ZONDAG 18 SEPTEMBER 1853. ZEVENDEN JAERGANG. N' 367. De Godsdienslvryheyd is in Holland vernietigd. En hoe wisten wy dit? AELST, dev 17 September 1855. Zullen zy antwoorden WAEROM ZOO HAESTIG YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 SEPTEMBER 1833. 1° Ten 7 uren 30 min. 's worg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwer pen, Leuven, Luyk, Verviers, Aken, Keulen, Hasselt, Gend Uoornyk en Rjssel. 2° Ten 11 uren 30 minuten des morgens naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3° Ten 2 uren namiddag naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyën. Hasselt, Aken. 4° Ten o uren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5» 'Jen 8 uren 00 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen en Gend. CLIQUE SU LU. VAN DENDERMONDE NAER AELST. i° Ten 6 ur. 25 m. 's morgens.2° Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 15 minuten 's natniddugs. 4° Ten 2 uren 40 minuten namiddag. 5° Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gvsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van A FAST, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, 11 uren 30 minuteu voor middag ten 2 uren namiddag en ten 5 uren 30 minuten. Van DF.NDERMONDE ten 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. Dit blad verscliynl des Zaterdags inden namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonccn op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBODE Welken zegenprael voor de fanatieke, onverdraegzame en vryheydsmoordende secte der liberaters-francmagons De secte heeft er in geiukt in Holland eene der voornaemste grondwettige vryheden te vernietigen zy heeft er in gelukt eyndelyk aen 't afbreken der grondwet te mogen beginnen haren zegenprael is volkomen, omdat die afbreking den katholvken godsdienst treftJa, de wet van liefde (aldus word die sebandige liberaterswet door de onaflmnglyke drukpers genoemd) is in de zitting van 8 september door de eerste kamer met 22 tegen 16 stemmen aengenomen. Slechts zes stemmen meerderheyd vergenoegen dus om in een land van ruym dry millioenen inwooners de grondwettige instel lingen te vernietigen en deszelfs onafhanglykheyd in gevaer te brengenEn nog, hoe zyn die zes stemmen" meer derheyd verkregen? Door eenen middel die aen de liberaters- sansculotten alleen eygen is en in alle oproerige tydstippen is gcbruykt namelyk door de logentael en bedreyging. 'T is den fameusen Doncker-Curtius, Grootmeester der Hollandsehe vrvmetselaers die de bedreyging gedaen heeft; ook mag bv zich aen levendige toejuyebingeu van geheel den moortelhaspel verwachten. Zie hier hoe dezen vrvheyds- haler zyne bedreyging afgegeven heeft Indien de grondwet in 1848 het gouvernement magteloos gemaekt heeft om de kerkgenootschappen te bedwingen, DAN MOET DE GRONDWET VERANDERD WORDEN, want de meerderheyd der natie wilt dat de godsdienst- belydenissen niet boven maer in den staet zyn zyn. En <t nu, deze welke tegen onze wet stemmen zullen de eerste hand slaen aen de vernietiging van het gebouw met zoo veel moeyte en voorzigtigheyd in 1848 opgeregt. Alet de wet te verwerpen, zou de kamer de grondzuyl doen waggelen waerop dit gebouw rust 't welk dan welhaest zou instorten. Zie daer liet gelieym ontmaskerd, de neyging der franc- macjons in 't licht gebragl. Sprekende over godsdienst- belydenissen, mag men slechts handelen over de godsdienst- vi vlieden en by gevolg over grondwettige vryheden, 't is klaer en openlyk genoeg zeggen dat men tegen de grond wetten is, tegen liet verdrag dat de natiën met hare souvereynen aengaen 'tis nog al duydeiyk te verstaen geven dat de secte der francmacons, al waer zy de bovenhand krvgt, absolute of despotiekc gouvernementen wilt inrigten. Dit wisten wy overigens, wy wisten dat zulks liet algemeen ordewoord was voor al de groote Orients Door de ondervinding die wy er tydens het ministerie Frère-Rogier van gehad hebben. De neyging van Meester Frère en consoorten was klaer genoeg. Onder voorwendsel van aen 't gouvernement eene noodige waekzaemiievd toe te staen, droeg dezen minister gedurig wetsontwerpen voor waerdoor onze grondwet ondermynd en derzelver vryheden de eene vóór en de andere na vernietigd wierden. Maer gelukkiglyk heeft de Voorzienigheyd over ons land gewaakt, de vernietigers onzer instellingen zyn gevallen, en, zoo wy verhopen, voor altyd often minsten voor langen tyd gevallen, want het komplot is gekend en de natie zal zich zoo getnak- kclyk niet meer laten verleyden het volk is overtuygd dat mannen gelyk Frère, Rogier en verdere logiegasten vyanden zyn der nationaliteyt en alleenlyk gewerkt hebben om 't land ongelukkig te maken. Ook is de terugwerking reeds zoo algemeen geworden, dat vele der meest verblindde beginnen klaer te zien en de mannen van 12 augusty benevens'hunne rampzalige wetten tegen grondwet, gods'dienst en vryheyd naer weerde te schatten. Mogten er vele van die wetten afgeschaft en voor eeuwig in den vergeethoek gesmeten worden, dan zou den wil der natie, door de vcrschillige kiezingen reeds duydeiyk uytgedrukt, volbragt worden. Men moet het zelve verwachten in Holland. De vryheyds- nioordende wet is het teeken der begravenis van de logie- mannen. Men bereyd hun ook onderaerdsche schuylhocken waer zy, op hun gemak hunne magtelooze kuyperyën tegen de volkeren zullen mogen smeden. Dit is wat een hollandsch blad met deze woorden bevestigt Wy vreezen geene dier hevige bewegingen tegen de toepassing der wet. Dit zou den kalmen en gematigden geest miskennen zyn, welken steeds onze katholvke ct bevolking bezield beeft. Wy deelen niet in liet gedacht van zommigen, die zeggen, dat de wet liet vaderlandsch cc gevoelen niet kwetsen zal van die minderheyd, welke cc men opgeofferd heeft aen de april-beweging. Dat onze katliolyke medeburgers niet vergeten dat cc hunne zaek met moed, onafhanglykheyd en vastlieyd cc verdedigd en ondersteund is, door een groot getal protes- ii tanten, en datzydusgeene reden van afzondering te vreezen cc hebben. De verwachting, de hoop moeten nu uyt edele poogingen voordkomen, want den dag is misschien niet cc verre, waerop men de afschaffing der wet zal vragen, en dit cc met meer overtuyging, dan hare vrywiliige partygangers of bekeerden bezaten, toen zy de zelve stemden. Er kan byna geene week voorbygaen zonder dat liet Verbond van Aelst en andere liberatersbladen weten te schreeuwen en te tieren tegen d'eene of andere begiftiging door stervende nienschen aen priesters gedaen, ouder vertrouwelyke en in consciëntie verpligtende bespreken die begiftiging Ie doen dienen om armscholen, gasthuyzen, weeshuyzen of andere weldadlgheydsgestichten in te rigten. Daer tegen weten die bladen dikwils zoo bedriegelyke, schelmachtige en eerlooze uytvallen le doen, dat soms eenvoudige mensclien er door zouden konnen verleyd worden en de priesters aenzien als ontroevers, als gehevme aftroggelaers, als dieven van arme familiën enz. Maer als het gebeurt dat eenen liberaler, getrouwden of ongetrouwdén, tol schande zyner familie, lot mine van vrouw en kinders en tot verergernis eener gansche stad of gemeente met een verachtelyk schepsel geleefd heeft en dan liet zelve nog bovendien na zvne dood met ryke testamenten bezet, waervoor vrouw en kinders moeten zuchten en jaerlyks de schandelyke wonde vernieuwen, ha! daertegen weten de liberatersbladen niets te zeggen ten zy dat elk meester is van met zyn goed le doen wat liv wilt Over eenigen tyd daegden wy liet Verbond van Aelst en andere liberatersbladen uyt liet minste bewys by te brengen van 't geen zy zoo maer gladaf over vcrschillige zoogezegde testamenten aen jesuilen en andere priesters gemaekt, hadden geschreven. Wy hebben de leugens en valsehlieden van die bladen dan openlyk aengerand en wederlegd zonder dat er een liet minste woord onzer gezegdens liebbe betwist. Hebben zy dan tretfelyk genoeg geweest hunne berekende leugens te herroepen en hunne lezers' daeromtrent te regt te wyzen Wel neen die bladen hebben alle gevoelens van eer en treffelykheyd afgelegd het raekt hun weynig dat zv byna over eiken artikel gegeesseld en gebrandmerkt worden, zy liegen en lasteren altyd voort in 't gedacht dat er toch iets zal van overblyven. Vóór dat de nieuwe politiek aen 't roer gekomen was, hadden de liefdadige herten slechts hunnen laetslen wil in sehrifte na te laten, hy wierd geëerbiedigd en kon stiplelyk volbragt worden. Maer zoolmest de vyanden van godsdienst en geestelykheyd meester waren, had eene liefdadige ziel schoon testamenten te maken voor arm- kerk- of godshuys- gestichten, zoohaest er eenen priester tusschen kwam, wierden er tegenkantingen, knevelaryën, chicanen en moeyelyklieden gezocht, ja, zoo verre heeft men het zien gaen dat de testamenten vernietigd wierden en dal er met den uytersten wil van den liefdadigen gever gespot en gelagchen wierd. Het is deze sehandige doenwyze die verschevde testamentmakers aengepord heeft hunne giften, onder vertrouwelyke bedingen en bespreken, aen den eenen of anderen treffelyken priester le vermaken omdat zy dan zeker waren dat hunnen laetsten wil zou uylgevoerd worden, en 't is daertegen dat er zoo geweldig getierd word. Evenwel, wy keuren die voorzorg luydop goed, wy raden alle liefda dige zielen aen aldus te handelen zoo lang de vrye liefda- digheyd hier, tot schande van ons land, blyft gekwollen en gedwarsboomd worden, zoo lang het rampzalig stelsel van godsdienst- en priestershaet in Belgiën de overhand heeft. Eenen artikel betrekkelvk een testament aen eenen priester van Mechelen op het eynde van 1831 gemaekt, word door 't Verbond van Aelst met de volgende woorden gesloten a Thans, dat bet ons bekend is water van de fortuvn van M. Speek geworden is, zouden wy ook wel willen weten wat er geworden is van de meusclilievende voornemens n van M. den onderpastor Vergauwe, van namelvk een ii ruym hospitie met dit testament te stichten Alhoewel wy van gezegde testament nog niets vernomen hebben, en, in onderstelling dat alles wat bet Verbond daeromtrent vertelt, echt zv, iets waeraen wy grootelyks twyllelen, zouden wy aen onzen konfrater eens willen vragen 1° waerom liy nu zoo haestig is om te weten wat er van de meusclilievende voornemens van den beer ouder pastor Vergauwe geworden is2" waerom hy niet even iiaestig is 'geweest om te vragen waer de toelating van liet gouvernement gedurende vier jaren gebleven is om de groote gifte van twee duyzend franks voor elk onzer vier godshuyzen te mogen aenveerden, gifte die wylen den hoogaclitbaren heer ridder Pauwelaert bad gedaen 5° waerom hy de liberalers hospiciekommissie dezer stad niet heeft aengewakkerd om stappen te doen ten eynde de groote som van ACHT DUVZEN1) FRANKS dadelyk te mogen aenveerden en uytzetten en aldus liet verlies van 4 jaren intrest, ten voorcleele der hospicen, te voorkomen Antwoord daer eens op, konfrater, en zeg eens of dit laek- baer pligtverzuym niet alle liefdadige zielen moet afkeerig maken van testamenten te maken waer den libera ters hutsepot moet tusschen komen Ja, geëerde lezers, een allerdeftigst man maekt hier, by testament, acht' duyzend franks aen onze gestichten, liet bestner krygt. er, by 't overlyden van den gever, sellëns kennis van dit bestner verwaerloost gedurende 3 a 4 jaren de toelating te vragen dit testament le mogen aenveerden en laet ondertusseiien die som zonder intrest werkeloos liggen. Berekent den intrest dezer som gedurende vier jaren aen 3 en gy zult bevinden dat liv tot zestien honderd franks beloopt welke letterlyk voor de hospicen verloren zynMaekt dan teslamenten die door liberaters moeten bestuerd worden BE KOLLEGIEN VAN l)EN STAET EN DE KOLLE- CIEN DER BISSCHOPPEN VOOR DE REGTBANK 1,1 .V DEN JURY. Den onderzoekings-jury benoemd om in West-Vlaenderen den graed van uniccrsileyls-leerling loe te slaen, heeft donderdag laetst zyne zittingen gesloten.'Het zal niet zonder belang zyn voor onze lezers, wegens die zittingen en den uytsiag derzelve, hier eenige opmerkingen aen le Heffen. Trouwens de liberaters maken zooreel gerucht met hunne Rogieriaensche kollegien zy verheffen dezelve zoj hoog, en van den anderen kant, zy iiebben zoo veel verachting voor de kollegien der geeslelyken, en stellen dezelve zoo leeg, dal liet liuu zeer voordeelig zal zyn eens van uaby de zaken le kunnen naspeuren. Den onderzoekings-jury is als de regtbank voor het middelbaer ondcrwys, en daer die reglers door het ministerie aengeslcld worden, zoo moeten zy toch wel bet vertrouwen der liberalers verdienen. Welaen, 't is voor die onpartydige regtbank dat wy ons tegen do zweiseryëii en de lasteringen onzer tegenstrevers beroepen. Daer hebben zich voor den jury van Brugge 50 jongelingen aengeboden om den graed van universiteyls-leerling te bekomen, te welen Van bissclioppelyke kollegien 27 Van atheneums 7 Die byzondere studiën gedaen hebben 2 Tolael 56 Hierop zullen wy twee bemerkingen maken ten eersten, dat bet getal der leerlingen uyt katliolyke kollegien komende viermael grooter is dan bel getal der gene die uyt de kollegien van den Staet komen ten tweeden, dat liet zeer valscli is dal er, in de bissclioppelyke kollegien, geene andere leerlingen zyn dan deze die zich tol den pnicsterlykeu staet bereyden. De jongelingen worden in de geestelyke opvoedingshuizen lol alle stalen bekwaem gemaekt, en wy zullen welhaest zien dal zy met luyster zich voor den jury mogen vertonnen. Van de 56 kandidaten zyn er i die, na liet schriflelyk onder zoek, verworpen geworden zyn, zonder zich tot liet mondelings onderzoek le mogen aenbieden, te weten Uyt kollegien van den staet 5 Byzondere stildicu I Tolael 4 Zoodan, dry van zeven leerlingen die in een atheneum hunne studiën gedaen hebben, worden zoo onbekwaem gevonden, dat zy alleenlyk lot het momlelingen examen niet toegelaten worden Integendeel, van zevcn-en-twiulig leerlingen van bisschoppelyke kollegien is er niet tenen die, in hel schriflelyk examen op eene voldoenelyke wyze niet geantwoord heeft. Óns dunkt dat die vergelykiug zeer beduydend iswat peysl gy er van, lieven lezer Gaeu w y verder.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1