ZONDAG 16 OCTOBER 1835. ACHTSTEN JAERGANG. Nr 571. AELST, den 15 October 1855. Oproep van het ministerie tot de liefdadig- heyd Wat was er noodig geweest VAN DENDERMONDE NAER AELST. DE LAADVERRABERY! De klerikale drukpers en 't Ver hond van AelsL YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 OCTOBER 18oö. 1° Tni 7 uri-n 30 min. 'smorg. tiner Dendermonde, Mechelen, Brnssel. Anlwer- pen, Leuven, Luyk, Vcrviers, Aken, Keulen, Hasselt. Gend Doornik en Rjssel. 2° Ten 9 uren 's morgens naer Dendermonde, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. 30 Ten 11 uren 30 minuien des morgens naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4» Ten 2 uren namiddag naer Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Anlt\eipcn Leuven, Thienen, Landen, Luyk, Yerviers, St.-Truyën. llnsselt, Aken. 5<» Ten 5 uren 30 minuten namiddagnaer Dendermonde, Gend, Bruggo Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 6° 1 en 8 uren 00 minuien des aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Biussel, Antwerpen, Leuven, Thienen en Gend. CLIQUE SLUM. 1° Ten 0 ur. 25 tn. 's morgens.2° Ten 8 uren 10 minuten 's morgens. —3° Ten 9 uren 45 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 15 minuten namiddag. 5° Ten 2 uren 40 minuten nam ddag. G° Ten 7 uren 's avonds. Zullen te Gvsegem slillestaen i AF.LST, ten 7 ure n 30 minuten 's morgens, 11 uren 30 minuteu voor middag ten 2 uren en ten 5 uren 30 minuten namiddag. Tan DENDERMONDE ten 8 uren 10 minuten 'smorgens, ten 2 uren 40 mi j en ten 7 uren des avonds. Voor alle rigtingen moot men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynl dos Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. den denderbode Den minister van 't inwendige komt aen de gouverneurs der provinciën eenen omzendbrief te sturen, waerin Iiy eenen oproep doet tot de liefdadige zielen, om deze aen te sporen de noodlydende, in dezen duren tyd, by te staen. Het is noodig.'zegt den minister, dat het bestuer inaet- regels berame om de uytwerksels eener algemeene duerte van levensmiddelen Ie verzachtenHet gouverne- ment, voegt er den minister by, zal nieis verwaerloozen it om eenen zoo betreurlyken voorval te voorkomen. Maer wy zyn verpligt te vragen wat bet gouvernement doet, wat het reeds gedaen heeft 0111 die onrustbarende prysverhooging der levensmiddelen te voorkomen Met hertzeer moeten wy zeggen dat wy liet gouvernement niets zien doen, dat er niet eenen maetregel van voorzienigheyd genomen is De Staten die ons omringen hebben zich aen 't werk gezet om ongelukkige toevallen te voorkomen, om zich tegen 't gebrek aen levensmiddelen te wapenen. Den uyt- voer der granen en der aerdappelen is er verboden ge weest de graenstokeryën zyn stil gelegd; den vryën invoer van 't vee is er uvtgeroepen eyndeiyk alle voorzorgmid delen zyn er vrywifliglyk genomen om 't gebrek aen mond behoeften te keet' te gaen. Ook ziet men gedurig vrentde granen in die Staten invoeren. In Vrankryk is er zulke groote bevoorrading toegekomen, dat de middels op dit oogenblik ontbreken om ze naer 't inwendige des lands te vervoeren. Engeland beeft 21 millioenen hekloliters graen gekommandeerd; die aenvragen of kommanden worden, met behulp van 't gouvernement aengevoerd En wat doet men in Belgiën Het ministerie pacyt het volk met in het officieel blad en in de gazelten die onder zyn patroonschap staen, aen te prediken dat er alle vryheyd aen den -uytvocr moet verleend worden opdat de noodige hoeveclheyd levensmiddelen des le gemak- 11 kelyker zouden konnen binnenkomen Is dit niet eene gevaerlyke utopie of droomery Ziet men niet dat er veel uytgaet en weynig binnenkomt Dat bet ministerie op de hoede zy, want liet is grootelyks te vree- zen dat de maetregels, die het belooft te nemen 0111 de duerte tegen te houden, zullen te laet komen Vervolgens port den minister de administratiën aen eenen oproep te doen tot de welstellende familiën opdat deze de noodlydende klassen zouden ter hulpe komen in geval eene krisis van levensmiddelen zich kwame opdoen Wy juvehen dien oproep uyt ganscher herte toe en twyffelen geenzins of hy zal door geheel 't land aenhoord en met veel verhaesting beantwoord worden; maer op dat de liefdadigheyd zonder hinderpalen zou hebben konnen werken, opdat zy aen haren geestdrift den vollen toom zou hebben konnen geven, Het ministerie zou hebben moeten verklaren dat bet geenzins het gedacht deelt 't geen door het gevallen kabinet, nopens de byzondere liefdadigheyd, vooi'üytgësteken was; bet ministerie zou moeten doen zien dat het de vernielende ontwerpen van Frère, Tesch, Rogier verstoot van namelyk in eene algemeene en centrale kas al de gelden der weldu- digheydsbureelen te willen inzamelen en er't gouvernement alleen 't beheer en 't bestuer over te laten liet ministerie zou hebben moeten hewyzen dat het dit hatelyk stelsel tegen de byzondere liefdadigheyd versmaed waer den liaet tegen godsdienst en geestelvkheyd zoodanig doorstraelt, dat alle weldenkende menschen er moeten afkeerig en wantrou wig van zyn Men zai gevoelen dat onze bemerkingen hier zeer wel te pas komen, want wie zou er nog akten van milde liefda digheyd willen of durven daerstcllen, als men denkt hoe zy zouden gebruvkt worden, als men zou te vreezen hebben dat de ministers het pad der liberaters-francmacons bly- vende bewandelen, de giften zouden besteed worden om eenen geest van ongodsdienstigheid, eenen liaet tegen de geestclykheyd en tegen alle goed te doen koesteren en voedenDat het gouvernement eens voor goed terug- kecre tot de ware grondslagen van behoudenis der staten, dat het den geest van ongeloof eir twyffeleer der liberaters- francmacons verstoote, en 't zal het vertrouwen in 't land doen herleven, en ten tyde der openbare rampen zal bet overal onderstand en medehulp vinden. Mag men de liberaterspers niet met regt beschuldigen van landverradery als men ziet hoe roekeloos zy dagelyks Belgiën tegenover Vrankrvk comprometteert door hare woedende en schandalige uytvallen tegen den keyzer der Franschen en al wat hem omringt Wy durven deze vraeg kortom met ja beantwoorden en zeggen dat de verraderv klaerblykeude is, omdat de opstel lers en patroonen der liberatersgazetten maer al te wel de gevoelighevd van Napoleon kennen ten opziglc der aenvallen waervan hy dagelyks het voorwerp is. Zy konnen ook niet onwetende zyn dat bet fransch gouvernement by liet onze stappen heeft gedaen 0111 de baldadige ongebondenheid der liberale drukpers te doen ophouden zy weten bovendien zeer wel dat die stappen van zoo ernsligen aerd geweest zyn, dat zy aen Belgiën onrust moesten veroorzaken. Indien dan de liberale dagbladen voorlgaen, gelyk zy doen, met gedurig tegen den keyzer der franschen allé soorten van smacdreden en lasteringen uyt te braken, zy doen het met ii.zigt 0111 ons land in gemor te brengen en over bet. zelve al de rampen te trekken waermede de wand schap van eenen magtigen gebuorons zou konnen kaslyden. Men kent de oorzaek genoeg der woede van de liberale franemaconspers tegen Napoleon zy ziet met afgunst dat hy de socialistische en demagogiekë ontwerpen openlvk tegenwerkt, dat hy geene overeenkomst wilt met die mannen van wanorde en tweedragl, eyndeiyk zy ziet dat het irancmayonsliberalismus het met hem zoo ge'makkelyk niet heeft en dat de logiën in Vrankryk van naby bcwaekt worden. Maer 't geen de schande der liberators komt bokroonen, is dat zy zich verschansen achter eene koslclyke schikking onzer grondwet, achter de vi vheyd der drukpers, die zv gebruyken als eenen middel 0111 't kind le verraden en in 't ongeluk te brengen. 'T is wel waer, de liberale dag bladen worden byna nylslnytelyk door vremde brood- scbryvei's opgesteld of.bestuerd, doch't is eene reden te meer om tegen die verraderv te schreeuwen, omdat vremden haspel hier oenc taek kond verriglen die niet eenen Belg zou willen op zich nemen, in d'overtuvgiiig dat er geene grootere eerioosheyd, geen grooter noch scliandiger schelm stuk kan gepleegd worden dan te werken aen den ondergang van 't Vaderland. Overigens vreezen wy data! de losbandigheden en schan dalige bui tensporigheden ivaeraen de liberaterspers zich dagelyks overgeeft, niet weynig zullen bydrugon 0111 van Belgiën, met iiet mes op de keel, de wyziging te eyssclien zyner grondwet voor ivat de vi vheyd der drukpers aengaet. Komen wy oyt zoo verre, dan beklagen wy 011s arm kindeken, ivyl bet. weihaest in de zelfde slavernv zou vallen die 111 Vrankryk noodzakelvk en onvermydèlyk geworden is. Onder opschrift de klerikale drukpers geeft liet Verbond van Aelst in zyn laetste N' een arlikei af ivaeriu schaemle- looshevd en lasterzucht, schyriheyligiieyd en wangunst zich onderling den voorrang betwisten. Niet meer wetende hoe zich te verdedigen, uitgeput in zyne middelen 0111 de katholyke party le bezwalken, gedreven tot iu zyuc laetste verschansingen en gereed 0111 onder don spotlach* en de ver achting van het trefl'elvk publiek te be/.ivyken, rand dit prulblad 1111 de onaflianglyke drukpers in 't algemeen aen en beroept zich op zyne gematigheyd, op zyne merdigheyd, o]i zyne goede zeden en treffelykheyd juyst alle zaken die het novt anders dan met den naom gekend beeft Ingërigt 0111 het ten beenc verslelen klubsliberalismus (e dienen, iieeft men dit blad neerdiglyk zvne taek zien ver vullen. Begonnen met de tretfelykste familiën, welkers namen alleen door geheel 't land eerbied inboezemden, te lasteren en te beledigen, is liet Aoortgegaen met een stelsel van laeghertige verleiding der openbare denkwyze, schryvende, uyt vuyg zelfbelang, ten voordeelc van alles wat een vader- landslialend en vryheydsmoordend ministerie verrigtte, al was liet ook len nadeele van alle menschelyke weerdighevd, trelfelvklieyd en goede zedenDan gebukt onder 't*ge- ivigt van den openbaren afkeer en walg, beeft het Verbond, uyt wanhoop, zyne maglelooze schichten tegen den gods dienst en deszelfs dienaers gerigt, slavelyk de dwaelredens en twyfl'elleer kopiërende van eenige priestershatende en zedebedervende schryvers die, tot schande van hun land en verlies hunner ziel in de rampzaligste hardnekkigheid den laelsteu snik gegeven hebbenEyndeiyk verpletterd onder de algemeene veroordeeling en geschandmerkt met den stempel der verslaefdheyd, komt dit modderbkul tegen de onverkoehtle drukpers bassen en ze beschuldigen van personnaliteyten, lasteringen, beledigingen ete.etc. te leven, terwyl liet zelf noyt anders voor aes of voedsel gehad heeft dan de ivalgelykste eerrooveryën, de vuylste beledigingen, en eorloossle personnaliteyten tegen byzondere persoonen, tegen bisschoppen, priesters en religieuscn, drvvende soms de onbeschoftheid zoo verre van, door valschc afzonderlyko feilen, geheele korpsen te beschuldigen als testament- inzivelgers, als afperssers en bedriegersE11 als men zich dan eens de moeyle geeft duydelyk de bedriegelyke valsehheyd zyner aentygingen te ontmaskeren, ziet mcn'dit blad zich achter eene kruipende stilzwygendhcvd ver- schuylen, in afwachting dat eenig tydverloop do zaek eer.igzins liebbe doen vergetenWare alle gevoel van deftigheid in dit blad niet leenemael uitgedoofd, liet zou begrypen dat liet sinds lang aen den schandpaal gehogt is... Wy willen 11 nog eens nenraden, Verbond, in 't vervolg niet. ineer te spreken noch over tretfelyklieyd, noch over gematighevd, noch over goede zeden, nochover ivfcerdiglieyd, want of ivel ivv zullen 11 de beivyzen vragen ivaer gv die hoedanigheden oyt verdiend hebt, of wel 11 zelf doen zien dat gy er nimmer aenspruek liebl mogen maken.. Onthoud wel wat wy u zeggen, 't is uwe verouderde ge woonte tegen pers0 inaiiteyten te schreeuwen en te jam meren dan zelfs wanneer gy ons door de snoodste personnaliteyten hebt nyteedaegdWy kennen uwe Janusstreken en zullen er weten kort en goed regt over te doen ACHT DUYZEXD FR. JAERLYKS VERLOREN-! Wy hebben verleden jacr een woord gerept over een nieuw gesticht van ondenvys 't geen te Ronsse, onder de bescherming van Z. II. den Bisschop van Gend, is ingeri"t. Wy bedrogen ons geenzins toen wy, rekenende op tie katholyke gevoelens der brave inWooncrs van Ronsse en der omliggende, de hoop koesterden dat dees gesticht weihaest in vollen bioey zou verkeeren, te meer omdat wi de eer hebbende den wel eenveerden principael benevens eenige zyner achtbare professors te kennen, van dan af konden oordeelen waertoe dit hoogs! bekivaem besturend en ondenvyzend korps in start was. Het publiek in materie van ondenvys eenen zeer bevoegden regtcr zynde, beeft aldra gezien ivaeraen liet zich hoefde te houden en heelt derhalve niet gewacht zyne volle trouiv aen liet gesticht le schenken. Dit jacr, zoo vernemen wy van eenen onzer konespoudenton uyt het Audenaerdselle, is het geestelyk geslicht van Ronsse met zes-en-dertig nienive leerlingen verrykt wacronder twintig pensionnairen, zoodat 111 het genoegen hebben 'I. kollegie van Ronsse nevens de andere bissehoppelyke kollegiën van 't land als in vollen voorspoed verkeoretlde Ie mogen aenslippen. Nu zal ons iemand vragen hoe veel dit kollegie aen de stad Ronsse jaeriyks wel kost? E11 wy antwoorden dat die vryc inrigtiug geenen centiem aen 'de slad kost, dat die slad genoeg le geven heeft aen eene gouvernemetsscliool die den aenlutng van llogrer daer, onder bestuer van den fanieie.en Van Rlaeren, geopend heelt. Men zei ons misschien ook vragen of die school ook in eenen zoo bloeveiulen topstand verkeert? En wy antwoorden wederom dat zy, beroofd van alle godsdienstig en zedelyk ondenvys, noodza kelvk in eenen kwynendcn toestand moet verlieeren. Eu wai beeten wy eenen kwynendcn toestand Wv héeteii eenen kwynendcn toestand als een groot en uitgestrekt ondëi ivysgesticht nauwelyks een 40tal leerlingen "telt wacr onder slechts zes pensionnairen en een 30tal beaizestudente-. moeten gerekend worden, welke helste de slad er oralis naer toe zend Wat dunkt UI. landgenoten, en gv voormiun-lvk, brave Ronssenaren, is dit niet fraeyMaer gy weet het. nog al. Behalve dat de opkomende jeugd in'dia stadsschool va-i

De Denderbode | 1853 | | pagina 1