FRAXSCH KEYZERRYK. Twee kommissarissen van policie zyn verscheyde dagen te Brussel in hel hotel van M. den gracf de Liedekerke gebleven, om alles te onderzoeken, en om een verslag wegens hunne opspeu ringen op te stellen. Het is maer zaterdag dal de policie hel hotel heelt verlaten. Wegens hel verslag der kommissarissen is er nog niets stelligs vernomen; niaer, men verzekert dal hel beslaligd is, dal er langs buyten geenc hraek, of geene leekenen van beklim ming, te vinden zyn. liet is zeker, volgens een dagblad, dat eenen der dienstboden van M. den graef de Liedekerke is aengehouden. Verscheyde agenten van policie zyn uaer andere steden des ryks vertrokken, om te onderzoeken of er aldaer geene inlichtingen wegens pliglige, of mcdepligtigc, te vernemen zyn. Zondag morgend, zeer vroeg ging een jong paer, eenen heer en eene dame, zeer eenvoudig gekleed, door de paleysstraet in liet voorgeborgl Schaerbeek te Brussel, «n begaven zïch traegzaem naer de brug van Lae.ken. Den weg was byna verlaten. Op de brug die over de Senne ligt, en de grensscheiding der gemeenten Lae- ken en Schaerbeek uytmaekt, nadert eenen werkman, die in dien oogcnblik voor het ontvangen van hel bruggeld was acugesteld, tot de beyde wandelaers, en vraegt den prys van den overgang. Hoe veel is bel? vraegt den heer en de dame te gelyk. ieder twee centimen, antwoordde den lolienaer. Twee zilveren geldstukken vielen in zyne band vervolgens gingen de wandelaers voord. Groot was de verbaesdheyd van onzen tollenaer, toen byna op den zeiven oogcnblik, men hem zeydedat dien jongen beer en die jonge dame niemand anders waren dan den hertog en de hertogin van Braband, die levocl en onbekend zich van hel paleys van Brussel naer bet kaslee'l van Laeken had den willen begeven, till. KK. 1111. wierden maer herkend door een kleyn getal persooncn welken hun bv toeval ontmoetten. Zondag. 2 October was M. V. d. M. met zyne vrouw uytge- gaen, en kwam iu den avond terug. Hy was zeer verwondert! dat de meubels in zyn huys in wanorder lagen, en eene tafel zelf be schadigd was; het vinden daerenhoven van dry gaenstokken iu huys, deed M. V. d. M. in den beginne aen eene d'ièfle denken. Toen hy echter de dicnslmeyd zocht, vond hy deze niet, en de kinderen, die uyt hunnen slaep waren opgewekt, zeyden, dal de ineyd te bed gegaen was en daerna weder opgcslaen. Nergens was zy echter te vinden, en tot eergisteren toe bleven alle opspeurin gen vruchteloos. Eergisteren dan ten, half dry, zag men in de vest, lusschen de Roode en Kipdorp-poort, op de hoogte van den St. Janiels dryven, dat bel aenzien had van een lyk. By de eerste opspeuring wierd de gissing als waerhcyd herkend," en hetlichaem wierd opgevischt. Men herkende weldra de diensltneyd van M. V. d. M. het lyk is naer het gaslhuys gedragen, en verkeerde reeds in zekeren slaet van bederf. De gezeyde dienstmeyd was een meysjevan ongeveer 20 jaren oud. Dit voorval is te Antwerpen gebeurd. \\y vernemen, dat het geneeskundig onderzoek niet het minste .teeken van geweld op het iicbaem heelt doen ontdekken. De zaek blyft verder duysler voor eenieder. De policie heeft een streng onderzoek, over dit geheymzinnig voorval begonnen. Te St. Nicölaes, volgens hel zeggen van een liberael prul- bladje van aldaer, hebben df. aenleydf.iis eenek stelsei.matige te genwerking jegens de wetten en instellingen oszes lands, er zondag in gelukt eenige mannen aen het hoofd der burgerwacht te stel len, wier onbekwaemheyd eene hinderpael aen de inrigting der- zelve is. Ook zyn een groot getal garden van St. Nicolaès voorne mens de vernietiging van die kiezing te vragen. Men weet dat de kinders van onder de zes jaren niets beta len moeten op tie rytuygen van den yzerenweg. Woensdag laetsl nam eene vrouw met haer dochtertje plants op eenen waggon in de statie van Gend. Hel konvov vertrekt en welhaesl bied 'zich de wacht aen om de biljetten te vragen. De vrouw geeft hem slechts één biljet, en het kind beziende, vraegde hy aen de moeder hoe oud hel kind was. vyfjaeren half, was de antwoord. De garde zegde niets, maer twyfeldc aen den ouderdom door de moe der opgegeven. Eenige oogenblikken daerna, de moeder bel hoofd buyten den waggon stekende om de velden te aenschouwen, vroeg de garde aen het dochtertje Hoe lang is bet al myn kind, dat gy uwe eerste communie gedaen hebt Een jaer sedert pacsscheu, antwoordde het meysje. Al de aenwezigen stelden zich aen het lagchen en de garde voorkwam de moeder dat zy maer aenstonds te betaler, bad voor hare dochter. Die goede moeder, zich tot het kind wendende, schreeuwde hel toe Dwaes hoofd, kondet gy niet liegen Om u te straffen zullen wv te voet naer huys gaen. -r- Onze lezers welen dal M. Den geneesheer I.ccluyse, vau Poperinghr, door het hof van appel vau Gend veroordeeld is ge worden lol eene gcldboel, uyt hoofde van geweygerd te hebben den uaern te doen kennen der moeder van een onecht kind wiens geboorte hy aen den officier van den burgerstand verklacrd had'. Nu het geneeskundig genootschap van hel arrondissement vari Luyk komt te besluylen, dat indien doktor Lecluyse de zaek voor bet hof van cassatie wilt vervolgen, het voor zoo veel zvn ver mogen het loelaet, in de onkosten zal lusschen komen. Een droevig ongeluk is vrydag iu de nabyheyd der nienwe kerk van St. Luuisa-Mrric geschied. Eenen landbouwer, Yerghevnst genaemd. was bezig met zyne peerden bet land te beploegen, toen hy eenen haes gewaer wierd. Hy liep naer huvs zyn geweer halen, trok den haen, maer bet wild niet gewaer wordende, zette zvn fuziek in eene liaeg. Eenige stonden daerna kwam den haes we- derom te voorschyn, hy liep zyn fuziek halen, verborgde het onder zynen kiel, zoodanig dat den loop onder zyne kin kwam. Daer hv vergeten had den haen te sluyten, deed by eenige beweging mét zyne band, en de scheut ontplofte. Ily verkeerd in eenen deèrnis- wcerdigen toestand. Zondag om tien uren en half des avonds, heeft men in de Pacheco-strael, op den dorpel van Sl-Jans-gaslhuvs, te Brussel een pasgeboren kind gevonden. Dit kindje was met een fraey wit hemdeken en mutsje gekleed, en in eenen voorschoot gebunseld. Men vond een stukje papier op het kind, en op dit papier stond geschreven; Ik ben geboren 3 October 1853, ik ben niet gedoopt, ik ben Antone Posset. Het is eenen leerling van bet gaslhuys die bet kindje gevonden heeft, en hel naer het vondelingen liuvs heeft doen dragen. Zaterdag laetsl zyn vyf koeyen, toebehoorende aen den land bouwer Gheldolt, te \eurne, en loopende in eenen meersch te Pollinckhove, gestolen geworden. Den meersch was toegemaekt by middel van eene ballie, gesloten met eenen sinter. Den dief heeft dit opengevyld. Men zegt dat den dief eenen landbouwer is van Loo. De geslolene koeyen zvn den zelfden dag aen eenen koopman van Üiimude voor 1000 fr. verkocht geworden maer men heeft ze in beslag genomen eu aen Gheldolf wedergegeven. Den diefis aengehouden geworden. Den 8. in den namiddag, heeft te Borgerhout een afgrvslvk schelmstuk plaets gehad. Den genaemden Felix Kgewezen onderoflicier, eu nu haydevclter, dronken zyude, beeft met zvne moeder woorden gekregen, en, na eenmael niet een mes naer haer geworpen te hebben zonder haer aen te raken, heeft hy een ander moordtuyg genomen, en zyne moeder over den bals gesneden. Ofschoon doodelyk gewond, heeft men echter alle hoop niet ver loren haer te redden. Men schryft uyl Verviers, van den 4 October wal volgt In den nacht vau maendag laelsl, toen het konvoy van Pruvsscn komende, in onze slalieplaels aenkwain, onlwaerde den toeziener der douanen een voorwerp dal aen een der wielen van eenen wag gon hing. Men herkende welhaesl dal liet de bil van eenen mensch was. Den opperwachler vau hel konvoy verklaerde alsdan dal hy aen den tunnel byiTe poorl vanIieusyeenen huytengcwoonen schok gevoeld had die waerschynelyk door eenen voorval veroorzaekl was. Men begaf zich ler plaels, en men vond er hel gansch verplet terd lyk van eenen onbekenden, en aen wie de bil toebehoord had. Dezen ongelukkigen zal, zoo men vermoed, in dronkenschap zynde zich op de rayls te slapen geleyd, en alzoo zyne dood gevonden hebben. De persoonen, betigi van deel genomen te hebben in de laetsle onlusten le Luy k, zyn in die slad voor de korreklionnele reglbank verschenen. Zy waren len getal le van 12, en door MM. Thonnard, Laineyeen Beckers verdedigd. Elf beligten zyn tol twee maenden gevang, en twee lol veertien dagen der zelve straf ver oordeeld. Eenen der beligten was voor de reglbank niet vershenen. Voorleden zondag, heeft te Hasselt een luyslerryk feest plaels gehad. De geburen, de stadsgenoolen en vele andere persoonen, verscheyde deelen des ryks bewoonende, hebben aen M. den doctor Willems, eenen gedenkpenning aengeboden, uyl herken- tenis voor de diensten die hy, door zyne uylvinding van inenting der koeybeesten, aen den landbouw bewezen heeft. Ter dezer gelegenheyd, was de slad versierd, en eenen pragiigen stoet heeft heeft M. YVillems naer de zael van den Casino geleyd alwaer een banket piaels heeft gehad. Dit banket wierd gevolgd doer een bal. By den eerepenning was een gouden veearts-lancet gevoegd. Onder de uylgenoodigden hy het feest bemerkte men M. De Ram, rector, en eenige professoren der katholyke universileyt van Leuven, alwaer M. Willems zyne studiën gedaen heeft; M Morren, professor by de hoogesehool van Luyk, verschcydene geleerde persoonen eu landbouwkundigen. Den gedenkpenning dien men M. Willems aengeboden heeft, was in goud, en verveeidigd door M. Wiener, op den eenen kant ziet men het borstbeeld van den doctor uytvinder, en langs den anderen hei volgende opschrift Aen den nylvindcr van de inenting der uyt zwedende longziekte van licl kocyenras, 1855. Hel feest is gecyndigd geweest door een praglig vuerwerk. L'Echo da Luxembourgdeelt eene» artikel mede, waerin het doel uytschynen hoe noodzakclyk het is het *ee vry in hel land te laten komen. Het zelve blad zegt, dat hel vee op alle de merkten van hel land gestadig opslael, en dal al wat een weynig goed w«s op de laetsle merkten, in de provincie Luxemburg door fransche koop lieden en veekweekers, die op de grenzen van Vrankryk wooneu, opgekogt is. Sederl de afschaffing der kloosters in de zwilsersche Bond- vereeniging, is de armoede op eene schrikkclyke wyze aengegroeyd. Dit word bevestigd door eene aenkondiging onlangs in hel kanton Argovie gedaen. De armen van dit kanton zvn ten gelulle van 18 duyzend, al len laste der gemeente, cn de ofïicicle som van 1851 voor hun gestemd beloopt tot 405,629 pond. Er is nog te bemer ken dat dit kanton meer dan 7 millioenen, «cn de kloosters ont stolen, ingeslokt heeft, en dal voor deze ontrooving de armoede in het kanton byna onbekend was. Eenen doctor van Bucharest schryft dat de oorzaek om welke er zoo veel russische soldaten ziek zyn is, dat zy terpligtzyn de dry vierden van het jaer te vasten, volgens de voorschriften van de russische religie. Eenen Engelschman, met den Thames te Southampton aen- gekomen, heeft in zes maenden en half de reys rond de wereld gedaen. Hy had Engeland op een schip «el «ylwykelingen Verla ten, dal hem uaer Auslralien voerde. Van daer be"g«f hy zich naer Valparaiso hy nam daer don stoomboot, die hem naer de land engte van Panama voerde, die hy doortrok eyndelyk de stoom- booten van Panama naer de Antillen en van Santo-Thomas naer Southampton hebben hem terug naer zyn «freyspunl gebragl. Zoo hebben twee zeylschepen en dry sloomboolen "den heer Nicholson, zoo heet den reyziger, eene reys laten doen in den korten lyd vtn zes maenden en half, w«ervoor er vroeger twee dry jaren be- noodigd was. Als de sloomboolen van «I de linien die thans inge- rigl worden, regelmatig hunnen dienst zullen doen, zal de reys rond de wereld in dry maenden kunnen afgelegd worden. De be schaving en den handel, zullen by middel van die snelle vervoer middelen, reusachtiger! voortgang doen. Men verhaell den volgenden trek van eene oude dienstmeyd welk eene der naburige gemeenten van Bordeaux bewoont De echtelingen B. hadden eene oude meyd in hunnen dienst deze had hun sedert veertig jaren niet verlaten-De oude vrouw had byna al de leden der familie zien geboren worden ook be schouwde zy die familie als de hare; hare verkleefdlieyd aeu dezelve was zonder palen. Yvonne had in den vorigen welstand der familie B. gedeeld doch deze was door tegenspoed gedwon gen geweest om op eenen eenvoudiger) evgendom afgezonderd le leven de oude dienstmeyd had geweygerd hare meesters te ver laten en had hun al hare zórgen toegew'yd. Zy had zelfs geweygerd in het huwelyk le treden, ten eynde van hun niet gescheyden te worden. De familie B. is, buyten de echtelingen, zamengesleld uyt twee zonen, welke te Bordeaux eene voordeelige plaels bekleeden, en uyl eene dochter, die over eenige dagen met eenen der rykste grondeygenaers van dit departement in de echt is getreden. De goede Yvonne was sedert eenige jaren ryk: een erfdeel hetwelk zr getrokken had, stelde haer in staet om het overige van haer leven in welstand door le brengen. Toen den heer B. haer die goede tyding aenkondigde, had hy gezegd Yvonne, nu zyl gy ryker dan wy ongelwyfeld zult. gy thans naer Bretagnc terug keeren doch ik hoop dal gy ons niet zult vergelen. De goede vrouw, in tranen uylbersiende, verklaerde, dal zy hare meesters novt zou verlaten, en dal zv hun gelvk vroeger, zou blyven dienen. Eenigen lyd daerna trók zy haer erfdeel, en zy plaelsle hare fondsen iu renten op den Staet." Mej. B is over eenige dagen getrouwd. Die jonge bruyd, wiens bruydschat zeer eenvoudig moest zyn, bevond zich eensklaps welhebbend, want de goede oude heeft ha ;r geheele fortuyn aen dit meysje gcmaekta Ik kan eiken dag sterven, heeft zy aen de familie B. die hare opoffering weygerde, gezegd Laet my ten minsten de vertroosting, dat ik myne jonge meesteres voor myne dood gelukkig zie. HELDENMOED VAN EENEN VADER. Men schryft uyl 's Bosch (Holland), van den 4 dezer, het vol gende jammerlyk voorval, dal in den polder naby Waspik heeft plaels gehad, ten gevolge van de laetsle overstrooming Eenen vader met zyne twee kinderen bezig zynde loemaet le hooyën, zag eensklaps het water komen tocvloeyën; bv d icht zich le redden, doch dit was hem onmogelyk, iiaerdien in eenen oogeu- blik de slooten waren volgeloopen, en de ui twegen der velden waren overstroomd. Angstig over hel lol dal hem en zvne twee nog jeugdige kinderen verbeyride, en lot aen <Je kniën in hel water Leert hy zich ruggewaeris uaer den lievige».) golfslag, neemt zyne twee reeds doornatte lievelingen ondc schouderen, en plaetst zyn gaffel voor de borst, ten eynde aen bel vrcesselvk clement wederstand le kunnen bieden. Het water blyft wassende en bet bereykt eene boogie, dal hv tot onder de armen cr in staet. Den lievigen storm voert den golf slag tot zelfs over de hoofden van de kinderen, welke op zyne schouders waren gezeten; ondanks dit alles houd hy zich met gaffel staende. Na eenige uren alzoo lusschen leven en dood ge worsteld te hebben, bemerkt hy, dal een der knaepjes van koude en natte begint te verslyven, en na eenige oogenblikken ziel by, dat zyne angstige verwachting verwezenlykt word hel kind sterft op de schouderen van zytieu vader hy slaet verslagen, plaetst zvn levensloos zoontje voor zich, en houd hel met zyne beeuei; vast tot dal hy na 16 uren in dien toestand le hebben doorgebragt, door eene schuyt, met zyn byna verslyfd ander knaepje word gered; maer nauwelyks is hy in de schuyt gezeten of ook zyn ander kind woid hem.door de dood ontrukt, en op die wyze is den man met zyne twee levenslooze kinderen aen wal gebragl. SCHRIKKELYKE SCHIPBREUK. DRY HONDERD ACHT-EN- VEERTIG SLAGTOEFERS. Eene der grouwzaemste rampen die men sederl langen lyd te melden heeft gehad, is het vergaen van hel schip Annie Jane van Liverpool vertrokken met 450 landverlmyzers. Die ramp heeft den 28 september laetsl plaels gehad, in den nacht, op de kust van het eyland Barra. De tvdiug is in den Lloyd toegekomen door de lusschen komst der Schipping Gazelle. De Annie Jane was een groot schip, hel was le Liverpool den 9 september uylgevaren voor Quebec en Montreal. Hel is op den Oceaen overrast door verschrikkelyke zuvd-westersche winden, en bet is dryvende op de rotsen van eenen der Hebrides-eylanden gaen stooten. Deze kust is gekend om liet groot gevaer clal men iu de nabyheyd loopt. Eenen vuerloren van 680 voeten boven de zee, verwittigd den zeevaerder over de in nabyheyd zynde rotsen, maer zoohaest men eens lusschen de klippen gevaren is, het is onmogelvk voor een schip dezelve le verineydcn. De oen de ramp overlevende persoonen zyn gelukt het eyland Muil te bereyken, van vvaer men vernomen heeft dat 548 reyzigers verdronken zyn en 102 andere, waeronder M. Bell, kapiteyn van hel schip en 12 mannen van hel scheepsvolk, gered zyn. SGHRIKKELYKE RAMP OP DEN YZEREN WEG VAN IERLAND 14 DOODEN 50 GEKWETSTEN. Eene verschrikkelyke ramp heeft woensdag laetst plaels gehad op den yzeren weg van Great South Western, naer Straffón, op eenige mylen van Dublin. Eenen treyn met reyzigers komende van Killarney, en die len 6 uren's avonds le Dublin aenkomen moest, bleef stil lusschen de statiën van Sallius en van Straffón, ten gevolge van eenen toeval aen het sloomluyg overgekomen. M. Croker Barrington, advokaet der compagnie,"bevond zich met zyne vrouw onder de reyzigers. Hv stapte al'en beval aen eenen der wachters op den weg te gaen en noodteekens te doen, ten eynde eenen treyn met beestialen eu koopwaren die achterkwam, le verwittigen. Den wachter vertrok met eene roodkleurige lanieern om teekens te doen. Hy was nauwelyks 12 lot 15 minuten weg wanneer men de roode lanteernen van den treyn met beestialen ontwaerde. Men meynde dal hy langzaem aengereden kwam. Eenige persoonen in die meynini; zynde stapten met vertrouwen weder in de rytuygen, zich verwachtende door den aeukotnenden treyn voorgesloolen te worden, en tijeezende te moeten achter blyven. Met moeyle waren zy in de rytuygen gestapt, wanneer den treyn met beestialen in vollen stoom tcgei den eersten kwam aengereden, verplette rende «i wat hy ontmoette, en niet anders achter zich latende dan eene opeenstapeling van verhryzelde stukken. Het achterste rytuyg van den treyn aldus gestoolen wierd letler- Ivk verbryzeld, twee andere wierden buyten de sporen geworpen, de yzefe haken waarmede zy vast lagen, door den schok gebroken zynde, terwyl twee andere rytuygen den tender en het sloomluyg, nog gedurende een kwaeri van eene myle ver over den weg voort- vlogeu aldus de statie vau Slralfou voorbvrydende. Van de persoonen die in de twee eerste rytuygen zalen, zyn er weynig zonder zware wonden ontsnapt. Twee wierden onder den'slag gedood, twee andere waren stervende, en zes of zeven hadden lidmaten verbryzeld. Onder de min ernstig gekwetsten, bevind zich mevrouw BarriiwMon, de vrouw van den advokael waervan hier voren gespraken word. Onder het getal der reyzigers bevond zich kapiteyn Collis, hevelhebbar van den stoomboot the Times, aen welkers boord door de ontploffing van den dampkelel, over eenige maenden, zoo droevige rampen plaels hadden. Den kapiteyn was van den treyn gestapt, met vier andere lieercu waer van eenen Engelschman, wiens naein niet gekend is. Dien Engelschman was vergezeld van zyne zusier, zyne vrouw, met moeyle 21 jaren oud, en hun kind, van negen maenden. Eenen reyziger M. Jelly, was van het rytuyg afgestapt waer in zich de damen en het kind bevonden, en sprak met kapiteyn Collis. Den treyn met beestialen ziende aenkomen, hy klom weder op hel rytuyg cn bleef op den trap staen, de nadering afwachtende. De damen den treyn hoorende aenkomen waren bevreesd en wilden afstappen. Maer den echtgenoot stelde hun gerust en wilde zelf opstappen, had M. Jelly den locgang niet belemmerd. Op dal oogcnblik, had den schok plaets. M. Jelly wierd op den slag het hool'd afgesneden, en dé twee armen cn beenen van het liehaem gescheyden. De twee damen wierden gedood, en de droet'heyil van den jongen Engelschman op de lyken zyner zuster (Mi van zyne vrouw was een verloog dat door geene pen beschreven kan worden. Het kind wierd nog levendig van onder de lyken zyner tante en moeder gehaeld. Kapiteyn Col lis had eenige persoonen uyt den treyn weder- houdeu, zeggende dat men van verre de snelheyd niet berekenen kon van den genen die naderde. Eensklaps den treyn maer op twee honderd meters afstand zynde, hv zag door de wederkaelsing van liet liciilder lanieern op de ryspóren, dal hv in vollen sloom aengereden kwam. Ily liet eenen schreeuw hooren Mynen God gare gare eu zich omkeerende wierp hy zich over dé haeg van den weg en sprong in hel veld. M. Leith volgde zyn voorbeeld, maer viel. MM. Konor en Killy, wierpen zich flaet hel aengezigt ter aerde, geenen tyd hebbendé om weg le vlugten. ZAKEN VAM IIET OOSTEN. Hel is heden door de fransche gazetten bevestigd dat de engel- sche cn fransche fregatten die voor Constantinopelen waren komen liggen, naer Besika zyn teruggekeerd. Overigens, waren de ontvangenc lydingen heden min vredelie vend dan gisteren; er zyu onrustige geruchten verspreyd, die op de beurs invloed hebben gehad, en de fondsen, die in het begin gerezen waren, hebben doen dalen. Te Londen waren insgelvks zulkdanige geruchten in omloop gebragl. en deze namen hunnen oorsprong in de aenkomslrn van den Fury le Marseille. Jnder- da cd, dit vaerluyg was acngekomen, en bragt de officiële tyding mede der oorlogsverklaring van Turkyën aen Rusland, eu de

De Denderbode | 1853 | | pagina 3