Wanneetzal er kun real weder- varen NEDERDUITSCH ÖVER2IGT. Mynheer de?? Opsteller, PSLLE&ENS. ggTar^-sFBb: zy one lesrwezen worden in hunne sekle? Indien hel zoo is, wy ver- staea niet hoe de bisschoppen dil reglement zouden konnen "goed- keure u want, eene school waer men de kctlery nevens de waer- hoyd loert, is in Ierland door den Paus van Roomen onlangs veroordeeld, ten zy onze liberaiers de bisschoppen van Belgiën zouden konnen pramen en oterklappen om eene schismatieke kerk in. ons land op te regten Men begrypt gemakkelyk van welk belang deze twee punten zyn en met reden, moei men twyffelen van het nieuw aengenonïen reglement te Antwerpen te zien uylgevoerd worden. Sedert verscheydenc jaren word er door de drukpers aengedrongen ten voordeele der laudelyke briefdragers, welkers ongclukkigen toestand liet medelyden verwekt van al wie niet eenige gevoelens van regtveerdiglieyd en broe derliefde bezield is. Is cr een slacli van ambtenaers 't welk de belangstelling van liet publiek verdient, 'tis wei dit der briefdragers en nogtans zoo verre is de Vergelding voor hunnen afmattende» arbeyd beneden 't geen zy verdienen, dat men niet kan bogrvpen hoe het gouvernement zoo lang dool' gebleven zv aen de reklanicn der openbare denkwyze. 'T is voorzeker niet genoeg die bedrukte menschen jüyst genoeg te geven om van honger en gebrek met hunne vrouwen en kinderen niet te bezwyken, maer do regtveer diglieyd vereyscht gebiedender wyze dat den opregten siavenarbeyd dezer ongelukkige bediende ten minste eenig- zins in evenrediglieyd beloond worde. Gelyk hunne jaer- wedde nu is, zondigt z.v tegen alle princiep van regtveerdig lieyd en billyklieyd, want met liet geen zy trekken, is het volstrekt onmogelyk te leven gelyk liet hun toekomt te konnen leven. Nu dat de levensmiddelen zoo geweldig duer zvn en dat den winter op handen is, nu dat het slecht weder den lastigen arbeyd dier ongelukkige gaet verdobbelen, komen wy de aeiidaeht onzer volksvertegenwoordigers inroepen en hun bidden, in naem der regtveerdiglieyd, eenen for melen voorstel te doen om den ellendigen toestand der briefdragers merkfxyk te verbeteren; wy porren de volks vertegenwoordigers aen op geene beloften van den minister te rekenen, want 31. Van Hoorebeke heeft er al genoeg gedaen die alle zonder gevolg gebleven zyn. Maer wy be driegen ons, den mail beeft, 0111 de ongelukkige positie der briefdragers merkelvk te verbeteren, hun eens een gaffelken doen verveerdigen hetwelk zy, op 't eynde der rekening, met hunne eygene in 't zweet gewonnen penningen hebben moeten betalen.,Jnyst ai wilde men die menschen in hunnen grooten nood nog bespotten. Wy bidden dus ander- niuel de afgeveerdigde des volks hun gezag te gebruyken 0111 de verdrukkingwaeronder de briefdragers gebukt gaen, te doen eyntligen. Dat men die bediende nog zoo veel geve of het dobbel wat zv nu trekken en 't zal geen duvt te veel ketacld zyn. Die werkt moet eten, die slavelyk wérkt moet wel eten èu daerbv wel betaeld worden. GOD EN ONS IIEGT. Elkeen bekent dat de slechte drukpers de grootste de schrikke- lyksle plaeg is, welke de ware vrienden van Godsdienst, Koning eu Vaderland te bestryden hebben. Waer by komt hel dan dat de verderflyke schriften van alle slach, veel lalryker zyn dan de goede? Is hel by gebrek van besciïing van de ware en dringendste noodwendigheden der maelsehappy; is het by gebrek van klem- en inoedigheyd Den uylgever van den Journal Hislorique van Luyk dien waer- -tleu, moedigen en ouden voorvechter van dc goede drukpers, heeft, binnen een kort tydverloop, ten minsten drymael, zyne mede vaderlanders ernstiglyk vermaend over de ononibeerlykc nood- lakelykbeyd van de drukpers door de drukpers te bestryden, ea de goede schriften te vermenigvuldigen. Den Journal de liruxellcs zegde nog den 5 september 11. Hel is van groot belang van niet te sluymeren in onwerkzaem- en onver- schil ligheyd al ie lang heeft men de verspreyding van het kwaed de volle vrybeyd gelaten, al te lang heeft men de werkhuyzen en de hullen door die vuyle schriften luien overstroomeö, ilie niet doen dar. den geest der bevolkingen bederven. \Yv bestatigen met genoegen nogtans dal men heylzame poogingen heeft aengewend om de moorddadige werking der slechte persse "te vendelen maer wy bekennen vrymoediglyk dal die loflyke poogingen met geenen genocgzamen overleg, met £eene genoegzame aenmoedi- giugeu geschiedenOndtrlusschen is het zeker, dal, met eenen verdobbelden icver eu werkzaemheyd, en met de noodige opoll'eringen 0111 het zoo belangryk werk der goede en godsdienstige drukpers te ondersteunen, men met nul en vrugt tol de zedelyke verbetering van liet volk zou konnen medewerken. Een vlaemsch tydscbrifi riep al reeds over negen jaren nvt Indien Belgen ongelukkiglyk moet vergaen, zal bet vergaen door de drukpers. Zou dil de geschiedenis onzer dagen worden God beware cr ons van als ook de gezonde reden onzer naburen. Onlwaekt dan, staet op, gy die als in eenen diepen slaep gezonken schyut. Eenige. weldenkende persoonen te Antwerpen willende aen hunne medeborgers de gemakkelyke gelegenbeyd verschaffen van oen een opt egt vaderlandslievend werk deel te nemen, hebben besloten een nieuw geschied- en letterkundig tydscbrifi in hel vlaemsch uyi tc geven, onder den titel van Nederduilsch ovcrzigl met de zinspreuk God en ons regthel welk zal handelen over de godsdienstige, staelkundige, zedelyke en siolïtelyke belangen van hei volk, alsook over de belangen van de viaemsche letterkunde en de regten der viaemsche laclvoorts zal hei eene opheldering bevatten der merkweerdigste lydvakken onzer geschiedenis, eene boekbeoordeeling, en dc byzonderste nieuwsly dingen der voor- gaendc maend. Den geringen prys van die nieuwe uytgaef zal alle ware Vader landers acnporreu om dc lollyke poogi ngend er uytgevers te on der- steunen. Het lezen van dil schrift zal vele vooroordeelen tegen den godsdienst en deszelfs bedienaers verdryven; hel zal vele verkeerde begrippen herstellen, en hel volk zyne wezeniyke belangen leeren, en den eenigen middel om aen hel geluk van ons geliefde Vaderland mede te werken. x' Ninorc, 25 OctoLer 1853. Gedoog dat ik my van uw blad bediene om de correspondenten van het Verbond de volgeude antwoord toe te sturen 1° Al wederom begint gy, Mr. J. V. J. met eene huychelary. Gv spreekt 3 nu wl bezielde meusciieu terwyl gy het bestacn der ziel en de Godheyd ontkent. Gy brengt uwe lezers in dwaling, bewerende dat men u en uwe vrienden inden Dendek-bode van 25 Sept. aen den sehaudpael geplaetst heeft omdat gy uwe hnyzen met geene bloemkransen versierd bad de waeiheyd is dat de openbare veiontweerdiging u en uwe vrienden heeft doen kennen als inisleyders, die de leden der socieleyten en de onderzaten opgestooken hadden om de bevelen der overlieden te miskennen en die bet volk had willen van zyne inzigten afkeere» met allerley leugens liyt te slroeyën onder andere dat Z. 11. voor die omreys zeven duyzend francs van bet gouvernement ontving enz. enz. die uwe vrouwen, zusters uf bloedverwanten belet had te doen gelyk zy verlangden en zoo als hunne geburen deden. 3° In plaets van op deze en andere dacdznken zoo als de valsche beloften van M. Van Droogenbroek etc. in den Dender-bode van 18 Sept. bevat, te antwoorden, vind gy gemakkelyker den 2 October in het Verbond onder het opschrift KODDIGE EN ERNSTIGE BEMERKINGEN tegen treffe- lykc familiën die u niets hadden misdaen, eerlooze, valsche en arglistige zinspelingen uyt te braken, die het eeniglyk aen hare duysternis te danken hebben dat zy onvervolgd gebleven zyn. 4° Uwe aenhoudendhevd om van den soldaet van Joscphus II te spreken, 7ou zommige menschen konnen doen gelooven dat gy dien als het zweerd van Damocles over ons hoold houd Indien gy geen laffaerd zyt, dagen wv u uyt de pligtige van die gruweldued te doen kennen, wy verzekeren vooraf dat tie schande op onze vrienden niet zal vallen; wyders is het voorzeker by gebrek aen grieven tegen liet nu bestaende gesincht dat gy moet het afgestorvene bezwadderen: moesten wy hier uw voorbeeld vol gen, men zoude aerdige hanen hooren kraeyën eu koddige lessen van wysbegeerte voor den dag brengen etc. etc. 5® Is het u wel toegelaten van trouwloosheyd te spreken; gv die tot eene party behoort op welkars vaendel sedert lang geschreven staet: (alle middelen zyn goed als zv maer lukken), welkers meester gezeyd heeft MENTEZ, MENTEZ TOUJOL'RS, 1L F.N RESTRA. QUELQÜE CHOSE; die in de 1 letste kiezingen onzer burgerwagt te vergeefs de laegste middelen in het werk hebt gesteld, om de zotte eerzugt van eenen der uwe te konnen voldoen. Als men ziet hoe uwe party de woorden Bescherming, Beleefdheyd, Daiikbaerheyd, Treffelykheyd eu Zedelykheyd verslaet, zoude het een wonder zyn dat gy aen het woord goede trouw geene verkeerde becfie- denis geeft Aen den correspondent E. van het Verbond van zondag laetst heeft men slechts al zugtenöe te antwoorden: dat het baklagenswecrdig is dat onze stad menschen behelsd die tot zoo verre konnen den spot drvven met godsdienst, waerheyd en zedelykheyd Den Üuyker verbeeld, niettegenslaende uwe legenstrydige gezegdens eenen Priester niemand zal ontkennen dat er ten allen tvde slechte priesters geweest hebben, M. Kats is daer van meer dan iemand overtuygd. Maer mag men op het gedrag van eenen alle de andere ooideelen Zoo ja, dan zou men redeneerkundingshalve moeten beslnyten dat alle menschen moordenaers zyn om dal er onder hun eenen of meer moorde- naers bestaen, en dut alle pennelekkers lasteraers en bedriegers zvn omdat eenen of meer van hun aldus door de regtbanken veroordeeld zyn." Het Verbond van Aelst verleide zondag op eene ernstige wyze dat zyne zending was de klerikale dagbladen, in naem der openbare zedelykheyd, te brandmerken Wy zouden aen onzen konfraler eens willen vragen welke plaeis by daervoor gekozen heeft of wel het ajuynkauterken of wel de osbroeken Zoud gy daarop eens durven antwoorden, konfraler, en ons levens eens zeggen wat gy door openbare zedelykheyd verslaet Maer gy zult u missproken hebben, man lief, gy hebt willen zeggen in naem der openbare zedetooslieydde openbare zedelykheyd moet u maer zien en z'heeft al genoeg 0111 van u te walgen, want zy ziel dal gy u zeiven zoo zeer gebrandmerkt hebt, dat er geen plaelskeu meer ovërblyft 0111 er nog versche brandmerken op te stellen Voorleden maendag was hel hier ter slede meubelvendilie ten huyze van den gewezen representant M. Bruneau. Onder andere zyn cr vier enorme koopen blekken buyzen opgebragi waeronder er lange, kromme, smalle, dikke, immers van alle soorten waren, juyst als of den man er eene collectie van varieieyten ten geschenke had gekregen. Dal er eens geiagchen wierd, hoeft niet gezegd te worden. Om te bewyzen dat hetonderwys onzer geestelyke gestichten lichldoovend, bekrompen en onvolledig is, vertelt bet Verbond dat er in italiën en Sparden zoo veel onwetende menschen zyn. Maer, konfraler, gy moet zoo verre niet gaen 0111 onwetende menschen te vinden, uw eygen bureel, uwe liberale regentie en geheel uwen klub krielen van nielweien en dommerikken dit zeggen wy alleen niet geheel de stad is daervan overtuygdOwe dwaze gezegdeus zouden konnen eenig geloof-vinden, indien de uylslageu der exaemjurys daer niet waren om u den mond le sloppen. Het Verbond zegt dal, als men de klerikaleu wilt gelooven, dan is een libcrael noch trell'elyk man, noch braven vader, noch goeden burger. Wy vragen excusie, dil zeggen de klerikaleu niet, maer wat zy zeggen, is, dal meest al de schurftige kerels en kramen ook liberael zyn en by de liberalen aenveerd worden. •Men moet maer durven vloeken, 'svrydag vleesch eten, legen de papen bassen, de zeden bederven en goddeloos leven en dit is genoeg 0111 by de liberalen aenveerd le worden. In zyn laclsie Np zeevert hel Verbond dat wy onze tegen strevers gaerne alle zouden zien uyislervenGy bedriegt u, konfraler, zy gaen genoeg van zelfs 'zonder dat wy zulks boeven le wenschen. Wy laten den Grooten Meester daermeê belyên, Dezen kan daer wech mee volgens Zyne beliefte. Indien wy u somlyds Zyne dreygende roede acnwyzen, '1 is omdat wv 11 no" meer beminnen dan gy ons liaetVoor 't overige moogt'gv me*? onze vermaningen lagchen, wy zyn hier in 't land van libërteyt, maer zie wel toe dat gy onder deze zyt die de laetsle lagchen want deze zullen best, langst en herlelykst lagchen. Dal bel Verbond van Aelsl schryft in naem der openbare zcdclooslicydgelyk wy hooger zegdenkomt ziel» andermael 1 evesligen door zyn verslag over de slordige vuvlbrokkery die bier over veertien dagen op het zoogezegd theater is vertoond geweest. Het geestige kluchtspel, 'l Spookt in huis, is onberis- pelyk geweest zegt het Verbond, terwyl geheel de stad, de dry vierde der liberalen medebegrepen, ten boogsie bescliaemd en veronlwcerdigd is dat een handvol vremde vuylerikken hier de openbare zedelykheyd door deschandigstezedeloosheyd zvn komen bemorsenDal bel orgaen der openbare zedelooshevd wel wete dat dees nieuw brandmerk, 't geen het op zyn eygen voor hoofd komt te stellen, van aerd is om hel uyt alle familiën die aen de openbare zefleloosheyd vvandig zyn, ic bannen Tot eer onzer stad en tot herstelling van den smaed de openbare zedelykheyd aeugedaen door de schurftige vertooning, 'l Spookt in huyshebben wy hel genoegen aen 't publiek te laten weten dat de vremde iroep hare onkosten niet heeft konnen maken en dat zv -15 franks heeft toegedragenBravo Aelslenaers, gy protesteert aldus op de meest beleekeuende wyze legen de zed e- looze werking van een handvol kliekgasten welkers pligiige inzig ten gy volgens verdiensten brandmerktWat pevzen de kopstukken daervan van, zy die dwaes genoeg geweest zyn het vremd theaierlroepken in te halen De dikwils herhaclde en ronkende aenbevelingen van hel herbond van Aelsl en zyne zwaerlyvige plakbrieven om volk naer hel theaterspel Spookt in liuys le iokken moeten weyuig elïekl gedaen hebben dan dal de looneelisten, die het meer op de penningen schynen gemunt te hebben dan op de eer van als goede speelmans aenzien le worden, er van hunne eygene pluymen hebben gelatenWal bewyst dil al wederom Dat 't Verbond veel invloed htjelt op de openbare zedelooshevd, want had dit prulblad daer voor niet geroepen en gepredikt, tie vremde klucht spelers zouden voorde banken hebben'moeien'spelen oorleden zondag heeft te Ilalle de prysde^ling plaets gehad aen de jongelingen der nieuwe zondagschool die al- daer, onder bestuer van den eerw. heer Timmermans, on derpastor dier stad, is geopend en alleen mag bygewoond worden door jongelingen die hunne eerste communie ge daen hebben. Ier dezer gelegenbeyd heeft den wel eerw. heer Deken van Halle eene welgepaste redevoering uvtge- sproken en hebben de jonge kweekelingen verschevdcne choorzangen met den besten ensemble uvtgevoerd. Wy wenschen uyt ganscher hert dat de Ilallenaers het groot geluk begrypen 'tgeen hun door hunne geestelykheyd verschaft word, van namelyk hunne kinderen op die zondag school niet alleen in de vreeze Gods en deugd le zien opge voed worden, maer ze tevens in de noodige' kennissen van lezen, schryven, cylferen etc. te zien onderrigten. De vveci'dü dezer weldaed begrypende, zullen zy zich ten pligt rekenen mede le werken 0111 het getal der leerlingen gedurig le doen vermeerderen en aldus de vruchten eener goede op voeding te vermenigvuldigen. Dat den eerw. heer bestierder -Timmermans onze welgemeende gelukwenschingen aen- veerde voor al den moed en zeifsopofferingen die hy zoo edelmoedig op het altaer der beschaving opdraegt en zich verzekerd houde van weieens eenen rvken oogst van ver diensten voor God en vaderland in te zamelen. Yvy komen te vernemen dal Z. M. den Koning den 8 Novem ber om i ure namiddag de opening der Wetgevende Kamer zal doen. Men Ieesl in de Gazelle van GendDe kamers worden in liet begin der aensiaende maend geopend, en naer men zegt zullen de ministers.een volledig plan indienen, om deduerle der levensmid delen ie bestryden; onder andere maelregelen word er gesproken van: I" Afschaffing ol groote vermindering van de regten op den ryst en het gezouten vleesch; 2" afschaffing van de regten op vrem de beeslen; 5U afschalfiug van de ocirooyregten op de eetwaren. Het siaetsbestuer zou over dil laetsle punt met verschillende steden in onderhandeling zyn. Men beweert dat, indien het gouvernement de in kom regten op hel vremd gezouten en gedroogd vleesch wilde afschalfen, men gedroogd en gezouten vleesch van wilde stieren en buffels uyt Zuvd-Amerika zou konnen aenvoeren, dat slechts 12 a 15 cent'i- men hel pond zou kosten. Wy weten niet, tot hoe verre dit waer is; maer, mogt die tyding gegrond zyn. dan zou het gouvernement geenen oogen- blik mogen aerzelen om de invoerregten af le schaffen, ten eynde de werklieden in staet le stellen om zich aen zul ken geringcu prys gezouten of gedroogd vleesch te konnen aensehaffen!" De inirest-koupons van de obligation jyen drager van de schuld aen i 1/2 per °/0, en van dc leening van 26,000,000 fr. aert 5 per °;0, van 1852, vervallende den 1 november aensiaende, zullen te beginnen van dien dag, betaelbaer zyn by de agenten der nati onale bank. De betaling der zes maenden achterstellige schuld, vervallende op 1 november, zal insgelyks op den vervaldag by de agenten der schatkist plaets hebben. De obligation der belgische leening aen 5 per °/0 van 1840, 1842r en 1848, geven geenen intrest meer sedert I mey 1853, en moeien tegen obligation aen 4 12 per °/0 uylgewisseld worden, met genot bepaeld door art. 4 der conversie wet van 1 mey 1852. De vermindering in de opbrengst der vraglbrievcn heeft liet besluer aeugezet 0111 de commiezen en bevoegde beambten te doen strenger waken op de overtredingen op dc wel van 28 de cember 1848, betrekkelyk hel zegelregi op de vragtbrieven, zoo dal de verzenders en vervoerders van pakken zonder vragtbrieven zullen moeten voorziglig zyn, om niet in de boet geslagen te worden. M. C. J. De Rycke, prieslcr in het seminarie is onderpastor te Maeier benoemd. M. den abbé A. Frutsaert, is lot principael van het kollegie te Poperinghe benoemd MM. Sacré, licenciael in godsgeleerdheyd, en Van Gameren, bacculaureal in canoniseh regt, priester van 't diocesie van Mechelen Foubert, bacculaurcaet in godsgeleerdbeyd, priester van 't diocesie van Gend Gajol, bacculaurcaet in canoniseh regt, priestep van 'l diocesie van Namen, hebben van wege hunne respectieve bisschoppen de gunst bekomen om als pensionnarissen naer het belgisch geesielyk'kollegie van Roomen te gaen, ten eynde er hunne theologische en canouische studiën voort te zetten. Den eerw. pater Gregorius, van hel klooster der discalseu te Gend, word dezer dagen, uyt Roomen alhier verwacht. Ily is vergezeld van den oversten van het Befgiseh-kollegie te Roomen, welken oversten, uyt hoofde van zynen ziekelyken toestand, zich naer Belgiën begeeft. Men schryft ons uyt Wolverthem De parochie van Ophem, gemeente Brusseghem, dank aen eenen mildadigen persoon, heeft deze maend twee zusters van de Voor- zienigheyd ontvangen om aen hare meysjes en vooral aen hare arme en aen die der omstreken het lager onderwys te geven en ze allerley handwerk aen te leeren. M. Den baron Coppens word als kandi laet vcor den senact, in vervanging van wylen 31. Zoude, in hel Luxcmburgsche, voor gedragen. Op de merkt van Korlryk is de tarwe fr. 2-50 en op deze van Rousselaere 5 fr. gcdacld. Eene gevoelige daling doet zich reeds in den prys der aerd- appelen gevoelen. Hel is waerschynelyk voorziglig geene provision voor hel oogenblik in tc doen; want eene uog grootere daling word te gemoet gezien. Uyt Poperinghe meld men dat de hoppe er zaterdag lot 170 fr. de 50 kilog. verkocht is geworden. De douaniers hebben, dezer dagen, een schip aengeslagcn welk aerdappelen poogde naer Engeland te voeren. Bvna geheel het vacrtuyg was met aerdappelen geladen, en op de patalen had men eenige.lagen boomappels geleyd, om te doen gelooven dat hel schip geheel met appels was geladen. Maer, de douaniers zyn ook vyfiien jaer, cn laten zich nog zoo gemakkelyk niet bedriegen.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2