FRANSCH KEYZERRYK. In de gazellen van Brussel, leesl men hel volgende Den 42 dezer inaend, heefl zich eenen familie raed vergaderd voor den vrederegter van het eersle kanion der slad Brussel, voor M. Peelers, bygesiaen door zynen grefïiier, len eynde eenen cura tor, voogd, voor Z. K. H. den herlog van Brabaud le benoemen. Den raed was zamengesield uytMM. den graef de Marnix, grool-maerschalk van hel paleys Jules Van Prael, minister van hel buys des konings; den baron de Gerlache, eerslen voorzitter by het hof van cassalie Leclercq, prokureur-generael by het zelve hol'; Dolez, advokaet by hel hof van cassalie, en Mascarl, advokaet by hel hof van appel. Z. M. den koning was vertegenwoordigd door M. den burgraef Conway, intendent der civiele lyst. Den raed heefl Z. M. den koning lot curator benoemd, en M. Mascarl, specialen curator acl hoc. Dezen familie raed is gehouden om le voldoen aen de wet. Den art. 476 van den civielen wetboek schryfl dit voor, en den koning en den erfprins hebben zich de eersle aen de wet willen onderwerpen. Men leest in het Bulletin des cantons de Perutcclz et de Jo- doignc Over eenige dagen kuyschlen iwee kleyne schouwvagers de schouwen der vertrekken van Hl!. KR. Uil. den hertog en de hertogin van Braband. Toen de ongelukkige kinderen hunnen moeyelyken en gevaerlykeo arbeyd geëyndigd hadden, deden HII. KK. HH. hen by zich roepen en in een hunner vertrekken neêr- zitien, na hun eenige ververschingen le hebben doen toedienen en zich eenige oogenblikken met belangstelling met hen te hebben onderhouden, hebben zy de knapen ruymsckoots beloond laten vertrekken. Die arme kinderen hadden nog noyl een dergelyk geluk geno ten, en in hunne ontroering en vreugd, verleiden zy hel aen iedereen. Men heeft le Beirvelde, in een boschken langs den weg, aen den tak van eenen boom, vinden hangen, hel lyk van eenen onbe kenden persoon. Dezen verhangen persoon schynt 25 a 26 jaren oud le zyn, en was met eenen blauwen kiel van katoen, eenen panialon van zomergoed, en eene zwarie klak gekleed. Het. bestuer van den yzeren weg verzoekt de persoonen die goederen of pakken langs den yzeren weg le verzenden hebben van allyd duydelyk en leesbaer de adressen te schryven, en op de doozen, koffers, enz. maer een adres te laten, en de oude er allyd af le scheuren. De dobbele zelfmoord van twee geliefde, door de gazellen van Bergen verhaeld, is eenen wel gccondilionneerden pull. Men schryfl uyt St. Nikolaes Vrydag, rond negen en half, is boven onze slad een schrikkelyk onweder losgeborslen. Zelden hebben wy in dit jaergetyde zulke zware eu zich zoo rasch opvolgende donderslagen gehoord. Den bliksem is gevallen op het dak van den heer Dhaenens de Wolf. Na er eemge schaliën en eenen zwaren balk le hebben verbryzeld, is den weerlicht in de slaepkamer der meyd gedrongen en byna zonder schade le ver oorzaken, langs den schoorsteen verdwenen, r. In onderscheydene andere sleden heeft dit onweder zich ook doen gevoelen. Men verneemt dat alom de douaniers den uylvoer van aerd- appelen streng hebben tegengehouden. Vele schepen lagen byna vol geladen, en gereed om le vertrekken, wanneer de douaniers, uyt kracht van het koninglyk besluyl, die schepen welke nog in zee niet waren, hebben belet van uyt ie vareu. Alle deze aerdappelen moeien nu in het land blyven, en ten gevolge van het verbod van uylvoer, verhoopt men eenen afslag op de aerdappelen. Den minister van financien heeft doen kennen dat er eenige plaetsen van préposé der douanen open zyn, en dat dezen welken zich aenbieden om die plaetsen te vervullen, vlaeinsch en fransch moeten konnen spreken. Eenen brand is le Ronsse in de fabriek van M. de Kcyzer uylgeborsten, en heeft er veel schade aengerigt. Alles was geluk- kigfyk tegen brandgevaer verzekerd. De geheele lengte der nieuwe St. Anna Kerk te Gend zal van 78 meiers wezen, op 28 meiers breedteden groolen beuk zal 48 meters breed zyn. Om beter over de grooite dier kerk te konnen oordeelen, zullen wy hier eenige vergelykende cyfers met andere kerken der stad laten volgen. St.-Jacobs-kerk, 76 meiers lang en 30 meters breedteden middenlieuk is 8 nieters breed. St.-Pieters is 80 meiers lang en 30 meters breed de breedte van den middenbeuk is 40 meters. St.-Michiels-kerk heeft eene lengte van 404 meters, inbegrepen den toren; zonder den toren is zy 83 meiers lang, hare breedte is 32 meters, den middenbeuk 40 meters. Binnen de kerk zullen zich langs weerkanten vyf zy-aularen verheffen hebbende eene verhouding van 8,n60 op 4mÖU. Langs wederkanten van den koor bevinden zich nog twee autaren, dooi de communie-bank van hel benedendeel der kerk gescheyden. Het binnendeel der kerk lot aen de communiebank heeft eene lengte van 48'"50 de communiebank is 4n,Ü0 van den koor ver- wyderdden koor tot aen den sloep van den hoogen autacr is 42,n00 langvoords heeft de absidi of nis van den koor eene lengte van 5 meters. Dc hoogte van de nieuwe kerk lot aen de vont is 50 meters het is omtrent de zelve hougteals Sl-Baels-kerk. Den toren zal ongeveer 70 meters hoog wezen. Te Brugge lelt liet atheneum 435 leerlingen, en voor dezen heeft men 24 professors dit ruaekt eenen professor voor 6 leer lingen. Het atheneum kost elk jaer 62,000 fr.liieruyt volgt, dat eiken leerling 450 fr. 's jaers kost. Men ziet dal dergclyke gestichten duer kosten. Dit zou maer half kwaed zyn, indien deze som belaeld wierd door de genen die belang in hel atheneum hebbeu, of die voor hel zelve genegen zyn doch hel gaet anders. Elkeen, arm en ryk. moet er in betalen en dezen zelfs, welken het atheneum afkeuren, zyn verpligt er van hel hunne in le steken. Het is hier in dal de on recht veerdig- licyd bestaet. Dynsdag is het twintigste kind gedoopt van Jan Hendryck, koster le Zande. De moeder lelt nog maer vier-eu-veerlig jaren en den vader dry-en-vyftig, Noyt, op niet een tydstip, heeft men in de metaelgestieh^ ten, in de glas smelleryen, de nagelmakeryen, de koolmynen, enz. des ariondissements van Charleroy eene beweging gezien die kan vergeleken worden aen die, welke er in dezen oogennlik heerscht. Eene stoute pooging tot oflroggelary is dezer dagen le Brus sel mislukt. Den heer F. had van zynen kleermaker eenen nieuwen bovenjas omvangen en maekte zich gereed hem aen te spelen, toen eenen jongen van rond de twimig jaren haestig te zynent binnentrad en den jas terugvroeg in den naem van zynen gewaen- den meester, den kleermaker van den lieer F. Den jas van den heer F. was hem verkcerdelyk gebragthet was die van eenen heer die er druk op wachtte. Dit viel den heer F., die gereed stond om uyt ie gaen, niet aengenaem, en hv zegde aen den bodschapper dat hy hem uaer het magazyn zou volgen, om daer den verkeerden jas voor zyn eygeneu te ruylen. Dit voorstel scheen den werkman niet le bevallen, die, na eenige tegenwerping, eyndelyk zegde '1 Is wel, zoo gy naer het magazyn gaet, mag ik myne bodschap pen voortdoen. Hy vertrok, en den heer F., in hel magazyn ko mende, vernam dal hy bykaus hel slagtoffer eens schalken bedrie gers was geweest. Het vervoer der diergarde van M. Iluguet de Masilia, die een zekeren tyd op d'Arleveldeplaels, le Gend, gestaen heefl, heeft in Savoyen tot (en beweenlyk ongeluk aenleyding gegeven. By den invoer van Chambery naer Turvn, le Modane, was eenen der wa gons omverie gevallen. Onder de persoonen die toesnelden om den wagon weder rsgt te stellen, bemerkte men eenen jongeling van 24 jaren, die om le kunnen heffen, met eene hand de traliën vastgreep van een der luchtgaten eener dierenkooy. Dat luchtgat was juysl T geen van den koninglyken iyger, den"schoonslen die- in Europa bestaet. Vlug als den bliksem vloog den lyger op die hand en verslond ze, alsook de helft van den arm van den ouge- lukkigen jongman. De poogingen van vier mannen waren benoo- digd om den jongman uyt de bebloede muyl van hel woest dier le rukken, welks gebrul gepaerd ging inel de sinerlkreten van het rampzalig slagtoffer. Den heer Huget heefl den jongman zoo veel hy inacr kon geholpen door hem een geldelyken onderstand le geven. Men schryfl uyt Luyk Wy komen de lyding le ontvangen der afstelling van M. den generael major Trnmper, bevelhebber van de provinlie Lumburg. Men vei zekert dal dezen maelregel genomen is ten gevolge van onnauwkeurige verslagen door dezen bevelhebber opgesteld. Hel is den plaelskommandanl van Hasselt die tusschenlydelyk met hel bevelhebberschap der provinlie be last is. Den generael Trumper is voorloopig in de kader der reserve geplaetst en den minister van oorlog komt hem Antwerpen als zyne verblyfplaets aen le duyden. Den broeder van M. den generael Trumper heeft eenen brief aen een blad van Brussel geschreven, by welken hy verklaert dat zynen broeder geen hoegenaemd rapport welk onnauwkeurig zou wezen, heelt opgesteld, en hy leugenstraft op de stelligste wyze het geen men diesaengaende uyt Luyk heeft geschreven. Den generael Trumper, zegt zynen broeder, communaien raedsheer te Brussel, is in staelom alle akten te verregtveerdigen, en heeft hy, tot hier toe, aen zyne vyanden die zich verbergen, nog niet geant woord, het is omdat hy den oorlof van den minister van oorlog niet heefl ontvangen. In Vrankryk is den uylvoer der aerdappelen toegelaten, mits een regt van tien franks den hectoliter. In Hessen-Darmstadt is het verboden van aerdappelen in eenige slokerr hoegenaemd te gebruyken. Dezen maelregel is genomen, om dal men voor een schaerschheyd bevreesd is. Den Advertiservan Hampshire (Engeland) heeft verleden zondag op eene geestige wyze den spot gedreven met de zaek van het Oosten en met zyne onnoozele sladsgenoolen. Hy had voor zyu kantoor de volgeude gewaende telegraphischedepeche aengeplakl: Groolen zegenprael ter zee behaeld door de vereenigde vlooien van Engeland en Vrankryk! De vereenigde vlooien hebbeu zich meester gemaekt van de Dardanellcn cn hebben te als krijsgevangenen naer Maltha gevoerdde stad Constanlinopelen is geïllumineerd geweest ter eere dezer victorie- Kantoor van den Hauls Advertiser. De depeche was geschreven op papier van den lelegraphischen dienst, en 't publiek leverde zich aen warme discussien over om le welen of de zeeengte der Dardanelles russische gcncraels of wel russische schepen waren. Men leest in de Gazelle de Lyon Te Stockholm komt er iets voor te vallen '1 welk wy in den tyd nogaengestipt hebben: Den cholera heerscht te Stockholm, en de proteslantsche priesters zyn de eerste geweest om zich te olïëren lot den heyl.... hunner eygene persoonen. De municipalileyt van Stockholm heefl zich aldus tot Mgr. den bisschop van Munster gewend, en hem gesmeekt om eenige katholyke priesters te zenden voor den troost en de verzachting» der bevolking, verlaten door de ministers van den godsdienst, welke gevlugl waren. <r Mgr. van Munster had ongelukkiglyk slechts oenen geestely- ken beschikbaer, eenen paler Jesuit. Den bisschop heefl hem zy nen gevaerlyken post aengeloond den geestelyken heefl zvuen gebedenboek genomen en zich op weg gezel. Dit inae! zullen wy niet zeggen dal de zaken in het Oosten zich verwikkelen, maer wel, dal zy zich ontwikkelen. Inderdaad den toestand van allen word duydelyk, en naer male de rollen zich afteekenen, vermeerdert de vrees voor oorlog, ja zelfs moet men zeggen dal den oorlog bestaet. Men heefl le Parys vernomen, dal den keyzor van Rusland, kennis krygende van de oorlogs-verkla- ring door de Porte, Gramstoorig verklaerd heefl dal hy van geenc hoegenaemde verzoening meer wilde hooren en dat het lot der wapenen' zou beslissen. Zoo dal men schier mag zeggen dat de vyandelykheden zullen aenvangen, zoodra de bevelhebbers dei- tegenover elkander slaende legers hel oogenblik daertoe zullen geraedzaem oordeelen men gelooft echter dal de vyandelykheden niet op de Donau-oevers, maer \yel langs den kant van Azien zullen beginnen. Uyt de* tael van verschillende korrespondenlien en dagbladen mag men opmaken, dat Oostenryk en Pruyssen in de worsteling onzydig zullen blyven, maer dal Engeland en Vrank ryk de sultans stollelyken en zedelyken bysland zullen verleenen. Taxim-bey, eenen der ryksle grondeygenaeren van Romclien heefl aen den Divan alles aengeboden wat hy aen geld bezit, en zeis dc juwcelen zyner vrouwen, in geval den oorlog zou uyl- bersten. Den geestdrift der turksche bevolking schynt uytmiintend le zyn. De nolabelen van het rvk schynen zich verbonden te hebben om een korps van 50,000 mannen in te riglen eu voor den gan se lien duer des oorlogs te onderhouden. Den scherff van Mecka heefl geschreven dal 50,0! 0 ganscli gemonteerde arabische ruyters, de gunst vragen om tegen Rusland op le trekken. Men kondigd aen, dat de Porie voornemens is de poolsche en hongaersche uylgewekenen in den Caucasus le zenden, om de Russen aen le tasten. Indien men inlichtingen, die uyt eene goede bron geput zvn moet gelooven, zou hetgeen men vreesde, zich verwezenlvken. By het vernemen der oorlogsverklaring van Turkyën, zou den Czaer, de koncessiën, welke hy te Olmulz, le Berlyn en te VVaerscheu geneygd was te doen hebben ingetrokken, en zou hy aen den ge nerael Gorlschakoff hel bevel hebben gezonden om den aenval der Porie krachtdadig legen le gaen. - In een Bulgaersch dagblad, dat te Constanlinopelen uytkomt vind men hel verhael van eenen gehrikkelyken brand, welken den 25 uugusty le Eski Zaara is uylgeborsten in den winkel van eenen urksciieu zwaardveger, waervan hel gevolg was, dal binnen de J uren niet minder dan 1270 winkels, 22 oliefabrieken, 5 baden- luyzen, 5 hotels, 4 biblioleck, 2 bedehuyzen, 25 kolfyhuyzcn, 20 >arbierswinkels, 5 apotheken, enz., verbrandden. Dc geheele ichade word op meer da» 10 a 42 millioeu piasiers geschal. Op denzelfden dag wierd deze ongelukkige stad nog door eene andere ramp bezocht, namelyk door hel ontploffen van éene aenzienlyke hoeveelheyd buskruyd, waerby een kind van 5 a 6 jaren omkwam. Er word nog al tyd gesproken, indien men de lydingen uyt Duytschland mag gelooven, van de benoeming van den prins Pastkewilsch, tol opperbevelhebber van het expedilionnaire leger in Turkyen. Er isook spraek van hem nog 40,000 mannen der beste russische troepen, die nu in Polen zich bevinden, onder zyne bevelen le geven. Men schryfl uyt Kalisch dal den groot-hertog Nicolajewilsch met een groot gevulg, te kiew is aangekomen, en die reys onder nomen heelt op bevel van den ezar, en in verband staet met de wapening en de marche van versclie troepen naer den Donauw. Men gelooft le Kalisch aen oorlog, en men is verzekerd dal de Russen de prinsdommen niet zullen onlruymen. Indien de Turken den oorlog in Azia moesten beginnen, dan zouden de Russen den Donauw overtrekken, en den oorlog in Europa beginnen. Te Londen is nog eenen meeling gehouden, in welken er is beslist, dal men het gouvernement zal verzoeken de onschend- baerheyd en onafhanglykheyd van Turkyën le handhaven. Kossuth gaet ook eene meling houden Uyt Constaniinopolen heeft men vernomen dat de russische ambtenaren der kaucelary die in die slad nog gebleven waren, den 9 oclober loebereydselcn maeklen om le vertrekken. Er was te Coustantiuopolen spraek van eene leening van 5UÜ millioeu piasters, anders gezeul, 100 millioeu francs. De lydingen welke men uyt Constantinopolen ontvangt, spre ken alle van den groolen geestdrift welken onder de bevolking heerscht; alom hoort men niet anders dan oorlogskreten. Hoe meer den oorlog schynt le naderen, hoe meer de mogendheden zich poogen onzydig te houden, opdat den oorlog niet algemeen zou worden. Engeland en Vrankryk bepalen zich met Conslanlino- polen te beschermen, en de Russen, indien zy overwiiinaers zvn, te beletten de hoofdstad binnen te treden. - Men leesl in den Lloyd van Wecnen Volgens de voor schriften van den Koran moeten a! de Turken, als de vlag van den prolcel op de moské van Sint-Sophie wappert, de wapenen opvatten om deel te nemen aen eenen uytroeyings-oorlog tegen de ongeloo- vige, dal is tegen de Christenen. lederen man, die in staet is om aen de worsteling deel te nemen, moet onder de wapeus; van dit oogenblik, word de moord, die op eenen Christen gepleegd word, als eene heyligezaek aenzien. Volgens eene aiededeeling, die reeds sedert eenigen tyd te W eenen is ontvangen, zo» hel in het tegenwoordige geval de tnutphi Kva, welks in al de moskeen zou proklamereir dat de bloedvlag enkelyk de geloovigen tegen de Russischfe ongelooVigen oproept. Men heeft besloten die omzigtigheyd te 'gebruyken uyt eerbied voor de mogendheden, die bondgenoten van Turkyën zyn. Van eene wel enderrigte zyde, word de sterkte van ïiet turksch leger aldss opgegeven De infanterie in werkzaemen dienst bed ra egt 400,8l)ü mannen; de kavalerie, 47,280 de ar tillery te velde, 9100de vesting-arlillcry, 5900, de genie, 4600 gedetacheerde korpsen, 6000; in hel geheel 158,680. Hierby komen reserve troepen 158,680 manuenongeregelde troepen, 64,500: hulptroepen, 410,000. In het geheeMeriialve bedraegt de turksche krygsmagl 448,860 mannen. De vloot lelt 5 schepen van den eerslen rang45, van den tweeden, en 44 fre gatten, mei eene bemanning van 47,600 koppen hier by komen nog 42 korvetten (met 200 a 450 mannen), 4 brikken (450 a 400 manschappen), 44 kotters, nog 6 stoomfregaten en 8 stoomkorvel- toil en kleyne vaerluygcn. Kiel verre van Bu'cliarest is eene buskruydfabriek, 0|> de kosten van Itnsland opgeregt geworden, in die fabriek word onop- houdelyk gearbe.d, Hen heelt cr insgclvks een uitgestrekt werk- buys, voor liet vervcerdigeu van kardoezen en het gieten van kogels daergesteld. Het ij heden bevestigd, dat eiloyen Delccluze te Parys is acngehouden geweest, en dat men belnngrykc papieren op dezen zendeling van Ledru-ltollin lieel'l ontdekt en aeiigeslagen. Een monument zal in de hoofdkerk van O. L. Vrouwe opge- rigl worden ter nagedachtenis van Mgr Afl're, aertsbisscliop van Parys, die in den opstand van juny 1848 het slagtoffer van zvne zelfsopoffering geworden is. Den nlgemeencn raed des deparle- meuls van de Aveyrou heeft, van zynen kant, aen dien prelael eene schitterende hulde willen üewyzen.. Hy heelt eene som van h,000 Ir. gestemd voor het opriglen van een standbeeld van Mgr Alfre, hetwelk in zyne geboortestad Sainl-Rome-de-Tarn zal "e- plaetsl worden. Eene ware ramp komt te Nanteuil-le-Haydrin, arrondisse ment van Scule*, (Oise), plaets te hebben door hel onverwachts neilerkoiiieii van eenen slecht gemaekten luchlhael, denwelken tnet moeyle opgegaen zynde, brandende nedergevallen is le mid den de gehouwen der hofstede van M. Taupin, meyer-adjunel. In eenen oogenblik zyn ai de gehouwen en den oogst door de vlammen bereykt geworden Men heeft de woonst alleen konnen redden. Men berekent het verlies op -10,000 fr. Maendag iaelsledcn had den heer T., kistenmaker in de wyk St. Martin, zynen winkel geopend en stelde zicli vlylig aen zynen arbeyd, toen hy eenen man opmerkte van omtrent vcerti" jaren o:id, welken zeer wel gekleed was en die hein herliaelde ma len voorbyging, lerwyl hy hem met aendacht beschouwde. Dién persoon naderde eyndelyk den kistmaker, en hoewel eene "ouden horlogie-keting op zyn gilet hing, vroeg hy hem welk oer liét was Zeven uren, anlwoorde den lieer T. Gy zyt reeds zoo vroeg aen hel werk, hervatte den onbekenden, gy moet goede dagloonen maken'/» Ik win juysl het beslaen myner familie, die uvt eene vrouw en drv kleyne kinderen is zamengesield. Hel is waer, dal ik sedert eenige jaren aen myne rekening ben om myneii winkel op te riglen, bad ik slechts myne spaerzaemheden van werkman, eu myne vrouw heeft my niets ten huwelyk gebragt doch ik betreur het niet haer gehuwd le hebben. Wy beminnen elkander cn wy zyn arbevdzaem. Er zyn er ongelukkiger dan wy, Maer kunt gy niet meer uvthrevding aen uwen handel "even ii llier voor moet men geld hebben. Veel Zeker Indien gy 10,000 Ir. bad? O dit is meer dan ik noo- dig heb met die som en myne werkzaembeyd, zou ik wel welen er hoven op te komen. Welnu geef my juysb uwe namen en voornamen op; hel is wel mogelyk dat ik u eenen voordeeligen kalaut zal versebalfen. Den kistenmaker voldeed aen dit verzoek en slelde zich aen het werk. zonder verder nog aen dit toeval te denken, terwvl hi de belofte van den onbekenden beschouwde als tol niets zullende Icydcu. Echter kwam dien persoon omtrent 2 uren namidd.i" terughy hield een puk in de hand, liet welk zorgvuldig gehouden en toegelakt was, en dat liy aen den heer T. overhandigde «Ik vertrouw ti dit pak, zegde hy; ik cysch van u, dat gy hetzelve niet binnen de vier-en-twiulig uren ziilt nenrneken. Indien gy mv morgen niet voor 2 uren hebt teruggezien, opent dan hel pak gv zult er iels iu vinden, dat u aeugaet. Eergisteren avond vielen de oogen van den kistmaker op het pak, waeracn hy niet meer dacht. Op hel aendringen zvner vrouw opende hy hetzelve en vond eerst een geschrift dat hét volgende bevatte Gcw igtigc redenen verpligtcn my hel leven te verlaten. Ik

De Denderbode | 1853 | | pagina 3