ZONDAG 9 OCTOBER 1855. ACHTSTEN JAERGANG. N' 570. Men lette er wel op VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, DEx 8 October 1855. ÜL?' Kongres der Staelshuyshoudkundigen. EENE TYDING VAN MINISTERIELE KRISIS. Zending van Prins de Chimay hy den Keyzer der Franschen. Hoe laog zal het oog doren YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN REN OCTOBER 1853. 1° Tm 7 urm 30 min. 'n morg. naer Denth'rmonde, Mechelen, Brussi-1. Antwer pen, Leuven, Luyk, Vervicrs, Aken, Keulen, Hasselt. Gcnd Doomvk en IUssel. 2" Ton 9 urm 's morgens na or Dendermonde, Brussel, Antwerpen, Lemen, Thienen, Luyk, Yerviers, Aken en Keulen. 3o Tm li uren 30 minuten dos morgens narr Dendermonde, Gcnd. Bruj'ge Oostende, Kortryk, Mouseron, Doornyk, ftyssel, CaTais. 4o J'cn 2 uren namiddag naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Verviers, St.-Truyen. Hasselt, Aken. 50 Ten 5 uren 30 minuien namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouseron, Doornyk, Uyssel, Calais. 6° 'Jen 8 uren 00 minuten des arbnds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen en Gend. CUIQUE SLUM. 1° Ten fi nr. 25 m. 's morgens.2° Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. —3° Ten 9 uren 45 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 16 minuten namiddag.5° Ten 2 uren 40 minuten natniddag. -6° Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gysegetn stillesfaen de volgende konvoyen \ertrekkcnde van AELST, ten 7 uren 30 minuten 's morgens, 11 uren 30 minutcu \oor middag ten 2 uren en ten 5 uren 30 minuten namiddag, Van DENDKBMONDE ten 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 minuten namiddag en ten 7 uren des avonds. Noor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verscliym dos Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening yan den (hierop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op I fr. 50 c., dien der annoncen op 20 cenliiiien den drukregel. DEN DENDERBODE Te Brussel is onlangs een kongres van stactslniyskunde of statistiek gehouden 't welk, vóór zyne vergadering, veel gerucht gemaekt heeft. Maer wat heeft dit kongres verrigt als het vereenigd was. Wy hebben niet veel over zyne beraedslagingen en besluyten vernomen. Het kongres beeft een bureel en eenen president benoemd dien president is den fameusen Sterrekyker van den budget die, om in zyn glazen kasken af te loeren en aen 'l land te laten weten wanneer het begint te regenen, wanneer de zon schynt, wanneer bet warm of koud is, waer den wind zit etc. jaerlyksDRY-EN-TWINTYGDUYZEND FRANKSopstrykt, voorwaer een sommeken dat gemakkelyk gewonnen word... Maer wat willen wy daerover knibbelen, Belgenland is toch een zoo gewillig melkkoeyken, zyne bestiierders en wet gevers zyn toch zoo gemakkelyk om te betalenNu, dien president heeft eene ronkende redevoering afgelezen waeruyt de Belgen zoo veel nut zullen trekken als uyt de sterrekykery waervoor zy jaerlyks zoo veel duyzende franks moeten leggen. Maer, zal men zeggen, dit kongres beeft tocli iets goeds gedaen en wy zeggen ja, het beeft geëten by Dubosch en wel geëten en nog beter gedronken, want er bobben twee zittingen aen de eet- en drinkparty plaets gehad. Als de eerste zitting ten eynde was, is er, volgens de dagbladen, eene tweede zitting begonnen, maer zy is in regel begonnen vermits men eenen president gekozen beeft om ze te be sturen, waerschynlyk om op maet, met order en preciesheyd de wynflessohen te ledigen. Ondertusschen mogen de brave Belgen zich gerust stellen, er zal nauwkeurige nota ge houden zyn van al de kosten van eten en drinken, en zy zullen het genoegen hebben later in 't verslag van het staetshuyslioudkundig kongres te zien wat eene staetshnys- fioudkundige eet- en drinkparty moet kosten. Maer alle lachen ter zyde, is bet niet met de weten schappen den spot dryven als geleerden te aenschonwen deze welke zich de moevle geven nota te houden van eenige feyten, van eenige voortbrengsels, van eenige koopwaren en fabriekeringen Is dit niet waerlvk Mattbens Laensberg spelen, die, regen of schoon weder voorzegt volgens dat hem zulks in 't hoofd komt? Doch in de slaetshuyshoud- kunde of statistiek van Mattbens Laensberg zyn er niet veel gevaren te vreezen, men weet wat men moet oordeelen over 't goed of slecht weder 't geen hy voorzegt, terwvl de statistiek van 't gouvernement vele gevaren oplevert dooi de govolgtrekkingen die men er uyt neemt en doet uyt nemen. De statistiek is zeer rekbaer in de handen van zekere kabinetten, byzonderlyk als zv uyt liberators of partymannen samengesteld zyn, want alsdan is 't geweten niet moer 't geen de statistieke aenteekeningen ingeeft, men keert en vringt de statistiek volgens dat men die noodig beeft om zyne party te verdedigen en liaer gelvk te geven al had zy tien mael de waerheyd tegen liaer Een onlangs plaets gehad nebbënde feyt zal hiervan een doorslacnde bewys opleveren. liet ministerie de trouwelooze opinie der liberaters- Rogiei'ianen, nopens den vrvën uytvonr dér granen ten allen tijde, en in alle omstandigheden, niet durvende tegenspreken, en willende waerschynlyk bewyzen dat dien vryëii uvtvoer in de tegenwoordige krisis niet meer granen doet nylvoereu dan in gewoone tyden, kondigt in bet officieel blad eene statistiek af over den uvtvoer der granen gedurende vyf dagen van september. Zie hier de label die den Moniteur den 50 der verledene maend beeft afgekondigd Ingevoerde Tarwe 5,010,170 kilogr. Rogge 1,051,019 id. Uytgevoerde Tarwe: 173,124 id. Rogge 254,980 id. Als men die tabel die oilicïeellyk door 't gouvernement afgekondigd word wel beziet, moei men niet zeggen dat liet. eene dwaesheyd is over de graenkwestie ongerust te zyn Moeten den overgrooten invoeren den zeer kieynen uvtvoer niet vergenoegen om de meest bevreesde gerust te stellen Maêr 't is hier dat men liet arglistig gebruyk van den statistiekwinkel zal zien en hoe zeer by dient om 't volk te misleyden en den toestand verkeerd te doen beoordeelen. Had hel gouvernement geen gebruyk gemaekt van een vyfjarig tvdstip en vyf dagen vóór den 21 september of vyf dagen na den 25genomen, bet zou een geheel ander resultaet bekomen hebben. \Vy gaen hier eene statistiek geven van de uytgevoerde tarwe gedurende geheel de maend september en dit alleenlyk van de tarwe die naer Vrankryk is gevoerd langs de opperschelde, langs Audenaerde en Doornyk wy houden die statistiek van eenen korrespondent die op deze rivier woont en die eene nauwkeurige optelling gedaen beeft. Op 1 October, sedert vyf achtereenvolgende weken, zyn er tien grootc schepen, gezegd Doornylcsche, wekelvks die rivier opgevaren dit maekt dus een lotael van vyftig schepen tydens de maend september. Deze schepen waren boordvol geladen en hielden nagenoeg 5500 hektoliters tarwe in, welkers gewigt mag geschat worden op 80 kilogrammen den hektoliter, 't geen voor de vyftig schepen een totael uytmaekl van S 1 kilogrammenDit is een ander cyffer, niet waer lezer, dan dit van de gouverne mentele statistiek En nogtans waerborgen wy er de echllieyd van Wv moeten hier nog byvoegen dat er ook een groot deel tarwe uyt Belgiën langs de Leve naer Vrankryk is gevoerd. Doeli de ladingen zoo sterk niet zynde langs deze rivier, zullen wy slechts de iielit nemen van I geen langs de ópper- schelde in Vrankryk is binnengevoerd. Deze helft zal be- loopen lot een totael van 7 dus Ie samen SS,dMMS,®©<il> kilög rammen uyt Bclgiön langs die Iwee wegen alleen gevoerd en dit in binnen liet gering tvdstip van vyf weken Deze daedzaken stellen wy tegen do even zoo domme als woedende uytvallen van 't Verbond van Aelst en andere prulbladen die de pretentie hebben de graenkwestie te verstaen, doch die in dezelve zoo blind zyn als mollen en alle bedrieglyke akten voor klinkende munt nemen om 't publiek te misleyden en 't land uyt Ie hongeren. Wv roepen op deze daedzaken de aendaclit der trefl'elyke eii onverkochtle drukpers in. De liberaters-francmacons /ouden in 't land gcern aen de tyding ecner aenstaende ministeriele krisis doen gcloo- ven, omdat zulks hunnen vurigen wensch is, gelvk een blad der hoofdstad zegt. Als die gasten zelve liurine valsclie tydingen niet durven afgeven, dan hebben zy te Keulen eenen dienstwilligen uytgever, waersclivnelyk eenen moor telbroer, die deze tydingen onder vorm van briefwisseling uyt Brussel afkondigt. Zie bier hoe de Gazette van Keulen die fameuse tyding afgeeft Eene ministeriele krisis is op banden de ministers die aengeduyd worden ais moetende aftreden, zyn MM. den gencracl Anoul en M. 11. De Brouckere. De oorzaek der aftreding van M. Tl. De Brouckere zou eene oneeniglieyd zyn die opgerezen is tiissciieu den koning en dezen staetsman. Wy zullen hierop zeggen dat er in 'I kort of in 't lang wel eene ministeriele krisis moet en zal komen, maer dat deze tegenwoordige tyding eene schendige leugen, eene eerlooze bedriegery is, gesmeed om' van M. De Brouckere het groot lastdier te maken 't geen alleen de liberale zonden der fraiicinagotis zou dragen. Welk is dan liet schelmstuk van M, De Brouckere Wat heeft hy zoo leelyks misdaon om zoo sterk aen de kliek van Erère en Rogier té mishagen? Is liv misschien niet toegevend of verslaefd genoeg? Danst hy misschien niet fyn genoeg op de maet van Verhaoghen Wy weten het niet, maer geen wv weten, is dat deze tyding niet veel eer doet aen MM. Pi'ercot en Van Hoore- beke, want men moet er uyt besluyten dal. liet kliekskeu Rogier-Frère-Verhaeghen van bun kontent is, dat zv onder zyne voogdy staen en bereyd zyn te knikken of te schudden volgens dat er met de kalkoenzweep gewerkt of gedreygd word. Wat den eenen betreft, dit wist en daer was liien zeker van, maer wat den anderen betreft, daer wilde men nog wal aen twyffclen. Maer wat. er schaeinteloos en hoogst schandalig in deze tyding voorkomt, is de onbeschofte manier op welke den koning daer tusselien gebragt word, dat er namelyli oneenig lieyd tusschen den honing en zyncn minister ran buylenland- sche zaken beslaet. Wy durven zeggen dat dit eene zooveel Ie eer- als trouweloozere lastering is omdat zv den on- scheqdbareri persoon des konings ten aenzien der natie compromel teert, want liet zou wel te zeggen zyn dat de politiek des konings overeenstemt met deze van Frère en Rogier; bet zou wel te zeggen zyn dat Leopold ook de gevoelens der Belgen derzclver verkleefdlieyd aen hunne godsdienstige en zedelyke belangen versmaed gelvk Rogier, l-rere, Yerhaeghen en consoorten allyd gedaen hebben. Men ziet bieruyt hoe onverduldig die gasten wachten om wederom aen tbesluer te komen; zy zyn te vroeg op hunnen weg tegengehouden hunne ontwerpen zyn al niet uytgevoerd; hunne zending is niet volbragt; het socialismus i en liancma^onnisnnis zyn niet genoeg voldaen ""eweest Men ontwaert dus dat er aeu 't ministerie, togen de opening der Kamers, moeyelykheden van allen aerd voorbereyd en dat het op alle wyzen zal tegengekant worden; M. De Brouckere moet byzonderlyk op alle manieren aengerand, vervoJgd, vermoeyd en verbitterd worden tot dat hy evn- delsk zyne porteleuille zal laten vallen om welligt door eenen anderen klubist of wel door Rogier zelf met gretig- heyd opgeraept te worden. Dit ordewoord is gegeven en al I 1. P. maer valt te weten de moortelgasten zyn reeds aen 't werk ol de Kamer zicli zal laten foppen en of zy niet dadelyk kort en goed regt over al die intriguen zal doen. Dit laels'te verhopen wy voor de rust van 't land. Dit is al wederom een goed politiek gedacht van Koning Leopold van namelyk iemand tot den Keyzer der Franschen, op deszelfs omreys in de deparlemenlen die aen Bei-den grenzen, af te vcerdigen, om hem geluk te wensclien T is teil anderen een gebruyk dat door de diplomatieke welvoeg- lyklieyd en goede verstandhouding onder de souvereynen vereysclit word. T is een niet minder schrander gedacht van onzen vorst den prins de Chimay met die liooge zending te belasten. Den prins is een diepgrondig man die met veel fyngevoel begaefd is, zeer Wel onzen toestand kent, zvn Vaderland bemint en als getrouwen en deftigen burger het zelve dientbovendien is hy Ie Parys in groot aenzien zoo wel wegens zyne persoonl'yke hoedanigheden als wcéns zyne groole fortuyn, en bezit by liet vertrouwen des Keyzérs De tyding der zending Van Prins de Chimay is door dé bevolking van Rvssel met veel geestdrift ontvangen geweest en dit namelyk döor den hoogen handel die er in ziet, m-lvk eene briefwisseling uyt die fransclie stad zegt, eene waerhorn van yeyhgheyd voor het toekomende zyner zoo talryke en gewigtige betrekkingen met ons land. Den prins de Chimay zal aen den Keyzer een juyst gedachl van de gezindlieyd der Belgen ten zvnen opzig'te hebben konnen geven en hem de waerheyd 'doen kennen wegens de opstellers en palrobnen van die onvaderlandsche schimp schriften. Den prins zal aen den Keyzer de verzekering hebben konnen geven dat de overgroote meerderheyd dei- Belgen de vuygc uylbraeksi Is van die twistzoekers veracht en hem hebben konnen zeggen dat liet meest alle Fransch- inans zyn of andere vremdehngen die men in Belgen aenziet als predikanten der demagogie, welke niets anders zoeken dan over 't land de rampen van den oorlog en der oneeniglieyd Ie trekken. Den Prins de Chimav zal openher- liger met den keyzer hebben konnen spréken dan den Franschman die ons Ic Parys vertegenwoordigt, want dezen mag tegen de gezindlieyd niet spreken zyns broeders wiens werken en neygingen bier maer al te wel bekend zyn en die den yooriiaemsten patroon dei- Indépendance en den yoorstaendcr is van al de slechte dagbladen van Belgiën. Wy hopen dat, als liet ministerie eens ernsfiglvk over den neteligen toestand van Belgiën tegenover Vrankryk zal denken, dat het 'tgevaer zal ontwaren ;tgeen erbcslaei onze belangen in rankryk toe te betrouwen aen eenen Fransch man, wiens gevoelens te Parys in 1848 gekend waren en hoe dringend het is dien man 'te doen vervangen door eenen Belg van bekwaemheyd en wiens vaderlandsche gevoelens geenzms konnen in twyffel gelrokken worden Alsdan, men zy er zeker van, moeten en zullen onze betrekkingen met Vrankryk inniger zvn en meer weder- zydsch vertrouwen inboezemen, want'de polilick en den koophandel van Vrankryk hebben 't zelfde belang dan die van Belgiën, te weten van met sikanderen in vrede te leven 'T is byzonderlyk onder commercieel betrek dat onzen tegenwoordigen afgezant in Vrankryk ons geen hoegenaemd

De Denderbode | 1853 | | pagina 1