BEHUYSDE HOFSTEDE, BURGERLVKEN-STAND. GEBOORTEN 1 j 12 I10UWELYKEN. OVERLEDENEN. KOSTSCHOOL VAN GYSEGHEM, BY LICJTATIE. VERKOOPING een loochenagtig voorwendsel in zyne slaepkslner gelokt, en hem eenen doodelyken slag-toëgebragt toen hy zich boog om eenen boek op te rapen. Later heeft hy dit alles geloochend. Thans zou hy bekennen de moord begaen te hebben, maer beweeren, dal by met Van Damme in twist geraekl is voor eenig geld dat dezen laetsten hem schuldig was. Van Damme zou hem geslagen hebben, toen Lachaert zyn geld vroeg daeruyt zou een gevecht gevolgd zyn, waerin zynen tegen- staender het leven verloren heeft. Wy bepalen ons lot de enkele mededeeling van de feylen dewyl de omzichtigheyd, waermede men jegens eenen beschuldigden moet te werk gaen zoolang de justicie geene uytspraek gedaen beeft verbied alle oordeel uyt te brengen. Wy zullen hier enkel doen opmerken, dal wel verre dat Lachaert iets van Van Damme te goed had, het schynt bewezen te zyn dal hy aen dezen laetsten en aen verscheydene andere persoonen geld schuldig was. Wat Francies Lachaert aengaet, het schynt dat zynen toestand meer en meer verbetert. Het feyt, dat hy de portefeuille onmid- delyk naer pleging der moord aen verscheydene persoonen getoond heeft, onder het geroep den dcugeniet heeft daervoor zynen kamcracd vermoord, word bevestigd. Vyf persoonen zouden ver klaren dat zy hem de portefeuille hebben zien toonen. Francies Lachaert zou dus niet meer als medepligtig aen de moord aenzien, maer enkel vervolgd worden als betigt van poo gingen te hebben aengewend, om zich de weerdyën, welke de portefeuille bevatte, toeteëygenen. By het uytkomen van 't paleys van justicie zag Leopold Lachaert er by voortduring zeer onverschillig uyt. Zynen broeder Francies daerentegen betuygde zynen toorn, uvtroepende Ziet daer den deugeniet die de oorzaek van ons ongeluk is. Zyne zuster was bitter bedroefd en weende. Het onderzoek word ieverig voortgezet en zal met twee of dry dagen geëyndigd zyn en de betigleu zullen onmiddelyk voor de kamer van beschuldigingstelliug gezonden worden. Den zillyd der assisen zal een weynig vervroegd worden en Lachaert in het midden der maend october voor den jury ver- schynen. Wy hebben uyt Brugge eenen naemloozen brief ontvangen van welken wy geen gebruyk konncn maken. Eens en vooral in onge- leekende stukken hebben wy geene trouw, wy welen niet van wie zy komen hebben de inzenders geene trouw in onze stil- zwygendheyd of zienwyze, wy hebben evenmin trouw in hun. Wy hebben geern te weleu met wie wy te doen hebben. Eene gaping welke zich sinds lang en nu meer dan vroeger, hier ter ^tede, deed gevoelen, komt eervol aengevuld te worden. Men weet dat de stad, tot alhier slechts een gediplomeerde landmeter in haer midden telde, een man het is niet te ontkennen, die, door zyne vlyt en arLeyd zich steeds heeft weten nuttig te maken, maer wiens vergevorderden leeftyd allengs dc lichaems- en geziglkrachlen is komen ontzenuwen. Deze man wiens hart nimmer door dwaes egoïsmus is bekropen geweest getroffen door het gebrek aenmeetkunstenaers en de misslagendiede onbe drevenheid te wege brengen, heeft zynen werktyd niet willen sluiten zonder zyne door eene lange reeks jaren ocffening en ondervinding ver- kregeue kennissen, voor dft toekomst nuttig te maken. 11 y heeft die willen mededcelen aen eenen jongeling wier aenleg, oordeel, yver en goed begryp hem daertoe geschikt hadden doen voorkomen en hy is er ten vollen in gelukt. Zyn leerling d'heer Cuslave Van der Speeten dezer stad, komt met de grootste onderscheiding zyn examen te doen en als land- Tneetkunstenaer aengenomen en gediplomeerd te worden. Zulke onderscheiding is te vereerend voor Meester en Leerling op dat wy er aen onze lezers geene mededeeling van zouden doen. Zv moet ook guustiglvk bedragen om den heer Van der Speeten in de beoeffeniii" van dit beroep te bevorderen in de trouw van het publiek. medecedeeld. De volgende géestelyke benoemingen zyn in liet bisdom van Gend gedaen. Zyn benoemd M. 'de Roo, onderpastor te Sl-Lievens-Haulem, is lot pastor le Goelïerdinglien benoemd. M. Steppe, onderpastor te Zulle, in de zelve hoedanigheyd le St-Licvens-ikuitem. M. Van Eyeke, priester in liet seminarie, tot onderpastor te ZulUe. M. de Bsule priester te Gend, is be noemd lot pastor der nieuwe parochie van Kleyn-Sinay. Z. 11. Pius IX komt aen Z. K. H. den hertog van Rraband een stuk van hel hout der kribbe, waerin den Zaligmaker geboren is, ten geschenke te geven. Den nuncius heeft dit geschenk aen den erfprins behandigd. Den Monteur beige meld heden dal het by misslag is, dat hy de redevoering aen den koning, in welke den prins filosoof Jozef l"i als een voorbeeld voor de vorslen aengeprezen word, toegeschreven heeft acn den administrateur-inspecteur van de univcrsileyl der logiën't is M. Tielemans, rector van gemelde universiieyï, die dezelve gehouden heeftM. Verhaeghen heeft zich nergens ver toond gedurende heel den lyd der feesten. Op de merkt le Luyk hebben maendag 20 dezer beweeneivke wanorders plaets geluid. De sterke rvzing der graenprvzen had eene groote menigte volks op de merkt doen loeioopen, "die zich, om 5 uren, onrustwekkend begon le toonen. De polilie onmaglig zynde om hel volk le stillen, heeft men moeten de gendarmen Ier hulp roepen welke na eene menigte acnvallcn met hunne peerden, er in gelukt zyn de merkt le doen ontruynien. Eenige persoonen zyn gckwelst, en velen zyn aengebouden geweest. Wy lezen in den Journal de Bruxelles de volgende regelen betrekkclyk den 'toestand van den graénbandel in plaets van den schrik te zaevcn zouden de dagbladeren moeten trachten de toevallige oorzaken le kennen van den opslag der pryzen van de granen op onze merkten. De eersle van die oorzaken is dat er nog geen graen genoeg gedorschl isomde merklen le voorzien. Dit is zoo waer dal er eenen groolen land- houwer deze week aen eenen brouwer, zynen vriend, aenraedde van op dezen oogenblik niet te koopen,'zeggende dat zoohaest men door liet overtollig werk op den akker niet meer belet zal zyn van te dorschen, de pryzen der granen ongetwyffeld zullen dalen. Ondertusschen bestacn er noodwendigheden waerin men on middelyk moet voorzien. Zulkdanig is onder andere den toestand der militaire leveranciers die om aen hunne verbintenissen le volkomen verpligt zyn te koopen kost wat kost; ziedaer cenc tweede oorzaek van den opslag. De geruchten die geloopen hebben nopens den slechten oogst in Vrankryk hebben niet weynig bvgedragen om den prys der granen te doen ryzen. Nu, men kan" zich van dien kant gerust stellen. Ziehier wat wy lezen in de Palrie van Parys liet blykt, zegt de Palrie, uyt mededingen aen een groot getal van algemeene raedsvergaderingen door de prelèkten e gedaen, dal al de inlichtingen overeenkomen om te bewyzen n dat thans alle vrees heefl opgehouden nopens den toestand*van «den oogst, die onder hél betrek der hoeveelheyd deze zal zvn van een gemeen jaer, en dat de granen van eene allerbeste hoedanigheyd zuilen zyn. Den Vaderlander spreekt van eene nieuwe kneveiary die le Gend plaets heeftMen doet legenwoordig regten belalen voor de boterhammen welke de werklieden van buytén, die in stad komen werken, medebrengen. Voorleden vrydag 'kwam eene vrouw uyt eene der communcn omtrent Gend gelegen, in stad, om er dien dag tc verblyven en eene daghuer te winnen. De vrouw had verscheyde boterhammen, die zy geloofde voor haren nooddruft noodig te hebben, medcgebragl, en heefl voor die boterhammen aen de poort een inkomregl vair S.ceniinien moeien betalen. Wy welen niet of deze zaek met kennis van M. den directeur geschied, en zouden er aen iwyilelen, om dat wy de zack voor nieuw aenzien. Den oogciibtik is slecht gekozen om voor boter hammen aen dc poort te doen betalen, iiu dat tiet brood zoo duer in de stad is, eu de werklieden hunne boterhammen van buyten medebrengen, om eenige centimen op een brood le winnen. Ai de tydingen die men uyt Europa hetrekkeiyk de granen ontvangt zyn uylnememle voordeelig eu van aerd om den specu latie-geest te verydelen. Men verwacht zich aen eene aenzieneiykc daling der pryzen, die meer geld aen de kooplieden zal doen ver liezen, die eene rvzing le weeg hebben gebragt, dan zy door hunne werkingen om die ryzing te bekomen, gewonnen hebben. Die daling heeft zich reeds te Venetiën in sterke evenredigheyd verklaerd. Ongehoorde bedryven van woekcraers, die koorn opkogten waerdoor in den legenwoordigen lyd de reeds bestaeudc ryzing der pryzen niet weynig word vermeerderd, hebben in Ooslenryk aenleyding gegeven tol een streng onderzoek, dat van wege de regeridg is ingesteld. Niet alleen is in het koningryk der beydc Sieiliën den graen- uylvoer verboden, maer dacrenhoven zal er tot het eynde van december geene heiastingen op den invoer van koorn gelegd worden. De Grieksclie kamer heeft eene wet geslemd, door dewelke den gracnuytvoer voor ganscli hel jaer 1855 verboden word. De be- 'weegschael is afgeschaft en liet koorn hy den invoer aen een vasl regl onderwerpen. Het broed is le Brussel t centimen den i.ilogr. in prys ver hoogd. De aerdappelcn blyven goedkoop. De dagbladen melden ons, dal dynsdag nacht een aental opstokende proklamalien in druk, in de slraten van Gend gcslrooyd lagen doch dat het volk en de hoeren van buyten, die ze op- raepfen, uyt eygen beweging dezelve in de bureeien van policie kwamen nederleggen. Die handeling overtuygt ons dat eenen goeden eu ordelievenden geest de gentsche bevolking bezielt. Dat men er zeker van zyden Imogen prys der eetwaren is geenzins liet gevolg van eene bepaelde daedzaek zy is het gevolg van eene kunstmatige werking, door sommige spekulalen veroorzaekt. Den oogst, wy herhalen het, is niet zoo mislukt als men hel na de onweders "en tempeesten, gezegd heeftde ver traging van het dorschen en de hebzucht van sommige houders, die altyd hoogeren prys hopen le krygen, is er veelal de schuld van. Welnu, dien toestand zal veranderen door de maetrcgels die het gouvernement reeds genomen heefl, door orde cn rust des volks, en door belrouwen in te boezemen, op eene zeer aenstaen'de verhelping in liet kwaed. De Indépcndance denkt niet anders, of de beweging le Luyk is het werk van eenige opstokets geweestde uylstroeying van pro klamalien te Gend kan zulke werking bewyzen. Van waer die schandelyke werking dan ook inogl komen zeker is het, dat de opstokers de duerte der levensmiddels slechts ge- bruyken als eenen middel, om een of ander politiek plan uyt te voeren. Minder dan ooyt mag dus het volk acn het lok-aes dat eenen scherpen angel verbergt, byteu minder nog dan ooyl, op eenen oogenblik als hel tegenwoordige, nu den Koning met zyne be minde kinderen, het land dooitrekt en door zyn volk "begroet word. (Gazelt van Bruggee.) Een bejamraêVenswecrdig ongeluk is gedurende den kamp- slryd der gaeybolders in den Plaisanlcn Hof le Brugge voorgeval len Eenen zevenlienjarigen knaep is door eene hol die eene verkeerde wending nam, aen het hoofd doodelyl. getroffen. Te Bergen St.-Winoc koomt eene oude vrouw le overlyden Julf. flrolct. die op liet punt heeft geslaen Koningin van Zweden te worden. Weynigen lyd voor de fiansclie onwenleling, den ver- vermaerden BernadSlle.'dtc alsdan nog maer sergeant was, lag te Bergen in garnisoen en niaekle het hof van julf. Hiolet. De dochter weygerde den sergeant om dal zy, zegde zy, geenen anderen wilde trouwen dan eenen officier. Welhaest horst de onwenleling uyt Bernadolle wierd Officier, daerua Gcnerael, cu hy trouwde met jufl'. Clary, dochler van eenen koopman van Marseille, die de schoonzuster w as van Joseph Bonaparte. Wegens de sleerlsler die nu alle avonden, als liet helder weder is, kan gezien worden, konncn wy liet volgende medcdeelcn. De sleerlsler zal ziglhaer blyven tot den 7 september toeko mende en gedurende vyf uren, na hel ondergaen der zon. Haren sleert, die in den beginne bleek eu weynig glinsterend was, word eiken nacht zigihaerdcr en giansryker. Den lyd wanneer die sleerlsler koml, is onhepaeld, zoo als deii genen die zoo onver wacht in de maend maerf ISöf verscheen maer hare voorloopige elementen hebben eenige overeenkomst met die der beroemde sleerlsler van Level, in 1730 ontdekt, en die lusschen den wachter van Jupiter is gepasseerd, zonder de minste verandering in hunne beweging le veroorzaken, en die de aerde op eenen afstand van 600,000 mylen genaderd is. Zonder iels stelligs daervan le konncn verzekeren, heefl men bemerkt, dat de komst van de steertster hyna altyd van eenige verandering in den luclitstaet vergezeld is gewoonlyk hestaen die veranderingen in eene vermeerdering van Warmte, gelyk liet in 1680 voorgevallen is, len lyde der sleerlsler die maer in SS eeuwen moet lerug komen, of ten lyde van de beroemde steertster van f8fl, waervau ons geslacht het geheugen heeft behouden. Maer liet gebeurt somtyds dat het tegenovergestelde verschynsel voorlkomlalzoo heeft de sleeitster van 1729 eenen regenachligen zomer en eene groote ongeregeldheyd in het saizocn le weeg ge bragt. De steertster van 1853 schynt lot heden den zclven uylsiag voordgebragt le hebben, eu schynt met zeer hevige luclvtontslel- lenissen tc worstelen. Dc sclioone en schilterende steertster, welke sedert eenige dagen de algemeene acndacht opwekt, is dezelve, welke den 10 juiiv door M. Klinkerfaes, van Goatling, is opgemerkt. Dry jonge Abyssinianen, welke lot de eersle famiiiën van Adel belmoren zyn "te I'arys aengekomen. Die jongelieden, welke zicli lot het priesterambt bestemmen, zyn voornemens hunne studiën in Vrankryk le doen. De klubseu en iogiën zyn in liaiiën niet ouwerkzaem. Eene nieuwe samenzwering 'komt onldekt le worden te Hoornen. Zie hier wat wy deswegens lezen in eenen brief uyt Hoornen afgekon digd door den Ami de la Religion, blad van Parys Het komplol was sinds lang gesmeed. Een komiteyl van publieke veyligheyd was ingerigf, een ministerie samengesteld en den alleengebieder had men voorop genoemd. Wapens (deze der moordenaers) 'i is te zeggen ponjaerden en slooisahels waren byeen vergaderd; en den dag zeiven op welken de aenhoudiiigen gepleegd wierden, druklc men de oproerige proklamalie die aen hel publiek van Boomen de verandering van gouvernement moest aenkondigen. Men zou begonnen hebben mei de persoonen vast ie grypen die meest invloed hebben en den Hcyiigcn Stoel meest zyn ioegenegen men had lysten gemaekt dergenen die moesten verbannen worden, en, hiervoor had men zestig huermoordenaers van de kloekste helden uyt Genua ontboden. Al lielgeeti hier voorgaet blykt uyt de stukken die men bv den advokael Pelroni gevonden heeft, die de plaels moest vervan gen van den allecngebieder, in den naem van Mazzini. Men heefl lliaus onder handen liet plan der nieuwe gouvernementele inrig- ling, dei' korrespondenlie met de aenhangers der provincie en van den vreemden. Men lieel'l, zegt men, de samenzwering gekend door eenen genoemden Calenaccy, die er deel in nam, en die, omdat hy mis schien aen zyne knagingen niet kon wedersuen, dezelve aen dc auloriteyt heelt kenbaer gemaekt. Meer dan honderd persoonen zyn acngehouden. Onder de voor- naemsle 'hoofden die lieden in het gevang zitten, noemt men Pelroni, Casciano, Lepri, koopman in speceryën; Petri, advokael; Caslellani, koophandelaer. Ferd. De Smet, katoendrukkersgast, met Maria Van Damme, kantwerkster. Francisca Van der Steen, vrouw van Jan ü'Hoy, wasschersse, 51 j., Ponlstraelpoorl. Jan Patz, 6 j., Vrouweslraet. Maria Maihieu, 1 j., Langeridderstraet. Isabella Eeckhout, wede. van Jan Tancre, zonder beroep, 7G j., Scbaerbeke. ONDER PATROONSCHAP VAN DEN II. ALOYSlüS DE GONZAGA, EN BESCHERMING VAN Z. H. DEN BISSCHOP VAN GENT, RESTUERD DOOR Mr C. L. VAN PUYVELDE, Paslor van Gyseghcm, Oud-Lccraer in het Klein-Seminarie le St.-Nieolaes. De Godsdienst dient er tot grondslag van de opvoeding. De Leerners van het Geslicht zyn Geestelyken, benoemd door Zyne Iloogweerdigheid, den Bisschop van Gent. liet onderwys bevat: de Fransche en de Ylacmsche tael, de Schrvfkunde, de Rekenkunde, de Stelkunst, de Meetkunde, de Aerdryks- en Geschied kunde, het Lezen, de Uitgalming, den Brievenstyl, de Grondbeginsels der Natucrkiinde, et Boekhouden, met een woord, al do takken die voor den jongeling vereischt worden om de Latynsche studiën aen te rangen en zich bchoorlyk in de samenleving aen te bieden. Het kostgeld beloopt lot fr. 300, vooraf betaelbacr cn in dry deelen, tc weten by het inkomen na de groote vacancie, omtrent Nieuwjaer, cn na de Paeschvacancie. Elke lermvn beloopt tot fr. 100. De Muzieklessen zyn ten laste der ouders. De leerling moet voorzien zyn van 2 tinnen tellooren, van lepel, tafelvork en mes van serviette» cn handdoeken van al bet slaepgerief, uitgenomen de bedstede en de gordyncn, en van eenen koffer. Uit voorzichtigheid worden de sluitmanden in bet huis niet aenveerd. De leerlingen brengen niet dan schoolboeken mede zy betalen 2 fr. 'sjaers voor het gebruik van eene gemeene bibliotheek. Men vindt in bet huis al het noodig schoolgerief. De voorwerpen van eiken leerling moeten geteekend zyn met den nummer die hem aengewezon is. Het.Gesticht bezorgt, indien de ouders zulks verlangen, het beddegocd, uitgenomen de slaaplakens, mits fr. 16 'sjaers men belast er zich met het wasschon van het Ivn'wrtcd cu den onderhoud der koussen, mits fr. 22. Dc leerling welke reeds in een ander gesticht zou gewoond hebben, moet van een getuigschrift van.goed gedrag voorzien zyn. De leerlingen worden gestadig bëwaekt de brieven die zy ontvangen of ver/enden, mocten aei-. den Bestucrder van het huis ter hand gesteld worden. De leerling gaet huiten het gesticht allcenlyk inet zyne ouders of met degenen welke hen vervangen, en op voorwaerde van door hen terug geleid te worden. Op zon- en heiligdagen mag niemand buiten het gesticht gaen. Indien een leerling door zyn gediag aen de tucht van het huis nadeelig wordt, hy zal inët alle noodige omzichtigheid acn zyne ouders terug behandigd worden. Op het einde van eiken térinyn ontvangen de ouders een Bulletin om hun van bet gedrag cn den voortgang hunner kinders kennis te geven. De statie op den vzeren weg van Aeist naer Dendermondc en het land van Waes, maekt den toegang tot het gesticht zeer gemakkeUk. VAN EENE TE AELST—MYLBEKE. Den Notaris MAES, te Aelst, zal met de vormen voorge schreven door de wet van den 12 Juny 1816, openbaer verkoopen Eene behuysde HOFSTEDE, gestaen engelegen te Aelsl- Mylbeke, groot in gronde 5 aren S3 centiaren, palende oost Frans Vinck, ziiyd Jonlfr. Coleta De Brandt, west de slraèt en noord Jonlfr. Maria Van Nuffel. Bewoond door de weduwe Joseph Ilütsebaut. Met het houden van twee Zitdagen Den Eersten, Zaterdag 10 September Dkn Tweeden, Zaterdag 24 September T'elkcns (en -4 uren na middag, ter herberg genaemd den Hertog van Lorregnen, bewoond by de kinderen Pannekoek, aen de Molenstraet-poort te Aelst. IflfAI VR AFGT Ecnc" LEERJONGEN, voor de llUiii itilLiy n. jnikkery van den Dender-bode. 1)1?DIPT humeri by E». DE IIAECK vischver- DEjfllu'l. kooper in dejN'ieuwslraet tot Aelst: Alder- besteEngelsche gezttyverdePnt-Oesters, nieuwenStokviscli. AlsmedeKreften, Terbot, Zalm hollandschen Pekelharing en Anehovisch', en alle soorten van Zeeviseh. Aengaende den Zeevisch vermits eenen dag ter voren te bespreken. Hv beveelt zich in de gunst van een ieder.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3