PILLEKENS BEUKT AEN DE OUDERS. gedompeld in de diepste armoede, in de geestverstomping, in het fanatismus Leg ons dit na eens uyt, konfrater, macr wacht u wel iran de faut te schuyven op eenige aenhitsers, op eenige misnoegde kwanten, op eenige schobbejakken die dezen oproer uyt politiek inzigt hebben opgestookt, om 's lands rust te stooren en in troebel te konnen visschen. Wacht u wel, Verbond, dezen eerloozen oproer aldus uyt te leggen, want alle vingers staen gereed om naer de klubs- party der liberaters-francmagons te wyzen Vcrstaet gy, landgenoten, waer den francmagonshaspel naer toe wilt? Ziet gy wat dit gebroed beoogt? Gevoelt gy wat er aen 't land beschoren is als die bende niet ge- pletterd word Wy hebben het altyd gezegd en dikwils herhaeld, den zedeloozen winkel van Voltaire leeft niet dan van wanorde, oneenigheyd, haet, vervolging, bloed en schande, en als die waren geenen aftrok hebben, dan valt dien rainpwinkef in duygen maer de volkeren leven in rust........ 0e volgende proclamatie zal een gedagt geven der feesten die te Brugge gevierd zvn geweest, Ven burgemeester der stad Brugge aen zyne lieve medelmrgers. Lieve Medebxtrgers lieden is een der gelukkigste dagen van myn leven. Onzen welbeminden Koning en zyne hooggeachte familie, hebben door 11L. met de vurigste en gulherligste liefde ontvangen geweest. 7.. M. en zyne edele kinderen hebben my belast er U, in hunnen naem, hunne hoogste dankbaerheyd over Ie beluygen. Op myne betirK kom ik UL., lieve medeburgers, myne oprechte erkentenis uytdrukken. Gelyk altyd, hebt gy met geestdrift aen het verzoek van uwe magistraten beantwoord, en eens te meer hebt gy bewezen al liet selioone, al het prachtige welke kan worden ingericht door de vrywillige en eenparige overeenkomst van eene bevolking wiens gevoelens alle vermengd zyn, in eene ware liefde en aengekleefdheyd aen den vorst en aen de Nali- onalilcyt. Alvoorens Brugge te verlaten, heeft Z. M. geweerdigd ter mvner beschikking, eene som van VIER DUY7.END FRANKEN te stéllen, ten eyude gebruykt te worden lot eene brooddeeling ten voordeele van den armen wiens belangen hel voorwerp maken van.al de bekommeringen van onzen uytmuntenden Monark. Op den oogeubiik, ontvang ik van den heer gouverneur der provincie eenen brief, waeraf hel uyttreksel volgt Ik beveel u byzonderlyk aen, heeft my den Koning gezeyd, uwe voortrctfelyke medeburgers te verzekeren dat myne kinderen en ik, hevig getroffen geweest hebben door hun onthaelzeg hun wel, dat ik voor hun eene oprechte en diepe geuegenheyd koestcre. Brugge, den 51 augusty 1853. Den Burgemeester, i. B« DE PELICIIY-VAN IIELRNE. Even als te Brugge en Oostende is den Koning en zyne door luchtige familie te Gend met alle teekens van liefde, toegenegen- lieyd en vooral met eenen onnytdrukbaren geestdrift ontvangen geweest. Gecne teekens van verknoehtheyd, geene teekens van vreugd, geene bewyzen van onverbrekelyke aengekleefdheyd aen 'sKo'nings persoon en aen deszelfs beminnelyke familie zyn gespaerd geweest; immers de stad Gend heeft, gelyk Brugge en Oostende,' hare vaderlands- en koningsliefde bezegeld met die pleglige prolestatie die uyt het hert komt en des te aangenamer aen den vorst zyn moet naer mate dezelve tryl den mond der overheden vloeyëndc tevens door de oVergroole ja algenteene menigte door openbare vreugdegeroepen, toejuyehingen' en goed keuringen bekrachtigd word.,... Gouverneur, Bisschop, Burge meester en alle andere overheden hebben gewedyverd om onzen welbeminden koning met zyne teergeliefde kinderen op de weer- digsle wvze te ontvangen......... Het volk voorat Iteeft 't voorbeeld zvner overheden met eene noyl volprezene gulhenigheyd na gevolgd Men vraegt gedurig welk trouweloos doelwit de francma- consgazelten, eu byzonderlyk den Observatcur, hebben. Er gaet geenen dag voorby zonder dat zyne kolonnen opgevuld zyn "met beledigende aenrandiugen en beschimpingen tegen keyzer Napo leon. Bil kan voorzeker met geene gunstige inzigten voor ons land zyn; integendeel men weet dat die hnndelwyze onze onaf- lianglykbeyd kan eomprometleren en onze rust bedrevgen. Ziet men daer uyt niet dat de francmayons-liberalers van Belgiën ie samen spannen met de Mazzinianen om onze njtlioiiaiiieyt ie ver derven Zien onze besluerders dit niet, zy zyn blind; zién zy bel, wv vragen hun of zy die samenspanningen langer durven toe laten zonder vrees, van als medepliglige dier verraden gehouden Je worden Den eenigsten ambassadeur der vremde mogendheden wel ken by de huwelyks-plegligheyd van den kroonprins niet tegen woordig was, was den ambassadeur van Vraukryk. Tot mi toe kent mer. er de oorzaek niet van; echter zullen wy altyd blyven aendringen dat Ons gouvernement eenen Belg van achting naer Parys zou zenden om er ons te vertegenwoordigen, in plaets van oenen vremdeling, eenen franschman die van niemand gekénd is. Te Oostende ziel men tegenwoordig van die verdachte jodenwezens die, tvdens het Sansculoltisiuus van 1848, te Parys den sehrik aenjoegen. Men vraegt wat die kerels op onzen grond komen doen en waerorn het oproerig comité van Londen ons die gasten gezonden heeft Weet ons gouvernement dit alles Waekl bet op dit alles Sedert eenigen lyd, vernemen wy uyt de dagbladen dat M. Charel Rogier zich nu en dan le Brugge vertooiit, ntaer die dagbladen zeggen niet of liy verder gaet. Men zegt dat, zoo haest M. Delfosse naer de mis gaet, den klergé zyner parochie hem aen de kerkdeur zal ontvangen en die Walen-Eminentie processiewyze en al zingende naer den cboor leydenEr zal veel volk kernen naer kyken. 'T is een klaer bewys van liberalismus cn moed van in 't hof niet te willen gaeu eten omdat men zoo zcere niet kan loopen dan eenen kardinaelMaer't is een liberalismus van eenen luvksclien burger die nogtans zeerder geloopen beeft dan .hy oyt gepeysd bad. Meester Delfosse heeft den koning, den kardinael en geheel liet vöortreffelvk gezelschap eene perte willen spelen met naer den diner niet le gaen. Maer al de dwaesheyd der domme pretentie, al de onbeschoflheyd en schande is op Delfosse zelf leruggevallen. Geheel 'tland lacht en houd den zot met Delfosse Men verzekert dat M. Delfosse, by het openen van den aenstaenden ziltydj een wetsontwerp zal acnbieden waerby hem de privilegie toegeslaen worde van VOOR den kardinael-artsbisschop van Mechelen ie gaenWy zyn nieuwsgierig om le welen of Yerhaeghen, Frèrc, Rogier, Van Hoorebeke cn eonsoorlen dil ontwerp zullen ondersteunen. M. Delfosse maekt zich waerlyk belagchelykals men hem boort sprekeu, zou mén zeggen dal by zulken afkeer heeft van alles wal groot eu titel van edeldom is, dat hy inel eenen blaes zou vernietigen al wat tot eerevoorrang strekt. Maer als er kwestie is van zynen kleynen bttrgerlyken persoon, kent zyne houvecr- digheyd "geene iialen meer. Zynen persooit is grooler dan eene 'gróètheyd, Iwoger dan eene hooqhe.yd, prinselyker dan eenen prins. Doelt 'l is dat den appelyl komt al etende; den kleynen burger is in den presideutszelel der volkskamer geraekt, eu nu denkt hy dat by nog niet boog genoeg geklauterd is.... Maer dat hy oppasse die te hoog wilt vliegen zal zeer leeg vallen Gelyk nteu weel, is den koning met zyne koninglykc familie de sleden Gend, Brugge en Oostende gaen bezoeken en de feeslen bywoonerï die' aldaer, ter gelcgcnlieyd van het huwelyk des kroonprins, gegeven zyn geweest. Ais den koning zich op den balcon van bet provinciael gouvernementshotel le Gend vertoonde, was den geestdrift des volks oubescliryllyk, maer elkeen was geschandaliseerd over de bekrompene en verarmoedde manier op welke den voorgevel van bet hotel vercierd wasTwee onnoosele krapkens teit en blauw katoen was ailes waermede M. De Jacgher zynen gevel vercierd had, en nog hingen zy er aen gelyk nvee p.slappen die te droogen hingenGeheel het gezigtder huyzen voor het gouvernements-hotel was luyslerryk en smaekvol vercierd, en stak zoodanig af legen den gevel van M. De Jacgher dat eikeen zyne verontweerdiging openlyk liet biykenEn zulke gasten trekken jaerlyks 14 duyzenil franks, vuer, liphl, huysvcsling, meubels etc. etc. voor niet Het Verbond heeft zondag geheel de kazak gekeerd. In plaets van in scheldwoorden en beledigingen legen den klergé uyt te vallen, heeft den Yos op zich genomen de passie le preken en de priesters aen te manen lot boelveerdigbeyden hun vooral opgewekt om den eenvoudigen Dendcrbode tc verloochenen co deszelfs lezing aen hunne parochianen le ontraden. Maer den sukkelachtigen konfrater, in plaets van betrouwen te hebben in zvne vermaningen, begint den eersten te mistrouwen sluytende zvn artikel met te zeggen dat hy weyuig hoop beeft van aenlioord té worden, en dan zegt hy evndelyk '1 zy zoo, misschien zal men zich beleren als liet te laet zal zynJa, konfrater gy hebt te vreezen dal gy en de uwe u zult willen beleren, en misschien met eene brandende begeerte verlangen van tl gebeterd le hebben, als bel zal le laet zyn.... Want weet bet wel, meest al die godsdienst en prieslershaiers, al die zedebedervers en godsloochenaers varen alzoo Den eeuwigen en zelfden rimram: priesters blyfl in mee kerk, is altyd den thema van den groolen Pharisee van 't Ier bond, omdat de priesters hem en de zyne zoo in den weg loopen en trachten te verhinderen dat't volk door slechte, verderfiykc en schaudige leerstelsels misleyd wordeWillen de priesters op een «eheel jaer in hunne kerken noelt misse lezen, noch biecht hooren, noch paesschcn uytreyken, noch vermanen, immers willen zv naer de kerk niet omzien, leven gelyk den walgelyken apostael Beeckman van Brugge cn de Verbondsgastcn laten begaen, zy zullen in hunne gazellen afgeschilderd worden als de braefste, de treffelykste, de verdraegzaemsle, de onberispejykste dienaers des heeren en alle dagen zullen er hun lofluylingen toegezwaeyd worden gelyk aen 'den vremdeling llogierMaer wacht den pharisée'daer naer, hy zal nog al lang wachten YVy geven onder onze adverteritiën den prospectus van het'pensionnaet van Gysoghem opdat de familievaders den zeiven zouden konnen raedplegen en zien hoe uytge- breyd het onderwys in dit gesticht is, en op welke voordee- iige konditiëu zy ér hunne kinderen konnen plaetseu. ^Oe overgroole opofferingen die den wel ecrw. heer bestuerder gedaen heeft om van het pensiouriaet een zeer aengenaem, open en gezond verblyf te maken de lolïelyke poogingen die het aelilbaer professorael korps heeft inge spannen om de leerlingen van dit nieuw gesticht, in het kort lydbeslek van nauwelyks een jaer zooveel bekwaemheyd en kunde m te boezemen daerby de opregt vaderlyke waekzuemheyd en bezorgde oplettenheyd die de leerlingen zoo in de studiën als op de wandelingen en recreation onophondelyk omringd hebben om hun tot den voortgang aen te stuwen en tot den intrede in de niaetsehoppy te vormen, leggen ons de pligt op onze ernstige aenbevelingeti te vernieuwen en de ouders te verzekeren dat zy hunne zonen zeer gerust in de handen van deeerweerde bestuerder en professors mogen leveren met volle betrouwen dat zy zich niet zullen beklagen over de opvoeding die er hunne kinderen zullen by genoten hebben. Gelyk men gevoelt, nemen wy ons deel in die verantwoor- delykhevd, iets wat de voorzigtigheyd ons zou moeten afraden" indien wy niet ten vollen overtuygd en verzekerd waren dat wy in onze verwachting en de ouders in de hunne niet zullen bedrogen zyn. Over eenigen tvd hadden wy het genoegen aen te kondigen dat 7.. II. den bisschop van Gend eene schitterende huldebewyting kwam te doen aen de onwedersprekelyke diensten die den wel eerw. heer Meul. princi- pael in het collegio tc Gecrardsbcrgen, aen het bisdom bewezen heeft. Die huldebewyzing bestond in de benoeming van dezen achtbaren priester tot de weerdigheyd van eeve-kanonik des kapittels van St. Baefs te Gend. Wy zegden loon dat deze benoeming acn alle ware vrienden van opvoeding en godsdienst hoogst aengenaem zou zyn en dienen om de weynige maer trouwelooze vyanden en vervolgers van den verdicnslelyken titularis tc beschamen. In dit laelste hebben wy ons gedeeltelyk bedrogen, want cr zyn van die wezens in welke alle gevoel van schaemte cn eerebesef uytgedoofd zyn, omdat zy gansch overgelaten aen den schandigsten partyliact en verzonken in het modder der spytige maer maglelooze nvdigheyd en wan gunst, voor geene gevoelens van deftigheyd meer vathaer zyn.... Die wezens verbitteren zich naer mate zy hot voorwerp hunner onverzoenlyke afgunst welvaren en in de openbare denkwyze verheffen; hun bin nenste ontlast zich dan van stroomen gallo en vuylighevd, voortbrengsels dor walgelvke driften die hen bezielen, en hoe meer dit ingewand zich ontlast, hoé meer deszelfs krachten uytgeput worden, tot dat eyndelyk die kerels onder d'algemeene verachting voor altyd bezwyken.... llier mikken wy op een handvol schryvelaers van den Geerardsderce- rfAVH, een prulblad 't geen met 't Verbond van Aelst wedyvert om al wat uchlbaer en treffehk is door de modder te sbpen. Die mannen leggen er zich byna alle acht dagen op toe om tegen de welverdiende en eervolle benoeming van den zeer eerw. heer Muil te bassen, te tieren, om die benoeming als belachelvk cn onbeduydend le doen doorgaen en aldus de achting, die den deftigen principoel met zoo veel regt onder zyne mede burgers geniet, te vei minderen Eerst hadden die mannen tiytgekraemd dat M. Meul uyt Geerardsbergen ging verwyderd en. tot straf, als pastor naer Wetteren gezonden worden Maer nu ziende dat hunne dwaze uytstroyingen door andere daedzaken gelcugcnstrnft worden, koinen zy vertellen dat M. Meul de pastory van Wetteren niet gekregen heeft en dat Mgr. den Bisschop hem, als fiche de consolationeereknnonik benoemd heeftWie zal dien losbolligen rimram konnen acneenknoopen ten zy men de walgelvke bron kenne waeruyt die dwaesheyd voortvloeyt Maer 't is al dat niet, de mannen van den Geerardsbergenaer zyn woedend en zullen woedend blyven omdat zy zich van den eerw. kanonik- principael niet konnen ontmaken, omdat dien heer moed, karakter en fynheyd genoeg bezit om hun het hoofd te bieden, om hunne schandige inzigten te verydclen. Mogten zy M. Meul zien vertrekken naer de schoonste dekeny of pastory van 't bisdom, of zelfs, mogten zy hem als grootvikaris zien benoemd worden, zy zouden, alhoewel hunne nvdigheyd zonder palen zy, nog in de handen vryven en opspringen van blydschnp, omdat zy dan toch zouden verlost zyn van een pak 't geen hun 't herte drukt, vun eenen onverbrekelyken hinderpael die de uytvoering hunner booze plannen gedurig zal dwarsboomen. Wv willen voor heden in deze zaek niet dieper ingaen, doch behouden ons voor er op terug te keeren indien het pas geeft, niet om de magtelooze aenrnndingen van 'l Geerardsbergsch haspelken te bevechten, maer om aen 't publiek te doen zien dat de vuyge lihe^aterskliek overal de zelfde is en overal de zelfde middelen gebruyken om Godsdienstig onderwys en priesters te vervolgen, te honen en te lasterenDat den zeer eerw. kanonik-principael onderlusschen maer voortga in de baen die hv is in geslagen, alle treffelyke en achtingsweerde burgers van Geerardsbergen erkennen zyne verdiensten en zyn het eens om hem als weldoener en besehermer van stad en kollegie den meesten eerbied toe te dragen. De vervolgingen der handvol liberators zyne ecreperels aen zyne kroon waer- over den tyd en den bloey van zyn gesticht reeds lang goed regt gedaen hebben. Voorleden Woensdag hebben wy de prysdeeling bygewoond in 't gesticht der Broeders van de Christelyke scholen onzer stad. Met eene ware vol doening hebben wy andermael konnen bemerken wat moeyte, wnt vlyt, wat zelfverloochening, wat arbeyd die achtingsweerde religieusen hebben moeten nenwenden om de kinderen der leegere volksklas tot den trap van beschaving te brengen die voor het uytgelezen publiek zoo onbetwistelyk gebleken heeft. Ja, wy herhalen het, 'tis met een innig gevoel van blvd- schap dat wy hier dit hoogst belangryk punt bestatigen, dat namelyk onzen verheven godsdienst alleen bckwaem is om zulke uytslagen op te leveren. Yry van alle baelzucht, vry van alle tvdelyke bekommernissen, eeniglyk steunende op aen toekomende leven met deszelfs belooning, slagtofferen die eerw. religieuzen hunne rust, hunne gezondheydimmers geheel hunnen mensch om zich uytsluytelyk toe te leggen om de minst begoedde leden der samenleving te onderwyzen, hun de deugd te leeren beminnen, hunne pligten jegens God, den evenmensch en zich zeiven te leeren kennen en kwyten en aldus acn de maetschappy nuttige leden te verschaffen Zulke taek is hard en moeyelyk dit begrypt elkeen, maer zy is ook zoo verheven en 7.00 schoon dat geene andere met hner in vergelyking mag gesteld worden. liet goed succes waermede deze plegtige prysdeeling is bekroond ge worden, alsmede de tegenwoordigheyd der achtbare heeren Deken, gees- telyken, Burgemeester schepenen en overige persoonen van aénzicn, bene vens de welgemeende toejuyehingen der gansche vergadering moeten voorzeker aen de eerw. Broeders aengenaem zyn geweest, omdat zy hierin hebben konnen ontwaren dat overheden en burgers veel belang stellen in eene inrichting die voorwaer de schoonste perel der stad is. Wy wenschen dan de eerw. Broeders uyt ganscher herte geluk en uyten den vurigen wensch dat hunnen edelen arbeyd voortdurend zulke rvke vruchten van beschaving voor Godsdienst en Vadeiland oplevere. Eenen geaebten inscheyver uyt het Audenaerdsch betuygt ons zyn spvt dat wv de luysterryke prysdeeling in het kloosterpensionnaet der eerw. Zusters Apustolinnen te Berchem niet hebben bygewoond. Wy zouden, zegt den schryver als vrienden van opvoedingen onderwys, er ruyme stof in gevonden hebben om een artikel ten voordeele van Berchem's pensionnaet te geven. Daer den geëerden inzender rnym zoo bevoegd is dan wy om over de zaek te oordeelen, zullen wy hier eenen uyltrek van zyne beoordeeliug geven. l'e stukjes LE PRIX DU TEMPS cn byzonderlyk MARIE EA SAVOYARDS, zyn dei w\ze gespeeld, dat zy veire alle verwachting overtroffen hebben. Al de aenwezigen hebben inde jonge leerlingen eene ljuytengewoone fraeve houding, een wel uytgedrukt gevoel, een aplomb, en eenen zoo zuyveren tongval gevonden die niets te wenschen overlaet. Z. 11. den bisschop van Gend, die zich gcweeidigd had deze plegtigheyd voor te zitten, heeft zvne voldoening niet genoeg konnen uytdrukken over den ensemble der feest geheel de vergadering deelde in dit gevoelen en was, het eens om 't onder- wvs van Berchem's klooster hoog te pryzen en de eerweerdc Religieusen geluk te wenschen over den zoo schitterenden uy.tslag met welken zy aen de zedclyke en wetenschappelyke opvoeding der jeugd nrbeydenEer aen de wyze overste, eer aen de bekwame meesterssen eer aen geheel hef pensionnaet 't geen zoo wel aen de verwachting der ouders beantwoord. Men schryfl uyt -Sinove aen den Dendcrbode: Maendag laelstleden, heeft in 't klooster van hel Heylig Hert, alhier, dé prysdeeling plaets gehad. Jammer, dal deze plegtigheyd, slechts door de heeren geestelyken onzer stad en omliggende, benevens de ouders wier kinderen aldaer ter school zyn, kon bygewoond worden. Wel verdiende toejuyehingen en handgeklap, zyn de choorcn en de stukken door de leerlingen voorgedragen, ten deele gevallen. Al deden zich door hare houding, zuyvere uytspraek en waren franschen tongval onderscheyden. Dit gesticht mag met regt met alle andere kampen. MOORD TE LEDEBERG. De voorledene week heeft de eerste byeenbrenging van Lachaert met zyne zuster Amelie en zynen broeder Erancies plaets gehad. Deze byeenkomst heeft, na men ons zegt een waerlyk treurig loóneel opgeleverd, dat Lachaert meer en meer in een gansch ongunstig daglicht stelt. bc zuster had de justicie al de omstandigheden der moord, waermede zy bekend was, medegedeeld. Er zou uyt de getuygenis- sen, welke men huer toekent, volgen, dat zy op het geschreeuw van ha'er kind naer boven geloopen is, om le zien wat er onge woons op de kamer van haren broeder gebeurde. Zy vond de deur hy middel van eenen stoel, die er langs binnen tegenstond, gesloten; doch hel lukte haer dezelve een wcynig open te steken en zy zag haren broeder op hel lichaem van den armen Van Damme, dat op den grond lag, geknield zitten. Zy riep hem toe Qnijdulikigcn, ami doel gy daer En hel ongelukkig slagtoffer Van Damme, antwoordde met eene gesmoorde stem hy vermoord my Hel is alstoen dal Lachaert zou geschreeuwd hebben Als gy durft binnen komen, sla ik u ook dood De zuster van Lachaert nam de vlugt en ging haren broeder Francies halen, die zich niet, gelyk er gezegd is, in een naburig huys, maer in eenen verder verwyderden hof bevond. toen deu regter ter instructie deze verpletterende verklaringen van zyne zuster aen Lachaert mededeelde zou hy, zoo men verze kert, koud weg alles afgeloochend hebben. Zyne zuster zou zich voor hem op hare kuiën geworpen en al weenende gesmeekt hebben alles te bekennen, ten cynde niet ganschelyk zyne familie in het ongeluk te storten. Dit hcrtscheurcnd looneel heelt Lachaert meteen ophalen der schouders beantwoord. Overigens neemt Lachaert, die de neleligheyd van zynen toe stand begrypt, thans tot een ander stelsel van verdediging toevlugt. Men herrinnerl zich dat hy begonnen bad met alles te beken nen; hy had zyn slagtoffer verschcydenè dagen beloerd, hem onder

De Denderbode | 1853 | | pagina 2