ZONDAG DECEMBER 1855. ACHTSTEN JAERGANG. Y 581. DE GUNSTELINGEN VAN RUGIER. Een gi'ondstelsel en zyne gevolgen. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 24 December 1855. 'T is er al wederom mee gepast. Wat wilt dien vremdeling Behmgryke Bekendmaking. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTOBER 1853. 1° Tm 7 uren 45 minuten des morgens naer Dendermonde, Gend, Brugge Uoslende, Kortrvk, \louscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 'smnrg. tiaer Dendermonde, Meclielen, Brussel. Antwer pen, Leuren, Thicnen, Landen, St-Truvën, Hasselt. Luyk, Yerviers, Aken, Keulen. 3° Ten 3 uren namiddag naer Dendei monde, Stechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Tnnën, Hasselt, Luyk, Vervier, Geud, Brugge, Oostende. 4° Ten 5 uren 20 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortrvk, Slouscrou, Doornyk, Ryssel, Calais. 5° 1 en 8 uren 15 minuten des nronds, naer Dendermonde, Meubelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en tiend. 1° Ten 7 ur. 00 m. 's morgeus1.'21 Ten 8 uren 30 minuien 's morgens. —3° Te:t 12 uren 10 minuten 's midrags. 4° Ten 4 uren 00 mimiten namiddag. 5° Ten 6 uren 10 minuten 'i avonds. Zullen te C.ysegem stillesiaen de volgende konvoyen ei (rekkende van: AFXST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDERMOXDE ten 8 uren 30 minuten 'smorgens, ten 4 men 00 minuten namiddag en ten 6 uren 10 minuten des avonds. Voor alle riglingeu moet men te l'end'M monde van kouvoy veranderen. CUIQl'Ë SUL'M. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag önder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der iiischryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBO Den franschman, Josephus Ricard, vermaerd door de gunsten die hy genoten heeft van den franschman, Carolus Rogier, had uyt de schatkist de ronde som me van circa 158 duyzend franks ontvangen, om te Devnze een zyde- fabriek op te reglen. Dezen kerel komt tot 12 jaren guley- slrafeu openbare tepronkstelling veroordeeld te worden voor bedriegelyke bankbreuk. De processtukken brengen aerdige dingen aen den dag die nogtans niemand moeten verwonderen, omdat het ge noeg gekend is op welke ligtzinnige wyze de penningen dei- arme schatpligtige plugten verkwist te worden. Uyt die stukken blykt dat dien vremdeling aenzienlyke sommen van minister Rogier ontvangen heeft, zelfs dan als zyne solva- bihteyt geene de minste waerborg opleverde. Den beschul- digingsakt zegt dat de schadeloosstellingen en subsidiën door liet gouvernement aen Ricard gegeven, beloopen tot 34 duyzend franks, bnyten zyne aftosbare verschotten bedragende tot 84 duyzend franks.» Dit maekt een tolael van 158 duyzend franks, welke som geheel en al voor het land verloren is. Het blykt insgelyks uyt liet proces dat het Rogier zeifis die dezen landopeter te Lier is gaen opzoeken. Zie hier hoe den beschuldigingsakt zich uvtdrukt Later verzocht zynde zvne iiyverheyd naer Ylaen- deren over té brengen, beeft Ricard de aenbiedingen die hem gedaen wierden aengeuomen. Wat moeten wy zeggen van dezen akt van M. Rogier? Welke reputatie genoot den bankroetier Rfcard te Lier Daerop antwoorden wy dat dit alles ons geenzins verwon dert, er zyn er nog van den kaliber van Ricard die de gunsten en de trouw van Rogier genoten hebben, uiaer allyd ten laste der schatkist. M. Rogier is niet alleenelyk de schuld dat de openbare schatkist 138 duyzend franks verliest, maer men zou er mogen byvoegen dat hv indircktelyk de schuld is dat par- tikuliere treffelyke menschen door Ricard bedrogen en schandelyk gefopt zynWy vinden nog in het proces dat Ricard met de lanteern aen den dvssel wechgevlucht is latende een te kort dat hy zelf op 137,203 franks geschat heeft....... Wy zouden konnen voortgaen met de litanie der ver kwistingen van het vorig ministerie van 't inwendige te onderzoeken, maer wy zullen ons hier beoalen met te zeg gen dat eene andere bedrieglyke bankroet, waervan wy, uyt medelyden voor de ongelukkige lachentigjarige ouders, den naem niet meer willen vernoemen, ook al beliep tot 149,604 franksTrekt deze twee bedriegersakten te samen en gy zult bevinden dat zy een tolael van 306,809 franks uytmaken die dieflvk door "slechte kerels van treffe lyke menschen zyn afgetrocheld De laelste bankroet waervan wy hier gewagen, behelst eene somme van 30 duyzend franks aen" den Staet ver schuldigd, uyt hoofde van leening zonder intrest, die Mees ter Rogier aen de pligtige, buyten eene jaerlyksche subsidie van 5000 franks, gedaen had. Ofschoon wy mogen verhopen dat, voor 's lands eer en welzyn, er geene gestie gelyk die van Rogier meer in ons gouvernement zal verschynen, moeten wy echter de aen- dacht der kamer inroepen op de aljocaliën die byzonderlvk in den budget van "t inwendige figureren, en die aen de vrye beschikking van het departementshoofd gelaten zvn. Sedert I ang heelt de ondervinding geleerd dal die som men tot misbruyken strekten en dat, onder voorwendsel van nyyerheyd, landbouw, kunsten of wetenschappen te begunstigen, men deze simmen, welke jaerlyks vergroot worden, meeimaels besteed niet allen voor de zaek of de kunst, maer wel voor den persoon en voor zyne denkwyze. Indien men regtzinniglyk de misbruyken wilt doen op houden, men moet het kwaed in den wortel afkappen en al die sommen afschaffen. De kunsten en nvverheyd zullen er niets by verliezen, de schatkist zal er veel bywinnen en wy zullen eyndelyk van intriganten en budgetvreters ver lost zvn Al de aenwezige leden hebben de verbooging goedgekeurd ter uytzondei'ing van M. Allard, verslaggever der centrale sectie. De kamer heeft daer slechts eene ligte verhooging van lasten in gezien, zy heeft het princiep niet willen onderzoeken noch willen in aendacht nemen dat de addi- lionnele centimen te voren alleenlyk uyt noodwendigheyd van den oogenblik waren gestemd geweest, zonder dal mi n het principael wilde verhoogen, vermits de fabrikatie van het bier ai veel te hoog belast was. De centrale sectie had i zeer wel doen bemerken dat, met d'eerste gelegenheyd, met d'eerste noodwendigheyd, men nieuwe addilionnele centimen op het bier zal heffen, 'l geen ons des te meer verwondert heeft over de gemakkelykhevd waermede die verhooging gestemd is geweest. T is nagenoeg in den zelfden zin dat 't gouvernement voorgesteld heeft het contingent der grondbelasting te verhoogen door de aengroeying van het belastbacr revenu die plaets heeft gehad sedert de voltrekking der kadastrale werkingen in de provinciën Limburg en Luxemburg. Men zegt ook dat de verhooging kleyn is, daer het slechts eene bagatel is, moet men geen opzien voor het princiep of voor den grondslag der belasting hebbenliet contingent was bepaeld op 15,500,000 fr, door de ver hooging zal dit contingent klimmen tot 15,944,527, dus eene vermeerdering van 444,527 fr. 'T is omtrent een half millioen en dus wel de moeyte weerd van onderzocht te wordenDes te meer omdat het princiep teenemael vernietigd is. Want de grondbelasting is een belasting van verdeeling, en niet eene belasting van hoeveelheyd. Men stelt jaerlyks liet beloop vast van het contingent en de totale somme word verdeeld of geheven op de belastbare revenues door het kadaster vastgesteldlieden maekt het gouvernement er eene belasting van hoeveelheyd af. Wy hebben deze bemerkingen noodig geoordeeld omdat wy onze financiën aen een werk van Babel zien gelyk worden en omdat er altvd, gedurig en zonder ophouden veranderd word zonder dat. de verandering oyt eens de coutributiën vermindert maer allyd vermeert..!Van sparen spreken aen de ministers scltynl gelyk te zyn als aen den duvvel wywaler presenteren vryheyd invoeren de'fabrikaten en voortbrengsels die tegen onze verscheydene nyverheydstakken komen mededingen en ons beletten de zelve te plaetsen. Andere gouvernementen houden hunne eetwaren en de hoofdstoffen die ze noodig hebben binnen hun land en verbieden strengelyk dat onze gefabrikeerde voortbrengsels er binnen komen, en die twee mannen roepen gedurig vryhandel daer waer geene weder vergelding bestaetAllons, 't is met 's lands gezond oordeel iagchen..,.. Maer wachten wy;de gevolgen aLU...«. De verhooging van het principael der accynsregten op de bierbrouwervën is door de kamer te viervoet gestemd. Ter gelegenheyd eener ordermotie in de kamer gedaen om de vremde hotiillckolen vry te lalen binnenkomen, is M. Rogier opgesprongen en beeft luydkeels uytgeroepen Ziet eens ical voortgang den vryhandel doetlien fransch man kon zich daerby niet wachten de kamer een verwvt toe te sturen omdat zy het verbod van aerdappeien uvt te voeren gestemd had... 'T is waerlyk te veel 't geen wy hier van eenen vremdeling die de openbare ellende komt beschimpen, willen ver dragenDat hv eens den buyten of zelfs de steden ondei-zoeke, en, indien hy nog eenig 'gevoelen heeft, hy zal zien waermede een overgroot getal ongelukkige Delgen zich moeten spyzenWy willen hier niet alleenlyk spreken over de ellende en 't gebrek die zich in onze" vlaemsche provinciën doen gevoelen, inaer wy moeten er zelfs de waelsclie streken byvoegen, daer waer het werk voor de iiytgravingen der kolen in overvloed is. Wy vernemen zoo even van persoouen die uvt de exploi tatie» van het centrum komen, uyt de gemeentêns houding, Ilraquigny etc. etc. dat vele inynwerkers dikwils een groot deel der week zonder brood zyn uyt oorzaek der duerte van de bloem tot welkers aenkoop hunnen dagloon ontoe- reykend is en nogtans men weel dat het brood den voor- naemsten mondkost in die streken is. Sedert dat de kamer den vryën uytvoer der granen en der i bloem gestemd heeft, komen de fransche de zelve in Belgiën mei eene steeds groevende gretigheyd opkoopen. Dit is ook de oorzaek der gedurige verhooging die wy voor alle merkten des ryks aen te stippen hebben. Dén vremden t maekt gebruyk van dezen misslag dien, wy vreezen het, -j wy te laet zulien beklagen. En dan, indien de zaek zelfs nog geene ernstige gevolgen had, men zou niet die zolte gescli reen wen van Rogier en Frère moeten den spot dryven. Die mannen roepon altyd vryhandel vryhandelen 'wat is hunnen vryhandel Van den eenen kant laten zy alles vry uytvoerèn, eetwaren, hoofdstoffen, zaken van eerste noodzakelykheyd voor ons bestaen, voor ons werk, en die den vremden niet kan missen. Van den anderen kant laten zv met de zelfde Vriend Redacteur, mag ik op uwe gedienstwilligheyd rekenen om de volgende regelen in uwen rondborstigen Dender-bode te zien verschynen Ons gouvernement, het welk alles wilt kennen, onder nemen, besturen en overal den moeyal spelen, wilt ook de kranke en zieke troosten, de weduwen en weezen voorstaen, de ongelukkige bedelaers helpen, de ellendige ondersteu nen en de armoede uylroeyën. Maer op welke wyze Met testamenten van liefdadigheyd te scheuren, de broodwinners soldaten te maken en de bedelaers vast te zetten ten koste van de landbouwers, liet is eene oneer voor een vry volk Het is pyiielyk voor welpevzende menschen Het word noodzakelyk dat ons moeyal gouvernement andere maetregels neme tegen de schrikkelyke armoede en den hongersnood van dezen tyd My dunkt dat het gouvernement op elke parochie ccnen winkel en in elk distrikt eene brouwery en een magazyn zou moeten opregton waer de arme aen eenen geringen prys zonden kunnen koopen; eetwaren, drank, kleederen, kolen en andere uoodzakelvke voorwerpen. Gy zult hierop ongelwyifeld antwoorden dat het gouver nement door dezen maelrègol de vrye winkels, brottweryën, en magazynen zou vernietigen en het despotismus en so'cia- lismus ingang brengen. Hierop geef ik de volgende ant woord Indien ons gouvernement op elke parochie en in elk distrikt mag scholen opregten lol nadeel van de vrye onder- wyzers, dan mag het ook op elke parochie en in elk distrikt winkels, brouweryën en magazynen hebben tot nadeel van de vrye winkeliers, brouwers en magazyniers. Ik gae nog verder en zeg Het kan zyn dat ons gouvernement eenen goeden winkel hebbe, maer het kan niet zyn, kraglcns de grondwet, dat hel gouvernement een goed èuderwvs geve om reden dat het geenen Godsdienst mag leeren zonder welken er geen goed ondei wys kan bestaen. Indien gv boud staen dat het gouvernement de vrve winkels enz. niet mag henadeeligen en vernietigen, dan zeg ik van gelyke dat het de vrye scholen niet mag ten onder brengen en bygevolg dat hel gouvernementeel onder- wvs moet afgeschaft worden. By aldien decs grondstelse! valsch en gevaerlyk is, dan is hel eene strenge piigt voor de schoolopzieners en nieuws bladeren van liet spoedig te wederleggen. Eenen vryen onderwijzer. Te Brussel en Ie Gend zyn inteekeningen geopend ten behoeve van den lioogachlbaren artsbisschop van Erevbiirg, Mgr. Vicari, om dien waren en moedigen belyder Cliristi in staet te steilten in z\n - evgeue noodwendigheden alsook in die van zvnen allei-voortreffelykslen klergé te konnen voorzien. Artsbisschop en priesters worden daer van alles beroofd omdat zy geene apostaten gelyk Luther en Calvvn willen worden, omdat zy de Kerke Gods in haer gezag niet laten verkreuken, immers omdat zy getrouw willen blvven aen Hem die gezegd heeft dal men eerder aen God dan aen de menschen moet gehoorzamen. Opdat onze achtbare land- en stadsgenooten alle gemak zouden hebben hunnen penning Ier ondersteuning der ver volgde en verdrukte Kerk van Baden te offeren, zullen wv hun zeggen dat alle giften hoe kleyn zy ook zyn, in dë bureelcu van den Journal de liruxelles te Brussel, en van den Bien Public en Vaderlander te Gend zullen ontvangen worden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1