ZONDAG 4 SEPTEMBER 1833. ZEVENDEN JAERGANG. N' 365. Mackt alle plaets, M. üelfosse komt VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 5 September 1855. WAT ZIT DAER AGTER. Den voorspoed van 't liberalismus. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VA:V DEN 1 SETTER RE R 1855. lo Ten 7 urm 30 min. 's worg. naer Dentlennonde, Mechelen, Brns.«el, Antwer pen, Leuven, Luyk, Verviers, Aken, Keulen, Hasselt, tiend Doornyk en H\ssel. 2® Ten 11 uren 30 minuten Hps morgens naer Dendermonde, Gcnd, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, IUssel, Calais. 3® Ten 2 uren namiddag naer Dendeimondc, Mechelen, Brussel, Antwerpen Leuren, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyen. Hasselt, Aken. 4® Ten 5 uren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5® 7 en 8 uren 00 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuren, Thienen en Gcnd. Ct'lQl'E SLUM. 1® Ten 6 ur. 25 m. 's morgens.—2® Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. —3® Ten 12 uren 15 minuten 's namiddags. 4® 'len 2 uren 40 minuten namiddag. 5® Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gvsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7* uren 30 minuten 's morgens, 11 uren 30 minutcu voor middag ten 2 uren namiddag en ten 5 uren 30 minuten. Van DENDF.BMONDE ten 8 uren 10 minuten'smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. Noor alle riglingeu moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—Don prysder inschryving, bv trimester, is bepacld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. DEN DENDEEBODE DE EETWAREN. De eetwaren die ons bestaen onderhouden, spelen eene groole rol in de wereld omdat er ons leven van afhangt. Ook als de Voorzienigheyd het menschdom kastyd, is het zeer dikwils in de schaerschlieyd der eetwaren dat Zy den middel neemt. Maer de Gouvernements-Voorzienigheyd der natiën moet ook, voor zoo veel zv kan, maetregels nemen 0111 de rampen te verzachten. Ten dien opzigte heerscht er in dit oogenblik eene algemeene onrust in bvna gansch Europa; de levensmiddelen en voornamelyk de byzonderste, de granen, verhoogen alle dagen in prys en dit wel zoodanig, dat die gedurige ver hooging niet zonder vrees kan aenzien worden. Van alle kanten schryft uien dat, op eiken merktdag, de granen in prys stvgen en in eenen oogwenk van de merkten vcrdwynen voor 't "meeste deel opgekocht door graenbyters en specu lanten. In de afgeloopene week, zegt, de Gazette van Luyk, is eene aenzienelvke ryzing op dc graenmerkt van Luyk ontstaen. Zy word algemeen toegeschreven aen het dekreet van het fransch gouvernement, het welk de granen in dit land vry laet inkomen en den uytvoer verbied. Het scliynt dat de speculatie, ten gevolge van dit dekreet, vele aenkoopen voor Vrankryk heeft gedaen. De piyzen zyn gekwoteerd geworden als volgttarwe den zak aen 57 en 57-50 fr., het welk eene middelbare ryzing daerstelt van fr. 5-75 per zak. Rogge den zak 22 a 23 fr., het welk eene ryzing geeft van fr. 1-75 per zak. De masteluyn is 75 centimen en de haver 50 cent. per mud gerezen. Wy hebben de pryzen van tarwe en rogge in augusty 1852" nagezien de tarwe gold in dien tyd 24-75 a 25 fr. per zak, en de rogge Id a 16-50 fr., het welk op de tegen woordige pryzen eene ryzing geeft van 12 fr. voor de tarwe en 6-50 fr. voor de rogge. De ryzing, welke wy aenhalen, kan dus maer tydelyk zyn en "alles doet verhopen, dat de pryzen dadelyk zullen dalen, vooral wanneer onze merkten van nieuw graen zullen voorzien worden. Dergelyke verhooging heeft pluels gehad te Gend, te Antwerpen en in andere voorname merktpactsen. Dat die prysverhooging en snelle opkooping door graenbyters overal voortgaet, dit schynt maer al te waer dat 't dekreet van 't fransch gouvernement waervoor de opkooping gedaen word, er de oorzaek van is, schynt men algemeen te gelooven; evenwel is het nog niet wel mogelyk met zekerheyd te oordeelen over geheel den uvtslag dien den laetsten graen- oogst in Vrankryk zal opleveren maer wat er zeker is, is dat, indien Vrankryk zich voortdurend blyft bevoorraden op onze merkten, wy noodzakelyk zullen graen te kort hebben, te meer omdat wy alle jaren een groot deel granen van Vrankryk in ons land moeten krygen om in onze noodwendigheden te voorzien. Het geen hier dus omgaet nopens de opkooping en uytvoer naer Vrankryk, moet de aendacht van 't gouvernement gaende maken, want moest er aen Belgiën graen ontbreken, wy weten niet waer het zich voorraed zou verschaffen het is buyten twvffel dat Vrankryk en andere landen zich zullen verbaesten in 'tnoor den hunne provisiën acn te koopen. Het gouvernement moet hier te meer en voornamelyk de oogen openen omdat, dank aen den fanieuzen Rogier, onze wetgeving op de granen geene hoegenaemde waerborg oplevert 'tegen den uytvoer en opkooping. Het is aen de poogingen toe te schryven van dien vremdeling die aen Belgiën zoo veel kwaed gedaen heeft, dat onze wetgeving de beweegbare schaél niet meer ter barer beschikking heeft om den nyt- en invoer te regelen ten oynde de landbouwers eenen goeden prys voor hunne granen te verschaffen doch tee zeiver tyd de graenbyters te beletten op den honger der menigte te speculeren om zich te verrykenHeeft Rogier zyne slechte graenwet gemaekt enkelyk om aen de ryke graenbyters van Antwerpen In behagen, de kanier moet er in voorzien en die wet veranderen al was dié veran dering eene oorzaek van Rogicr's verwydering nyt bet parlementMoesten wy een overzigt maken van al de slechte maetregels die door dezen franschman genomen zyn en van al het kwaed dat dezen kerel aen de werkende klas heeft toegebragt, wy zouden geheelc boeken daerover te schryven hebben....... 'T is dien zelfden quidam die eenen doodelyken oorlog tegen het handgespin gevoerd heeften oorzaek is dat er in 't gevang van St-Bernard met geen ander garen dan met engelsch mekaniek geweven word, juyst als of er geen belgiseh garen meer te vinden ware Maer 't is eene maetschappy van Antwerpen die er 't profyt uyt trekt, en dit zegt zoo veel als de slechte giaenwet. Door koninglvk besluyl van 28 augusty word den vryën invoer verleend aen de tarwe, gezuyverden spell, masteluyn, erwten, I linzen, boonen, rogge, maïs, hoekweyt, boontjes, gerst, mout, haver, ongezuyverden spell, gorl, geperelde gerst, het meel, het gemael van alten aerd, moer en andere styfselachlige zelf standigheden. Sommige persoonen vragen dat den uytvoer der granen ver boden worde. Maer die persoonen zvn niet indachtig dat krachtens de graenwet van M. Oogier, hel gouvernement hel regl niet heeft van den uytvoer der granen le verbieden. Ziedaer eene der domheden beval in deze wet welker tegen strevers door de Oogieriaensche drukpers zoo dikwils zyn afge schilderd geweest als vvauden en uylhongeraers des volks. Geheel 't land blyft zich voortdurend bezig houden met het liberalismus van den burger Delfosse omdat bet een liberalismns is van eene geheel vremde soort. Inderdaed, is 't niet aerdig en vremd den liberalen Delfosse somtyds zynen antiaristokraticken hoogmoed zoo verre te hebben zien dryven, van te willen gelyk zyn aen die oude volksvoor standers welke het als eene eer rekenden zich te bevinden onder de menigte van het volk? Sedert dat hy gekomen is daer waer hy noyt gedacht had te geraken, is zynen volks- hoogmoed zoodanig veranderd, dat hy zich zou schamen niet alleen van onder 't volk te verschynen, maer zelfs in een trcffelyk burgerskaffehuys te gaen. Dien man moet in andere plaetsen schitteren, de hoogste trappen der aristo- kratie zyn nog te leeg voor hem, want hy gevoelt dut hy in weerdigheyd en in titels meer dan 128 graden edeldom in zyn bloed heeft. Bezig met zich te bekyken in den spiegel zyner weerdig- heden, pevsde hy aen de plaets die hy aen de koninglyke niaeltvd moest hebben. Was het genoeg daer genoodigd te zyïi en er le mogen zetelen nevens al wat treffelyk en eerbiedweerdig in 't land te vinden is? Wel neen, dien man wilde daer de wet geven even als of hy in zyn eygen liuys zou geweest zynDen koning beveelt dat, volgens regt en gebruyk, eenen hoogen dignitaris, eenen prins der Kerk neven de prinsen van koninglyken bloede geplaetst zymaer M. Delfosse komt en zegt: ha! eenen kardinael-artsliisschop van de roomsche kerk mag ik achter nivnen rug niet steken! eenen kardinael-artsliisschop word hier liever gezien en meer geacht dan ik, den heer Delfosse van Luyk! Voorzeker ik en kom niet, geeft gy my de eerste plaets niet, gy moogt uwen koninglyken diner met uw volk alleen opeten, ik wil niet verdragen dat het hoofd van non papen winkel die ens zoo zwaer 't lierte drukt, den voorrang op my hebbe 'Welk verschil tusschen den prins de Eigne en den hooveerdigen burger van Luyk Den prins de Eigne als katholyken, erkent dat er in "de roornseh-katholyke kerk prinsen der kerk zyn, en dat Z. E. den kardinacl-artsbisschop van Mechelen onder dit getal is; Meester Delfosse van Luyk, misschien tot eenen anderen godsdienst behoorende, erkent geene prinsen zyner kerkNoglans die weerdigheyd moet zoo wonderlyk aen M. Delfosse niet schynen, want in de francmaQons-kerk zyn er ook hooge dignitarissen die voor de logiën zoo veel weerd zyn dan de prinsen der Roomsche kerkVraegt het liever aen MM. Frère en Yerhaeghcn In liet V vim den Journal de Bruxelles van Woensdag troffen wy een verslag aen over de receptie des Kooings in de sialic van Dendermonde door M. De laegher, gouverneur onzer provincie, gedaen. F.enc redevoering door .M. den Burgemeester uitgespro ken, bevond zich in dit verslag, vervolgens wierd er in vier regelen gezegd dat V. Vermeire, volksvertegenwoordiger, in hoedanigheyd van voorzitter der koophandelkamer, en M. den president der regthank ook eene redevoering hadden nylgesproken, en dat eymjelyk den koning met veel lieftalligheid MN. dm gouverneur, den Burgemeester en Vermeire had bedankt over de gevoelens die zv kwamen nvl lo drukken. By het lezen van dit verslag, gevoelden wy dadelyk dat er iels schortte, want wy vonden nog al aerdig dat den* Koning niet gelykelyk niet lieftalligheyd lot den lieer President der regthank zoo gesproken en hem bedankl hebben. Wy konden er niet anders uyt rapen ten zy dal de redevoering van den heer President aen den Koning zeer sterk moest mishaegd hebben, om onzen Vorst, die in al die zaken zoo heusch, zoo fyn en voorzigtig is, te uoopen zulk een bloedig affront eenen eersten magistraet aen te doen. Wy hebben dus inlichtingen genomen en ons konrien verzekeren dat hel verslag van den Journal de liruxcllcs verminkt, verdraeyd en vervalsclil isMisschien heeft den inzender niet gedacht dal hy eene weynig eervolle verdenking op den heer president wierp, of den koning zelf als eenen onbeleefderik afschilderde. Heeft den verslaginzender dit niet voorzien of niet begrepen, 'l is eenen verstandeleozen mensch die zou bgler doen zich met der gelyke zaken niet le bemoeien heeft hy het voorzien, dan is hy eenen hoogst laekharen kivaedivilligen, van welken den Journal dc Bruxelles in 't vervolg zal dienen te mistrouwen. Wy hebben dan stellig vernomen dal den heer president der regthank onmiddelyk na )l. den Burgemeester, lot den koning en koninglyke familie eene toespraek gehouden heeft, die aen den achtbaren spreker dc vleiendste en welwillendste bedankingeii van wege Z. M. den Koning verworven heeft. Op dat men zou kunnen oordeelen of de redevoering van M. den regter Mulckens, welken in d'afiveziglievd van M. den President, de regthank volgens regl van voorrang moest vertegenwoordigen, ja of neen, al de hoedanigheden van welgepasllieyd, voortreffelyke gevoelens en hooge conveiiancc inhield, en dus volkomen de koninglvke goedkeuring' verdiende, hebben wy dit stuk leltcrlyk uyt een lilierael blad van Antwerpen den Prrcurscur overgenomen Zie hier hoe M. Muiekeus zich uitgedrukt heeft Sim: Le tribunal de 1" instance de l'arrondissement de Termonde dom j'ai riionneur d'etre l'organe, esl profondément animé de celle joie vive qu'a fait nailre dans lous les coeurs Beiges, l'heu- reux événement de l'illustre union de Monseigneur le Due de Brabant, voire bien-aimé Ills, avee son Allesse Royale cl Impé riale, Madame Marie llenriclle, Archiduchesse d'Aulriclie, événe ment si important pour l'avenir de la patrie et qui réjoull Ie coeiir paterncl de voire Majeslé. Le tribunal est péuélré de ces sentiments d'ainour, de dévoue- ment et de reconnaissance dout votre Majeslé re?oit parloul el a si jusles litres, tanl d'éclalanls lémoigiiagcs. Daiguez, Sire, agréer avee hienveillaucc, l'expression dc ces sentiments. Monseigneur, Madame, Yous, dom l'allianec eoinble les vieux de la Belgique, daiguez recevoir nos felicitations sur celle union dom la Providence, qui béuil vos destinées, a voulu raccomplissement, sur celle union que le pays enticr apprécie comme la base de la consolidation de son existence. Daiguez recevoir les hommages de respect el de dévouemenl qui voos soul dós et l'expression des vieux ardents que ,nous formous pour que vos Allesses Boyales puissent jouir d'une félicité longue et inalterable. Wy moeten hier nog byvoegen dat den verslaginzender van den Journal de Bruxelles ook in de pen heeft gelaten dat den zeer eerw, heer Deken van Dendermonde gelykelyk zyne vurige geluk- wenschingen tot Koning en koninglyke familie'hcefl gesluerd en geene mindere beleefdheid en lierlelyke bedankingen van Z. M. den Koning heeft ontvangen. Het spi t ons de redevoering van dien achtbaren geestelykcn niet te konoeii afkondigen omdat wy ons de zelve niet hebben konneu verschaffen; maer wy vragen nog eens waerloe de parlydigheyd van den correspondent anders kali strekken dan om onhesprokene overlieden «le heiiadeeligen en eenen blaem op den koning zelf le werpen liet Verbond van Aelst, 't welk zoo veel gestoft en geboft beeft over de groote weelde die er in de Walenprovinciën j heerscht, weelde en voorspoed die, volgens hel Vtrbond, j voortkomen uyt het liberalismus dier streken, liet Verbond, j zou ons nu eens dienen te zeggen hoe het komt dat Luyk de eerste stad is waer revolutie of schandelyken oproer ontstaet omdat de graenpryzen nu wat hooger zyn dan naer gewoonte.... Zeg eens, konfrater, wat beteekenen nu al die zwacrlyvigc maer domme artikels waermede gy uw prulblud opgevuld hebt tegen de agteruvtkruvpery en iiehdomping der deftige VlaenderenV Die deftige Viacnderen ziet gy bedaerd, verduldig, grootmoedig en altyd in afwach ting naer beterschapIntegendeel de Walenstrekeu, by de eerste beproeving, s'aen op, maken revolutie, bc- reyden zicli lof plunderen en andere baldadigheden Nögtans, Verbond, gy hebt gezegd dat zy daer niets te kort hebben, dat zy, i'nor het liberalismus, in weelde en voor spoed leven, tcrwvl gy de Vlaenderen hebt afgeschetst als

De Denderbode | 1853 | | pagina 1