Mynüber df.iv Opsteller, Eenige maetregels door 'I Gou vernement genomen. LEEST EX OORDEELT! Theaterspel te Aelst. PILLEKENS. Het ministerie komt acn den koning een besluyt te doen teekenen waerby den uvlvoer der acrdappelen verboden is. In de tegenwoordige krisis van levensmiddelen kan men niet genoeg aen dezen maetregel toejuyclien maer 't is grootelyks spy tig dat liy niet genomen is als de inoogsting dezer aerdvrucht begon, want reeds hebben de engelsche opkoopers er veel nvt Belgiën gevoerd. Dien maetregel zon byzonderlyk moeten zyn genomen geweest op den oogenblik zelf dat liet franseli dekreet verscheen waerby den uytvoer uyt Vrankryk verboden wierd. Dit was niet alleen een te volgen voorbeeld, maer 't was ter zeiver tyd eene waer- schouwing dat wy dees jaer uyt Vrankryk geene acrdappelen zullen konnen krygen gelyk wy er jaerlyks plagten te bekomen. üaer wy hier over de aerdappels spreken, roepen wy de aendar.bt van 't gouvernement op eenen maetregel dien wy als zeer wys.cn voorzichtig beschouwen besiaende hierin van namelyk te verbieden dat de stokeryën nog niet aerdap- pelblocm spiritus en genever stoken te nieer omdat er aen de fabrikatie van spiritus veel ja zeer veel verbrnykt word zonder dat er het minste voedsel voor het vee van ovcrblyl't... De voeding der arme zal er veel by winnen en den landbouw zal er niets by verliezen. Het ministerieel besluyt van 13 dezer waerby de vervoer kosten der eetwaren langs den yzeren weg 50 ten honderd verminderd zyn, is eenen maetregel dien wy in deze tyds- omstandiglicden ook zeer goed keuren maer wy roepen de ernstige aendacht van den minister in opdat hy zou zorgen dat den maetregel goede in plaets van slechte, uytwerksels liebbe. Dit is te zeggen dat do vermindering van vervoer- pryzen toegepast worde niet om veel celwaren te laten UYTVOEREN, maer wel om er veel te laten INVOEREN en in 't inwendige des lands te circuleren, want zoo lang den tiylvoer der granen niet verboden is, zou het ministerieel besluyt de graenbylers en opkoopers voor den vremdeu zeer gunstig zyn. De twee bemerkingen die wy over de twee gouvernementele maetregels maken, schynen ons van aerd om de aendacht der onafhanglyke drukpers te moeten inroepen opdat zy de zelve overwege en, vind zy ze gegrond met ons aen te dringen opdat er dadelyk gevolg aen gegeven worde. De volgende regelen staen in de Nation te lezen <1 Wie zal ons toch eens voor goed verlossen van de >i franciskanen, van de predikheeren, van de benedietvnen en van de kapucynen Heelt dat vuyle gebroedscl nog geene revolution genoeg uytgestaenHonderdhooldige slang, boe lang zullen moe hoofdendie men zoo dikwils >i heeft afgekapt, nog weêrschieten Hoe lang nog zult gy den Imodstok trotseren van den revolutionnairen hereul Landgenoten, wat dunkt u van deze eerlooze tael 't ziet gy er nu niet in wat zeker slach van liberaters-lrancmacons beoogen indien het hun oyt gegeven ware eens voor goed meester te zyn? Let er-wel op, zvt op uwe hoede, en ver liest de heymelyke werkingen dier mannen noyt uyt de oogen, want die gasten hebben ontwerpen en plannen in 't hoofd die, moesten zy konnen uytgevoerd worden, ons land in eenen theater van gruwelstukken zouden herschep pen waeraen welligl de jaren 93 in boosheyd zouden hebben konnen les nemen. Indien de Voorzicnighcyd ons van dergelyke monsters blyft verlossen, gelyk helle hopen is, 't zal ongetwylfeld aen de vurige gebeden en strenge boetveerdigheden dier liey- lige religieusen zyn dat wy het zullen moeten toescliryven. Laet ze ons dan, landgenoten, met zoo veel te meer eerbied en moed omringen en verdedigen als zy zelve weerloos en door de godsdiensthaters veracht en vervolgd worden.... Het hiervorenstaende was geschreven toen een ander artikel der bloedroode Nation ons in d'handen kwam. Dit revolutionnair bladna den lof uytgetroinpet le hebben dei- bloedhonden Robespierre en ilarat, verklaert ronduvt dat het met zyne party uytsluytelyk werkt om den kalholyken godsdienst te vernietigen. Zie hier hoe de Nation zich uytdrukt Wy zullen antwoorden met dit woord wacrop wy moeten terugkeeren Laet ons den ecrloozen verpletteren. En op dat den Journal de Bruxelles het wel versta, zog- gen wy hem dat den eerloozcn den kalholyken gods- dienst is. Wy hopen en betrouwen vastelyk dat de goede en brave Belgen door deze verklaring verwittigd, zullen verdobbelen in moed, in standvastigheyd, in yver en werkzaemheyd om ons te ondersteunen en te helpen de inzigten der franc- maQons-republikanen vcrydelen, want 't is" hoog tyd dal het kwaed moediglyk en met vereenigde krachten aengetast en bestormd wordeVoor het overige, landgenoten, wy bezweeren u, laet toch uwe kinderen in geene Vollairs- scholen bederven, want 't is daer dat men hun dm zoo gezegden Eerloozen leert verpletten Het is met een gevoelen van schaemte en verontweerdiging dat wy deze regelen ueerschryven om, in naem der openbare zedelykheyd, te protesteren tegen de baldadige vertooning die verleden zondag alhier op het zoogezeyd theater gegeven is geweest. Wel is waer,'tis eene vremde toome'muet- schappy die hier de godsvrucht is komen beschimpen en 't venyn der zedcloosheyd in de herten storten, maer 'l is voor deze die aen 't hoofd zyn van liet Aelstersch theaterspel eene dobbelc lafhertigheyd vremdelingcn uyt te noodigen om aen het publiek onzer stad de walgelykste vuyligheden te komen opdisschen. Is het voor onze liberalerskliek nog niet genoeg dat liaer schandblad, het Verbond, geheel 't jaer door in het modder van den godsdiensthaet, derprotestantenlcer en godsverloo chening ligt te vrooten om er alle weken zyne ongeleerde lezers door te verleyden Is liet voor onze liberaterskliek nog niet genoeg dat het zedebederf in 't algemeen zulken vreesverwekkenden voortgang doet, dan dat zy nog byzon- dore middelen moet gebruyken om dien verslindenden kanker 'meer en meer uyt te breyden Doch verhaesten wy ons te zeggen, tot eer onzer stad, dat de verontweerdiging algemeen geweest is en dat liet grootste deel der weynige bezoekers van dit slordig theaterspel voorgenomen heeft zich nimmer in dien verachtelyken vuyligheydsnest te begeven, en zy zullen grootelyks gelyk hebben, want welke eerlyke dochter, welken treflelyken jongeling kan zich in dergelyke vertooningen laten bevinden zonder er door het zwadder der ontucht bezoedeld en met regt gerekend te wcrJen onder dit slach van persoenen met welke men in aenraking niet kan komen zonder zyne zeden te bevlekken. Wy willen daer voor heden niets meer van zeggen doch deuken, als het noodig is, deze stof van wat hooger op le nemen Canton van ftinove 17 October 1853. Op het oogenblik dat een ieder xich met de grnenkweslie, deszelfs vryën invoer en de afschaffing der inkomende regten op het vee, bezig houd, hope ik, Mynheer, dat gy zult gelieven, de volgende uenmerkingen van eenen eeiivondigen landbouwer, in uw eerst te verscliynen nummer plaets te verleenen. Ik heken dat alles wat desaengende gezegd en geschreven word strekt tot liet /elre Ioffelyk doel, namenllyk het volk de leveusmiddelen beter koop te verschnffen. Maer is het dan billyk dot men onder dit voorwendsel de geringe regten op de vremde granen aen 's lands grenzen afscliaffe en de dobbele regten op de inlaiidsche aen de poorten der steden zoo als te Gend behoude Zou het ook billyk zyn dat men de regten van het vremd vee afdoe en dat hel inlandscli vee de veel hoogere regten der steden hlyve betalen? Den mislukten oogst en de hooge pryzen van het voeder zyn de oorzaken der hooge pryzen van granen en vee en by gevolg brengen deze aen de landbouwers en vetters, niet alleen geene meerdere, maer zelfs mindere winsten op dan by gewoone jaren. In tegendeel verkeert heel de v^rhoo- ging van pryzen op het yzer en de kolen, in winst voor de evgenaers der itiyneii. Want die voortbrengsels nu voorzeker niet meerder, maer door de volniaektheyd der middels omze uyt den grond te halen en te bewerken, veel minder kosten dan in 18£>2. Is het dus reglveerdig dat men dan de schatkist van de eerste inkom sten meer beware dan van de laetste Indien men deze enkele vragen ontkennend moet beantwoorden, moet ik de boeren ernstig nenraden van met tie toekomende kiezingen hunne oogen open te tloen, ten ware zy wilden dat den landbouw altyd hel last dier van handel en nyverheyd blyve; maer dat zy maer verzekerd zyn dat, ingevulde afschaffing der heschermingsrêgten voor de vrugten en voort brengsels van den landbouw eenen le kort in de kas van het gouvernement veroorzaekt, den boer al wederom den gewooticn ezel zal zyn die de buytciirjewoonc lasten zal moeten dragen. De rcchtveerdigheyd eysclit dus dat men de regten op de eetwaren en op de even zoo noodige voorwerpen zoo als de houillekolen zoo wel oen de grenzen der steden als aen die van het land afschnffe, en dat men in de steden zoo wel als in het gouvernement het evengewigt der financiën behoude door gespaerzaemheden le doen op de loelugen aen die pragtige paleyzen van verderf, aen geldverslindende atheneums en andere bloemen- rn boerenscholen enz. enz. enz., zoo niet moeten wy het al wederom al betalen. eenen boer. Waerom schreeuwen en tieren zommige libera tersgazel ten gedurig legen L. Napoleon Waerom zuygen zy alle soorten van lasteringen uyt tien iluym Waerom vinden zy geene beledigingen le onbeschoft om naer 'l hoofd van L. Napoleon te werpen? Eeniglyk oindal zv op hoop van leven van uylgekochl en de vin gers met muntolie gesmeerd le worden. Die bladen zoeken niets als de vuyge baetzuchl, en al moeien zy zich met de eerloossle schande beladen om die verachlelyke geldzucht le voldoen, zv wvken voor niets terug als er maer geld van komt; konden zy 'l vaderland verraden, verkoopen en leveren als zy er den prvs zouden mogen van opstryken, die judasschrvvers zyn door de geelziekte of bcurspesl aengedaen, zy zouden malkanderen de beenen afloopcn otn van die eerlooze kwael genezen te worden Doch waerop komt bel gétnecnlyk uyt Dat den geldzuchtigeu zich cyndelyk aen den gouden strik verhangtBerigt acn wie bet aengael. .-. Waerom zoeken bedorvenc kwanten zoo vuriglyk andere mensehen ook le bederven omdat den menseh gemeenelyk zyns gelyken bemint, en omdat de deugd van andere lol gedurig ver- wytvan den boozen strekt. Hel venyn uyt den boezem dier lage zielen wcchnemen is byna zoo onmogclyk dan te weeg brengen dal bel water niet nat make noch de zon licht geve. Die kerels hebben altyd zorg dat bel hekken openslaet omdat er dan straks dc verkens inloopen. Men bccl't dit zondag bier op bet theater gezien. Pon ah .-. Over eenige maenden was bel, volgens de drukpers der logicn, zeker en onlwyfelbaer dat daklcrikalen Belgiên gingen werpen in de banden van Napoleon. Eenigen tyd verliep, Napoleon kwam niet op en bel een lie deken veranderde, liet wierd op nieuw zeker en vast dat de kle- rikalen Belgiën hadden verkocht aen Oostenryk. Belgiën is Belgiën gebleven. Maer die sluwe drukpers beefi al weder iels uylgevonden. Zy is thans gewaer geworden dat de klerikalcn koning Leopold willen doen abdikercu, een kalho'vk ministerie tot stand te brengen en de grondwet veranderen. Morgen zal die drukpers inel iet anders voor den dag komen en aldus zal bet allvd iets nieuws zyn. Welke deernisweerdige rol speelt toch die drukpers niet? Naer wy vernomen hebben, zvn er in de kiezingen voor de burgerwacht le Maeter zulke slimme lietbebberyën gebeurd, dal er tegen dewelligbeyd deroperaiiën is geprotesteerd. Wv wachten den uytslagder proteslaliën al'en porren ondertussehen dc kiezers van Maeter aen zich van nu af le beginnen verstaen om hel jok waeronder zy gebogen gaen te konnen afschudden. Als eene ge meente van wege bare mandatarissen te lyden beeft, 't is veeltyds bare cygene schuld omdat zy dc magt niet gebruykt die zy bezit om die mannen wech le kuysschcn. Dikwils ziet men de goede burgers onverschillig en werkeloos, lerwyl dc slechte alles in spannen om bun doel le bereyken Dal Maeter deze opmerking in aendacht neme, en, wilt die gemeente verlost zyn van deze die haer pynigen, 'l zal van haer afbangen. Wy, voor ons deel, hebben onzen goeden wil getoond maer men beefier niet aen beantwoord. Het Verbond van .1 elsl belooft ons duchtig te klauwen over den uytslag der verschillige cxaemjurys van 't land. Wy wachten naer die klauwery maer raden onzen koufraler aen zyne klauweti wel le scherpen en daerby wel op le lellen dal hy niet mis klauwe, want dan zyn zy met eenen keer bol Verpletterd door onze onverbiddelyke cyffers over den uyt voer der granen, komt bet Verbond de zelve wederleggen door eeneu enkelen regel le welen met te zeggen Dat er niet het ge ringste greyntje gezond verstand in zitIs dit niet fyn en redekundig Als wy bier in Belgiën, door de domme droomeryën van 't Verbond en zynen aen bang, zouden uylgehongerd worden, zou bet groot versland van Bobespierken daer remedie tegen welen Allons done, onnoozel dweeperken, spreekt toch over geene zware kweslicn meer, want daer van hebt gy verstand gelyk eenen ezel van 'l pennensnyden. Gy moet wel welen, man neke, dat er bier geene kwestie is van vuylen en goddeloozen klap, van sclrtirfligeu theater-winkel en anderen walgèlyken bros: daerin kont gy uw stuk staen en willen wy voor u volgeern de vaen stryken. Doch weet ook dal den schryfkoker geenen gazettier maekt noch bet gerimpeld voorhoofd eenen philosoof schyn is allezins bedriegelyk, want I)e zwacn is wonder wit van pluym Maer 'l vlccsch is zwart gelyk een pruym. CORRESPONDENTIE. De dry abonnement®pwyzen die eenen geaclitfen in- scliryver uyt Halle aen eenen onzer vrienden beliandigd heeft, zyn ons besteld. De twee vorige waervan wy spraken waren van iemand anders. Wy zullen met veel plaisier de vraeg inwilligen vim onzen vriend nvt Antwerpen, maer er moet ons eerst eenen prospectus gezonden worden. Wy hebben nog niets ont vangen. Wy hebben gegrondde redens om den tweeden brief die ons, in verwisseling van eenen eersten, uyt eene ge meente in bet Audenaerdsclie is gezonden, niet óp te nemen. Den scbryver laet in beyde stukken zyne nieuwsgierigheid blvken naer de reden waerom wy zekere belofte niet heb ben vol bra gt. Wy zullen hem die wel eens mondelings laten kennen als wy de gelegenheyd zullen hebben hein persoonelyk te spreken. Dit zou echter nog al wat konnen aenloopen. DE OKTROÏ-REGTEN OP DE LEVENSMIDDELEN. De inlichtingen die wy in ons laetste nummer gaven over dc kwestie der eetwaren, in verband gesteld met degene der oktroy- reglen, schynen zeer nauwkeurig te zyn wanl wy vernemen uyt goede bron, dat bel gouvernement reeds aen de steden, waer er een oktroy bestael, beefi doen vragen of' zy bereyd waren 0111 de regten op de levensmiddelen le verminderen en zelfs tydelyk ai' le schallen, wanneer hel levens maelregelcu nemen zou 0111 bet volk aen de overgroote ducrle der eetwaren le onttrekken. Hel is daerop dal de stedelykc raden gaen le beraedslagen hebben hel is aen hun van te zien of zy willen medewerken om de rampzalige gevolgen van de duerle der granen, ja zelfs den hongersnood, le voorkomen. Men v ra egt langs alle kanlen dat hel gouvernement maelregelcu. zou nemen 0111 in den tegenwoordige!) krisis te voorzien maer in dergelyk geval is hel billyk dal de sleden hem de hand Ieenen men kan immers niet dulden, dal de goede meeningen van den' Slael door de fiskalileyl der geineenle-heslureu zouden verydeld worden, dal de barrieren die de eerste wegnemen zou, door de tweeden worden herplaatst. Hel geld iiier immers eene kwestie van menschlievenheyd, die ten voordeele der lagere klassen moei opgelost worden. Vruchteloos zal men ons zeggen dal de sleden in de 011- mogelykheyd zyn van zich van een deel barer inkomsten le berooven dal zy groole onkosten le beulen hebben, enz. Het lieyl des volks is bier de souverevne wel, en walmeer is, de stedelykc besturen hebben maer spaerzaernheden in te brengeu, de onkosten niet te doen welke niet verpligtend zyn en die dik- wyls uyt partygeest voortkomen in onze slad zelve hebben wy er voorbeelden van, cn hel is wanneer er zich akelige omstandig heden opdoen, dal men meest de uytwerksels van een verstandig besluer gewaer word. Degene in welke wy nu verkceren vergen dat er krachtdadig cn spoediglyk in voorzien worde, want wy vreezeu dal men algemcenlyk den echleit toestand der zaken niet kent, en dal men aldus over de maetregclen niet heeft kunnen beramen die liet dringend is le nemen. Standaard De letter van den vk der maten en gewigten lydens het jaer 1851, is de letter X. zoo als den minister hel heeft aengeduyd. Woensdag, omtrent 9 uren 's avonds, is Ch. L. Paepe oud 23 jaren, bacnwachler, geplaelsl aen eenen doorloop op de spoorweg sectie tiisschen Gend en Dendermonde, op '1 grondge bied van Sehellebelle, gedood door den snellreyn van Gend. Den ongclukkigen wierd wrdergevonden op ruvm 20 meters afstand van zyn huysken, hebbende liet achterhoofd afgehouwen en de hersenen uvtgerukt, en liet linker been en den linker arm afge houwen. Dit laetste lidmaet is niet wedergevonden. Men vermoed dal hel is toen hy over den weg ging 0111 zyne barriere te sluylen dat dc Paepe zoo deerlyk verminkt wierd. Men schiyft uyt Leuven l i October Het getal studenten der katholyke hoogschool zal dit jaer zeer acnzienlyk zyn, ler wyl het van nu al' het getal overtreft der genen die er zich op an dere jaren op dat tydsiip bevonden. Dc Broedermin ligt nu in ruzie met den Méphislophéli-s dit walgelyk schandblad zegt acu de Broedermin dal zy het zoo zeer niet moet min achten, aengezien zy tot hem onlangs haren toevlugt genomen heelt, om inlichtingen te hebben.Dc Broe dermin bekent die feyt, maer tracht liet te ontschoonen. Ons dunkens, is het niet verschoonbaermen veracht scliandbladcu gelyk den Mcphistopliclés, maer men gaol in zulke vuyle bron geene inlichtingen nemen. Vrydag namiddag, lusschen 2 en (i uren, is eenen dief in het buys van M. E. Soubre, Boulevard van liet Observatorium te Drus- sel, binnengekomen, en heeft uyt eene kas eenen zilveren dienlepel en meer zilverwerk ontstolen. Nergens kon men eenig spoor van braek ontwaren, en men weel nog niet boe het den dief gelukt is, die misdaed le begaen. De justicie doel onderzoek. Men beweert dat er lydens de aenstaende wetgevende sessie, een ontwerp van wet gaet aengehoden worden, om le poogen hel oclroy-regt in alle sleden des ryks af te schaffen. De zaek zal nog zoo gemakkelyk niet zyn, als men wel denkt. Te Antwerpen zyn den 15 dezer, 28 schepen binnen gevaren. Tydens de verloopene week, zyn er in die stad 07 schepen aengeko- mcn. Men rekent dal er deze week niet min zullen aenkomeu. Eene zeer merkelyke daling is den 17 op den prys van de tarwe, te Amsterdam, konnen bemerkt worden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2