GOSTE USCH E-KWESTfi E r.g«nr.i Den volgenden brief is in eene gazet van St.-Nikolaes ver schenen Onlangs op eencn zondag op den yzeren weg van Gend naer Antwerpen reyzervde, hebben wy eensklaps Lokeren in bet gezigi. Ik hield my onledig door eenige gesprekken met eenen Fransch- man over de duerle der granen. Te Lokereö. komende omtrent de plaets waer den yzeren weg Van Dendei' en W'aes nioet éyndigen zag men d^er veel beweging. Wat is.dji? vroeg.den Franschman? durft men hier'in'bet ka'tllolyk BèlgVën aldus db'zóudagen onl- ceren? ik zag wal er'gebeurde en wierd rood van scbaemte. Ik zag 'daer op eenen zondag in hel openbaer de slavelyke werken doen, als rails, luis, enz., enz., vervoeren en leggen, in d'aerde arbeyden, enz,, werken die zonder liét minste gevaer van schade konden uytgesteld, ei. door geene hoegenaeinde mlen konden ver- regtveerdigd worden. En wie gebied deze werken, vroeg den Franschman? Ik antwoordde hein dat ik peysde dal het de daed van het gouvernement was, aengezien, volgens de voorwaerden der eoncessie, het gouvernement dien weg moest exploiteren. 'T is een schandael, riep den Franschman, dit zoude in, Vrankryk niet meer mogen gebeuren. 'T is by ons door eene bezondere wet aen het gouvernement verboden van des zondags openbare werken te doen uylvoeren. 'T is waer, zeyde verders den Franschman, er is eenen tyd geweest, dat de zondagen in Vrankryk schandiglyk ont- eèrd wierden, maer wy hebben er de slralfen van gedragen; wy zyri wyzer geworden en wy bevinden ei-ons wel mede. Ik vrees voor Belgiën. Hetgene ik hier zien is niet alleen tegenstrydig aen den godsdienst, maer ook aen alle nationale eer, Er zal nevens ons eenen Engelschman die onze zaïnenspraek scheen verstaen te hebben, en ik hoorde hem tusschen zyne landen op zyn engclsch' mompelen England goal or fine. Alhoewel wey- nig ervaren in de engelsche tael, verstond ik daer uyt dal hy wilde zeggen dal, indien dit in Engeland geschiedde, zulke schenders der zondagen met een gevang of boete zouden gestraft worden. En ik Ilelg, kalholyk, borger van een katiiolyk land, ik was veronlweerdigd van zulke openbare en schandige overtredingen in myn vaderland te zien ik was gepynigd alswanneer ik alle die voor ons vernederende redekavelingen def vremdelingen moest booren. Ook hebbe ik niet nagelaten van daer legen uylnaem van de groote meerderheyd der Belgen te protesteren en ik ben zeker dat ik hunne goedkeuring bekome met deze prolestatie openbaer te maken. De zelfde overtreding waerfegen den schryver des briefs met regl en rede protesteert, hebben wv ook n>eermaels bemerkt en betreurd, voor zeker voegen wy ons by die proleslalie legen de ontheyliging der zou- en feestdagen, tegen de slavelyke werken waerdoor de dagen van godsdienstoelfening voor d'eene belemmerd en onleerd, voor d'andere tol groote ergénis, eii voor alle lot schande van ons land strekken. Wy hopen dat de onafhafiglyke drukpers den veronlweerdigingskreet van den schryver des boven- gemelden briefs zal booren en voortzetten en dat hel schandelyk misbruyk in kwestie er door zal ophouden. Den dynsdag 8 november moet, volgens de grondwet, de opening der belgische wetgevende kamers plaets grypen. Den Conservatcur van Gend, houd lieden op te ver- schynen. Een nieuw fransch dagblad, ter grootte van den Journal dc Bruxcllcszal te Gend, d'en i oclober gedrukt worden. Dit nieuw blad zal Ic Bien public voor lylel dragen. Een ministerieel blad van Brussel inaelu heden bekend dat het gouvernement vele vragen uyt verschillige sleden heeft'ont vangen, om voor den oogenblik, de regten op' den invoer van het vreind vee af te schaffen. Ter dezer gelcgenheyd kondigt dit ministerieel blad de volgende aenmerking af, die men voor half officieel mag beschouwen Wy gelooven te weten dal, indien hel gouvernement hel op zich neemt dezen nieuwen inaelregcl aen te nemen, en nog an deren met liet doel om in de crisis van levensmiddelen te voor zien, het gouvernement ook eenen oproep tol de sleden zal doen, om hacr aen te porren die poogingen te ondersteunen, met tydelyk te verminderen, of geheel al-te schaffen, de regten van octroy die op de voorwerpen van eerste noodzakelykheyd drukken, gelyk op hel meel, op hel vee en op het vleesch. Dezen maetregel zou zeer gunsligen uytslag hebben, bezonder- lyk op den prys van hel vleesch. De leden van den communalen raed, te Brugge, hebben zich bezig gehouden met het nemen van inactregelen om, lydens den aenstaenden winter, de arme en gebreklydeude borgers ter hulp te komen. Dit is een voorbeeld welk alom zou belmoren nagevolgd ie wórden. MM. Van Leemput, yzergieters te Antwerpen, in aenmer king nemepdede duerte der levensmiddelen, en bet naderen van den winter, hebben de daghucren van hunne werklieden ver hoogd. Eiken werkman ontvangt 10 cenlimen daegs meer. Men leest in de Schelde, blad van Antwerpen, wal volgt Er is in de stad een gerucht verspreyd, aen bet welk wy moeyelyk geloof konnen hechten, ofschoon men ons verzekert, dat bei geregl er reeds mede bemoeyd is. Er is van niets minder spraek dan van eene zekere hoeveellieyd gemalen kalk, die in bloemzakken aengevoerd is, en dien nieu by eenige bakkers te koop heeft aengeboden. Voor dc eer van deze moeten wy zeggen dal zy allen de voorgestelde waer verworpen hebben. Naer het schynt, zoude er van dien kalk byeenige bakkers te Gend geplaetst zyn. Den persoon, die ons de bovengemelde inlichtingen mede deelt, voegt er by, dat dien kalk zoodanig gemalen, gemengd en bereyd is, dal hy de beste kenners op bet gezigi en hel gevoel zoude bedriegen. Indien wy een dagblad van Gend mogen gelooven, zouden de herbergiers, in hunne lactsle algemecne vergadering beslist hebben eene brouw ery-monsicr op te regten, en hun bier zelf te brouwen. Den Mmager verzekerde gisteren ook dat de herbergiers in hunne vergadering van zondag, het gedacht hadden geuvl van eene groote brouwery op te reglten en bier voor hunne eygene rekening te brouwen. Men shryll uyt peren Meer dan honderd hoofden hoornvee trekken wekelyks door onze stad naer Vrankryk. Er is niet te iwyfelen of dit getal zal nog vermeerderen ten gevolge der vermindering op de inkomregten in Vrankryk. Den koning heeft maèhdag, omtrent twee uren, M. den prins de Chiinay in gehoor ontvangen. Den prins was daegs te vooren uvl Ryssel, werwaerds hy met eene bezondere zending was ge weest om den keyzer derFrauschen in naein van den koning der Belgen, te komplimcnteren, teruggekeerd. M. den priiw de Chimay, in groote gala-kostuem van hel hof, en inel zyn gala-rytuvg, heeft zich op de bepaeldc uer naer het pjleys hegeven. Den prins is lot vier uren en half in het paleys gebleven. Na eeno lange ondcrandeling met den koning gehad te hebben, en'na aen Z. M,'dc eygenbandige brieven van de.i keyzer der Franselien te hebben behandigd, is den prins de Chimay door li. li. den hertog van Braliand, in gehoor ontvangen. Den 10 de/er heeft de pjeglige wyding plaets gehad der kerk van Sle-Louise-Marie. Deze kerk is gebouwd in liet midden van eenen bëbosschen grond op de grenzen van Bonsse, Nukerke, f .liehove, Maeikc-Keickhcm, Schooiisse en Ellezelles, en vormt alsnu eene afgesêbevdr parochie die meer dan 1100 zielen telt. KENNISGEVING. Volgens artikel 10 der successiewet van den 17 december 1851, Sedert 1 January 1852 invoegen, moeien er geenc declaration van succession meer gemaekl worden van de persooueu die sterven en geene roerende noch onroerende goederen nagelaten hebbenborgemeester eu schepenen der woonplacls van den overleden, moéten over de erfgenamen van zulke persoonen aen den ontvanger der registratie en succession, overleggen een cerlifieael, inhoudende dal het de overheyd niet bekend is, dal den overledenen roerende of onroerende goederen beeft nagelaten. Het gemeld cerlilicaet, alsook hetgene benoodigd voor vrystel- lingen in de nationale milieie, de aenvragen voor ceitificalcn van militie, model LL. benoodigd om te konneil trouwen, en ook alle andere certificaten, moeten gratis afgegeven worden. Dus begaet allen gemeen le-sckieta ris een misdrvf wanneer hy zich doel betalen voorsoorlgelykc eerlificaleu; déze ambtenaren genieten een vast traktement uyt de gcmeeele-kas, en mogen dus voor aflevering van gemelde siukken geene betaling vragen. Zekére Paulina Baelc, Vrouw van eenen werkman» woon achtig buylen de Dampoort te Gend, is donderdag in haer bed dood gevonden. De vrouw moet by nachte sehielyk overleden zyn, zonder dal den man hel gewaer wierd. Als dezen bietsten 's mor- gens opgestaen was, om zich naer den arbeyd te begeven, boorde by beneden zynde zyn kind schreeuwen. Daerop riep by naer de vrouw; geen antwoord krygendé, ging by by liet bed, en slechts dan zag hy dat zyne echtgenote opgehouden bad ie leVen. De familie llellebaul, zeyde, dezer dagen, een blad, schynt eene der vruchtbaarste van bet land ie zyn. Over eenige da: en isMev. Rollin bevallen van liaer veertiende kind. Zaterdag bietst was eene barer nichten, echtgenote van eenen ambteuaer te Gend, voor de twintigste mael moeder gewornen. De Gazelle van Sl. Nicoldes vertelt de zaek der onlusten welke in die stad hebben plaets gehad, op deze wyze Woensdag avond hebben bier eenige onlusten, uyt oorzaek van de duerte der levensmiddelen plaets gehad. Aen de wooning van den molcnaer Bauwéns hebben de opstandelingen eenige ruyten en pannen aen stukken geworpen en een gedeelte der heyning omver gelrokken; des anderdaegs, hebben deze bekhtgenswcerdig'e tooneeïetï zich aen dc wooning van J. Parys, aen de llofslraet vernieuwd. M. Van Landegliem-Talboom, bet aitibt van borge meester bekleedende, heeft zich, vergezeld door de policie, 'ter plaets begeven en aen de kwaedwilligen bet ongerynuie Van hun gedrag doen zien; by is er in gelukt de samenrötling uyt een te dry ven. Hel sledelyk bcstuer de hernieuwing dezer wanorders willende voorkomen, heeft zicli tot den lieer gouverneur der provincie gewend, welken onmiddelyk aen deszelfs beschikking eenige kompagniën van het 5de linie-regiment gesteld heeft. Deze zyn vrydag om G uren 's avonds toegekomen eu hebben den ganschcn nacht gepatrouilleerd. Zeven of acht aenhoudiugen zyn reeds op bevel van den pro- kureur des konings bewerkstelligd. Wyders is door bevelbrief van M. den gouverneur de borger- wachl der stad in werkelyken dienst gesteld en zal gezameniiyk met de troepen bel goede order bandhaven. Eene proklainatie is door bel plaetselyk besluer aengcplakl geworden. Men heeft te Tliielt, in een straetje, den 26 dezer, vroeg in den morgend, bel lyk van eenen werkman Constant Couckaert genaemd, gevonden. Den man was vermoord, en de moord is by middel van een mes gepleegd. Omtrent de plaets van bet hert beeft men eene groote wonde ontdekt, en op de beenen heeft men teekenen van mishandeling gevonden. Men gelooft dat hel lyk, na dat de moord gepleegd was, in dat slraetjcn is gëbragt, om dat men ter plaets geen bloed beeft bemerkt. Mén kent den dader van die moord niet; eenen anderen persoon, zoo bel schynt, heeft ook gevaerlyke wonden ontvangen. In den nacht van donderdag en vrydag, zyn er dieven gediongen in de kerk van de Borght, gehuchle onder Grimberghen. De dieven hebben eene ladder uyt liet wagenhuys van den beer Van Camp, schepenen dier gemeente, genomen, en zyn bv middel dezer langs eene venster binnen de kerk gedrongen, waer zy de offerblokken hebben opengebroken en rond de twintig franken er uyt ontroofd. Bv bulle van Z. II. Pius IX, gedagteekeud van 27 augusty hetstlcden, is M. den kanonik Van Merris, tot acrlsJiaken der hoofdkerk van Brugge benoemd. Hel dagblad van Hoornen van Li september kondigt een dekreet af van de II. Kongregatie der kardinalen en geieckend door den kardinael Andrea, geheymschryver. Dit dekreet stelt de volgende boekwerken op den IndexLe Mcchilarisle.de Sl-Lazare dc Venise, kritische aanmerkingen op liet boekwerk gelyteld Mémoiré desliné d dévcloppcr les motifs des accusations qui sc reproduiscnl conlre la congregations des moincs armeniens Méchilarislcstegen den schryver van hel boekwerk onder lytel van le Michilaristc dc Ycnisrbrèce répbnse en sa specialité, du prélre véniticn Joseph CappellclU beydc boekwerken zyn veroordeeld als hoogst helpedigend de Origincs dc l'Eglise romaincdoor Andreas ArchtnaTd, Ijerdcr der kerk van Geneven (dit werk is reeds veroordeeld, gelyk dc andere schriften in 'den zelfden aerd van kettersche of ongeloovige scliryvcrs)VUnivcrs hisloirc el discriplion de lons les'peuplcé l)iclionnaire encgclopé- diqnc dc la France, door M. Gli. LebasPaleslint', description qèographique, liislorique el archcologiquc, door S. Monck bedienden by bet departement der bandschr iften van de koninklyke boekzael lessen op de Evidence du chrislianisme, Florcntie, 1850. Hel is striklelvk verboden en op de gewoouc straffen de bovcn- staende boekwerken uyt le geven, te lezen of le bewaren. Te Doornyk is eergisteren eenen werkman, op bet stad buys, de geboorte van zyn een-eu-tw intigste kind komen verklaren. M. Bonelli, bèstneriler van dé Sardinisehe lelcgraphen, beeft eenen' middel uyigevonden, om de eléetriciteyl aen de ge- louwen-a la-Jacquarl toe te passen. Ten gevolge 'der. (luetic van de levensmiddelen, is er in Oostenryk bevél ontvangen om voórraed-zolders op le region, in alle steden en groote dorpen. Abbas-Baeha heeft een dekreet doen afkondigen, bv welk den uylvoer der granen uyt Egyplen verboden word. De duerle der levensmiddelen doel zich in Holland ook sterk gevoelen. Te Groenirigen heeft men een verzoekschrift op gesteld acn den koning, by welkinen verzoekt daler maetregelen genomeu worden om hel lol der werkende klas le verzachten. Deze petitie word door alle de werklieden en geringe burgers onderteekend. Eenen landbouwer uyt de o nslreken van Rehnes, kondigt in den Progrès het volgende middel af, om het koorn legen de kalanders of koornwonnen te besti ydeu. Een7ii myncr geburen, zegt by, op wiens zolders bet van kalanders krielde dekte by toeval zyn koorn met de takken van eenen vlierboom, en was des anderdaegs zeer^eiigenaem verrast, door te zien dat bv geen enkel dier inse.klen meer onlwaerde. Dien behoedmiddel, welken zoo eenvoudig ais krachtig is, deed dezelve geheel verdwyneo. Eenen koopman van Meaux, den heer Labouré, bad te Bercy zyne portefeuille verloren welke 2S,CIK) fr. in akliën aen houder van den yzeren weg van Lyon bevatte. Op den oogenblik dat by op iiet punt was van zyn verlies door de dagbladen bekend te maken, wierd.hy in de prefekluer ontboden, alwaer men hem de portefeuille, met bel geen zy bevatte, overhandigde. Eene aruie vrouw, moeder van vier kinderen, had dezelve gevonden en hacr in de handen van den policie-kommissaris afgeleverd. Den lieer L ibouré heeft die eerlyke daed edelmoedig beloond, door aen de- vrouw een biljet van duyzcud francs te geven. De volgende cyfers zyn aen eene olliciele statistiek ontleend: Men lelt in Vrankryk 50,500,000 zielen; Algcriën bevat er 2,051,285, waervan lol,285 Europeanen. De koloniën hebben eene bevolking van 4,208,000 inwooners. Hot fransch keyzetTvk is dus uyt 45,550,285 zielen samengesteld. Zie bier thans dé koloniale bevolking dei' dry overige groote mogendheden Engeland150,000,000 Rusland60,000,000 Oosten ryk54,000,000 Ondanks de confiscatie-dekreten welke de Orleans-familie van goederen beroofde, beeft de geëerde koningin Maria-Amelia de armen van liaer vaderland niet vergelen. Jaerlyks, by het feest der eerste communie, kleed zy een aental van kinderen behoo- rende lot de armste huysgezinnen van Parys. Alleerilyk beeft de edelmoedige bcgiftigstor uyldrukkclyk bevel gegeven op dat men niet zou welen van waer die weldaed komt. De inlichtingen, welke wy nvt de omstreken van Parys, nopens den wyngaerd, ontvangen, zyn zeer voldoende. Den wyu- gaerd beeft geenziris van oïdium geleden. -- Dezer dagen is den gcnaemdcu R. molen wachter le Cor- neville (Eure) door zyne vrouw en dochter vermoord geworden. R. was des avonds in slael van dronkenschap naer zyne wooning teruggekeerd; hy kreeg twist met zyne vrouw en dochter welke hy dreygde le slacn. Terwyl de dochter haren vader vasthield, bragt zyne vrouw hem dry slagen op het hoofd toe, welke zulke ernstige wonden veroorzaektenf, dal zy de dood ten gevolge hadden. Na dat zy het lyk, gedurende twee uren in zyn bloed zwem mende, op den vloei- hadden laten liggen, besloten zy eenige geburen te roepen, om hem op le nemen, waerna zy'vërklaerden, dal R. baer wilde slaen, en dal hy zelve dooilelyk getroffen ge vallen was. Dejusiieie, welke verwittigd was, heeft zich ter plaets begeven, en na een zorgvuldig onderzoek, beeft zv de vrouw en dochter R. acngehouden, welke zich thans ovei'ide gepleegde moord zullen te verantwoorden hebben. Een buys van de straet der Fossés-du-Temple, te Parys, is dry dagen geleden bel tooneel geweest van eene reeks van onge vallen welke men zoude gelooven uyigevonden te zyp, indien zy niet door een olliciecl verslag waren vastgesteld. De vrouw L. had aen eene jonge naeyster, genaemd Julienne T dochter van eenen anderen hu cider, een kleed le maken ge geven, waermede zy verlangde zich des zondags op le schikken. Volgens de onverauderlykcgewoonle dei' kleermakers en naeyslers, wierd hel kleed op liet vastgestelde uer niet afgemaekl, en de vrouw L. zag zich verpligt in haer gewoon toilet uyt le gaen. Zy was hierover zeer verstoord. Des avonds, toen zy naer hare wooning terugkeerde, ontmoette zy Julienne op den trap en zy vergat zich zooverre dal zy haer sloeg. De moeder van Julienne welke zich inden kelder bevond, kwam op het geschreeuw van hare dochter toegesneld, en by de worsteling welke tusschen haer en de vrouw L. aenvang nam, brak die laetste haer eenen arm. Den vader wilde op zyne beurt zyne vrouw ter hulp komen, doch hy viel en kwetste zich aen het been, hetwelk hy versluykte. Hunnen tieajarigen zoon, welken men te bed gedaen had, was nog niet ingeslapen; hy geloofde dal al dil gerucht op den open baren weg veroorzaakt wierd. My klom op eene tafel, ten eynde de venster te bercy ken, en belde zooverre voorover, dat by bel evenwigl verloor eu op straet viel. Door eenen gelukkigen toeval lagen er strooyzakken op een afdak, hetwelk zich aen de eerste verdieping bevond, en hierdoor wierd zynen val verzacht, en hel kind rees-zachtjes op den grond zond r eenig ander letsel dan eenige kneuzingen le bekomen. Ten gevolge van liet onderzoek, waertoe den policie-kommis saris van de wyk is overgegacn, is de vrouw L. acngehouden. Eene schrik!.elyke moord, gevolgd van zelfmoord, heeft woensdag la etst, ten 5 uren namiddag, de inwooners van La Scyne, naby Toulon, in verslagen lieyd gedompeld. Den genaemden Forlan, daglooner in de werkhuyzen van den lieer Tavlor, onderhield sedert eenigen tyd betrekkingen met een meysken van Beaucrire, bvgenaemd Arlésienne. Die laetste, welke de mishandelingen, die zy van Forlan te verduren bad, niet langer wilde verdragen, nam bel besluyt alle betrekking met hem al'te breken en verliet 'hem inderdaed om met den genoemden Borran in ongebondenheyd te leven. Forlan zag met wanhoop de verlating, waervan hy het voor werp was. Ilv vormde de noodlotligslc ontwerpen, welke hy in de daed ten uylvoer bragt. Ilv bood zich bv den mair aen, om een paspoort te vragen, en hy begaf zich naer Toulon, alwaer hy twee pistolen en eenen dolk acukocht. Van de wapenen voorzien, waervan hy een zoo schrikkelyk gebruyk zou maken, keerde hy naer La Seyne terug, om zyne sehrikkelvke ontwerpen ten uylvoer le brengen. Hy vond in de beneden verdieping van bet buys, alwaer by gewoon lyk zyn ontbvl ham, zynen kameraed Borran, aen de zyde dei' Arlésienne. Een hevig gevecht ontstond alsdan tusschen de twee medevryers en Borran, viel doodelyk met eenen dolksteek aen den onderbuyk getroöen, op den grond Bv bel gezigt van hel bloed, nam de Verschrikte Arlésienne de vlugl en liep op straet, roepende Hulp Moord! Men snelde naer het tooneel der misdued; den policie-com- inissaris kwam ter plaets doch Forlan, na zich verzekerd le lieliben, dal zyn slagtolfer waerlyk dbod was» bad ziclizelven regt gedaen, door zich door den kop le schieten. Eene sehrikkelvke gebeurtenis heeft te Londen op hel strand plaets gehad. Een buys slaeude nevei s een ander, liet welk afge broken wierd om herbouwd le worden is geheel ingestort, en beeft ai de bewooners onder zyne puynen begraven. Dry derz -lve zyn dood van onder de puynen gehaeld, en twee andere waren zwaer gekwetsteene jonge dienstmeyd, welke zich op hel oogenblik van den toeval in den kelder bevond, heeft geen letsel bekomen. Men bouwt in dezen oogenblik le Londen eenen stoomboot voor liet vervoer va li reyzigers. Dit vaerluyg zal door dry verschil lige maehinen in beweging gebragl worden, namelyk twee met wielen en een met walcrschroeven. Den boot zal 800 voelen breed zyn en eene diepte hebben van 50 voeten, en 5U00 mensclicn kunnen voeren. De zak en van bel Oosten beginnen eene ernstige wending te nemen, eu zien er zoo rustig en zoo vreedzaam niet meer uyt als over eenigen tyd. De echte, stellige en olliciele bevestiging van alles heelt men nog niet, maer er zyn zaken vooig vallen en up banden die eene geweldige spanning voorspellen. Menheefi

De Denderbode | 1853 | | pagina 3