld dat de Meyer, des avonds te vooren dronken zynde, voor zyne hut op den weg zal in slaep zyn ge vallen, en door het laetste konvoy van Brugge naer Gejul zal verpletterd zyn. AEN DE GENEESI1EEREN My.nheeren, Volgens wensch van onze konfraters van Boom. en op verzoek van de heeren doctors, het comité mcdico-canlonal van Zele uyl- makende, hebben wy de eer, al de genecsheeren ten platten lande woonende in eenen om kring der gemeente Lede, van omtrent dry uren, uyt te noodigen op dertigslen dezer maend ten twee uren 's namiddags, om zich aldaer te bevinden in de zael van het gemeente-huys, ten eynde er ook een comité te vormen, en er aensionds over'te gaen tol het beraedslagen Ten l>,cn over een verzoekschrift aen de kamer der volksvèr- tcgenwoordigers; Ten 2den over een verzoekschrift aen de Provinciale commissie van geneeskunst; Ten 5,Ien over eene antwoord op den brief van den heer ProfP. Burggraeve te Gend, welken zich met het verdedigen onzer be langen gaet bemoeyën in de Académie Royale de mcdccinc. Aengezien den tyd dringende is, en dal het diesvolgende on- mogelyk is, aen al onze konfraters in het byzonder eenen brief toe te smeren, durven wy hopen dat dezen onzen oproep, genoeg- zaem zal zyn om iederen geneesheer aen te moedigen op gestelden dag, onze belangen tot Lede te komen verdedigen. In afwachting hebben wy de eer te zyn, Mvnheeren, uwe zeer toegenegene konfraters, I)E SAEDELEER. A. VAN DER EECKEN, Med. Lede, den 20 Augusly 1855. airen der harmonie wierden er door P. Van Caillie aen de kinderen der gemeenteschool pryzen uytgereykt. Des avonds was er alge- meene verlichting. Voor slot zal ik u zeggen wat er by velen het fraeyste heeft geschenen een discours uvtgesproken door eenen deugryken en geleerden jongeling in onze parochie sedert eenigc maenden enkelyk woonende by zyne familie lol herstelling zyner gezond- heyd, M. Benjamin De Rybel student. Zyne lofrede is met veel lof en eer ontvangen. Hy heeft dezelve uvtgesproken vóór het geboorte- huys van den Z. E. P. Beckx thans nog bewoond door de zuster van dezen laetsten. Talrykc aeiihoorders juychlten zyne lofreden toe en waren uylern.atc voldaen over den schoonen conlrasle die die er in heerschtc en waerdoor hy het tegenwoordige Sichera boven hel voorgaende heeft gesteld om de nog nooyt gehoorde eer die er heden aen te beurt valt. Ziedaer Mynheer de byzonderheden onzer feest en wy hopen dat gy zoo goed zult zyn dezelve in uw geëerd blad over te nemen. BURGEULYKEN-STAND. GFROORTFN Mannelyk 6 q GLbUULlLA yu0lJWEL 3 HOÜWELYKEN. Henricus Mailhieu, wedr. van Maria De Keghel, scheerslyper, met Anna Vinek. dagloonsier. Corn. Scheick, twyndersgast, met Cath. De NVittc, kantwerkster. Jacobus W a liters, man van Anna Pyck, arbeyder, 57 j., Mylbeke. Francisca Geencns, dienstmevd, 57 j., Nieuwslraet. Maria Van der Stock, vrouw van Const. Baeyens, huyshoudster, 52 j.. Zoulslraetpoort. Anna Verdoodt, vrouw van Petrus Van Nuffel, landbouwster 47 j., Mylbeke. Dc Prysdeeling in de Kostschool van de Gezusters Van Den Bussciie te Ninovc, zal plaets hebben den 31 dezer, ten 2 uren des namiddags. IN DE GEMEENTEN OOMBERGHE, UILLEGEM EN ELENE. Dc Notaris 1)E SAVOYE, te St-Lievens-Esscbe verbly- vendc, zal ten verzoeke van den Ontvanger DE BEER te Lceuwergem, als magthebber over zyne principale, op de twee nabepaelde Zitdagen, openbaerlyk den meestbiedenden verkoopen, de volgende Goederen GEMEENTE OOMBERGHE. Eerste Koor. Een perceel BOSCH, gelegen in de gemeente Oomberghe in de Tietmeerschen, belendende oost d'hoors Van Canwenberge, znid over de beke M. den burgemeester Van Durme, west den zeiven en noord de straete, groot 12 aren 90 centiaren. Tweede Koor. 40 aren ZAEILAND, gelegen als voren op 't Agterlrentje of Keelken, palende oost de straete, zuid de heeren A'an Durme en Pions, west d'heeren Dubellov en De Moor en noord nog Dubelloy. Derde Koor. "5 aren 80 centiaren ZAEILAND, gelegen als voren op 't Agterleentjc, palende oost de weezen De Moor, zuid Pieter Niemegeerts, west Lodewyk De Cooman, en noord do kinders Van Damme. Vierde Koor. 71 aren 60 centiaren ZAEILAND, gelegen op 't Hoofdveld te Oomberghe. grenzende oost den burggrarl' D'Hailly van Nieuwpoort, zuid Fidel De Moor en d'erven De Clercfj, west Jacobus Piens en noord Van Geel. Vyitie Koor. 46 aren 10 centiaren ZAEILAND, gelegen als voren op bet Hoofdveld of Ilairenthout'. komende zuid den heer Verplanken, west den heer Fidel De Moor en noord Droeshout. Men scliryfl aen den Dcndcrbode uyt Sicliem, by biest, onder ilagleekening van 1G augusty 1855 Wy hebben de eer en de voldoening Ued. aen te kondigen dat den 11 dezer maend een fraey en aengenaem schouwspel in onze gemeente heef t opgeleverd. Ter gelegenheyd der verheffing van den Z. E. 1'. lieckx lol de uylmunlendende wcerdigheyd van Gencruel der Societeyt Jesu, hadden onze inwooners besloten een luyslerryk feest op te regtenontwerp dal den II dezer komt vcrwezenlykt Ie worden, lnderdaed, dezen dag bood liet dorp aen al wat eene landelyke feest luyslerryk kan maken. De stralen waren beplant met sparre hoornen de jonge meyskens hadden sedert verscheyde dagen niets meer gedaendan bloemen gaen op- zoekenom erde straten mede tebeslroeyenen er roozenhoeden van te vlechten. Meer dan 10 arken waren in 'l dorp opgeregt, waer- onder twee benierkensweerdige, eene schoone aeu het buys van den E. II. Pastor en eene allerschoonste aen 't geboortehuis van den Generael. Meer, geloot' ik, dan honderd jaerschriftcn wierden gelezen alle betrek hebbende tot de kindscbheyd, tol de verdere jaren, lol den inannelyken ouderdom en lot dc tegenwoordige positie van den Z. E. Pater Beckx. Den tempel des heeren was niet min fraey vcrcierd, vaendels en schoone behangsels en andere ornementen in overvloed. In deze heyligc plaets wierden ook verscheidene jaerschriften gelezen: op den koor, boven den Imogen aulaer en (ten ingang der kerk. liet schynt dal op dezen dag, hoog en leeg le samen had gespannen; want onder de jaerschriften waren er lalvuscbc, franscbe en vlacmsche en zynde alle heel zinrvk opgesteld.-Op dezen dag 9 priesters, allen inboorlingen van Sichem, hebben liunne mis in hunne parochie gecelebreerd. Ten 9 uren nam er eenen solcmnelen misdienst acuvangM. Theyskens eenen der negen was celebrant, door de 8 andere bygestaen. Na 'l evangelie, is er een fraey en wel met de omslandighevd overeenkomende sennoon uytgesproken door Pater Van Caillie jesuict. Een talryk volk waerouder vele vremdelingen der omliggende plaetsen en vele heeren cn datnen van biest verleenden den predikant een leerznem oorzelfs vele, maer meest de parochianen weenden van vreugd op het hooren aenhnlen der verschillige deugden enz. van hnnncn doorluchtigen inboorling. Binst d. n dag is liet sclioon muziek (harmonie) van Scherpenheuve! hel dorp komen vereeren. Onder dc verschillige GEMEENTE UILLEGEM. Zesde Koop. 30 aren ZAEILAND, gelegen te Hillegent op Vlierbosch, palende oost M. Lintpens, zuid M. De Cock, west Seraphin Van Geyt en noord Jan Baptist Vidls. Zevende Koop. 20 aren 30 centiaren ZAEILAND, gelegen als voren aen den AYaubootn, belendende oost d'hoors De Cooman, zuid Jan Bte. De Cooman, west den voetweg en noord den heer De Cock. GEMEENTE ELENE. Achste en leste Koop. 27 aren 60 cent. ZAEILAND. gelegen in de gemeente Eleneop d'Hoog-bremt, belendende oost Al. Pycke, zuid verschelde aengelunde en noord den Konterlosch. Deze Goederen zyn in gebruik by de weezen De Moor en andere tot Kersdag 1833. ZITDAGEN. Instel Dynsdag 50 Augusty Verblïf Dvnsdag 15 September 10 Telkens om 4 uren na noen ten Gemeenten-lluize te Oomberghe, bewoond by Livien Van Achter. Voor de titels van eigendom en verdere inlichtingen vervoege men zich by gezegde DE BEER en Notaris DE SAVOYE. Eenen wel gekalanten GRAKNMOLEN met alle deszelfs afhanglykbedeu, tegen bet Sluys, op de rivier den Dender te Arren, hy is slechts eene half tier van Geerardsbergen en Lessen afgelegen en niet ver van de steen- en yzerenweg die de twee steden te samen voegen. Zich te bevragen by d'heer advokael A. Van VVambeke te Geerardsbergen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3