ZONDAG 22 JANUARY 1851 ACHTSTEN JAERGAKG. - N' 585. Eene gouvernementele conlradiclie. Waerin beslaet nu t!e contradicüc Wat will M. Liedts AELST, DEM 21 January 1854. Be ministeriele cancans l Wat beoogt die party S>e trofsche Indépendance en tien eenvoudigen Bender-bode. YZEREN WEG. STATIE AELST- VERTREK UREN VAN DEN 21 OCTOBER 1855. 1® Tm 7 uren 45 minuien d morgens naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscton, Doornyk, Rysscl, Calais. 2® Ten 9 uren 10 min. 'smorg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel. An (wer pen, Leuven, Thicnen, Landen, Sl-Truyën, Hasselt. l«yl\, Veniers, Aken, Keulen. 3<> Ten 3 uren namiddag naer Dendeiiuonde, Mechelen, Brussel, Antwerppn, Leuven, Thiencn, Landen, St-Trinën, Hasselt, Luyk, Vervier, Gcnd, Brugge, Oostende. 4o Ten 5 uren 20 minuten namiddag, naer Dendeunionde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscrou, Doornyk, Byssel, (balais. 5» 7en 8 uren 15 minuien des aronds, naer Dendermonde, Moeheden, Brussel, Antwerpen, Leuven,, Tliienen, Luvk, Verviers., ALeu, Keulen en Gcnd. CUÏQUE SCUM VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1® Ton 7 nr. 00 mmorgens,"2° Ten S uren 30 minuien 's morgens. —3° Ten 12 urea 10 minuten 's middags. 4* Ten 4 ure.i 00 minuten namiddag. 5" Ten 6 uren 10 minuten 'savonds. Zullen te Gysegem slilleslaen de volgende konvoyen vertrekkende van: AF.LST, ten 7 uren 45 minuten 's morgeus, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DF.NDFRM0NDE ten 8 «ren 30 minuten 'smorgens, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten G uren 10 minuten d^s avonds. Voor alle rigiingen moet men te Dendermonde van konvov verunderen. Dit Blad verschynl des Zaterdags in don namiddag onder de dagteekening van don daerop volgenden Zondag. Den prys der inschryving, bv trimester, is Lenae 1(1 op 1 fr. 50 c., dien der aunoncen op 20 cenlimen den drukregel. DEN DENDERBODE Noyt heeft men zich meer met den landbouw bezig ge- houden.dan op heden; het gouvernement gelyk de particu lieren schynt er een voorwei p zyner byzo.ndere bekom mernisvan te maken; niet schyni' verwaerloosd te worden om den landbouw te doen bloeyën en vonruylgaen. Den budget van het inwendige bevat jaerlyks eene bloksom van 851 duyzend 400 franks te besteden' om den landbouw te beschermen, om het peerd-.koey- en ander beestenras te verbeteren. Er zyn boogere commissiën, provinciale commission, kantonnale en stedelvke commissiën, boogere raden voor de verbetering van den landbouw, voor welkers werkingen er groote,sommen in den budget uytgestoken zyn. De konkoursen en exposition, die onder bet bestuer van Rogier zoo veel lawyt gemarkt hebben, de subsidiën en .aemnoedigirigen aen landbouw-genootseliappen figureren zelfs voor eene dikke som me in den budget van 't inwendige. Den landbouw heeft zyne boerenscholen, zyne cursissen, zyne bibliotheek etc. "die alle iykelyk betiteld worden; niets word gratis gedaen, alles word met geld beleyd lot de landbouwkundige conicrcuiiiiti toe die aen de leegcre onder wijzers gegeven worden, figureren voor de som van xyf (lunzend franks in den budget. Meu deelt zaden uyl, de landbouwkundige instrumenten die uylgevonden worden, ofschoon zy niet allyd den slem- pel van nut of nieuwigheyd dragen, betaelt men rykelyk, in 7.00 verre dat die zoogezegde nieuwe uylvindingen jaer lyks 18 duyzend 200 francs aen 'l land koslen, veel te groote som omdat zy lot nu loe weynig ol geen voordeel aen den landbouw heeft gedaen. Het gouvernement begiftigt rykelyk de geleerde die wer ken hebben geschreven op het besle omspitten, op bet beste mest, op de besle manier om de koeyen veel melk en boter te doen geven, om het vee de verkeus etc. het.-spoe- digst en best koop te veilen, i Eyndelvk men scbynt niets te vcrwaerloozen om aen den nationale» landbouw zoo veel voorspoed en welzyn als 'tmogelvk is te verschuilen; en om de schynbare rnoeyteu van 't gouvernement meer te doen in d'oogen springen, zend men navorschers die dobbel en dik betaeld worden naer vremde landen, om te gaen zien hoe men daer den grond •indoet e.n mest, hoe men er uataters plant, klavers zaeyt, enz. Alen zend die navorschers naer vremde landen, niet- tegenslaende die zelfde landen naer ons Relgiën zeilden om er zich in den landbouw te onderrigteu, overtuygd dat Belgiën in deze nyverlreyd het meest gevorderd is en op den eersten rang staet In 't oogenblik zelf dat men zoo veel geschal niaekt voor den landbouw en zoo schrikkelvk veel gold verslind, komt bet gouvernement zelf de bron van welvaert voor den land bouw afsnyden, het komt hem berooven van den voor- naemslen middel waerdoor de oavrueblbare landen ryke opbrengsten konnen verschaffen, immers liet gouvernement komt de binne dooden die voor den boer gouden evers legt. Wv willen hier spreken over de stokeryën, en voornamelyk over de bnytenslokeryën legen welke het gouvernement eenen vernielingsoorlog verklaerd heeftDien oorlog legen de stokeryën en bvzonderlyk legen de kleyrie buytën- stokeryën is begonnen onxler liet IVancnuiQons bestuer van M. Erère, welken, nvt afkeer legen de revolutie van 1850, het bestuer van den koppigen Willem willende doen helleven, eene wet vernietigd heeft waerover een ieder le vreden was, eene wet die, al een wezcnlyk voordeel aen deze nyverlreyd te verschaffen, eene goede opbrengst aen den fisc gaf. De fameuse wet van AI. Frère heeft bvzonderlyk op de buylenstokeryën gedrukt een gemukkelyk stelsel, gevry- waord legen alle fraude en ontdaen van willekeurige knevelaryen, is vervangen door een stelsel vol kwellende en hairkiievende formaliteyten, die aen het sloken veel ja zeer veel hinder en aen de stadskas eene overgroote schade hebben toegebragt. Ook hebben veel biivtenstokers limine werklmyzen gesloten, en, ofschoon de accynsbelasting 50 ten honderd verhoog I was geweest, nog heeft de opbrengst veel minder geweest dan onder de oude wet. Wy hebben bel nog doen opmerken in de konlrole van liet arrondis sement Gend alleen zyn 25,000 hektolilers weekslof minder verklaerd, en indien men iu 't ministerie van financiën de verklaringen kou zien, men zou ondervinden dat'bet In geheel 't land is gelyk in .de konlrole van GendZie daer wat de riiineuse en fiscale kwelwet van den kiberater- socialist te weeg gebragt heeft. M. Liedts schyni; jaloerscli te zyn over de wet van AI. Frère en heeft kloeker willen te werk gaen mei dezelve te bekroonen. Den geldminister schynt te zeggen dat het onmenschelyk is iemand zoo lang te laten spartelen, dat het beter is er met eenen keer- mefi gedaen te maken, en daervoor heeft den mail den klop van gratie voor de buyten- stokeryën gereed gemaekt..Het land in 't algemeen en den landbouw in 'I byzonder zullen er weten van te spreken. Dezen minister is niet te vreden niet een regl van I fr. 50 cent, pur hectoliter ipeekstof, liv moet 2 fr. 10 cenlimen hebben of 40 -ten honderd verliooging, '1 geen zal maken dat den luxe der belasting ten minsten 150 ten honderd der weerde van de gebruykte stollen zal zyn. Wy vragen of eene nyverlreyd met zulke drukkende belasting kan blyven b'estaeuYWv antwoorden roudnyt NEENen bvzon derlyk neen omdat Relgiën in zyne gebtiertè zulke inugtige en gevaorlyke mededingers of concurrenten beeft, welke aen hun hoofd geeneu fiiianliemaa hebben gelyk wy, welken zoo onbezonnen ja zelfs zoo onnoozel is, van alle acht dagen de accynswotlei) le veranderen en er de regten van te ver- hoogen. Wy willen hier spreken over de Hollandsche stoke ryën die zekerlyk onze dwaeshedeo zullen te baet nemen en met groot voordeel hunne genevers en andere sterke dranken by ons zullen duen binnen komen. In zyne liefde voor den landbouw, heeft AI. Eiedls ge vonden dat het voordeel 't geen de kieyne bnylcnstokeryën op de groote der sleden hebben, le groot is, daerom heeft hy er een derde afgesnoevd 't is eenen goeden middel om de kieyne bnytenslokeryën met eenen keer af Ie maken, bvzonderlyk doordien de winst van den drawback voor haer niet kan bestarn terwyl de stedelvke stokeryën er dobbel voordeel uyl genieten. Wy zouden hier nog vee! benieikingen welen by le voegen rnaer ons dunkt dal de zaek te kiaer is en dat de kamer geene verdere inlichtingen noodig heeft om die ruinercnJe kwelwet le verwerpen. Wy weten voorop dat 51. I.iedls zich van het groot argument zal bedienen dat er namelyk geld in de staetskas ontbreekt rnaer wy zullen hem de lessen der ondervinding errinneren dat namelyk vele stoke- ryën reeds opgehouden hebben en dal er nu nog meer zullen ophoudenEn wie zal er hel slagtoffer van zyn Den landbouw en vervolgens alle neeringdoende personnel] en verbruikers van 't geen den landbouw oplevert Wat baet liet eene koey te hebben die alle dagen 40 pollen melk geefl, als de prey, telkens dat zy gemolken is, den eeruer zou omver stampen Sedert oonige dagen spreken de dagbladen van verande ringen in 'I ministerie, men zegt zelfs dat geheel 't kabinet zich verwvderl. Alen moet z.ieh over die tyding verwon deren, onidat er in de kamer geene oppositie beslaet. lis wel waer dat het liberalersdom van Rogier-Frère niet le vreden is over het gedrag van hel kabinet; dit liberalers dom vind uai dees ministerie niet exclusief, niet onvor- draegzaem, niet tvranniek genoeg is, rnaer alle dagen ondersteunt de meerderheyd de akten der ministers, zelfs somtyds le veel. Er zyn gazetten die, in briefwisselingen uyt Brussel, de redens afgeven van de verwydering der minislers; liet zou 7.yn omdal Prins de Chimay al wederom met eene byzon- dere zending by den keyzer der Eranschen belast is, en 't zou Al. 11. De Brouckere zelf zyn welken gestoord is over 't vertrouwen dat den koning zou hebben in den persoon van den achtbaren PrinsDe cancans gaen zou verre, dat. men er, van den anderen kant, byvoegt dat Prins de Chimay over 't gedrag van AI. De Brouckere ten zynrn opzigte zoo misnoegd is, dal hy zyn ontslag zou geven als lid der kamer en zyne residentie van Brussel zou verlaten om te Parys zyn schoon hotel te gaen bcwoonen. Dit alles is moeyelyk te geloovenDat er eene wyzi- ging in 't ministerie gaet plaets hebben, dil is mogelyk, want elkeen ziet de groote noodzakelykheyd dat den interim van finantiën cyuilige en dat er eenen uefinitiven minister benoemd worde. 'T is dees ministerie welk zulks bet meeste noodig beeft, want de interimmannen laten de bureelgasten allies doen in 't gedacht dat hunne verantwoordelykheyd in 't s[iel niet is. Alaer dat AI. De Brouckere zich zou verwy- deren omdat eene byzondcre zending zou toevertrouwd zyn aen eenen man die er onder alle betrekken weerdig van is, en omdat AI. Firmin Rogier hierin is miskend geweest, dit kan men, redelyk gespioken, niet aeniiemen, ten zy liet karakter van AI. De Brouckere teenemael veranderd ware. Alen heeft hem noyt als voorstaender der Rogiers aenzien; wy hebben altyd geloofd dut de De Brorickere's geene vrienden zyn van die vremdelingeu die hier slechts tegen Willem zyn komen opstaen om vette plaetskens le vinden. De gazette van Verhaeghen schynt behagen le scheppen in de tyding van eene ministeriele wvziging dat den pre dikant der tienden niet konleut is van dees ministerie, dit ziet men alle oogenblikken in de stroomen grille die den man uytbraekt onidat den francmaeonsehen godsdienst- balendei) dtivvel niet genoeg kan losgelaten worden en zyne perten spelen; en nogtans kan men niet zeggen dat dees ministerie klerikael is. Indien liet echter gebeurde dat er bv deze krisis van er,waren en politiek nog eene ministeriele krisis moest bykoinen, men zou moeten bekennen dat de vaderlands liefde in ons land maer zeer koel is, aeugezien men bewvzen zou geven van weynig genegenheid voor de rust des lands. Wy weten wel dat er eene slechte, party beslaet die gedurig werkt om de onrust en Iweedragt te zaeyën, die niets and i s zoekt dan in troebel water te visschen, en die, in baren verbitterden baet tegen Kerk en al wat heylig is, ïiylsluytelyk mikt naer de regeringsloosheyd. Docli wy hop. n dal den dag zal aenbreken op welken de getrouwe patriotten reclil over die party zullen doen.... Als men ziel hoe gesmakelyk de gazetten van den frane- maeotish.ispel over de ministeriele krisis klappen, zou men wel moeten gelooven dat de patrounen der ultra liberaters- lYani'aiacnnspers groole hoop heblren van welhaest het bestuer van België» onder hunne klauwen le krygen Indien decs ongeluk aen Belgi n moest overkomen, dan zou men mogen beginnen le wanhopen van het behoud onzer onafhanglykheyd en nationalit vi.... Niet alleen zouden het fraurmaQoniiisnius el het socialismiisdie verstokte en gezworene vyanden va» alle grondvest der samenleving, den Iwist en Iweedragt in 'I land werpen, maer zy zouden nog door eene taktiek van drukpers, die thans op den hoogste» trap van boosaerdighevd geklommen is tegen dezen die in Vrankryk heerscht, het beslaen van Belgiën grootelvks compromelteren.... En den oogenblik is wel gi kozen voor de party; in eene zoo brandende politieke krisis zonden er geene al te ernstige voorwendsels moeten beslaen om ons le straffen met eene inneming.... En na de overweldiging wat zou er gebeuren De zelfde mannen die ons lieden zoo veel kwaed doen en ons land in gevaer de brengen, zouden de ecrsle zyn om de hand Ie leeneu aen overweldigers, want dit zyn gasten zonder (rouw die noch vaderland noch samenleving kennen en slechts leven van corruptie en voor hun eygen belang.... Waektdan, Belgen, want uwe verdrukkers slapen niet.... In ons Nr van 8 January gaven wy eme antwoord op de vraeg van 'I Verbond een Aelst WELKE IS DE El'\EL- DAED DER LIRE RATERS Welke via 'g door dit prnlhlad op eene zoo schvulieylige als lasterende en boos- aerdige wyze was opgelost. In onze antwoord bragten wv niets dan onwederleggelyke daedzaken en onloochenbare gekende fpylen by, zoodanig dat het Verbond zeer gcradig gevonden he.Tl daeromtrent slillekens le zwvgen en van de euveiuaed der liberalers niet meer le kikken noch le mik kenAlaer ziel. wat gebeurt er Het aelstersrh klieks- ken niet meer wetende boe zich uyt den slag te trekken, heeft bv zyne Moeder, de francma^unsche Indépendance,

De Denderbode | 1854 | | pagina 1