Den minister van justïcie brengt ter kennis der belangheb benden dat de collective stalen, voor den derden trimester 1855, betaelbaer zyn by de agenten der schatkist. De leergangen der Kalholyke Universiteyt zullen op 5 Octo ber heropend worden. Gedurende de vcrloopène week zyn er te Brussel omtrent 1,000 stuks vee van allerhande soorten verbruykt. Het een stuk door het ander op 100 kil. rekenende, zou men 100,000 kil. verbruykt hebben in zeven dagen. Nu, daer Brussel eene bevol king heelt van 150,000 zielen, is dit maer 2/5 kilo per inwooner in zeven dagen. Wanneer men in de welvarendste stad van hel Jand op diet) uytslag komt, wat moet hel dan in de andere sleden zyn De kommissie benoemd tot het opzoeken van middelen lot verbetering der bedelaersweikhuy/en en vermindering der lasten die deze gestichten aen de gemeenten opleggen, heeft liaer ver slag ingezonden aen M. den minister vgn juslicie. De kommissie was voorgezeten door M. den baron d'Anelhan. Ziehier eenige der voorgestelde schikkingen De kommissie stelt de afschaffing voor van de thans bestaende bedelaershuyzen, en het opregten eens geslichls tot straf der bedelaers en bejaerde landloopers die bekwacm zyn om te werken; met een woord, zy vraegt de aenneming der grondslagen die gediend hadden lot de opstelling van het wetsontwerp dal den 1 november 1840 door M. d'Auclhan, toen minister van justitie, aen de wetgeving wierd voorgedragen. Er zouden provinciale hospilie-hospilalen ingerigt worden voor de ouderlingen, gcbrekkelvken, ongeneesbaren en zieken der buytengemeenien, alsmede hospicie pachthoven, kommunale en byzondere hervormingscholen, waeraen de verpersoonelyking zou konnen gegeven worden. Den staet, de provincie en de gemeente zou tusschenkomen in de kosten van inrigling en onderhoud dier gestichten, volgens de regelen door hel wetsontwerp vastgesteld. De kommissie schrvfl de conditiën voor volgens de welke de bedelaers in de opteregteu gestichten zouden aenveerd worden en volgens welke zy dezelve zouden verlaten. Ëyndclyk, zy heeft schikkingen voorgeschreven betrekkelyk de aenhomling, de reglspleging en de veroordeeling der bedelaers en landloopers. Het werk der kommissie is een stuk dat geluygl van diepe stu- <tiën en grondige kennissen. Den toestand der nyverheyd in Gend is verre van, voor den oogenblik, zeer gunstig te zyn. Er is overvloed in magazyn, en weynigen aftrok. Men schvni eene crisis te naderen. Met spyt en onrust ziel men de hevige en bitsige tael van zommige gazellen in dezen oogenblik; den stond is slecht gekozen om Vrankryk le hoonen en te tergen. Onze uylWegen zyn reeds beperkt genoeg, om ons nog de merkt van Vrankryk voor velen onzer artikels te ontnemen. (Vaderlander.) By koninglyk bes'uyl is er beslist dat er geene agrégés, tot verder order, by de universileyten van den staet, meer zullen benoemd worden. Niels noglans is veranderd in den toestand van de bestaende agrégés. Eenen fabriekanl, die zelfde cicorev op zync eygene landen teelt, die ze droogt, gereed maekt en tol poeyer brengt zoo als zy in den handel word verkocht, verklaert ons uyldrukkelyk, zegt de Emancipationdat de cicorev welke door de marskramers en zekere kooplieden in 't kleyn word afgeleverd, dan zy hun komt in te staen. Het is dus stellig, «lat de cicorev vervalscht is; nu, de vervalsching geschied by middel van roodachtige engelsche aerde, welke inelende hoedanigheden heeft, die aen de gezondheyd zeer nadeelig zyn. Het is van des te grooter belang dat de overheyd wake en maelregelen neme, vermits de cicorev in zeer groole hoeveelheyd door de marskramers verkocht word, alom waer er talrvke werklieden vereenigd zyn, eu dat het veelvuldig gebruyk hetwelk er aldus van gemaekt word, dagclvks de uadeeligste gevolgen kan hebben. Eenen diefstal van eenen nieuwen aerd word sedert eenigen tyd te Brussel gepleegd. De kwaeddoeners wenden zich lot jonge kinderen en maken van hunne ligtgeloovigheyd gebruyk om hen uyt te rooven. Dezer dagen speelde eenen kleynen knaep met zync kameraden op den zuyder-boulevard, toen eene vrouw hem aen- sprak en zegde, dal zy de kleermaekster zyner moeder was en dat zy hem opzocht, ten eynde hem de maet voor eenen kiel te nemen. Zy schoot oumiddelyk den kiel uyt welken hel arm kind droeg, en verwvderdc zich met denzelve, alsook met zynen hals doek, zeggende dal hy kon blyven spelen. Toen den knaep eenige oogenblik ken later naer zyne wooning terugkeerde, was zyiie moeder niet weynig verwonderd haren zoon zonder kiel te zien zy vroeg hem waer denzelven gebleven was, en liet kind verhaelde zeer naïef zyn geval met de ge wa en de kleermaekster. Alle de exclusieve dagbladeren tooncn zich om het meest woedend, ten gevolge der afschaffing van de boerenscholen. Dit moet niemand verwonderen. De cxclusieven hadden allyd be weerd dat Belgiën zonder boeren&cholen niet kon bcstaen het tegenovergestelde gaet nu bewezen worden. Te Sulsique worden groote toebereydselen gemaekt om den nieuwen pastor, M. Van Peteghem, den 27 dezer, met veel eer in ie halen. Sedert eenigen tyd is men bezig mei te Ronsse de St- Hermes kerk veel te verfraeyeu onder anderen komt men, in die kerk, eenen nieuwen marmeren aulaer ter eere der II. Maegd, te plaetsen. Dezen aulaer is eene gift van M. Liedts, pastor en deken te Ronsse. Kenen tweede marmeren aulaer gaet door den zeiven mildadigen geeslelykcn geschonken worden. Men schrvfl uyt Audcnacrde De aerdappelen, die hier in daling zyn, zyn nytnemend overvloedig. Eenige dagen geleden hebben wy vier palalers gezien die ieder ruym eenen kilo wegen. Eenen kleynen pachter van Petegem stelt thans in zyne herberg te pronk vyf-cn-lwiniig aerdappelen te samen 18 kilos wegende, on, zonderlinge zaek, hy vond ze alle op de uylgeslreklheyd van hel vierde eener roede. De Indcpcndance, die het byzenderste orgaen is onzer free traderswekt de groole landbouwers op om den damp te gel ruv- ken in plaetsvan menschen, lol het bewerken van hunne akkers eu hel dorsehen der granen dat ware een beste middel, zegt ze, om te voorzien in bette kort van levensmiddelen. Dal blad van den vooruytgaug heeft gelyksedert dat de mekanieken gebruvkt worden om het vlas te spinnen, winnen de spinsters nietmelal meer, of nog slechts 10 cenlimen daegs en de wevers 75 ccntimeu, T is sedert die verbelerinrj, dat de Vlaenderen zoo voorspoedig zyn eu de werklieden niet ineer sterven van honger. In Engeland, waer er nog meer mekanieken zyn dan by ons en al waer men den damp alreeds gebruvkt in het beploegen der akkers, zyn de werk lieden verpügt hy duyzcade hun vaderland te verlaten en hun hes la en te gaeu zoeken in overzeesche landen. Hel konvoy, welk zaterdag lactslleden ten 4 uren van kostende vertrok, is byna buyten de sporen geloopen. Een stuk rail was dwars over deu weg geleyd geworden, en liet sloomtuvg is gelukkiglvk die hinderpael le boven gekomen, zonder eenigen toeval dan eenen schok le bekomen. Alles duyd aen, dat* er kwaedwilligheyd in het spel is, en liet schynt dat de juslicie op het spoor is van den dader. Eenen persoon, welken veel op reys is in onze provincie, en dus veel dorpen doorloopt, heelt ons eergisteren de volgende regelen loegesluerd Op byna alle buy ten-gemeenten ontmoet men vremdc koopmans die by de boeren de granen en de levensmiddelen komen op- koopen. Nauwelyks is den eenen van hel hof, of eenen anderen is reeds op den dorpel om den landbouwer le spreken, Men bied 20 fr. voor de rogge, en men koopt ze, zonder die le zien men wilt 55 fr. voor de tarwe, en 10 en 11 fr. voor de aerdappelen geven. Als men iets dergelyks ziel gebeuren, moet men niet meer ver wonderd zyn, van alles duer te zien worden, en de merkten alom veriaten te zien. Den opkoop der aerdappelen bezonderlyk, doet droevigen indruk op de landbewooners ik kenne persoenen die reeds 7000 zakken in besprek hebben. Wat gaet er van dit alles geworden Hel getal bedelaers grooeyt al aen, en den winter is nog voor de deur niet. Dezen ellcudigcn toestand van zaken beeft nog een ander ramp spoedig gevolg, te welen, dat de liuyshueren, slecht behield worden niet omdat de bewooners van slechten wil zyn, maer, omdat zy niet in staet zyn van te konnen hunnen huysmeester voldoen. De bewooners van kleyne huyzeu winnen niet genoeg om in huil onderhoud te voorzien, en vele huvsgezinnen gaen met eenen half ydelen buyi: slapen, en daer men eerst zorgt om den kwellender. honger te stillen, is hel den huysmeester welken meest lyd. De winkeliers en hakkers klagen ook, eu niet zonder rede, want, zy worden niet meer ten vollen belaeld, bezonderlyk dezen die op de week leveren, aengezicn de winst van eene ge- heele week niet loereykend is om den leverancier te betalen. De werklieden geven wel wal zy winnen, maer, als die winst te kleyn is om de geleverde voorwerpen le betalen, is hel den bakker die verliest. Tol slaving van hetgeen eenen korrespondent ons meld, zullen wy hier nog byvoegen dal in hel Audenaerdsche de boeren-hoven dagelyks door een aenlal kuisen en opkoopers van granen worden afgeloopen, en dat de welstellende.boeren zich nog steeg houden, en Imogen; en hoogere pryzen vragen, omdat zy zich vaslelyk in beelden dal de tarwe welhaest lol 40 fr. den hekloliler zal ver kocht worden. Blyft dezen toestand duren, dan zal er gcenen anderen middel zyn dan provisoirlvk, eu lol verder order, le verbieden dal er nog grai n uyt hel land gevoerd worde. Van den eenen kant, zou dezen maelregel wel inconveniënlen hebben maer, groole kwa len moeten dikwils door groote middelen geheeld en genezen worden. Vaderlander De aenstaende fransclie winlermoden beloven wat fraeys te zullen zyn. Reeds ziet men le Pans by de kleermakers de drol ligsle specimens. Heel Parys loopt tegenwoordig naer den Dieren" tuyn om er naer eenen hippopatamus te kyken; welnu er zuilen- broeken zyn waer liet diertje zal op afgebeeld wezen. Er zyn ook broekstolfen die looverbladeren verbeelden, zoo dal de boenen niet sleeht aen staken zullen gelvken, waer rond wyngaerd en klimpop-ranken zullen slingeren. Daer zyn er ook die ter hoogte van den knie eenen kousseband verbeelden met eenen prachtigeu strik. Daer de broeken nu smal gedragen worden,.zullen zy zoo veel le meer aen korte broeken gelyken, daer men lot aen de kniën eene andere kleur zal aetinemen, om eene kous le verbeel den. De nieuwe ondervesten zyn met groole ruylen; daer zyn er met gryze en zwarte strepen, juyst gelyk een zeber-vel. Eenen modejonker zal noodzakelyk heel het dierenryk op T lyf moeien dragen, want men spreekt ook van hoeden d la giraffe Dén Indépendanl du Luxembourg vervat eenen brief uyt Bilhain, de dato 8 dezer, meldende dat by nacht eene wolvin met hare jongens in eenen stal gedrongen is en dry-en-vy ftig schapen heeft gedood. Men schrvfl uyt Parys, den 1G dezer, aen de Koelnischc Zcilting Een ongeval is gisteren hyua aen den keyzer overge komen. Hy jaegde in den bosch van St.-Germain, gezamenlyk met eenige aides-do-camps en ordonnancie-offieieren en bereed een schichtig jong peerd. Het jagtroer van eenen der officieren ont plofte schielyk, en hel peerd des keyzers verscrliiktc en liep naer eenen afgrond. Gelukkiglvk wist den keyzer, die eenen ervaren ruyler is, hel peerd meester te worden op het oogenblik dat hy maer tien slappen van den afgrond verwvderd zynde, gevaer liep met zyn peerd daerin !e rollen om er de dood le vinden. Dan, met de grootste koelbloedighevd, beval hy de jagt voort le zetten net als of er niets voorgevallen ware.» De grootste werkzaemheyd hcerscht in liet ministerie der fransche zecmagl. De vloot bestael uyt ruym 400 vaertuygen, en zal, indien de werken in de verschil lende havens aengevangen, ten uylvoer gebragt zyn, eene zeemagt uylmaken welke sterker zal wezen dan zy ooyt was. Zy zal ten minsten 50 linieschepen tellen, en even zooveel fregatten, wacronder vyftien van eersten rang. Zie hier eene nieuwe toepassing van het algemeen slemregt. In de kleyne gemeente van St-André (Vrankryk Noorden) is er eene nieuwe kerk met dry autaers. Twee wierden onder de aenroeping gesteld van St. Andreas en van O. L. Vrouw. Maer onder wiens bescherming nu den derden geplaelst Dit was eeue groote zaek voor liet dorp, elk kwam met zynen heyligen voor den dag, en de kansen wierden levendig betwist voor St. Joseph, St Rochus en St. Cecilia. Den pastor, ziende dat men zulk belang in deze godsdienst-kwestie stelde, wilde in geenen zinne op de beslissing drukken, en by raedde eene algemeenc stemming aen, die de meening der meerderheyd moest doen zegepralen, liet algemeen stem-egt wierd dus in den vollen zin van bet woord in uylvoer gebragt, want, voor de eerste mael mogelyks, mogten de vrouwen, en zelfs de kinderen tol zekeien ouderdom, hun briefje in debus steken. Eyndelyk behaelde Sle. Cecilia de overhand met eene meerderheyd van i7 stemmen. Den 1 dezer nulend wierd le Ar ras (Vrankryk) eene afgryse- lyke moord gepleegd. Twei; jufvrouwen Poupelle, de eene 68 jaren en de andere Gijaren eu I, woonden le samen. Om 10 uren en half 's morgens ging de oudste naer de merkt, alwaer zy rond de 11 uren gezien wierd. Om 11 uren en half kwam bare nicht de twee jufvrouwen bezoeken maer daer men op haer bellen niet open deed, wierd de deur geopemf en vond de twee jufvrouwen dcerlyk vermoord. Men vond een geschrift waerop stond geschre ven Aen AL Jobel, mync groetenis aen zyne agenten de duyvels van iiapanme. De belgische gendarmen, verwittigd zynde dat men den ge noemden I.. Cornel is, van Thielt, verdagtle als den dader te zyn dezer dubbele moord, had al de maelregelen genomen om hem aen te houden. Zy is er in geluktden 15 dezer wierd hy le Kort- ryk aengchouden, op hel oogenblik dat hy eenen tabakwinkel binnentrok, en ter beschikking van den prokureur des Ivonings gesteld. In het gevang opgebragt, is hy in het gcheyin geplaelstmaer wanneer etm n der wachters des morgends hem ging zien, hy vond niets meer dan een lyk. Cornelis had zich opgehangen door mid del cimer koorde, die hy van de voering van zyne gillet had gemaekt. --De inkomreglen op de granen en op het meel in hollandseli Luxemburg, komen afgeschaft te worden. Men leest in liet Amslerdamsch HandelsbladWy hebben, naer den belgischen Honiteur, gemeld dat de belgische ryksarchief dezer dagen verrykt is met een stuk van groote weerde, een door Balthasar Gerard,"den moordenacr van prins Willem 1 van Oranje,, eygenhandig geschreven vcrhael van die moord. Den Slacts-Couranl wilt weten, dal dit stuk in handen geweest' is van bevoegde beoordeelaren bier le lande, maer dat deze, ofschoon de oudheyd van hel stuk herkennende, op goede gronden gemeend hebben hel niet anders te konnen beschouwen dan als een gelyktydig afschrift (Ier oorspronkelvke confessie van Balthasar Gerard, wier inhoud algemeen hekend is. Den ymecschc Courant meld, dal dezer dagen, op een stuk grond, behoorende tol de pachthoeve genaemd S. Vosmer, naby liet dorp VYychcn, een grysaerden kruykje opgegraven is waerin eenige belangryke zilveren munten waren, die thans in de ver zameling van den kolonel de Roye van VVyghen te Nymegen, zyn opgenomen. De oudsten dezer munten zyn van Johan, hertog van Bourgond:ei), graef van Vlaenderen (14Ó4 - 4419) de jongste voeren heljaertal 1499, van Karei van Egmond, hertog van Gelder. Onder deze zyn o >k verscheyde munten der stad Nymegen. Ook zyn er nog eenige bisschopp 'lyke munten van LTrecht eu Luvk bv gevonden" Hel is bekend, dal aen «Ie nvmeegsche munt iu 1499, 1500 en volgende jaren zeer veel geld is geslagen, en terwyl van die muntsoorten gecne latere dan van 1499 in hel opgegraven kruykje aenwezig waren, vermoed men, dal hel in den loop van hel jaer 1499 is bedolven, en alzoo ruym 555 jaren in den grond geweest is. In het fransch departement der Aisne heeft men proeven genomen, die bewyzen dat de nieuwe tarwe dit jaer 88 a 90 per cent zal opleveren, terwyl in gewoone goede jaren zy maer 70 of 72 per cent opleverde. Dit is een aenzienlyk gunstig verschil. Eenen hovenier van Douai, den. lieer Pinliaux, beweert eenen middel gevonden le hebben ter beveehting der druyvenziekte hierin bestaende; hv beslrykt eene waskeers met teer, en na die in brand geslo: en te hebben, gaet hy met de vlam over al de zieke deelen der ranken aenstonds verdwynl hel oïdizm luckcrien plant en vruchten hernemen haren wasdom, indien de druyven niet te ver aengetasl zyn. Op den yzeren weg van Orleans Vrankryk is een ongeluk gebeurd, liet konvoy is op een ander konvoy van koopwaren, 'geloopen. Verscheyde bedienden zyn gedood eenige reyzigers zyn gekwetst. Latere lydingen zeggen dal vele reyzigers doodelyk gewond zyn, en dat twee mëkaniciens, twee vuerslokers en den chef van liet konvov, ter plaels gedood zyn. De iaelsle depecheij doen nog de oorzaek van dit onheyl niet kennen. Het geregtshof van Poitiers heeft de zaek doen vervolgen. Een onderzoek is begonnen. Den Conslilulionncl zegt dat den minister van landbouw en koophandel en zynen geheymsehryver zich op dit konvoy bevonden, en uyt het konvoy zyn gesprongen zonder eenig letsel te bekomen. -- Men outvangt hert verscheurende brieven uyt het departement van den Ilerault, over de ziekte der wyngaerden. Dezen jarc nog maals zal den druyven-oogst te Montpellier en omstreken byna niets opbrengen. II* l is reeds dry jaren lang dal men de zelfde rampvolle feyten op verschillende punten van bel departement vaststelt. Ook spreekt men daer van de wyngaerden uyt le rukken en dezelve door eenen anderen teelt le vervangen. Den 9 dezer, om 8 uren 's avonds, zegt den Memorial d'Amiens, is eene pooging van moord bedreven le Curchy, op den persoon van Mv Boulogne, oud 59 jaren, pastor van de parochie. Eene geweerscheut is op hem gelost door de venster van zynen hof, op hel oogenblik dal by kwam van het avondmael te nemen. Den kogel trof hem onder de linker schouder eu kwam uyt onder den nek, om Vervolgens le vliegen in hel been zyner zuster, die de tafel opdiende. Men vreest voor het leven van M. Boulongne. De wonde zyner zuster is niet gevaerlyk. Den dader van de laffe moord is nog onbekend. Wy lezen in den Glaneur van den Opper-Rhyn Te Jllhce- sern, den 50 augustus, bevond zich eenen jongeling genaemd L..., zoon van eene arme weduwe, op zyn uylersle. Om zeven uren des avonds, luydde men de kleyne klok van het dorp, om aen de in- wooners hekend le maken, dat hv den laelsten adem had uylge- blazen. De moeder van den overleden ging geburen vinden, om hun een hemd en een laken le verzoeken, om haren zoon daerin te kunnen winden, hetgeen zy ook oumiddelyk kreeg. Eene ge- buervrouw en de moeder zetleden zich zoo even aen hel werk maer den overleden had eenen verdraeyden voet, die kon beletten bet lichaem iu de doodkist le leggen. Men besloot den voet regl le vringen hetgeen gedaen wierd, en den dooden lag daer, nel alsof hy nooyt geëslropiecrd ware geweest. Men bragt dan den aüyvlgen .in eene andere kamer, waer hy met een laken overdekt wierd. Omtrent elf uren des avonds, be merkte den waker, die op de kamer was gekomen om de lamp na te zien, dal het laken niet meer lag, zoo als men hel gelegd had. Men ging de moeder roepen, den dooden wierd ontdekt en men zag dat den regtgevrongeu voet weder zyne vorige positie had gekregen. Na een kwartier uers, begon den dooden op nieuw adem te halen. Hy had in eene lethargie verkeerd. Groot was den angst der genen die hem omringden. Men riep eenen gebuer en men bragi den jongeling weder te bed. Welhaest kloeg hy van honger en dorst, vroeg een glas wyn en iels om le eten. Alsdan vertelde hv aen de aenwezige personnel), dat hy eene lange revs had gedaen, en dal hy in de eeuwigheyd met zyn u vader en zyne vrienden gesproken had. Den jongeling is nog in'leven, maer niet buyten gevaer. Den keyzer van Oostenryk heeft aen Mevrouw de douairière de Biolley eenen armband of bracelet, van groole weerde ge schonken, om haer te bedanken over hel goed en gulhertig onlhael welk 11. k. en K. 11. de arts her login van Oostenryk aldaer heeft ontmoet. Men schrvfl uvtTuryn, fi sepi. aen de Gazette d'Augsbourg De misdaden tegen de "eygendommen en de brandstichtingen vermenigvuldigen "zich op eene schrikkelyke wyze. In den loop van eenige weken telt men deze helste hy dozynen, alleenlyk in de provincie Alexandriëu; maer bet is nog erger in Savoyën. Van tyd lol lyd worden er gansche dorpen de roof der vlam men, en allyd berst het vuor uyt op eene zeldzame wyze, terwyl de vreedste"moorden deze ongelukken vergezellen. De dieflen woidcn in vollen dag gepleegd, niet alleenlyk op den buyten, maer in het midden der stad en zelfs te Turyn. Ver- scheydenc familiën hebben by hare terugkomst van reyzen hunne hotels gansch geplunderd gevonden. Eergisteren avond heeft men tussehen Tuiyn en Biela de diUgénlie aengerand, eu de revzigers, alhoewel in groot getal zynde, hebben hunne beur zen, hmim; uerwe.rken en hunne juweelen moeten afgeven, ge lukkig van het leven ie mogen behouden; want de roovers waren zeer talrvk en van het hoofd tot de voeten gewapend. De gendarmerie eu de nationale wacht doen vruchteloos talrvke acuhoudingeu de kwaaddoeners groeven aen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3