ZONDAG 23 OCTOBER 1835. ACHTSTEN JAERGANG. Nr 572. AELST, den 22 October 1855. Het ryk der reaktie. De Mare \remdelingsparty Wie de Vryheyd tegenwerkt. Nu, wie iiiaekl er t volk ongelukkig YZEREN WEG. STATIE AELST. VERT HE KUREN VAN DEN 21 OCTOBER 1835. 1" Ten 7 unoi 45 minuien des morgens naer Dendcrniontle, Gvnd, Druifje Oostende, Kortryk, Moüscron, Doornyk, Uyssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min.'s morg. naer Dendermonde, Mecholrn, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, Si-Triiyën, Ilasse'.t, LuyV, Verviers, Aken, Kruien. 3o Ten 3 uren namiddag naer Oemlctmonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven Thienen, Landen, St-Tnnën, Hasselt, Luyk, Vervier, Gend, lhu»ge, Oostende. 4<> Ten 5 uren 20 minuten namiddag, naer Bendernionde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5«> 7en 8 uren 15 minuien des nrnnds, naer Dendermonde, Mechelen, Biussol, Antwerpen. Leuven, Thienen, l.uyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1° Ten 7 nr. 00 m. 's morgens.2' Ten 8 «ren 3v) minuten 's morgens. —3° Ten 12 uie 1 10 minuien 's middags. 4" Ten uren 00 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 10 mii.uten 's avonds* Zullen te Gvsegrm slillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 «ren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDhhMO.NDE ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten (1 uren 10 minuten «les avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendei monde van konvoy veranderen. Cnoi'R si.KM, Dit blad verSchynl tics Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daeroj) volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonccn op 20 centimcn den drukregel. DEN DENDERBODE L^xmrfia;.;,, rarm :,wfr^^sa^^c5asAU.L6es;-«v53ZHn Onder dees opschrift geeft liet T erbond van Aelst in zyn Nr van zondag lest een zoo trouwloos en lasterend artikel' tegen de katliolyke party, dat wy geradjg geoordeeld hebben hetzelve te beantwoorden, te meer, omdat hel ons ander- mael de gelegenhevd verschaft eenen oogslag op het verledene te werpen en onze landgenoten, door de onder vinding van het verledene, tegen het toekomende te wapenen. In zyn artikel zegt het Verbonddat er ontrustwekkende geruchten in omloop zijn volgens welke er van niets min kwestie is clan verscheydene onzer vryheden te zien verdwijnen en andere te zien ingesnoerd worden dat dees aenstaende vryhei/dsmooriienil regiem zal moeten toegeschreven worden oen de eysschm van keyser Napoleon en oen de kuyperyën en samenspanningen der klerikale party. In deze even zoo trouwelooze als lasterende beschuldiging die op geene do minste daedzaek berust, vind het klubs- bladje uytgebreydde stof 0111 de katliolyke party, die het de vremdelingsparly noemt, ontwerpen aon te tygen die, zoo zy bestonden. Inter den volksvloe.lt op den hals zouden trekken en haren onmiddelyken ondergang te weeg brengen. Deze aentygingen zyn de aenstaende vernieling onzer grondwet, de uylsluytelvke overheersching van den edeldom, der priesters en kloosterlingen, de inslokking aller goederen door de kloosters, immers de verdrukking der Belgen en verarming van 't land Laten wy eens zien wat er van dit alles is Dat het geenzins de katliolyke maer wel de liberators- of francmagonsparty is die de grondwet heeft geschonden en leenemael willen vernietigen, dit blykt1° uyt de byzon- derste gazette van den francmagon Frère die, in den tyd, gedrukt heeftdat de grondwet mttiglyk moest veranderd worden, of dat de liberators de conslitutióiinele party door eene revolutie zouden neergeveld hebben 2" Dit blykt uyt de lialelyke en onregtveerdige kieswet die door de liberalers' gestemd is geworden en volgens welke liet grondstelstel alle Belgen zyn gelyk voor de wet eene biltere beschimping en schandige leugen is geworden 3° Dit blykt uyt de' verpletterende geldsommen die, zonder magtiging der kamers en spyts liet uytdrukkelyk verbod der Constitutie, zyn verkwist geweest om bankroe tiers, bedriegers en andere liberale gelukzoekers te verryken; 4° Dit blykt uyt. de ongodsdienstige wet op liet onderwys dic.de liberalere' hebben doorgedreven tot onderdrukking van liet vry onderwys en tot mine van de schatkist 3" Dit blykt uyt den voorstel dien de iiberaters-francma- gens gedaeo hebben 0111 den senaet, die in de grondwet als eerste wetgevende magt aengestipt staet, af Ie schaffen en le vernietigen, omdat den senaet de rampzalige bloedzuy- gerswet, de wet van tranen en afpersing niet wilde aennemen G° Dit blykt uyt de onregtveerdige centralisatie van alle gezag in handen des gouvernements, waerdoor de vryheyd van stemmen, de vryheyd van handelen, met oi tegen het geweten, by meest ai de aniblenaers belemmerd of verkreukt is geworden, zoodanig dat den waigeiyksten partygeest alleen ais gouvernementeel werkluyg diende 0111 overal iiylsluytelyk iiberaters en jVancmagbns in ambten en be dieningen te slekenImmers dit blykt uyt talryke andere daedzakelykheden die onloochenbaer zyn en die een eenwig schandmerk op het liberatersbestuer moeten stellen. En dan wie is hier l)at liet wederom de liberatere-fraricmagonspartv is, zal ons evenmin moeyte kosten 0111 te bewyzen. Voor Eerst. Wie is den aanvoerder dezer ware vremde- lingsparty? 'T is Rogier, eenen YftEMDELING die iiier noch van hair noch van pluymen gekend is, maer die eene ongelukkige vermaerdheyd lieel't verworven door liet onnie- telyk kwaed dat hy aen 't land tpegebragt heeft 1° Dooe zyn rampzalig traktaet met Holland ten vgprdeele van clen vremden en ten nadeele der Belgen 2" Door zyn ruïnerend handelsverdrag met Engeland ten voordeele 'van den vremden en tot mine van Belgen land 5° Dooe zvne uvtzinnig traktaet met Diivlschlund ten voordeele der vremde Duytschers en tot ondergang van ons verarmd Vaderland Ten Tweeden. Wie heeft er de regeringslooze of revo- hitionuaire vremde parly van Vrankryk, van Piemont van Zwitserland enz. met opene armen liier in Bcigiön ontvan gen en met dezelve verbroederd Het is wederom de libe- i rale vremdelingsparly Rogier, Frère, Yerhaeghen Ten Derden. Wie lieeft er aen cerien gelmclen zwerm j Franschmans, Duytschers en andere vremdelingen, ten I nadeele onzer beigisclie inboorlingen, met geheele zakken vyfi'rankstukken, onder (ilel van subsidiën, geschonken waervan de schatkist iiovt eenen centiem meer zal terug- I krygen ai wederom de vremdclingsparty Rogier-Erère.... Ten Vierden. Wie heeft byua alle winstgevende plaetscn J van België» gegeven aen onbekende vremdelingen T is nogmaels die zelfde vremdelingsparly Rogier-Erère Inderdaed, men ondorzoeke de bureelen der verscheydene ministcricn, en men zal ze opgepropt vinden van vremde lingen, men onderzooke de Unïversileytcn en Staetskoliegiën en men zal bevinden dat het grootste deel der professors vremdelingen zyn; men werpe eenen oogslag op de admi nistratie van den yzeren weg, en men zal ze zien krielen van vremdelingen die daerallc de vetste sommen opstryken ten nadeele der Belgen die, in d'oogen der vremdclingsparty maer goed schynen om lp betalen. Ten Vvfden. Door wie word de grooie franschc druk pers in pns land opgesteld, bestuerd en geëxploiteerd Al wederom door vremdelingen die in hun vaderland noch achting, noch vertrouwen genietende, zich aen do liberale vremdelingsparly in Bnlgiën zyn komen verhuren om de Belgen te beschimpen, te bespotten en te verlcyden. Ten Zesden. Wie lieeft er aen die vremde htierlingen ontzettende geldsommen gegeven om hunne wierookwolken ter eere van den vremdeiing Rogier en consoorten tot aen den hemel te doen stvgen Het is al wederom de vremdc lingsparty Rogier-Erère. Ten Zevensten. Wie lieeft er eenen vremdeiing, eenen franschman benoemd om 011s, Belgen, in Vrankryk te vertegenwoordigen Altyd de zelfde vremdelingsparly wei kers aenvoerder Rogier, zynen broeder Firminus Rogier, tot bespotting en verachting der Beigen, tot dien hoogerc post lieeft benoemd met eene jaerwedde van 42 duyzend franks.' Ten Achtsten. Maer wy zullen hier ophouden want wy zouden niet. eyndigen indien wy alle bewyzen moesten aen- brengen die ons in 't geheugen komen. Laet ons 1111 eens zien Wy vragen aen de liberale francmagonsbladen niets beter dan stellige bewyzen dat do katliolyke party onze vryheden krenkt of wilt krenken. Indien zy ons die bewyzen bonnen bvbrengen, wy zullen d'eerste zyn om er tegen te velde te trekken en onze vryheden, zelfs ten.' koste van ons be- staen, te verdedigen. 'T is waer wy en alle katliolyke dag bladen verzetten ons legen die maetschappyverdervende, tegeridie vaderlands-vernielende en godsdienstverdrukkende leerstelsels't is waer, wy voeren eenen liardnekkigen oorlog tegen den geest van twyffelleer en materialismus, die forlres van den duyvel, maer wy doen zulks omdat de lessen der ondervinding ons maer al te wei geleerd hebben dat daernyt de verzedeioozing, de bedorvenheyd en by gevolg den onvcrmydelyken ondergang der volkeren sprin ten moeten. Nogtans wy laten de liberale- franemagons- of socialistische dagbladen vry iiünne jammervolle principe» voort te zetten zoo veel zy konnen, maer wy evsscheu ook de vryheyd voor ons het volk daertegen le wapenen om de ongelukkige uylwcrksels le verydelen. Wy gaen zelfs ver der, en willen in geener voege beletten dat de liberalere scholen openen zoo veel zy willen 0111 er 't zv Franemagons, 't zv Socialisten, 't zy Liberalere, 't. zy Ketters, Joden of Schismatickcn in te kweeken, voor zoo veel zy die scholen uyt hunnen evgen zak betalen en ophouden de millioe- nen der katliolyke Beigen uyt de schatkist te nemen om 't belgisch katholyk voik te bederven, te verleyden en de eonstitiitionnelc vryheyd van onderwys le ver drukken en te vernietigen. Met een woord, dat men ons aenwyze waerin wy de ware vryheyd niet willen en wy zullen bekennen dat wy achteruytkruypende volksbedriegers zyn maer integendeel wy verlangen dat de hooger vernielde vryheydsverkrenkingen der liberalen ook ophouden en allen twist zal weidra over dit punt punt geëyndigd zyn. STOFFELYK GESPROKEN, antwoorden wy 1° Deze die de personnele kontribuliën met 6U0.000 fr. verhoogd hebben 2" Deze die voor omtrent 30 millioenen gepraemde geldleeningeii van 't volk hebben afgeperst 5° Deze die de liatelykc bloedzuygeiswet liebben uyt- gevonden 4" Deze die het bier, den gcncver, den tabak bnytenmate hebben belast 5n Deze die liet snccessieregt in z.ydelingsche iyn hebben verlioogd (5° Deze die dc geringe jaerwedden der kleyne bediende hebben afgesnoeyd latende die ongelukkige te veel om te sterven en te weynig om eerlyk te leven 7° Deze die testamenten breken ten nadeele van arme ongelukkige 8" Deze die van de Belgen jaèrlyks 5 a 6 millioenen afpersen 0111 een ongodsdienstig cn onheylbarend onderwys te betalen 9° Deze die treffelyke en brave burgemeesters en sche penen hebben afgesteld 0111 ze le vervangen door mannen die noch de trouw noch de goedkeuring van 't volk bezitten; 10° Deze dia aen bloemekeiiskweekers, bankroetiers, bedriegers en groote pandoeren geheele zakken goud' gegeven hebben en 't volk inlnssehcn zyn brood in 't zweet zyns aensehyns hebben doen doppen 11° Deze die iiet geld der schatkist gebrnvkt hebben om de magazynen van den yzeren weg te zottelyk te voorzien van alle voorwerpen die men in geen honderd jaren zal konnen verbruyken ais onder andere 44,5(37 kilos koperen nagels, 1938 meters laken, 200 kilos naeygaren, 962 meters z.yde friniën, 267 zagen 0111 brandhout mede te zagen 12° Deze die jaèrlyks 100,000 franks.aen eene komedie geven, 500,000 franks aen dc stad Brussel voor schilderyën, 200.000 franks aen domme en mittelooze boerenscholen 15° Deze die voor 120 millioenen openbare werken hebben loegcslaen waervan geene d nvt of spelde voor kassv- of steenwegen mag gebrnykt worden 14°, 13", 16°, 17", enz. enz. enz. indien wy wilden voorl- gaen, maken 't volk ongelukkig voor het stoffeiyk omdat het volk dit alles betalen moetEn wie zyn déze? Gy hebt liet reeds geraden, lezer, het zyn de Iiberaters die gedurig komen stoffen en boffen dat zy 't volk gelukkig maken terwyl zy integendeel niet ophouden zvnen laetslen druppel zweet en bloed uyt te persen NU ZEDELYK GESPROKEN, wie maekt er 't volk on gelukkig? Eylaes wy moeten oenen angstkreet aenheffen als wv zien met welken duyvelschen moed dc liberale vremdelings parly gedurig werkt om, door slechte dagbladen, verderf- lyke boeken, eerlooze en zedeschendende theaterspelen, kvvade voorbeelden enz. enz. liet volk van den godsdienst af te trekken en aen 't zelve de ondeugd in te boezemen. Wy moeten eenen angstkreet aenheffen als wy overdenken wat ermbarmlyke gevolgen het staetsonderwys zonder gods- dienst- of zedeleer zal naèr zich slepen. Ons lierte bloed bv het zien van een deel der jeugd dat zoo rampzalig- als moedwiüiglyk van den regtcn weg verwyderd en naer den afgrond des verderfsgestooten word.... E11 wacrom zoo veei angst en hertzeer zal men 011s vragenEn wy zuilen antwoorden' omdat een volk zonder zeden uoodzakelyk een ongelukkig volk moet worden waer noch rust, noch eendragt, noch voorspoed konnen heersclienGetuyge hiervan liet ongelukkig Vrankryk in 1789 en verdere jaren; getuyge hiervan het zelfde land in 1848; getuyge hiervan zoo menige famiiién die door de zedelcodii.yd van ouders of kinderen, tot val gekomen zyn zonder dat zy zich oyt weer hebben konnen opreglen.... Men versta het wel, men onthoifde en vergete liet noyt, zonder godsdienst geene zeden, zonder zeden geen geiuk zonder godsdienst geene eendragt, geene gehoorzaemheyd aen de wetten, geene reglveerdigbeyd, geene banden van samenleving, geencn eerbied voor ouders, immers niets van alles wat aen 't geluk der volkeren moet medewerken AA'y zouden volgeern dieper in deze stof treden, maer de beperkllieyd van ons weekblad laet zulks niet toe; echter a's het pas geeft zullen wy er op terogkeeren.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1