Den Budget van 't inwendige. IS MET WAER? BELANGRYK BERIGT. PILLEKENS. tic veroordeeling aentreffen der sectc welkers lof liy /oo uytbondig uytgalint om de kalholyke jongheyd te onder- rigteii. Wy roepen zvne byzondere aendacht op bet derde hoofdstuk van den eersten boek, waer hy zal vinden L)at dezen aen wie bet eeuwig woord zich doet hoorei), ontdaen is van eene menigte opiniën. Alles komt voort uyt dit eenig woord, zonder het zelve, is er niemand bekwaem de zaken te verstaen ol te be- oordeelen. Dezen die alles in de eenheyd vind, die alles aen de "enbeyd toesehryft en die alles ziet in ue eenheyd, kan het hert standvastig hebben en 'met God in vrede blyven. Zié daer welke lessen men zou moeten geven acn die ongelukkige jongelingen die in zulke ellendige klauwen gevallen zyn. liet graf van de edele aflyvige schittert hare spreekwoordelyke liefdadigheyd, waul, na den dienst, is er eene overvloedige brood- deeling aen" den armen gedaeu gewordenGelukkige mensehen die aldus nuer het ander leven mogen vertrekken Deze week heeft de kamer zich bezig gehouden met den budget van 't inwendige te bergedslagen. Den achtbaren verslaggever, M. den Baron De Man d'Attenrode, heelt al wederom de jammerlyke geldverkwistingen aengewezen die erin dit ministerie gepleegd zyn geworden. Die aenwyzing alleen was genoeg om al de hairiokken van Rogier te doen krullen gelyk eeuen verkenssleert die regt slael, en om de gal te roeren van dien vrctndeling die niet kan vergelen dat hy minister AF isAltyd bitsig en kolerig, uyt spyt omdat hy uyt dien gemakkelyken ministerszetel gewerpen is, is M. Rogier tegen het verslag van M. De Man te velde getrokken en heefl'hy gepoogd den diepen indruk dien dit verslag op geheel dë kamer gedaen had, te verminderen maer zulks was onmogelyk, de kamer hield zich in eene strenge houding en meer dan,eens moest zy M. De Man gelyk geven in zyne beknibbelingen van zommige artikels die te veel in d'oogen sprongen. Dool) den ex-minister Rogier zocht gestadig mier uyt- vlnohtsels om zyne verkwistingen eenigzins te bebloemni. Willende dan de aendacht 'der kamer van deze netelige kwestie afkoeren, kwam Rogier met eene vermaning aen M. De Man voorde pinne beslaende hierin van natnelyk den achtbaren verslaggever aen te raden zyne addition wat beter te makendat hy dan eene en zelfde uylgaef niet tweemael aen eeneu minister zou te laste gebigd hebbenGelyk men kan denken, heeft M. De Man niet misgespeeld en aen den stouten vremdeiing bewezen hoe juvst de gemaekle addition waren en hoe onweder- leggelyk ook klaerblykende geldverspilling bewezen was.... Doch wat helpen bewyzen by eeneu man gelyk Rogier Als men hem gepraemd ziet te bekennen dat hy, gedurende zyn bestuer alleen, zeven millioenen, buyten zijnen budget, verkneukeld heeft, en dan daerover nog niet bescliaemd word, wat mag men er niet al van verwachten Wat mag men er niet al van onderstellen lal noglans, de zaek is zoo, deze beiydenis heeft Rogier, op de bewvzen van M. De Man, moeten doen en dit in weerwil der tallooze beloften van goedkoop gouvernement, van gespaerzaemlievd, van goed en wvs bestuer waermede hy en zyne aenliangers de schatpligtige gepaeyd hebben vooraleer hy aen het staetsroer was gcraekt..Maer bepalen wy ons voor heden by dees belangryk feyt, want liet walgt ons gedurig aen die "verwarde tuyt'te werken, wy zullen ze hernemen als geheel de discussie zal geevndigd zyn, het land moet weten wal er met zyne in zweet gewonnen penningen al veri'igt is Volgens eenige dagbladen hebben wy in óns laeiste N' aengekondigd dat, de verledene week, den fameusen Carbo- uari Mazzini te Goud zou afgestapt zyn en daer by eenen professor der universileyt van die stad zou verbleven en gelogeerd hebben. Indien dit waer is, 't is waerlyk stichtend dat eenen kerel die zoo gevaei'lykis voor 'slands rust een zoo vriendelykont- hael genoten liëbbe bv cencn amblenaer die door den staet zoo rvkelyk betaeld wordMaer ongelukkiglyk bestaet een spreekwoord dat lu yd Zeg mg met wien yy verkeerd, en ik zal u zeggen wie gy zgtWy hopen dal de politie wel de stappen van dien gast zal bewaekt hebben, want zyne legenwoordigheyd kan aen 't land niet anders dan groot kwaed toebrengen Op zondag 12 febry aenslaciuie zullen al de muziekliefhebbers dezer stad té samen een luvslcrryk concert geven ten prolyle van den armen noodlydenden dezer slad. Naer wy vernemen, zal dit eene avondfeest zyn die in onze stad zonder weerga zal Idyveu. Wv zyn verzekerd dat allo menschen- en kunstvrienden zich zuilen verhaesten dien hoogst prvsbaren aki van Menschlievend- hevd en aeumoediglng der schoone kunsten loe le juyehen en niet nalaten deze feest door hunne legenwoordigheyd Ie verluysleren. Zondag zullen wy breedvoerig de schikkingen van dees concert doen kennen. Voorleden maendag heefl in onze parochiekerk glacis gehad de plegiige uylvacrl van wylen Mevrouw Douairière ïerlindeii. sedert dry"weken in den gezegeuden ouderdom van 9!) jaren in den Heer ontslapen. De groole meni11 van al wal achtbaer cu treficlyk in deze slad is, woonde dezen dienst by als willendé eene laeiste hulde bewyzen aen deze in welkers persoone de schitterendste deugden zich onderlinge den rang betwist hebben. Bezield met eene ouuvlputleiyke liefdadigheyd lol den armen, mei eene zeld zame goedheyd en zachlaerdigheyd van karakter, gevoegd by eene alomgekeude godvruchligheyd én vurige godsdicir lliefue, is die aehlbare dame, alhoewel zoo oud, nog le vroeg uyt hel midden barer vrieuden wccbgeiionien. Doch, was hel te vroeg voor hare vrienden, 'l was niet te vroeg voor liaer zelve, want gansch over gelaten aen de beschikking des Allerhoogslcn, hadzy zich van over )5 a 20 jaren tol harezalfga slerfuer berrrd geloondTot op scum cuiqueelk het zyne Zommige dagbladen liebben aengekondigd dat M. Vleininckx iiispeeteur-geuerael van den gezondheydsdienst van 't leger, en die uyt dien hoofde 21 duyzend franks'sjaeis opstrykt, eene nieuwe manier uyfgevoiiden heeft om het schui lt binnen den lyd van twee dagen le genezen. Wy zullen ons veroorloven aen M, Vleminckx te zéggen dat bv niet te haestig mag zyn om dit pluymken op zynen hoed te steken, want men heelt maer het eerste boekdeel van den Guide médical des families, door doctor Massé, open te slaen, en men zal er verscheyde zeer wel uytgelegde recepten in vinden, door welkers gebruyk men de schurftige humeunnin min dan twee dagen kun doen verdwynen.-'T is eene pommade die met twee fricliën de kwael geweestIndien al de baat zuchtige, zedebedervende vryheydshatende en godsdienst- versmadende liberators-met die pommade van hunne schurf tige neygihgeu konden genezen worden, wy zouden ons willen be'asten al die mannen in onze manége le doen komen en de Stopnuelde van St-Niculaes betalen om alle schili fterikken van onder tot boven mrt pommade te bestry- kenMaer wy twyifelen of eenen geheelen brouwketel pommade zou vergenoegen om zommige harde krppen week le maken maer dan zou de Stopnuelde mogen op haren poot speicn en steken al waer 't valt zelfs daer waer geene liberale gezwellen zouden bestaen In ons laetste Nr zegden wy dat den achtbaren lieer Orban, volksvertegenwoordiger, een laslcrproces ging iu- spannen tegen den Indépendant du Luxembourg. M s mis grepen ons dan in den nuem, want I is den liberalen ECHO du Luxembourg en niet den Indépendant, die ais iasteraer en eerdief voor de justicie gaet te verantwoorden hebben. Dit zyn al bladen van eenen en zelfden kaliber en die noglans liet monopolium van trelfelykheyd willen hebben. M""11e Indépendance van Rogier heeft zich zaterdag al wederom in volle kolere gesteld tegen den eenvoudigen Oender-bode en hem verweten dat hy aen de papen verkocht en vcrslaefd is; dat hy niet eenen regel mag noch zou dur ven sehryven die voorop niet goedgekeurd is dat hy inge- lyfd is met de andere klerikale gazetten en alles moet doen wat hem opgelegd is, en meer andere zoo domme als val- sche uentygmgen die geene wederlegging verdienen. Wy willen hier echter aen de kolerige Indépendance zeggen dat zy mogt wenschen zoo onafhanglyk te zyn als den Dender- bode. dan zou zy zoo dikwils niet moeten zeggen en bi ves tigen dat wit zwart en zwart wit is, om de laekbare akten van hare patroonen eenigzins te kounen verschoonen.... Dat wy onderdanige katiiolykcn zyn en onzen godsdienst benevens d eszelfs 'bcdienaers legen da aen vallen der woe dende Iiberaterswolven verdedigendat wv liever onze vingers zouden zien verdroogen dan eenen regel dier schan- delykheden le sehryven waer mede de maconnieke ga/.eiten dagelyks opgevuld zyn, dit bekennen wy, daervan maken wy onze grootste eer en ons grootste vennaekdaerin leven wv, ai moesten de Indépendance van Rogier-Frère en den Observaleur van Yerhaeghen er uyt spyt van bersten; maer dat wy ons om de verwoedde aenvallen en verwylsels van vremde broodschryvers en maconnieke knechten be kreunen of daervooi' een linie zonden min afgeven, daer van is alleen geen apparentie; hoe kolenger de groote liberaters-bladen zich tegen den Dender-bode maken, hoe meer hy za! Iagchen en hoe meer hy de truweeigasten zal ontmaskeren.... 'T is waerlyk om meê le Iagchen dat vier griTTTTOOle liberale dagbladen, de Indépendance, den Ob servaleur, de Précurseur en den vuylen Messager de Gand al gelyk tegen een eenvoudig weekbladeken moeten ten strydë trekken foev, onnoozele konfraters, gy doet ons en "een ander denken dat den Dender-bode meer kan dan hy zelf weet of zou durven peyzen In de zitting der kamer van 2-1 dezer is M. De Man- d'Attenrode openbaeriykin naem der centrale sectie, komen protesteren tegen de boosaerdige en trouwelooze artikels die d Indépendance tegen het merkweerdig verslag van M. De Man heeft afgekondigd. Dit blad word alle oogenblikken in schande betrapt en 't is altyd liet eerste om tegen andere te schreeuwen en te tieren. Meester Rogier, gelyk men kan denken, heeft de party der Indé pendance genomen en ze verdedigd, zeggende dat M. De Man zicli moest getroosten en die aenrandingen verachten, dat zy, liberalen,' ook gedurig aen eerloosheden ten prooy waren, maer de zelve wisten te verfoeyën, over 't hoofd te zien en te verachten... Iemand die het geweten zuvver heeft kan niet lyden dal hem eerloosheden le laste gelegd worden, maer by deze, welkers consciëntie. zonden hem vernietigen en verdelgen, immers zy walgen er van maer met" den oogënblik dat zy peyzen dat er middei zou zyn om aen klerikale speciën ie geraken, dan keert seffens de kaert, dan zyn die mannen zoo vies niet meer, hunnen walg is selfens verkeerd in eenen onverzadelyken dorst en dadelyk zouden zy al hunne schandelykheden herroepen als hunne tong en pen niet klerikale muntolie zou gesmeerd worden. Het beste is dit volksken te laten loopen en er zich niet meê bekreunen, het is immers bezig met zich dood te bloeden... 'fyd en plaelsgebrek dwingt ons verscheydene aen- merkingen, pillekens en artikels tot op volgende N" te versehuyven. Konfrater Verbond, indien gy van daeg niets gekregen hebt, gy zult den naesten keer dobbel krygeu, z lilde ygfi?3' Konfrater Postrijder van Tongeren, wy verstaen met met u uyt te wisselen en u zelfs dienst te doen al waer wy konnen, gy moogt artikels uyt den Denderbode overnemen zoo veel gy wilt, maer wy verzoeken u dat gy telkens de bron aenwyst. Mogelyks hebt gy in uw laeste Ner vergeten ie melden- idat uwen eenigen hoofdartikel uyt den Dender- bode genomen is, maer in 't. vervolg hopen wy dat. gy daer- omlrent zult loyael handelen. Als wy van u artikels zullen nemen, zal het er van onder of van boven bystaen Ziet hier wal eene byzondere briefwisseling uyt Brussel eynde- Iiuge betrekkelyk de onderhandelingen mei de bisschoppen zegt De klubslogie heeft nog eens den zegeprael behaald lk heb u, in m nen laelslen brief gemeld dal de overeen komst Tusscheu de bisschoppen en hel ministerie betrekkelyk bel middelbaer onderwys g< sinten was. Alzoo was het inderdacd, wanl hel is stellig dat de bisschoppen de laelsle voorstellen van m uister Piercol aeiigenomen belibeu. Doch onze eerbiedweerdigo kerkvoogden, door dien geest van wysheyd die hen kejmerkl, hebben geoordeeld, len zeiven lyde le moeien eenige uylleggingcn geven, op dal hunne lussehen- konist in het middelbaer onderwys van den Slael nooyt leu nadeele van den godsdienst zou kunnen gekeerd worden. Deze uylleggiugen behelsden niets wat door 11. Piercol niet kou aenveerd worden; zy vielen alleenelyk up eenige toevallige punlcn. Maer, wanneer de ministers geboord hebben welke woede de lydiug der geslotene overeenkomst by de lurksche mutsen der logic verwekt had; als zv vernomen hebben dal huil vonnis was uylgesprokcn, dan hebben zy biyde geweest van in gemelde uyl leggingcn een voorwendsel le vinden om de langgewenscble over eenkomst nog uyt le Sluyeren! Hel gevolg daer van is dal de liberalen en kalholyken mis te vredeu zyn want liet word klaerblykend dal hel ministerie de beyde pari yen heefl willen bedriegen, hoopende van beyde le kun nen vergenoegen, eu alzoo nog eenigen lyd zich le kunnen voort helpen. Wat is er nu van de onderhandelingen mei de bisschoppen te verwachten Alles en niets. Die de flauvvmoedigheyd van M. Pier col kent. zai die twee woorden verstaenDe truweel is veel meer dan den staf gevreesdNogecns, wat zal er van die onder handelingen komen? 'T is een racdscl, noch min noch meer. Uwe lezers welen dal de Kamer over vier dagen eene ge- heyme zilling gehouden heefl. Maer zy welen misschien nog niet dai hel zeer weynig gescheeld heefl of hel ministerie wierd a/V/e- sleld. Door wie, zuil gy vragen?Niet door den Koning niel door de bewarende parly, maer.... door MM. Fiére eu Rogier De Indépendance, die altyd de waerheyd zegl als zy niel liegt, roepl, sedert acht dagen, dal de kalholyke parly liet ministerie- wilt omver werpen zyn dan MM. Frère en Rogier kalholyken "eworden Nu, die twee achtbare lieeren zyn, in de gehcyme zitiing der Kamer, met de meeste hefligheyd, legen M.'De Brouc- kere eu zyne amblgenoolen uylgevalien... Zoo ver zyn zy gegaen dal een mvuer vrienden die de rilling bywoomle my gezegd heeft; [let scheen alsof MM. Fiére en Rogier daer waren als de groole uylvoerders van hel vonnis van afstelling, onlangs door de logie legeii het ministerie verleend. De bewarende parly, in haren geesl van afwachting volher- deude, heeft koelmoediglyk dil looneel hygewoond, en heefl de oude en nieuwe ministers onder eikander lalen redetwisten. Messager de Gand'hel over eenigen lyd zegde, eene geheele wonde is, is liet anders gelegen... Zulke kerels beginnen in hun binnenste te trillen zoo haest er maer van verre naer hunnen pols gelast word .-. A propos van den vuylen Messager de Gand liet spyt ons dat dit orangislisch-macomiick blad tegen den Dender- bode niets anders heeft durven afgeven dan den artikel uyt de Indépendancewy waren er zoo wel op gezet om eens tegen dien verouderden patroon der kwerrclbroeken (e doen, maer nu zien wv ons bedrogen. Het zal echter wel eens te pas komen nytgesteld is niet kwytgescholden. Naerwy uyt eené brugsche korrespondentie vernemen, zon liet burgerwelzijn, een maconniek klubsbladje van Brugge, zynen eygendöm hebben willen afstaen voor luttelf duyzend franks, en nota bene, dit bladje heelt nog geen twee honderd inschryvers Maer gevoelende dat den wind op 'tkeeren slaet.'ziendedatden iiberalerspol uyigelekt is, zou het Klubswelzyn niet ongenegen schyuen een sloksken uyt den klerikaien pot le krygenZoo zyn al die brood- schrvvcrsZv bassen en tieren tegen den klerikael, zy Onder de petitiën Maendag in de kamer der volksvertegenwoor digers aeiigeboden bevind er zich eene van den heer Bavay va* Charlerov, vragende dal de advokalen aen patenlregt zuuden onderworpen zyn. Deze petitie is verzonden naer den minister van financiën. Ter dezer, gelegenlieyd heeft den heer Rodenbach doen opmer ken, dat de geneeshecren, de heel-en vroedmeesters aen patenl regt onderworpen zyn, waervari de advokalen zyn ontslagen, om reden dat hel beroep der laelslen als ter bescherming is van we duwen en weezen. Den redenaar is van gevoelen, dat het beroep van geneesheer, heel- en vroedmeesler even menschlievend is als dal tier advokalen; dagelyks zyn zy in liet geval aen armen en oicelukkigen dienst te bewyzen. Hy vraegl een stelsel van gelyk- heul, in wal het patenlregt aengaet voor doctors eu advokalen. De Bvbelmaetschappy heeft zicli voor den 50"™ keer vergaderd onder liet voorzitterschap van den Lord Meyer van Londen. Lord Schaflerüury heeft ons in zyne aenspraek geleerd dal de Bybel- uytkramers een godsdiensiig en legelyk een slaetkuudig doel willen hereyken; zy zoeken met hunne bvbels overal liet engelsch element of èngolsche gezinnen en belangt n le verlevendigen. De oppermaelschappy lelt 8,532 liulpsocieteyten. Het getal bvbels die sedert de oprigiing der maetschappy veisprryd zyn ■•eworden beloopt tol vvf-eii-veerlig millioenen. De onkosten be- dr;vreh de som van 99 titiliioeuen franks. Van de la millioenen bvbels zyn er 18 millioeueu in Engeland en Ierland verspreyd "èwordeii. 17 in Amerika en iu Europa, 2 ouder de joden, de Mahomeianeu eu de ougeloovigeu der verschillende werelddeelen. CORRESPOSDESTIE. - M. V. D. P. van Stwy konnen zulke aenkondigiugcn niet doen; wy kennen den per soon in kwestie niet, en ten anderen dit zyn geene zaken voor gazetten. Gy zult dit ligtelyk begrypen. DK?iOEML\GEX VA.Y HET BISDOM: M De Meyere, onderpastor te VYaersckoal als pastor lol E' M C'dc Smet, onderpastor te Aelsl als pastor te Baerdegem ii Van llerzele, directeur le Sl-Nicolaes als pastor te Wichelen; m' DTioudt, onderpastor te Oost-Ackker als pastor le Ressegetn. \Vv durven aen deze vier gemeenlens verzekeren dal zy all* over hare utvnw herders ten hoogsleu zuFeii te vredeu zyn.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2