Verkooping van Land en Meersch, Gs'oole Verkooping Den eefw. lieer Volckeryk, sedert lange jaren pastorale ftaerdegem, is voorleden Maendag aen tafel zittende, schielyk overleden. Den eerw. overleden pastor was der. grooten vriend en waren vader zyner parochie, en word als dusdanig doör al de parochianen betreurd. M. Pieter-Dominicus Schollaert, broeder van M. P. J. Schol- laert, raedsheer by het hof van appel te Gcnd, komt te Gysen- zeele, in den ouderdom van 65 jaren tcoverlyden. Dé twee liefdadige en achtbare damen welke, ter gemeente St. Josse-tcu-Noode, aelmoessen ten voordeele van den ongeluk- kigen armen hebben ingezameld, zyn door de regtbank van enkele politie van St. Jossè-len-Noode veroordeeld elk lot 6 franks boel en de proceskosten..... Men leesl in een blad van Korlryk t M. den graef de Monlalembert is alhier aengekomCn en heeft het middagmael genomen by M. den abt De*Haerne, die ter dezer gelegenheyd een talryk gezelschap vereenigd had, by welk men bemerkte twaelf oude leden van het Nationae! Congres, verschev- dene leden der wetgevende Kamers en andere notabiliteyten. Ér zyn verscheydene toasten voorgesteld geworden, eerst aen den Koning en nadien aen M. de Monlalembert. De woorden diesaen- gaende door onzen achtbaren volksvertegenwoordiger üylgespro-- ken zyn zeer levendig toegejuyehd geworden. M. dengVacfde Monlalembert heeft op de gezondlieyd gedronken der leden van hel Congres en een toast voorgesteld aen de belgische naiiona- liteyt. M. den prins de Cbimay heeft zyn ontslag van burgemeester van Cbimay gegeven. Men verzekert dal den prins ook zyn ontslag van lid der kamer gact geven. De zaek van Francies Lachaerl, betigt van %ankbriefkens ten nadeele van de bank van Vlaenderen gestolen te hebben, is voor de koi reklionneele regtbank opgeroepen. Huylengewoon veel volk was toegesneld om de zitting by te woonen. Verscheyde getuygen zyn gehoord om te bestatigen dat Fran cies Lachaerl de portefeuille van den ongelukkigen Adolf Van Damme in de handen heeft gehad, en verklaerd heeft dal het de portefeuille van het slagtoffer was, en dat zy veel weerden inhield. Er is ook bestaligd, dat Francies Lachaerl nadien geloochend, en stellig geloochend heeft, de portefeuille gehad Of gezien'te hebben, en dat hy zyne zuster, die hem aetiwakkerde om de portefeuille weder te geven, bedreygd heeft te vermoorden, indien zy nog van de portefeuille sprak. M. de Saegher, prokureur des konings, oefende de bediening van openbaer ministerie uyt, en heeft de betigling onder alle punten houden siaen. Francies Lachaert had geenen advokaet, en wist ook niets ter zyner verdediging of verschooning, by te brengen. Hy heeft eenen oogenblik gepoogd komedie te spelen, en begonnen te krysschen en luydop te snikken en zuchten. De regtbank heeft Cies Lachaerl tot vyf jaren gevang verwezen en om, na iiel eyndigen zyner straf, nog vyf jaren onder de waek- zaemheyd der policie te blyven. Volgens eenen brief uyt Rumpst, zouden de genaemden J. VHendrickx en van Lilzenburg, beenhouwers, den 15 dezer door het parket van Mechelen, in vryheyd gesteld zvn. Zy waren aengehouden onder d« beschuldiging*van moordpooging gepleegd te hebben op den broeder van den pastor van de gemeente YVael- hem. Eenen particulieren brief uyt Rumpst aen hel Handelsblad, meld dal die loslaling met vreugd is ontvangen, en men de twee persöonen met trommels en vaendel heeft ingehaeld. In den nacht van vrydagop zaterdag is eene heyligschendige diefte gepleegd in de kerk van Bulscamp. De dieven zyn langs eene venster in hel sacristy gedrongen, hebben de yzere kas open gevrongon, en al dc heylige vaten gerooofd die er zich in bevon den beslaetide in remom trancie, ciboiie, kelken, in een woord, al wal tot het uyloefcnen van onzen 11. Godsdienst word gebruykl. By de gestolene kelken, ciborie en remonslrancie, moet uien nog verscheyde reliquiën voegen. De weerde der gestolene voorwerpen beloopt tot meer dan 4000 fr. Den koffer uvt welken alle die beyïigdommen gestolen zyn, stond echter dén aulaer, en was in den muer gemetst. Dè heylige Hostiën die in de ciborie waren, zyn door de boos- wiglen in den koffer uytgegoten. Geheel de commune is in de diepste droel'heyd gedompeld. M. Cossev, den weerdigen pastor, was op dien oogenblik afwezig, en bevond zich te Adinkenke, waer eene geestelyke zending plaels had, en waer hy biecht hoorde. Men kan de droclheyd van M. Cossey, als hy vernam dat zyne kerk besolen was, niet beschryven."De diefte kan hersteld worden, zryde hy, inacr de heyWgschendery noöyt. Men heeft des morgends geene mis le Bulscamp konnen lezen, om dal er geenen kelk was. Er is eenen moeten geleend worden voor des anderdags. De dieven zyn onbekend. Men schryft uyt Zwevezeelè aen het Bolerkuypjt Zondag, 15 dezer, heelt eeuen onbekenden manskerel, in het •udmannenhuys alhier, tydens de hoogmis, de cenige zuster welke thans by de zieken verbleef, lerwyl zy van de achtcrplaets ia de keuken wederkeerde, bv de keel gevat, naer eene aelmoes gevraegd en op haer geroep haer gedreygd dood le steken, ingeval zy niet zweeg. De zuster bad om genade, zeyde hem dat er 'maer weynig geld in buys was en dat den sleutel op de kas was. Den schelm sleept zuster Colela (zoo noemt men haer) tot by den trap, bind haer met banden en voelen aen denzelven, en neemt schielyk de vlngt zonder iels te stelen, waerschynelyk om dat op denzelven oogenblik de bel geklonken en by door vrees bevangen wierd. Bovengemelde zuster is verpligt geweest gebonden te blyven liggen, tol dal de andere zusters van de hoogmis wederkeerden. Men leest in den Ami de l'Ordre van Namen Op bet evnde der verlidene week, wierd den briefdrager Rolin, tusschen de plaels genaemd Marrony en Belgrade, aengehouden door eenen persoon die hem zegde: Gy moet my vyf francs geven YYachl antwoordde den briefdrager, gy gaet ze krygeu; en door •eenen hevigen slag met zyne kleyue gaffel, zond hy hem in den .gracht zyn stuk van vyf franks zoeken. Donderdag avond, trad «Ie genaemde Sophie Malon in den •wiekei van juiv. weduwe Hcrdewel, iti de Ankerslrael le Sint- Nikolaes. en kocht er verscheydene voorwerpen, lot welker be taling zy een vyffraucstuk aenboód, welk als valsch erkend wierd. Daer zy bekende geen ander geld le bezitten, berigllc men hey- melyk de policie. welk haer naer de gevangenis geleydde. Üm- trent dc plaels van verzekering gekomen liet zy iels vullen, het welk men ter oorzaek dey beerscbende duyslernis niet kon vinden. Aenstojids is zy in hel gevang onderzocht, en.men heeft by haer een aeutal valsche muntstukken gevonden. Des anderendaegs, toen den poiicie-agenl Eliuck de wacht verliet, sciiopte by met den voet legen eene gevulde geldbeurs (dezelfde die Sophie des «i\oiuis te voren had laten vallen). De beurs bevatte een zestigtal francs meestal valsche. Lenige oogenblikkcu voor dat de valsche imintser zich bv de wed. Hcrdewel aenbood, had zy reeds in den winkel van den heer or nel is, op de merkt, eene broek gekocht, ter weerde van 11) fr. zonder dal haer bedrog ontdekt wierd. Sophie Malon is geboortig van St.-Nikolaes, en bewoont sinis eentge jaren iiel land van Hulst (Holland), alwaer zv getrouwd is met eenen smid, die men als den verveerdiger van bet valsch geld aenziet. Zy is naer Dendermonde vervoerd, om ter beschikking van den prokureur des konings le worden gesteld. Men leest in een blad van Brussel Een mistig weder is dezer dagen op den vorst gevolgd, en den dooy is afgeloopcn zonder tot de minste overstrooming aenleyding le geven. Ten overige, ten platten lande beeft er niet veel vrees voor overstroomingen beslaen bel afwezen van regen gedurende de twee maenden welke den vorst voorafgingen, was een gunstig voorteeken. De landen, zoolang van water beroofd, hebben ver volgens al het vocht verzwolgen dat van de sneeuwsmilling voort kwam. Eyndelyk, den vorst was zoo ondiep in den grond gedrongen, dat bel koorn en bet gras onder de sneeuwlage zyn kunnen opschieten. Gok hebben de velden en meerschen sints den dooy reeds een lachend opzigt verkregen. Men leest in den Eecloonacr het volgende Den pastor eeuer gemeente van het distrikl Eecloo, dien wy noemen zouden, zoo de vrees van zyne zedigheyd le kwetsen ons niet weerhield, heelt dezer dageu zich van de milddadigheid zyner parochianen overluygd, en ziehier boe by op deze gedachte kwam, benevens de wryze waerop hy dezelve ten uylvoer bragt. Eenen bedelaer bad den eerw. pastor om eene aelmoes endezen, in zyne gemeenzaemheyd met armen en ongelukkigen, vroeg den bedelaer hoeveel hy dien dag, op zyne ronde, wel had opgehaeld. Den man schudde, voor alle antwoord, zyn beursje uyt in de band van den pastor, welken iu T geheel G halve centen lelde de opbrengst van bytia eenen dag bedeleus Hy, die liefdadig is van gemoed, kan maer weynig geloof slaen aen de versieendheyd van lierle zyns evenmenschen. L)il was even zoo bel geval bv den liefdadigen geeslëlyken. O riep hy uyt dal kan zeker niet zyn ik ken myne parochianen te wel, om le gélooven dat eenen ouden armen sukkelaer op 6 plaetsen maer 6 een li men opg; ert Doch den armen ouden sukkelaer hield hel tegendeel staende, en nu wilde den pastor zyne mildadige parochianen eens op de proef stellen. Hy ging met den armen man in zyne wooning, en schonk hem daer een gansch pak nieuwe kleederen, die deze da- delyk a en trok. Den pastor kleedde zich in het afgelegde gewaed van den bedelaerzoodal by met lompen was bedekthy trok een stuk van eenen versleten linnen zak over zyn hoofd, dat on- misbacr schooyerstooysel in den buy ten, nam 's bedelaers stok ia de hand, en begaf zich op den zelfden weg waer dezen laetsten was geweest. Op de zesde hoeve, waer den pastor, met roerende welspre kendheid. om een aelmoes smeekte, had by vyf ccnlimen opge haeld dus een centiem minder dan den bedelaer zelf, want op de zesde plaels waer den priester zyne bede berliaclde, wierd by door de bazin meteen onmedtedoogend God beware m! wegge zonden, en op zyn aendringen uyt hel huys geduwd hel wièrd hem zelfs geweygerd zyne verkoude handen aen het haerdvuer le verwarmen Den priester kon hier zyne teleurstelling, zyn spvt niet langer bedwingen hy ontblootte zyn eerbiedwekkend hoofd, wees de vrouw op zyne kruyn, en sprak met strenge veroiitweer- diging. Ongevoelige ziel! weel wel dat ik uwen herder ben 9 Het is dan alzoó dal gy uwen herder ontbaelt De vrouw stond, op die verschyning, en by die woorden, als niet lamheyd geslagen. Zy verontschuldigde zich maer den gees- telyken antwoordde haer met deze treffeiide woorden Haddel gy my herkend, iu dit gewaed der armoede, gy zoud my deelachtig geinaekt hebben van den overvloed dien den Heer u geschonken heeft omdat ik mynheer pastor ben doeb Jesus- Chrislus zelf spreekt door den mond van de armen die uwen bysland afsmeeken, en gy stool hen ongetroost van u af! en den weerdigen man Gods verwyderde zich melde droevige overtuv- ging dat menig bert zoo koud is dan bel ys dal onder zyne voet zool kraekle.... De voorledene week is op de baen van Leban naer Cbarle- roy eenen man door de wolven verslonden. Eenen voerman die op de baen van Hayange (Moesel) door de zelfde dieren bedreygd wierd, kreeg den gelukkigen inval een doosje phosphorsiekken uyt den zak le balen en slak een stuk papier iu brand. De wolven namen spoedig devlugt. -- In liet arrondissement Valencyn zyn thans valsciie vyffrauk- slukken, met liet jaerlal 1845 eu de* bceldienis van Lodesvyk- Pbilip, in omloop. Eene schrikkelyke moord is verleden dynsdag avond inde ruc du Ponlcaux-Chaux, N# 7 iu de wyk Marais gepleegd, liet slagtoffer is zekere vrouw Hary, oud 54 jaren, welke me'l baren man, een fabrikant in caoutchouc, een kleyu vertrek op de vierde verdieping van dit buys bewoonde. Het is ten 9 uren 's avonds, by liet terugkeeren ran de boodschappen, die hy in het belang van zynen handel bad en na vruchteloos aen zyne deur geklopt te hebben, dal den heer Hary geeyndigd had door dezelve door eenen slotmaker le doen openen, en dal by zyne vrouw in eenen bloed plas op den grond vond liggen haer ligchaem was met zooveel wonden overdekt, dal het byna onkenuelyk was geworden. Niels was uyt de kamer ontvreemd eene kleyne som in zilveren geld, zilverwerk, juweelen, niets was aengeraekt. De bureu, vol gens dal zy later verklaerd hebben, hadden niets gehoord, en echter was er niet le twyfelen of eene worsteling bad tusschen den moordenaer en bet slagtoffer plaels gehad want de vrouw Hary bad meer dan twintig wonden op de armen, de borst, het aenzigt en de schouders ontvangen. Verscheydene aenhoudingen zyu bewerkstelligd. In het eerste oogenblik bad men gedacht, dal er twee zilveren lellooren, die er ontbraken, gestolen waren; doch men beeft later de briefjes gevonden, die hestatigden, dal dezelve in den berg van berm her- ligheyd beleend waren. Die misdaed, welke gepleegd is by klaren dage, in eene volk- ryke stracl, op twee stappen van den boulevard, in een buys, in welks beneden verdieping een papierwinkel gehouden word, en waervan den trap zoodanig smal is, dat men onmogelyk voorby het kamerken der poo. liersier kan gaen, zonder door haer gezien te wordeu, heeft eenen droevigen indruk in de wyk Marais gédaen. Eene omstandigheyd, die bewyst met welke koelbloedighevd den moordenaer zyne misdaed gepleegd heeft, is dal men iu de kamer van liet slaglotler, en byua legen hel aenzigt der dame Hary een lobheken met water heeft gevonden, waerin hy zvtie handen gewassehen had, en eene servet, waervan hy zich bediend had om zyn aenzigt le wasschen en de bloedplekken uyt zyne kleedereu le doen. Het onderzoek word voortgezetverscheydene getuygen zyn reeds gehoord, en men moet niet twyfeleu, of den moordenaer zal spoedig ontdekt en aen de geregtigheyd overgeleverd worden. Eeneu slulmakersgasl uyt de y/.ergieiery van de heeren Breilfeld, le Doibrziscli (Bohèmen) heeft met zynen broeder eene erfenis gedaeii, die bestnet in 10 millioeneu ka pitaels en de intresten van 21) millioeneu, op de Bank van Engeland aengelegd. liuiuieu oom bad in Noord-Amerika eene aenziciiiyke forluyu veiwurven, die nog vermeerderd was door een ryk luiwclyk. Hv is in Engeland, weduwaer en zonder kinderen, overleden. Deze historie is echt. DONAU-VORSTENDOMMEN. Men leest in den franschen Monileur Eene depeche uyt Weenen meld, dal eene turksche divisie van 15,000 man met 15 stukken kanou, den 6 january, de versterkte stelling van Citale, naby Kalafat, beeft aengelast, en d it zy dezelve ingenomen heeft, na aen de Russen een verlies van 2500 man le hebben doen ondergaeo. Eene versterking van 18,000 Russen, komende van Kalafat is moeten terugkeeren, na 250 mannen verloren te hebben. Er bevind zich op dit oogenblik eenen uytvinder te Parys, welken naer Koustantinopelen zal gaen, om aen de Porte ontploff ende ballen van zyne uytvinding a n te bieden. Door middel van die ballen kan men legerwagens, kauons, vaerluygen en maga- zyneu in de lucht doen springen. Eene depeche uyt Widdin van den 14 january meld, dat 16 tol 18,000 Turken, in den morgend van den 6 naby Celali, 10,000 Russen hebben aengetasl. Den slag beeft tol in den namid dag geduerd en is zeer bloedig geweest. De Turken hebben twee verschansingen ingenomen, waervan de eene verlaten was; doch zy zvn naer de hunne terug getrokken, na zes\anons van kleynen kaliber le hebben verloren. Het verlies is aen weèrzyden zeer aenzienlyk geweest; doch men kende bet jtiysle getal nog niet. Van den kant der Russen zyn vele officieren gedood en gekwest, waeronder den generaei Tui non t is. Het gerugt liep, dat den pacha, die over de Turken hel bevel voerde gedood was. Den 7 is hel gevegt hervat en de Turken, ge- konimandeerd door Mehetmél-Pacha, hebben eene nieuwe ver schansing ingenomen. De verliezen moeien zeer aenzienlyk zyn, en op den datum der lartste lydingen, duerde den slag nog voort. Denzelven is den 8 en 9 voortgezet. De russen zyn op Krajowa terug gedreven, vier stukken kanon en een groot getal dooden op liet slagveld latende. BURGER L Y RE Y-STA3X D GEBOORTEN }!"M LVK 10 Vrouwkl. 6 HOUWELYKEN. Joannes Josephus Arents, kleermaker, wed. van M. Teiionilla Vander- kelen, en van Anna M. De Trover, met Felicilas Van de Mergel, winkelier ster, wed. van Egidius Ureckpol. OVERLEDENEN. F.gidins Augustus Schollaerl, 4 maenden, I.angeridderstraet. Ko.valia Yorcammen, zonder beroep, 30 j., Moorselschebaen. Catbarina Potez. modemaekster, 27 j., Molenstrael. Joanna Catharina Tavernier, wed. van Arnoldus Verbrugghe, zonder beroep, 71 j., Leopoldstrael. Francis- cus Van Auffel, zonder beroep, 31 j., Zoutslraet. Joanna Catharina Plas, vrouw van J. B. Van de Meersche luivshondster, 24 j., Dendermondschen- steenweg. Carolus De Daiighe, soldaet 1"' j., Graenmerkt. Adela Char- lotla Adolphina De Backer, 14 maenden, Esplanade. Maria Thcresia De Koning, 10 maenden, Brabamstiael. TE JLIEBEKERKEBÏ EN PAMEL, De Nolaris Charles MAES, ter verblyfplaets, Dender- lliuitem, zal, ten verzoeke van Ciiari.es DEMEETER, Zaekverrigler, te Aelst, als gemagtigden over zyne princi pale openbaerlvk verkoopen GEMEENTE LIEDEKERKE. 1° ül aren, 50 centiaren LAND, genaemd den Logting, in gebrnyk by Michael Van Den ilauwe, te Pamel niet dc twee volgende partyen land. Ingesteld li-, 1900 2° 27 aren (38 centiaren LAND, genaemd de Karrekens. Ingesteld fr. 1000 5" 15 aren LAND wyk Impegem. Ing. fr. 1810 4° 50 aren 75 centiaren MEERSCH op den Dam klasse 1 en 2. in gebruyk bv Petnis Joseph Cautaert wyk Impegem met de volgende party land. Ing. fr. 2450 o" 55 aren 55 centiaren LAND, genaemd Koekskensboseli. Ing. fr. 1900 6" 19 aren 57 centiaren LAND te Liedekerke, genaemd dc Letter, in gebruyk by Carohis Cozyns, te Okegeni, om trent het Dorp. log. fr. 1000 GEMEENTE CAMEL. 7° 15 aren 83 centiaren LAND genaemd de Meelbloem, in gebruyk by Elias Praet-Rottiers, te Pamel. Ing. fr. 000 ZITDAGEN. 1Zitdag tot Instel Mutndag 16) 2' tot Verblyf Maendag 50 Januar'J mi> T' elkens ten 2 uren namiddag, ter herberg de Rarière, bewoond by d'erven Vetsuypers, te Denderleeuw, geliuchte Bakergem, tegen dc kalsyde van Aelst na Ninove. Van Abeel- Canada- Eiken- Esschen- Olm- en Wilge BOO- MES, te Muorsel en Baerdegem. De Notaris D'HUYGELAERE, fe Aelst, ml op den Maendaf; 6 February 1854, te bejjiiinen om 9 uren 's morgeus, ten verzoeke van M. den Baron De Meer. Jouffrouvv de weduwe Derop, te Moorsel, d'heeren gebroeders De Bievre, te Aelst. den heer Baron Ferd. Van der Noot, te Meldert en andere, openbaerlvk verkoopen op gewoonelyke konditien en tvd van betaling, de volgende BOOMtN, staende alle op goederen gelegen onder Moorsel 1° 12 koopen Wilgen aen een perceel land aen de Turfmcerschen, l.v den steenweg van Aelst naer Moorsel, gebruikt door de kindeien Callel'an't van Aelst-Mvlbeke 2° 35 koopen Canndas en Wilgen, aen een perceel land gez«ed de Pachting, aen den zelven steenweg, gebruikt door J. B. Van den Dossche op Mvlbeke 3° 9 koopen Canadas en Ohnen, aen een perceel lr.nd gi-zegd Kattensteeii houdende aen de Pachting 4° 16 koopen Wilgen, aen een perceel meersch digt aen het dorp behoorende Jouffrouvv de weduwe Lerop 5° 17 koopen Abtelen, alle van twee lot drie en half meters dikte aen een perceel land op den Triest, gebruikt door de kinderen Muylae'rt en Van Moesieke 6o i koopen Wilgen aen een perceel land op Waver by den Watermolen achter het huis van Jiulocus Van der Dorghi vuorgaendelvk de wed. \inck' 7° 1 Abeel en 2 Wilgen alle van aenzieuelyke grootte, aen d'hofsiedè van Joseph Decocker, aen de Groenstraet. 8° 2 Canadas en 2 Abeelen, aen eene party land in de Bevenhouten gebruik van den zelven Decocker 9° 3 Canadas van luim 3 meters dikPe, aen een perceel land op den Perrekautor, ook gebruik van Decocker 10° 4 Cauadas, op de Droogeweede, ook van Decocker KN 0>DFK BAERDEGEM. Aen d'hofstcde van Michel Van Eaeken nu P. J. Van Mof aen den den steenweg, 4 schoon»; Eiken, en aen de party land gezegd Boeikens-bof gebruik van den zelven 3 zware Esschen en 4 Eiken. Men zal vergaderen en beginnen aen het lund van de kind. Callebaut by den Tuifmeersch en vervolgen in het oide: van dc Leschryving hienoren'

De Denderbode | 1854 | | pagina 3