ZONDAG 18 DECEMBER 1855. ACHTSTEN JAERGANG. N' 580. AELST, den 17 December 1855. Waerom hebben de liberaters te Brugge gezegevierd? VAN DENDERMONDE NAER AELST. Verslag van JfBe Man Aftenrode over den budget van'tinwendige. Deo zegel der doopbrieven YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTOBER 18Ö5. 1« Trn 7 uren 45 minuien des morgens nner Dendermonde, Goud, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 'smorg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyën, Hasselt, LuyV, Versiers, Aken, Keulen. 3» Ten 3 uren namiddag naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truycn, Hasselt, Luyk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende. 4» Ten 5 uren 20 minuien namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 50 'Jen 8 uren 15 minuien des nronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Geud. CU!QUE SLTM 1° Ten 7 ur. 00 m. 's morgens.21 Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4° Ten 4 uren 00 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 10 minuten Lavonds. Zullen te Gvsegeni stillestncn de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDERMONDE ten 8 uren 30 minuien 'smorgens, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten 0 uren 10 minuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. Dit blad verschyni dos Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 c., dien der unnoncen oj> 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBD9E De Patrie van Brugge, den Vaderlander, de Gazelle van Thitll en verscheydene andere trelïelyke bladen deze vraeg beantwoor dende, zeggen dat de liberalen gezegevierd hebben 1° door hel geweld, door de intriguên, door de bedreygingen enz. op en leger, de onafhanglyke kiezers gepleegd; 2° door de krachtdadige en onrniddelyke werkingen van hooge ambtenaers, welke hunne magt misbruyki hebben om eenvoudige en kleynmoedige kiezers te pramen voor M. Coppielers te stemmen. Wy, voor ons deel, bekennen dat al die middelen waerlyk veel hebben bygedrageu om den zegeprael der Conservateurs te be letten; maer dat die middelen alleen genoeg geweest zyn, dit zullen wy noyi gelooven. In de distrikleti Aelsl en Audenaerde heeft de Conservateursparty tegen dry en vierdobbele moeyelyk- hedeu te worstelen gehad, zy heeft er oneyndig meer hinderpalen te overwinnen en» eene dobbele reuzenmagt te bevechten gehad; en noglans hoe deerlyk zyn de zes ministeriele knikkebollen op het slagveld gebleven 1 Hoe vernederend was hunne uederlaeg en hoe ontzaggelyk onze overwinning Waeraen schryft gy dan de nederlaeg der Brugsche Conserva teurs toe? zal iemand vragen. En wy antwoorden 1° Aen gebrek van goede organisatie der Conservateursparty; 2° aen gebrek vau verlichting der kiezers! De organisatie is zoo noodzakelyk, dal het onmogelyk is zonder haer te zegevieren. De liberaters, de francmagons, de gouverne- mentsslaven, de slechte mensehen zyn met elkander nauw ver honden, zy hebben hunne aanvoerders, zv zyn gehoörzaeni aen de kiesbevelen, zy leen en zich onderling de hand, zy zyn stout moedig en ontzien zich geene moeyle, daerby zy spannen byzon- derlyk hunne krachten te samen als er kwestie is een goed prin ciep waerby de zedelyke en stoffelyke belangen van 't land zouden konr.en winnen, te bevechten. En wal was er hier anders in het spel dan zulk een princiep Hoe wilt men dan dat de Conser vateurs die vreedzaem uyt princiep, gcwoonelyk vreesachtig en veelal onbekommerd en onwerkzaem zyn, zonder Organisatie, zonder leydsmannen, afgezonderd op zulke party de overwinning behale Wy zeggen het nog eens, zonder goede organisatie is hel onmogelyk. Wy hebben 2° gezegd dat hel gebrek aen verlichting der kiezers ook eene groote oorzaek is der nederlaeg van de Conservateurs te Brugge. En iuderdaed, men heeft niet genoeg doen begrvpen dat er hier geene kwestie was van persoonen, wyl MM. Roels en Coppielers beyde achtbare en treifelyke kandidaten waren; men beeft niet genoeg doen uylschynen dat er alleen kwestie was van bet hatelyk, geldverkwistend, gevaerlyk, godsdienst- en vryheyds- verdrukkend liberatersslelsel neer te vellen; men beeft aen de kiezers niet genoeg doen verstaen 1° Dal dit liberatersslelsel niet anders gedaen heeft dan de lasten vermeerderd door gepraemde geldleeningen, door fiskale en onregtveerdige bloedzuygerswetten op de erfenissen, op den tabak, op het bier op de stokeryën enz. 2° Dat dit liberatersslelsel, orn de vryheyd van onderwys te verdrukkenen te vernietigen, jaerlyks millioenen uyt de zakken der scbatpligligen klopt, en dezelve gebruykl om een onderwys te begunstigen waerdoor 't land in ongeloof, in zedeloosheyd én alle derzelver gevolgen inoei vallen; 5° Dal dit zelfde stelsel niet anders zoekt dan de magt van het gouvernement gedurig te vermeerderen, met het overal le doen tusschenkomen ten nadeele der schatkist, ten nadeele van byzon- deren, en uytsluytelyk ten voordeele van eene party die lot schande strekt van het katholyk Belgiën en 'l zelve tien mael meer zal verdrukken als zyne magt niet gekorivleugeld word; 4° Dal dit zelfde klubstelsel den deficit in de schatkist met ELF MILLIOENEN EN HALF vermeerderd heeftin twee jaren tyd, gelyk hierachter blykt uyt de opgaef van den finaneie-minisler zelf 5° Dat dit zelfde liberatersslelsel met hoopen goud van de Belgen heeft afgeperst om bankroetiers, bedriegers en andere subsidiegasten te begunstigen, van welke men er op het dievet - en moordenaershanksken tot de galeystraf heeft zien veroordeeien; G° Dat dit rampzalig stelsel geheele zakken geld heeft gegeven aen bloemekenskweekers, aen schilders om een verfkol le maken, aen scbilderykens, aen dwaze en ongerymde boekwerken waet in hel verderflyk liberalismus bewierookt en hemelhoog geprezen wierd 7° Dal dit stolsel, onder naern van nieuwk politiek, beloofd had de Vlaenderen'en den landbouw te redden en dat het da ertoe niets anders gebruykl heeft dan printjes, beeldekens, zotte kaval- kaden, reuzenprocessién, nuttelooze boerenscholen enz, die met honderde duyzende franken gekost hebben en die men als letler- lyk op straet geworpen mag aenzien 8P Dat dit stelsel niets anders beoogd heeft, dan, door de benoe ming zyner slaven, door hel inrigten van nieuwe en nuttelooze plaetsen en ambten, door bet afstellen van getrouwe en deftige ienciionnarissen, creaturen te maken die met Ivf en ziel aen de nieuwe politiek verkocht, tot alles bereyd waren, en dit namelyk om het land te liberaliseren of eerder le decathoiiseren gelyk i Willem gedaen heeft om het te proieslanlisereu I 9P Dat dit zelfde francma<?onsslelsel, tegen hel uytdrukkelyk verbod der constitutie, veel honderde duyzende franks buyten den budget heeft uytgegeven en aldus de grondwet met de voeten heeft getrappeld, dit al tyd ten nadeele der arme contribuliebelalers, j gelyk men hierachter in het verslag van M. De Mati zal zien 10° Dat die zelfde party verscheydene onzer eonstilulionnele instellingen heeft willen vernietigen en andere vernietigd zoo als de vryheyd van liefdadigheyd, de vryheyd van stemmen enz. enz. Had meu de kiezers van het arrondissement Brugge sedert eeltige maenden omtrent deze en vyf-en-lwintig andere berekende geldverkwislingen, vryheydsmoorden, godsdienslkrenkemle gewel- denarvën en afpersingen, gedurig ingelicht; had men hun die jammerlyke feyien gedurig errinnerd; had men hun den peyl- loozen afgrond op wiens boord het land gebragt is, doen zien met onbelwistelyke daedzakeu gelyk er in overvloed ten laste van hel liberatersslelsel beslaen; had er daerby eene goede organisatie geweest die bekwaem was het hoofd le bieden aen groote en kleyne kiesbrakken, aen kostelyke pennelekkers, aen baetzuchtige plaelszoekers enz. enz. wy hebben de overtuyging niet alleen dal den zegen p ra el aen de Conservateursparty zou geweest zyn, maer dat M. Coppielers zou beschaemd geweest hebben zich le laten voordragen door eene party die, om hare pliglige aenslagen tegen grondwet, godsdienst, zeden en geluk van 'l vaderland, onder hel gewigt van den volksvloek moet en zal hezwyken. Nu, 't is eene les voor hel toekomende, en daeroiu wakkeren wy alle invloedhebbende persoonen en gazetten aen met de zelve profyt te doen en onze aenmerkingen le overwegen. Met de aen- slaende kiezingen zal het meer dan gemakkclyk zyn de liberaters met geheel hunnen doclrinariswinkei te kloppen Gelyk al de werken die uyt zyne pen vloeyën, komt den achtbaren Baron Oe Man, wederom een merkweerdig verslag uyt te geven over den budget vau het inwendige voor het dienstjaer 1854. Meer dan eens heeft den vader'ands- minnenden afgeveerdigden van Leuven met den vinger eene wonde aengewezen die den kanker word onzer budgetten, namelyk deze van de verkwisting der staelspenningen. Eenstemmig met de centrale seclie, heeft hy eene nieuwe pooging aengewend om den steeds klimmenden gang van uytgaven legen te honden. Den eerzamen verslaggever stelt eerst in feyte vast dat de supplementaire en buytengewoone kredieten gedurende het tydstip van 1843 tot 1830 tot boven de ZESTIEN MILLIOENEN franken beloopen. De centrale sectie heeft de vragen van verhooging verworpen waervan de dringend- hevd niet bewezen is geweest. Zy heeft, om de misbruyken te voorkomen, klaerlyk de soorten van uytgaven aengeduyd, zv heeft de uytgaven voor het personneel afgescheyden van de uytgaven voor het materieel, omdat het personneel zich altyd zoekt te vermeerderenMen kan zich noyt te veel velzetten tegen de neyging der ministers, van namelyk gedurig nieuwe en nuttelooze plaetskens te maken om creaturen te winnenDeze aemnerking van het verslag zal niet wel in d'ooren klinken van Meester Rogier, die den uylvinder is dezer taktiek. Maer, voegt er den achtbaren verslaggever by. De aenneming dezer maetregels zou van wevnig uvtwerksel zyn, indien men aen't bestuer nog groote byzondere geldsommen toebetrouwde zonder klaerlyk de rioodzakelykbeden aen te duyden waertoe zy moeten gebruykt worden het zyn byzonderlvk die buytengewoone kredieten in eenen artikel alleen gestemd die bet gouver- uement inslaet gesteld hebben gedurig nieuwe jaerweddeu o voor het personn»el uyt te vinden vooraleer de zelve aen <i de kamer te verklaren en hare toestemming te verkrvg"n. Deze maetregels zullen nog wevnig uylWerksel li.-bben. indien het bestuer voortdurend geld uyt de schatkist blyft nemen en gehmyben vooraleer het van do kamer daertoe oorlof ontvangen iieeft. en geep. opzigt. heeft de sommen die door liet cyffer der kredieten vastgesteld zyn, .i te overschryden. liet doel der centrale .sectie zou ooli niet bereykt worden, indien het" gouvernement Voortging de vooraf- gaende controle tfer rekenkamer te beletten of te ver ft hinderen gelyk het art. 14 der wet van 29 October 1846 voorst h yti Al die aenmerkingen zyn snuyf]es voor Meester Rogier. De centrale sectie heeft aen t ministerie eene vraeg in de volgende,bewoordingen gedaen Worden de versehillige wetten die de ophooping van ^plaetsen of cumul verbieden, nageleefdIs het gouver- neme rit van zin eene wel voor te dragen die overeenstemt met hel art139 der grondwet Voor alle antwoord heeft 51. Pierrot eenen brief gezonden van AI. den minister van justicie, waerin er niets gezegd word, zoodanig dat men hem mogt aenzien als eenen sclirijteloozen brief.Doch aldus antwoorden de ministers aen de nationale vertegenwoordiging De centrale sectie vraegt ook mededeeling van den staet behelzende de aen industriële geleende sommen die weder gegeven of niet wedergegeven zyn en eenen anderen stact der documenten die op de kosten van het ministerie van 't inwendige gedrukt zyn benevens de somme die elk document sedert dry jaren gekost heeft. Die twee stalen zullen, tydens de beraedslaging van den budget, op het bureel neergelegd blyven. Om aen deze opmerkingen te antwoorden, zal bet altyd M. Rogier zyn die 't woord zal moeten vragen men zal hem zien rood, groen en geel worden van kolere, men zal al wederom een spektakelken hebben van Rogier tegen M. De Man, dien liy nu niet al te geern ziet, omdat dezen voortrefl'elyken verslaggever al te dikwils den roozenpot en de onregelma tigheden van den vremdeling ontdekt heeft. Gelyk men kan denken, zullen wy op het merkweerdig verslag van 51. De Man terugkeeren, want er zullen onge- twyfl'cld koslelvke aenmerkingen in voorkomen om de menigvuldige misbruyken te keer te gaen en gespaerzaem- liedeit aen te wezen die het land zoo hoogst noodig heeft Over eetiigen tyd. is er door eene regtbiink eene boete uytgesproken van 50 fr. 43 centimen tegen den cerw. heer Larondelle, pastor Ie Basse-Bodeux (Luyk), omdat dezen geeslelykeu een doopextrakt op ongezegeld papier heeft afgeleverd. Wy hebben de considérants van dit vremd vonnis onder de oogeu niet, maer wy zyn nieuwsgierig te weten waer den regter welken dees vonnis heeft uytgesproken, de penale wetsbepaling gevonden heeft die toepasselyk is aen de doop- exlrakten welke de pastors uyt hunne doopregisters afle veren, en welke voor het civiel geenzins geldig zyn vermits het enkeiyk godsdienstige stukken zyn Na deze veroordeeling, heeft den eerw. lieer pastor zich tot de volkskamer gewend, met verzoek van, voor de gou- verne van den klergè te willen uytspraek doen over de vol gende vraeg Als eenen pastor of desservitor een certificaet of ds kopy van eenen pastorelen akt aflevert, verklarende dat dien of genen persoon het doopsel, het vormsel, het hn- welyk of eenig ander sacrament ontvangen heeft, is de» pastor of desservitor verpligt, volgens de wet, dit certi- fieael op gezegeld papier te schryven Ter zeiver tyd heeft d"n heer pastor gelyke vraeg aen den minister van financiën gestuerd. Zie hier de antwoord van den minisler de dato 25 Oct. 1835. De doopcertifikalen mogen door de bedienaers des godsdienst op ongezegeld papier afgeleverd worden, maer men mag'er geen gebruvk van maken in den zin van den i) art der wet van 15 Brumaire jaer VII, zonder ze aen 't zegelregt te hebben onderworpen, want, zegt den mi- nister, de voorname bestemming der doopextraklen is getuvgenis te geven van de volbrenging van eenen iivl- sluytelvk godsdiênstigen akt, en niét van een feyt of een regt te bewvzen dat plaets neemt in de orde der bnrger- lvke belangen; dat ook, volgens den algemeeneu regel, onder bewind van liet tegenwoordig regt, de wet aen die stukken geene lioegenaenido wetlelyke weerde verleent.» Deze beslissing zal tot goede les dienen voor den regter welken deze' vremde veroordeeii tg uytgesprokeu beeft. Eenen grachten en dietisutiliigon inteekenaer ons Over eene bvzomlere zaek schryvende, evmiigt zynen brief inel de volgende aeumerkingeti, waerop wy de aetidaclil der wetgeving inroepen Ter dezer gelegenlieyil laet ik UI. ook weten dal de onafhan- kelyke persoonen van liet noordsclie gedeelte onfer provincie met spy l vernomen liebben dat de granen vrv mogen blyven uytgevoerd wórden. En met waerheyd bet geen zy gevreesd hadden is terstond gebeurd. Nauwelyks hadden de vreunle en inlandsclie koopmans vernomen dat den uytvocr der granen vry bleef, dat zy allen op nieuw te been waren, en niet eene merkt langs deze kanten heett sedert dan plaets gehad op de welke men geenen opslag beeft

De Denderbode | 1853 | | pagina 1