Wat willen de libeiaters overal? PILLEKENS Dat men dit jaer de onkosten voor de septemberfeesten, de subsidiën voor theaters, voor peerdenloopslryden, voor scliilderyën, voor eermedaliën, voor aenmoedigingen van vyfentwintig misbare zaken supprimere en dit geld bestede om de smerten onzer hongerlydende Beigen te verzachten... Dat men byzonderlyk afschaire die scbandige verkwisting die wv in den budget zien figureren voor wortelexposiliën, landbouwboekskens, zydewormen, aenmoediging van boom- snyery en meer andere prullen waervoor er wederom by de 200 duyzend franks in den budget slaen; dut men de nutteloöze boerenscholen afschaffe en haer materieel ver- koope; dat men de 45,425 frs. spare die gevraegd worden om te Luykeene nieuwe normael school te stichten; dat men dien hoop duyzende franks spare die wederom uylgestokcn zyn om nuttelooze en dwaze statistieken te maken enz. enz. en er zal sefi'ens geld zyn om den prangenden honger van zoo vele broedei's te stillenVVy willen niet meer spreken over de afschatling van de geld- en zedeverslin- dende wetten op 't onderwys, wy hebben er genoeg op gebast, en, is het verlorene moeyte geweest, er zal mis schien eenen lyd komen, den hemel beware er ons van) op welken men zal klaer moeten zien Met deze hieropgemelde gespaerzaemheden en met nog eene goede buytengewoone gestemde somme daerby, zullen er veel lyden en smerten geheeld worden en Belgiën zal de schande niet moeten verkroppen dat er van zyne kinderen door hongeren koude gestorven zyn. bod van uytvoer niet te laten bewegen. Wy wisten maer al te wel dat dezen maetregel, indien wy hem ic hadden genomen, de vooroordeelen des volks zou vleyën, c< en wy zouden hem genomen hebben, hadden wy ons willen op ons gemak stellen maer t is omdat wy de overtuyging hebben dat den vryhandel moet voordeelig zyn aeii 't land dat wy geenen toevlugt tot liet verbod van uytvoer genomen hebben. liet franseh gouvernement, 't welk 40 millioenen tnivoo- ners te besturen heeft, heeft dus den uytvoer der granen verboden om de vooroordeelen des volks te voldoen, en t is uyt kracht van die vooroordeelen dat het er in gelukt is zvne'bevoorrading door gedurig inkomende granen te völledigen. M. Liedts heeft zich daer zoo niet onvoorzigtige ten minsten zeer ligtzinmge woorden laten ontsnappen, en 't ministerie heeft eene onberekenbare verantwoorde- lykhevd op zich genomenAl wat WV wenschen, is dat er 't land niet door lyde, maer onze vrees is voorzeker grootcr dan onze wenschen. Wy raden de liberatersbiaden aen niet te vroeg noch te hard te roepen, want de pryzen van de verschillige stelsels zullen maer met den uylkomen of met het voorjaer te geven zyn Deze vraeg is van zoo ernstigen aerd, dat zy onder vele andere den eersten rang verdient, omdat hare oplossing in verband stact met de algemeene zaek der maetschappe- lyke orde. Inderdaed, als men het nauwkeurig naspeurt, men ziet dal de liberaters, francmacons of radicalen overal het zelve willen, overal het zelve beoogen, overal het zelve bewerken en overal waer zy eens meester geraken, het zelve uytvoeren. 'T is een en zelfde princiep ingegeven en aenge- sfookt door dien geest van godsdienslhael gevoed door de walgelykste baetzueht die den ongetoomden mensch tot alles bekwaem maekt. In de fransche revolutie van 89 hadden de francmagons en jacobyns het gemunt op de kerk- en kloostergoederen. Alles wierd geroofd en verkocht. Den opstand van Roomen allengskens voorbereyd, berst in 1848 uyt, de revolutionnairen of francmagonsche Carbonari s maken zich van 't gezag meester, zy stelen, rooven en verkoopen ten hunnen profyte een groot deel der kostelykheden die in de eeuwige stad te vinden zvn. In de twee laelstc woelingen van Zwitserland geraken de francmagons aen 't hoofd en dadelyk ziet men de kloosters en andere kerkgoederen aentasten en verkoopen. liet groot Hertogdom van Baden word op dit oogenblik bestuerd door een francmagons- gouvernement en wat ziet men er gebeuren De geestelyken worden vervolgd, gekwollen, gevangen, gebannen en hunne goederen verbeurd. Onlangs zyn de kiezingen in Piemont nytgcvallen ten voordeele der 'liberaters-francmagons. en wat is er op handen Men heeft reeds eene wet aenge- kondigd, krachtens welk het ministerie zegt eene, meer gelyite verdeeling te. zullen doen van de kerkgoederen, of in andere woorden, dat het gouvernement de kerkgoederen zal in beslag nemen om er meê te doen wat het zal willen. Gelyk men ziet, 't is overal den zelfden geest eerst het gezag en den eerbied des kalholyken godsdienst verkrenken omdat dit gezag en dien eerbied alle onregtveerdigeaemna- tigingen verbieden vervolgens de bedienaers vervolgen, hén tot zwvgen pramen, in den kerker werpen of verbannen, en dan eyndelyk de kerkgoederen aenrandenMaer waerop moeten en zullen die aenslagcn uytkomen als't volk er zich met tegen verzet Onvermydelyk op het socialistisch princiep van Proudhon. die leert dat den evgendom eenen diefstal is, welk. princiep op de kerkgoederen toegepast zynde, welhaest tot de goederen der particulieren zal •Vergaen. De radicalen-francmagons rigten dan byzonderlyk hunne schichten tegen den katholyken godsdienst, omdat liy de sterkste barreere is tegen het onregtveerdig princiep van Proudhon kunnen zy er in gelukken den invloed van dezen godsdienst gevoelliglyk te verlammen, hunne zaek-is ge wonnen, maer wee dan aen ul. begoedde familiën I)E KWESTIE DER LEVENSMIDDELEN VOOR DEN SENAET. De Indépendance en na haer het Verbond, en andere kopisten roepen victorie omdat den senaet ook de wet op de levensmiddelen heeft aenveerd zonder het verbod van uytvoer der granen le eysschen. Maer die bladen vergelen ré zeegen dat de fynste leden van den senaet, zoo als MM. Barons Dellafaille, D'anethan en andere aen den minister argumenten onder d'oogen gelegd hebben ten voordeele van het verbod van uytvoer, waertegen M. Liedts zich vruchteloos de hersens gespannen en 't hoofd gebroken heeft. Eyndelyk tot in do laetste verschansingen gedreven en ondervraegd of het gouvernement eenige inlichtingen had nopens de aenvoeren van granen, heelt den minister 'zyne magteloösheyd moeten bekennen zeggende Dat het gouvernement geene regtstreeksche betrekkingen had met den e overzeeschen graenhandel en dat al wat het wist, het zulks alleenlyk teist uyt byzondere gesprekken Ons dunkt dat het niet noodig is betrekkingen te hebben met den overzeeschen graenhandel om te weten wat de graenkoopers van Antwerpen aengevraegd hebben en wat aenvoeren zy te verwachten zyn. Nogtans, den minister zegde dat hét gouvernement de diepe overtuyging heeft dat al°wat het doet wel gedaen is. Zie hier hoe den minister zvne redevoering evndigde Ik zal eyndigen met te zeggen dat het gouvernement «ene diepe overtuyging moet hebben om zich tut het vn- Het Verhond van Aelst geeft op eene trouwelooze wyze den naem van klerikale petitie aen een stuk dat dezer dagen te Kortryk is opgesteld door persoonen die aen de conser- teursparty teenemafel vremd zyn. Die petitie vraegt onder andere dat het gouvernement de pachters zou dwingen al de levensmiddelen die zy te koop hebbenter merkt te brengen, op straffe van konpscatie ten voordeele der armeGelyk men kan denken, is dit eenen hatelyken lastertrek van liet Verbond 't welk door dezen schandigen middel, de conser- vateurs wilt in verdenking brengen by de landbouwers. Dit prulblad zal daer niet in gelukken, wvl wy thans aen de landbouwers de stellige verzekering geven dat er te Kortrvk maer een enkel blad is 'l geen de conservaleurs- party "toebehoort, namelyk den Echo de Courtrai, welken die petitie in de strengste bewoordingen heeft afgekeurd... Wy zouden durven wedden tien tegen een dat de rond- leuring van dit schrift al wederom eenen liberaterslist is om de landbouwers en conservateurs te loppen, te be driegen en te lasteren Het vorenstaende artikel nemen wy lctlerlyk uyt de Gazette van Tliielt, maer wy moeten hier nog andere dingen, byvoegen om dien beklagelyken en grondwetscheiidenden last klaerder te doen uytschynen. Den achtbaren verslaggever, M. De Man, spreekt maer alleen van 't geen uyt de Staetskas genomen word om het vryheydsverdrukkend onderwys van 't gouvernement te betalen. Er blyft nog rekening ie houden van de ruinerende sommen die iedere gemeentekas moet Inbrengen, degebou- wen die zy moet opregten en onderhouden zonder dat zy de zelve kan verhuren; er moeten nog in rekening gebragt worden de overgroote subsidiën die de provinciekassen verpligt zyn te betalen voor het onderhoud van dit zeilde onderwys enz. Nu, alle die gelden samengenomen, bedra gen niet dry millioenen, maer wel over de ZES MILLIOE NEN FRANKS 'T is al gelyk uyt welke kas de sommen genomen worden; of zv uyt de staetskas komen of uyt de {provinciekassen of uyt de gemeentekassen, zy moeten alle door de burgers aengevuld worden. Op de contributiebilletten staet er Zoo veel voor 't ryk, zoo veel voor de provincie, zoo veel voor de gemeente, maer 't slot is toch leggen; of gv moeyte'hebt om te leven of niet, de ontvangers kyken daer niet naer, komt gy niet gauw genoeg betalen, zy zenden eene eerste, tweede of laetste waerschouwing met een kompiemenlje op den hoop by faute van binnen de dry dagen te voldoen, zal gedwongen zyn Ul. in regte te pramen... Daerby eenen spotienden GROÊTE ULen 't spel is gespeeld Boogen of berstenbetalen of het tafelken voor de deurMeer dan zes millioenenlegt ze my daer.... Ziehier, volgens het verslag gedaen, in den naem der midden sectie door M.'Ueman-d'Allenrode voor den budget van hel in wendige, het bedrag der onkosten en uylgaveu welke de verschei dene lakken van het publiek onderwys met zich slepen Hoücer Onderwys. Art. 08. Raed van verbetering, fr. 09. Jaerwedden, fonctionuarissen en bedienden der twee uuiversileylen van den Staet 70. Beurzen, materieel 71. Onkosten derjuryën Onkosten van hel rekeningsbesluer der juryën Onkosten van den universilairen kampstryd Middei.baer Onderwys. 74. Raed van verbetering 75. Jaerwedden der inspecteurs 76. Onkosten van rond te gaen, enz. 77. Onkosten van het normale opvoedings- ondervvys enz 78. Begiftiging der atheneums. 71). Begiftiging der middelbare scholen. 80. Beurzen. 81. Subsidiën aen kontmunale gestichten, enz. 82. Onkosten van den algerneenen kampstryd. 83. Schadeloosstelling aende professors zonder bediening. 84. luscbryvingen aen klassieke werken. Lager Onderwys. 85. Civiele inspeklie 80. Normale scholen 87. Onkosten van iuspektic en bestuer; mate rieel; bedieningen; bouwingeu, subsidiën, enz. 88. Subsidiën ten voordeele van doofstommen 89. Aenmoedigingen, inschryviugcn, enz. 90 Bureau van pateographie. 91. Koninglyke akademie der wetenschappen. 92. Koninglvke sterreschouwplaels. 93. Materieel, enz 94. Koninglyke bibliotheek 95. .Materieel, enz 96. lioninglyk museum 97. Materieel, enz 98. Subsidiën aen de Bollandisten. 4,000 550,05 94,255 52,000 2,000 10,000 712,400 Wy vernemen dat er zondag, 8 January, onder het Lof, een sermoou van weldadigheyd, op verzoek van het genoot schap van Sinte Vincentius a"Paula, in onze hoofdkerk zal gepredikt worden in 't Vlaemsch, door eeneri Eerweerden Pater Redemptorist, en dat een dergelyk sermoon door den zelfden Pater in 't Franseh zal plaets hebben den Maendag 9 January, met bet eyndigen van de misse van 10 uren. Den Ecrw. Pater zal in het cosluem zyn van zyn order. Er zal 't elkens eene inzameling van almoessen door de heeren loden van liet voormeld Genootschap gedaen worden. Wy Iwyffelen geensints of alle weldenkende inwooners, in de dringende omstandigheden waer in de lydende volksklas zich bevind, zullenmildadiglyk in deze inzameling bydragen. Onder de hoogmis zal er zondag insgelyks eene inzame ling door de heeren leden van opgemeld Genootschap ten behoeve van de noodlvdende gedaen worden. 5,000 17,500 7,000 52,425 500,000 300,000 15.000 107,000 10,000 20,000 8,000 741,925 54,000 00,000 1,108,955 16,000 75,000 5.000 45,000 14,840 10,100 26,680 53,520 10 0(10 17,110 4,000 1,458,071 Het Verbond zegt in zyn laetste Nr dal er te Gend een nieuw liberael blad onder naem van Zondagblad is verschenen, en dat dit blad eene by-uylgave is van de Broedermin. Wy hebben het inderdaed seffens cnlwaerd dat liet wederom iels was' van den- liberaters-deessem, en nu zouden wy wel gaen geloof geven aen de gezegdens van den Vlaming die beweert dal de Broedermin op sterven ligt en zich door een weekblad zoekt te vervangen Wy geven deze regels om het publiek legen eene surprise te wapenen. De Vos heeft uyt de kapel geklapt. Er zvn bedriegers die op de buitengemeenten rond loopen met schriftjes die ontuchtige en schandelyke liedekens bevatten. Die liedekens worden aengeprezen met eene aenbeveling van aflaten en onder de bescherming van de heylige 'tnaegi'. die 'op den omslag gediukt staet. Wy porren de buylen- lietien aen zich tegen den eerloozen zedekrenkemlen francmagons- trek te wapenen, èn die afluelpredikers en liedjesverkoopers, als 7.Y op den hof komen, het voorste der leers legen den achtergevel le passen. Nog eene sterre die verdwynt. Hel vuyg liberaters-prulschrifl teen te Veurne ouder bescherming der Rogiers- Rekapitulatie. 712,400 741,925 1,458,071 Totael fr. 2,912,596 Indien wy hierhy voegen de bekostiging dor militaire school, komen wy tol meer dan dry millioen die den staet jaerlyks be steed voor de verschillige taiikeu van onderwys. Is het niet alier- pvnelvkst voor de konlribiiabeleii die voor het meeslendcel in verkort van geld zitten, van hunne penningen waervoor zy moeten water en bloed zweelen, le zien gebruiken tol onderhoud eens onderwys dal geenzius den godsdienst tot grondslag heeft Is het niet beklagelyk voor de kathnlykc familiën van gedwongen te zyn een onde'wys te subsidiëren dal verre is van de publieke over eenstemming te ontmoeten, en van zich aldus verpligt le zien ten haren koste, in 't belang harer kinderen, gestichten van gods dienstige opvoeding in te rigten, alwaer de jongheyd, lerwyl zy voor de weleuschappen gevormd word, zeker is van ter zelfder tide gevormd te worden vaot' de deugd en voor de schoone hoeda nigheden dio deze met haer medebrengt (Gazette van Welt). Vcornambachi, 'l gasten gedrukt wierd, komt, by gebrek aen mschryyers onder d« altteinet-r.e verachting te bezwykenDit bladje had allyd gezecverd en gelogen gelvk het Verbond en andere bladekeus van zelfden kaliberhet riep'ook altvd dat het zoo ver 1 iuvloeJ had, dat bet hier, dat het ginter, dat bel daer, en op'l leste van d» rekening spartelt hel zich. met eenen keer doodKonfrater, Verbond, hoe gevoelt gy u Naer wy vernemen, heeft onzen gemeenlenraed besloten de twaeir duyzend franks die hy gestemd heeft, ouder de armen te verdoelen a rato van eenen cent par dag eu par hoofd indien dit waer is, dan mag men vry zeggen dat dit franks op slrael geworpen zyn, aldus kan men geen prolyl doen met zulke groote aelmoessen die de burgers uvl hunne kas laten nemen. In de r ting van het Senaet van den 26 december heeft M. Liedts minister van fliuautiëo, verklaerd dal by by zyne intrede in het' ministerie, een te kort gevonden heeft van 27 millioen. '/.al de rogiriaensche drukpers nu nog beweeren dat hel kabinel- Rogier-Frère 's landslinauliën heelt gered Hel gerucht was verspreyd dal M. F irnnn Rogier uyt Parys waVterug geroepen, eu duor den prins de Chimay ging vervangen Deze tiding is niet echt. M. Rogier blyft le Parys, maer M. den ntinsde Chintay gael met eene buytengewoone zending naer Parys vertrekken. Als hel belgisch gouvernement geene trouw beeft in den vrémdeling die ons le Parys vertegenwoordigt, en du blykl klaer vermits hel hem met geene zaken wiit belasten, waerom dan 'dien kostelyken kermisvogel niet teruggeroepen? Waerom noodcloos eenen hoop duyzende franks op slraet geworpen nu byzonderlvk dat zy zoo wel zouden te pas komen om onze onge lukkige Belgen uyt de ellende en de smerten te helpen CORRESPONDENTIE. Wy bedanken den achtbaren schryver uyt Ninove over de klucht die by ons gezonden heeft, maer wy zien in zynen brief niet of by de afkondiging verzoekt. Wy vragen een lettertje antwoord. Wy hadden goed gevonden een artikeltje dat ons laetst toegestuurd was te verschuyvenNu vraegt den ge- eerden inzender dat wv het zouden afkondtgert. Als besten vriend vragen wv bent te wachten lot dat wy met elkander een "csprek gelmd hebben, er moeten aerdige dingen t

De Denderbode | 1854 | | pagina 2