Tjerdc komen. 'T zal, hopen wy, niet lang aenloopen eer -yvy ons te samen zullen bevinden. Den naemloozen brief dien wy uvt Brussel ontvangen hebben, konnen wy niet opnemen omdat wy er de verant- woordelykheyd niet willen van dragen. Indien de feyten er in vermeld, byzonderlyk van die vervroz.ene soldaten en bedelaers, echt zyn, dan moet den schryvor niet benauwd wezen ons zynen naern te laten kennen. Wy moeten eene waerborg hebben om ons op te steunen. Wy endoen anders niet De ministers hebben meerntaels twee malen en twee gewigien, wanneer zy het een of ander stelsel willen verdedigen of beknib belen dit is gebleken in de laelsle beraedslaging*over den vryen invoer der houillekolcn. M. Licdls heeft beweerd dat men de overeenkomsten, wanneer zy eens gemaekl waren, moest handha ven, en dal men de wetten op eiken oogenblik niet mogt veran deren. De kolen-mynen, lieeft den minister gezeyd, bezitten voor- deelen en gunsten uyl kragl van wetten; men tnag die wetten zoo nietaltyd veranderen. 5Ï. Delehaye beeft deze gelegenheyd te bael genomen, om de inconsequentie van den minister te doen uytschynen. Ik ben van het gedacht van den minister van financien, heeft M. Delehaye gezeyd; men moet de overeenkomsten die uyl kragt van eene wet bcstaen, noyt vernietigen, men moet behouden wal door eene wet is daergesteld. Deze woorden zal ik den minister te binnen brengen, wanneer wy het ontwerp van wel op de slokeryen zullen beraedslggen. Dan zullen wy zien dal de slokers, ouder het be- staen van de tegenwoordige wel, overeenkomsten gemaekl hebben, welke hel nieuw ontwerp van wet niet eerbiedigt. De aenmer- kingen van H. Delehaye zyn zeer juystgeene nyverheyd hoe- genaemd is aen meerdere willekeurigheyd, aen meerdere onzeker- beyd en onslaudvasligheyd onderworpen,' dan wel de industrie der slokers. Vaderlander.) De rogieriaensche drukpers scheld M. de man d'Atlenrode nyt omdat hy zekere daedzaken veropenbaerl die voor de belangen dér party beter in den doodboek zouden blyven. Deze scheldwoorden zyn onmaglig om den achtbaren vertegenwoordiger iets te doen dalen in de algctneene achting. Het land weet hem dank om dat hy moedig misbruyken beslryd en zich gierig toont over 's lands penningen. De godsdienslhatende drukpers van Duylschland heeft veel gesproken van eeneu aouslag door de kallwlylce dwcepzucld gedaen ep het leven van den aerlshertog van Daden. Wat de bewvzen aengaet, geene. Thans is den dader gekend 'T is eenen proleslanl die in het paleys geslopen was om le stelen. Ziehier een staelken van de reglveerdigheyd die het gouverne ment gebruykt in zyne akten. Eenen bisschop van hel edele buys van Slirmu had eene stichting gedaen van 25,000 guldens inko men ten voordeele van katholyke scholen. Het gouvernement beeft besloten deze som thans legebruyken tol bet bouwen van pasto- ryen en proleslanlische scholen. De hoogst liefdadige socieleyt ran den H. Vincentius de Paulo dezer stad heelt deze week eene buytengewoone dceling gedaen van 500 groole brooden, een groot getal sargiëu en andere kleedingstukken. lïy koninglyk besluyt van den 50 december, zyn benoemd lot leden van de koophandel-kamer Te Aclsl MM. Leollier-Dooms, fabrikant le Geeraerdsbergen. Frederick-Droissard, koopman in vzer, te Soltegbem.Rogier zoulzieder, te Aelst. Placquet, fabrikant, idem. M. Minnaerl, notaris le Geeraerdsbergen, is schielvk ii: den ouderdom van 55 jaren, overleden. M. den majoor Slieldorff, eenen der slrvders van 1830, is te Brussel overleden. SI. Slieldorff die in 1830 aen het hoofd der vrywiiligers stond, en in september gekwetst was, bad den ou derdom van 60 jaren bereykl. .Men schryft aen den Dcndcrbodc: herkiezing der garde civiQUE van AYGEM. De stemming der garde civique voor de tweede inael heeft zeer woelend geweest tusschen de beeren J. D. Rcdatil, E. De Rvck, G. Van Dever, en de nieuwe liberalenD. De Meyer (zoon van Sis) en den alombekenden P. D. Van Londersele. Den heer Redanl met al zyne kandidaten, niettegenstaande alle bedreygingen, valsclie geldbelol'ten enz. bekwamen de meerderbeyd. De tegenstrevers verschaften zich eene petitie om de stemming te vernietigen waerin zy gelukten voor den graed van kapitein. Zy liepen woedende de gemeente rend voor de tweede kiezing, ipaer den eerstgekozeoen lieer Redact met zyne officieren buygden voor hunne tegenstrevers niet. Zy ontdekten de arglistigheid ivaerdoor zy den eersten keer zoo ver gekomen waren, en d'iieer Redanl bekwam voordetweede mael de meerderbeyd met zestien stemmen voor kapiteyn. Eere aen de Aygemsche volken die niet afwvken van den ouden stam, eere aen de stemmers die den naem van liberaler onder bun niet willen iaten hooren. Er zyn poogingeu gedaen, lydens eenen nacht der voorgaende week, om in de pastory le Audegem le breken. By den koster hebben de dieven ook gepoogd in te breken. Men is op het spoor der booswigten, die ten gclalle van vier moeten geweest zyn. De massa van sneeuw die gevallen is, heeft tol gpvoh' liehad dat ju den dag van vrydag geen enkel konvoy per spoorweg angs de linie van Brussel ter statie van Gend is kunnen aen- konien. Het schynt dat al de konvoyën te Audegem tegen geliou- den wierden. 0 Ten gevolge van den overvloedig™ sneeuw, welken in de provincie Luxemburg is gevallen, is de diligencie van Melz. die vrydag ten 6 uren le Namen moest aeukomen, 27 uren in vertra ging geweest. Te namen zyn de soldaten der verschillige rem ittenten van hel garnisoen, aen hel wegruyinen van den'sneeuw op den yzeren weg gebruykt. De troepen hebben insgelvks de Imie van Brussel naer Jurbise van den sneeuw ontbloot.' Del konvoy welk zaterdag om acht uren des inorgends, nvt Luvk naer Drussel vertrekt, is in de nabyheyd van liet dorp N'iel tol dry uren des namiddags, in eenen ellendigen toestand geweest! te revzigers, welken in de waggons zich bevonden, leden buyten gewoone koude, ternyI men op de rayls, in bel midden van den sneeuw, moest blyven dry kinderen waren byna vólkernen ver steven. Eindelik, als den sneeuw wat weg geruymd was, en men tot in Aiel kon komen, beeft Mev. de douairière de Looz de Cosivarem, lierbergzaembeyd aen de ongelukkige reizigers gegeven. De half vervrozene kinderen zyn vooral liet voorwerp van zorgen gewor den, en men beeft bun eynjlelvk nog tol bet leven konnen terug roepen. Alle de reizigers zyn in bel dorp moeten blivin en liet is maer des auderdaegs, om tien uren des inorgends dat zy hunnen EENE EDELMOEDIGE M1LDADIGHEYD. Voorleden vrydag, wanneer eene orkaen van sneeuw en ysse! woedde in de straten, zag men eenen jongeling, in eenen mantel gewikkeld, de Place- Royale te Brussel opkomen. VVeynigepersoonen waren op de slraet, en deze welke er zich bevonden, waren als verblind door densneeuw welken de draeywinden hun in het aengezigt joegen. Op dien oogenblik liep eene vrouw die er uylwendig zedig uytzag, en een kind, welk zy poogde met de uyteyudeu van een chalken dal zy aen had, le dekken, in hare armen droeg, legen den jongeling met zynen mantel. Dezen bleef eenen oogenblik stil, wierp de oogen op hel dun katoenen kleed en het ligt chalken der vrouw, en zeyde zachtjes Gy moet wel koude hebben, Madame, onder die ligle kos- luem, welke nauwelyks uw kind legen deu kouden wind en dikken sneeuw kan beschutten. Helaes Mynheer, antwoordde de vrouw met schaemle, den winter is hard en streng, en wy z;ii dikwils verpligt te kiezen tnsschen de koude en den honger, en den Berg van Bermhertig- heyd lael ons nauwelyks toe, brood voor onze kinderen le knopen, Eene traen kwam de oogen van den jongen heer bepeerlen. Hy ondervroeg de vrouw, en vernam van haer dal haren man, eenen goeden decorateur, sedert twee rnaenden zonder werk was, en dat alles wat dit huysgezin had konnen sparen, verleefd was. Dan had men eenige kleederen in den Berg gezel en eenige meubelen verkocht, cn nu ging de moeder haer laelsle kleed, in de Cupucy- ncn strael, in den Berg dragen. Den onbekenden jongen heer sprak nog eenige woorden met de jonge vrouw, en men zag hun beyde naer den Berg van hel Hol' gaen, en aldaer een magazyu van gemaekte vrouwenklee deren. binnen treden. Korten tyd nadien, zag men de vrouw uyl het magazyn komen, geheel in het nieuw gekleed en met eenen warmen maulcau het kind was in eenen dikken chal! gewenteld. Den jongen lieer gaf nog zyne welgevulde geldbeurs aen het kind. De moeder al wee- nende, bedankte den jongeling, maer dezen trok de kraeg van zynen mantel omhoog, cn verwyderde zich spoedig, latende de vrouw aen hare onuylsprekelyke hlydschap over. Eenen werkman die dit alles had nagespeurd en de vrouw had uyl het magazyn zien komen, naderde, en sprak Eh wel, gy komt daer een goed geschenk te betrapen, hein? Een nieuw kleed aen het lyf, eenen warmen manteau op de schou ders, eij eeue eene beurs met goudstukken in 't zak, dit kan er om liegen. Mamalje, nu mogt uwen marmiet laten onldooyen. Maer, alle gelyk, kt is toch eenen goeden jongenahvoor di n dien zou ik my laten in pensen kappen. Ah zeyde de vrouw, ik zou veel willen geven, om te weten wie dien braven jongen lieer is. Hoe! zeyde den werkman al lachende, gy hebt hem niet herkend Gy kent hem dan sprak de vrouw, hly en ongeduldig. Oh ik smeek er u 0111, zeg my toch wie hy is, opdat ik wete aen wien ik, mynen man, en myn kind, wy ons leven verschuldigd zyn? Wel B...., zeyde den werkman, het was den hertog van Braband ik heb hem uyl liet paleys zien komen, en ik heb hem herkend, als hy zynen mantel van voor zyn aengezigt op de Place- Royalegedaei heeft, 0111 legen 11 le spreken. Zoo als een blad van Brugge meld, hebben de leden van het kapittel van Sl-Salvators, onder hun, eene inzameling ten behoeve van den armen gedaen. Deze inzameling heeft eene soumie van 1800 l'r. opgebragl. Ten gevolge van de noodzakelvkheyd om meerdore uvtbrey- ding aen het vervoer van Koopwaren le geven, en omdat hel getal revzigers voor den oogenblik zeer kleyn en niet in evenrediglieyd is van hel getal konvovs, heeft den minister van openbare werken besloten van eene provisoire verandering tot stand le brengen, met eenige konvoys af le schaffen. Eeueu der achtbaerste notarissen van Gend is zaterdag morgend aen zyne familie en talryke clienteel ontrukt, nainelvk den lieer Eduard-Josepli Van de Poele. Den achtbaren notaris herevkte slechts den ouderdom van 59 jaren en half. Hy lael eene weduwe en twee zonen achter. De dood van den lieer Van de Poele zal algemeen worden betreurd. Men leest in den Journal d'Anvcrs dat de directie der Rhyn- spoorbaen verzocht is liet vervoer van koopmanschappen ter be stemming van Antwerpen le slaken Ier oorzake der oppropping van onzen entrepot met koopmanschappen welke voor den door- veer bestemd zyn. Alle de fonclionnarissen en bedienden zyn dit jaer te Brussel ontslagen geweest van hunne opperhoofden, ter gelegenheyd van liet nieuwjaer, te gaen komplimenleren. Aldus zyn vele persoonen gedispenseerd geweest van te moeten liegen. Men herinnert zicli nog wel, denken wy, dat er groote moeyelyklieden, over eenigen tyd, in de universileyl van Gend waren uytgeborslen, en zommige leergangen onderbroken zyn geweest, ten gevolge der veroordeeling van eenen student door de korrektiounele regtbank M. L**\ den vcrooodeelden leerling heeft zich tegen liet vonnis in appel voorzien. Een blad meld dat hel hof van appel zyn arrest in deze zaek heeft uylgesproken, en M. L*** tot eene maend gevang, 10 fr. boet, en alle de proces-kosten verwezen. Men weel dal den veroordeelden heligt was van zynen kameraed, hy hel uylkomen van een hal le hebben afgewacht cn mishandeld. Hel hof van appel le Brussel, heeft liet vonnis der reglbauk van eersten aenleg, in de zaek van M. d.Hooge, tegen M. Coomans bevestigd, dat is heslist dal de klagt van den eersten legen M. Coomans niet gegrond was, en heeft M. d'Hoogc tot liet betalen der onkosten verwezen. M. Coomans had gezeyd dal M. d'Hooge nog voor schulden had vastgezeten, en dus het stelsel der gevangenissen had konnen studeren. M. d'Hooge had beweert hier door gelasterd te zyn ge weest, maer de ïeglhank en hel hof van appel hebben het anders heslist. De Wesl-Vlaendersche commune Rumbeke, telt 9090 zielen, cn de helft der inwooners is arm. Iets wat opmerkensweer- dig voorkomt, is dal er op die volkryke gemeente niet gestolen word en er de volkomensle rust en hel beste order heerschen. Maer ook mogen wy met genoegen melden dat de weldadigheyd en de christelyke liefdadiglieyd niet leu achteren blyven om in het ongelukkig lot der 5000 armen te voorzien den yver der geeslelyklieyd als ook dien der wereldlvke overheden kennen geene palen, en de menschlievende poogingen der overheyd wor den door de begoede inwooners ondersteund en vergemakkelykt. Hel ware le wenschen dat alle de communen hel voorbeeld van Rumbeke volgden, Onnoodig is het te doen opmerken dat de commune Rumbeke den vermaerden blinden van Rousselaere tot borgemecster heeft. M. Alex. Rodenbacli die met zooveel moed als aen houdend heyd de belangen des lands in de kamer verdedigd, weet ook op zyne gemeente de liefdadiglieyd op zulke wyze interiglcn, dal de tal ryke armen verzachting in hun lol bekomen, op zulkdanige ma nier worden geliolpbn, dal zy den strengen winter zullen door komen. De stokers van Hasselt hebben eene byeenkomst gehouden, om legen het nieuw noot lollig cn fiscael ontwerp van M. Liedls te protesteren. M. Nys is den volmagtigden vertegenwoordiger der stokers van Hasselt benoemd, en moet zich met andere slokers en met de corporation van slokers, in betrekking stellen. Maendag is in St-Baefskerk te Gend een pasgeboren kind, van liet vrouwelyk geslacht gevonden, flel is om zeven uren des morgens dal men dit kind heeft ontdekt en aenslonds naer het Vondelingenhuys gedragen. Den genaeimien Francies Rossel, fabriekwerker, oud 55 jaren, had zich maendag te Gend zat gedronken, en is in den drank versmacht. M. Doctor Burggraeve heeft eenen brief doen afkondigen, oen welken wy hel volgende ontleenen le vreezen is het dal de ellende, en vooral hel gebrek aen eene voldoende voeding, zullen eyndigen met besmellelyke ziekten voord te brengen, die niemand zullen sparen ingevolge die wet van solidariicyl die de naluer op alle doet wegen. Elkeen moet dus waken, en nevens den openharen bysland dien onze magis traten en onze maelschappyen met zoo veel bezorgdheyd inrigten, komt den bezonderen bysland plaels nemen. Wat er vooral noodig is, is een versterkend en verwarmend voedsel. Elke welstellende familie zou grooten dienst hewyzen met zelve soep te verveerdigeu welke zy zou uyldeelen aen de schamele armen, die zy bezonder- lvk kent, want noodig is liet dat de almoes niet van haer doeleynde wyke en den bedelaer niet hel deel van den waren belioeftigen wegdrage. Eene soep bevattende al wat voeding cn gezondheyd vorderen, kost 15 centimen per liter, volgens de door ons geno- mene proeven. INog zal men de brandstof sparen, mits de soep op liet zelve vuer kan gemaekl worden dal voor despyzen van het liuyshouden brand, eene gewigtige omstandighevd in aenzien van hel gebrek en de «inerte der kolen, Daer liet noodzakelyk is dal de soepen goed gemaekl worden, geven wy hier een voorschrift dal wy meenen le mogen aenbevelen Men begint met in eenen gesloten yzeren pot ossenvet te laten bruynen, waerin men de groensels, als pry en ajuyn, werpt, teu eynde hunne geurende hoedanigheyd te ontwikkelen. Daerna lengt men de soep aen met er opvolgenlyk de noodige hoeveelheyd water hy te voegen, alsook hel vleesch, de heenen, liet brood, hy voorkeur zwart brood, en de meelachtige groensels, die langer moet koken, en men pepert en zout ze eyndelyk. Die soep, in slede van smakeloos weeksel te wezen, heeft dan eenen smaek die den eetlust wekt en liaer verlcerbaer maekl. M. Burggrave geeft den voorkeur aen liet zwart, of rogge brood omdat, zegt hy, dit brood yzer bevat, waerdoor het zeergeschikt is om liet bloed te hervormen. Hel is aen hel yzer dat hel bloed zyn kleur verschuldigd is. Wy hebben gesproken over den diefstal le Waelhem ziehier nog eenige inlichtingen welken men daerover schryft Een droevig geval heeft wederom doen zien, hoe noodzakelyk liet is de grootste voorzorgen te gebruyken in het bewSken der buy zen, die op zekeren afstand van de anderen vérvvyderd zyn. Gedurende de vroege Kersmis is eenen onbekenden de pastory van Waelhem langs den keldermond binnengedrongen. Den broeder van den eerw. lieer pastor bevond zich alleen in de pastory; na eenig gerucht in den kelder gehoord te hebben, ging hy zien wat er te dom was. Op den ondersten keldertrap zag hy eenen kerel voor zich siaen, gewapend met een groot mes. Op de vraeg welke dezen gedaen wierd W'at hy in de pastory kwam doen antwoordde hy Dal zal ik u wel laten zien Daerop had eene bloedige worsteling plaels, in de welke den booswicht verscheydene wonden met zyn geducht wapen, aen den hals. aenzigl en hand van zynen tegenstrever toehragt. Dezen ongelukkigen, de dood voor oogen ziende, smeekte den vreed- aerdigen, dat hy hem het leven toch niet zou ontnomen hebben, belovende al de sleutels le geven. Door deze woorden een weyni» bedaerd, ging den ellendeling met zyn slagtoffer naer.de keuken* alwaer hetzelve de gelegenheyd vond van te vlugten, terwyl den eersten licht wilde ontsteken. Den broeder van den eerw. lieer pastor bevond zich dan in een ander vertrek met de eene hand hield hy de deur gesloten en inet de andere deed hy hel klokje klinken, dat zich boven op de pastory bevind doch, ge voelende dat hy niet langer kon wederstaen, vluglte hy naer de uenpalende stalling, klimt op eene ladder en trekt dezelve naer zich op den zolder daer begon hy door eene opening der pannen le roepen dal er dieven in de pastory waren, hetwelk gelukkig dqor eene vrouw gehoord wierd, die aenslonds naer de kerk liep 0111 dit hekend le maken. Inlusschen had den onbekenden de vlugt genomen. De wonden van den broeder zyn niet doodelyk, dank aen den doek dien hy rond liet hoofd gebonden had, en waerdoor hy het bloedverlies tegenging. Men schryft uyl Aubel, 24 december Een bezwarend fcyt heeft den 21 dezer, in de gemeente Gemmenich, plaels gehad. De gendarmen Lepreux en Jacqucmin, van de brigade van Aubel, op ronde zynde, ontmoeten eenen jager die met eenen tweeloop was gewapend en in den bosch vluglte; vervolgd en schier bereykt geworden zynde, vuerde den strooper op Lepreux. die aen eene zekere dood ontsnapte, door eene beweging ter zyde te doen, om liet schot te ontwyken; de lading drong door den kiel, tusschen de heup en den armhy ontving' ook diepe beten in de bil, van den hond van den strooper. Dezen, gevangen bv den burgemeester geleyd zynde, is zou men het gelooveu Erkend 1 eworden voor den veldwachter en tevens boscliwagler der gemeente. .Men heeft hem in het arrcslhuys van Verviers gesloten. Er was, sedert eenige dagen, aengekondigd, dat een koop handel-verdrag tusschen Belgiën en Vrankryk, was lot stand gebragt, en men hetzelve ging leekeiien. Deze tyding is niet echt. Het is waer dat de onderhandelingen verre gevorderd zyn, maer zy zyn nog verre van geeyndigd le wezen. Er zyn nieuwe moeyelyklieden ontsiaen die de sluyiin" moeten vertragen. 0 De opening van hel lichaem van Engeltje Van der Vlies, heeft doen zien, dal dit wyf maer eeiie hpllandsche intrigante was, die de hollandsche doctors had hy den neus geleyd, met le beweeren.dat zy leefde zonder eten. Men heeft in hare ingewan den den overschot van spyzen die zy korts voor hare dood had ingenomen gevonden. Volgens beriglen uyl Berlyn van den 27 had men aldaer vernomen dal den uylvoer van rogge, haver en sterke dranken in Polen verboden is. -- Men leest in de Emancipationvan Kameryk Men bemerkte over eenige dagen, dal een buys der rue Sainle- Anne gesloten bleef, zonder dal men iemand hoegenaemd uvt liet zelve zag te voorscliyn komen. Dit buys wierd sedert drv weken bewoond door eenen man, eene vrouw en vier kinderen. Echter was men zeker, dal de huerders van dit buys niet van wooning veranderd waren. Wal gaet er in-dit buys om Zyn de bewooners dood, zyn zy allen ziek en buyieu staet om uvt le gaen Zoo spraken de geburen onder elkander ten eynde "zich spoedig van hel lol der opgesloleuen le overluygen, vvaegd men het op de «leur te gaen kloppen. Men treed niet binnen antwoord liet opperhoofd der familie. Open of wy gaen d« policie halen lietvatteu de geburen nog meer dan te voren verschrikt, voor hetgeen in dit buys mogt omgacn.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3