PILLEKENS. CORRESPONDENTIE. 'van Rogiei-Frère om hulp geroepen, omdat het weet dat dit doctrinarisch blad in looze streken en schaemtelooze schynheyligheyd al de liberatersbladen van 't land over treftEn wie zou het gelooven, de trotsche Indépen dance stelt zich in eeue zoo schuymende woede tegen den eenvoudigen Uender-bode, dat het boosste vischwyf er zou les mogen aen nemen En wat peyst gy lezers dat de Indépendance op ons arti kel antwoord Denkt gv dat z.y het zelve wederlegt Meynt gy dat zy onze aengehaelde l'eyten en daedzaken vergruyst? Verre van daer, eenen hoop scheldwoorden van klerikael, logenuer, belediger, enz. is de eeltige antwoord van dit hooveerdig blad, en daernièe is alios gezegdMaer is de openbare opinie da< rmëe voldaen Wy gelooven het niet; indien wy gelogen, b 'ledigd ol gelasterd hebben, dat de Indépendance ons aenwvze waerin ol' waeraen, en dat zy onze gezegdens wederleggeDoch daervan zal zy zich wel wachten omdat liet haer volstrekt onmogelyk is, en ten anderen, omdat zy gevoelt dat de stelligste bewyzen onzer gezegdens zoo gauw als den wind op papier zouden staen. De Indépendance vind veel gemakkelvker uyt te kramen dat onze gezegdens benevens wy zelve haer eene te diepe verachting inboezemen dan dat zy zich zou geweerdigen ons te wederleggen Dit is het oud liedeken der libera tors, eenen kalen uytvlucht van allen laiïaerd die, door daedzakelvke waterlieden verpletterd, noch ntoed nóch karakter heeft 0111 de zelve te bclyden. Maer, Madame Indépendance, wy zouden u eens willen vragen ol gy u geene zeere gedaen hebt als gy aldus uwe verachting tegen ons uytbraekte Wy willen ër u wel byzeggen, dat wy uwe verachting aenzien als eenen eertitel en dat wy zouden sohaemrood worden tot achter de ooren indien gy ons het minste woord van achting of welwillendheyd toestuerde. Ja, liever zouden wy hebben dat men ons met vuyl slvk zou bemorsen dan dat vrentde huerlingcn ons zonden loven, dit is te zeggen M"'° Indépendance, dat de verachting die gy voor ons hebt, de hoogte niet kan bereyken van den walg dien wy u en uwe vuyge party 0111 hare schandalige werken, toedragen De ntaponnieke drukpers, de Indépendance aen 't hoofd, spreekt gedurig van trellëlykheyd en loyauteyt, en onder- tusschen wórden hare tolken de eene vóór en de andere na met de schandvlek van EERDIEF door de justieie bestem peld. Geluyge hiervan den Méphistophelès, Artevelde, den Weergalm van IHest, den Impartial van Brugge, den ninof- schen knoeyër in 't Verbond van Aelst, die alle by de Indépendance hunne ingevingen gaen puttenWat zegt gy daervan, Indépendance'!Voor die bladen hebt gy lofluytingen en verschooningen, niet waer omdat wolven en wolvinnen malkanderen niet opeten.... Den Indépendunt du Luxembourg, een ander maconniek liberalersblad, gaet door den achtbaren heer Orban, volksvertegenwoordiger, ook wegens lastering in regie vervolgd worden. Den ninof- schen liberaterschryver iu het Verbond van Aelst, is nauwe- Ivks voor laster veroordeeld, of dit blad ligt al wederom met een lasterproces op het lyf, en zoo volgt 't een gedurig 't ander. Was de Indépendance wat min trouwloos, zy zou rekening houden van de scltandige aenvallen, logens, iasle- ringen waeraen de liberale pers zich gedurig tegenover de klerikalen pligtig maekt; verdedigen wy ons en kloppen wy de maponnieke pers en hare aenhangers somtvds wat hard, 'tis dat zy zulks verdientn en er door hunne uytdagingen de schuld van zynOverigens mag de Indépendance tegen ons tieren en bassen zoo veel zy wilt, ons verachten zoo sterk zy kan, wy hebben haer maer eene zaek te zeg gen te weten dat zy ons plezier doet naer mate zy hard bast, tiert of ons veracht... Dochwy zullen crallyd by zyn om haer de medicamenten toe te dienen die wy zullen noodig oordoelen.... Ten slotte dat de Indépendance maer wete dat, hoe kleyn wy ook zyn, wy aen hare gedroehlelyke prelentiën zullpn weten pael en perk te stellenMet de Brabandsehe kieziDgen zullen wy elkander meer dan eens tegen komenZy boude zich voor verwittigd.... .-. Het Verbond van Aelst had laetst aen zyne dungrzaeyde lezers wys gemaekt dat de belgischegeestelykheyd in Belgien V YETI EN MAEL meer grondgoedereu bezat dan Belgien groot is. Op heeler daed van logentacl, bedriegery en verleyding betrapt, kwam het bladje nadien vertellen dat het zich misgrepen had en een derde had willen zeggen Maer de kwaedwillige en berekende boosaerdiglieyd dan andermael uytschynende en hierover door den Uenderbode gehekeld, vond het bladje dat het beste was daer van te zwygen. Eenen geheelcn tyd lang sprak het Verbond daer niet meer van om er het gras te laten over groevenNu komt het echter terug op de plundering der kloosters, op de verbeurtverklaring der geestelyke goederen, op le t verkoopen van kerken, kapellen enz. en juycht al die abomination toe als hadden zy eene noodzakelgkheyd geweestWat bcduyd dit? Wy weten het niet, maer wy zullen u vragen, konfrater, Verbond, ol' gy misschien zond verlangen dat eene revolutionuaire bende eens meester wierde en wederom zou verklaren dat In t inslokkou van al de geestelyke goederen andermael eene noodzakelgkheyd is. Wy verzoeken hierop antwoord .-. Een onuoozel sehoolmeesterkën uyt deze omstreken heeft zich, voorleden zondag, in eene herberg te Lede, tegen den Denderbode uytgelaten en daer den liberael willen spelen, mengende zynen geesielyken inspecteur in zyne domme pleytrede, zonder Ie weten dat hy daerdoor eenen defligen persoon kwetste die hem zou konnen op de daymen kloppen. Wy laten aen het betaeld schoolvosken weten dat, als hv iets te zeggen heelt, hy het ons mag schryven - wel te verstaen als hy er bekwaem toe is maer dat wy, voor zyne eygene eer, niet meer willen dat hy iu openbare' herbergen ga zeeveren, des te minder, omdat hv zich door eenvoudige kindsmans den bek moet laten stoppen en voor eenen uyl passerenWy zullen hierop terugkeeren, Gelyk men kan denken, juycht het Verbond het protestantseh sermoen toe 't geen Dominé Verhaeghen op nieuwjaersdag voor den koning heeft afgelezen, omdat dit sermoen gerigt was tegen de katholyke universiteyt van LeuvenRonden Marten Luther, Jan Galvyn, Ncstorius, Al ius of andere arlskettcrs uyt de andere wereld terug komen, het Verbond zou hun ook toejuyehen omdat Vogelen van eender veeren vliegen t'samen geern .-. Men zegt dat, hoe meer den vos zyn hair verliest, hoe meer hy stinkt, en wy ondervinden aen onzen konfrater De Vos uyt het Verbond dat dees gezegde waer is, want hoe meer hy zyne abonnementslyst ziet verminderen, hoe goddeloozer zyn bladje wordTegenwoordig is liet byna a I tyd opgevuld met artikels uyt de walgelyke Broe dermin, liyt het lilubs-Welzyn van Brugge en andere vuyge maconnieke bladjes die, gebukt onder den last der algemeeue verachting, op het punt zyn de politieke wereld te moeten verlatenYoor uw welzyn, konfrater, raden wy u aen zelf wat artikels te schryven en al die goddelooze vuylig- heden niet op te rapen, want wy zouden u niet geern zien bersten om van een amusement niet beroofd te zyn van u wekelyks wat te konnen poeyeren .-. Onzen konfrater is, dank zy den lleere, ook tegen de raillerende wet óp de' slokeryën .....Zou dit zyn Omdat de wet hem te veel onregtveeidig scliynt of wel omdat den rnan vreest voor den opslag van den genever, ofwel omdat er de walgelyke Broedermin ook tegen is die voorzeker beducht is dat den draf in prys zal verhoogen f! .-. Dat de Indépendance,den übservaleur, den Precurseur, tot den vuylen Messager de Gand toe en andere liberaters bladen tegen den eenvoudigen Uenderbode bassen en tieren, dit is zeer gemakkelyk te verstaen die gazetten zien met hertzeer dat wekelyks de artikels van den Uenderbode door geheel 't land en bnyten 'tland in de dagbladen overgenomen en aldus het meest 'verspreyd worden. Indien den Uender bode niet gedurig den sluyër opligtte die over de verkwis tingen, over de inisbruyken, over de onregtveerdigheden, over de willekeurige akten, Over de bedriegeryën, verfey- dingen en andere verderllyke zaken gestreken is, de libera- tei'Sgazetten zouden tegen hem zoo boos niet zyn, zy zouden stoutmoediger het volk misleyden en verblinden, zy zouden gemakkelyker haer doel bereyken .-. Men berigt ons dat den .Messager de Gand byzonderlyk furieus is tegen den Uenderbode, Wy verzoeken den eenen of anderen vriend uyt Gend ons de N™ van den Messager, waerin wy aengerand worden, te zenden, wy zullen er onze pen eens tegen scherpen en dit smeerig blad eens betalen op eene wyze dat het welligt noyt aldus zal betaeld zyn geweest... Ia ons voorlaetste Nr spraken wv van het overlyden van den achtbaren en hoogst liefdadigen heer Michel Van Achter, lid des kerkenraeds dezer stad. Wy zegden een woord over de uytstekende deugden met welke dezen voortreffelyken ingezetenen vercierd was en deden vooral zyne oniiytpultelyke goedheyd jegens den armen uytschy- nen. Deze deugd" komt dan ook haren stempel op zyn eer- biedweerdig graf te drukken, want Maendag, na den plegtigen lykdicnst die door het puyk der stad wierd byge- woond, heeft de Iroostelooze We. M'"c Van Achter, eene uytdeeling van 1200 groole brooden aen den armett dezer stad gedaenZulke akten spreken luyder dan lange lof luytingen eu bewyzen hoe diep den geest der christelyke liefdadigheyd in liet hnys Van Achter gevestigd was. Mr Buyt Brugge, wy konnen aen de vraeg in uwen brief gedaen, niet voldoen, en verzoeken u ons geene brieven meer te schryven, uyt zulke luiyzen ontvangen wy niet geern brieven'Tis oen de Indépendance dat gy u moet adresseren, dit is volk van uwen kaliber Lieven vriend uyt Ngy moogt niet kwalyk nemen dal wy onze belofte nog niet volbragt hebben, ditzal eerlang gebeuren. Wat dit ander raekt, wy mogen niet te haeslig zyn, wy zouden ons konnen verbranden. Wy verzoeken onzen achtbaren inschryver uyl M ons eenige van die pagina's te zenden en te willen geduld hebben tot dat het weder wat beter is en wy wat meer uyt ons werk zyn om het uytstapje samen te doen. Wy zullen voorop schryven Vriend V. uyt IIwy bedanken u over uwe re- klacm, 'tis 1111 dén laetsten keer dat wy zullen patiëntie hebben, wy zullen er nu met de vuyle voeten doorgaen. Den besluerder en groot-meester van de vrye universiteyt le Brussel, den vermaerdèn man der tienden, M. Verhaeghen, heeft eenen medehelper o.umoet om zne anti-katholyke plannen ten uytvoer te brengen. Dezen medehelper is M. Allmeyer. 51. Ver haeghen predikt zyne proteslanlsche sermoenen, zoo men wei t, in liet hol', en veikondigt aldacr den lof der vrye univeisileyt die het Evangelie voor een onvolmaekl nieusclielyk werk aenziet, eu, alle geestelyke en kerkelyk gezag versmadende, 'nel vrye onderzoek proklameertM. Allmeyer, die in hel hof nil t word toegelaten om le prediken, houd zyne conferencien in de vrye universiteyt, en prent de jongelingen welken de lessen in ilie lioogschool by- woonen, de vyandschap en hael van de kerk in, nu t hun de arlskellers voor prysbare hervormers van misbruyken al' le seliil- deren, mei de arlskellers en vervolgers van den katholyken gods dienst op eenen pedestael te plaelson, als zymle uylverkoreue mannen die de religie wilden herstellen en van alle bygrioof en superslilieuze gehruyken zuyveren, en zicli hoven de hoovccrJige listen der prelaten wilden verheffen. >1 Volgens M. Allmeyer, zyn er geene arlskellers meer, en Lulher zelf'verdient niets dan lof i en 'heelt niets dan goed le weeg gebraglZiet daer de lessen welke de jongelingen te Brussel in de vrye universiteyt ontvangen, j Den Messager kondigt de conferencien van M. Allmeyer af, 1 pryst die aen, en kan die niet genoeg loven. De universiteyt van Leuven heeft in M. Allmeyer ook eenen tegenstrever en belrediger gevonden, liet was niet genoeg dat 5L Sms, in de tegenWoordigheyd van den hertog en van de her togin van Braband, de geschiedenis miskende en leugenachtig kwam maken, 0111 zyne ga! tegen het kalholyk onderwys der uui- versiluyt van Leuven te konnen u'ytbraken het was niet genoeg dat Slons Verhaeghen de stotftmoediglitfyd en olibeschoflheyd zooverre dreef, van hy den koning die universiteyt, welke ons land zoo vermaerd heeft gemaekt, le beledigen en te lasteren, de universiteyt van Leuven moest nog door SI. Allmeyer aengerand worden. Au alle dre aenrandingen, al dien laster, haet eit bele diging, doen des le heter de verdiensten van deze universiteyt uylschynen,- en, onder dit betrek bcseho-uwd, moet men hyna SIM. Slas, Verhaeghen en Allmeyer bedanken voor hunne aen randingen, aengezieu de leugens en de Valsehheden van deze anti-katholyke tegenstrevers, de universiteyt van Leuveft iii haer helder en opregt daglicht doel schilleren. Vaderlander. Ook le Antwerpen, word er nog veel over de onbekwaemheyd van SI. Firmin Rogier, en over de zending van den prins de Chi- may gesproken, en de dagbladeren vau die stad-houden er zich allen mede bezig. Hel Handelsblad, onder anderen, wyd hieraen eenen artikel loe. uyl welken wy liet volgende onlleenen De bekwaemheyd van 51. Firinin Rogier zullen wv niet onder zoeken. Wy talen dal anderen over, le meer, daer SI. Haumann, in een der voornaeinsle dagbladeren van Brussel, de Emancipa tion aen den Observaleur de Zelve kwestie Ier beraadslaging heeft opgeworpen. Maer zeker is hel, dal wy le vergeefs naer zyne di plomatieke me Is' zoeken, en dat alleen hel gezegde van twintig jaren dienst >t zoo als den Pricursettr aenhaelt, voor ons hoege- naemd niets hewyslv Hoe hel zy, in hooge politieke kringen, ver- wyt men 51. f'irmni Rogier zyne onbehendighcyd. Slaer zelf aeugenomeii, dal 51. Firinin Rogier eenen phacnix watt ouder de diplomaten, indien den keyzer der Franschen eenen tegenzin voor hem heeft, waertoe kan ons dan zulk eenen ambas sadeur, aen het fransch hof, en dat in deze omstandigheden, dienen Stel 11 zelve» eens in die positie Gy hebt nioeyelykheden over eene deeling, over eene erfenis, over eenen te sluylen koop met eenen uwer bloedverwanten, ol' met wie liet ook zyn mogl. Gy vind hel goed eenen derden persoon voor hcmiddelaer iu die zaek le nemen, en hem naer uwe tegen- party ie zenden, met w ten gy weel heler le zyn op eenen goeden dan wel op eenen vyaiidelyken voetwelnu zult gy dan uwen keus vestigen op eenen persoon, dien gy weet, dal hy hy uwe tegenparty slecht slael aengeschreven liet minst gezond versland zal ons antwoorden In 'l geheet niet want ik heil zeker, dat die zending de scheyding tusschen ons zou vèrbfeeden. Ik zou iemand kiezen, die integendeel goed met myne tegenparty stond,.en ik zou zeker zyn, dal ik met dezen laetsten minder vernederingen zou -onderslaen, en meer voordee- len zou verkrygen,dan wel melden eersten le sturen. Welnu, die dat zon antwoorden, zou heler diplomael zyn dan ons ministerie en dan de overdrevene party op dezen oogenblik hy zou denken, zoo als inen zegl. dat den koning gedaen heeft, die prins de Cliimuy, eene kennis des keyzers, inel eeue bezondere zending naer Parys heelt gezonden. Is het dan waer, wat men opzigtens de betrekking van den keyzer mei Si. Finuiii Rogier zegt, dan denken wy, dal men de persoonetykheyd beneden liet algemeen belang moet stellen, of wei men zal hier de fabel spelen van den yzeren pol met den sleenen pot. De foorzigligheyd gebied hel nemen van wyze maet- regelen, en liet ministerie moet wel iu acht nemen 111 hoeverre het zich, in dien nadeeligen stroom, gaet talen medeslepen. Hoe hel zy, de slimste onder diplomaten, mogen wy wel aeu hel fransch hof hebben. Iu de laclste zelling der koninktykc akademiè (klas der letteren) heeft M. Gachard voorgesteld de herstelling van hel standbeeld van Karei den vyfdeu te Gend, alwacr hel eerlyds gepl,aelst was. Den Écho de Bruxellcs, iu /.vu verslag dat hy van de zitting gedaen heeft, maekt teil dïew opzigte de volgende aeninerkiiigcii Niemand zoekt de roemweerdigheyd le betwisten van Karet den vyfdeu, niemand weygerl hem eene zekere heldengrootheyd; <1 mat r is hel reglveerdig, komt liet wel niet den geest onzer eeuw overeen van de hoogste eerbeluyging te geven aen die niensclien- i ters die de nienschen met eene zweep gcleyden eu geheei lot hunne eerzucht doen dienen, die de kuuingrykeii eu de volke- reu wagen voor een afschiiwlyk lotspel waeraen men den naei» geeft van oorlog. Men' ziel hel. Volgens den Écho (lc firuxelles gekken de konin gen aen een slach van menschcnelers, hun gezag is eene roede 0111 de nienschen voort le zweepen, hun vermaek heslaet in bloed I Men ziet wel dal den Écho dc Bn xeUcs met de Lloedroode Nation ineengesmolten is. Wy hebben gemeld datvin hel hertogdom van Nassauw eek moeyelykhcden, vau het slach der gene die >11 Baden hestaea. zyn opgerezen. In fiassauw worden ook de geesielyken vervolgd, en een proces is legen Mgr. Blum, bisschop van Limburg, inge spannen hel gouvernement van den hertog van Nassauw. wilt gelvk dit van Raden, meester iu geestelyke zaken zyn, geestelyke benoemingen doen, of ten minsten voorafgaendelyk de zelve goedkeuren. I11 Duylschlaud houden de katholyken zich met die moeyelyk hcden veel bezig, en ziel hier wal men uyl Duylschlaud, wegéns die ontstane bcweeiielyke ïnoeyelykliedeu schryft cc Del proces tegen Mgr. Blum, bisschop van Linihuig inge spannen, word voordgezet. Verscheidene geesielyken, zyn den 28 december, onderhoord geworden. Eenige van hun zyn ver- scheydeue uren hy den re. ter ter instruklie geweest. De onder vraging van den vikaris-generael heelt acht uren en half geduerd. Den deken der hoofdkerk van Limburg, laclieniigjarigen ouderling, konnende, uyt kooide van ziekte eu ook 0111 rede van liet streng weder, zicii naer Wiesbaden niet hegeven, is de justieie zelf naer Limliurg gekomen. Sten kondigt aeii dat de achlingsweerdige beschuldigden iu tut kort een verhael gaen afkondigen, waerin zy klaerhlykelyk de geregtigheyd der zaek zullen bewyzen voor welke zy vervolgd worden. Indien het gouvernement van hel hertogdom van Nassauw in den weg voliierd waerin het getreden is. zou het jaer 1851 voor het bisdom van Limburg de zelve oiiheylen konnen voort brengen die nu op hel groothertogdom van Baden wegen. Hel gouvernement van Baden zet zyne vervolgingen en zyne veroordeeliugcn eu geldboeten voorl, 011 indien de liefdadigheyd de getrouwe priesters niel ter hulp kwam, zouden zy weihacst allen van honger moet- n sterven, omdat de beambten van liet gouvernement zyne halelykc voorschryvingen zoo slreuglyk uylvoen 11. i( Hel regt van aelmoesseu le geven is lot nu toe onbelwistbaer geweest en is ook oohetwisl gebleven maer liet gouvernement van Baden is vau het zelve gevoelen niet. Deukende dat de geesle- lykheyd zal verpligl zyn aen den aei tsbisschop niet le gehoor zamen, als zy niet geldboeten overladen eu van at haer inkomen zal beroofd zyn, heeft het geloofd te zullen lukken mei haer in de armoede le dompelen. Slaer hel vreest nu dal liet volk zyne priesters Ier hulp zal komen, en daerom heeft liet aen de paslors verboden van nog hoegenaemd weldadige gillen le activeerden.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2