ZONDAG 23 SEPTEMBER 1833. ACHTSTEN JAEKGANG. N' 368. AELST, deiv 24 Septembeu 1855. De Kollegien der Bisschoppen en de Kollegien van Rogier voor de reglbank van den Jury, door liberale ministers benoemd. Wat is er nornlig om ais universiteytsleerling aenveerd te worden en in welke Kollegien kan men dit gemakkelykst bekomen? DREK VOOR ETEN BE GR A A EN. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 SEPTEMBER 1833. I» Ten 7 uren 30 min. 'smorg. nncr Dendermonde, Mechclen, Brnssel, Antwer pen, Leuven, Luyk, Yerviers, Aken, Keulen, Husselt, (.end Dooinyk en Rvsst-1. 2° Tm 11 uren 30 minuten des morgeus naer Dendermonde, (.end. Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3o Ten 2 uren namiddag naer Dendei monde, Jlechelen, Brussel, Antwerpen Leuven, Thienen, Landen, Luvk, Verviers, St.-Truyën. Hasselt, Aken. 40 Ten Zuren 30 minuten namiddag, naer Dendermonde, Ceud, Brugge Oostende, Kortrvk, Mouscron, Doornvk, Ryssel, Calais. 50 7en 8 uren 00 minuten des aronds, vaet Dendermonde, Mcchelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen en Gond. CU'QÜE SU I'M VAN DEN DER M O A D E NAER AELST. 4° Ten fi ur. 25 m. 's morgens.2° Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 15 minuten 's namiddags. 4° le.i 2 uren 40 minuten namiddag. O0 Ten 7 uren 's avonds. Zullen te f.yscgrln slillesinen de volgende konvoyen vertrekkende von AF.LST, ten 7* uren 30 minuten 's morgens, 11 uren 30 minuteu voor middag ten '2 uren namiddag en ion 5 uren 30 minuten. Van ÜLNDERM0NDE «en 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 minuteu namiddag en ten 7 uren des avonds. Voor alle r'iglingcn moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit. blad verschynt des Zaterdags in den namiddag ouder de daigteekening vitn den dncrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaald op 1 fr. 50 e., dien der annonccn op 20 cenlimen den drukregel. DEN DENDERBODE In ons vorig Nr hebben wy met onbetwistelyke daedzaken en onvei'biddelyke.cyllei's doen zien boe verre bet gecslelyk onderwys dit van den staet overtreft, i huns zullen wy niet den Standaerd in eenige byzonderhedeu treden en den uytslag van eiken tak van onderwys onderzoeken. Deze byzonderheden zullen dienen om de oogen der ouders te openen en om te bewyzen wat groot belang zy hebben, zelfs voor hetstoffelyke, hunne zonen ingeene Uogieriaensebe kollegien te plaetsen. Ter zelfder tyde zullen deze byzonder heden geheel en al den mond stoppen aen die scbandige en betaelde liberatersbladen gelyk bet 1 erbuud van Aetst en consoorten, die niets anders zoeken dan de studiën der bisschoppelyke kollegien, als verouderd, aebtcruylkriiypeud en fanatiek te doen doorgaen. In zyn Nr van 4 september schreef bet Verband van Acht, na ecne reeks dwaesbeden en walgelyke lasteringen tegen het onderwys der bisschop pelyke kollegien, de volgende regelen Wy hebben reeds menigmaal gezegd, dut liet onderwijs ii van den Staet meer verlicht en verstandiger is dan het klerikael onderwys dat het tracht den leerling op den teeg e zyner rede te brengen en zyne bevattingskracht te ontwikken dat het hem gaerne zynen toevlugt doet nemen tot het ii oordeel van zyne rede en hein gaerne die kostbare geesl- n vermogens van den mensch ziet beoefenen. Ook betwisten e de klertkalen geenszins deze voortreffelijkheid van het staels onderwys op het onderwys van den kleryi. Wat zal dit trouwloos blad nu zeggen als bet de cylFers en daedzaken zal gelezen hebben die in ons bietste Nr ver meld stacn Wat zal dit zelfde blad zeggen als het de volgende verpletterende cyders en daedzaken zal lezen? Wat liet Verbond, 't welk gekromd gaet onder de algemeene verachting, er van zeggen of denken zal, daermeê bekreunen wy ons weynig, maer dat de familievaders er door onderricht worden, dat er schitterende hulde aen de waerheyd gedaen, en dat aldus die eeuwige lasteraers en balers van priesters en godsdienst eens beschaemd en hunne schandalige poo gingen lot bedrog en verlevding vervdeld worden, ziedacr wat wy vooral bebogen. Luystert dan, familievaders van Belgién, en overweegt wel wat hier volgt De kandidaten tol bekomen van den graed van universi teytsleerling worden ondervraegd op tien verschillige takken van liet onderwys. Vier dezer lakken zyn verpligtende voor allen, te weten'liet lalyn (opstel eenêr redevoering), bet fransch (id.), de levende talen en do algebra de zes overige zyn den keus der kandidaten overgelaten, zoodanig dat zy mogen verkiezen te antwoorden of op de geschiedenis van Relgiën, of op algemeene geschiedenis, op de oude aerdryks- ktmde, of op de nieuwe, op de meetkunde of op de trigonometrie. Welaen, ziellier, voor elkeeiien Yan die takken, den bestaligden uvlslag 1. Latynsciie redevoering. De achttien eerste plaetsen, ter uytzondering der derde en zevenste, zyn behaeld geworden door leerlingen van bisschoppelyke kollegien. 2. Frunsche redevoering. Den zegeprael der priesterlyke kollegien is hier nog schooner zy behalen de achttien eerste plaetsen ter uytzondering der derde. 3. Levende talen. Onder de achttien eerste plaetsen zyn de vijfde en de zevenste behaeld door leerlingen van slaets- kollegiön, al de andere behooren aen leerlingen der bisschop- pelvke kollegien toe. Nog is bet te bemerken dat de zevenste plaids tiissi'hen acht klerikale leerlingen verdeeld word. 4. Algebra. De atheneums behalen de 7°, de 12% de 13" en de 16e plaetsen al de overige achttien eerste worden behaeld door geestelyke kollegien. N'u gaen wy over tot de verkiesbare takken: Belgische geschiedenis. Tien kandidaten antwoorden op met de onzekerheyd van bet Turk-IVussisch geschil En ten anderen, ziet men niet dat de groote mogendheden zoo als deze stof. De dry eerste plaetsen worden door katbolyke leerlingen behaeld. De atheneums behalen de 4", de 7U en de bietste. Vrankryk, Engeland en zelfs de üuytsehe Stalen op den 6.' Algemeene geschiedenis. De acht eerste plaetsen be- handel wegen ea in 't Noorden aenkoopen doenDie hooi en aen geestelyke kollegien; op de twintig eerste hebben de atheneums alleenelvk de negenste kunnen bekomen. 7. Oude aerdrykskunde. Daer zyn drv-en-t\vintig konkti- renlen. flier behaeld eeneii leerling van een atheneum de eerste plaets, benevens eenen leerling van een kalliolyk kollcgie 1 Ja maer den jury heeft ontdekt dat hy gezeurd had, en heeft hem schandig weggezonden. Zoodanig dat de twaelf eerste plaetsen aen de bisschoppelyke kollegien toebehooren 8. Nieuwe aerdrykskunde. Gp dertien mededingers be halen de leerlingen van bisschoppelyke kollegien de tien eerste plaetsen. 9. Meetkunde. Dry-en-dertig kandidaten antwoorden op deze stofde zestien eerste plaetsen, ter uytzondering der achtste, worden door leerlingen van bisschoppelyke kolle gien behaeld. 10. Dryhoeksmcelkunde. llicr zyn er slechts dry koiiKii- rcnlcn en alle dry behooren aen katbolyke kollegien. Nu zvn wy ten eynde van ons overzigt, en mi vragen wy, aen al wie onparlydiglyk wilt oordeelen en spreken, ol de liberators en AI. Rogier zelf niet moeten beschaemd zyn over het onderwys dat zy het land ten koste der schalpligligcn, opgedrongen hebben Zy houden niet op. die zwotsers, van aen de priesters den naem van liclitverdouvers, achteruyl- kruypers, dompers', nietweters, vijanden van letterkunde en wetenschappen te geven zv stoffen en boffen dal de kollegien van den Staet do eerste der wereld zyn en niet anders dan Phocnixen voortbrengen maer wanneer de leerlingen die aenkoopen moeten meer als gewoon zyn, vermits de vragt- pryzen in de noordschë streken verdobbeld zyn tegen dis van verleden jaer. Wy zyn nieuwsgierig te weten of ons ministerie eenigzins den toestand bedenkt waerin 't land door de tegenwoordige graenkwestie kan komen het moet echter weten dat wy jaerlyks groote provision uyt den vremden plagtente trekken en dal er heden veel uytgaet terwyl er weynig binnenkomt. De werklooshevd in eene crisis is eene kapitale faut voor een gouvernement. Wy roepen dus dringend zyne aendacht op de hierboven slaende regelen. door de onwetende priesters gevormd zyn, eens met de leer lingen der alwetende professoren Van de staelskollegiëu pen, wanneer zy zich te samen voor de regtba"1' npanydigen jury bevinden, dan ziet men wat moeten kaïnpen, wanneer zy zich te samen voor de regtbank van eenen onpariydigen jury bevinden, dan ziet men wat er van is dan valt liet vdcl gezwets der liberators, te samen met den roem van hun onderwys, in 't water O 1 dat de huysvadersj die prys aen de toekomst kunner kinderen hechten, den uytslag der examens voor den jury niet vergeten 1 De wandelaers welke tegenwoordig te Oostende de baden nemen, zyn uytprmate verwonderd dal er zoo buytengewoon veel eetwaren niet elk stoomschip naer Londen gevoerd worden. Over eenige dagen deed men er de opmerking van terwyl men bezig was met een sclrip te laden. Eenen kaey- werker antwoordde Ja, de Engelsche ontnemen ons al ons eten "ii zenden ons hunnen arelt in de plaets Den man mackte zinspeling op den guano die in groote hoeveelheid uyt Engeland in de haven van Ooster.de aenkomt Deze antwoord bevat veel waerheyd en verdient onder meer dan een oogpunt do aendacht gaende te maken van wie liet behoort. Want de vraeg is te weten of men de Belgen met Guano zal willen voeden met den oogenblik dat de levensmiddelen zullen ontbreken Alle dagen zien wy de granen in prys verhoogen men moet bekennen dat die pryzen zoo bovenmatig zyn, (byzon- derlvk nu dat er geene byzondere rede van mislukking is) dat men er hoeft voor bevreesd te worden. Alle naburige gouvernementen nemen spoedige en kracht dadige maetregels om hunne evgene granen in hunne respective landen te behouden en er bovendien nog zoo veel by den vremden aen te koopen als zy oordeelen te zullen te kort hebben om in hunne noodwendigheden te voorzien. 'T is voornamelyk liet fransch gouvernement 't welk de meest dringende maetregels neemt. Het verbied den uylvoer en doet overal, byzonderlyk in Relgiën, de grootste aenkoopen en berooft ons a'ldus van 't geen wy voor ons besteen hoogst noodig hebben. Sedert meer dan eene maend wordende Schelde en de Leye gedurig doorkruyst door schepen met gracn beladen men beeft er lot vyftien en zestien in de week geteld en 't zyn alle van die groote doornyksclie schepen die boordvofgeladen naer Parys gesluierd worden.,. Het is ondertusschen Vrankryk alleen niet't welk den uylvoer zyner granen verboden heeftzoo wy vernemen, zvn er verscheydene Duylsehe Staten die den zelfden maet- regel genomen hebben. Men voegt er zells by dat geheel den Zolleverein op het punt is de zelfde voorzorg te n men. Wy geloovcn te mogen zeggen dat de noodlydende klas begint bevreesd te worden, en met reden. Alen ziet alle gouverne menten voorzorgen nemen en den uylvoer verbieden, terwyl het onze werkloos blyft en zelfs i:i zyn officieel blad wekclyks plevt ten yoordeele van den vrijen uylvoer zonder de minste palen Zyn voornaemste argument is laet uyt voeren en er zul binnenkomenlaet volle vryheyd aen den koophandel en hebt betrouwen in hem........ Maer wy zullen vragen wat doet den koophandel of wat kan by in de tegenwoordige crisis doen Kent men \eel acnkonislon Hel is algemeen gekend dat er veel uytgevoerd word, maer den invoer is op verre na niet geevenredigd. Men weet dat overal, in 't Noorden, i:i Amerika, in Alrika de granen in prys verhoogen en opgekocht worden kan men in oogen blik rekenen op de groote provisieplacls van 't Noorden Meermalen hebben wy ons verzet tegen de handëlnvze der Uogieriaensebe en rcpubliekeiuscbe drukpers opziglens Napoleon. Meermalen hebben wy lot haer gezcyd wal goed kunl gy doen aim bel land met dagelyks dezen magligen gebucr te scheiden en te beledigen Napoleon kan Beigiën veel kwaed doen Gy moet wel niet alles goedkeuren wat by doel of gedaen heeft. Maer laet hem gerust; uwe tergende laet is niet overeenkomstig met de belan gen van bel land. Indien wy den Vaderlander mogen geloovcn, zou dit geene ver onderstelling meer zyn. Ziellier waluy in hel genlsch'blad lezen wegens de kwaed wittige gesteltenis van Vrankryk opziglens Belgién. Vrankryk wilt nog zynen volmagligden ambassadeur naer Bel gién biel zenden, en zal dien maer afsturen met een slach van ultimatum welk eene vergoeding, eene voldoening, zal bevallen voor den spot en laster welke bet fransch gouvei^ement te ver duren beeft gehad. Vrankryk eyscblvan te mogen meester wezen in zvn land, gelyk bel de Belgen meester laelVrankryk vraegl van niet beleedigd en gelasterd, getergd en iivtgedaegd ie worden. Wilt Belgién, die jiiysle voldoening niet verieenen, Vrankryk on derbreekt allen koophandel en nyverhcydsbelrekkiiigen met ons land, en sluyl de fransche grenzen voor alle gewccfsels, garens, goederen en voortbrengsels van welkdauige nyverbeyd, die nvt Belgién komen. liet belgiseb ministerie, zoomen liglelyk begrypen kan, bevind zicb, ten gevolge van deze reklanien, in eenen zeer netelachtigen toestand, en kan, voor bel oogenblik, geene voldoening geven. Bit weel ook bel fransch gouvernement, en beeft er in toege stemd nog geduld te hebben lol dal de wetgevende sessie zal ver gaderd zyn, om bel belgiseb ministerie den lyd en de middelen ie verieenen om de aenraudingen en cerlooz.e Ingingen tegen Vrauk- rvk te doen eyndigen. 'liet belgiseb ministerie, wilt bel aen de juyste rektainen van van bel gouvernement van Louis-Napoleon voldoen, en will hel ministerie de belangen van de nyverbeyd en van den koopbundel niet kreuken, bel zal moeten veranderingen aen de wet op de drukpers voorstellen, veranderingen die toelaten dat tiet minis terie de initiative mag nemen om vervolgingen te doen inspannen tegen e n blad welk eene mogendheid met welke Belgién in vr'ieiulsckappehke betrekkingen slaet, beledigd en lastert. Bezen middel is den eepigsten welken bet belgiseb kabinet overblyfl, indien bel gouvernement niel alle betrekkingen, alle onderhan delingen. alle transaktiën met Vrankryk wilt opschorseri. Tol wèlkilanige maetregelen bul belgiseb gouvernement nu ook zvnen toevlugt neme, altvd zullen wy eene vernedering motten ondergaan, eii deze vernederingen zullen wy den Obscrcalcur, den Messager, de Nation en tutli quanli verschuldigd zvn. Wv zouden hier nog in verdere uitbreidingen konnen treden maer wal voorgael is reeds toereikend om te doen begrypen in welken netelachtigen toestand Belgien verdrongen is, ten "gevolge van die onbetanielyke. onbeschofte, belcedigende en eèrroovende aeurandingen en uitdagingen aen welke de exclusieve en blocd- toode drukpers zicb iieeft pliglig gemaeU.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1