ZONDAG 29 JANUARY 1854. ACHTSTEN JAEBGANG. N AELST, den 28 January 1854. De gesclsicdküiHiige conferentie» van professor Aitmeyer. Gael de boosaerdigSieyd alle palen le Iniyten. VAN DENDERMONDE NAER AELST. De Indépendance en de gehevme zitting' der Kamer. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTOBER 1853. 1» Ten 7 uren 45 minuten fles morgens naer Dentlerinonde, jkwid. Brugge, Ooslende, Kortryk, Nlouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min.'s morg. naer Dendermondo, Mechelrn, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyen, Hasselt, l uyl, Verviers, Aken, Kruien. 3® Ten 3 uren namiddag naer Dendei monde, iYfeehelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyen, Hasselt, Luyk, Vervier, end, Biugge, Oostende. 4® Ten '6 uren 20 minuten namiddag, naer Dendei monde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mmiseron, Doornyk, Ryssel, Colais. 5® Jetfi8 uren 15 minuien des nronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Aulwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. r TT 1® Ten 7 uv. 00 m. 's morgens.2° Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uien 10 minuten 's middags. 4® Ten uren 00 minuten namiddag. 5® Ten 6 uren 10 minuten '4 avonds. Zullen te Gvsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DKNDLUM0' DE ten 8 uren 30 minuten 's'lnorgens, ten 4 uien 00 minuten namiddag en ten 0 uren 10 minuten des avonds. Voor alle rigiingen mo'.t men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad versckynl dos Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeïd op l fr. 50 c., dien der annonccn op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBODE De Indépendance sprekende van 't geen er in de geheyme zitting der kamer op 20 dezer is voorgevallen, begint met te zeggen dat den minister van buytenlandsciie zaken de leden der kamer bad ougewekt om liet geen er tydens de zitting was gezegd niet openbaer te maken. De inblazers der Indépendance hebben dees verzoek miskend maer bet schynt, volgens de gezegdens van den hoofdopsteller van een voornaem brusselsch blad, welken opsteller lid der kamer is, dal het verhael der Indépendance onnauwkeurig is en vele leugens bevat. Zie hier wat dit blad afgeeft M. den minister van buytenlandsciie zaken heeft den tegenwoordigen toestand aldus in 't kort uytgeleyd Ophouding van het laetste Iraklaet met, den Zolleverein, voortzetting der vredelievende betrekkingen met de Staten van hel Duytsch Verbond; naglans het gouvernement aenziet alle vooruytzigt van nieuwe onderhandelingen en overeen- komsten niet als verloren. Ondervraegd door een lid der kamer, AI. Frère, zegt men, heeft M. H. De Brouvkere verkiaerd dat de onderhandelingen met Vrankryk die in december lest onderbroken warenhernomen zyn Er is geen woord over de kwestie van persoonen gerept. De Emancipation van zondag geeft cene stellige logen straffing aen dit laetste gezegde. Zy verzekert dalna de voordragt van den tegenwoordigen douanentoestand, gedaen door den minister van buytenlandsciie zaken, M. Frère-Orban liet woord heeft genomen eu op eene harde wyze den minister heeft aengerand de vormen zyner redevoering waren zoo doorbytend, dat den minister, in zyne antwoord, M. Frère verzocht heeft de kabinelskweslie voor te dragen, hem zelfs in zeer parlementaire uitdrukkingen de formuel opgevende waervan zynen tegenstrever zich zou hebben konnen bedienen om eene stemming van de kamer te beroepen... MRogier is M. Frère komen ondersteunen en is ten ten minsten zoo lievig geweest als zynen ambtgenoot. l)e politiek des kabinels is verdedigd geweest door MM. De Theux en Merrier. Deze handelwyze van MM. Frère en Rogier moet niemand verwonderen, want, sedert eenige dagen, bad de Indépen dance aengekondigd dat de conservateursparty zich bereydde om liet ministerie omverre te werpen dit was zeggen dat hare party, de liberaters, hare batteryën tegen het ministerie ging rijten ten anderen de aenranding, gelyk iedereen wist was sedert lang begonnen. Zie daer de takliek van den vremdcling Rogier en van den francmaQon-sociaüst Frère zy weten dat. in den neteligen toestand waerin geheel Europa zich bevind, liet land de rust wilt die liet zoo hoogst noodig heeft, rust die slechts weergekomen is sedert dat die twee heethoofden liet besluer verlaten hebben... Zy gelyken aen de geesten der duisternissen die niet zoeken dan twist eu tweed ragt, aen de gelukzoekers die in niets anders dan in troebel water visschenWanneer zal Belgiën toch eens verlost zyn van die twee wezens, welke niet alleen zoeken alle godsdienstige en zedelyke gevoelens in 't land te vernietigen, maer die, door hunne akten, sciiynen de vernietiging onzer nationaliteit, gezworen te hebbenDe tronwloosheyd is zoo veel te tastelyker, dat men naer de Indépendance is geloopen om liaer te doen zeggen dat er geen woord van persoonlyke kwestie is gereptWv weten niet waerop de aenrandingen van MM. Frère en Rogier geloopen hebben, maer wy vermoeden dat het op den broeder van eenen der aenranders geweest is, dat er afgunst en zelfs ongerustheyd ontstaen zyn ter oorzaek der zending van Prins de Chiinay... Indien onze veronderstellingen gegrond zyn, wy gelooveu dat 't een of '1 ander lid der kamer zal hebben doen opmerken dat bel veel geraedzamer en beter zou zvn onze belangen in Yrankrvk door eenen treffelyken en bekwamen Belg te doen waernemen Maer wat peyst men nu van de famense Indépendance, die, over eenige dagen, zicli in eene sehuyniende woede tegen ons stelde omdat wy eenige harde waerheden op de rekening van het liberatersdom luidden afgegeven Uit blad is ons in eene hevige kolere komen beschuldigen van bele digingen en buytensporigheden omdat wy gezevd hadden dat het liberaterstom met liet merk van treffelykheyd en ;oede trouw niet bestempeld. is,vn dat zyne grondstellingen het Vaderland naer den afgrond lieênsleureii Word die zelfde Indépendance heden niet op heeler daed van schaude- lyke leugen en bedrog betrapt En is de handelwyze van bare palrooneu niet gevaerlyk voor de rust en liet welzyn van 't land? Zyn het geene woelgeesten die ons de regerings- loosheyd en de overweldiging zouden konnen op den hals halen Het staet zeer aerdig aen Meester Perrot van in den eenvoudigen IJenderbode geheel de conservatieve drnkpi r die liv klerikale noemt, aen te randen heeft den man den tyd vergeten dat hy in dringende zaken, zynen loeviugl lot de conservaleurs heeft genomen, zoo niet, dan zullen wy hem eens vragen by wie hy meest mildlieijd gevonden heeft of by de katholyken of by de liberaters Dat den fransclunan zeer slillckens zwyge, dat hy niet meer spreke over de zuyverhevd zyner pen, want er gaet geene week voorby of hy word zoo wel in 't land ais buyien beschuldigd van tronwloosheyd en valselilieydDe laetste wel berekende en samengestootene parlementaire leugen laet geeneu lioegenaemden twyfel meer over zyne manier van sciiryven. Professor Aitmeyer komt in de universiteit, van Brussel zyne conferentiën op onze nationale geschiedenis te eyndi- gen. Deze conferentiën hebben veel gerucht in hetfiiliera- terskamp gemaekt; wy gaen er eenige nyttreksels van geven genomen uyt de liberale bladen, om Ie doen zien wat voor een onderwys de liberale professors aen hunne leerlingen geven, welke de gevoelens zyn van godsdienst, zedeleer en zelfs van vaderlandsliefde die men in de liberale scholen aen de belgische jeugd inboezemt, en welke opvoeding men er voor het toekomende geslacht bereid. Professor Aitmeyer beeft zich uytsluylelyk op den gods- diensligen grond geplaetst, juyst als of onze geschiedenis niets anders inhield dan godsdienstige geschillen of eenen gedurigen stryd tusseheu 't Catliolicismus en de Ketteryën juyst als of de staatkunde, den koophandel, de kunsten en wetenschappen nooyt liet minste betcekend hadden en 011- weerdig zyn in onze geschiedenis plaets te hebben Doch daer ligt den knoop niet, er zit iets anders achter. Wy hebben het reeds doen opmerken, er is groote onrust in de francniagoiislogië» ontstaen, men is er bevreesd en beangst voor eene nederlaeg, er moeten nieuwe wapens tegen het katiiolyk geloof gesmeed worden; liet proleslan- lismus, dien onverzoenlyken vyand van het clirislianismus, moet men doen herleven, het moet opgehelderd en aange prezen worden, immers den katholyken godsdienst, dien Voltaire onder de-benaming van EEKLOUZEN, bedoelde, moet vernietigd of ten minste zoo veel mogelyk tcgengekant, verdrukt en verlamd worden. Om zyn doel te berevken, znygt dezen liberalen pro fessor lasterende verwytingen tegen onze nationale geschie denis uyt den duyin; hy zegt dat de belgische school de midddenceuwen, onder godsdienslig betrek, slechts !><•- scliouwd heeft als genietende eenen gedurigen vrede; dal onze historfeschryvers, vóór de kettery van Eutlier, niet eene kettery hebben aengestipt waerdoor den Staet is gestoord geweest. Om deze thesis vast ie stellen, neemt den professor eenen spottoon tegen de natie aen. Zie hier boe liv zich uytdrnkt De geschiedenis der Belgen is een mengelmoes van optiniismus zonder wederhouJing voor de middeneeuwen, a en van volstrekt pessimismiis voor alles wat modern is. Alles is slecht sedert Luther, zeggen de aenliangers dier school. 'T is Luther die voor de tweede mael de zonde in de wereld gebragt heeft. Vóór hem was de drukking, waeronder wy gebukt gaen, onbekend, noch trolschc geesten, nocli hooveerdigen opstand der persoonelyke reden tegen 't gezag enz....» De uyt tartende spotternv die M. Aitmeyer liier ten toon spreyd, bevat echter veel vvaerheyd. Men heeft door geheel Europa de leering van den bloedsrhendendeu apostaet Luther beoordeeld, als mikkende niet alleen op de ver nietiging van den godsdienst der Belgen, maer ook en voornamelyk op de vernietiging van liet gezag 't welk de grondzuvl is van alle maetsehappelykheyd, want liet Lutherdom vervat in zich de voorname eigenschap van opstand en tweespalt die den rampzaligen stichter, tot geestelyk en tvdelyk ongeluk der volkeren in zoo hooge mate bezield hebben. De volgende zinsnede uyt de eerst* conferentie van M. Aitmeyer is even zoo listig als kwaed- willig. Men oordeele De willen waren vreedzaem, de volkeren onderworpen en gelukkig maeklen zoo veel kudden uyt, waervan de prinsen de leerzame bewakers waren en en den herder den stadhouder van Roomen. Onder den schukleloozen en geheyiigden schaepherdersstaf gelioorzaemde geheel de wereld, eu geheel de wereld was gelukkig. Dat de Belgen, sedert hunne bekeering tot liet christen dom altyd getrouw zyn gebleven aen de Boomsciie Kerk, daerover zyn wy Irotseli, daervoor durven wy het hoofd opsteken, maer dat den schaemleloozen vreindeling Ait meyer ons, Belgen, kome aeuranden en schandvlekken, met liet Belgisch volk te betitelen met den spolnacm van walgelyke kudde slaven welke zich als bustaerdvolkeren door eenen alleenlieerselier laten geleydeu, zie daer eene lastering die zoo veel te trouwloozer eu gevaerlyker is, omdat men er den geest onzer opkomende jeugd door verbastert en bederft, met haer aldus eenen afkeer in te boezemen van de verkleefdheid aen 't vaderlanden van den eerbied voor de gehengenis onzer voorouders Als bcwonderaer van den novt genoeg gèschandvlekten Luther en vourstaender van dezens leering, mogt den liberalen professor zynen leerstoel niet verlaten zonder den Paus, den opvolger van J.-C. eenen stamp toe te brengen. Het ordewoord is immers gegeven, den EER- LOOZEN moet verpletterd worden. Zie hier hoe dezen godsdiensthater liet pausdom behandelt Vóór Luther, zyn er niet alleen ketteryën geweest maer ook scheuringen. In liet genot van ingebeelden vrede, gaet er, in materie van regeringsloosheyd, iets om dat zonder voorbeeld is. De opperste Eenlieyd, de persoonelyke Eenlieyd, de zedelyke en physieke Eenlieyd van liet pausdom word tweevoudig, dryvoudig, veelvou- dig. Onder den naem van scheuring van Avignon, zag men gedurende by de 100 jaren twee pauzen en tot dry pauzen te gelyk die elkander in den ban sloegen, zicli onderlinge vervloekten met eene onvergelykelyke vurig- lieyd, en ongetwyffeld zeer bereyd waren'oin malkanderen levendig te verbranden. Dien laetsten trek moest er nog by zyn om de klinkende woorden van den liberalen pro less®' te bekroonen Maer die aenranding tegen de Kerk van wege de Liberaters- Lutheranen is niet nieuw, andere secten hebben er vóór M. Aitmeyer gebruik van gemaekt: zy is versleten zoo wel als de antwoord die er altyd op gegeven is geweest Ondertusschen Om deze en nog meer beledigende aenrandingen tegen den katholyken godsdienst te eindigen, sluyt den liberalen professor door eene lastering die liv met den mantel der eerlooste sehynlieylighevd bedekt. 'F is van den onsterflyken sohryver van den hcyligen boek gekend onder den naem van de Navolging Christi, dat M. Aitmeyer zich bediend heeft. Zie bier boe liv zich over dezen 11. sclirvver iiytdrukl: '1 was in Holland dat onze voorvaders den zetel pla'etsten hunner kolonie van geheyinzoekers. Daer was eenen man weiken, in zyne sermoenen uytviel tegen de misslagen der kerkmannen. De Voorzienigheid scheen hem maer aen de deur van liet heyligdom geplaetst te hebben dan om beter te zien en vollediger aen te klagen de ondeugden, de geheyme inzigten, de trotscheden, die in de schaduwe van den autaer wierden uylgebróeyd. Dien strengen berisper van geeslclyke zaken was niemand anders dan den schryver van den wonderlyksten boek die door eene religie aen eenen sterveling kan ingegeven worden. Me Navolging van Christus Dit is al wederom wat nieuws voor de godsgeleerdhevd eu kcrkclyke historie dat namelyk den schrvn r der Navolging Christi de liervórming der Roomsclie Kerk zou gepredikt hebbenDen professor dry ft zyne oube- scliaemdlieyd tot het belagrhelvke toe. Den man zou zeer wel dóen van tyd lot tyd eenige puntjes in Thomas a Kempis te lezen welken boek liy nn zoo veel trouwloosheid aenpryst dat hy er sonityds een kapittelken aen zyne leerlingen uyt voorhóude, zy zullen er oneviidig meer prolyl uyt trekken dan uyt zvne schandalige aenrandingen tegen hunnen godsdienst. Wy raden den vourstaender Van Luther ten dringeudsten aen dien onver- gelyken bock w el te studeren, hy zal bvnu op alle bladzvden

De Denderbode | 1854 | | pagina 1